Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Joe Biden

  ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden, Covid-19'la mücadeleye öncelik vererek salgına karşı stratejisini belirleyen 10 kararnameyi imzaladı. Biden'ın imzaladığı ilk kararnameler arasında Meksika sınırına duvar inşasından vazgeçilmesi, ABD'nin Dünya Sağlık Örgütü üyeliğini sürdürmesi ve BM İklim Sözleşmesi'ne geri dönmesi de var.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Avrupa Parlamentosu'ndan, Demirtaş için 'AİHM kararı kapsamında derhal serbest bırakılsın' çağrısı

  Selahattin Demirtaş

  Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda "Türkiye'deki insan hakları, Demirtaş ve diğer siyasi tutukluların durumu" konulu oturum düzenlendi.

  Oturumda alınan kararda, eski HDP eş başkanı Selahattin Demirtaş için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları kapsamında derhal koşulsuz bir biçimde serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

  Kararın herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

  Aynı şekilde tutuklu bulunan eski HDP eş başkanı Figen Yüksekdağ'a yönelik de tüm suçlamaların düşürülmesi, tüm HDP'li tutukluların serbest kalması ve tüm bu kişilerin tehditlerden uzak şekilde demokratik haklarını kullanmaya devam edebilmeleri talep edildi.

  Kararda, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ne 21 Mart 2021 tarihinde gerçekleşecek toplantılarında acil olarak AİHM'in Demirtaş kararının Türkiye tarafından reddinin görüşülmesi çağrısı yapılarak, Bakanlar Komitesi'nden, AİHM Büyük Oturum kararının Türkiye tarafından uygulanmasını sağlamaya yönelik gerekli tüm adımları atması istendi.

  AP, ayrıca AİHM kararlarının bağlayıcı olduğunu hatırlatarak, bunun da Türk yetkililerin Demirtaş'ı derhal serbest bırakması anlamına geldiğini vurguladı.

 3. 21 Ocak: Koronavirüs nedeniyle 153 kişi daha hayatını kaybetti

  Sağlık Bakanlığı'nın 21 Ocak'a ilişkin açıkladığı verilere göre, son 24 saatte Covid 19 nedeniyle 153 kişi hayatını kaybetti.

  Toplam ölümler 24 bin 640'a ulaştı.

  Koronavirüs oldukları test ile belirlenebilen vaka sayısı 6 bin 289 arttı.

  Sağlık Bakanlığı Covid verileri
 4. Ozan Güven, şiddet nedeniyle yargılandığı davada, Deniz Bulutsuz’dan şikayetçi oldu, "Böyle bir zarar versem yaşayamazdım” sözleriyle kendini savundu

  Deniz Bulutsuz ve Ozan Güven

  Deniz Bulutsuz’un birlikte olduğu oyuncu Ozan Güven’den şiddet nedeniyle şikayetçi olduğu davanın ilk duruşmasında taraflar karşılıklı olarak birbirlerinden şikayetçi oldu.

  Ozan Güven "Suçlamaların hiçbirisini kabul etmiyorum. Böyle bir zarar versem yaşayamazdım" ifadesiyle kendini savunurken, Deniz Bulutsuz, "Yaşananlar çok ağırdı. Canımı kurtarmaya çalıştım" şeklinde beyanda bulundu.

  İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya, avukatlarıyla gelen Deniz Bulutsuz ve Ozan Güven, davaya "müşteki-sanık" sıfatıyla katıldı.

  Dijital medya uzmanı olan Deniz Bulutsuz, "Yaşananları tekrar anlatmak zorunda kalmazsam memnun olurum. Yaşananlar çok ağırdı” dedikten sonra Ozan Güven’den şikayetçi olduğunu söyledi.

  Oyuncu Güven de “Önceki ifademe ekleyeceğim bir şey yok. Suçlamaların hiçbirisini kabul etmiyorum. Şikayetçiyim" dedi.

  Hakimin yaralanma nasıl oldu şeklindeki sorusuna Güven, “Abajurla ben vurmadım. Abajur Deniz'in elindeydi. Şapkası düşmüştü. Abajurun şapkasını takmak içi abajur sapını almaya çalıştığımda çekiştirdi. Abajur, çenesine çarptı. Yara bandı alıp taktım. Bana, 'Sen bana vurdun, seni Türkiye'ye rezil edeceğim' dedi. Abajur kırık değildir. Duvara vurulan abajur kırılır. İstenirse getiririm" yanıtını verdi.

  DHA’da yer alan habere göre, davanın hakimi darp iz olup olmadığı yönünde Bulutsuz’a soru yöneltti. Deniz Bulutsuz’un çenesini göstermesi sonrası hakim, "Çok dikkatli bakıldığında çenesinin ortasında sağ kısımda bir iz olduğu dikkatli bakılınca fark edildiği müşahade edildi" diyerek bunu tutanağa geçirdi.

  Hakimin evden nasıl çıktığını sorduğu Deniz Bulutsuz, şu ifadeyi verdi:

  Quote Message: "Ev iki katlı. Darbe almaya üst katta başladım. Çenemi abajurun ağaç değil, cam kısmı kesti. Yatak odasından çıktıktan sonra merdivenlerin başında Ozan beni saçımdan tutup duvara vurdu. Yuvarlandım. Zemine düştüm. Kapıya yakındım, ilk yaptığım şey evden çıkmaya çalışmak oldu. Yerde tekmeledi. Kapıyı kilitledi. Kapıdan çıkamayacağımı anlayınca salon camından dışarı yöneldim. Biri sesini duyarsa müdahale eder diye düşündüm. Pencereyi de kapattı. Pencere ve kapı arasında git gel epey darbe aldım. Kapının olduğu yerde bilincini kaybedip yığıldım. Üstüme su dökerek uyandırdı. Orada darbe almaya devam ettim. Bana vurmaktan vazgeçince arkasını döndü. Kilidi açıp kendimi attım" diye konuştu. Ozan Güven'in şoförünü nasıl gördüğü sorulunca Bulutsuz, "Ayağımda hiçbir şey olmadığı ve yüzüm kanlı olduğu için ana caddeye çıkma cesareti gösteremedim. Şoför Hasan Bey'i görünce gördüm durdurdum. Bindim. Beni mümkün olduğunca uzak bir yere götür dedim. Benzinliğe gittik. Su ve kolonya aldım"

  Ozan Güven ise “Böyle bir zarar versem yaşayamazdım” sözleriyle mahkemede kendini savundu, Bulutsuz’dan daha önce dört kez ayrılmaya çalıştığını söyledi.

  Duruşma, 30 Nisan'a ertelendi.

  İddianamede Ozan Güven hakkında "Hakaret", "Cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve "Kasten yaralama" suçlarından 3 yıl 9 aydan 13 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

  Oyuncu Ozan Güven'in şikayeti üzerine ise Deniz Bulutsuz hakkında "Basit yaralama" suçundan 4 aydan 1 yıla kadar hapsi istemiyle dava açılmıştı.

 5. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a saldırı ile ilgili 3 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı

  Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a yönelik saldırı ile ilgili olarak üç kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldığı bildiriliyor.

  DHA'nın haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 2 saldırgan tutuklandı.

  Güvenlik kameralarından olayla ilişkileri tespit edilen üç kişi şüpheli için de 'kasten yaralama' suçundan yakalama kararı çıkarıldı.

  Selçuk Özdağ'a 15 Ocak'ta Ankara'da evinin önünde silahlı ve sopalı saldırı düzenlenmişti.

  Tedavi gördüğü hastanede KRT TV'ye konuşan Özdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek saldırının faillerinin bulunmasını istemişti.

  Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, saldırıyı "siyasi terör" olarak nitelendirmişti.

  Selçuk Özdağ yaralama
 6. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Willem-Alexander

  Hollanda'da bir kafede biri çocuk 6 kişiyi vurarak öldürdüğü için ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Türkiye kökenli Cevdet Yılmaz, hükümetin itirazına rağmen Kral Willem-Alexander tarafından affedildi. Lahey'den Yusuf Özkan'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. AFAD: Kıbrıs'ta hissedilen 5 büyüklüğündeki depremde olumsuz ihbar yok

  AFAD'dan yapılan açıklamada, Kıbrıs açıklarında saat 17.27'de meydana gelen depremde herhangi bir olumsuz ihbar alınmadığnıı belirtti.

  Açıklamada "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanlık Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı yetkilileri ile yapılan telefon görüşmelerinde, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır." denildi.

  View more on twitter
 8. Suriye'den Türkiye'ye giriş yapan araçta, ağızları bantlanarak gizlenmiş 4 kuzu bulundu

  kuzu

  Suriye'den Türkiye'ye giriş yapmak için, Şanlıurfa’daki Akçakale Gümrük Kapısı'na gelen otomobilin far bölümü ile akaryakıt deposuna gizlenmiş, ağızları bantlı 4 kuzu ele geçirildi. Sürücü gözaltına alındı.DHA'nın haberine göre Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ekipleri, Suriye'nin Tel Abyad kentinden Akçakale Gümrük Kapısı'na gelen ve sürücüsünün ismi açıklanmayan bir otomobili durdurdu.

  Kontroller sırasında otomobilin ön ve arka kısımlarından ses geldiği belirlendi.

  Detaylı inceleme yapan ekipler, otomobilin far bölümü ile akaryakıt deposuna gizlenmiş, ses çıkarmaması için ağızları bantlanmış 4 kuzu tespit edildi.

  Kuzular bulundukları yerden çıkarılırken, sürücü jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı.

 9. Gülistan Doku Soruşturması: Zanlı Zaynal Abarakov'un üvey babası polislikten ihraç edildi

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  Gülistan Doku

  Tunceli Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü öğrencisi Gülistan Doku'nun kaybolmasının üzerinden bir yıl geçti.

  Bir yılın sonunda, baş şüpheli Zaynal Abarakov'un üvey babası polis memuru Engin Y., meslekten ihraç edildi.

  Bu gelişmeyi Tunceli Valisi Ali Özkan, ildeki basın mensuplarıyla paylaştı.

  BBC Türkçe'ye konuşan Gülistan Doku'nun aile avukatı Ali Çimen de bu bilgiyi doğruladı ve bunu ''geç kalınmış bir karar'' olduğunu söyledi.

  Şüpheli Zaynal Abarakov'un polis olan üvey babası olan ve Gülistan'ın kaybolduğu tarihte Tunceli Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Birimi'nde görevli polislerden, üvey baba Engin Y. dosyada yer alan bazı belgeleri basınla paylaştığı için "kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek ve bu suçu kamu görevlisi sıfatıyla yapmak gerekçesiyle" açığa alınmıştı ve Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında kamu davası açılmıştı.

  Avukat Çimen: Şüpheliler için çember daralıyor'

  Avukat Çimen, Engin Y.'nin, Gülistan'ın kaybolmasıyla ilgili başlatılan soruşturmanın ilk aşamasında yer aldığını belirtti ve o süreçte Gülistan ile ilgili kişisel verileri hukuka aykırı şekilde ele geçirdiğini söyledi.

  ''Bu kişi, Gülistanın kişisel verilerini hukuka aykırı bir şekilde ele geçirip yayma suçundan ve Gülistan'ın kaybedilmesi soruşturmasından yargılanıyor. Gülistan soruşturmasında da görev almış ilk aşamada ve Gülistan'ın intihara meyilli bir kişi olduğu algısını yaymaya çalışıyordu. Bu kanıyı güçlendirerek suç işledi. Peki bu kişi neden böyle yaptı, neden Gülistan'ın dosyasının intihar olarak algılanması istedi? Bu nedenle adı geçenin Gülistan Doku soruşturmasında titiz bir şekilde araştırılması lazım. Şüpheliler açısından çemberin daraldığını söyleyebiliriz. Bu başarı, ''Gülistan Doku'ya ne oldu diyen kadın kurumlarının başarısıdır'' dedi.

 10. Merkez Bankası, politika faizini yüzde 17'de sabit tuttu

  Merkez Bankası

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 17'de sabit bıraktı.

 11. Erdoğan: Sosyal medya silahşörleri, mesele CHP olunca sus pus kesildi

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,CHP'deki tecavüz iddiaları konusunda "CHP yönetimi bu meseleyi unutturmaya çalışıyor. Benzer meselelerde ortalığı birbirine katan sosyal medya silahşörleri mesele CHP olunca sus pus kesildiler'' dedi.

  Partisi AKP'nin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na canlı bağlantıyla katılan Erdoğan, konuşmasında CHP'ye sert eleştirilerde bulundu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Bu milletin hakimine, polisine, öğretmenine laf edenler siz kimin ve neyin militanısınız'' dedi.

  ''Son toplantımızda CHP'deki taciz, tecavüz furyasına dikkat çekerek CHP yönetiminin bu tablo karşısında yüzlerinin kızarmamasından duyduğum üzüntüyü söylemiştim'' diyen Erdoğan, ''CHP cenahı hala 3 maymunu oynamayı sürdürüyor. CHP yönetimi bu meseleyi unutturmaya çalışıyor. Benzer meselelerde ortalığı birbirine katan sosyal medya silahşörleri mesele CHP olunca sus pus kesildiler'' diye konuştu.

  'Siz kimin, neyin militanısınız?'

  Erdoğan şöyle devam etti;

  "Gerçekler yüzlerine çarpıldığı hala pişkinlikle yalanlarına devam ediyorlar. Her hafta bir başka memur grubunu tehdit ediyorlar. CHP'ye destek vermeyen çiftçiyi zaten çiftçi yerine koymuyorlar. Bu zihniyet işi ülkemizin güzide bir sanatçısının programına katılanları linç etmeye kadar vardırdı. Son olarak bu partinin yöneticilerinden biri başçavuşundan uzman çavuşuna kadar diyerek ordumuza dil uzatmaya kalktı. Bu ülkenin tüm kamu görevlilerinin devletin emrinde görev yaptığını gördükçe tahammül edemiyorlar."

  "Şimdi astsubayları ve uzman çavuşları da menzile aldıklarına göre muvazeneyi iyice kaybettiler. Neymiş, bunların hepsi AK Parti militanı olmuş. Bu milletin hakimine, polisine, öğretmenine laf edenler siz kimin ve neyin militanısınız. Girdiği her seçimde sokaktaki 2 kişiden birinin oyunu alan partiye bu ithamı yapanlar kendilerinin kimlerle hangi işi çevirdiğini milletimizin bilmediğini mi sanıyorlar. Hukuk kendi üzerine düşeni yapacaktır. Bize düşen bunun faturasını CHP'nin üzerine koymaya devam etmektir. "

 12. HDP Milletvekili Garo Paylan: Diyarbakır'da her iki kişiden biri işsiz

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  İş ve aş buluşmaları

  Halkların Demokratik Partisi (HDP,) 'İş ve Aş Buluşmaları' adlı çalışmayı Diyarbakır’da başlattı.

  İş ve aş buluşmaları kapsamında 2021 yılı boyunca HDP heyeti, Türkiye'nin her bölgesinde halk buluşmaları ve kurum ziyaretleri gerçekleştirecek.

  HDP Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan başkanlığındaki heyet, HDP Diyarbakır İl Binasında basın açıklaması yaptı.

  ''Sarayın ekonomisi tıkırında '' diyen Paylan, iktidarın rakamlarla oynayarak ekonominin iyi gittiğini göstermeye çalıştığını öne sürdü;

  ''İktidar rakamlarla oynayarak, enflasyonun yüzde 14-15’te olduğuna inanmamızı istiyor. İktidar rakamlarla oynayarak işsizliğin yüzde 12’de olduğuna inanmamızı istiyor. Oysa memlekette enflasyon yüzde 30’un üzerinde, her şey ateş pahası. Vatandaşın temel ihtiyaçları yüzde 40, yüzde 50, yüzde 60 zamlanmış durumda. İşsizlik şu anda geniş tanımlı olarak yüzde 30’un üzerine çıkmış durumda. Memlekette 10 milyon insanımız işsiz ve çalışanların büyük çoğunluğu açlık sınırında yaşıyor. Esnaf iflasın eşiğinde, çiftçiler tarlasını ekemiyor, KOBİ’ler borç batağında ama Saray'ın ekonomisi tıkırında.''

  "Yurttaşlar için bıçağın kemiğe dayandığını" söyleyen Paylan, "Şu anda işsizlik yüzde 25-30 gösteriyor ama bölgede işsizlik yüzde 50’nin üzerinde'' diyerek Diyarbakır’da her iki kişiden birinin işsiz olduğunu kaydetti.

  Paylan, pandemide ikinci dalgayı yaşayan Türkiye'de borç altında olan esnafın, işçinin, çalışanların yeniden yokluğa mahkum edilmeye çalışıldığını savundu.

 13. Tanrıkulu: 2002-2020 arasında en az 27 bin 483 kişi işkence ve kötü muameleye uğradı

  Sezgin Tanrıkulu

  TBMM İnsan hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 2002-2020 yılları arasında AKP Hükümetleri ile ilgili hazırladığı ''İşkence ve Kötü Muamale Raporunu" açıkladı.

  Rapora göre 2002 - 2020 yılları arasında en az 27 bin 493 kişinin işkence ve kötü muameleye uğradığı tespit edildi.

  2002- 2014 yılları arasındaki kayıtlara göre vaka sayıları binin altında.

  2014 yılında 1039 işkence ve kötü muamele görülürken , bu sayı 2015'de 5.671; 2016'da 5606 vakaya yükseldi.

  Tanrıkulu'nun hazırladığı rapora göre son dört yılda kaydedilen işkence ve kötü muamele sayısı ise şöyle:

  • 2017 : 2.278
  • 2018 : 2.214
  • 2019 : 2.634
  • 2020 : 3.534

  Artan işkence ve kötü muamele olaylarında cezasızlık politikalarının da etkili olduğunu belirten Tanrıkulu, ''İşkence ve hatta yaralama/öldürme suçu işleyen kolluk görevlilerinin adil ve etkili bir biçimde soruşturulmadığını, yargılanmadığını birçok olay göstermiştir'' dedi ve pandemi sürecinde bu tür durumların arttığını ifade etti.

  Avrupa Konseyi İşkenceyi ve İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Muamele veya Cezalandırmayı Önleme Komitesi’nin (CPT) Türkiye’ye 2017 ve 2019 yıllarında yapılan iki ayrı ziyarete ilişkin hazırlanan raporların 2019 yılı Ağustos Ayında yayınladığını söyleyen Sezgin Tanrıklu, 2017 ziyaretine ilişkin raporda, başta İstanbul ve Gündeydoğu Anadolu bölgesindeki iller olmak üzere gözaltı merkezlerinde çok sayıda kişiye fiziksel şiddet ve kötü muamele uygulandığının kaydedildiğini belirtti.

  Tanrıkulu, raporunda zorla kaybettirmelere de değindi ve İHD'nin 7 zorla zorla kaçırma olayı saptadığını belirtti.

  '' Kaçırılanlardan beşi “Birleşmiş Milletler Zorla veya İrade Dışı Kaybetmeler Çalışma Grubu”na başvurulduktan sonra sağ olarak bulundu. Diğer kişinin akıbeti ise bilinmiyor. Bulunan kişilerin işkenceye maruz kaldıkları anlaşıldı.''

  OHAL sonrası dönemde (2016-2020 yılları arasında) çoğunluğu Gülen yapılanması operasyonları çerçevesinde kaybedilen 24 kişinin daha sonra bulunduğunu söyleyen Tanrıkulu, bu kişilerin “kayıp oldukları dönemde” yoğun işkence gördüklerinin altını çizdi. Ayrıca Şırnak'ta kaybolan Şimoni Diril'in cesedinin 70 gün sonra köy yakınlarında bulundunu hatırlattı.

 14. Anayasa Mahkemesi Enis Berberoğlu için yeniden hak ihlali kararı verdi

  Enis Berberoğlu

  Anayasa Mahkemesi (AYM), eski CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun bireysel başvurusu için oybirliğiyle hak ihlali kararı verdi.

  Berberoğlu’nun ihlal kararının yerine getirilmemesi nedeniyle “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının” ihlal edildiğine ilişkin başvuruda bulunmuştu.

  MİT TIR’larıyla ilgili görüntüleri Cumhuriyet gazetesine verdiği iddiasıyla 5 yıl 10 ay hapis cezası alan ve milletvekilliği düşürülen Berberoğlu’nun başvurusu üzerine AYM, hak ihlali ve yeniden yargılamaya kararı almıştı.

  Bunun üzerine yerel mahkeme yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermiş, bir üst mahkeme de İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne işaret etmiti.

  Berberoğlu’nun avukatları bu gelişme üzerine bir kez daha AYM’ye başvuru yapmıştı.

 15. Adalet Bakanı Gül: Sosyal medyada tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum, T. C. bir hukuk devletidir

  Adalet Bakanı Gül

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medya üzerinden kendisine yönelik yapılan çağrılar için "Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Burada kanunlar, kurallar, usuller işler; hukuk işler. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz" dedi.

  Ankara Hakimevi'nde düzenlenen "5. Yılında İstinaf Mahkemeleri Değerlendirme Toplantısı"nda konuşan Gül, kimsenin adalet bakanından bu işleyişe müdahale etmesini bekleyemeyeceğini söyledi.

  Gül, "Adalet Bakanı'nın cübbesi yoktur, görevim süresince o cübbeyi giymedim ve kimse kusura bakmasın asla da giymeyeceğim" diye konuştu.

  'Kaynar kazanı döküyor serbest kalıyor, süt kazanına giriyor tutuklanıyor'

  Ekonomi ve hukuk alanında yapılması planlanan reformlara da değinen Gül, "Cumhurbaşkanımızın liderliğinde reformları her alanda yapmayı sürdüreceğiz. Çünkü insan ve onuru her şeyin başındadır" dedi.

  Gül şöyle devam etti

  "Yargının eksik, yanlış kararı yok mu? Elbette vardır, benim de eleştirdiğim, 'bu nasıl karar?' dediğim yüzlerce karar sayabilirim. Haklı ve doğru bulmadığım kararlar vardır. Bazı dosyalarda tutuklama mümkün, hatta gerekliyken bu yola başvurulmadığını görüyoruz. Bazılarında ise tam tersi tutuksuz yargılama yeterli iken, kamu vicdanını yaralayıcı kararlara rastlıyoruz. Kaynar kazanı döküyor serbest kalıyor, süt kazanına giriyor tutuklanıyor."

 16. İSKİ: Son yağışlarla barajlarda doluluk, yüzde 31'i geçti

  İSKİ, İstanbul'daki barajların doluluk oranının yüzde 31,04'e yükseldiğini duyurdu.

  Kurumun verilerine göre baraj doluluk oranı 9 Ocak'ta yüzde 19,16'ya düşmesinin ardından sürekli artış kaydetti.

  Son dönem yağışlarının etkisiyle baraj doluluğunda 12 puana yakın artış oldu.

  View more on twitter
 17. Twitter, Uygurlarla ilgili mesaj nedeniyle Çin'in ABD Büyükelçiliği'nin hesabını dondurdu

  twıtter

  Sosyal medya platformu Twitter, Çin'in ABD Büyükelçiliği'nin hesabını, Uygur Türkleriyle ilgili atılan bir mesaj nedeniyle dondurduğunu açıkladı.

  Büyükelçilik, bu ay içerisinde yaptığı bir paylaşımda Çin devletine ait China Daily gazetesinde yer alan bir araştırmaya gönderme yaparak, Uygur kadınlarının artık "bebek doğurma makineleri" olmaktan kurtulduğunu yazdı.

  Bu mesaj, Twitter tarafından kaldırıldı ve hesap donduruldu. Hesaptan en son 9 Ocak'ta mesaj atıldığı görülüyor.

  Twitter sözcüsü yaptığı açıklamada, "Söz konusu mesaj, insanlıktan uzaklaştırmayla ilgili politikamızı ihlal etmiştir" dedi.

 18. İzmir'de 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  ızmır deprem

  Ege Denizi'nde İzmir açıklarında dün akşam saatlerinde 4,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

  AFAD, depremin Seferihisar'a yaklaşık 21 kilometre mesafede yerin 7 kilometre altında meydana geldiğini bildirdi.

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 4,7 olarak verdi.

  DHA, depremin can kaybı ve yıkıma yol açmadığını ancak depremin ardından bazı kişilerin panikle kendilerini dışarı attıklarını bildirdi.

  Ege Denizi'nde bu depremin ardından büyük çoğunluğunun büyüklüğü 2'nin altında olmak üzere 20'den fazla sarsıntı oldu.