Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Türkiye'de son 24 saatte 95 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti

  Günlük tablo

  Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de son 24 saat içerisinde yapılan 135 bin 867 koronavirüs testinden 8 bin 642'si pozitif çıktı.

  95 kişi de koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. Toplamda hayatını kaybeden kişi sayısı ise 27 bin 93'e yükseldi.

 2. Sağlık Bakanı Koca: Yarından itibaren ikinci doz aşılamaya başlıyoruz

  Fahrettin Koca

  Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Fahrettin Koca, yarından itibaren ilk aşılanan grubun ikinci doz aşılamasına başlanacağını duyurdu.

  Bilim Kurulu üyeleri ile birlikte ikinci doz aşı oldu

  Aşılamada hedefin nüfusun en az yüzde 60'ının aşılanmasını sağlamak olduğunu söyleyen Koca, kurul toplantısının öncesinde kurul üyeleri birlikte kendilerinin ikinci doz aşıyı yaptırdıklarını dile getirdi.

  Bakan Koca, hafta sonundan itibaren devlet üst yöneticilerini aşılamaya davet edeceğini, vali, il emniyet müdürü ve belediye başkanlarının aşılarını yaptırarak halka örnek olmasını beklediğini ifade etti.

  Koca, öğretmenler için aşılama programının ise Şubat sonuna doğru başlatılacağını söyledi.

  Türkiye'nin yaklaşık 15 milyon doz aşı temin ettiğini ve toplamda da 100 milyondan fazla aşı için anlaşma yaptığını belirten Koca, Şubat ayı içerisinde 500-800 bin arası BioNTech aşısının geleceğini ve Mart sonunda da 4,5-5 milyona tamamlanmış olacağını aktardı.

  Mart veya Nisan ayına kadar aşı temin edebilecekleri her firmadan aşı alma çabasında olduklarını vurgulayan Koca ayrıca kısıtlamaların hafifletilmesinde acele edilmeyeceğini de sözlerine ekledi. Ancak vaka sayılarına göre bölgesel olarak kısıtlamaları gevşetebileceklerini söyledi.

  Pazartesi itibarıyla il bazında 7 günlük vaka sayılarının ortalaması açıklanacak

  Perşembe gününden itibaren 70 yaş üzeri ve cuma gününden itibaren 65 yaş üzeri vatandaşlar aşı olmak için sisteme tanımlanacağını belirten Bakan Koca, Pazartesi gününden itibaren de il bazında 7 günlük vaka sayılarının ortalaması canlı olarak yayınlanacağını belirtti.

  Koca ayrıca, "Özellikle yüz yüze eğitimin, uygulamalı eğitimler dışında, bu dönemde başlatılmasının risk teşkil ettiğini söyleyebilirim" diye konuştu.

 3. CHP'li Altay, Milli Uzay Programı'nı eleştirdi: Bu bütçeyle Everest'e çıkarsınız

  Engin Altay

  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı “Milli Uzay Programı” ile bütçeden ayrılan rakamların örtüşmediğini belirterek, “Bu parayla Everest tepesine çıkarsınız”dedi.

  Altay, Meclis'te düzenlediğ basın toplantısında, Erdoğan'ın başlattığı anayasa tartışmalarının “ekonomik çöküntüyü gizleme amacı” taşıdığını belirtirken “Milli Uzay Programı”nı, bütçeden ayrılan pay üzerinden eleştirdi:

  Quote Message: Beyefendi Ay'a 2023'te sert, 2028'de yumuşak iniş yapacağını söyledi. 18 yılda uzay projeleri için 2 milyar harcanmış. 2021’de koyulan ödenek bir buçuk milyar, 2022’de 1.4 milyar, 2023’te 1.7 milyar lira koymuş. 4.5 milyar lira para koymuş. Bu parayla Everest tepesine çıkarsınız, daha yukarı çıkamazsınız. ‘Ağam bizle eğlenir.’ Erdoğan’ın ay hikayesi böyle bir hikayedir.”

  “Berberoğlu görevinin başına gelecek”

  Engin Altay, bir soru üzerine de Enis Berberoğlu'nun dosyasının Meclis'e gelmesini beklediklerini söyledi.

  Altay, “UYAP üzerinden Adalet Bakanlığı’na gönderdiğini biliyoruz. Adalet Bakanlığı bunu Cumhurbaşkanlığı Prensipler Dairesi’ne gönderecek. Daire, fezleke olarak Meclis’e gönderecek. Ayrıca mahkeme, Meclis’e de bir karar örneğini yolladı diye biliyoruz. Ne hikmetse PTT; ayçiçeği ve zeytinyağı sattığı için evraklar geç geliyor. Yarım saat öncesinde Meclis’e gelmiş değildi. Meclis Başkanı ile de telefon görüşmesi yaptım. Gelir gelmez Genel Kurul’da okunacak ve milletvekilimiz görevinin başına gelecek” dedi.

 4. TTB Onursal Üyesi Şeyhmus Gökalp ilk duruşmasında tahliye oldu

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  DTK operasyonu kapsamında "örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklanan Türk Tabipler Birliği Onursal üyesi Doktor Şeyhmus Gökalp, Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

  Gökalp, eş zamanlı birçok kentte yürütülen operasyon kapsamında 20 Kasım'da gözaltına alınmış, dört günlük gözaltı sürecinin ardından örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanmıştı.

  Gökalp'in duruşmasını izlemek üzere Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) başkanı ve birçok temsilcisi Diyarbakır'a geldi ama mahkeme salonuna TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve konsey üyeleri, TTB Yüksek Onur Kurulu Üyeleri, önceki dönem TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Necdet İpekyüz olmak üzere sadece 18 kişinin izlemesine izin verildi.

  Salı günü Şehmus Gökalp'in durumu ve sivil toplum örgütlerinin üzerindeki baskıya dikkat çekmek için Diyarbakır'da forum düzenlenmiş, Gökalp'in serbest bırakılması için çağrı yapılmıştı.

 5. RTÜK "Gülnaz Şırınga" haberi sebebiyle Halk TV'ye para cezası verdi

  RTÜK

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Halk TV ve Habertürk dahil birçok kanala ceza verdi.

  MHP lideri Devlet Bahçeli’ye koronavirüs aşısı yapan “Gülnaz Şırınga” isimli hemşirenin, Bahçeli’nin canını acıttığı için dövüldüğüne dair çıkan mizah içerikli sahte haberin Halk TV’de yayımlanması sebebiyle, “Soruşturulması mümkün olan bir haberi doğruluğundan emin olmadan verdiği” gerekçesiyle HALK TV’ye para cezası verildi.

  Habertürk’te konuk olarak katıldığı bir programda eski CHP milletvekili Berhan Şimşek’in"Vali militan, kaymakam militan, yargıçlar militan." ifadelerini kullanması da “…kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez.” hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle kanala para cezası verilmesine yol açtı.

  Tele 1 televizyonuna da, Mine Kırıkkanat’ın “İçkili iken mesela “Gel bakalım küçük o..pu” diyen bir büyük, çok tanınmış bir ressama “Ben o..pu değilim ama sen p..venksin” tarzında cevaplar, yani benim de başıma epeyce şeyler geldi.” ifadeleri sebebiyle para cezası verildi.

  KRT de, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atamasına karşı yapılan protesto gösterilerinin konuşulduğu bir programda “Nedense şu anda güvenlik kuvvetlerinin halkın polisi olması gereken kuvvetlerimiz iktidarın sanki militanlarıymış gibi kullanılmaya çalışılıyor." ifadeleri sebebiyle para cezası aldı.

  Kırmızı Oda programında çocuğa yönelik şiddet sahneleri sebebiyle TV 8’e; kadına yönelik şiddetin gösterildiği Sefirin Kızı dizisi sebebiyle Star TV’ye; Çukur dizisindeki şiddet sahneleri ve Arıza dizisinde küfürlü ifadelerin engelleme yapmadan yayımlanması sebebiyle Show TV’ye; Sen Çal Kapımı dizisinde “erotik sahneler olduğu” gerekçesiyle Fox TV’ye para cezası verildi.

 6. Gazetecilerden Boğaziçililere destek açıklaması: Öğrenci ve akademisyenlerin kriminalize edilme çabasını reddediyoruz

  Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin rektör atamasına yönelik protestolarına destek veren 173 gazeteci ortak bir bildiri yayımladı.

  acıklama
  Quote Message: Boğaziçililerin 'Aşağı Bakmayacağız' diyerek sürdürdükleri bu eylemin anayasal bir hak olduğunu hatırlatıyoruz. LGBTİ+ öğrencilere karşı kimlikleri ve yaşam hakkını hedef alan nefret söylemini, ötekileştirmeyi, ayrıştırmayı bunların sonucunda LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü'nün kapatılmasını kabul etmiyoruz.
  Quote Message: Yaşananları objektif bir şekilde aktarmakla yükümlü olan ve bir kamu görevi icra eden biz gazeteciler, demokratik haklarını kullanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve onlara destek veren akademisyenlerin kriminalize edilmesi çabasını reddediyoruz.
  Quote Message: Sansür, baskı ve tehditlerle halkın haber alma hakkının önüne çıkartılan her türlü engellemelere itiraz ettiğimiz gibi, görevini yapmaya çalışan meslektaşlarımızı hedef alan polis şiddetine de karşıyız.
 7. İnce’nin partisine geçeceği iddia edilen 17 milletvekilinden açıklama: İtibar suikasti girişimi

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Muharrem İnce

  CHP’li 17 milletvekili, Muharrem İnce’nin kuracağı partiye geçecekleri İddiasını ortak açıklamayla yalanladı ve bu haberleri, “itibar suikasti" olarak nitelendirdi.

  Geçtiğimiz pazartesi günü CHP’den istifa eden İnce, kuracağı partiye yeni katılımlar olacağı açıklaması yapmıştı. İnce, İYİ Parti’nin ardından parlamentoda en fazla milletvekili olan parti olacaklarını ifade etmişti.

  İnce’nin açıklamalarının ardından Yeni Asır gazetesinde isimleri verilerek 17 milletvekilinin İnce’nin partisine geçeceği iddiası yer aldı. Haberdeki 17 milletvekili, haberin yayımlanmasının ardından ortak açıklama yaptı.

  CHP’nin ağır bir saldırı altında olduğu bulunduğu ve kenfilerine dönük “itibar suikasti” yapıldığı belirtilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

  “Cumhuriyet Halk Partisi’ni itibarsızlaştırma hevesinde olanların heveslerinin kursağında kalacağı açıktır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin onurlu bir üyesi olarak görev almak, aziz milletimize bu yolla hizmet etmek bizim için her şeyden önce şereflerin en yücesidir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve Millet İttifakı'nın iktidarı için Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki mücadelemizi her zamankinden daha çok azimle ve daha güçlü bir şekilde sürdürmekte kararlıyız. Bahse konu sözde gazetenin iftiralarla dolu mesnetsiz haberini kınıyor, tekzip ediyor, derhal öyle bir haberin aslının olmadığını yarınki sayısında açıklamasını bize oy veren milyonlarca seçmen adına talep ediyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi ile milletimiz arasındaki her geçen gün büyüyerek daha da güçlenen gönül bağını ve güven ilişkisini bu tür haberlerle zedelemek mümkün olmayacaktır.”

  Açıklamada imzası bulunan milletvekilleri şöyle: Burcu Köksal, Aydın Özer, Rafet Zeybek, Süleyman Bülbül, Ensar Aytekin, Yaşar Tüzün, Mehmet Göker, Yüksel Özkan, Erkan Aydın, Özgür Ceylan, Teoman Sancar, Necati Tığlı, Zeynel Emre, Mahir Polat, Çetin Arık, Süleyman Girgin, Özkan Yalım.

 8. Bahçeli: Anayasa Mahkemesi tekrar yapılandırılmalı

  Bahçeli

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanması kararıyla ilgili Anayasa Mahkemesi’ni (AYM) eleştirdi. Bahçeli, AYM’nin yeniden yapılandırılması gerektiğini ifade etti:

  Quote Message: Anayasa Mahkemesi milletimizin ve demokrasimizin haklarını muhafaza veya müdafaa edecek düzeyde tekrar yapılandırılmalı, yeni anayasa sürecinde yüksek mahkemenin mevcut durumu mutlaka ele alınmalıdır. Anayasa Mahkemesi’nin kararları bizatihi Anayasa’ya aykırı olamayacak, TBMM’nin tarihi ve yüksek iradesine de pranga vuramayacaktır.”

  Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğine dönmemesi gerektiğini savunan Bahçeli, Berberoğlu’nun “dokunulmazlığının kaldırılması için adım atılması gerektiğini” belirtti:

  Quote Message: Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararı söz konusu CHP’liye otomatik olarak milletvekilliği sıfatı da kazandırmayacaktır. İlgili CHP’li milletvekilinin fezlekesi TBMM Karma Komisyonu’na acilen getirilip dönem sonuna bırakılmadan gündeme alınmalı, ardından da Genel Kurul’a indirilerek dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili oylama yapılmalıdır.
  Quote Message: Milliyetçi Hareket Partisi bu oylamada yeniden yargılama yolunun açılabilmesi için dokunulmazlığın kaldırılması yönünde oyunu kullanacaktır."

  Açıklamanın sonunda Bahçeli, “Türkiye bir hukuk devletidir. Hukukun üstünlüğü herkes için bağlayıcıdır.” ifadelerine yer verdi.

 9. CHP'li iki eski milletvekili "İnce'nin partisine katılmak üzere" istifa etti

  CHP

  CHP'de, 26'ncı dönem Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ve 22'nci dönem İzmir Milletvekili Hakkı Akalın partiden istifa etti.

  Yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren eski CHP milletvekili Muharrem İnce, CHP'den istifa edeceğini açıklamıştı.

  Demirören Haber Ajansı'na göre Dudu ve Akalın, İnce'nin kuracağı partiye geçmeyi planlıyor.

  CHP'de geçen hafta da milletvekilleri Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy, Özcan Özel istifa etmiş ve Muharrem İnce'nin yeni kuracağı partiye geçecekleri açıklanmıştı.

 10. Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis için "Önce haddini bileceksin" dedi

  Erdoğan ve Miçotakis

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin TBMM’deki grup toplantısında yaptığı konuşmada Kıbrıs sorununa ve Ege ve Doğu Akdeniz’de Yunanistan’la yaşanan gerilime de değindi.

  Quote Message: Şimdi ben açıklama yapıyorum [Yunanistan Başbakanı Kiryakos] Miçotakis’le görüşebiliriz diyorum. Bir de baktım şimdi Miçotakis meydan okuyor. E şimdi sen bu meydanı okuduktan sonra biz seninle nasıl bir araya gelelim? Önce haddini bileceksin ya. Eğer gerçeken bir barış arayışı varsa sende, bana meydan okuma, haddini bil. Eğer haddini bilmezsen o zaman demek ki masayı sen tekmeledin. Biz masadan kaçmadık. Bu şekilde gitmesi halinde de biz seninle masaya oturamayız. Neyinize güveniyorsunuz? Bir yerlerden gelecek desteğe güveniyorsanız yanılıyorsunuz.”

  Erdoğan, “Artık iki devletli çözümden başka Kıbrıs’ta çözüm yolu kalmamıştır. Artık federasyon diye bir şey yok, geçin artık o işi. Masaya ancak bu şartlarla oturulabilir, aksi takdirde herkes kendi işine bakacaktır.” dedi.

  Miçotakis ne demişti?

  Miçotakis, hafta başında Kıbrıs’a giderek Rum lider Nikos Anastasiadis ile görüşmüş; “Temel dış politika önceliğimiz Türk işgalini sona erdirmek. Tek gerçekçi çözüm siyasi eşitliğe dayalı iki bölgeli, iki toplumlu federasyondur. Anlamlı görüşmelere geri dönüş sadece var olan bu çerçeve içerisinde olabilir” demişti.

  Türkiye ile Yunanistan arasında ilk turu 2002'de yapılan ve 2016'da kesilen istikşafi görüşmeler, 2020 yazında yaşanan gerilim sonrası Almanya’nın arabuluculu olmasıyla, beş yıl sonra İstanbul'da yeniden başladı. 25 Ocak’ta yapılan toplantıda iki ülke, görüşmelerin bir sonraki turunun Atina’da yapılması kararı aldı. Yunan basını, görüşmelerin Mart ayında yapılacağını yazdı ancak henüz resmen bir tarih açıklanmadı.

 11. Erdoğan: Cumhuriyetin 100. yılını darbe anayasası ile değil sivil anayasa ile karşılayalım

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu.

  Erdoğan, yeni anayasa çalışmaları yapılacağını ve 2023’e kadar çalışmaları bitirmeyi hedeflediklerini söyledi:

  Quote Message: Tercihimiz tüm partilerin yeni anayasa sürecinde olması. Ortak yönlerde sorun yok, farklılıkları tartışalım, farklı görüşleri konuşalım. Türkiye’ye 2023’e giden yolda ilk sivil anayasayı kazandırma şerefine inşallah hep birlikte nail olacağız. Bu konuda en önemli görev TBMM ve Cumhur İttifakımıza, AK Parti grubuna düşecektir. Cumhuriyetin 100. yılını darbe anayasası ile değil milletimize yakışan sivil anayasa ile karşılayalım. Bu konuda nihai karar milletin olacaktır."

  Konuşmasının devamında Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Yeni sistemde bakanların nasıl göreve geldiğini bilmediğini” savundu. “Bakanların atandığını söylüyor” dedi:

  Quote Message: Evet, CHP liderliği gibi kasetle gidip gelmiyorlar. Milletin seçtiği cumhurbaşkanı tarafından atanıyorlar.”

  Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun İzmir’de yaşanan selin ardından şehre gittiğini ve bir vatandaşın kendisine şikayette bulunduğunu, vatandaşın sözlerinden yola çıkarak “35 yıldır şehrini yöneten ve hiçbir altyapı yatırım yapmayan belediyeyi, CHP seçmeni olduğu belli olan bir vatandaşımız, partinin başkanına şikayet ediyor.” sözleriyle anlattı.

  İzmir’de 1984 belediye seçimlerini Anavatan Partisi’nin adayı Burhan Özfatura kazanmıştı. 5 yıllık ANAP belediyesinin ardından 1989’da Sosyal Demokrat Halkçı Parti adayı Yüksel Çakmur belediye başkanı olarak seçildi. 1994’te İzmir belediyesi bir kez daha sağ bir partiye geçti; seçimi Doğru Yol Partisi adayı Burhan Özfatura kazandı.

  Demokratik Sol Parti adayı Ahmet Piriştina’nın kazandığı 1999’dan bu yana İzmir kendisini sosyal demokrat olarak tanımlayan partiler tarafından idare ediliyor. CHP ise, uzun yıllar sonra ilk kez 2004’te yeniden İzmir belediyesine döndü. İzmir, 2004’ten bu yana, yani 17 yıldır CHP’li belediyeler tarafından idare ediliyor.

  Kılıçdaroğlu, esnafın şikayetleri dile getirdiği ziyaretin ardından 6 Şubat’ta "Mağdur olan vatandaşlarımızı, esnafımızı da gezdik. Onları dinledik. 2 bin 554 hane ve iş yerinde sorun var bunlarla ilgili tespitler yapılmış vaziyette. Yaklaşık 7 milyon 31 bin liralık bir katkı yardım maddi ve manevi bir yardım esnafımıza yapılacak kendilerine bu söylendi" açıklaması yaptı.

 12. Bahçeli'de astronot yerine kullanılacak Türkçe isim önerisi: Cacabey

  Cacabey Medresesi

  MHP’den yapılan açıklamada, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin astronot kelimesi yerine Türk gökbilimci Cacabey’in ismini önerdiği duyuruldu.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salı akşamı Milli Uzay Programı tanıtımında yaptığı konuşmada, astronot veya kozmonot kelimeleri yerine Türkçe bir isim bulunması çağrısı yapmıştı.

  Nurettin Cibril Bin Cacabey, Selçuklu Dönemi’nde 1200’li yılların ikinci yarısında Kırşehir Beyi (Valisi) olarak görev yaptı. 1271 yılında Kırşehir’de gözlemevi ve astronomi çalışmaları yapılan bir medrese açtı. Medrese, Anadolu’da astronomi çalışmaları yapılan ilk eğitim yeri oldu.

  Hem Vali olarak yaptığı yazışmalarda hem de medresede Türkçe kullanımını öne çıkaran Cacabey’in kurduğu medresede yıldız incelemelerinin yanı sıra matematik, fizik ve kimya eğitimi ile İslam hukuku ve tasavvuf dersleri de veriliyordu.

  1301’de Bizans İmparatorlu’nun ordusuyla yapılan bir savaşta hayatını kaybeden Cacabey’in cenazesi de medresenin yanına defnedildi. Ölümünün ardından kurduğu medresede eğitim verilmeye devam etti. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde kapanan medrese, 1900’ların başında cami oldu.

 13. Varank: Seçilecek Türk vatandaşı Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek

  Erdoğan ve Varank

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, salı günü açıklanan Milli Uzay Programı kapsamında astronot veya kozmonot yerine Türkçe bir isim bulunması için çalışmaların başladığını söyledi. Bursa’daki Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi sebebiyle “Gökmen” isminin gündeme geldiğini söyledi ancak “Biz Gökmen ismini çok tutmuyoruz.” dedi.

  Anadolu Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Varank, gönüllülük esasına dayalı olacak uzaya vatandaş gönderme projesinde “Kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyor Sayın Cumhurbaşkanımız” dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, salı akşamı Milli Uzay Programı’nı açıklarken “Eminim ki birçok kişi bu hayali kurarak büyümüştür. Hatta belki bayanlardan bile ben adayım diyenler vardır.” demişti.

  Varank, seçilecek Türk vatandaşının Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderileceğini ve burada çalışmalara katılacağını belirtti. Hem roketlerin fırlatılması hem de uzay limanı işletmesi için görüşülen bazı ülkeler olduğunu söyledi:

  Quote Message: Türkiye coğrafi konum itibariyle uzay limanı işletmesiyle SpaceX'ten daha ucuza götüremez. Konum olarak uygun değil. Dost ve müttefik ülkelerle bunun çalışmalarını yapıyoruz. Ortak liman işletmesi için çalışmalar yapıyoruz.
  Quote Message: Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasıyla yabancı ülkelerden geri dönüşler aldık. 3 ülkeyle anlaşmaları imzaladık. Buna ek olarak Pakistan ve Azerbaycan’la anlaşmalarımız hazır, imza aşamasında.ABD, Rusya, Japonya, Hindistan ve Çin ile, bu ülkelerdeki şirketlerle de görüşmelerimi devam ediyor.”

  Varank, hangi üç ülkeyle anlaşma imzalandığına dair bilgi vermedi.

 14. Göbeklitepe'de metal blokla "Milli Uzay Programı" tanıtımı yapıldığı ortaya çıktı

  Göbeklitepe

  Şanlıurfa'nın kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta, Göbeklitepe yakınlarındaki Örencik Mahallesi'ndeki tarlada 5 Şubat Cuma günü bulunan metal blokun, Milli Uzay Programı tanıtımı için konulduğu ortaya çıktı.

  Salı günü program tanıtımından önce metal blok kaldırılmıştı.

  Daha önce dünyanın farklı yerlerinde tanıtım ya da reklam amaçlı özel şirketler de tarihi ya da turistik alanlarda benzer uygulamalar yapmış; alana konulan blok kaldırıldıktan sonra açıklanmıştı.

  Yaklaşık 3 metre yüksekliğinde, 1 metre genişliğinde, üzerinde Göktürk alfabesiyle "Gökyüzüne bak, Ay'ı gör" ifadesinin yazılı olduğu metal blok, Erdoğan'ın Milli Uzay Programı tanıtım konuşması yaparken bu ifadeleri kullandığı sırada arkadaki dev ekrana yansıtıldı.

 15. İşsizlik Kasım döneminde yüzde 12,9 oldu

  İşçiler

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım 2020 dönemi iş gücü istatistiklerini açıkladı.

  Buna göre Türkiye genelinde işsizlik, Ekim, Kasım, Aralık aylarını kapsayan Kasım döneminde, yıllık bazda 0,4 puanlık düşerek yüzde 12,9 oldu.

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, bu dönemde tarım dışı işsizlik de 0,6 puanlık azalış ile yüzde 14,8'e geriledi.

  Bu dönemde, 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 303 bin kişi azalarak 4 milyon 5 bin kişiye gerilerken, istihdam edilenlerin sayısı da 1 milyon 103 bin kişi azalarak 27 milyon 66 bin kişiye, istihdam oranı da 2,7 puanlık azalışla yüzde 42,9'a düştü.

 16. TUA

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin uzay politikaları alanındaki 10 yıllık vizyon, strateji, hedef ve projelerini içeren Milli Uzay Programı'nı Salı günü kamuoyuna açıkladı. Erdoğan'ın konuşmasıyla tanıtılan programı hazırlayan kurum ise Türkiye Uzay Ajansı. 2018'de kurulan ajansın görevleri ve hedefleri neler? Yönetim kurulunda kimler var?

  Daha fazla bilgi
  next
 17. 100'e yakın şirket halka arz için sıraya girdi

  Dünya gazetesine konuşan Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Yönetim Kurulu Başkanı Attila Köksal, Sermaye Piyasası Kurulu’nda (SPK) halka arz edilmek için dosyası bekleyen çok sayıda şirket olduğunu belirtti.

  Köksal, yoğun talep nedeniyle şirketlerin denetim firması ve aracı kurum bulmakta da zorlandığını vurguladı.

  Gazetenin haberine göre bunun nedeni yerli yatırımcının borsaya yönelmesi.

  Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre yerli yatırımcı sayısı da2 milyon 156 bin 283 kişiye çıktı.

  Köksal, yeni yatırımcıların hisse senedi piyasalarına ilgisinin sadece Türkiye’de yaşanmadığını söyleyerek, bunun temel nedeninin piyasalardaki para bolluğu ve düşük faiz oranları olduğunu aktardı.

  Her ne kadar 2021 yılı içinde ülkemizde faiz oranları yükselmiş olsa da, bu yükselişin borsaya olan ilgiyi azaltmamış olduğunu kaydetti.

  Quote Message: Herkes halka arz furyasına katılmak istiyor. Bunun nedeni de halka arz endeksindeki hareket. Halka arz edilen şirketlerin performansını gösteren bu endeks yılbaşından itibaren yüzde 37 artış gösterdi. Aynı dönemde tüm hisseleri kapsayan BIST-TUM yüzde 6, BIST 100 de yüzde 3 artış gösterdi. 2020 yılı boyunca da halka arz endeksi yüzde 200 artmış, diğer endekslere büyük fark atmıştı. from Attila Köksal Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Yönetim Kurulu Başkanı
  Attila KöksalFinansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Yönetim Kurulu Başkanı
  100'e yakın şirket halka arz için sıraya girdi
 18. İDO ve Şehir Hatları'nın bazı seferleri iptal edildi

  İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ve Şehir Hatları, olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı seferlerini iptal etti.

  İDO'dan yapılan açıklamada, olumsuz hava koşulları dolayısıyla saat 07.45 Kabataş-Kadıköy-Bursa, 08.30 Bursa-Armutlu-Armutlu Tatil Köyü-Yenikapı-Kadıköy seferlerinin yapılamayacağı bildirildi.

  Şehir Hatları'nda da lodos nedeniyle saat 07.10 Adalar-Kadıköy-Beşiktaş, 07.45 Karaköy-Kabataş-Bostancı, 07.55 Bostancı-Karaköy seferleri iptal edildi.

  İDO ve Şehir Hatları'nın bazı seferleri iptal edildi