Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. TSK, IŞİD'in elindeki Cerablus kasabasının alınması için operasyon başlattı.
 2. TSK'ya ait tankların ve Özgür Suriye Ordusu üyeleri sınırın Suriye tarafına geçti.
 3. ÖSO'nun Cerablus merkezinin girişine ulaştığı bildiriliyor.
 4. Operasyona Türk savaş uçakları ve ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon da destek veriyor.
 5. Suriye hükümeti harekâtın egemenlik ihlali olduğunu söyledi.
 6. Cumhurbaşkanı Erdoğan harekatla ilgili ilk açıklamasında sınırdaki IŞİD yapılanması için "Artık bu işi çözmemiz gerekiyor" dedi.
 7. Suriyeli silahlı muhalifler, Cerablus'a kuzeyden cephe açmak için Türkiye tarafından bölgeye getirildiklerini söylemişlerdi.
 8. Karkamış ilçesinde dün Cerablus tarafından atılan havan topları nedeniyle güvenlik güçleri ilçede yaşayanlara daha güvenli yerlere gitmeleri çağrıları yapmıştı.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. AA: ÖSO Cerablus merkezini ele geçirdi

  Anadolu Ajansı, ÖSO'nun (Özgür Sruiye Ordusu) Cerablus ilçe merkezinin kontrolünü ele geçirdiğini bildirdi. 

  Ajans, harekat sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nde can kaybı olmazken, çatışmalarda bir ÖSO mensubunun hayatını kaybettiğini belirtti. 

  Cerablus
 2. ÖSO güçleri Cerablus'a girdi

  Türk ordusunun desteğindeki silahlı muhalif grup ÖSO'ya bağlı güçlerin IŞİD kontrolündeki Cerablus'a girdiği haberleri geliyor. 

  Türk tankları ve özel kuvvetler ekiplerinin sınır ötesi harekatının ardından Cerablus'a ilerleyen ÖSO güçlerinin bir komutanı, bazı IŞİD savaşçılarının geri çekildiklerini, bazılarının da teslim olduklarını söyledi.

 3. Biden: YPG Fırat'ın diğer tarafına çekilmeli

  Biden

  Türkiye'yi ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakan Binali Yıldırım'la düzenlediği ortak basın toplantısında Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunduklarını belirtti. 

  Biden, 'sahadaki unsurlara haber verdiklerini' belirtti ve "YPG nehrin (Fırat) diğer yanına geri çekilmelidir. Eğer çekilemezlerse, çekilmezlerse, hiçbir şekilde Amerika'nın desteğini alamayacaklardır" dedi. 

 4. Son dakikaRus Dışişleri'nden Cerablus açıklaması: Kaygı duyuyoruz

  Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada "Türkiye-Suriye sınırındaki gelişmelerden derin kaygı duyuyoruz." denildi. 

  Açıklamada ayrıca bu durumun "çatışma bölgesindeki vaziyeti daha da kötüleştirebileceği ve Kürtlerle Araplar arasında etnik gerilimlere yol açabileceği" kaydedildi. 

 5. Davutoğlu: PYD ve rejimin Halep'e saldırısı engellendi

  Ahmet Davutoğlu
  Quote Message: "Harekat, terörist bir örgüt olan PYD'nin küstahça Türkiye'yi tehdit eden ve Türkiye içinde terör eylemlerine destek veren yaklaşımı karşısında Fırat'ın batısına onların geçerek özellikle Türkiye'nin güneyinde bir koridor oluşturması çabalarına karşı da en net ve açık mesaj taşımıştır. Özellikle Halep vilayetinin bütünlüğü itibariyle Halep'e yönelik baskılar karşısında Halep'in kuzeyinde güvenli bir kuşağın oluşması mültecilerin Türkiye'ye doğrudan akını anlamında da engelleyici bir faktör olacaktır. Ve bu çerçevede PYD unsurlarıyla rejim unsurlarının birlikte Halep'e yönelik bir saldırısı bu şekilde engellenmiş olmaktadır." from Ahmet Davutoğlu Eski Başbakan
  Ahmet DavutoğluEski Başbakan
 6. Yıldırım: PYD, YPG unsurları Fırat'ın batısında varlık gösteremeyecek

  Bıden - Yıldırım
  Quote Message: Hem sınır güvenliğimizi korumak hem bölgedeki roket atışlarıyla vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak bakımından dün gece itibariyle hem topçu atışıyla hem havadan bir operasyon başlattık, buraya gelen unsurları bölgeden püskürttük. Burada yapılan çalışmalarda ABD ile mutabık kaldığımız bir konu var. PYD unsurlarının asla Fırat’ın batısına yayılmamaları ve burada faaliyet içerisine girmemeleri yönündedir. Bugünkü toplantımızda bu konuyu da değerlendirdik ve burada ABD'nin bu konudaki kararlılığını bir kez daha gördük ve hiçbir şekilde PYD, YPG unsurları Fırat'ın batısında varlık gösteremeyecekler. Bu konudaki hassasiyetlerini bir kez daha teyit ettik. Bizim genel yaklaşımımız, şu bunlar PKK’yla iç içeler ve PKK’yla birlikte çalışıyorlar. Her ne kadar DEAŞ için bunlar yardımcı oluyor gibi gözüküyorsa da ABD bilmelidir ki, günün sonunda bir terör örgütüyle başka bir terör örgütünü belki alt edebilirsiniz. Ama sonra elinizde kalan terör örgütünü nasıl alt edeceksiniz sorusu gündeme gelecektir." from Başbakan Binali Yıldırım
  Başbakan Binali Yıldırım
 7. Karkamış 'hayalet kasaba gibi'

  BBC Türkçe'den Rengin Arslan'ın Karkamış'ta gördüğü manzara:  

  Gaziantep'ten 73 kilometre, Cerablus'a ise sadece metrelerce uzaklıktaki Karkamış'a girişler kapatılmış durumda. Kasabanın girişindeki güvenlik birimleri kasabaya girişlerin güvenlik nedeniyle kapatıldığını ve gazetecilerin de girişine izin verilmediğini söyledi. Yaklaşık 3 bin nüfuslu kasabanın boşaltılması için dün duyuru yapılmıştı. Güvenlik birimleri yaklaşık 600 kişinin kasabada hayvanlara bakmak için kaldıklarını söylediler. Karkamış'ın girişi ise bir hayalet kasabayı andırıyor. Kepenkler kapalı, kasabada tek ses hayli yüksekten uçan bir jetin sesi. 

 8. ÖSO Komutanı: IŞİD El Bab'a çekiliyor

  Reuters Haber Ajansına konuşan bir ÖSO'ya bağlı Faylak el Şam Örgütü'nun komutanlarından biri, Cerablus'taki çoğu IŞİD militanının geri çekildiğini ve bazılarının da teslim olduğunu söyledi. Bir başka komutan da Cerablus'un yüzde 50'si kadarının Ankara destekli muhaliflerin eline geçtiğini söyledi. 

  Söz konusu komutan IŞİD militanlarının Cerablus'un etrafındaki bazı köylerden, güneydeki El Bab'a doğru çekildiğini de söyledi. 

 9. Son dakikaAA: ÖSO Cerablus'un merkezinin girişine ulaştı

  Anadolu ajansı Özgür Suriye Ordusu güçlerinin Cerablus'un merkezinin girişine ulaştığını bildirdi. 

 10. CHP: IŞİD'le kendi topraklarımızda da mücadele edin

  Selin Sayek Böke
  Quote Message: Kendi insanlarımızı kendi sınırlarımız içerisinde bu örgüte karşı koruyamıyoruz. Hükümet de, topyekun mücadeleyi ortaya koymuş değil. Bir kez daha açık bir çağrıda bulunuyoruz, sadece Cerablus'da değil kendi topraklarımızda da mücadeleye davet ediyoruz. Mezhepçi dış politikanın kanımızla canımızla ödeyeceğimiz bir maliyet yaratacağı konusunda keşke haklı çıkmasaydık from Selin Sayek Böke CHP Genel Başkan Yardımcısı
  Selin Sayek BökeCHP Genel Başkan Yardımcısı
 11. İbrahim Kalın: Amaç sınırımızı DAEŞ ve YPG'den temizlemek

 12. Gazeteciler sınır hattında

  Cerablus

  Türkiye – Suriye sınırında bulunan BBC Türkçe muhabiri Rengin Arslan, gazetecilerin sınırdan 500 km uzaklıktaki bir tepeden gelişmeleri takip ettiğini aktarıyor:

  “Sınırda askeri hareketlilik devam ederken Türkiye tarafından yapılan top atışları duyuluyor. ÖSO militanlarının çeşitli köyleri almaya başladığı haberleri geliyor.”

 13. Suriye Dışişleri Bakanlığı: Cerablus harekatı egemenlik ihlali

  Suriye'deki Türk tankları

  Suriye Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin Cerablus harekatını egemenlik haklarının ihmali olarak tanımladı. Suriye devlet televizyonunun haberine göre bakanlık Suriye sınırı içindeki tüm terörle mücadele operasyonlarının Şam yönetimiyle koordine edilerek yapılması gerektiğini belirtti. Bakanlık ayrıca Ankara'yı harekatı IŞİD'in yerine "diğer terör örgütlerini" koymak için yapmakla suçladı. 

 14. Cerablus harekâtından görüntüler

  Video content

  Video caption: TSK'nın Cerablus harekâtında IŞİD hedefleri karadan ve havadan vuruluyor.
 15. Çavuşoğlu'ndan YPG'ye 'geri çekilin' uyarısı

 16. AA: ÖSO Keklice köyünü ele geçirdi

  Anadolu Ajansı, Suriye'ye giren ve 3 km ilerleyen Özgür Suriye Ordusu grubunun Keklice köyünü ele geçirdiğini aktardı.

  AA haberinde "Keklice köyüne yerleşen ÖSO buradan doğu yönündeki ilçe merkezine ilerleyebilmek için köyün çevre güvenliğini oluşturuyor" deniyor.

 17. TRT: ÖSO 3 kilometre ilerledi

  ÖSO güçleri

  TRT Haber televizyonu Özgür Suriye Ordusu güçlerinin Suriye içinde üç kilometre kadar ilerleyip, Cerablus'un hemen dışındaki Keklice köyüne  yaklaştığını belirtti. Daha önce Türk tanklarının da sınırı geçtiği belirtilmişti. 

 18. YPG: Türkiye'nin harekâtı saldırgan bir eylem

  YPG

  Suriye'deki Kürt silahlı gücü YPG'nin sözcüsü Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada Cerablus harekâtı için "Suriye'nin içişlerine açık bir saldırı" yorumunu yaptı. 

  Harekatın Suriye hükümeti, Türkiye ve İran'la yapılan uzlaşmanın bir sonucu olduğunu savunan Celil ayrıca, Türkiye'nin YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilmesi taleplerine yanıtı sadece Suriye Demokratik Güçleri'nin verebileceğini belirtti. Suriye Demokratik Güçleri, YPG'nin önemli bir parçasını oluşturduğu ve ABD'nin desteklediği Suriye Demokratik güçleri IŞİD'e karşı kurulan bir koalisyon.

  Daha önce de Suriye'deki Kürt partisi PYD'nin Eş Başkanı Salih Müslim "Türkiye Suriye batağında çok şey kaybedecektir" demişti.

 19. Çavuşoğlu: Operasyonun amacı DAEŞ; YPG Fırat'ın doğusuna geçmeli

  Çavuşoğlu
  Quote Message: Bu operasyonun amacı DAEŞ terör örgütünü sınırımızın diğer tarafından temizlemektir. Biz bunu başından itibaren planladık. Bir taraftan bizim tanklarımız ve diğer elimizdeki imkânlarla bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Ilımlı muhalefet dediğimiz ÖSO da buraya girdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin faaliyetleri planlandığı gibi devam ediyor. Hava desteğiyle ilgili de koalisyon güçleriyle birlikte çalışıyoruz. Terör örgütlerinin hepsiyle mücadelemizi sürdüreceğiz. Çünkü Ankara'daki son iki terör saldırısının failleri Suriye'deki kamplardan geldi. PKK, PYD'yle de mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu operasyon DAEŞ'e karşı yapılan bir operasyon. Salih Müslim, PYD neden rahatsız oldu. Bizim DAEŞ'e karşı mücadelemizden niye rahatsız? Kendilerine teşekkür ediyoruz, bizim herkese anlatmaya çalıştıklarımızı itiraf ediyor. Benim derdim DAEŞ'le değil benim kendi amacım var, burada kantonu oluşturmak istiyorum, burada Kürt devleti oluşturmak istiyorum diyor. PYD'nin gizli ajandası ortada. Bir an evvel, Demokratik Güçler'in içindeki YPG güçleri Fırat'ın doğusuna geçmelidir. Bataklıktan bahsediyor. Sen burada Türkiye'nin ne yapacağını değil, kendini düşünmelisin. Sana ne olacağını düşün." from Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı
  Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı
 20. Post update

  Erdoğan