Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınması ve tutuklanmasıyla ilgili gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik. Bir sonraki canlı anlatım yayınımızda görüşmek üzere.

 2. Sırrı Süreyya Önder: Biat etmeyen kim varsa demokratik siyasetten tasfiye ediliyor

  Sırrı Süreyya Önder

  HDP Ankara Milletvekili Sırrı Sürreyya Önder, kontrol şartıyla serbest bırakılması ardından yaptığı açıklamada gözaltı ve tutuklamalarla ilgili,  "Bu kararın hukukiliğinden, adilliğinden bahsetmenin hiç bir imkanı ve ihtimali yok" dedi.

  ‘Tutuklamaların barış umudunu ve ortak yaşam idealini sıfırlayacağını’ söyleyen Önder “Tutuklama kararları bugün HDP’yi hedef almış gibi görünüyor olabilir, ama muhalif sesler bir yana, biat etmeyen kim varsa demokratik siyasetten tasfiye ediliyor. Bu halk daha önce de böyle karanlık dönemlerden barışı, demokrasi ve özgürlük şiarını yükselterek çıktı. Şimdi biz de bu kararlılıkla değerlendirmelerimizi yapacağız” diye konuştu.

  Video content

  Video caption: HDP'li Önder: Tutuklamalar barış umudunu ve ortak yaşam idealini sıfırlayacak
 3. İzmir'de protesto: 55 gözaltı

  Protesto gösterisini dağıtmaya çalışan polisler

  İzmir'de, bazı HDP'li milletvekillerinin gözaltına alınması ve tutuklanmasını protesto için akşam saatlerinde Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde düzenlenen gösteriye polis müdahale etti. 

  'İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri'nin çağrısıyla toplanan grubun basın açıklamasına izin vermeyen polis, 55 kişiyi gözaltına alındı. 

 4. Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Avrupa’ya tepki

  Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınmalarını eleştirmeleri nedeniyle Avrupa ülkelerine tepki gösterdi.

  Çavuşoğlu Avrupa ülkelerinin çoğunun PKK’ya destek verdiğini savundu:

  Quote Message: “Mahkemeye kim çağırılırsa gitmek durumundadır. Tüm ülkelerde böyledir, aksi halde tutuklanır. Bugün telefonda görüştüğüm muhataplarıma da bunu söyledim. (…) AB ve bazı ülkeler bize akıl vermeye çalışıyor. Hatta çözüm sürecini ne zaman getireceksiniz diye soruyorlar. (…) HDP’ye 'sen bir siyasi partisin, terörle ilişkiyi bırak diyeni' görmedim. PKK’lı teröristler Avrupa ülkelerinde serbestçe dolaşıyor. Avrupa’da düğünlerde bile PKK’ya para toplanıyor. Zorla para topluyorlar. Avrupa Parlamentosu’nun içinde sergiler açıyorlar. Avrupa ülkelerinin çoğu malesef PKK'ya çok büyük destek veriyor. Herkes gidecek yargının önünde ifadesini verecek, yargının kararına da saygı duyacak. Maalesef bu noktaya bunlar getirdi. Keşke gitselerdi, ifadelerini verselerdi, yargının kararına saygı duysalardı. Belediyeler teröre destek veriyor, iş makineleri hendek kazmak için kullanılıyor. Devlet buna sessiz mi kalacak. Devletin görevi kamu düzenini sağlamaktır. Bizim de devlet olarak yapmaya çalıştığımız bu. İnşallah bundan ders alırlar.
 5. Şırnak milletvekili Ferhat Encu tutuklandı

  Ferhat Encu

  HDP Şırnak milletvekili Ferhat Encu tutuklandı.

 6. Demirtaş'tan el yazısıyla mesaj

  Tutuklanan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, avukatı aracılığıyla el yazısıyla gönderdiği mesajında, gelişmeleri "Sivil darbenin başka bir aşaması" diye niteledi. 

  Demirtaş " Ben ve arkadaşlarım bu hukuksuz sivil darbeye karşı her yerde ve her aşamada dimdik durmaya devam edeceğiz" dedi.

  Demirtaş mesajında "Koşular ne olursa olsun demokratik siyasi mücadelemizi sürdüreceğiz. Barış çağrımızı yinelemeye devam edeceğiz. Bütün dostlara en içten selam ve sevgilerimi iletiyorum." diyor. 

  Demirtaş'ın el yazısı mesajı avukatı Mahsuni Kahraman tarafından Diyarbakır adliye binası önünde okundu.

 7. Kurtulmuş: Anayasa değişikliği ile süreç başlayan devam ediyor

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, HDP'li milletvekillerinin gözaltına alınmalarıyla ilgili konuştu: 

  Numan Kurtulmuş
  Quote Message: Anayasa değişikliğinden sonra her partiden çok sayıda milletvekillerine savcılıktan gelip ifade vermeleriyle ilgili çağrılarda bulunduk. HDP'li milletvekilleri dışında herkes çağrılara uydu, gelip ifadelerini verdiler. Maalesef HDP'li arkadaşlar bu çağrılara uymadıkları için ilgili Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından ifade vermeleri üzere gözaltına alınma kararları çıkarıldı. Dün gece bunlar uygulandı. Bunlar şu anda mahkemeye çıkarıldılar. Devam etmekte olan hukuki bir süreç var. Biz de medyadan takip ediyoruz. Bu arkadaşların bir kısmı tutuklanıyor, bir kısmı serbest bırakılıyor. Mahkemenin sonuçlarını görmek lazım. Tek tek her birisi ile ilgili başka dosyalar var. Bu dosyalara göre savcılar taleplerinde bulunuyorlar ve ilgili yargıç arkadaşlarda kararını veriyorlar. Devam eden bir süreç. Böylece anayasa değişikliği ile birlikte başlamış olan süreç, devam ediyor. Belki de bu son gözaltılarla birlikte de, bu süreç kapanmış olacak. from Numan Kurtulmuş Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü
  Numan KurtulmuşBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü
 8. Son dakikaSelma Irmak tutuklandı

  Gözaltına alınan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak tutuklandı.

  Selma Irmak
 9. Demirtaş: Kazanacağız

  Diyarbakır Adliye Sarayı'nda gelişmeleri izleyen gazeteciler, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutuklama kararının açıklanmasından sonra mahkeme salonundan çıkarken "mutlaka kazanacağız" diye bağırdığını bildirdi.

 10. ABD'den ilk açıklama: Bizi derinden rahatsız etti

  ABD Büyükelçilik sayfası, Demokrasi, İnsan Hakları ve İş Gücü Genel Sekreter Yardımcısı Tom Malinowski’nin Twitter’dan yaptığı açıklamayı Türkçe’ye çevirerek tweet etti.

  Başka bir tweet'inde Türkiye’yi vatandaşları için bilgiye erişimi sağlamaya çağıran Malinowski, şu ifadeleri kullandı:

 11. Steinmeier ve Johnson'dan Türkiye açıklaması

  Boris Johnson ve Frank-Walter Steinmeier

  Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson Almanya'nın başkenti Berlin'de ortak bir basın toplantısı düzenledi. 

  Sorulan bir soru üzerine Steinmeier, "Türkiye'nin yalnızca Avrupa Birliği değil, diğer uluslararası kurum ve kuruluşlarla ilişkileri konusunda da net bir tavır takınması gerekiyor. Aynı zamanda bizim de bunu yapmamız lazım. Ancak bu kolay bir karar değil. Birbirine paralel çelişkili durumlar söz konusu. Türkiye'de muhalefet susturuluyor, siyasetçiler içeri alınıyor ancak aynı zamanda Türkiye, Orta Doğu'da önemli bir aktör. Türkiye ile yapıcı ilişkilerimiz olacağını umuyoruz. Suriye'de barış istiyorsak Türkiye'ye ihtiyacımız var" dedi.

  Johnson Steinmeier'ın dile getirdiği görüşlerin İngiliz hükümetinin yaklaşımını da tam olarak yansıttığını belirterek, "Türkiye'de olanları anlamamız gerekiyor. Birçok Avrupa ülkesi darbe girişiminden çıkan mesajları ilk etapta doğru okuyamadı. Türkiye, terörle mücadele ve Suriye'deki iç savaş konusunda bizim için kritik bir konumda bulunuyor. Ancak, basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü konularında ciddi endişelerimiz varsa bu endişeleri de dile getirmemiz gerekiyor" diye konuştu.

 12. Gülser Yıldırım tutuklandı

  HDP Mardin milletvekili Gülser Yıldırım tutuklandı. 

  Gülser Yıldırım
 13. İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden gözaltı yorumu: Zalim baskıların bir başka adımı

  İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden açıklama

  İnsan Hakları İzleme Örgütü HDP'li milletvekillerinin gözaltına alınmalarıyla ilgili bir açıklama yayınladı. 

  Açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

  Quote Message: Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP), aralarında partinin eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu, 13 milletvekilinin gece yarısı baskınlarıyla gözaltına alınmaları, Türkiye hükümetinin son dört aydır uyguladığı zalim baskılarının şoke edici bir başka adımıdır. Bugün Türkiye’de gördüğümüz demokratik seçimle iş başına gelmiş milletvekillerinin gözaltına alınması, siyasi temsil ve milyonlarca oy kullanan vatandaşın katılımına saldırıdır ve demokratik olma, hukukun egemenliği ve insan hakları temelinde yükselme iddiasında olan her ülkenin temel prensiplerine karşı çıkmaktır."
 14. Protesto gösterilerine polis müdahale etti

  Video content

  Video caption: HDP'li milletvekillerinin gözaltına alınması Türkiye'nin birçok ilinde protesto edildi.
 15. Son dakikaDemirtaş ve Yüksekdağ tutuklandı

  HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksedağ tutuklandı.

  Demirtaş ve Yüksekdağ
 16. Sırrı Süreyya Önder: Bu, ortak yaşam umudunu köreltiyor

  Sırrı Süreyya Önder

  Sırrı Süreyya Önder serbest bırakılmasının ardından BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, gözaltıları 'sivil iradeye vurulmuş darbe' olarak yorumladı:

  Quote Message: "Bizim için çok fazla bir anlam da ifade etmiyor (Serbest bırakılmak). Bütün arkadaşlarımız tutuklanmaya başladılar. Bu sivil, siyasi iradeye vurulmuş çok önemli bir darbe ve ortak yaşam umudumunu çok körelten bir şey. Duygularım şu anda bundan ibaret."
 17. Son dakikaSırrı Süreyya Önder serbest bırakıldı

  Sırrı Süreyya Önder

  Gözaltına alınan HDP milletvekillerinden Sırrı Süreyya Önder, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 18. BM: Türkiye'nin politikaları olağanüstü hâl yetkilerinin dışına çıkıyor

  Birleşmiş Milletler

  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi sözcüsü Ravina Shamdasani, HDP'li milletvekillerinin gözaltına alınıp tutuklanmasını değerlendirirken, "Olağanüstü hâl ilan edip Sivil ve Siyasal Haklar Sözleşmesi'nin tanıdığı özgürlükleri kısıtlarken, Türkiye'nin uyguladığı politikalar olağanüstü hâl uygulamasının tanıdığı yetkilerin dışına çıkıyor" dedi.

 19. Milletvekili İmam Taşçıer serbest bırakıldı

  Gözaltına alınan HDP Diyarbakır milletvekili İmam Taşçıer, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

 20. Milletvekilleri Nursel Aydoğan ve Leyla Birlik tutuklandı

  Gözaltına alınan HDP Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan ve Şırnak milletvekili Leyla Birlik tutuklandı.

  Nursel Aydoğan ve Leyla Birlik