Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. İstanbul'da güvenlik toplantısı yapıldı

  guvenlik toplantısı

  İstanbul'da dün akşam düzenlenen saldırının ardından bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir güvenlik toplantısı düzenlendi. 

  Beşiktaş ilçesinde bulunan Mabeyn Köşkü'nde yapılan toplantı yaklaşık iki saat sürdü. 

  Toplantıya, Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ile Tuğrul Türkeş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldı.

 2. Beşiktaş ve Bursaspor'lu futbolculardan saldırıya tepki

  Tepki

  Beşiktaşlı ve Bursasporlu futbolcular dün oynadıkları maçın ardından düzenlenen saldırıdan sonra sosyal medyadan saldırıyı kınayan açıklamalar yaptı.

  Beşiktaşlı futbolcu Twitter’dan attığı mesajda, dün hayatını kaybeden Vefa Karakurdu, Tunç Uncu ve Berkay Akbaş’ın fotoğraflarını paylaşarak, “Acının rengi yok” dedi. https://twitter.com/CanerErkin/status/807894962734071808

  Takımın Alman oyuncusu Andreas Beck ise paylaştığı mesajda, “Üzgünüm, sarsıldım. Aklım, sevdiklerini kaybeden herkeste. Ve bu kötü olaylarda yaralananlarda. Yürekten güç ve sabır diliyorum” dedi.  https://twitter.com/AndreasBeck87/status/807891580040384512

  Gökhan İnler ise “Teröre lanet olsun” yazılı bir görsel ile saldırıyı kınadı. https://twitter.com/GokhanInler/status/807882624857477121

  Beşiktaşlı futbolcu Tolgay Arslan ise “Yazıklar olsun!! yeter artık !!” diyerek tepkisini gösterdi.

  https://twitter.com/tolgayarslan18/status/807706159922745345

  Bir başka Beşiktaşlı futbolcu Cenk Tosun ise “Bir ölür, Bin diriliriz” diyerek saldırıyı lanetledi. https://twitter.com/CenkTosun_/status/807860696805441536

  Bursasporlu oyuncular için deplasmana geldikleri İstanbul’dan bombalı saldırı haberiyle ayrılırken üzüntülerini ve tepkilerini sosyal medya üzerinden dile getirdi.

  Ricky Faty, iki genci gitar çalarken çekerken dünkü saldırıyı tesadüfen kaydeden, görüntüleri paylaşarak üzüntülerini dile getirdi.  https://twitter.com/rickyfaty/status/807691719907180544

 3. HDP meclis kürsüsünden saldırıyı kınama

  AKP, CHP ve MHP'nin TBMM'de ortak bildiri okuması ardından HDP Adana milletvekili Meral Danış Beştaş partisi adına bir bildiri okudu.

  Beştaş saldırıyı kınadıklarını belirtti ve şunları söyledi: 

  “Büyük bir üzüntü duyuyor, yaşanmakta olan acıları paylaşıyoruz. Saldırılarda yaşamını yitirenlere rahmet ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu acıların bir an önce dinmesi ve yenilerinin yaşanmaması için herkes elinden geleni yapmalıdır. 

  "Daha fazla gerginlik, kutuplaşma, çatışma üreten politikaları, dili ve uygulamaları derhal sonlandırmak gereklidir. Bu gidişe ‘dur’ demenin ilk adımı budur". 

 4. AKP, CHP ve MHP’den ortak bildiri

  TBMM GENEL

  AKP, CHP ve MHP TBMM Genel Kurulu’nda ortak bildiri yayımlayarak İstanbul’da 38 kişinin yaşamını kaybettiği saldırıyı kınadı. 

  Bildiride, “Teröristler ya yok olacak ya da adalete hesap verecektir. Bizler, acımızın ortak olduğunu ve her türlü siyasi düşünce farklılığını bir kenara koyarak bu derin acıyı paylaştığımızı, yüreğimizde hissettiğimizi özellikle ifade ediyoruz” ifadesi yer aldı.  

  Söz konusu bildiriye, AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay partileri adına imza koydu. 

  Bildiride ayrıca, "Hangi terör örgütü olursa olsun, bu saldırıyı yapanlar bilsin ki, aziz milletimizin birlik ve beraberliği bozulmayacak, bilakis daha da güçlenecektir. Daha önce PKK, DAEŞ, DHKP-C, FETÖ ve diğer terör örgütlerinin benzer şekilde yaptığı bu terör eylemleri karşısında nasıl dik durduysak yine aynı çelikten bir irade ortaya koyacağız” ifadeleri yer aldı.  

 5. Son dakikaİstanbul’daki saldırıyı TAK üstlendi

  Beşiktaş

  TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) örgütü İstanbul’da 38 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı üstlendiğini duyurdu.

  Örgütün sitesinde yayımlanan açıklamada, saldırıda iki üyelerinin öldüğü belirtildi.

  TAK saldırıyı, Abdullah Öcalan’ın tutukluluğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki operasyonlar nedeniyle gerçekleştirdiğini söyledi. 

  Açıklamada yaşananların sorumlusunun AKP hükümeti olduğu belirtildi. 

  Hükümet, TAK ile PKK'nın aynı örgüt olduğunu belirtiyor.

  PKK ise TAK'ın doğrudan kendilerine bağlı olmadığını iddia ediyor. 

 6. İstanbul’da hayatını kaybedenler için La Liga’da saygı duruşu

  İspanyol ligi

  İspanya Fubol Ligi’nin (La Liga) bu hafta oynanacak maçlar öncesinde İstanbul’da yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunacağını açıkladı.

  La Liga’nın İngilizce Twitter hesabından paylaşılan mesajda,  bu hafta, La Liga Santander ve La Liga 1/2/3'te oynanacak tüm maçların öncesinde saygı duruşunda bulunulacağı aktarıldı.

  Açıklamada, ‘bu tür şiddet olaylarına sporda ya da başka bir alanda yer olmadığı’ belirtildi.

 7. Vodafone Arena önünde protesto gösterileri

  Dolmabahçe

  İstanbul’da saldırının gerçekleştirildiği Vodafone Arena stadyumu önünde protesto gösterileri düzenleniyor.

  Erken saatlerde Türkiye Demokrasi Platformu üyeleri olayın yaşandığı yerde bir basın açıklaması düzenledi.

  Son olarak Cumhuriyet Halk Partisi üyesi bir grup stadyum nünde gelerek saldırıyı protesto etti.

  Gün boyu gösterilere katılanlar olay yerine karanfil bıraktı. 

 8. Saldırıda hayatını kaybeden Berkay Akbaş'ın babası: İdeali doktor olmaktı

  Video content

  Video caption: İstanbul'daki saldırıda hayatını kaybedenler arasında Mustafa Berkay Akbaş da var
 9. Başbakan Yıldırım saldırıyla ilgili PKK'yı işaret etti

  Quote Message: Büyük ihtimalle bölücü PKK rgütünün marifeti olduğuna hiçbir tereddüdümüz yok. Bütün örgütler aynı derecede alçaktır. Aynı derecede mücadele edilecek güruhlardır".
  Binali Yıldırım
 10. Erdoğan: Biz meydanı kahpelere bırakacak kadar alçalmadık

  Erdogan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haseki Hastanesi'nde tedavi gören yaralıları ziyaret etti. Erdoğan ziyaretin ardından gazetecilere kısa bir açıklama yaptı ve Haseki Hastanesi'ndeki yaralıların durumunun genel olarak iyi olduğunu belirtti. 

  Erdoğan, "Eğer bizi bunlarla korkutmayı falan hedefliyorlarsa, biz öyle korkup meydanı bu alçaklara, bu kahpelere bırakacak kadar alçalmadık. Biz bu yola çıkarken kefenlerimizi giyerek çıktık" dedi. 

  Cumhurbaşkanı, saldırıyı düzenleyenlerin daha ağır bedeller ödeyeceklerini belirterek, saldırıyla ilgili incelemeler tamamlandıktan sonra detayların İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanacağını söyledi.

 11. TFF: Maçlarda saygı duruşu yapılacak, müzik yayını olmayacak

  POLISLER

  Türkiye Futbol Federasyonu, bugün ve yarın tüm liglerde oynananacak maçlarda, bir dakikalık saygı duruşu yapılacağını, statlardaki bayrakların yarıya indirileceğini ve maçlar sırasında müzik yayını yapılmayacağını açıkladı.

 12. İstanbul'da son bir yıl içinde yedi saldırı düzenlendi

  grafik istanbul saldırı

  İstanbul'da son bir yıl içerisinde hem Avrupa hem Anadolu yakasında yedi saldırı düzenlendi. Türk hükümeti, bu saldırılardan IŞİD ve PKK'yı sorumlu tutuyor. 

 13. Rusya, İran ve Azerbaycan'dan kınama mesajı

  putin erdogan

  Rusya, İran ve Azerbaycan İstanbul'daki patlamayı kınadı ve yaşamını yitirenlere başsağlığı diledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a başsağlığı diledi. Kremlin'den yapılan alçıklamada, saldırının "kesin bir dille kınandığı" ifade eidlerek, "Rusya Devlet Başkanı, yaşanan bu olayın bir kez daha uluslararası terörle mücadelede güçlerin birleştirilmesi gerektiğini kanıtladığını belirtti. Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev de Başbakan Binali Yıldırım'a başsağlığı telgrafı çekti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Erdoğan’a taziyelerini sunarken, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi de Türkiye'de bu tarz saldırıların devam etmesinin "üzüntülü ve kaygı verici" olduğunu vurguladı.

 14. TSK başsağlığı mesajı yayınladı

  Vodafone Arena
  Image caption: Vodafone Arena'ya Türk bayrakları asıldı

  Türk Silahlı Kuvvetleri, internet sitesi üzerinden patlamalarda yaşamını yitirenler için başsağlığı mesajı yayınladı. 

  Quote Message: İstanbul Beşiktaş’ta, 10 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 22:30 sularında, alçakça ve hunharca gerçekleştirilen menfur terör saldırısını şiddetle lanetliyor; bu saldırıda hayatını kaybeden kahraman ve fedakar polislerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve asil Türk Milletine başsağlığı ve sabır, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Ülkemizin ve Milletimizin birlik, bütünlük ve güvenliği için yurt içi ve yurt dışında tüm teröristlerle kahramanca ve özveriyle mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri; Jandarma, Polis ve Güvenlik Korucularımızla omuz omuza, milletimizin engin sevgi ve güveninden aldığı büyük güçle, masum insanlara hiçbir zarar vermeden, son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelesini bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla sürdürecektir."
 15. Soylu: İntikamlarını alacağız

  Cenaze

  Yaşamını yitiren polislerden bazıları için İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde tören düzenleniyor. 

  Törende konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şunları söyledi: 

  "Şehitlerimizin önünde o insanlıktan çıkmış alçaklara diyoruz ki, şehitlerimizin intikamını alacağız; havada, karada, denizde kanlarını yerde bırakmayacağız". 

 16. İstanbul'da saldırı: 38 kişi yaşamını yitirdi

  Beşiktaş

  İstanbul'da Cumartesi akşamı düzenlenen iki ayrı bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 38'e çıktı. 155 kişinin de yaralandığını açıklandı.

  Saldırıyla ilgili ayrıntılı haber için tıklayın