Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Adalet Yürüyüşü'nü İstanbul Maltepe'de düzenlediği mitingle tamamladı
 2. Yürüyüş, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun MİT TIR'ları davasında 25 yıl hapis cezasına çarptırılması ve tutuklanması üzerine başlamıştı
 3. 24 gün süren yürüyüşte 430 kilometre yol kat edildi
 4. Kemal Kılıçdaroğlu, Cumartesi gecesi konakladığı Dragos'taki kamp alanından Maltepe'deki miting alanına yürüdü
 5. Kılıçdaroğlu konuşmasının sonunda, "adaletin, insan haysiyetine saygının ve toplumsal barışın temeli olduğu" inancıyla hazırladıklarını söylediği 10 maddelik Maltepe Adalet Çağrısı'nı okudu

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  İstanbul Maltepe Parkı'nda gerçekleşen 'Adalet Mitingi' süresince yaşananları aktardığımız canlı anlatımımızın sonuna geldik.

  Hoşçakalın.

 2. Hem yürüyüş hem miting boyunca Kılıçdaroğlu için yoğun güvenlik önlemleri alındı

  MITING
  MITING
  MITING
  MITING

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü boyunca çok sıkı bir şekilde korundu.

  Kılıçdaroğlu'nun Maltepe'de yaptığı 'Adalet Mitingi'inde de yoğun güvenlik önlemlerinin sürdürüldüğü görüldü.

  CHP lideri konuşmasında kendisini koruyan güvenlik güçlerine teşekkür etti.

 3. CHP'li vekiller yanlış miting fotoğrafı paylaştı

  TWITTER SEZGIN TANRIKULU

  Aralarında Veli Ağbaba ve Sezgin Tanrıkulu'nun da olduğu bazı CHP'li vekiller, Twitter hesaplarından Maltepe yerine Yenikapı Meydanı'nda yapılmış başka bir mitingin fotoğrafını paylaştı.

  Vekiller, hatalarının anladıktan sonra bu paylaşımları sildi.

  CHP'lilerin paylaştığı fotoğrafın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı eylemlerinin ardından Temmuz 2013'te düzenlediği "Milli İradeye Saygı" mitingine ait olduğu belirtildi.

 4. Kılıçdaroğlu: Haksızlığa, zulme karşı çıkacağız

  MITING

  Kılıçdaroğlu konuşmasını, "Hiç kimse unutmasın; her Firavunun bir Musası, her Nemrutun bir İbrahimi vardır. Firavun'u ve Nemrut'u biliyorsunuz. Musa buradadır, İbrahim de buradadır. Haksızlığa, zulme isyan edeceğiz, karşı çıkacağız. Çünkü inancımız da diyor ki, zulme karşı çıkan dilsiz şeytandır" sözleriyle tamamladı.

  Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte kalabalığı selamladı.

 5. Son dakikaKılıçdaroğlu'ndan 10 maddelik Maltepe Adalet Çağrısı

  BAYRAK
  1. Temmuz darbe girişimini bir kez daha açık ve kesin bir dille lanetliyoruz. 15 Temmuz gecesi TBMM’nin kararlı, onurlu duruşu ve halkımızın sokağa çıkarak FETÖ darbe girişimine karşı direnmesi ülkemizin anayasal ve demokratik kazanımı olmuştur. Biz buna sokağın/halkın 15 Temmuzu diyoruz. Ancak bu darbe girişiminin siyasi ayağının ortaya çıkarılması iktidar tarafından bilinçli olarak engellenmektedir. 249 şehidimizin aziz hatırası ve 2301 gazimiz için Fetullah Gülen Terör Örgütünün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır.
  2. İktidar tarafından 15 Temmuz darbe girişimi fırsat bilinerek, 20 Temmuz darbesi yapılmıştır. 20 Temmuz’da OHAL ilan edilmiş ve TBMM’nin yetkileri gasp edilmiştir. Biz buna Sarayın 15 Temmuzu diyoruz. Bir sivil darbeye dönüşen OHAL uygulamaları yasama, yargı ve yürütme gücünü tek kişide toplamıştır. OHAL derhal kaldırılmalı ve hukuk düzeni evrensel ilkelere uygun olarak yeniden tesis edilmelidir.
  3. Yargıyı siyasetin emrine vermek demokrasiye ihanettir. Dolayısıyla demokrasinin, can ve mal güvenliğinin vazgeçilmez kuralı olan yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı sağlanmalıdır. Adil yargılanma hakkı eksiksiz bir şekilde uygulanmalıdır. “Kolektif suç” gibi insan haklarına aykırı uygulamalardan vazgeçilmelidir.
  4. Bugün, OHAL uygulamalarıyla mağdurların yargıya erişim ve sosyal güvenlik hakları ellerinden alınmıştır. OHAL mağdurları adeta “sivil ölüme” terkedilmiştir. Mağdurların yargıya erişim ve sosyal güvenlik haklarını kısıtlayan tüm uygulamalara hukuk devletinin gereği olarak son verilmelidir.
  5. 20 Temmuz sivil darbesinden sonra, 15 Temmuz darbe girişimiyle veya onun arkasındaki örgütle hiçbir ilişkisi bulunmayan, ama sırf Hükümete muhalif görüldüğü için bütün haklarından yoksun kılınan akademisyenler ve diğer kamu görevlileri görevlerine iade edilmelidir. Anayasa Mahkemesinin içtihatları dikkate alınarak, tutuklu milletvekilleri derhal serbest bırakılmalıdır.
  6. 150’nin üzerinde gazetecinin hapiste olduğu bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Sadece mesleklerini yaptıkları için tutuklanan gazeteciler derhal serbest bırakılmalı, medya üzerindeki tüm baskılara son verilmelidir. Düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.
  7. OHAL koşullarında, serbest tartışmanın yapılamadığı bir ortamda ve üstelik “devletin bütün imkânları seferber edilerek” gerçekleştirilen Anayasa değişikliği gayrimeşrudur. Toplumun ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan anayasa yerine, bir kişinin beklentilerine yanıt veren bir Anayasa değişikliği Yüksek Seçim Kurulu’nun yasadışı kararıyla yürürlüğe konulmuştur. Bu bir “mühürsüz seçimdir.” Türkiye gayrimeşru bir anayasa ile yönetilemez, yönetilmemelidir.
  8. Demokratik parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayet kaldırılmalıdır. Din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi olan, insan haklarına dayalı demokratik, laik, sosyal hukuk devleti güçlendirilmeli, liyakat esası kamuda göreve başlama ve yükselmede esas alınmalıdır. Eğitimde laiklik ilkesinin aşındırılmasına son verilmeli ve toplumsal adaletsizliği yeniden üreten eğitim politikaları değiştirilmelidir.
  9. Sadece hukuk alanında değil, toplumsal yaşamın bütün alanlarında yaygın bir adaletsiz düzen devam etmektedir. İşsizlik, yoksulluk, insanca yaşam ücretinden yoksunluk, örgütsüzlük, ayrımcılık, yaygın şiddet, terör gibi çok geniş bir yelpazede yaşanan toplumsal adaletsizliklerin giderilmesi için ortak irade geliştirilmelidir. Toplumsal barışımızı bozan tüm antidemokratik uygulamalara eşit yurttaşlık temelinde son verilmelidir. Toplumsal adaletsizliğin en vahim görünümlerden biri olan kadınlara karşı ayrımcılığın önüne geçilmeli, kadınların özgürlük alanları korunmalı, kadın hakları toplumsal hayatın her alanında uygulanmalıdır.
  10. Son zamanlarda uygulanan saldırgan dış politika ülkemizin içindeki adaletsizlikleri de kökleştiren bir kısırdöngü yaratmıştır. Adalet sadece iç politikaya ve toplumsal yaşama değil uluslararası ilişkilere de hâkim olmalıdır. Türkiye coğrafyasındaki tüm halklara, tüm kimliklere kardeşçe, adilane yaklaşan, barışçıl ve uluslararası hukuka saygılı bir dış politikaya dönüş yapmalıdır. Türkiye yüzünü insan haklarına, hukuk devletine, adalete önem veren milletler ailesine çevirmelidir.
 6. Kılıçdaroğlu: Toplum olarak korku gömleğini çıkarıp attık

  Quote Message: 80 milyon için yürüdüm. Hiçbir ayrım yapmadım, 80 milyonu kucakladım. Bu yürüyüşle ne kazandık? Önce toplum olarak korku gömleğini çıkarıp çöp sepetine attık. Cesur olacağız, korkuya teslim olmak bizim kültürümüzde yoktur. Yalnız olmadığımızı gördük. Tüm Türkiye ve dünyaya yalnız olmadığımızı duyurduk. Adaletli bir Türkiye kuracağımızı gördük ve bunu bütün dünyaya seslendirdik. Umudumuzu yeniden yeşerttik. Hepimiz Türkiye'nin geleceği konusunda umutluyuz." from Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı
  Kemal KılıçdaroğluCHP Genel Başkanı
 7. Kılıçdaroğlu: Yaşadığımız dönem bir dikta dönemidir

  MITING
  Quote Message: Delilsiz ceza verme dönemi başlamıştır, 20 Temmuz sivil darbesinin ardından. Bunu her yerde her ortamda herkese anlatmak bu meydanın görevidir ve Türkiye'nin görevidir. Yaşadığımız dönem bir dikta dönemidir, herkes bunu iyi bilmelidir. Ben size 1940'ların Almanyası'ndan örnek vermek isterim. Hitler'in adalet danışmanı hakimlere, 'karar verirken Führer ne isterdi diye kendinize sorun, öyle hareket edin' demiştir. Aynı oyun bugün Türkiye'de oynanıyor. Hakim Saray'a bakıyor, ona göre karar veriyor. Buradan bütün yargıçlara, savcılara sesleniyor: Adaletin hakkını korumak benim kadar, sizin de görevinizdir. Dik durun, onurlu durun, vicdanınızın sesini dinleyin, Saray'dan talimat geliyorsa, elinizin tersiyle itin. Onurlu durun çocuklarınıza güzel bir miras bırakın." from Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı
  Kemal KılıçdaroğluCHP Genel Başkanı
 8. 'Adalet yürüyüşü'nün güzergâhı

  Video content

  Video caption: CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Ankara-İstanbul arasındaki 430 km'yi yürüdü.
 9. Kılıçdaroğlu: Tek adam rejimine, FETÖ'ye karşı olduğumuz için yürüdük

  MITING
  Quote Message: Tek adam rejimine karşı, FETÖ'ye karşı olduğumuz için, 20 Temmuz darbesine karşı olduğumuz için yürüdük, IŞİD'e, PKK'ya, El Nusra'ya ve diğer tüm terör örgütlerine karşı olduğumuz için yürüdük.. Gerçek darbeciler ortaya çıksın diye yürüdük, 249 şehit için yürüdük. Şehitler ile gaziler arasında ayrım yapılamaz, yapılmasın diye yürüdük." from Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı
  Kemal KılıçdaroğluCHP Genel Başkanı
 10. Kılıçdaroğlu: 9 Temmuz bir yürüşün sonu değil, bir özgürlüğün başlangıcı

  MITING
  Quote Message: Özetle bu ülkede adalet için yürüdük, adaleti getirmek için yürüdük. Takipçisi olacağız. 9 Temmuz yeniden doğuşun tarihidir. 9 Temmuz bir yürüşün sonu değil, bir özgürlüğün, bir barışın, bir birlikte yaşam iradesinin ortaya konmasının başlangıcıdır. Farklılıklarımızla yaşamak için adalet, huzur içinde yaşamak için adalet. Adalet insanlığın ortak paydasıdır, mülkün temelidir. Yunus'un dediği gibi, zulüm ile abat olunmaz. Millete, fakir fukaraya, garibanlara, esnafa, çiftçiye zulmediyorlar, herkese zulmediyorlar." from Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı
  Kemal KılıçdaroğluCHP Genel Başkanı
 11. Kılıçdaroğlu: Olmayan adalet, mazlumların hakkı, hapisteki milletvekilleri, tutuklu gazeteciler için yürüdük

  MITING
  Quote Message: Olmayan adalet için yürüdük, mazlumların hakkı için yürüdük, hapisteki milletvekilleri için yürüdük, tutuklu gazeteciler için yürüdük. Bugün Sözcü Muhabiri Gökmen Ulu'nun doğumgünü, kendisine buradan mutlu yıllar diliyoruz. Hapistesin kardeşim biliyorum ama unutma, Maltepe Meydanı senin yanında, gazetecilerin yanındadır. Üniversiteden atılan hocalar için yürüdük. Hocalar KHK'larla kapının önüne konulması tam bir demokrasi ayıbıdır. Bunu darbe döneminde paşalar yapıyordu, Almanya'da Naziler yapıyordu." from Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı
  Kemal KılıçdaroğluCHP Genel Başkanı
 12. Kılıçdaroğlu: Dünyanın en barışçıl yürüyüşünü yaptık.

  MITING
  Quote Message: Bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi mutlaka getireceğiz. Herkes özgürce düşüncesini ifade edebilecek. Bir teşekkürüm de güvenlik güçlerimize... Polisinden jandarmamıza tüm güvenlik güçleri bizim bu meydanda toplanmamıza yardımcı oldular. Biz yürürken taşkınlık yapacağımızı düşünüyorlardı, vurup kıracağımızı düşünüyorlardı. Dünyanın en barışçıl yürüyüşünü, eylemini yaptık. Hiçbir yurttaşımızın burnu dahi kanamadı." from Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı
  Kemal KılıçdaroğluCHP Genel Başkanı
 13. Kılıçdaroğlu 'Adalet Mitingi'nde konuşuyor

  Quote Message: 15 Haziran 2017'de Ankara'da başlattığımız yürüyüşümüzü Maltepe'de noktaladık. Ama kimse bu yürüyüşün bir son olduğunu düşünmesin. Bu yürüyüş bizim ilk adımımızdır. Herkes şunu çok iyi bilsin: 9 Temmuz yeni bir adımdır, 9 Temmuz yeni bir iklimdir, 9 Temmuz yeni bir tarihtir, 9 Temmuz yeni bir doğuştur." from Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı
  Kemal KılıçdaroğluCHP Genel Başkanı
 14. Son dakikaKılıçdaroğlu, Maltepe'deki Adalet Mitingi alanına ulaştı

  Kemal Kılıçdaroğlu'nun kısa süre içerisinde miting alanında bir konuşma yapması bekleniyor.

 15. Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşü'nün son 1 kilometresinde

  KILICDAROGLU

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü'nün son bir kilometresinde yalnız yürümeye başladı.

  Kılıçdaroğlu, kısa bir süre önce Dragos'tan Maltepe Sahil Parkı'ndaki 'Adalet Mitingi' alanına doğru başlattığı üç kilometrelik yürüyüşün ilk bölümünde milletvekilleri ve Parti Meclisi üyeleriyle birlikte yürümüştü.

  Kılıçdaroğlu'nun Maltepe'deki miting alanına ulaştıktan sonra burada bir konuşma yapması bekleniyor.

 16. BBC Türkçe'nin Maltepe'deki miting alanından yaptığı canlı yayın

  Selin Gerit

  BBC, Istanbul

  View more on facebook

  BBC Türkçe'den Selin Girit, Facebook'ta Maltepe'deki miting alanından canlı yayın yaptı.

 17. CHP'li Tanal: 2 milyon insan, bu anı yaşamak müthiş

  MITING

  CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, alanda 2 milyon kişinin olduğunu öne sürerek, "Bu tarihi anı yaşamak müthiş" dedi.

  Tanal, bu kalabalığın dünya siyaset tarihine geçtiğini savundu.

  View more on twitter

  Mitingin sunuculuğunu yapan Barış Bozkurt da meydanda 2 milyon kişi bulunduğunu iddia etti.

  Bozkurt, sahneden yaptığı çağrıda, "Sayın Genel Başkanımız da sizlerle birlikte 'hak, hukuk, adalet' sloganını sizlerle beraber atarak, bu platformda 'Adalet Yürüyüşü'nü sonlandıracak. İyi ki buradasınız, omuz verdiniz, destek oldunuz. Bugün, burada sizlerin sayesinde ben de bir rekor gerçekleştiriyorum. Maltepe Meydanı'nda bulunan 2 milyon kişiye sunuculuk yapıyorum" dedi.

 18. Mitinge katılmak isteyenler alana gelmeye devam ediyor

  Selin Gerit

  BBC, Istanbul

  MITING
  MITING
  MITING