Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Cumhurbaşkanı Erdoğan, vize yasağı ile ilgili, "Bu olayı ortaya çıkaran buradaki büyükelçidir. ABD'nin stratejik ortağını kendini bilmez Büyükelçi'ye feda etmesi kabul edilemez" dedi.
 2. Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi ile ilgili Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, iki ülkenin sorunun çözümü ile ilgili ortak bir çalışma grubu kurulacağı açıklaması yaptı.
 3. YÖK Başkanı Yekta Saraç yeni sistemi açıkladı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı, dil sınavı hariç haziran ayının bir hafta sonu Cumartesi günü yapılacak ve iki oturumlu bir sınavla gerçekleştirilecek.
 4. ABD Merkez Bankası FED’in dün açıklanan tutanaklarının ardından dolar beşinci gününde düşüşüne devam etti

Canlı anlatım

Yazan Ceyhun Efe Öç

time_stated_uk

 1. Gün boyu Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri canlı anlatım sayfamızda aktardık.

  Böylece bugünkü canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Yarın tekrar görüşmek üzere.

  Hoşçakalın.

 2. Erdoğan'ın "artık kullanılmayacak" dediği silah: Sig Sauer

  Sig Sauer fotoğrafı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile yaşanan vize krizinin ardından emniyet teşkilatının artık ABD'de üretilen SIG Sauer model tabancaları kullanmayacağını söyledi.

  SIG Sauer, dünyanın en eski ve önde gelen silah üreticilerinden biri. İmal ettiği tabanca ve tüfekler, bugün en dayanıklı silahlar arasında gösteriliyor. Ancak bu şirket, son aylarda ABD ile Türkiye arasında yaşanan diplomatik sıkıntıların da merkezinde yer alıyor.

  ABD Dışişleri Bakanlığı ise bir ay önce, Erdoğan'ın Mayıs ayındaki Washington ziyaretinde korumalarının protesto gösterisi düzenleyenlere sert müdahalesinin yarattığı tepkiler üzerine 1,2 milyon dolarlık SIG Sauer yarı otomatik silah satışına onay vermeme kararı almıştı.

 3. "Clinton - Ecevit fotoğrafı" AKP ile CHP'yi karşı karşıya getirdi

  Kemal Kılıçdaroğlu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, il valileri ile buluştuğu toplantıda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirirken, Bülent Ecevit'in ABD Başkanı Bill Clinton'la Beyaz Saray'da çekilen fotoğrafını hatırlatarak, "Ana muhalefetin başındaki adamın geçmişine baktığında, zaten bunlar Amerika'daki liderlerin affedersin lider poposunu trabzana dayıyor o da karşısında el pençe divan duruyor. Tabi bu döneler geride kaldı. Böyle bir Türkiye yok artık. El pençe divan duran bir Türkiye yok. Herkes bunu bilecek buna göre konuşacak. Dik duruş bizim için önemli" demişti.

  Kılıçdaroğlu Erdoğan'ın bu çıkışına Denizli'de yanıt vererek, "Rahmetli Ecevit'in sağlığı ve yaşı istismar edilmemeli" dedi.

  Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

  Quote Message: Sayın Erdoğan rahmetli Bülent Ecevit'le ilgili çok sert cümleler kullandı. Bir anlamda onun milliyetçiliğini sorguladı. Rahmetli Ecevit'in sağlığı ve yaşı istismar edilmemeli. Hele hele ölen bir insanın yaşından yola çıkarak istismar etmek asla doğru değildir, olmamalı da. Sen Ecevit'in milliyetçiliğini öğrenmek istiyorsan, rahmetli Ecevit, Türkiye'nin milliyetçiliğini Kıbrıs'ın Beşparmak Dağları'na yazdı, Afyon tarlalarına yazdı milliyetçiliği. Onun milliyetçiliği yürekli milliyetçilikti."

  Bu tartışma sosyal medyada da geniş bir katılımla tartışıldı. CHP milletvekilleri Ecevit'e "Kıbrıs harekatı" üzerinden sahip çıktı.

  View more on twitter
  View more on twitter

  AKP MKYK üyesi ve İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu ise aşağıdaki paylaşımı yaptı.

 4. "Yeni sistemin bütün okullar arasında asgari olarak eşitliği sağlaması gerekiyor."

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç bu sabah düzenlediği basın toplantısında, üniversiteye giriş sınavının yeni isminin "Yükseköğretim Kurumları Sınavı" olacağını açıkladı ve yeni sistemin ne gibi değişikler içerecğiyle ilgili olarak kamuoyuna bilgi verdi.

  BBC Türkçe'ye konuşan eğitimci Alaattin Dinçer, üniversiteye girişte değişen sınav sisteminin temel sorunları çözmediği görüşünde.

  Dinçer, Türkiye'deki okullar arasında paraya bağlı olarak eğitim kalitesinin değiştiğine ve bunun sınav değişikliği ile giderilemeyeceğine dikkat çekiyor:

  Üniversite sınavında öğrenci
  Quote Message: Hepsinden önemlisi yeni getirilen sistemin bütün okullar arasında asgari olarak eşitliği sağlaması gerekiyor. Türkiye'de eğitim ciddi manada piyasa kuralları içerisinde belirlenir hale geldi. Zenginlerin kendi özel okulları, orta sınıfın kendi özel okulları var, A grubu devlet okulları ve bir de geri kalan devlet okulları var. Dolayısıyla okullar arasında ciddi eğitim farkları ve fırsat eşitsizliği var. Böyle bir ayrışma olduğu sürece eğitimde sosyal adalet sağlanamaz."

  Üniversiteye giriş sınavında neler değişti, eğitimciler ne diyor?

 5. Leyla Zana için beraat kararı

  Leyla Zana

  HDP Ağrı Milletvekili Zana, daha önce 10 yıl hapis cezasına çarptırıldığı ve Yargıtay tarafından bozulan davada, “silahlı terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçlamasından beraat kararı verildi.

  Aynı davada, “terör örgütü propagandası yapmak” ve 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet etmek' suçlarından ise yargılamanın ertelenmesi kararı verildi.

  Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında savcı, Zana hakkında, katıldığı 4 ayrı cenaze töreni ve yürüyüş nedeniyle "Terör örgütü üyeliği" suçundan 7 yıl, 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

  HDP milletvekili Leyla Zana, Şubat 2017'de gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

 6. “Tutuklu başkonsolosluk çalışanı Cuma günü avukatı ile görüşecek”

  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, tutuklanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz'un Cuma günü avukatı ile görüşeceğini açıkladı.

  Gül konu ile ilgili şunları söyledi:

  Quote Message: Düne kadar herhangi bir başvuru Başsavcılığa yapılmamıştır konsolosluk görevlisi tarafından. Dün itibarıyla 'avukatımla görüşmek istiyorum' diye bir talebi oldu, anında bunun teknik olarak hazır olduğu ifade edildi. Dün yapılan başvuru neticesinde cuma günü, yarın görüşeceğini ifade etti."
 7. Fehim Taştekin'in kitabı “terör örgütü niteliği taşıdığı" gerekçesiyle yasaklandı

  Gazeteci Fehim Taştekin, "Rojava/Kürtlerin Zamanı" adlı kitabına ilişkin alınan toplatma kararı ile ilgili olarak BBC Türkçe’ye aşağıdaki açıklamayı yaptı:

  Quote Message: Son zamanlarda çok ağır hukuk cinayetlerine tanık olduğumuz için benim kitabımın yasaklanması doğrusu onların yanında çok hafif kalıyor. Tabi kitapla ilgili yaşanan bir süreç vardı. Bir kere iktidar özellikle Rojava’daki aktörleri düşman belleyip Kürtleri şeytanlaştırmaya başlayınca, başlığında Rojava ve Kürt geçen bir kitap da peşinen mahkum edilmiş oldu. Başlangıçta bazı kitabevleri, kitabı satmaktan kaçındı. Satmaya razı olanlar da tezgah altından verdi. Hepsi için söylemiyorum. Ama bazı çok itibarlı zincirler yargı kararı olmadan muktedirin diline göre kendilerini hizaladılar. Sonra yasak olmayan bu kitap tutuklanan ya da gözaltına alınan çok sayıda kişinin başına bela oldu. Sırf evlerinde okumak için bulundurdukları için."
  Fehim Taştekin
  Quote Message: Anladığımız kadarıyla kolluk kuvvetlerinin suç delili bulmaları gerekiyordu, bula bula benim kitabımı buldular. Bazı iddianameler hazırlardı ki azıcık hukuk eğitimi almış biri olarak, dudak uçuklatan cinsten suçlamalar yöneltiliyor. Yargılanan yazar ya da kitap değil okuru. Bu kişilerle ilgili savcılığın hazırladığı iddianamelerde kitabın halkı isyana teşvik ettiği, kadınları YPJ’ye katılıma teşvik ettiği, örgüt propagandası yaptığı gibi tuhaf tespitler yer alıyor ve bunlarla okurun bağı sorgulanıyor. Olacak iş değil. Sonunda kitaba da sıra geldi. Hakimin kararında kitap için “terör örgütü niteliği taşıyan kitap” tespiti yapılıyor. Bir kitaba ‘terör örgütü’ suçlamasının yöneltilmesi hukuk tarihine bir garip vaka olarak geçecektir. "
  Quote Message: Biz epey zamandır karanlık bir tüneldeyiz maalesef. Hukuki mekanizmalar artık hukuku temsil etmiyor. Bütün bu olağanüstü durumlar olağanlaştırılıyor. Bunu kabul edemeyiz, buna alışamayız. Aksi takdirde bir bütün olarak sürüklendiğimiz uçurumdan geri dönüşümüz olmayacak."

  Taştekin’in kitabı ile ilgili toplatma kararı Adıyaman Kahta Sulh Ceza Hâkimliği'nce alındı.

 8. Samsun Berberler Odası Başkanı’ndan "Amerikan tıraşı yasağı" açıklaması: "Gerekiyorsa Osmanlı tıraşı yapacaksınız."

  Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye’nin vize başvurularını askıya almasının ardından, Samsun’daki berberler ABD’ye tepki olarak “Amerikan tıraşı” olarak adlandırılan saç kesim modelini yasakladı.

  Samsun Berberler Odası Başkanı Zabit Pilan, kararı neden aldıklarını ve ne kadar süreciğini BBC Türkçe’ye açıkladı:

  Quote Message: “Amerikan tıraşını yasaklamak kendi fikrimdi. Hatta birkaç yıl öncesinde de yabancı tabela isimlerini kaldırttırmıştım. Biz Türk insanıyız. Arkadaşlarımın yüzde 95’i tabelalarını değiştirdi. Dolayısıyla son zamanlarda bu Amerika’nın vize meselesinden ben rahatsız oldum. Arkadaşlarımızdan ricada bulundum. Amerikan tıraşı diye bir tıraş yapmayın, Amerika ismini istemiyorum diye.
  Zabit Pilan
  Quote Message: Ben Ak Parti’nin üyesi değilim, ama Cumhurbaşkanı’nın dik duruşu, vizyonu beni duygulandırdı. Arkadaşlardan ricada bulundum bundan sonra Türk tıraşı yapacaksınız, gerekiyorsa Osmanlı tıraşı yapacaksınız. Bizim örf ve adetlerimize yakışacak, giyimimize kuşamımıza yakışacak şekilde. Dünya bizden örnek alsın. Arkadaşlarımın çoğu da camlara yazı astılar ‘Amerikan tıraşı yapmıyoruz’ diye. Ben de bundan keyif aldığımı söylüyorum. Meslektaşlarımı da gösterdikleri incelikten, duyarlılıktan dolayı tebrik ediyorum. Bundan sonra böyle gitsin, dünya bizden örnek alsın. Biz bir kabile devleti değiliz. İnsanlarımız da duyarlı bu konuda. Dünden beri birçok kişi beni arayıp tebrik etti. Biz diktatör değiliz, mutlaka uygulamayan arkadaşlarımız olacaktır. Onlara da saygı duyarım”
 9. Erdoğan: "Bu olayı ortaya çıkaran buradaki büyükelçidir."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Washington ile yaşanan vize krizini ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ın çıkardığını söyledi. Erdoğan ABD'ye hitaben, "Biz size muhtaç değiliz" dedi.

  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Valiler Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, "Amerika'nın Türkiye gibi bir stratejik ortağını bir kendini bilmez büyükelçiye feda etmesi kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

  Erdoğan, ABD'nin göçmen olmayan vize hizmetlerinin askıya alma kararının ardından yaşananlarla ilgili olarak ise şunları söyledi:

  "Dışişleri bakanımı aradım, 'Onların aldığı karar neyse, karar metni neyse aynını onlara iade edeceksiniz, aynı uygulamayı başlatacağız' dedim. Çünkü biz bir kabile devleti değiliz."

  'Biz size muhtaç değiliz'

  ABD'ye hitaben "Biz size muhtaç değiliz" diyen Erdoğan, Washington'a yönelik eleştirilerini şöyle sürdürdü:

  "Sizden parayla silah istediğimizde 'Kongre' diyorsun ama terör örgütü üyelerine tırlarla ve bedava silah veriyorsun. Neden? Türkiye'yi güneyden kuşatmak için.

  "Bunlar bizi görmez sağır sanıyorlar, çünkü böyle alışmışlar. Ancak böyle bir Türkiye yok artık. Uluslararası rekabete uyacak bir Türkiye var.

  "Buradan bakanımıza da söylüyorum. Sig Sauer diye silah bundan sonra emniyet teşkilatımızda kullanılmayacak. Kendi silahımızı kullanacağız. Bunlar Türk milletine diz çöktürme planlarıdır."

  "Reza Zarrab itirafçı yapılmak istendi"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'de tutuklanan ABD vatandaşı papaz Andrew Craig Brunson ile ilgili "tüm ilişkilerin tespit edildiğini" açıklayarak sözü "Reza Zarrab davasına" getirdi ve iki yıldır tutuklu olan Zarrab'ın ABD'de itirafçı yapılmak istediğini söyledi.

  "Bunları koruyacaksınız. Böyle bir şey olamaz? Benim bankamın genel müdür muavinini hiçbir şey olmadan tutuklayacak, vatandaşımı (Reza Zarrab) yargılayıp itirafçı olarak kullanmak isteyeceksin."

 10. Kalın'dan vize krizi açıklaması: "Bir teklifle geldiler. Bunu değerlendireceğiz”

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin uygulamaya koyduğu vize yasağı ile ilgili, “kendilerince misilleme yapmaya çalışıyorlar” dedi.

  MÜSİAD toplantısı sonrası konuyla ilgili soruları yanıtlayan Kalın, şunları söyledi:

  İbrahim Kalın
  Quote Message: Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatları çerçevesinde bu konunun çözülmesiyle ilgili Amerikalıların teklifini aldık. Bunu değerlendireceğiz, detaylı bir şekilde buna bakacağız. Bizim açımızdan aslında ortada karmaşık bir tablo da yok. Bu ölçüsüz ve alakasız tepkiyi biz anlamakta da zorlandık.Türkiye'de devam eden bir yargı süreciyle ilgili olarak ki bu kişiler, söz konusu kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Amerikan vatandaşı da değil. Bunlarla ilgili konuyu getirip vize meselesine ya da Amerikan elçiliğinde çalışan personelin güvenliğine bağlamalarını anlamak mümkün değil."

  Kalın’ın Anadolu Ajansı’nın okurlarına duyurduğu açıklamaları şöyle sürdü:

  Quote Message: Vize verilmesinin askıya alınması meselesi çok kolay bir şekilde bir günde halledilebilecek bir mesele. Ama böyle bir teklifle geldiler. Biz bunu da bir değerlendireceğiz”
 11. Yeni sistemin adı: Yükseköğretim Kurumları Sınavı

  Yekta Saraç

  YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) Başkanı Yekta Saraç, yeni Üniversiteye giriş sistemini açıkladı. Yeni sistemin ismi, YKS - Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak açıklandı.

  Yeni sistemde sınav,, dil sınavı hariç haziran ayının bir hafta sonu Cumartesi günü yapılacak ve iki oturumlu bir sınavla gerçekleştirilecek.

  Yeni sistemin getirdiği en büyük değişikliklerden biri, Temel Yeterlilik Testi’nde 200 puan veya üzeri alan adayların bu puanları istedikleri takdirde bir sonraki yıl içinde geçerli olacak olması.

  Temel Yetenek Sınavı (Cumartesi sabah oturumu) ana hatları:

  • Toplam 80 sorudan oluşacak (Türkçe 40,Matematik 40)
  • Bu sınav ortak müfredata dayalı olacak ve bütün adayların bu birinci oturuma girmesi zorunlu.
  • Bu testin sonucu adayların Temel Yeterlilik Testi puanını belirleyecek.
  • Temel Yeterlilik Testi puanı en az 150 olan adaylar, özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler
  • 180 ve üzeri olan adaylar ise lisans programlarını tercih etmeye hak kazanacak.
  • Önlisans ve lisans programlarının tercih edilebilmesi için gerekli baraj puanlarında bir değişikliğe gidilmeyecek.

  Birinci oturumdan sonra öğle arası verilecektir.

  İkinci oturumda adayların önceki yıllarda takip edilen usule uygun olarak lise müfredatına dahil bilgisi esas alınacak.

  Cumartesi öğle oturumu:

  Edebiyat-Coğrafya 40

  Matematik 40

  Fen 40

  Sosyal 40

  Yabancı dil sınavı ise aynı hafta sonu Pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecektir.

 12. Levent Kırca'nın ölüm yıl dönümü: “Defalarca darbeleri oynadım. Paşalar elinize sağlık diyorlardı”

  Bugün 2015 yılında hayatını kaybeden tiyatro ve sinema oyuncusu Levent Kırca'nın ölüm yıl dönümü.

  View more on twitter
 13. Tutanakların ardından dolar beşinci gününde düşüşüne devam etti

  ABD Merkez Bankası FED’in dün açıklanan tutanaklarında bazı üyelerin bu yıl bir faiz artırımı daha konusunda temkinli yaklaşmasının ardından Amerikan Doları düştü.

  Dolar düşüşüne beşinci gününde de devam ederken Avrupa piyasaları karışık bir seyir izledi.

  Tahvillerde yükseliş görülürken, Katalonya krizinin durulmasıyla euroda fazla bir değişiklik görülmedi.

  Gelişmekte olan ülke kurları ise karışık bir seyir izledi.

  Türk Lirası, Amerikan dolarına karşı TSİ 11:47’de yüzde 0,32 yükselişle 3,6368 seviyesinde seyrediyor.

  Dün TL’nin dolara karşı yüzde 1’in üzerinde değer kazandığı görülmüştü.

 14. "Ayağımın olmadığını bilerek, futbolcu olma hayali kurmuştum"

  Avrupa Şampiyonası'nda İngiltere'yi yenerek şampiyon olan Ampute Milli Takımı'nın son karşılaşmasının hikayesi bir video ile paylaşıldı.

  View more on twitter
 15. Vize krizinin çözümü için "ortak çalışma grubu kurulacak"

  Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ

  Türkiye ile Amerika arasındaki vize krizi ile ilgili Türk hükümetinden "ortak çalışma grubu kurulacağı" açıklaması geldi.

  Habertürk televizyonunda soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson arasındaki görüşmesinin “oldukça yapıcı” geçtiğini söyledi:

  Quote Message: Bakanlıktan aldığım bilgiye göre oldukça yapıcı bir görüşme oldu. Bundan sonra iki ülke arasında temsilcilerin bir araya gelip bu konu üzerinde çalışma kararı alındı. Sonucuna göre de bir adım atılacak."

  Bu krizi beklemediğini açıklayan Bozdağ, tutuklu ABD konsolosluğu çalışanı için ise “avukat talebi olmadı” açıklamasını yaptı:

  Quote Message: OHAL olduğu için belli bir süre görüştürülemiyor. 25 Eylül'de gözaltına alınıyor, 4 Ekim'de tutuklanıyor. 8 Ekim'de vize ile ilgili sorun ortaya çıkıyor. Baktığımızda haberleri var. Bizim hukukumuzda savcı ve kolluk, avukat olmadan herhangi bir şüphelinin ifadesini alamaz, alırsa bu ifade geçerli olmaz. Şüpheli hakkındaki hem polisteki hem de savcılıktaki ifadesi avukatı huzurunda alınmıştır. Benim aldığım bilgiye göre ailesinden de bir görüşme talebi olmamış. Avukatı var. Avukatla görüşme var ama ifade sırasındaki avukat dışında ayrıca bir avukatla görüşme talebi olmamış, ailesi ile de görüşme talebi olmamış."