Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. Gün boyu Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri canlı anlatım sayfamızda aktardık.

  Böylece bugünkü canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Yarın yeniden görüşmek üzere.

  Hoşçakalın.

 2. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Emperyalizmin acımasız vukuatları karşısında demokratlar olarak ne yapacağız?

  Erdogan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT'nin etkinliğinde konuşurken Batı ülkelerindeki demokrasi anlayışı ve bu ülkelerin Türkiye'ye karşı tutumunu eleştirdi, "Emperyalizmin acımasız vukuatları karşısında demokratlar olarak ne yapacağız?" dedi ve ekledi:

  Quote Message: Türkiye’de partim açık ara önde, seçim kazanıyor. Benim partim seçim kazandığı halde batı benim partimi yargılıyorsa ben bu batıdan şüphe ederim. Demokrasi değil mi? 15 Temmuz’da bize karşı darbe girişiminde bulunuldu. Biz otoriter bir rejim mi kurduk? Hayır. 15 yıldır ülkemizi yönetiyoruz, maddi gücünü 3,5 kat katladık. Demokratız diye geçinen ülkeler darbe girişiminden 3 gün, 1 hafta sonra aradılar bizi geçmiş olsun demek için, dostlar alışverişte görsün.
 3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, ABD'de korumalarına verilen gözaltı kararına tepki: Bu adalete isyan ediyorum

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT World’ün düzenlediği forumda bir konuşma yaptı.

  Korumaları hakkında ABD’de gözaltı kararı verilmesine değinen Erdoğan, şöyle konuştu:

  Erdoğan
  Quote Message: Benim 13 korumam, 2 de eşimin koruması dahil olmak üzere, onlara da gözaltı kararı çıkıyor. Haklarında suç duyurusu. Bunların içinde Amerika’yı görmeyen de var. Onlar hakkında da böyle bir karar çıkıyor. Ölür müsün, öldürür müsün? Bu nasıl iştir? Bu nasıl adalettir? Bu adalete ben isyan ediyorum. Böyle olacaksa bir yere varmak mümkün değil. O bakımdan dünya 5’ten büyüktür, bunun halledilmesi gerekir. Biz dik durursak adalet yerini bulacaktır, bundan hiç şüphem yok.
 4. Müftülerin nikah kıymasına izin veren yasaya karşı protestolar

  Yasa daha önce de protesto edilmişti
  Image caption: Yasa daha önce de tasarı halindeyken protesto edilmişti

  Müftülere nikah kıyma yetkisi veren ve dün kabul edilen yasal değişiklik, bugün sosyal medyada #MüftülükYasasıHükümsüzdür etiketiyle protesto ediliyor.

  Bazı kadın örgütleri, bu akşam için İzmir ve İstanbul'da eylem çağrısında bulundu.

  View more on twitter
  View more on twitter
 5. CHP lideri Kılıçdaroğlu: İnsanları istifaya zorlamak demokratik ve ahlaki değil

  Kılıçdaroğlu

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu'nu ziyareti sonrası açıklamalarda bulundu.

  AKP'li belediye başkanlarının istifalarına yönelik soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "insanları istifaya zorlamayı doğru bulmuyorum" dedi.

  Quote Message: Öteden beri söylediğim şu; 'milli irade, halkın iradesi, seçimle gelen seçimle gitmeli' diyoruz. Bunun dışındaki bütün yolları doğru bulmuyorum. Bir kişi seçimle gelmişse, onu makamından edecek kişinin de ona oy veren vatandaşlar olması lazım. Dolayısıyla bu tür yaklaşımları doğru bulmadığımı daha önce de ifade etmiştim. Bu sadece AK Partili belediye başkanları için değil, bütün belediye başkanları için geçerli bir kural. Bir yolsuzluğu, usulsüzlüğü, yasadışılığı varsa İçişleri Bakanlığı gereğini yapıyor zaten. Onun dışında insanları zorla istifaya zorlamayı doğru bulmuyorum, demokratik de bulmuyorum, ahlaki de bulmuyorum.
 6. Dünya Bankası Türkiye'nin 2017 büyüme tahminini artırdı, 2018 tahminini düşürdü

  İstanbul'da döviz bürosu

  Dünya Bankası, Türkiye'nin 2017 için büyüme öngörüsünü yükseltti.

  Bugüne kadar Türkiye'nin 2017'de yüzde 3,6 büyümesini öngören Dünya Bankası, bu oranı yüzde 0,4'lük artışla yüzde 4'e çıkardı.

  Banka, Türkiye'nin önümüzdeki yıl için büyüme tahminini ise 0,4 azaltarak 3,5'e çekti.

  Dünya Bankası'nın Avrupa ve Orta Asya'da Göç ve Hareketlilik raporunda Avrupa ve Orta Asya bölgesinin 2017 için büyüme beklentisinin yüzde 2,2 olduğu ancak gerçekleşen büyümenin bunu aşarak yüzde 2,5 olduğu aktarıldı.

 7. AKP Genel Başkan Başdanışmanı Şaban Dişli istifa etti

  AKP Genel Başkan Başdanışmanı Şaban Dişli istifa etti.

  Şaban Dişli'nin kardeşi olan ve 15 Temmuz 2016 öncesinde Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Başkanlığı görevini tümgeneral olarak yürüten Mehmet Dişli, 15 Temmuz darbe girişimine katıldığı gerekçesiyle tutuklanmıştı.

  Hürriyet gazetesinin haberine göre Şaban Dişli'nin istifa dilekçesinde "Partimi ve sayın genel başkanım Recep Tayyip Erdoğan'ı haksız yere daha fazla yıpratmamayı teminen bu kutlu görevden istifa ettim" ifadeleri yer aldı.

 8. CHP muhtarlara nikah kıyma yetkisi verilmesi için Meclis'e teklif götürdü

  Habertürk ve CNN Türk televizyonlarına göre CHP muhtarlara nikah kıyma yetkisi verilmesi için meclise teklif götürdü.

  CHP'nin bu hamlesinin, müftülere nikâh kıyma yetkisi veren tasarının dün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edilmesine karşı olarak geldiği belirtiliyor.

  Müftülük yasası kadın örgütleri tarafından protesto edildi.
  Image caption: Müftülük yasası kadın örgütleri tarafından protesto edildi.
 9. CHP 'müftülere nikah yetkisi' düzenlemesini Anayasa Mahkemesi'ne götürecek

  Müftülere nikâh kıyma yetkisi değişikliğini içeren tasarının dün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edilmesinin ardından, Cumhuriyet Halk Partisi düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmayı planlıyor.

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, düzenlemenin kabul edilmesine ilişkin "Müftülere yetki veren ve imamın resmi nikah kıyacağı ve kadınlar için büyük güvensizlik yaratan bu uygulamayı Anayasa Mahkemesi'ne götürmekte en küçük tereddütte bulunmayacağız ve en kısa zamanda Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz" dedi.

  Özel, MHP'nin de düzenlemeye karşı tavır alması gerektiğini belirtti.

  Hükümet, değişikliğin evlendirme işlemlerini kolaylaştıracağını savunuyor.

  Muhalefet ve kadın örgütleri ise laiklik ilkesine ve kadın haklarına aykırı olduğu gerekçesiyle tasarıya karşı çıkıyor.

 10. Rektör İbiş'ten Baykal'ın sağlık durumuna dair açıklama: Bizi umutlandıracak olumlu bulguları elde ediyoruz

  Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Deniz Baykal'ın sağlık durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

  İbiş, Baykal'ın sağlık durumunda kendilerini umutlandıracak olumlu bulgular olduğunu söyledi:

  Quote Message: 72 saat çok önemli ve kritikti. Ödem şiddetli oldu kanama da oldu. Ancak son 24 saattir bu bulgularda herhangi bir ilerleme olmadı tam tersine bir gerileme oldu. Elbette ciddiyetini yine koruyor. Ancak kötüye gidiş yok. Yaşamsal bulguları iyi hepsi kontrol altında. Nörolojik bulgularında iyiye doğru bir dönüş var düne oranla iyi durumda. Tomografi bulguları yine dün ki tomografiye göre daha iyi. Bunlar da bizim umudumuzu yükselten bizi sevindiren bulgular.
  Baykal
  Quote Message: Kötüye gidiş yok. Tam aksine bizi umutlandıracak olumlu bulguları elde ediyoruz. Uyutulma işlemi devam ediyor. Beynin kendisini koruması için uyutulma işlemi çok önemli bu devam ediyor devam edecek. Dünyanın ne iyi kliniğindeki uygulamalar aynen burada uygulanıyor hiçbir eksiğimiz yok. Elimizden gelenin ene iyisini yapıyoruz.
 11. Terörle Mücadele Şubesi'ne götürülen Osman Kavala hakkında 7 günlük gözaltı süresi

  Dün akşam İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, İstanbul Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü.

  T24’e bilgi veren avukat Ferat Çağıl, Kavala hakkında 7 günlük gözaltı süresi olduğunu aktardı. Çağıl, dosyada gizlilik kararı olması nedeniyle Kavala’ya yöneltilen suçlamaları öğrenemediklerini bildirdi.

  Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri de Kavala’nın gözaltına alınmasının ardından Twitter’dan bir açıklama yapmış, durumu Avrupa Parlamentosu'nda gündeme getireceğini duyurmuştu.

  Kavala'nın Gaziantep'te Goethe Enstitüsü ile birlikte gerçekleştirilmesi planlanan bir projenin toplantısından döndüğü sırada gözaltına alındığı belirtilmişti. Polis, dün akşam Anadolu Kültür’e giderek Kavala ve sekreterinin bilgisayarlarına da el koymuştu.

 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istifasını istediği Balıkesir Belediye Başkanı Uğur'un açıklama yapması bekleniyor

  Ahmet Edip Uğur
  Image caption: Ahmet Edip Uğur

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istifasını istediğini açıkladığı Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un, bugün 16.30’da bir açıklama yapması bekleniyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan bugünkü konuşmasında “Üç belediye başkanımız daha var. Onlar da istifalarını en kısa zamanda vereceklerine inanıyorum. Bize kalmadan gereğini yaparlar, yapmaları lazım. Bunu kendilerine tebliğ ettik” demişti.

 13. TBMM'de 'çapak, dağınık saç ve burun karıştırma tartışması çıktı'

  tartışma

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda engellilerin ÖTV'siz araç alması görüşülürken tartışma çıktı.

  DHA'nın haberine göre Maliye Bakanı Naci Ağbal, engelli ve malullerin matrahı 90 bin lirayı geçmeyen otomobilleri ÖTV'siz almasını öngören maddeye ilişkin bilgi verirken CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal araya girdi. CHP'li Sarıbal, "O paralarla 10 tane Türkiye yapılırdı. Şu memleketin borçlarına bakın ya! 70 milyar dolarlık özelleştirme yaptınız. Size miras mı kaldı? Her şeyi sattınız, satmaya devam ediyorsunuz. Hiçbir şey bırakmıyorsunuz. " diyerek Bakan Ağbal'a tepki gösterdi.

  Bu sözlerin ardından komisyonda gerginlik yükseldi, milletvekilleri birbirilerinin üzerine yürüdü.

  AKP Milletvekili Yusuf Selahattin Beyribey, CHP'li Sarıbal'a, "Sen saçlarını taramayı öğren. Sen çapaklarınla ve saçlarını taramadan buraya geliyorsun. Bak, ne dediğimi anladılar. Dün terbiyesizlik yaptın. Burunla oynamak ne demek terbiyesiz. Herkes anladı ne dediğimi herkes anladı" diye bağırdı.

  'Benim saçlarım çok doğal, sen kendin tara'

  Orhan Sarıbal, Beyribey'e "Sen tara, senin taranmaya ihtiyacın var benim değil. Benim hiç taramaya ihtiyacım yok. Senin ihtiyacın var. Benim saçlarım çok doğal. Sen kendin tara. Kimseye terbiyesizlik yapmadım. Sen yapıyorsun terbiyesizliği" dedi.

  Birbirlerinin üzerine yürüyen Sarıbal ve Beyribey'i araya giren milletvekilleri sakinleştirdi.

 14. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "3 belediye başkanı" açıklaması: İstifa hazırlığı içindeler

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari ile basın toplantısında istifası istenen belediye başkanları hakkında konuştu:

  Quote Message: Üç belediye başkanı istifalarını verdiler. Üç belediye başkanımız daha var. Onlar da istifalarını en kısa zamanda vereceklerine inanıyorum. İlgili arkadaşlarımız görüşmelerini falan yaptılar. Şu anda da sanırım şu anda sanırım bu istifayı vermenin hazırlığı içindeler. Aksi takdirde gereği neyse gereği yapılacaktır. Teşkilatımızın vardığı bu karar sürecini kendileriyle de değerlendirdik ve böyle bir adımın atılmasının gereğini söyledik. 3 belediye başkanı istifa etti, 3 belediye başkanı da istifasını verecektir. Onlar da bize kalmadan gereğini yaparlar, yapmaları lazım. Bunu zaten kendilerine tebliğ ettik. Ben, başbakan arkadaşım ve konuyla ilgili genel başkan yardımcım.
 15. Adana'da 7 yaşında öğrencisini döven öğretmen gözaltına alındı

  olayın yaşandığı ilkokul

  Adana'da tahtaya kaldırdığı 7 yaşındaki öğrencisini d harfini yazamadığı gerekçesiyle darp ettiği videosu haberlere yansıyan öğretmen H. A. gözaltına alındı.

  NTV'nin haberine göre "çocuğa karşı kasten yaralama" suçlamasıyla gözaltına alınan öğretmen, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da açığa alınmıştı.

  Darp edilen çocuğun babası Mehmet G., görüntülerin ortaya çıkmasının ardından "Para bulmak için gece gündüz çalışıyorum. Öğretmenden maddi manevi şikayetçiyim. Çocuğum okula bile gitmek istemiyor. Psikolojisi bozuldu" diye konuşmuştu.

 16. Demirtaş'ın Erdoğan hakkındaki suç duyurusu reddedildi

  Selahattin Demirtaş

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili yaptığı suç duyurusu reddedildi.

  Demirtaş, Erdoğan hakkında "hakaret ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

  DHA’nın haberine göre suç duyurusu bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından reddedildi.

  Selahattin Demirtaş Ağustos ayında da kendisine "terörist" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seçmen başına 1 kuruşluk dava açmıştı.

 17. AKP’li Metiner’den ‘kadınla tokalaşmak korkunç’ diyen rektöre: İstifa etmeli, yoksa YÖK gereğini yapmalı

  AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, sosyal medyada "yabancı bir kadınla tokalaşmak, ateş tutmaktan daha korkunç" paylaşımında bulunan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü hakkında “İstifa etmesi gerekiyor. İstifa etmemesi halinde ise YÖK'ün gereğini yapması gerekir” dedi.

  metiner

  Anadolu Ajansı’na konuşan Metiner, rektörün paylaşımına şöyle tepki gösterdi:

  Quote Message: Sen rektör müsün, müftü müsün, şeyhülislam mısın? Senin görev alanına giriyor mu bu konu? Teşkilatlarımızda kadınlarımız, erkeklerimiz, gençlerimiz bir arada gece yarılarına kadar siyasi faaliyet yürütüyorlar. Hepsi günah mı haram mı işliyor? AK Parti iktidarı döneminde ülkede yaşam tarzlarına müdahale olduğu algısını oluşturacak bir yerde durması doğru değil.
 18. Hükümet Sözcüsü Bozdağ'dan belediye başkanları açıklaması: Etik olan adım atmaktır

  Bekir Bozdağ

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, istifa etmesi istenen belediye başkanlarının adım atması gerektiğini söyledi:

  Quote Message: Halktan helallik isteyip hakkını da helal edip mevcut pozisyonlarına göre adım atmaları beklenir. Ortaya çıkan tablodan sonra doğru olan bunu ortaya koymaktır. Artık bu saatten sonra etik olan bu çerçevede bir adım atmaktır.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan da Polonya'dan dönüşte uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada belediye başkanlarıyla görüşüldüğünü söylemiş ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e de "durumun iletildiğini" söylemişti:

  Quote Message: İstanbul’da, Kadir Topbaş bey, Çevre ve Şehircilik Bakanımızın kendisiyle görüşmesine olumlu yanıt verdi, istifasını o şekilde gönderdi. Ardından Düzce’yle, genel başkan yardımcımız görüştü, o da istifasını verdi. Zannediyorum dün veya bugün Niğde’nin istifasını verdiğini duydum. Şu anda Balıkesir’e istifasını verme talebimiz iletildi. Hakeza Melih Bey'e, kendisine bu durum iletildi.
 19. Sağlık Bakanı Demircan: Baykal’ın sağlığıyla ilgili gelişmeler olumlu

  Sağlık Bakanı Ahmet Demircan "Deniz Baykal'ın sağlığıyla ilgili gelişmeler olumlu, olumsuz değişiklik yok" açıklamasında bulundu.

  Baykal

  Tedavisine uyutularak devam edilen Baykal, bugün saat 08.45'de tomografiye girmişti.

  DHA, tomografi sonuçlarının bir önceki güne göre daha iyi olduğunu yazdı.

 20. İnşaat maliyeti artışında son 9 yılın rekoru: Maliyetler geçen yıla göre yüzde 22 arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu, 2017’nin üçüncü çeyreğine ilişkin Bina İnşaat Maliyeti Endeksi’ni açıkladı.

  Endekse göre inşaat maliyetleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,1’lik bir artış gerçekleştirdi.

  Artışın en büyük nedeni malzeme maliyeti oldu. Malzeme maliyetleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,1 arttı. İşçilik maliyetinde ise yüzde 12,9’luk bir artış gerçekleşti.

  bina inşaat

  2005’ten beri her yıl üç ayda bir yayınlanan endekste gerçekleşen bu artış, tarihin en yüksek ikinci artışı oldu. Endeksteki en yüksek ikinci artış, küresel ekonomik krizin etkilerinin hissedildiği 2008’in ikinci çeyreğinde yüzde 22,3 ile gerçekleşmişti.

  Böylece 2005 yılında 100 birim olan bir binanın inşaat maliyeti 2017’nin üçüncü çeyreğinde 275,8’e çıkmış oldu.