Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, D-8 zirvesinde, üye ülkelerin ticarette milli para birimini kullanması çağrısı yaptı
 2. Necmettin Erbakan'ın fikir babası olduğu D-8 ülkeleri, beş yıl sonraki ilk; kuruluşundan bu yana dokuzuncu zirvesini İstanbul'da yaptı
 3. Erdoğan'ın istifasını istediği Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe, "İşimize devam ediyoruz" dedi
 4. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal'ı ziyaret etti ve kötüye gidiş olmadığını söyledi
 5. Açlık grevindeki eğitimcilerden Semih Özakça'nın tahliyesine; Nuriye Gülmen'in ise tutukluluğunun devamına karar verildi
 6. Dün kabul edilen kanunla müftülere nikah yetkisi, çocuklara en fazla 3 isim ve 20 gün içinde adres bildirim zorunluluğu gibi birçok yeni düzenleme getiriliyor

Canlı anlatım

Yazan İrem Köker

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de yaşananları gün boyunca aktardığımız canlı sayfamızın sonuna geldik.

  Haftasonu dışarıda plan yapmak isteyenler için haberler güzel: Türkiye genelinde yağış beklenmiyor, sıcaklıklar 20 derecenin üzerinde seyredecek.

  Futbolseverler için de Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki derbi maçı Pazar akşamı TSİ 19.30'da. Maçın hakemi Cüneyt Çakır.

  İyi haftasonları diliyoruz, Pazartesi yeni canlı sayfamızda görüşmek dileğiyle...

  hava durumu
 2. Baykal'ın sağlık durumuyla ilgili hastaneden son açıklama

  Quote Message: Makine çıkarıldığında da solunum var. Yorulmaması için solunum desteği devam ediyor. Bu önemli bir durum. Durumu ciddiyetini koruyor, kötüye gidiş yok. Ankara Üniversitesi'nde uygulanabilecek tüm tedaviler uygulanıyor... Ödem çözülme sürecinde. Çok kısa zamanda tümüyle çözülmesini bekleyemeyiz. Bu, günler alacaktır." from Prof. Dr. Erkan İbiş Ankara Üniversitesi Rektörü
  Prof. Dr. Erkan İbişAnkara Üniversitesi Rektörü
 3. Berberoğlu'nun tahliye talebi reddedildi

  BERBEROGLU

  MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili görüntülere ilişkin davada hakkında 25 yıl hapis cezası verilmesi üzerine Haziran ayında tutuklanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tahliye talebi reddedildi.

  Başvuruyu yapan Avukat Murat Ergün, DHA'ya yaptığı açıklamada, "Müvekkilimizin tahliyesi için yaptığımız başvurunun reddedildiğini öğrendik. Talebimizin gerekçesiz reddedildiğini öğrendik" dedi.

  DHA'nın haberine göre, Berberoğlu'nun avukatları, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'nin müvekkillerinin tutuklanmasına neden olan davaya ilişkin kararı bozması üzerine, bir üst mahkeme sıfatı ile 3. Ceza Dairesi'ne başvurarak, müvekkillerinin tahliyesini talep etmişti.

 4. Türkiye'nin AB'den alacağı 4,4 milyar euroluk fon tehlikede

  DONALD TUSK

  Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye'ye aktarılan 4,4 milyar euroluk fonun kesilmesi ya da başka şekilde aktarılması için liderler zirvesinde uzlaşmaya varıldığını açıkladı.

  Bu fonun, AB'nin üye ülke Türkiye ile yürüttüğü katılım müzakereleri kapsamında 2014 ile 2020 yılları arasında aktarılması öngörülüyordu.

  Tusk, AB zirvesinin kapanışında düzenlediği basın toplantısında, "Bu konuda çok kapsamlı müzakereler yürüttük. Ankara'ya kapıyı açık tutmak istiyoruz ancak Türkiye'nin mevcut gerçekliği bunu zorlaştırıyor" dedi.

  AB, üye ülkelerin uyum sürecini desteklemek amacıyla müzakereler sırasında Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) adı altında mali yardımda bulunuyor.

  Türkiye'ye bu kapsamdaki ilk mali yardımlar IPA I adı altında 2007 ve 2013 yıllar arasında uygulandı. Bu kapsamda da belirlenen fon miktarı 4,5 milyar euroydu.

  Tusk'ın açıklamasına konu olan ise IPA II kapsamında verilmesi öngörülen mali yardım. Ağustos ayında Avrupa Parlamentosu, Türkiye'ye mali yardımların durdurulmasını istemişti.

  Mali yardımla ilgili nihai karar Avrupa Komisyonu tarafından alınacak.

 5. Org. Akar: Irak'ın kuzeyindeki gayrimeşru referandum yakından takip ediliyor

  HULUSI AKAR
  Quote Message: TSK, ordumuz, gereken yerde ve zamanda gereken her türlü tedbiri almaya devam etmektedir. Nitekim Fırat Kalkanı Harekatı bu kapsamda planlanmış ve icra edilmiştir. PKK/PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütlerinden ülkemize yönelen saldırıların önlenmesi ve güvenli bir alan oluşturularak yerlerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin yurtlarına dönmelerini sağlamak maksadıyla başlatılan harekat önemli kazanımlar elde edilerek başarıyla tamamlanmıştır. Ülkemizin ve bölgemizin güvenliği için Suriye'nin kuzeyinde alınan tedbirlere ilaveten Astana görüşmelerinde sağlanan uzlaşma çerçevesinde şimdi de İdlib'de güvenli bir alan oluşturma, ateşkesi sağlama ve sürdürme çalışmalarımız devam etmektedir. Irak'ın kuzeyinde ülkemizin ve bölgemizin istikrar ve güvenliğini yakından ilgilendiren gayrimeşru bir referandum yapılmıştır. Bu husus yakından takip edilmekte olup bundan kaynaklanan önemli güvenlik tehdidine karşı gerekli çalışmalar yürütülmekte ve gereken tüm tedbirler alınmaktadır." from Org. Hulusi Akar Genelkurmay Başkanı
  Org. Hulusi AkarGenelkurmay Başkanı
 6. Son dakikaSemih Özakça'ya adli kontrol şartıyla tahliye kararı

  View more on twitter

  Açlık grevindeki eğitimcilerden Semih Özakça hakkında adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine, Nuriye Gülmen'in ise tutukluluğunun devamına karar verildi.

  Bir sonraki duruşma tarihi 24 Kasım olarak belirlendi. Ayrıca bu duruşmaya Gülmen'in de getirilmesi kararlaştırıldı.

  Gülmen ve Özakça davasının bugünkü duruşmasında yaşananlarla ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

  View more on twitter
 7. Radikal 2'nin "efsane yayın yönetmeni" Tuğrul Eryılmaz'a hapis cezası

  TUGRUL ERYILMAZ

  Gazeteci Tuğrul Eryılmaz'a 1 yıl 3 ay hapis ve 6 bin TL para cezası verildi. Ceza ertelendi.

  Eryılmaz, kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma amacıyla bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katılmıştı.

  Bianet'te yer alan bilgiye göre, kampanyaya katılan 56 nöbetçi yayın yönetmeninden 50’sine soruşturma açıldı, 11 takipsizlikle sonuçlandı, 38 dosya davaya dönüştü.

  Hakkında dava açılan isimlerden olan Eryılmaz hakkında "terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak, terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla beş yıla kadar hapis cezası talep ediliyordu.

  Kariyeri boyunca birçok farklı yayın organında görev yapan Eryılmaz, son olarak 17 yıl boyunca Radikal gazetesinin haftasonu verdiği Radikal 2 ekinin genel yayın yönetmenliğini yapmıştı.

  Basın camiasında "Radikal 2'nin efsane genel yayın yönetmeni" olarak adlandırılan Eryılmaz, 2013 yılı sonunda bu görevinden ayrılmış ve daha sonra üniversitelerde gazetecilikle ilgili eğitim vermeye başlamıştı.

 8. Hükümet Sözcüsü Bozdağ: ABD heyeti ile yapılan görüşmeler doğru verilerin paylaşımını sağladı

  BEKIR BOZDAG
  Quote Message: Ankara Büyükelçisi'nin bize göre eksik veya yanlış bilgilendirmesi sonucu ortaya çıkan bir sorunla Türkiye ile Amerika karşı karşıya. Ankara'da yapılan bu görüşme her iki tarafın olayın esası hakkında karşılıklı birbirini bilgilendirmeleri ve doğru verilerin paylaşılmasına yol açmıştır. Yapıcı olarak geçmiştir ve taraflar görüşme sonuçlarını hükümetlerine aktararak oradan yeni bir irade almak üzere ayrıldılar. Umarız ki kısa bir süre sonra bu sorun aşılır." from Bekir Bozdağ Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü
  Bekir BozdağBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü
 9. Başbakan Yıldırım: Arkadaşlarımız gereğini yapacaktır

  BASBAKAN

  Başbakan Binali Yıldırım, istifası istenen belediye başkanlarının bu talebi yerine getireceğine inandığını söyledi.

  Yıldırım, İstanbul'da gazetecilerin istifası istenen belediye başkanlarıyla ilgili soruları üzerine, "Arkadaşlarımız gereğini yapacaklardır, buna inanıyorum" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP'de değişim düğmesine neden bastı?

 10. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça davası devam ediyor

  #NuriyeVeSemihiAlacağız etiketiyle tahliye talepleri dile getirilirken, bu duruşmada mahkemede yaşananları çizer Tarık Tolunay çiziyor.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter

  OHAL döneminde KHK ile ihraç edildikleri için 226 gündür açlık grevinde olan tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın yargılandığı davanın üçüncü duruşması bugün Sincan Cezaevi'ndeki salonda görülüyor.

  Özakça, salona tekerlekli sandalye ile getirildi. Hastanede tutulan Gülmen ise duruşmaya getirilmedi.

  Duruşmada SEGBİS sistemiyle bağlanan tanık Berk Ercan'ın ifadesi alındı ve Özakça'nın savunmasına devam edildi. Avukat Murat Yılmaz duruşmada, Özakça ve Gülmen'in raporlara göre hayati tehlikelerinin bulunduğu ancak tutukluluklarının devam ettiğini belirterek, tahliye istedi.

  Savcı ise her iki eğitimcinin de tutukluluğunun devamını talep etti. Gülmen ve Özakça, "terör örgütü propagandası ve üyeliği" suçlamasıyla yargılanıyor.

  İki eğitimci 23 Mayıs'ta "tutuklanmamaları halinde adaletin işleyişine zarar verecekleri" ve "adli kontrol koruma tedbirlerinin yetersiz kalacağı" gerekçeleriyle tutuklanmıştı.

 11. Erdoğan'ın istifa için adını verdiği 5 belediye başkanında son durum

  View more on twitter
  • Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: Görevine devam ediyor. Çok sık kullandığı Twitter'da bir haftalık sessizliğini bugünkü "Cumamız Mübarek olsun" mesajıyla bozdu. İstifa talebiyle ilgili ise halen sessiz.
  • Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur: İstifa sinyali verdi ancak halen görevinin başında. Dün yaptığı konuşmada,"En son irade-i külliye ne derse o olur. Bu işin içerisinde vefa da var veda da var" dedi.
  • Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe: Görevine devam ediyor. Bugün yaptığı açıklamada, "Ben o konuyla ilgili bir şey demedim. Herhangi bir şey diyecek durumum da yok. Biz işimize devam ediyoruz" dedi.
  • Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş: 2 Ekim'de istifa etti. Erdoğan, AKP genel başkan yardımcısının Keleş ile görüştüğünü söylemişti.
  • İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş: 22 Eylül'de istifa etti. Erdoğan, Topbaş'ın istifasını Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile yaptığı görüşmenin ardından verdiğini söyledi.
 12. Baykal'ın tedavisi sürüyor, eşi Olcay Baykal'dan ilk açıklama

  Kemal Kılıçdaroğlu hastaneye giderek, durumla ilgili bilgi aldı

  KILICDAROGLU

  CHP Antalya Milletvekili ve eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile 54 yıldır evli olan Olcay Baykal, eşinin sağlık durumuyla ilgili ilk kez konuştu.

  Olcay Baykal, "Doktorlar iyiye gittiğini söylüyorlar ama hala risk varmış. O yüzden bekliyoruz" dedi.

  Olcay Baykal, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın durumla yakından ilgilendiklerini de sözlerine ekledi.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da sabah saatlerinde Baykal'ı ziyaret etti.

  Kılıçdaroğlu, "Bizi sevindiren kötüye gidiş yok. Umutluyuz inşallah hastalığa direnir ve bir süre sonra görevine geri gelir" dedi.

  DHA'nın haberine göre, Baykal'ın yoğun bakımdaki tedavisine beşinci gününde de devam ediliyor. Baykal'ın uyutulduğu belirtilirken, bugün yeniden tomografi çekildiği açıklandı.

  Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş'in doktorlarla toplantı yaparak tomografi sonuçlarını değerlendirmesi ve daha sonra da kamuoyuna açıklama yapması bekleniyor.

 13. Necmettin Erbakan'ın fikir babası olduğu D-8 nedir?

  D-8

  İstanbul'da D-8 zirvesi düzenleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da zirveye katılıyor.

  D-8 (Developing 8) ya da Türkçe adıyla Gelişen Sekiz Ülke, nüfusunun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu ülkelerin bir araya gelerek kurduğu bir uluslararası örgüt.

  Adından da anlaşılabileceği gibi örgüt sekiz üyesi bulunuyor: Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya.

  D-8'in temelleri, Ekim 1996'da dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın davetiyle bu ülkelerin temsilcilerinin katılımıyla İstanbul'da düzenlenen "Kalkınmada İşbirliği Konferansı'nda atıldı.

  Örgütün resmi kuruluşu ise Haziran 1997. Bugüne kadar sekiz liderler zirvesi düzenlendi. Bugün İstanbul'da düzenlenen ise beş yıl sonra yapılan ilk, toplamda ise dokuzunca zirve olma özelliği taşıyor.

  D-8 fikrinin temelini, Erbakan'ın "İslam Birliği" hedefi oluşturuyor. Erbakan, Soğuk Savaş'ın ardından yeni bir dünya düzeni kurulması gerektiğini ve Müslüman ülkelerin bu düzende güçlerini birleştirerek daha etkin bir rol oynayabileceğini savunuyordu.

  D-8'lerin bayrağında altı yıldız yer alıyor ve bunlar örgütün altı temel ilkesini sembolize ediyor:

  1. Savaş değil, barış
  2. Çatışma değil, diyalog
  3. Çifte standart değil, adalet
  4. Üstünlük değil, eşitlik
  5. Sömürü değil, işbirliği
  6. Baskı ve tahakküm değil, insan hakları, hürriyet ve demokrasi
  Erbakan
  Quote Message: 20'nci Asrın başlangıcında yeryüzünde dört büyük imparatorluk hakim durumda idi. Bunlar Osmanlı Devleti, Rus Çarlığı, İngiltere Krallığı ve Avusturya- Macaristan İmparatorluğu idi. Birinci Cihan harbi bu imparatorluklara son verdi. Bu otoritelerin yerine bazı ülkelerde faşist diktatörlükler geldi. İkinci Cihan harbine kadar süren çeyrek asırlık bir dönem bu ülkelerde bir "diktatörler dönemi" oldu. Stalin, Hitler, Mussolini, Franko dönemi yaşandı. Bunların "faşizm" ve "baskıları" insanlara büyük zulümler yaptı. Bu zulümlerin sonucunda ikinci Cihan harbi çıktı. İkinci Cihan harbi bu diktatörlüklere son verdi. Çünkü bu savaş faşizmi ve baskıyı ortadan kaldırmak, hürriyet, insan hakları ve demokrasiyi yeryüzüne hakim kılmak için yapıldı. 6 sene süren ve insanlığın unutulmayacak büyük acı ve kayıplarına sebep olan İkinci Cihan harbinden sonra insanlık topyekûn Hürriyet, insan Haklan ve Demokrasinin tesisi için uzun yıllar mücadele verdi. Ve ardından Soğuk Savaş dönemi geldi. Bu mücadele 50 yıldan beri sürmektedir ve halen de devam etmektedir. İşte 20. Asrın gerçekleri, yaşanan olaylar, alınması lazım gelen dersler sonundaki zorunluluk D-8'in doğuşunun gerekçesi olmuştur. D-8’ler, 20'nci yüzyılın en önemli olaylarından birisi ve 20'nci yüzyılın 21'inci yüzyıla en kıymetli hediyesidir. D-8’lerin kurulması baştan sona harplerle ve çatılmalarla geçen 20'nci Asrın sonunda, aydınlığa açılan bir kapı gibidir. Dünyada artık huzur, barış ve saadetin tesisi için, bir an evvel yanlışlardan vazgeçilmesi doğrulara dönülmesi ve Yeni bir Dünyanın kurulması gerekmektedir ve D-8 hareketi bu manada bir çalışma olarak değerlendirilmelidir." from Necmettin Erbakan Eski Başbakan
  Necmettin ErbakanEski Başbakan
 14. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan D-8 ülkelerine: Ticarette milli para biriminin yolunu açarsak devrim yaparız

  ERDOGAN
  Quote Message: Ülkelerimiz arasındaki ticarette artık milli para birimlerimizi kullanmanın yolunu açabildiğimiz takdirde D-8 tarihinde bir devrime imza atmış olacağız. Kur baskısı altında ekonomimizi eritmeye gerek yok. Bir takas odası kurulması için merkez bankaları bir araya gelmelidir. D-8 ülkeleri olarak toplantılara katılım düzeylerini artırmalı, çalışmaları, özel sektör kuruluşlarını da bu çalışmalara dahil etmeliyiz. Cumhurbaşkanları olarak D-8 Liderler Zirvesi'nin önemi iyi kavranmalı. Hepimiz D-8'e sahip çıkmalı, daha etkin, daha verimli, daha güçlü olması için azami gayret göstermeliyiz." from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı
 15. "Müftülük Yasası" olarak bilinen yeni Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda neler değişti?

  TBMM

  TBMM Genel Kurulu, dün Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı kabul etti.

  Söz konusu tasarı nüfus hizmetlerine dair çok sayıda yeni düzenleme getiriyor. Ancak içlerinden en çok il ve ilçe müftülerine nikah kıyma yetkisi veren düzenleme tartışılıyor.

  Peki, yeni kanunda hangi düzenlemeler var? Nüfus hizmetleriyle ilgili neler değişiyor? AA'nın haberinden bazı önemli düzenlemeleri derledik:

  • Elektronik ortamda aile kütüklerinde kişiye ait tek bir kayıt tutulacak, kişi ve olay kayıtları, TC kimlik numarası ile ilişkilendirilecek.
  • Aile kütüklerinde yer alacak bilgilere, velayete ve vesayete ilişkin bilgiler ilave edilecek. Bu bilgiler yalnızca elektronik ortamda tutulacak.
  • Yabancılara kimlik numarası vermeye ve yabancılar kütüğüne kaydetmeye İçişleri Bakanlığı yetkili olacak.
  • Sağ olarak dünyaya gelen her çocuğun, doğumdan itibaren Türkiye'de 30 gün içinde nüfus müdürlüğüne, yurt dışında ise 60 gün içinde dış temsilciliğe bildirilmesi zorunlu olacak.
  • Çocuğa konulan isim, üç adı geçmemek üzere ve kısaltma yapılmadan yazılacak.
  • Ölü doğan çocuklar aile kütüğüne yazılmayacak.
  • İçişleri Bakanlığı artık il ve ilçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebilecek.
  • Tanınan veya babalığa hükümle soybağı kurulan çocuklar, babalarının hanesine baba adı ve soyadı ile nakledilecek.
  • Adres bildirimi, nüfus müdürlüklerine veya dış temsilciliklere yapılacak ve 20 iş günü içinde yapılması zorunlu olacak.
  • Türk vatandaşlığını kaybetmiş kişiler, başvurmaları halinde, milli güvenlik bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak kaydıyla Türkiye'de ikamet etme şartı aranmaksızın Bakanlık kararı ile yeniden vatandaşlığa alınabilecek.
 16. Bugün İstanbul'da D8 zirvesi, Ankara'da "Nuriye-Semih davası" var

  Günaydın,

  Haftanın son iş gününde Türkiye'de havanın az bulutlu ve açık olması bekleniyor. Haftasonunun da güneşli ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

  Bugün gazetelerin gündeminde AKP'de istifası eklenen belediye başkanlarıyla ilgili son gelişmeler ön plana çıkarken, sosyal medyada ise KHK ile ihraç edilen eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın Ankara'daki duruşması konuşuluyor.

  Siyasi programlar bugün Ankara dışında yoğunlaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım İstanbul'da D8 zirvesine katılıyor.

  Ana muhalefet lideri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Kuşadası'nda muhtarlarla bir araya gelecek.

  Ayrıca eski CHP lideri ve Türk siyasetinin son 40 yılına damgasını vuran Deniz Baykal'ın sağlık durumuyla ilgili gelişmeler de takip ediliyor.

  Gün boyunca Türkiye'deki gelişmeleri aktaracağımız canlı sayfamıza başlıyoruz.