Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Cumhurbaşkanı Erdoğan, müftülere nikah yetkisi veren yasa tasarısına karşı çıkan CHP'yi eleştirdi.
 2. CHP lideri Kılıçdaroğlu hükümete erken seçim çağrısında bulundu.
 3. MHP'den ayrılan Meral Akşener'in yarın kuracağı partiye katılacak iki isim daha belli oldu.
 4. Kırklareli'nde işten çıkarılan 90 Şişecam işçisine işe iade yolu açıldı.
 5. Redhack'in yaydığı e-postaları haberleştiren 6 gazeteci 304 gün sonra ilk kez hakim karşısına çıktı. 2 gazetecinin tutukluluğunun devamına karar verildi.
 6. İş adamı Osman Kavala'ın 17-25 Aralık operasyonları ve 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmaları kapsamında gözaltına alındığı belirtildi.

Canlı anlatım

Yazan Aylin Yazan

time_stated_uk

 1. Canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Gün boyu Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri canlı anlatım sayfamızda aktardık.

  Yarın tekrar görüşmek üzere.

  Hoşçakalın.

 2. Gazetecilerin yargılandığı RedHack davasında 2 tutukluluğun devamına karar verildi

  Türkiye'nin en büyük bilgisayar korsanlığı gruplarından RedHack'in yaydığı e-postalarla ilgili haber yapmaktan ötürü haklarında soruşturma açılan 3'ü tutuklu 6 gazeteci, 304 günün ardından bugün ilk kez hakim karşısına çıktı.

  6 saat süren ilk duruşmada mahkeme gazeteci Ömer Çelik’i tahliye ederken, Diken’in eski editörü Tunca Öğreten ve BirGün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat’in tutukluluğunun devamına karar verdi.

  Kararda, Öğreten ve Kanaat hakkındaki "delillerin tam anlamıyla toplanamadığı" ve adli kontrol hükümlerinin de yetersiz kalacağı öne sürüldü.

  Kapatılan DİHA’nın muhabiri Metin Yoksu, Yolculuk Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ve ETHA Sorumlu Müdürü Derya Okatan ise tutuksuz yargılanıyor.

  Quote Message: Başından itibaren keyfi bir süreç ve tutuklama var. Bunu ortadan kaldırmak gerekiyor. Gazeteciler meslekleri gereği haber kaynakları bağlamında haber yapar.” from Ali Deniz Ceylan Avukat
  Ali Deniz CeylanAvukat
  Tutuklu gazetecilerin fotoğraflarının olduğu pankart
  Image caption: İstanbul Çağlayan'daki 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 11:00'de başlayan dava öncesi, gazetecilerin çalışma arkadaşları ve destekçileri açıklama yaptı.
  Quote Message: “Ben 10 aydır tutukluyum. Oğlumun doğumunu göremedim. Oğlum beni tanımıyor. Kızım yedi yaşında ve beni bekliyor.” from Mahir Kanaat BirGün gazetesi çalışanı
  Mahir KanaatBirGün gazetesi çalışanı

  RedHack (Kızıl Hackerlar), geçen yıl Eylül ayında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın e-posta hesaplarını ele geçirmişti.

  6 gazeteci 25 Aralık'ta gözaltına alınmış, 24 gün sonra 3 gazeteci tutuklanmıştı.

  Davanın 2. duruşması 6 Aralık'ta yapılacak.

 3. Şişecam işçilerine işe iade yolu açıldı

  Şişecam işçileri

  Kırklareli'nin Lüleburgaz İlçesi'ndeki Şişecam’a bağlı Paşabahçe Kırklareli Cam Fabrikası'nda işten çıkarılan 90 işçiye, Eskişehir'deki fabrikada çalışma ya da tazminat alarak işten ayrılma seçenekleri sunuldu.

  İşçiler 20 gündür işten çıkarılmalara karşı eylemdelerdi. Şişecam yöneticileri ile yapılan görüşmelerin sonuç verdiğini belirten işçiler "90 Trakyalı Cam İşçisi" imzasıyla açıklama yaptı:

  Quote Message: Şişecam merkezinde dün yapılmış olan toplantıda, başvuruları halinde 90 arkadaşımızın da Eskisehir'de işe başlayabilecekleri, Eskişehir'e gitmek istemeyenlerin de teşvik uygulamasından faydalanacakları kararı alınmıştır. Bugün itibariyle 90 cam işçisinin işe iadesinin yolu açılmıştır. Cam işçisinin iş, aş, adalet yürüyüşü kararlılıkla sürdürülmüş ve başarı elde edilmiştir. Kazanılan bu zafer önce bizim, sonra tüm cam işçilerinin ve en sonunda da tüm işçi sınıfının zaferidir."

  İşçiler son olarak Cuma günü aileleri ve destekçileri ile birlikte İstanbul'a doğru yürüyüş başlatmıştı. Yürüyüşün Kırklareli Valiliğince engellenmesi nedeniyle iki gün Lüleburgaz'da bir akaryakıt istasyonunda duran işçiler, dün fabrika yöneticilerinden gelen açıklamalar üzerine yürüyüşü sona erdirmişlerdi.

  Kırklareli'ndeki fabrikanın fırını "daralma" kapsamında kapatılmıştı.

  DHA'ya konuşan 4 yıllık Şişecam işçisi Emre Yaman (25), tüm işçilerin ailelerine danıştıktan sonra bir karar vereceğini belirtti:

  Quote Message: Eskişehir'e gidersek bizim için yeni bir başlangıç olacak. 25 senedir Trakya'dayım, burada doğdum, büyüdüm, ailem, arkadaşlarım burada. Oraya gidersem evimi taşımak zorunda kalacağım. Ailemden ayrılacağım. Oraya gitmek bizim için zor. Aldığım maaşla geçinemeyeceğim. 1800 lira maaş alacağım. Ev kirası, elektrik, su, doğalgaz nasıl ödeyeceğim. O yüzden zor bir karar, herkes bunu düşünüp birkaç gün sonra kararı şirkete bildireceğiz."
 4. Milletvekili Nazlıaka'dan Melih Gökçek paylaşımı

  CHP'den ihraç edilen bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka Twitter ve Instagram hesapları üzerinden, Cumartesi günü istifa edeceğini açıklayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ilgili bir paylaşım yaptı.

  View more on twitter
  View more on instagram

  Gökçek'in dün Twitter üzerinden istifa edeceğini açıklaması ardından sosyal medyada #MelihGökçekDiyince etiketiyle Gökçek'in siyasi hayatındaki icraatlarını ve sözlerini içeren binlerce paylaşım yapıldı.

  Etiket sabahtan bu yana Twitter'da en çok konuşulan konuların başında geliyor.

 5. Balıkesir Belediye Başkanı'nın "istifa tarihi belli oldu"

  A Haber'in haberine göre Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Pazartesi günü istifa edecek.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada 5 belediye başkanndan istifalarının istendiğini söylemişti.

  Erdoğan'ın ismini verdiği diğer başkanların son durumu:

  • Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: Cumartesi günü Belediye Meclisi'ni olağanüstü toplayıp, veda ettikten sonra istifasını vereceğini söyledi.
  • Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe: Pazartesi günü istifasını açıkladı.
  • Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş: 2 Ekim'de istifa etti.
  • İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: 22 Eylül'de istifa etti.

  Böylelikle Erdoğan'ın istifasını istediği tüm belediye başkanları ya istifa etmiş ya da istifasını açıklamış oldu.

  Melih Gökçek: Polemikler ve tartışmalı projelerle geçen 33 yıllık siyasi serüven

 6. Kılıçdaroğlu'ndan erken seçim çağrısı

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis Grup toplantısında yaptığı konuşmada hükümete erken seçim çağrısında bulundu.

  Kemal Kılıçdaroğlu
  Quote Message: 17 ay beklemeyelim genel seçimler için, buyurun gelin seçimleri erken yapalım. Kim milletten kaçıyor, kim kaçmıyor çıksın ortaya. Demokrasi adına söylüyorum. Demokrasiyi artık daha fazla katletmeyelim, yeter artık, gidelim seçime bütün gerçekler ortaya çıksın. Kendini milli iradenin yerine koyduysan açıkça sana meydan okuyorum, gel kardeşim, seçimi yapalım.

  AKP'de istifası istenen belediye başkanlarına da değinen Kılıçdaroğlu "(Erdoğan)Milli iradeyi hiçe saydı, milli irade benim diyor. Sonra seçimle gelen belediye başkanlarını istifaya zorluyor" dedi.

  Melih Gökçek: Cumartesi günü veda edip, istifamı vereceğim

 7. Kılıçdaroğlu: Şırnak'ta ölen 8 madencinin kanı Enerji Bakanı'nın boynundadır

  Madenin önü

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, geçen hafta Şırnak'taki maden ocağında yaşanan göçükten sonra, Enerji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya değindi.

  Kılıçdaroğlu bakanlığı ocağın kaçak olduğuna dair açıklamasının yalan olduğunu belirterek şunları söyledi:

  Quote Message: "Şırnak’taki maden ocağında felaket yaşandı. 17 yaşındaki çocuk kömür madeninde çalışmaya zorlanıyorsa herkesin oturup düşünmesi lazım. Bakan çıkıp ocak kaçak dedi. Maden mühendisleri odası açıkladı. İhaleyle verilmiş, resmi gazetede yayınlanmış. Bir bakan yalan söyler mi? 8 işçinin kanı onun boynundadır."

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ocağın 2013 yılında kapatıldığı ve kaçak olduğu açıklamasını yapmıştı.

  Ancak daha sonra Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel, ocağın kaçak olmadığını açıklamıştı.

  Yüksel "Bu ocak yıllardır Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından özel sektöre ihale usulü veriliyor. 2017 yılının Mart’ında en son ihale yapıldı ve özel bir firma işi aldı” dedi.

  Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından diğer satır başları şöyle:

  • İstanbul deprem bölgesi. (Bülent) Ecevit başbakan olarak İstanbul’da 493 bölgeyi toplanma alanı olarak belirlemişti. Bunun 400’e yakınını imara açtılar. 16/9 kuleleri de bu alanlardan biriydi. Bunların yatacak yeri yok.
  • 20 Temmuz sivil darbesi süreci içindeyiz. Mecliste kurulan darbeyi araştırma komisyonuna gelmesi gereken kişileri çağırmadılar. Adil Öksüz'ü serbest bıraktılar, cep telefonlarıyla beraber serbest bıraktılar. Bunun hesabı verilmemiştir.FETÖ soruşturmasını yapan dürüst ve namuslu savcılar görevden alındı. Niye alındı? Gerçekler ortaya çıkmasın diye alındı. Takip edeceğiz. Askeri öğrencilerin ne günahı var? Erlerin ne günahı var? Darbeyi yapanı git yakala.

  Kılıçdaroğlu bugün Redhack soruşturması kapsamında hakim önüne çıkan 6 gazeteciyle ilgili olarak da konuştu.

  Quote Message: Gazeteciler (Enerji Bakanı) Berat Albayrak'ın maillarını paylaşmış. Ne yapalım? Paylaşabilir, onun attığı mailları paylaşmak suç mu? Berat Albayrak'ın yasa dışı işlemlerinin paylaşılmasının faturasını gazeteciler ödüyor. Bütün gazetecilerin serbest bırakılmalarını istiyoruz."

  Redhack'in yaydığı e-postaları haberleştiren 6 gazeteci hakim karşısında

 8. Akşener'in partisine iki isim daha

  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile yollarını ayıran Meral Akşener'in yeni kuracağı partiye katılacak iki isim daha belli oldu.

  Eski devlet bakanlardan Ayfer Yılmaz ve Ahat Andican'ın yarın kurulacak partiye katılacağı açıklandı.

  Yılmaz, 21. dönemde Doğru Yol Partisi'nden İçel milletvekili seçilmiş, 53 ve 54. hükümetlerde devlet bakanı olarak görev yapmıştı. Tıp doktoru olan Ahad Andican ise 20 ve 21. dönemde ANAP'tan İstanbul Milletvekili 1997-1999 yılları arasında da devlet bakanı olarak görev yaptı.

  Akşener'in kuracağı partiye şu ana kadar partilerinden ihraç edilen ya da istifa eden 5 milletvekili katıldı.

  Bu isimler şöyle: Ümit Özdağ, Nuri Okutan, İsmail Ok, Yusuf Halaçoğlu, Aytun Çıray.

  Akşener yeni partinin "engellenebileceği " kaygısını taşıyarak yola çıkıyor

  Meral Akşener
 9. Erdoğan: Bu işler bittiği zaman dünyayı ayağa kaldırmayı biliriz

  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan
  Image caption: Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından diğer bazı satırbaşları da şöyle:

  -Türkiye'de laiklik kavramı ile ilgili olumsuz bir algı varsa bunun en büyük sebebi ana muhalefet partisinin tek parti döneminden beri kavramı yanlış yere oturtma çabasıdır.

  -Şu gerçeği kabul etmeliyiz. Geçtiğimiz 15 yılda yaptığımız tüm reformlara rağmen obez bir devlet yönetimine sahibiz.

  -(Erken seçim iddialarına ilişkin olarak), Kim iddia ediyorsa ispatla mükelleftir.

  -FETÖ ile irtibatı sebebiyle birisini gözaltına alıyorsunuz. "Diplomatik dokunulmazlığı var" diye telefonuna sahip çıkıyorlar. Böyle bir şey yok. Belki yutarlar diye buradan giriyorlar. Kime, neyi yutturuyorsunuz? (ABD) Başkonsolosluğu'ndan çıkanla STK mensubu dedikleri Türkiye'nin Soros'u dedikleri kişinin bağlantıları çıkıyor ortaya.

  -Amerika, Suriye'de terör örgütü PKK'nın düşük çocuğu olan PYD/YPG ile Rakka operasyonu yapıyor. "PKK değil'" diyorlar. Rakka'da bölücünün posterlerinin asılmasını ey Amerika ne ile izah edeceksin? Biz gerçeklerle konuşuyoruz. 3 bin 500'ü aşkın tır bölgeye silah taşıyor. Bunların nerede, nasıl stoklandığını biliyoruz. Bunu da iyi bil.

  -(ABD) Her terörist için 1 tır silah gönderdikleri yalanına bizi inandırmaya çalışacak kadar da pişkince tavır içindeler. Terörist başı saygıdeğer bir kişi değilmiş. Lafa bak. Hani siz demokrasinin beşiğiydiniz ya?

  Quote Message: Sizin gücünüz Tayyip Erdoğan'ın 13 koruması için gözaltı kararı çıkarmaya yeter."

  -Biz birbirimizle uğraştıkça ağıtlar hep Türkçe, Arapça, Kürtçe olacaktır. Suriye'nin yüzde 25'i PYD/YPG terör örgütünün kontrolünde. Böyle bir Suriye kimin işine yarar. Suriye halkına olmadığı kesin. Biz de karşımızdaki manzaradan memnun değiliz. Şu anda Deyrizor'da petrol kuyularını bölücü terör örgütü işgal etmiş durumda. Kim sayesinde?

  -(ABD'de tutuklu Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'yı) "Şunları şunları söylemen halinde şu kadar", "Şunları şunları söylemen halinde bu kadar" diyerek itirafçı durumuna düşürmek gayreti içindeler. Bu işler bittiği zaman dünyayı ayağa kaldırmasını da biliriz. Bunu da açıklayacağız.

 10. 'Önümüzde Afrin konumuz var'

  Quote Message: İdlib'deki operasyon büyük oranda neticelendi, önümüzde Afrin konumuz var. Daha önce ne dedik? Bir gece ansızın gelebiliriz, bir gece ansızın vurabiliriz." from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı
 11. Erdoğan: CHP'nin üslubu milletten kopuk

  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan
  Image caption: Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda konuşuyor.

  Erdoğan konuşmasında TBMM'de onaylanan ve müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısına tepki gösteren ana muhalefet partisi CHP'yi eleştirdi.

  Erdoğan, "CHP'lilerin üslubu milletten, milletin değerlerinden, tarihinden ne kadar kopuk olduklarını bir kez daha ortaya sermiştir. Bu hususta Anasaya Mahkemesi'ne gitmeleri bizi şaşırtmadı. Kimilerinin uzmanlık alanı hizmettir, kimilerinin uzmanlık alanı da mahkeme kapılarını aşındırmaktır" dedi.

  "Anayasa Mahkemesi'ni olur olmaz sebeplerle meşgul etmek CHP'nin ihtisas alanına dönüştü" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Konuyu çocuk gelinlerden, çok eşliliğe kadar hakikate aykırı yere çekenleri milletimize teşhir etmek boynumuzun borcudur."

  Ankara'da kadınlar müftülerin nikah yetkisine ne diyor?

 12. Osman Kavala'nın gözaltı nedeni belli oldu

  Osman Kavala

  Ünlü iş adamı Osman Kavala'nın 17-25 Aralık süreci ve 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alındığı ortaya çıktı.

  Sivil toplum örgütlerine destek vermesiyle tanınan Kavala, 18 Ekim'de İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınmıştı.

  Doğan Haber Ajansı (DHA) aynı soruşturma kapsamında ABD Konsolosluk görevlisi Metin Topuz, Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Başkanı Şaban Kardaş ve MİT TIR'ları dosyasının sanıklarından Bayram Andaç ve Muharrem Gözüküçük'ün de yer aldığını yazdı.

  17 ve 25 Aralık 2013'te başlatılan 'Yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarında' bazı bakanların oğulları gözaltına alınmış ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yolsuzlukla suçlanmıştı.

  Hükümet operasyonları Gülen hareketinin darbe girişimi olarak yorumlamış ve ardından operasyonu başlatan savcılar görevden alınmıştı.

 13. RedHack'in yaydığı e-postaları haberleştiren 6 gazeteci hakim karşısında

  RedHack'in yaydığı e-postalarla ilgil haber yapmaktan ötürü haklarında soruşturma açılan 3'ü tutuklu 6 gazeteci bugün ilk kez hakim karşısına çıkıyor.

  304 gündür tutuklu bulunan gazetecilerin davası İstanbul Çağlayan'daki 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 11:00'de başladı.

  Türkiye'nin en büyük bilgisayar korsanlığı gruplarından RedHack (Kızıl Hackerlar), geçen yıl Eylül ayında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın e-posta hesaplarını ele geçirmişti.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak
  Image caption: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak

  25 Aralık 2016'da ise 6 gazeteci; Diken’in eski editörü Tunca Öğreten, kapatılan DİHA’nın Haber Müdürü Ömer Çelik ve muhabir Metin Yoksu, BirGün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat, Yolculuk Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ve ETHA Sorumlu Müdürü Derya Okatan gözaltına alındı.

  Gazeteciler 24 gün gözaltında tutulduktan sonra Öğreten, Çelik ve Kanaat tutuklandı.

  Aynı soruşturmada daha sonra Alman gazetesi Die Welt’in Türkiye muhabiri Deniz Yücel de tutuklanmış ancak sonra Yücel'in dosyası ayrılmıştı.

  "Devlet sırrı"

  Gazetecilerin tutuklanmasından 5 ay sonra hazırlanan iddianamede, Albayrak’ın kişisel e-posta hesaplarında ‘duruma göre devlet sırrı niteliğinde de olabilecek bilgiler’ olduğu ve bu bilgilerin manipüle edilerek Albayrak ve onun şahsında hükümeti yıpratmak amacıyla yayınlandığı iddia ediliyor.

  Davada gazeteciler "terör örgütü propagandası", "terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek", "bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme" iddialarıyla suçlanıyor.

  "Kamu yararına haber yaptılar"

  Tutuklu gazetecilere destek için, duruşma öncesi davaya dikkat çekmek adına sosyal medya kampanyası düzenlendi.

  Çağrı metninde, "Albayrak'ın e-postaları sosyal medyada dolaşırken, gazeteciler kamu yararına haber yapmışlardı. Gazetecinin görevi, halktan bilgi saklamak değil, bilgi aktarmaktır" dendi.

 14. Canlı anlatım sayfamıza hoşgeldiniz

  Gün boyunca yaşanan gelişmeleri aktaracağımız canlı anlatım sayfamıza hoşgeldiniz.