Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Ceyhun Efe Öç

time_stated_uk

 1. Avrupa Kalkınma Bankası, Türkiye'nin yüzde 5.1 büyüyeceği öngördü

  Erdoğan açılış yapıyor

  Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) 37 ülkeye ilişkin açıkladığı büyüme tahminlerinde, Türkiye en üst sırada yer aldı.

  Yenilenen tahmine göre, 2017 yılı için Türkiye’nin yüzde 5.1 büyüyeceği öngörülüyor.

  EBRD’nin 2017 yılı Mayıs ayında yaptığı tahminler ise bu rakamın çok altında, yüzde 2.6 büyüme öngörüyordu.

  Bankadan tahminlere ilişkin yapılan açıklamada, büyümenin Avrupa’nın neredeyse tamamında, orta Asya ülkelerinde ve Akdeniz havzasında ivme kazandığı duyuruldu.

  Rusya ve orta Asya ülkelerinin yüksek petrol fiyatlarından kar sağladığı belirtilirken, Ocak – Haziran ayları arasındaki ortalama büyümenin tüm bu ülkelerde yüzde 3.3 civarında olduğu açıklandı.

  Türkiye’deki büyüme ivmesinin arkasında hükümetin 71 milyar dolarlık kamu, vergi, kredi teşvik paketinin bulunduğu da ifade edildi.

  Buna karşın, açıklanan paketin kısa vadeli olması nedeniyle Türkiye için 2018 yılına ilişkin büyüme tahminini 2.5 olarak öngörülüyor.

  EBRD’nin Rusya’ya ilişkin 2017 büyüme tahmini ise 1.8 olurken bu rakam 2018 için 1.7 olarak tahmin ediliyor.

 2. Mahkemeden Enis Berberoğlu kararı: Hüküm bozma, usul ve yasaya aykırı

  Enis Berberoğlu

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, istinaf mahkemesince bozularak kendilerine gönderilen Enis Berberoğlu davasının dosyası üzerindeki incelemesini tamamladı.

  Berberoğlu hakkında verilen 25 yıllık hapis cezasına ilişkin hükmü bozan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nin kararı, "usul ve yasaya aykırı olduğu" gerekçesiyle yerel mahkemece iade edildi.

  Kararda, "(İstinaf Mahkemesi) Adeta kendini yüce Yargıtay'ın yerine koyarak esastan bozma yapmış, mahkememizin bağımsızlığına, karar verme özgürlüğüne müdahale etmiştir" ifadesi de yer aldı.

  Dosyanın, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'ne iadesine karar verildiği belirtildi.

 3. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığına Zekai Kafaoğlu seçildi

  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığına AKP adayı Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu seçildi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görevi bırakmasını istediği Ahmet Edip Uğur 30 Ekim'de bu görevden istifa etmişti.

  Uğur istifa açıklamasında, "Yolsuzluğunuz yok, usulsüzlüğünüz yok, başarısızlığınız yok, FETÖ bağlantınız yok ama ailenize ve evinize kadar ulaşan tehditler...Katlanacak bir durum olmanın ötesine geçmiştir. AK Parti'de siyaset yapma imkanımız ortadan kaldırılmıştır." demişti.

  View more on twitter
 4. CHP lideri Kılıçdaroğlu, eski Yarbay Mehmet Alkan'a CHP rozeti taktı

  Mehmet Alkan CHP'ye üye oldu

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda, 2015'te Şırnak'ta yüzbaşı olan kardeşi şehit olan ve Osmaniye'deki cenaze töreninde sarf ettiği sözlerle gündeme gelen eski Yarbay Mehmet Alkan'a CHP rozeti taktı.

  Alkan'ın OHAL KHK'sı ile ordudan atıldığını belirten Kılıçdaroğlu, "Bütün şehit yakınlarına, bütün gazilere sesleniyorum: Bu tabloyu içinize sindiriyor musunuz? Eğer bu tabloyu içinize sindirmiyorsanız, yarın önüne sandık gelecek, elinizi vicdanınıza koyup oyunuzu öyle vereceksiniz." şeklinde konuştu.

  Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

  Quote Message: (Alkan'a) Pasaport verilmedi, tazminatı verilmedi, kredi kartı bile verilmedi, sivil ölüme mahkum edildi. Vallahi de billahi de bunların yatacak yeri yok. Bütün gazilerimize sahip çıkacağız. Onlara kalkan her el millete kalkmış bir eldir. Bütün gazilerimize, şehitlerimize, gazi ve şehit yakınlarımıza sahip çıkmak zorundayız. Havuz medyasından bir köşe yazarı gazilere 'şaklaban' diyecek kadar ileri gidiyor. Asıl sen şaklabansın."
  View more on twitter

  Kılıçdaroğlu konuşmasında seçim çağrısı ve Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıt verdiği Paradise Papers belgelerine de değindi:

  • "Hayatımda milli iradeden korkup kaçan bir genel başkan görmemiştim, onu da görmek bana nasip oldu. Şimdi teklifi biraz daha yumuşatıyorum, kaçmasın diye. Gel istifa eden veya görevden alınan belediye başkanları için erken seçim yapalım. Niçin korkuyorsun niçin kaçıyorsun? Hodri meydan demeye devam edeceğim sonuna kadar."
  • "Siyasetçi halka örnek olmak zorunda. Halktan bir şey istiyorsan önce kendin yapacaksın. Halka vergini öde diyorsun sen ödemiyorsun. Şirketi Malta'da kuruyorsun niye vergi cennetlerinde kuruyorsun? Sen başka yere götürüyorsun. 'Yastık altındaki altınları çıkar' ekonomi iyi yönetilmediğinde başvurulur. Başka bir şey kalmadığı anlamına gelir. Niye yurt dışındaki bankalara da dövizini tutuyorsun sen Başbakan, Bakansın. Sen yandaşsın, yandaş sermayesin"

  Kılıçdaroğlu, Sözcü gazetesi ile ilgili davanın Salı günü görülen duruşmasına da değinerek, "Siz Sözcü'yü de yazarlarını da asla ve asla mahkum edemezsin. Sözcü bu ülkede sonuna kadar yaşayacaktır." dedi.

 5. 'İyi ki doğdun #KazimKoyuncu'

  Yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle 2005 yılında hayatını kaybeden müzisyen Kazım Koyuncu, 46. yaş gününde sosyal medya kullanıcıları tarafından anılıyor.

  #KazımKoyuncu etiketi, Türkiye’deki Twitter kullancıları arasında en çok paylaşım yapılan başlıklardan biri oldu.

  Tranzonspor kulübü de Karadenizli sanatçının ardından bir "iyi ki doğdun" mesajı yayınladı.

  View more on twitter

  Koyuncu'nun kendisi gibi müzisyen olan kardeşi Niyazi Koyuncu da aşağıdaki mesajı paylaştı.

  View more on twitter
 6. Zonguldak'taki “maden ocağından çıkmama” eylemi sonlandı

  Zonguldak'taki “maden ocağından çıkmama” eylemi

  Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan maden işçilerinin, kurumun özelleştirilmesinin önünü açan torba yasa tasarısını protesto etmek için başlattığı “maden ocağından çıkmama” eylemi yaklaşık 24 saat sonra sonlandı.

  Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), Cuma günü yaklaşık 4 bin madenci ile birlikte, kurumun özelleştirilmesinin önünü açan tasarıya basın açıklaması yaparak tepki göstermiş ardından da Pazartesi gününün ilk saatlerinde tepki için ‘maden ocağından çıkmama’ eylemi başlatmıştı.

  Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve Genel Maden İş Sendikası Başkanı Ahmet Demirci, bakanlıkla yürütülen görüşmeler sonrası Zonguldak'a geldi.

  Söz konusu 58'nci maddenin değiştirileceğini ifade eden Atalay şöyle konuştu:

  Quote Message: 58'nci maddenin Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun devlet eliyle işletilen sahaları hariç tutulacak. Sabaha karşı 03.30'da bunda anlaştık. Perşembe günü Meclis gündemine getirecekler. Bu iki kelimeyi ilave ettikten sonra bizim hiç problemiz kalmayacak. Burada bu bölgede emeği olan siyasilere basın mensuplarına iki bakanlığın bürokratlarına teşekkür ediyorum."
 7. Dursun Özbek, Lucescu'yu eleştirdi: Böyle bir mütabakatımız yok

  Galatasaray ve Kulüpleri Birliği Başkanı Dursun Özbek, yabancı sınırlaması konusunda Milli Takımlar Teknik Direktörü Mircea Lucescu’nun yaptığı "Federasyonla yabancı sayısına limit koyacağız. Doğu ülkelerinde bunu yapmadan olmaz” açıklamasını eleştirdi.

  Mircea Lucescu’nun kendi fikrini açıkladığını düşündüğünü söyleyen Özbek sözlerine şöyle devam etti:

  Dursun Özbek
  Quote Message: Sayın Lucescu'nun açıklamasını bende okudum. Fakat böyle bir mütabakatımız yoktu. Şahsi olduğunu düşünüyorum. Çünkü, federasyonun görüşü olsaydı bu federasyon bunu bize direkt olarak iletirdi diye düşünüyorum. Böyle bir açıklamada bulundu. Lucescu'nun açıklamasını kamuoyunun takdirine bırakıyorum”

  Dursun Özbek, konu ile ilgili gelecek hafta Kulüpler Birliği nezdinde bir toplantı yapacaklarını ardından da federasyonla bir araya geleceklerini belirtti.

  A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, Süper Lig'deki yabancı futbolcu sayısı ile ilgili İtalyan La Gazzetta dello Sport gazetesine konuşmuştu.

 8. Mimarlar Odası: Yeni projenin, AKM ile uzaktan yakından alakası yok

  Mimarlar Odası, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile ilgili kamuoyuna duyurulan projeye tepki göstererek yapının, mahkeme kararı gereği aslına uygun olarak restore edilmesi gerektiğini açıkladı.

  Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, yeni projeye şu eleştirileri getirdi:

  • Koruma ve imar mevzuatına aykırı
  • Hukuki dayanağı yok
  • Hazırlık sürecinde toplumdan gizlendi
  • Mimari tasarım kültüründen yoksun
  • Dogmatik bir gösteri

  AKM'nin Cumhuriyetin öz kaynaklarıyla yaptığı ilk ve tek yapı olduğunu belirten Eyüp Muhcu, eleştirilerini şöyle sürdürdü:

  Quote Message: Taksim Meydanı'nı bütünleştirici bir ögedir. Mimari değerleriyle koruma hukuku, Türkiye'nin imza attığı uluslararası sözleşmelerle bu anıtsal yapının varlığı güvence altındadır. AKM'nin yıkılması karşısında, yargının aldığı, 'aslına uygun restore edilmesi kararı' önemli bir güvence oluşturmaktadır. AKM'yi yıkıma terk etmek de yıkmak da suçtur"
  AKM projesi
 9. Erdoğan: Akıllı olanlar Türkiye'yi terk etti gitti, aklı yetmeyenler burada tuzağa düştü

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada Gülen cemaatine yönelik yürütülen hukuki sürece ilişkin gelen şikayetlere değindi.

  Erdoğan şunları açıkladı:

  Erdoğan ellerini kaldırıyor
  Quote Message: FETÖ denen ihanet çetesinin gerçek yüzünü 17-25 Aralık'ta teşhis etmiştir, 15 Temmuz hain darbe girişiminde bu ihanet çetesini görmüştür. Bizler çocuklarınızı bunların okullarından alın dediğimizde boşuna haykırmadık, paranızı bankalarına yatırmayın dediğimizde boşuna demedik. Onların bankasından parasını çekmeyenler şimdi yanımıza gelip bilerek yapmadık diyorlar. Hepsini bilerek yaptınız. Arabanızı sattınız, evinizi sattınız onların bankalarına yatırdınız. Şimdi bizim taksiratımız yoktu diye ağlıyorsunuz. Kusura bakmayın. Akıllı olanlar Türkiye'yi terk etti gitti, aklı yetmeyenler burada tuzağa düştü."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP'li belediye başkanlarının istifalarına ilişkin de, grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

  Quote Message: Ayrılan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Kimse gücenmeyecek. AK Parti ailesi öyle büyük bir ailedir ki herkese her an her yerde ihtiyaç duyulabilir. Görevlerini devreden arkadaşlarımız bu büyük aile içinde çalışmaya, proje üretmeye devam edecekler."

  Konuşmadan diğer bazı satırbaşları şöyle:

  • Türkiye'de artık hiçbir şey 3 Kasım'dan (2002) önceki gibi olmamıştır, olmayacaktır. Koalisyonların, kavgaların, pazarlıkların, vesayetin, yoklukların artık dönem itibariyle sona erdiği 1990'ları bir daha milletimize yaşatmayacağız. Geçtiğimiz 15 yılda ülkemize kazandırdığımız eserler ve hizmetlerle sadece 1990'ların değil, cumhuriyet döneminin tamamından daha büyük, daha etkin, daha yaygın bir yönetim anlayışının ifadesidir.
  • Bizim bir şehidimizin kanı yüzlerce teröristin kanıyla ölçülemez.
  • Gizli-açık ambargolar, ayaklarımıza takılan çelmeler, hemen her konuda maruz kaldığımız ikiyüzlü tavırlar elbette bizi sıkıntıya sokmaktadır. Ama bu sıkıntılar, sakalımızın tıraşı mesafesindedir. Buna karşılık biz asırlık bir planı bozarak onların kollarını buduyoruz.
  • Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız, dün itibariyle ihracatçılarımız ve ithalatçılarımıza çok kolaylık sağlayacak bir sistemi devreye soktu. Bu sistem ile gümrüklerdeki eşyaların nerede olduğu, hangi işlemin yapıldığı, hangi işlemin yapılacağı, ne kadar süreceği gibi bilgilerin tamamı cep telefonu veya bilgisayar üzerinden görülebilecek.
  • Türkiye'nin otomobili projesi, dördüncü atılım döneminin lokomotifi olacak.
 10. #EkimDevrimi100Yaşında Türkiye'de trend topic'ler arasında

  Rusya'da 7 Kasım günü Lenin önderliğindeki Bolşeviklerin iktidarı ele geçirmesi ile sonuçlanan Ekim Devrimi'nin 100'ncü yıldönümü, Türkiye'deki Twitter kullanıcıları tarafından da yakından izleniyor.

  #EkimDevrimi100Yaşında etiketi, Türkiye'deki hakkında en çok konuşulan başlıklar arasına girmiş durumda.

  BBC Türkçe 7 Kasım 1917 günü yaşananları #100YılÖnceBugün isimli canlı sayfada aktarıyor.

  Ekim Devrimi liderler
 11. Bahçeli: (PKK'daki) Silahların ABD menşeli çıkmasını nasıl izah edecekler?

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Bahçeli, konuşmasında PKK üyelerinin elindeki silahlara ilişkin ABD’yi suçladı:

  Quote Message: ABD, madem terörizmi tehdit görmektedir, 11 Eylül'den bugüne madem terör örgütleriyle savaş halindedir, o halde 2 Kasım günü Hakkari Şemdinli'de, sınırın sıfır noktasında vatan evlatlarımızı şehit eden canilerin kullandığı silahların ABD menşeli çıkmasını nasıl izah edecektir? PKK'nın elinde ABD yapımı ağır silahların ne işi vardır? Mehmetler şehit düşerken bir şey olmuyor da Hans, John, Sam ölürken mi kıyamet kopuyor, o zaman mı insanlık ve insani değerler hatırlanıyor?"
 12. İstanbul Boğazı beyaz örtü ile kaplandı

  İstanbul'da sabaha doğru etkisini artıran sis, boğaz hattını beyaz bir örtü ile kaplayarak ortaya seyirlik anlar çıkardı.

  Kısıtlı görüşe neden olan sis, deniz ulaşımını da etkiledi.

  İstanbul Liman Başkanlığı, sis nedeniyle saat 04.37'den itibaren gemlerin Boğaz geçişlerini çift olarak askıya aldı.

  İstanbul Boğazı, saat 11.30 itibarıyla gemi geçişlerine yeniden açıldı.

  İstanbul sis
 13. Binali Yıldırım: ABD’ye güvence vermesi hukuk devleti ilkelerine uymaz

  Başbakan Binali Yıldırım, Washington ziyareti öncesi düzenlediği basın toplantısında, ABD tarafından yapılan vize açıklamasında yer alan “güvence verildi” ibaresi ile ilgili soruları yanıtladı.

  Yıldırım, “Türkiye’nin ABD’ye güvence vermesi hukuk devleti ilkelerine uymaz” diyerek şunları kaydetti:

  Quote Message: "Karşılıklı açıklamalar yapılmıştır. İki ülke arasında özellikle bazı yargılamalar, tutuklamalar var. Her iki ülke de hukuk devleti. Hukuk devleti kuralına göre işlem yapılıyor. ABD'ye güvence vermek veya onların bize güvence vermesini istemek gibi bir müzakere hukuk devleti ilkelerine uymaz. Burada bizim hassasiyetimiz şudur; bizim 15 Temmuz darbesi ile ilgili bu darbenin arkasında Fetullah Gülen'in olduğu yönünde çok kuvvetli bulgularımız, delillerimiz var. İade edilmesini istiyoruz. Ayrıca bazı nedenler ile tutuklanmış olan vatandaşlarımızın davalarının görülmesinde de var olan endişelerimizin giderilmesini istiyoruz. Onlar da benzer taleplerde bulunuyorlar. Bunlar diplomatik kanallarda görüşülüyor. Bir çıkış yolu bulunmaya çalışılıyor."
  Binali Yıldırım basın toplantısı

  Başbakan Yıldırım, Fetullah Gülen'in ABD'den iadesi talebiyle ilgili de şunları söyledi:

  Quote Message: İade konusunda yapılacak her şey yapılmıştır. Artık dosya odalara sığmayacak hale gelmiştir. Eğer bu kadar dosya, belge iş görmüyorsa o zaman işin içinde başka bir mesele var diye düşünmek insanın aklına geliyor. Biz belki haddinden fazla da dosya verdiğimizi düşünüyoruz. ABD yargısının bir an önce bunun gereğini yapmasını bekliyoruz.”