Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

  1. Meclis grup toplantısında konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli, 2019 yılındaki genel seçime kadar Cumhurbaşkanlığı sisteminin tesisi için AKP ile birlikte mücadele edeceklerini açıkladı.
  2. Binali Yıldırım Atatürk tartışmaları hakkında konuştu: Bre ahmaklar, AK Parti kurulduğu günden beri Anıtkabir'e gidiyor, 10 Kasım'a katılıyor
  3. Euro, Türk Lirası karşısında rekor kırdı: 4,5599
  4. Sağlık Bakanlığı'nın Gezi'de eylemcileri tedavi eden İTO'ya açtığı dava reddedildi
  5. BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan: Mavi Balina engellenemiyor

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

Gün boyu gelişmeleri canlı anlatım sayfamızda aktardık

Böylece bugün de yayınımızın sonuna geldik.

Yarın sabah tekrardan görüşmek umuduyla.

DHA: A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Lucescu kovulmayacak

Lucescu
Getty Images

Doğan Haber Ajansı Mircea Lucescu'nun Arnavutluk ile oynanan özel maçta sahadan 3-2'lik mağlubiyetle ayrılan A Milli Takım'da, teknik direktör Mircea Lucescu'nun görevinden ayrılmasının söz konusu olmadığını yazdı.

DHA'ya göre Romanya deplasmanından sonra dün Antalya'da oynanan mücadele sonrasında da eleştiri yağmuruna tutulan ve istifa edecek misiniz ?" sorusuna maruz kalarak "Hayır" yanıtını veren Rumen teknik adam ile ilgili Türkiye Futbol Federasyonu'nun da olumsuz bir tasarrufu olmayacak.

Türkiye A Milli Futbol Takımı, Mircea Lucescu yönetiminde çıktığı 6 maçta 4 mağlubiyet 1 galibiyet ve 1 beraberlik alırken, rakip fileleri 5 kez sarstı, kendi ağlarında ise 12 gol gördü.

AKP Sözcüsü Mahir Ünal: Yerli ve milli olan bütün unsurlarla ittifakız

Mahir Ünal
Getty Images

Partisinin grup toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan AKP Sözcüsü Mahir Ünal, Devlet Bahçeli'nin sözlerini seçim ittifakı şeklinde yorumlamanın erken olacağını belirtti.

Devlet Bahçeli, sabahki konuşmasında "Partimiz, 7 Ağustos Yenikapı ruhu ve 16 Nisan Halkoylaması şuurunun gereği olarak Adalet ve Kalkınma Partisiyle Cumhurbaşkanı hükümet etme sistemini 2019’da tam manasıyla tesis etmek maksadıyla, sonuna kadar birlikte ve yan yana mücadeleyi sürdürecektir" demişti.

Mahir Ünal ayrıca, "Yerli ve milli olan bütün unsurlarla ittifakız. Bu konu zaman içinde görülecek. Buna parti organları karar verecek" değerlendirmesinde bulundu.

Dolar 3,9'u aştı, euro günü yeni rekorla bitirdi: 4,5928

döviz
Getty Images

Gün boyu Türk lirasına karşı değer kazanan euro, akşamüstü 4.5928'le bir rekor daha kırdı.

Türk lirasının değer kaybı, ABD dolarını da 3,90 seviyesinin üstüne taşıdı. Dolar 3,9085 seviyesine ulaştıktan sonra 3,9026 seviyelerinden işlem görüyor.

Kıbrıs Gazetesi: Egemen Bağış'a Kuzey Kıbrıs vatandaşlığı verildi

Egemen Bağış
Getty Images

Kıbrıs'ta yayınlanan Kıbrıs Gazetesi, Eski AB Bakanı Egemen Bağış'a adanın kuzeyinde vatandaşlık verildiğini yazdı.

Bağış, 17-25 Aralık sürecinin ardından görevinden istifa eden dört bakandan biriydi.

Gazeteye göre Bağış, Bakanlar Kurulu’nun 10 Kasım tarihli toplantısında Yurttaşlık Yasası’nın dokuzuncu maddesinin birinci fıkrası C bendi uyarınca vatandaşlığa alındı.

Kıbrıs Gazetesi, 10 Kasım'daki toplantıda 184 kişinin vatandaşa alınmasına karar verildiğini belirtti.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen: Başbakan off-shore araştırılsın diyor, AKP reddediyor

Ayhan Bilgen
Getty Images

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, partisinin grup toplantısında Türkiye'nin uluslararası arenada "başının dik olmamasının" nedenlerinden birinin yolsuzluk olduğunu söyledi.

Bilgen "Yolsuzluk demokratikleşmeyle doğrudan ilgilidir. Dünyada şeffaflık demokratikleşmeden ayrılmaz. Yolsuzluklarla mücadele darbelerle mücadeleden ayrılamaz. Türkiye kızarmaz yüzlü siyasetçilere teslim olmuş durumda" dedi ve ekledi:

"Bizde Malta konusu gündeme geldiğinde, değil istifa özür bile olmuyor. Başbakan araştırma olsun diyor, araştırma önergesi teklifi AKP'nin oylarıyla reddediliyor. Ekranlarda hamaset yapmak kolay. Reza Zarrab davası da bundan farksızdır. Off-shore yüzleşilmesi gereken bir siyasi ahlak konusudur. Eğer çocuklarınız vergi ödememek için gemilerine başka ülke bayrağı çekiyorsa kimseye milliyetçilik nutukları atmayacaksınız.

"İki hafta önce sarayın harcamalarını aktarmıştık. Bazıları itibardan tasarruf olmaz diyor. Halk yoksullukla mücadele ederken Cumhurbaşkanı harcamalarla itibar yapıyor. Türkiye dar gelirli için bir vergi cehennemidir. Türkiye'de vergilerin yüzde 65'i dolaylı vergidir. Maliye okuyanlar bilir; dolaylı vergiler çok yüksekse vergi adaletsizliği vardır, vergi kaçırma vardır."

Konya Belediyesi: Rakka'daki "belediye kamyonu" fotomontaj

Konya
DHA

Konya Büyükşehir Belediyesi'ne ait bir kamyonun, IŞİD'in elinden alınan Suriye'nin Rakka kentinde bulunduğu iddiaları belediye tarafından reddedildi.

Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde araca ilişkin fotoğraflar dün yayılmaya başlamıştı.

Konya Belediyesi, söz konusu fotoğrafların nerede ve nasıl çekildiğinin belli olmadığı belirtirken, 'fotomontaj' ihtimalinin yüksek olduğunu vurguladı.

Fotoğraflardaki aracın, belediyenin envanterine kayıtlı olmadığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:"Bu tür kasıtlı ve algı oluşturmaya yönelik haberler ülkemizi karalama çabalarının bir uzantısıdır. Ülkemizi ve şehrimizi illegal örgütlerle irtibatlı gibi gösteren iddialar tamamen asılsızdır. Fotoğraftaki aracın alt ve üst yapısı ile oynanmış ve birbiri ile uyumlu olmadığı rahatlıkla görülmektedir. Araç üzerinde görünen logo belediyemizin kullandığı resmi logosu da değildir."

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan: Mavi Balina engellenemiyor

mavi balina
RFE/RL

Bilgi Teknolojileri Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan CNN TÜRK'e verdiği röportajda, oynayanları intihara sürüklediği iddia edilen Mavi Balina oyunu ile ilgili uyarılarda bulundu.

Mavi Balina oyununun kişisel bir bağlantı yoluyla gönderdiği davet ile oynandığını ifade eden Sayan, bu nedenle oyunun tamamen engellenemediğini ifade etti ve ekledi:

"Çocuğunun bu oyunu oynadığından şüphelenen velilerin ihbarweb.org.tr adresimize ihbar etmesini aynı zamanda hiç vakit kaybetmeden adeta polise ihbar gibi çocuğununu böyle bir şeyinden şüphelendiğini ve emniyet siber dairesininin de bu konudan haberdar olmasını istediğini söylemesi önemli."

Daha önce Birleşmiş Milletler'e bağlı UNICEF de veliler için çocuklarını koruma yöntemleri açıklamıştı.

Oyundan kurtulan gençler ise yaşadıklarını BBC'ye anlatmıştı.

AİHM Türkiye'den 25 bin başvuruyu reddetti

AİHM
Getty Images

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, (AİHM) Türkiye'den yapılan 25 bin 'OHAL başvurusunu' reddettiğini açıkladı.

Bu dosyalar, hükümetin 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL altında yapılan uygulamalara yönelikti.

Özellikle KHK ile ihraç edilen kişilerin yaptıkları bu başvurular, iç hukuk yolları tüketilmediği gerekçesiyle reddedildi.

AİHM'e göre şikayetçilerin önce Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun sonucunu beklemesi gerekiyor.

415 torunlu Türkiye'nin en yaşlı insanlarından Şahe nine yaşamını yitirdi

Şahe nine
BBC

En az 415 torunu olan ve Türkiye'nin en yaşlı insanlarından biri olan Diyarbakırlı Şahe (Şaxê) Tayurak, hayatını kaybetti.

BBC Türkçe'den Hatice Kamer, Şahe nineyle konuşmuş ve yaşam öyküsünü aktarmıştı.

Eurodan TL karşısında yeni rekor: 4.56 sınırına dayandı

euro
Getty Images

Bugün sabah saatlerinde Türk lirası karşısında 4,5408 ile tüm zamanların rekorunu kıran euro, ilerleyen saatlerde 4,5599 ile rekorunu geliştirdi, sonrasında 4.5588 sınırına çekildi.

Hrant Dink Vakfı: Mayıs-Ağustos arasında basında 1.910 haber ve yazıda nefret söylemi vardı

görsel
Hrant Dink Vakfı

Hrant Dink Vakfı, Medyada Nefret Söylemi İzleme Raporu'nu yayınladı.

Mayıs-Ağustos arası yerel ve ulusal basında 1.910 haber ve köşe yazısında nefret söylemi tespit eden vakıf, bu yazılarda "48 farklı grup hakkında 2.466 adet nefret söylemi içeriği bulunduğunu" açıkladı.

görsel
Hrant Dink Vakfı

Nefret söylemlerinin 1.082'si köşe yazılarında 759'u ise haberlerde gerçekleştirildi.

Rapora göre nefret söylemlerinin 493'ü Yahudiler, 472'si Suriyeliler, 256'sı Yunanlar, 247'si Ermeniler'i hedef aldı.

Görsel
Hrant Dink Vakfı

Hrant Dink Vakfı, en fazla nefret söylemi üretene yayınları ise şöyle açıkladı: Yeni Akit, Milli Gazete, Yeni Mesaj, Yeni Çağ, Diriliş Postası.

Rosatom Başkanı Lihaçev: Akkuyu'yu 2023'e yetiştirmek iddialı bir hedef

Rosatom
Getty Images

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu (Rosatom) Başkanı Aleksey Lihaçev, Akkuyu'da kurulacak nükleer santralın 2023 yılına yetiştirilmesinin "iddialı bir hedef" olduğunu söyledi.

Lihaçev, ekipman temini ve inşaatın titizlikle yürütülmesi gerektiğini vurgularken bunun da Rusya ve Türkiye'nin iyi koordine edilmiş güven temelli işbirliğine bağlı olduğunu belirtti.

Anadolu Ajansı'na konuşan Lihaçev Akkuyu'nun yüzde 49 hissesine sahip olan n Cengiz Holding, Kalyon İnşaat ve Kolin İnşaat konsorsiyumu hakkında ise "Özellikle Cengiz Holding ile iş birliğimiz olumlu ilerliyor. Önümüzdeki yıl da değeri yaklaşık 1 milyar doları bulan bir yatırım planlıyoruz" dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın Gezi'de eylemcileri tedavi eden İTO'ya açtığı dava reddedildi

Doktorlar
istabip.org.tr

Sağlık Bakanlığı'nın Gezi eylemleri sırasında yaralılara tedavi hizmeti verdiği gerekçesiyle İstanbul Tabip Odası hakkında açtığı dava düştü.

Sağlık Bakanlığı davayı İTO Yönetim Kurulu ve Onur Kurulu’nun görevden alınması talebiyle açmıştı.

Bugün Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi 12. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada doktorların avukatı Meriç Eyüpoğlu, “Bu dava kapsamında doktorlar hekimlik faaliyeti yapmakla suçlandı. Deliller arasında hekimlerin yaralılara sağlık hizmeti sunması var. Tüm hekimlerin sağlık hizmeti sunması zorunludur” dedi.

Kararını açıklayan mahkeme, davanın reddine karar verdi, istinaf yolunu ise açık tuttu.

Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, duruşmanın ardından yaptığı açıklamada, "Daha önce Ankara ve Hatay Tabip Odaları için de aynı şekilde ret kararı verilmişti. Şunu söyleyebiliriz; burada hekimlik kazandı. Fakat, bir de kaybeden var. O da Sağlık Bakanlığı" diye konuştu.

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'dan ekonomi yorumu: “Tekeri patlak kamyon gibi gidiyoruz, üstelik fren de yok”

Durmuş Yılmaz
Getty Images

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti kurucularından Durmuş Yılmaz, Türkiye ekonomisine dair “Tekeri patlak kamyon gibi gidiyoruz, üstelik fren de yok” dedi.

Sözcü gazetesinden Özlem Gürses’e konuşan Yılmaz Türkiye’nin 2001 yılındaki ekonomik krizden önceki sürece benzer günlerden geçtiğini söyledi:

“O dönemde de kamu maliyesi felçti, mali disiplin bozulmuştu, hesap kitap karmakarışıktı ve bütçenin içeriği çok fazla bilinmiyordu. Bugün de aynı koşullar oluşmuş durumda. Sayısız bütçe dışı harcama var ve hem miktarını hem de nereye gittiğini bilmiyoruz. Varlık Fonu böyle bir şey mesela… Derhal denetim ve kontrolün hakim olup Sayıştay’ın çalıştırılması gerekir.”

Bugün Dünya Diyabet Günü: Diyabetle ilgili son araştırmalar ne diyor?

Diyabet
Science Photo Library

Bugün 14 Kasım Dünya Diyabet Günü.

Sosyal medya kullanıcıları, #DünyaDiyabetGünü etiketini Twitter'da Türkiye gündeminde dördüncü sıraya taşıdı.

İste son dönemde diyabetle ilgili öne çıkan araştırmalar:

Orhan Veli, ölümünün yıldönümünde anılıyor

Şair Orhan Veli Kanık, ölümünün 67. yılında anılıyor.

Twitter'da #OrhanVeli etiketi Türkiye gündeminin birinci sırasına yerleşti.

Orhan Veli, 14 Kasım 1950'de 36 yaşında yaşamını yitirmişti.

Ölümünden dört gün önce Ankara'da belediyenin kazdığı bir çukura düşen Veli, dört gün sonra İstanbul'da beyin kanaması nedeniyle yaşamını yitirmişti.

Kılıçdaroğlu: Türkiye'de iki hükümet var - yasal Binali Yıldırım hükümeti ve gayrımeşru Saray hükümeti

Kılıçdaroğlu
Getty Images

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu Atatürk’ün herkesin ortak değeri olduğunu söylerken “Hemen hemen her alanda Türkiye’nin çağdaşlaşmasına emek harcayan Atatürk hepimizin değeridir” dedi.

Kılıçdaroğlu, düşmanlarının da Atatürk’e saygı gösterdiğini belirtti ve “Çünkü o savaşı da kurallarına uygun olarak yaptı. Bir başka ülkenin bayrağına basılmasına asla izin vermedi” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“O nedenle Atatürk sadece bizim değil, bizim dışımızda bir anlamda dünyanın da ortak değeridir. Zaman zaman eleştiriler yapılır o döneme yönelik olarak. “Camileri kapattılar” bir sürü laf. Bunlar rivayetler, yok böyle bir şey.

“Ben size 1 Mart 1923, cumhuriyet ilan edilmeden önce Atatürk’ün konuşmasından bir bölüm okuyacağım: “Geçen yıl içinde vakıf bakanlığı dini yapıların onarımı konusunda önemli çalışmalar yapmıştır. 121 cami ve mescit onarılmıştır.”

“Yani cumhuriyetin o yoksul döneminde yaptı bunları.

“Şunu merak ediyorum: Siz tarih de mi bilmiyorsunuz? Nasıl olur da bunları ifade ediyorsunuz?

“Eğer Atatürk ve arkadaşları olmasaydı, bizim minarelerimizde 5 vakit ezan okunur muydu?

“Rahmetli İnönü’ye de her türlü hakaret yapıldı. O da bir Osmanlı paşasıydı, onun da hayatı mücadeleyle geçti.

“Biz bu ülkeye hizmet eden herkese saygı duyduk. Bu bizim inancımıza da ahlakımıza da uygundur.

'Devlet yönetilemiyor'

“Siyasi rakiplerimiz olan ne Özal’ın, ne Demirel’in, ne Erbakan’ın, hiçbirisinin ardından kötü bir laf etmedik. Hepsine sadece Allah rahmet eylesin dedik.

“Şimdi siz geçmişi, bu ülkeye hizmet edenleri kötülemeye kalkarsanız bunun dilimizde bir tek adı vardır: Ahlaksızlık. Bu ahlaksızlığa izin vermeyiz.

"Devlet öyle bir noktaya geldi ki, şu an yönetilmiyor. Yönetilmeyen bir sürecin içindeyiz. Bunu en net ortaya koyan 5,5 milyon araç sahibinin yaşadıkları ortaya koymuştur. Araçlara cam filmi taktırılsın dediler, 3,3 milyon araca takıldı. Her birine 600 lira para verdiler. Sonra aynı hükümet cam filmini yasaklıyor. Siz hükümet değil misiniz?

“Millet ayağa kalktı, 427 lira ceza keseceğiz dediler. Söküm bedeli 150 TL. Tepki gelince bakan ‘ceza yazdırmayı bıraktık’ diye açıklama yapıyor. Ceza ödeyenlerin parası ne olacak? Devlet yönetilmiyor.

“Herkes karamsar ve geleceğini göremiyor. Yarın ne olacağını bilmiyor. Neden? Devlet yönetilmediği için.

'Gayrımeşru Saray hükümeti daha baskın, zamları meşru hükümete yaptırıyor'

“Bugün iki paralel hükümet var: Birincisi saray hükümeti, ikincisi anayasal Binali Yıldırım hükümeti.

“Saray hükümeti okulların yüzde 10’unun nitelikli, yüzde 90’ının niteliksiz olacağını açıkladı. Anneler, çocuklarınızı seviyorsanız 15 yılda okullarının yüzde 90’ını niteliksiz hale getiren bu hükümete gerekli dersi vermek sizin görevinizdir.

“Dış politikayı da Saray’ın danışmanı belirler, eğitim politikasını da. Yasal hükümetin bakanları çıkıp açıklama yapamaz. Gayrımeşru hükümet daha baskın. Zamları ise meşru hükümetlere yaptırıyorlar, tepki çekmemek için.

"Türkiye yönetilmiyor, herkes kafasına göre bir karar alıyor. TÜİK başkanı yok uzun süredir. Atama yapamayan hükümet olabilir mi?

"Suriyelilere 30 milyar dolar harcadığını söylüyorsun. Bu parayı nereye harcadıklarına dair hiçbir veri yok. Bu parayı nereyi harcadığınızı kuruşu kuruşuna hesap vermek zorundasınız."

İstanbul'da ihalesi yapılan Sefaköy-Başakşehir Havaray Sistemi iptal edildi

Havaray
BBC

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Sefaköy-Başakşehir Havaray Sistemi'nin iptal edildiğini, yerine metro ve hafif raylı sistemin hayata geçirileceğini söyledi.

Eski Belediye Başkanı Kadir Topbaş döneminde yapılan plana göre 2019'da bitirilmesi planlanan projeye de 15 kilometrelik mesafe 40 dakikada gidilecekti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Uysal, "Havaray, dar bir alandan geçmek zorunda kalacağı için kamulaştırma olacağı, binaların önünden geçeceği için görüntü kirliliğine yol açabileceği şeklinde şikayetler aldık. Onun yerine metro ve hafif raylı sistemi hayata geçiriyoruz. O projeyi revize edip kısa zamanda buranın yeniden ihaleye çıkmasını sağlayacağız" dedi.

Proje, eski Küçükçekmece Belediye Binası'nın bulunduğu yerden, Başakşehir Fatih Terim Stadyumu'na kadar uzanan 15 kilometrelik bir hatta planlanıyordu. Projenin ihalesi gerçekleştirilmişti.

İBB'nin istanbulunmetrosu.com sitesine göre belediye 2019 sonrası için bir havaray hattı daha planlıyor.

Bu durumda İstanbul'un ilk havaray hattı, Libadiye Caddesi - Söğütlüçeşme arasına yapılacak bu hava hattı olacak.

Euro, Türk Lirası karşısında rekor kırdı: 4,5408

Döviz bürosu
Getty Images

Türk Lirası’ndaki değer kaybı bugün de sürüyor. Euro, TL karşısında tüm zamanların rekorunu 4,5408 ile kırdı.

ABD ekonomisindeki olumlu gelişmeler ile ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Aralık'ta 0.25 puan artıracağına ilişkin beklentileri güçlendirdi.

ABD ekonomisinde gelişmelere bağlı olarak küresel düzeyde yükselen dolar, Türkiye'de enflasyonun yüksek düzeyini korumasının da etkisiyle 3,87 liranın üzerine çıktı.

Merkez Bankası'nın dün açıklanan beklenti anketi sonuçlarına göre, Türkiye'de yılsonu enflasyon (TÜFE) beklentisi yüzde 9,89 düzeyinden yüzde 10,68'e, 12 ay sonrası enflasyon beklentisi de yüzde 8,52'den, yüzde 8,65'e ve 24 ay sonrası enflasyon beklentisi de yüzde 7,98'den yüzde 8,25'e çıktı.

Yeni güne yüzde 0,09 yükselişle 108 bin 952 puandan başlayan Borsa İstanbul Endeksi de, dövizdeki tırmanışa karşın yüzde 0,67 artışla 109 bin 571 puana kadar çıktı.

Gösterge iki yıllık tahvilin bileşik faizi de dün spot kapanışta ortalama yüzde 13,70, valörde son işlemde yüzde 13,82 ile yüzde 14 sınırına yaklaştı. Faiz yeni günün ilk işlemlerinde yüzde 13,77 düzeyine çekildi.

Binali Yıldırım: Bre ahmaklar, AK Parti kurulduğu günden beri Anıtkabir'e gidiyor, 10 Kasım'a katılıyor

Binali Yıldırım
Getty Images

Başbakan Binali Yıldırım, grup toplantısındaki konuşmasına devam ediyor:

"ABD terör örgütüne silah gönderiyor. YPG silahları amcası PKK’ya aktarıyor.

"Bu ilişkinin sürdürülmesi ilişkimizde tamiri imkansız hasarlar oluşturur.

"10 Kasım’da New York’ta bir anma toplantısı gerçekleştirdik. Cumhuriyetimizin kurucusu ve istiklal şehitlerimizi andık.

"Burada şaşkınlıkla takip ettik ki birileri bütün Türkiye’nin ortak değeri olan Atatürk’ü hâlâ tekellerinde görmeye devam ediyor.

"Bazı medya çevreleri de bu tekelleşmeye çanak tutuyor.

"Bre ahmaklar AK Parti kurulduğu günden beri Anıtkabir’e gidiyor, 10 Kasım törenlerine de katılıyor.

'Atatürkçülüğümüzü kanıtlama derdimiz yok'

"Parti mensuplarımızın Atatürkçülüğünü kanıtlama gibi bir derdi yoktur. Ellerinde Atatürkçülük detektörü varmış gibi milleti fişlemeye gayret ediyorlar. Çok şükür ki bu sefer takıldılar.

"Atatürk'ü dindar insanlardan soyutlamak isteyenlerin çabaları nafiledir."

Binali Yıldırım'dan BBC'nin Rakka haberine yorum: Türkiye bir kez daha haklı çıktı

Yıldırım
Getty Images

AKP'nin Meclis grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, BBC'nin Rakka'daki pazarlıkları ortaya çıkardığı Rakka'nın kirli sırları haberi hakkında açıklama yaptı:

“Silahlarıyla serbest bırakılan Deaş mensupları başta Türkiye olmak üzere dünyanın her tarafından yeni masumların katledilmesine neden olacaktır.

"Bir terör örgütü çıktı, başka terör örgütü oraya yerleşti. Türkiye bir kez daha haklı çıktı.”

Devlet Bahçeli: Cumhurbaşkanlığı sisteminin tesisi için 2019’da AK Parti’yle sonuna kadar birlikte ve yan yana mücadele edeceğiz

Bahçeli
Getty Images

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin bugünkü Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada “Önümüzdeki günlerde siyasette bloklaşmanın sertleşmesi ve cepheleşmenin keskinleşmesi durumunda CHP yanına HDP ve diğer yedeklerini alıp 16 Nisan’ın rövanşını almak için çalışmalarına hız verirse Milliyetçi Hareket Partisi buna duyarsız ve tepkisiz kalmayacaktır” dedi.

Bahçeli sözlerine şöyle devam etti:

“Partimiz, 7 Ağustos Yenikapı ruhu ve 16 Nisan Halkoylaması şuurunun gereği olarak Adalet ve Kalkınma Partisiyle Cumhurbaşkanı hükümet etme sistemini 2019’da tam manasıyla tesis etmek maksadıyla, sonuna kadar birlikte ve yan yana mücadeleyi sürdürecektir.

“Aziz Atatürk’ün siyaset üstü kalması samimi dileğimdir. PKK, HDP ve FETÖ’nün yörüngesine giren CHP’nin Atatürk adını anmaya ne yüzü ne de hakkı kalmıştır? Komünist, köksüz, feslisi fessizi kim varsa kıvranmaktadır.”

'Robota vatandaşlık vererek ne yapmak istiyorlar?'

Geçen hafta yüzde 10’luk seçim barajını gündeme taşıyan ve “Seçim barajı Türkiye için çok ağır” diyen Bahçeli, bu haftaki konuşmasındaysa “MHP’nin baraj sorunu yok” dedi.

Toplantıda Suudi Arabistan’daki gelişmelere de değinen Bahçeli “Ilımlı İslam denilen dayatma nasıl dillendirilmektedir. Neyin ılığı?” dedi ve ekledi:

“FETÖ’ye sipariş edilen dinler arası diyalog ve ılımlı İslam projesine şimdi yeni yetme prensler mi taliptir? Bu yolun sonunda hayır, huzur yoktur. Suudi Arabistan, tasarlanan robota dünyada ilk kez vatandaşlık vermekle ne yapmak istemektedir?”

Canlı anlatım sayfamıza hoşgeldiniz

Bugün Meclis'te siyasi grubu olan partiler grup toplantılarını düzenliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Kuveyt'e giderek Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile görüşecek.