Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Canlı anlatımımızın sonuna geldik.

  Türkiye'deki ve ABD'de iş adamı Reza Zarrab'ın tanık olarak ifade verdiği "İran'a yaptırımları yasa dışı yollarla delme" davasında yaşanan gelişmeleri anlık olarak aktardığımız canlı sayfamızın sonuna geldik.

  Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. Zarrab: Tutuklu değişimi planı çalışmayınca savcılık ile iş birliği yapmaya karar verdim

  Reza Zarrab

  New York'taki davada bugün ilk kez tanık olarak mahkemeye ifade veren iş adamı Reza Zarrab, Amerikalı avukatlarının ABD ile Türkiye arasında tutuklu değişimi girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, savcılıkla iş birliği yapmaya karar verdiğini söyledi.

  Zarrab mahkemeye, Türkiye ile ABD arasında "yasal sınırlar içinde" tutuklu değişimi anlaşması yapılmasını denemek üzere avukat tuttuğunu, ancak avukatların başarısız olduklarını söyledi.

  Zarrab avukat ekibindeki hangi isimlerin bu anlaşmayı denediklerini belirtmedi.

  Duruşmayı takip eden Daily Beast muhabiri Katie Zavadski ise, tutuklu değişimi anlaşması üzerine çalışan avukatların Rudy Giuliani ve Michael Mukasey olduğunu yazdı.

  ABD'li basın kuruluşu NBC, Zarrab ile ilgili geçmiş tarihli bir haberinde Rudy Giuliani ile Michael Mukasey'in Türkiye'ye giderek davayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüşmüş olduğunu yazmıştı.

  ABD Başkanı Donald Trump ile uzun süredir dost olan Rudolph Giuliani, aynı zamanda eski New York Belediye Başkanı. Michael Mukasey ise George W. Bush'un başkanlığının son döneminde ABD Adalet Bakanı'ydı.

  Zarrab ifadesine Perşembe günü TSİ 17:15'te devam edecek.

 3. Reza Zarrab ifadesinde neler söyledi?

  ABD'de görülen İran'a yönelik yaptırımların yasa dışı yollarla delinmesi davasında İran, Türkiye ve Makedonya vatandaşı iş adamı Reza Zarrab bugün ilk kez tanık olarak kürsüye çıktı.

  Duruşmayı takip eden Amerikalı gazeteciler, Zarrab'ın anlattıklarını gün boyu Twitter üzerinden aktardı.

  Reza Zarrab ifadesine 2016 yılında Florida eyaletinde gözaltına alınması sürecinde yaşananları aktararak başladı.

  "İş birliği, sorumluluğu kabul etmenin ve cezaevinden çıkmanın en hızlı yoluydu" diyen Zarrab'ın ifadesinde neler söylediğini okumak için tıklayın.

 4. Financial Times: Zarrab'ın rüşvet itirafı Erdoğan hükümeti için utanç verici

  Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
  Image caption: Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  İngiliz Financial Times gazetesi, iş adamı Reza Zarrab'ın eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a rüşvet verdiğini itiraf etmesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti için utanç verici bir gelişme olduğunu yazdı.

  Gazetenin internet sitesindeki Gregory Meyer imzalı haberin başlığı, "Altın tüccarı, Amerikan mahkemesinde eski Türk yetkiliye rüşvet verdiğini söyledi".

  Haberde Zarrab'ın, Çağlayan'a, İran'a yönelik yaptırımların yasa dışı yollarla delinmesine yardımcı olması için ödeme yaptığı belirtildi.

  Financial Times, New York'taki davanın ABD-Türkiye ilişkilerini daha da kötü bir hale getirebileceğine dikkat çekti.

  Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil Türk yetkililerin davayı "Ankara'ya karşı bir Amerikan komplosu" olarak lanse ettiklerini de hatırlattı.

 5. Duruşma bugün için sona eriyor

  Duruşma, başka bir konuya başlamadan bugün için sona eriyor.

  Jüri eve gönderildi. Zarrab ifadesine ABD New York saatiyle yarın sabah 09:15'te devam edecek.

  Hakim Berman, Zarrab'ın mahkum kıyafetiyle gelmesinden ötürü endişe duyduğunu söylüyor. Zaten ifade vermenin zor olduğunu, bu kıyafet yerine gömlek ve kravat giyebilmesi için emir imzalayabileceğini söylüyor. Ancak Zarrab'ın bunu isteyip istemediği bilinmiyor. Zarrab'a sivil kıyafet giymek isteyip istemediği sorulacak.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 6. 'Halkbank'tan birkaç milyar euro çektim'

  Zarrab artık altınlar için fiziksel kurye göndermek zorunda kaldıklarını birine söylediğinden bahsediyor.

  Dubai'yi destinasyon olarak gösterdiklerinde bir nakliye şirketi kullanıyorlarmış. Zarrab'ın ifadesine göre İran'ı da listelemek zorunda kalıyorlar, ancak bu kuryeler hiçbir zaman İran'a gitmiyordu. Dubai'de altını bırakıp geri dönüyorlardı.

  Savcı'nın "Halkbank'tan ne kadar çektin?" sorusuna Zarrab'ın yanıtı ise "Birkaç milyar euro" oluyor.

  "Bu para altın almak için mi kullanıldı?" sorusuna Zarrab, "Birkaç milyar euro, İranlılardan altın ticareti kılıfında aldığımız uluslararası talimatları yerine getirmek adına edindiğimiz paraydı" yanıtını veriyor.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 7. 'ABD ambargo kurallarını değiştirince biz de farklı bir altın rotası izlemeye başladık'

  Duruşmada Zarrab şirketi Royal'de kendisinden sonra ikinci yetkili kişi olan Abdullah Happani ile yaptığı bir telefon görüşmesinin kaydını anlatıyor.

  Zarrab'a göre bu görüşmede daha önceki yıllarda İran'ı altının son durağı olarak yazarken ABD'nin ambargo kurallarının değiştirmesiyle bunu yapamadıklarını konuşuyorlar.

  Halkbank'tan Atilla ile yaptığı telefon görüşmesini Happani'ye anlatan Zarrab, İran petrol parasının başka bir finansal kurum üzerinden kendisine gönderilmeye başlandığını belirtiyor.

  Konuşmada Halkbank'ın kendilerine altının son durağı olarak nereyi göstermeleri gerektiğini söyleceğini vurguluyor.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 8. Zarrab: Aslan ve Atilla bana altının son durağı olarak nereyi yazmam gerektiğini söyledi

  Zarrab, duruşmaya sunulan bir belgenin Türkiye'de kullanılan gümrük beyannemesi olduğunu söylüyor.

  Zarrab'a göre Halkbank'tan Aslan ile sanık Atilla, kendisine gümrük beyannemesinde İran destinasyonlu altın ticareti yapıldığının yazılması gerektiğini söyledi.

  Hakimin "İran'a altın gönderdin mi?" sorusuna Zarrab, "Hayır" yanıtını veriyor.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 9. Zarrab: Aslan İran yaptırımlarının ne olduğunu biliyordu

  Zarrab, İran Ulusal Petrol Şirketi'ne gitmesi gereken bir paranın kendi hesabına gelmesinden ötürü Halkbank yetkililerine sinirlendiğini anlatıyor.

  Ayrıca Halkbank'ın eski genel müdürü Aslan'ın ve Halkbank'ın yaptırımların ne olduğunu ve hangi işlemlerin yaptırımları deleceğini bildiğini aktarıyor.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 10. 5 dakika aradan sonra duruşmada yeni kanıt

  "Geri geldik. Dönemin Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın sekreteri ile telefon görüşmesi yeni kanıt olarak geldi."

  View more on twitter
 11. TBMM'de Zarrab kavgası

  TBMM
  Image caption: TBMM

  Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın New York'ta yargılandığı ve Reza Zarrab'ın jüri karşısına çıktığı davayla ilgili olarak TBMM Genel Kurulu’nda yaşanan gerilim arbedeye dönüştü.

  Dosyanın Türkiye’de siyasi olarak kapatıldığını savunan CHP’liler, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e “Daha önce verilen takipsizlik kararının kaldırılıp dava açılmasını sağlayacak mısınız?” diye sordular.

  Gül'ün yanıtı, “Bizim hükümetimizden fazla CHP bu davayı takip ediyor. Her gün orada arkadaşınız var” oldu.

  Adalet Bakanı Gül'ün daha sonra, “10 bin kilometre ötedeki bir kumpas davayı hangi hararet, hangi aşk, hangi motivasyon sizi oraya kadar götürüyor, Pensilvanya’nın yanına, bunu hayretle izliyorum...Bunu, Atatürk’ün partisinin bir FETÖ’nün partisi olma yönündeki bu çabalarını gerçekten üzüntüyle izliyoruz” demesi CHP'lileri öfkelendirdi.

  Kürsü önünde toplanan CHP’liler ile AKP'liler arasında itişmeler yaşandı.

  Oturumu yöneten Başkanvekili Yaşar Tüzün’ün birleşimi kapatmasına karşın gerginlik sürdü.

 12. Zarrab altın ticaretinin nasıl işlediğini anlatıyor: Amaç İran'ın uluslararası borcunu ödemekti

  Zarrab, altın ticaretini şema üzerinden anlatıyor: "Ticaret önce İran'ın Türkiye'ye ham petrol ve gaz satmasıyla başlıyor.

  "İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC) petrolün satışını Tüpraş'a, gazınkini Botaş'a yapardı. Onlar da NIOC'ye para borçlu olurdu.

  "Tüpraş, Botaş, NIOC'nin Halkbank'ta hesapları var."

  Daily Beast'in muhabiri Katie Zavadski, bundan sonraki tweetlerinde paranın nasıl Halkbank'a geldiğini anlatıyor. Halkbank'a gelen paranın Zarrab'ın ifadesine göre Halkbank'tan çıkışı euro ve Türk Lirası olarak DenizBank'a gelişiyle yapılıyor.

  Daha sonra Zarrab’ın Türkiye’deki şirketi Royal Group’tan aldığı altının Dubai’deki şirketine gittiği belirtiliyor.

  Altının satılıp nakde çevrilecek konuma geldiği aktarılıyor. Zarrab, İran’ın altına ihtiyacı olmadığı için ülkenin borçlarını ödemek adına nakde çevrilen bir paraya ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

  Halkbank’taki bir yetkilinin Zarrab’a İran’ın altın ticaretinde son durak olarak gösterilmesi gerektiğini söylediği ifade ediliyor. Burada parmaklar Halkbank'ın eski genel müdür yardımcısı Atilla’yı gösteriyor.

  Dubai’de yapılan işlemler aracılığıyla İran’ın uluslararası borçlarının ödenmesi amaçlanıyor.

  Hakim Berman’ın paranın kurtarılması için kaç işlem yapılması gerektiği sorusuna Zarrab, “En az 10 işlem” cevabını veriyor.

  Zarrab, bütün bu sistemin Halkbank’ta sıkışmış olan İran parasını kurtarmak, böylece İran'ın dünya çapındaki borçlarını ödemek amacıyla tasarlandığını anlatıyor.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 13. Zarrab altın ticaretinin nasıl yapıldığını göstermek için şema çizecek

  'Zarrab bir mukavvanın üzerine altın ticaretinin nasıl işlediğini göstermek için bir şema çizecek. Tanık sandalyesinden çizimi yapmak için kalktı.'

  View more on twitter
 14. 'Çağlayan'ın kardeşine yapıldığı iddia edilen 2,4 milyon TL ödemeye dair makbuz mahkemeye sunuluyor'

  "Savcı, İran ile yapılan ticaretten doğan kârdan Çağlayan'ın kardeşine yapıldığı iddia edilen 2,4 milyon Türk Lirası ödemeye dair banka makbuzunu göstermek istiyor. Savunma konu dışı iddiasıyla karşı çıkıyor. Hakim Berman izin veriyor."

  View more on twitter
 15. 'Çağlayan'ın ailesine de ödeme yaptım'

  Soru: Çağlayan bu ödemeleri hangi şekilde aldı?

  Cevap: Nakdi olarak, değerli eşyalar ve banka transferleriyle.

  Soru: Çağlayan'ın ailesine de (ödeme) yapıldı mı?

  Cevap: Yapıldı.

  View more on twitter
 16. Duruşma öğle yemeği arasından sonra yeniden başlıyor

  Klasfeld: "Zarrab tanık kürsüsüne geri geldi. İfadesi birazdan tekrar başlayacak."

  View more on twitter
 17. Reza Zarrab ifadesinde şimdiye kadar neler söyledi?

  ABD'de görülen İran'a yönelik yaptırımların yasa dışı yollarla delinmesi davasında İran, Türkiye ve Makedonya vatandaşı olan iş adamı Reza Zarrab'ın tanık olarak şimdiye kadar neler söylediğini haberimizden okuyabilirsiniz.

  Zarrab
 18. Sanıklara yöneltilen suçlamalar neler?

  • ABD ve özellikle de ABD Hazine Bakanlığı'nı dolandırmak için kumpas kurma,
  • Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası'nı (International Emergency Economic Powers Act) delmek için kumpas kurma,
  • Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapma,
  • Bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurma,
  • Kara para aklama
  • Kara para aklamak için kumpas kurma

  Reza Zarrab savcılık makamının 'yıldız tanığı'

  Financial Times: Zarrab davası ABD-Türkiye ilişkilerini koparma tehlikesi taşıyor

 19. Zarrab'ın ifadesinde şu ana kadar andığı isimler

  Mehmet Hakan Atilla

  • Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı
  • 27 Mart 2017'de New York'ta FBI ajanları tarafından gözaltına alınmış ve tutuklandı.
  • İran'a uygulanan yaptırımları yasa dışı yollarla delmek ve ABD finans sistemini aldatmakla suçlanıyor.
  • Hakkındaki suçlamaları reddeden Atilla, kefaletle serbest bırakılmasını talep etti ancak mahkeme talebi reddetti
  • Atilla için 50 yıla kadar hapis ve 2 milyon dolar para cezası talep ediliyor.

  Zafer Çağlayan

  • Eski Ekonomi Bakanı (Temmuz 2011- Aralık 2013)
  • Eylül ayında davaya sanık olarak eklendi
  • 17 - 25 Aralık operasyonlarına dayanan ek iddianamede Zafer Çağlayan, Reza Zarrab'dan milyonlarca dolar rüşvet almakla suçlanıyor
  • Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tepki göstererek "Türk bakan hakkında başka bir ülkenin bulunduğu iddia ispatlanmalı" .

  Egemen Bağış

  • Eski Avrupa Birliği Bakanı
  • 17-25 Aralık soruşturmasında adı geçen 4 bakandan biri

  Reza Zarrab davasında kilit isimler kimler?