Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Reza Zarrab New York'taki davanın altıncı gününde soruları yanıtlamaya devam ediyor. Zarrab "Atilla'nın tutuklandığını öğrendiğimde şoke oldum" dedi.
 2. Ankara'da Ürdün Kralı Abdullah'la görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kudüs'ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım tüm İslam aleminde infilale neden olacaktır" dedi.
 3. Başbakan Yıldırım ise "Kudüs'te emrivaki yapmak dinler arası çatışmaya yol açar" diye konuştu.
 4. Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Savcılık soruşturma başlattı.
 5. Redhack'in yayımladığı Enerji Bakanı Berat Albayrak'a ait e-postaları haberleştiren Gazeteci Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat için tahliye kararı verildi.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Reza Zarrab'ın çapraz sorgusu bugün için sona erdi.

  Canlı anlatım sayfamızın sonuna geliyoruz.

  Yarın yeniden görüşmek üzere.

 2. Zarrab: Hayali gıda ticareti mekanizması konusunda Atilla'ya yalan söyledim

  Zarrab ve Atilla

  Mehmet Hakan Atilla'nın avukatı Flemming'in soruları üzerine Zarrab, 10 Nisan 2013'te eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı'na hayali gıda ticareti mekanizması konusunda yalan söylediğini kabul etti.

  Duruşmayı takip eden gazeteci Pete Brush, "Anlaşılan o ki Atilla gıda ticareti mekanizmasının sahte olduğunun farkında değildi. Savunma makamı açısından oldukça olumlu bir andı" yorumunu yapıyor.

  Duruşmaya öğle yemeği için ara verildi.

  View more on twitter
 3. TBMM'den Kudüs bildirisi

  TBMM Genel Kurulu
  Image caption: TBMM Genel Kurulu

  TBMM Genel Kurulu'nda, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına karşı siyasi parti gruplarının hazırladığı ortak bildiri okundu.

  Bildiride, "TBMM'nin girişimi kesin ve tartışmasız bir şekilde reddetme iradesi" dünya kamuoyuna ilan edildi.

 4. Zarrab: Ben ve eşimle ilgili haberlerin yüzde 99'u yalandı

  Reza Zarrab

  Reza Zarrab’a eşi Ebru Gündeş ile ilgili sorular soruluyor.

  Savunma makamı: Türkiye’de çok ünlü bir pop yıldızıyla evliydiniz doğru mu?

  Zarrab: Doğru, efendim.

  Savunma makamı: İkiniz sıklıkla magazin sayfalarında mıydınız?

  Zarrab: Öyleydik. Gazete ve dergilerde hakkımızda çıkan pek çok haber vardı.

  (Bu noktada savunma avukatı Fleming, Zarrab’dan özel yaşamını detaylandırmasını istiyor. Evinin ve yatının fotoğrafını gösteriyor.)

  Zarrab: Bu fotoğraflar basın tarafından gizlice çekildi ve bu şekilde basıldı.

  Zarrab, basında kendisi ve eşiyle ilgili çıkan haberlerin yüzde 99’unun yalan olduğunu söyledi.

  Kaynak: Adam Klasfeld

 5. Zarrab'ın 'Levent Balkan ile Atilla ile olduğundan daha yakın ilişkisi vardı'

  Mahkemeyi izleyen gazetecilerden Pete Brush, kanıtların Reza Zarrab'ın, Halkbankası eski genel müdür yardımcısı Levent Balkan ile daha yakın bir ilişkisi olduğuna işaret ettiğini söylüyor. Brush, Balkan'ın da davada sanık olduğunu ancak gözaltında bulunmadığını hatırlatıyor ve bütün bunların Atilla'nın bu ilişkilerin ne kadar dışında olduğunu göstermek için yapıldığı yorumunuda bulunuyor.

 6. Zarrab: Atilla yüz yüze görüşme teklifi getirmedi

  Reza Zarrab, mahkemede Süleyman Aslan’la sık sık internet üzerinden yazıştığını ve konuştuğunu söyledi. Zarrab ayrıca Aslan’la sık sık yüz yüze buluştuğunu, ancak duruşmadaki kanıtların hiçbirinin Atilla’nın Zarrab’a yüz yüze görüşme teklifi götürdüğüne işaret etmediğini söyledi.

  Reza Zarrab
  View more on twitter
 7. Zarrab: Alt düzey Halkbank çalışanlarının bir şeyden haberi yoktu

  Mahkeme salonunda çalınan bir telefon kaydının ardından, Savunma avukatı Cathy Fleming, kadın bir Halkbank çalışanıyla yapılan bu telefon konuşmasında, Zarrab'ın yaptıkları işlerle ilgili olarak Halkbank çalışanına yalan söylediğini belirtti.

  Zarrab kadın çalışanı yanlış yönlendirdiğini kabul etti ve "alt düzey çalışanların ne yaptıklarını hiç bilmediklerini" söyledi.

  Zarrab daha sonra, "Tabi ki İran Ulusal Petrol Şirketi NIOC ile ilgili bir işlem olduğuna girmedim. Zaten telefonda hiç açık konuşmazdık. Bayan Mehtap bu konuda hiçbir şey bilmiyordu. Sadece üst düzeyin haberi vardı" diye devam etti.

  Kaynak: Adam Klasfeld

 8. Zarrab: Atilla'nın ofisine hiç gitmedim, hangi katta olduğunu bilmem

  Mahkeme salonunda, savunmaya ait bir ses kaydı çalındı. Ses kaydının, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Zarrab ve Atilla'nın yaptığı bir toplantının ardından, Zarrab ve Aslan'ın yaptığı bir telefon konuşmasına ait olduğu belirtildi.

  Bu arada Zarrab'a Atilla'nın ofisine hiç gitmediniz, değil mi? diye soruldu. Zarrab ise "Hayır efendim, binanın hangi katında olduğunu bile bilmiyorum" diye yanıtladı.

  Kaynak: Adam Klasfeld

 9. Zarrab: Atilla'nın tutuklandığını duyduğumda şoke oldum

  Bu arada Halk Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın New York'ta yargılandığı davada tanık sıfatıyla yer alan Reza Zarrab'ın savunma avukatları tarafından sorgusu başladı. Zarrab geçen Mart'ta Atilla'nın tutuklandığını duyduğunda "şoke olduğunu" söyledi.

  Kaynak: Pete Brush

 10. CHP'den Erdoğan'ın şikayetiyle başlatılan 'hakaret' soruştumasına yanıt

  Bülent Tezcan

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın suç duyurusuyla başlatılan soruşturmaya yanıt verdi.

  Tezcan, "Buyursunlar. Mecliste çoğunlukları var. Hodri meydan. Siyaseti genel başkanımız onların icazetiyle yapmıyor. Hakaret arıyorlarsa ağızlarından çıkan hakaret. Her yere hakaret ediyorlar. Oysa bu ülkede ihanetin adı bunların yönetim dönemleridir. Kimseye kaptırmazlar vatana ihanet meselesini. Buyursunlar hodri meydan. Parlamento orada. Biz milleti arkamıza alarak siyaset yapıyoruz. Onlar yargıyla korkutacaklarını sanıyorlar. Bu tehditlere pabuç bırakmadık bırakmayacağız." diye konuştu.

 11. Son dakikaErdoğan'dan Kudüs uyarısı: Yanlış adım infiale neden olur

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Abdullah

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'da Ürdün Kralı Abdullah düzenlediği ortak basın toplantısına, Trump yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımaya hazırlanması damgasını vurdu.

  Erdoğan "Kudüs'ün tarihi statüsünün muhafazası konusunda Ürdün ile aynı hassasiyeti taşıdıklarını" söyledi.

  "Kudüs'ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım İslam aleminde infiale yol açacaktır" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Kudüs tüm Müslümanların göz bebeğidir. Bu tarihi hakikati göz ardı eden her yaklaşımın sonu hüsrandır" dedi.

  "Tüm dünyaya çağrıda bulunuyorum" diyen Cumhurbaşkanı, Kudüs'ün BM kararlarıyla teyit edilmiş hukuki statüsünü değiştirecek her adımdan uzak durulmalıdır. Kişisel hevesler uğruna milyarlarca Müslüman'ın kaderi ile oynamaya kimsenin hakkı yoktur" ifadelerini kullandı.

  Erdoğan ayrıca 13 Aralık'ta İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında konunun ele alınacağını" açıklarken, Ürdün Kralı Abdullah da "Böyle bir karar terörle mücadeleye zarar verir" dedi.

 12. Bahçeli: Kudüs kararı bir zaman ayarlı bombadır

  Devlet Bahçeli

  Milliyetçi Hareket Partisi Devlet Bahçeli ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını eleştirdi.

  Bahçeli "ABD’nin Kudüs komplosu mukaddesatımızın sırtına inmek üzere kaldırılmış hançerdir ve bu hançer saplanırsa canı yanan, kanı dökülen, kayıplara sürüklenen yalnızca İslam alemi olmayacaktır. ABD dinler arası çatışmaya yol açacak bu adımını askıya almalıdır. Bu karar Ortadoğu'nun A'dan Z'ye mahvına hizmet edecek zaman ayarlı bir bombadır. ABD Kudüs gafletine derhal son vermelidir" şeklinde konuştu.

 13. Savcılık, Kılıçdaroğlu hakkında "hakaret" soruşturması başlattı

  Kemal Kılıçdaroğlu

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı suç duyurusu üzerine, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında "hakaret" soruşturması başlattı. Kılıçdaroğlu hakkında, partisinin dünkü, "Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması"nda kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

 14. Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat'a tahliye kararı

  Tunca Öğreten

  RedHack’in yayınladığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait mailleri haberleştirdikleri için 323 gündür tutuklu yargılanan gazeteciler Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat, davanın ikinci duruşmasında adli kontrol ve yurtdışına çıkış yasağı koşullarıyla tahliye edildi.

  Davanın üçüncü duruşmasının da 3 Nisan 2018'de yapılmasına karar verildi.

  Davada 300 günü aşkın gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Ömer Çelik ile Metin Yoksu, Derya Okatan ve Eray Sargın tutuksuz yargılanıyor.

 15. Kalın: Cumhurbaşkanı Kudüs için çağrı mektubu yayımlayacak

  İbrahim Kalın

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin İsrail'in başkenti olarak Kudüs'ü tanımasıyla ilgili olarak "Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Cumhurbaşkanı bugün bir çağrı mektubu yayımlayacak." dedi.

  İslam İşbirliği Teşkilatı'nın bu konuda 13 Aralık'ta bir toplantı yapacağını belirten Kalın, "Sayın Cumhurbaşkanımız dönem başkanlığını yürütmektedir. Kendisinin bu sabahtan beri ve gün boyunca yapacağı telefon görüşmeleri bu koordinasyonları sağlamaktadır." diye konuştu.

  PYD'ye verilen silah PKK'ya veriliyor

  ABD'nin PYD ve YPG ile Suriye'deki işbirliğine de değinen Kalın "Bir terör örgütüyle bir başka terör örgütünü bertaraf edemezsiniz. PYD’ye verilen her silah aslında PKK’ya verilmiş demektir. Biz ilkeli tutumumuzu devam ettireceğiz." dedi.

 16. 'ByLock' davalarındaki mağduriyetler neden kaynaklanıyor?

  Bylock uygulaması

  Uygulamayı telefonuna indirmediği ve kullanmadığı halde "FETÖ üyeliği" yüzünden gözaltına alınan, tutuklanan ya da yargılanan yüzlerce kişi mağdur olduğunu söylüyor. Adli bilişim uzmanları ve hukukçular ise bu mağduriyetlerin müzik dinlemek, kıble yönü ya da namaz vakitleri bulmak için indirilen bazı uygulamalar yüzünden yaşandığını öne sürüyor. Özge özdemir'in haberi.

 17. HDP: Yüksekdağ'ın yargılandığı davaya yabancı heyetler alınmadı

  Ankara'da yargılanmasına başlanan Figen Yüksekdağ'ın duruşmasına yabancı kurum temsilcilerinin alınmadığı belirtiliyor.

 18. Bozdağ: Kudüs'ün başkent ilan edilmesi herkes için büyük felaket olur

  Bekir Bozdağ

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, "Kudüs’ün başkent ilanı, büyük zorluklarla yürütülen barış sürecini yok eder." dedi.

  Bozdağ, Kudüs’ün başkent ilanı, büyük zorluklarla yürütülen barış sürecini yok eder, bölgede büyük kargaşa, kriz, kaos ve çatışmalara kapı aralar, öngöremediğimiz olumsuzluklara gebedir. Kısaca Kudüs'ün başkent ilanı, hepimiz ve herkes için büyük felaket olur." diye konuştu.

  Çavuşoğlu Tillerson ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuyla ilgili olarak ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile Brüksel'deki NATO toplantısı sırasında bir görüşme yaptı.

  Çavuşoğlu görüşmeden sonraki açıklamasında "Bu büyük bir hata olacaktır. Bölgeye istikrar ve barıştan ziyade kaos getirecektir. Türkiye'nin tutumu bellidir. Buna sadece Müslüman dünyası değil, tüm dünya karşı çıkmaktadır." diye konuştu.

 19. Ankara Valiliği'nden eylem yasağı

  Selahattin Demirtaş

  Ankara Valiliği, HDP Eş Gene BaşFigen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve İdris Baluken'in duruşmalarına destek vermek amacıyla yapılacak eylem ve etkinliklerin yasaklandığını açıkladı.

  Ankara Valiliğ'inden yapılan açıklamada, sosyal medya aracılığıyla yapılan paylaşımlarda 6-7 Aralık tarihlerinde Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve İdris Baluken hakkında görülecek olan dava duruşmalarına destek vermek amacıyla HDP Genel Merkezi tarafından yapılması muhtemel eylem ve etkinliklere katılım sağlanması yönünde çağrılar yapıldığının tespit edildiği belirtildi.

  Açıklamada "Sincan Cezaevi/ Adliyesi Kampüsü ile Ankara Adliyesi önü ve çevresinde oluşturulacak topluluğun bazı terör örgütleri tarafından suistimal edilerek muhtemel hedef teşkil edeceği; terör örgütleri tarafından katılımcılar ve vatandaşlara yönelik eylem yapılabileceği; böylelikle kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği değerlendirilmektedir" denildi.

 20. #KudüseSahipÇık etiketi Twitter'da TT oldu

  TT listesi

  ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını açıklamasına sosyal medyada yoğun tepki gösteriliyor. #KudüseSahipÇık etiketi Twitter'da Türkiye'de en çok konuşulan başlıklar arasına girdi.