Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

  1. CIA'in eski başkan yardımcısı David Cohen, Atilla'ya ilişkin ABD'de görülen davada, "Babacan açıkça Türkiye'nin ABD'nin yaptırımlarını göz göre göre deldiğini söylüyordu" açıklamasında bulundu.
  2. İstanbul'da, CHP'li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi görevden alındı
  3. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Pazartesi günü Ankara'ya bir ziyaret gerçekleştireceği açıklandı
  4. Reuters haber ajansının yaptığı ankete göre Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 10 büyüdü
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan gezisi kapsamında gittiği Gümülcine'de yaptığı konuşmada, "Ülkemdeki Rum vatandaşlarımla ilgili benim bir sorunum yok" dedi
  6. Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali davasında 5 sanığın tahliyesine karar verildi.

Canlı anlatım

time_stated_uk

Böylece canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik. Hoşçakalın...

ABD'deki duruşmanın sonuna gelindi.

Cohen: Atilla ambargolara uyma konusunda sağlam bir yapı bulunduğundan emin olun dedi

Atilla'nın avukatı Victor Rocco ve CIA'in eski başkan yardımcısı David Cohen arasında duruşmada geçen diyalog:

Rocco: Halkbank'a şüpheli bir şeyler olup bittiğini söylediniz mi?

Cohen: Şüpheli kelimesini kullandığımı hatırlamıyorum. Söylediğim hiçbir şeyi kelimesi kelimesine hatırlamıyorum ama İran ve Türkiye arasındaki altın ticaretinde bir artış gördük. ABD'nin İran'a ambargolarına uyma iradesi konusunda paylaşmaya hazır olmadığım başka kaygı duyma nedenlerim vardı. 2013'ün bahar aylarında Atilla'yla yaptığımız bir görüşmeyi hatırlıyorum. Atilla bana ABD'nin ambargolarına uyma konusunda sağlam bir yapıya sahip olduklarından emin olmamız gerektiğini söyledi.

Rocco: Atilla'yla görüşmelerinizde, bankanın bu konudaki tedbirlerini geliştirebilmeleri için spesifik bir tavsiyede bulundunuz mu?

Cohen: Spesifik bir tavsiye hatırlamıyorum ama konunun gündeme geldiğine eminim.

Q: Did you ever say [to Halkbank] that you were suspicious of what is going on? Cohen says he doesn't know if he u… twitter.com/i/web/status/9…

İlgezdi: Bu siyasi bir süreçtir

Battal İlgezdi
DHA

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi Ataşehir Belediyesi önünde kendisine destek vermeye gelenlere yaptığı konuşmada Bildiğiniz gibi Belediye Başkanı olarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdim. Kendini şikayet eden ilk belediye başkanı benim. Hodri meydan" dedi.

İlgezdi sözlerini şöyle sürdürdü

"Bu iddiaların hepsi yargıya taşınmış ve bunlarla ilgili beraat kararı verilmiştir. Evrak karartıyormuşuz. Yargı elinizde, medya elinizde. Varsa kararttığımız bir şey söyleyin. Kararttığımız hiçbir şey yok.

"Bu bir siyasi süreçtir. Hukuk burada çökmüştür. Bu bir siyasi tavırdır. Biz buradayız. Belediye başkanı olarak verilemeyecek hiçbir hesabım yok. Alnım açık. Yüzüm ak. Ben buradayım."

Cohen: Atilla'yla hiç bire bir görüşmedim

David Cohen çapraz sorgusunda Mehmet Hakan Atilla'yla hiç bire bir görüşmediğini, görüşmelerini daha üst düzey yetkililerle, görüşmelerinde Genel Müdür Süleyman Aslan ve halefi Ali Fuat Taşkesenlioğlu'nun da hazır bulunduğunu söyledi.

On cross examination David Cohen makes clear he never met one on one with Mehmet Hakan Atilla. There were other Hal… twitter.com/i/web/status/9…

Cohen: "Atilla ve Halkbank altı toplantıda da İran'ın aktivitelerini açık etmedi"

"Obama'nın Hazine Bakanlığı'yla çalışan avukat David Cohen, Atilla ve Halkbank'ın İran'ın aktivitelerini altı yüz yüze toplantıda da açık etmediğini söyledi. Zarrab'ın gitmesiyle bugün çok fazla bir olay gerçekleşmiyor ama Cohen anahtar bir tanık."

View more on twitter

❝Kudüs'ün kurtuluşu için hayatlarımızı vermeye hazırız❞

BBC'den Selin Girit, İstanbul'da Kudüs için düzenlenen protestoları yerinde takip etti.

View more on twitter

Yunanistan'a kaçan Gülen cemaati üyeleri anlatıyor: '20 bin euro yoksa geçemezsin'

BBC Türkçe'den Çağıl Kasapoğlu, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden sonra Selanik'e kaçıp iltica başvurusunda bulunan Fethullah Gülen Cemaati üyeleriyle konuştu.

Selanik'te BBC'ye konuşanların aktardığına göre Gülen Cemaati üyeleri, ülkeden kaçışlarını organize etmek için ülkeler arası iletişimden faydalanıyor.

Kaçakçılara 4-5 kişilik bir aile 50 bin ila 70 bin TL arası bir ücret ödediklerini söyleyerek "20 bin euro yoksa geçemiyorsun zaten" açıklamasında bulunuyorlar.

Haberin devamı için tıklayın.

Cohen: Zarrab hakkında güvence verildi ama ben emin olamadım

Cohen, Halkbank'ın dönemin yeni genel müdürü ile yaptığı bir toplantıda Zarrab ile ilgili konuştuklarını söylüyor.

Cohen, kendisine Hazine'nin yaptırımlarına uyulduğuna dair güvence verildiğini, ancak sürekli yeni bilgi edindiği için emin olamadığını anlatıyor.

View more on twitter
View more on twitter

Cohen: "Babacan açıkça ABD yaptırımlarının delindiğini söylüyordu"

Cohen ifadesinde dönemin başbakan yardımcısı Ali Babacan hakkında, "Babacan açıkça Türkiye'nin ABD'nin yaptırımlarını göz göre göre deldiğini söylüyordu" açıklamasında bulundu.

View more on twitter
View more on twitter

Cohen: Atilla ve Aslan ile altın ticaretini konuştuk, yaptırımlara uyulduğu güvencesini verdiler

CIA'in eski başkan yardımcısı David Cohen, dün verdiği ifadesinde ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlara uyulduğunu kontrol etmek için genelde Halkbank'tan Hakan Atilla ile çalıştığını aktarmıştı.

Cohen, Atilla'yı İran'ın yaptırımları delmek için 'aldatıcı yollara' başvurduğu konusunda uyardığını aktarıyor.

Bugün de ifadesinde dünya çapında sadece Halkbank ile değil birçok başka banka ile de çalıştığını belirtti.

Cohen aynı zamanda Türkiye'de ve ABD'de gerçekleşen ABD Hazine Bakanlığı'nın toplantılarında Atilla ve Aslan'ın bulunduğunu, başka kimlerin yer aldığını hatırlamadığını söylüyor.

Cohen, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların değişmesinin ardından Atilla ve Aslan'ı uyardıklarını, onların da İran ile kültürel ve komşuluk bağları yüzünden ticaret yapmak zorunda olduklarını söylediğini anlatıyor.

Savcının Atilla ve Aslan ile altın ticaretini konuşup konuşmadıkları sorusuna Cohen 'evet' yanıtını veriyor. Ancak yaptırımlara uyulduğu konusunda güvence verildiğini aktarıyor.

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

Hakan Atilla davasında eski CIA Başkan Yardımcısı Cohen'in ifadesi sürüyor

Hakan Atilla ve Reza Zarrab
BBC
Hakan Atilla ve Reza Zarrab

ABD'de görülen İran'a yönelik yaptırımları delme ve kara para aklama davasında 1 hafta boyunca itiraflarını sürdüren Reza Zarrab'ın ifadesi sona erdi.

Davanın 8'inci oturumu, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı tutuklu sanık Mehmet Hakan Atilla'nın sorgu görüntüleri ile başladı.

Bugünkü duruşmada eski CIA Başkan Yardımcısı David Cohen ifade vermeye devam ediyor.

David Cohen, daha önce ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Mali İstihbarat Ofisi'nde müsteşar olarak görev yapmıştı.

Cohen geçmişte Atilla dahil bazı Halkbank yöneticileriyle yaptığı görüşmeleri anlatacak.

CHP'li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi görevden alındı

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi
DHA
Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi

İstanbul'da, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi görevden alındı.

İçişleri Bakanlığı, CHP'li İlgezdi ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin, hakkında Mülkiye Müfettişlerince düzenlenen raporlar ve adli mercilerce yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar sebebiyle, Anayasanın 127 nci maddesinin verdiği yetki doğrultusunda İçişleri Bakanlığınca 06.12.2017 tarihinde görevden uzaklaştırılmasına karar verilmiştir" ifadesi yer aldı.

Battal İlgezdi, kendisi ve eşi CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi hakkında basında yer alan "usulsüz şekilde mal edinerek haksız yere zenginleştikleri" iddialarının araştırılması için suç duyurusunda bulunmuştu.

İlgezdi'nin 13 Temmuz'da Anadolu Adalet Sarayı'na eşi Gamze Akkuş İlgezdi ve CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ile giderek 9 sayfalık suç duyurusu dilekçesini cumhuriyet savcılığına sunması sonrasında, iddiaların araştırılması için soruşturma başlatılmasına karar verilmişti.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı: Kudüs'te haksızlığa prim vermemeliyiz

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı
DHA
AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, “ABD’nin başkanı durup dururken Kudüs’ü gündeme getirdi ve Ortadoğu’da yangını ateşledi" dedi.

İstanbul'da katıldığı bir açılış töreninde konuşan Yazıcı, "Bu tolerans gösterilebilecek bir davranış değil, tüm dünya ayakta. Elbette vicdanı olan bütün ülkeler halklarıyla birlikte bu haksızlığa prim vermemeliyiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan benim soydaşlarımdan asimile olmasını istememeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gümülcine'de Türkiye kökenli vatandaşlarla bir araya geldi.

Yunanistan benim soydaşlarımdan asimile olmasını istememeli; biz hiçbir farklı etnik unsurdan bunu istemedik. En büyük haksızlık bu olur. Entegrasyon noktasında Yunanistan bayrağını bir kenara koyamayız. Yunanistan'ın geçirdiği ekonomik krizin bölgeye zorluk getirdiğini biliyoruz. Siz de Avrupa Birliği vatandaşısınız, Yunanistan ekonomisine sağlayacağınız katkılar bizi gururlandırır.

Erdoğan Gümülcine'de
Getty Images
Erdoğan Gümülcine'de

Son dakikaPutin, Pazartesi günü Ankara'ya gidiyor

Putin ve Erdoğan
Getty Images

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Pazartesi günü Ankara'ya bir ziyaret gerçekleştireceği açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan resmi açıklama şöyle:

"Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak, 11 Aralık 2017 tarihinde ülkemize bir ziyarette bulunacaktır.

Cumhurbaşkanımız ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’in Ankara’da gerçekleştirecekleri görüşmelerde, Türkiye ve Rusya arasındaki ikili ilişkilerin yanısıra, başta Kudüs konusundaki son gelişmeler ile Suriye’deki durum olmak üzere bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında da görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir."

Erdoğan ve Putin Ağustos 2016'dan bu yana yedinci yüz yüze görüşecek.

Liderler en son geçen ay Soçi'deki Suriye zirvesinde bir araya gelmişti.

Reuters: Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 10 büyümüş olabilir

Reuters haber ajansının yaptığı ankete göre Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 10'luk bir büyüme kaydetti.

Pazartesi günü TÜİK tarafından açıklanacak üçüncü çeyrek büyüme verisi ile ilgili olarak Reuters'ın 15 özel sektör ekonomistiyle yapılan anket sonuçlarına göre son altı yılın en hızlı büyümesi kaydedilebilir.

2017 büyümesinin ise ankete göre yüzde 6,1 gelmesi bekleniyor.

Hükümetin beklentisi ise yüzde 5,5.

2016 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 3,2 büyümüş, 2017 ikinci çeyrek büyümesi ise yüzde 5,1 gelmişti.

Türkiye ekonomisi
Getty Images

Trump'a 'Kudüs' tepkisi: İstanbul'daki Trump AVM'nin metrodaki tabelaları kaldırıldı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan eden kararını protesto etmek amacıyla İstanbul'da bulunan Trump AVM'sinin Şişli-Mecidiyeköy metro istasyonundaki yönlendirme tabelaları kaldırıldı.

Alışveriş merkezinin bulunduğu Şişli'deki metro istasyonu içinde yer alan "Trump" yazılı yönlendirme tabelaları ve afişler kaldırıldı, metro alt geçidindeki Trump yazısı söküldü.

Bu çalışmanın gece saatlerinde yapıldığı öğrenildi.

TRUMP AVM
Getty Images

Bozdağ: Yaşanacakların birinci derecede faili ve sorumlusu ABD yönetimidir

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Twitter'dan yaptığı açıklamalarda, "Bugün yaşanan/bundan sonra yaşanacak her tür kriz, kaos ve çatışma ile bunların sonucunda meydana gelecek bilimum olumsuzlukların birinci derecede faili, sorumlusu ABD yönetimidir. Bugün Mescid-i Aksa/Batı Şeria’da yaşananlardan dolayı İsrail’i/buna sebep Trump yönetimini kınıyoruz" dedi.

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

Erdoğan Gümülcine'de: Ülkemdeki Rum vatandaşlarımla ilgili benim bir sorunum yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirdiği Yunanistan gezisi kapsamında Gümülcine'de bir konuşma gerçekleştirdi.

Erdoğan dün Yunanistan Başbakanı Çipras ile yaptığı basın toplantısında Batı Trakya'daki azınlıkların haklarını gündeme getirmişti.

Gerek Sayın Cumhurbaşkanı gerek Sayın Başbakana, (Batı Trakya'daki) bu sorunları çözmek adına burada yaşayan Türk kökenli vatandaşlarımızın sorunlarının giderilmesi taleplerimizi ilettik. Bu sorunların çözülmesi Yunanistan'daki milli birlik ve beraberliği daha çok geliştirecek."

Ülkemdeki Rum vatandaşlarımla ilgili benim bir sorunum yok. El konulmuş vakıf mallarına yönelik iade edilmesi istikametinde çıkardığımız kararlar oldu, istedikleri yapıldı. Bunları yaparken hiçbir şeyden çekinmedik.

Gümülcine
Reuters
Erdoğan, Gümülcine'deki Müslüman topluluklarını ziyaret etti.

Fatih Camii'nde ABD'nin Kudüs kararına protesto

Fatih Camii'nde ABD'nin Kudüs'ü başkent olarak tanıma kararının ardından 'Kudüs Cuması' adıyla bir protesto düzenleniyor.

Cuma namazının ardından Saraçhane Parkı'na bir yürüyüş düzenlenmesi bekleniyor.

Sosyal medyada ise ABD'nin kararı #TürkiyeKudüsİçinAyakta etiketiyle protesto ediliyor.

Fatih Camii
SELİN GİRİT
Fatih Camii'de protesto
SELİN GİRİT
View more on twitter

Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali davasında 5 sanığa tahliye

DHA'ya göre Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali davasında 5 sanığın tahliyesine karar verildi.

Hrant Dink anma töreni
AFP

Ekim ayında sanayi üretimi beklentileri aştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ekim ayında sanayi üretimi yıllık olarak yüzde 7,3 arttı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ise yüzde 5,3 olması yönündeydi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise Ekim'de bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı.

Çelik sektörü
AFP

Ankara'da Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı ile ilişkili 20 kişiye Gülen cemaati operasyonu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca "Fetullahçı Terör Örgütü" (FETÖ) ile ilişkilendirilen soruşturma kapsamında, 3'ü Adalet Bakanlığı çalışanı, 17'si eski Başbakanlık çalışanı 20 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Adalet Bakanlığı Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün 3 personeli ile meslekten ihraç edilen 17 Başbakanlık çalışanı hakkında gözaltı kararı çıkarıldı, şüphelilerden 14'ü gözaltına alındı.

İstanbul merkezli FETÖ'ye ilişkin yapılan bir soruşturma kapsamında ise 56 şüphelinin yakalanması için 19 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı.

Arşiv fotoğrafı
DHA
Arşiv