Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. Canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  New York'taki davanın bugünlük sona ermesiyle beraber biz de canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler.

  Yarın yine görüşmek üzere, hoşçakalın!

 2. Korkmaz ifadesinde verildiği iddia edilen rüşvetlerden bahsediyor

  Korkmaz ifadesinde Süleyman Aslan, Egemen Bağış ve Muammer Güler'e verildiği iddia edilen rüşvetlerden bahsediyor.

  "Recep Tayyip Erdoğan" adını tam olarak kullanarak 'yolsuzluk soruşturması' iddialarını gündeme getiriyor.

  View more on twitter
  View more on twitter
 3. Korkmaz: Gülen organizasyonunun bir üyesi değilim

  Atilla'nın avukatlarının Gülen cemaatinin bir üyesi olduğuna yönelik suçlamalarına Korkmaz, "Gülen organizasyonunun bir üyesi olmadığını, bir polis memuru olduğunu" söyleyerek yanıt verdi.

  View more on twitter
  View more on twitter
 4. Korkmaz: Atilla ile Zarrab'ın yüz yüze buluştuğuna dair bir şey hatırlamıyorum

  Atilla'nın avukatları çapraz sorguda mahkemeye sunulan fotoğraf ve video kayıtlarının Atilla ile ilişkili olmadığını ispatlamaya çalışıyor.

  Eski polis Korkmaz ise eski kayıtlarda Atilla ile Zarrab'ın yüz yüze tanıştığına dair bilgi olup olmadığını hatırlamadığını söylüyor.

  Korkmaz aynı zamanda Atilla'nın hiç rüşvet almadığını da aktarıyor.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 5. Eski polis Korkmaz: Darbe girişimi bir felaketti, Gülencileri suçlamam için soruşturmanın bir parçası olmam gerekir

  Atilla'nın avukatları, Korkmaz'ın darbe teşebbüsüyle suçlanmasından bir ay sonra Türkiye'de bir darbe girişimi olduğunu dile getiriyor.

  Korkmaz ise 'bu olayın bir felaket olduğunu' ve Temmuz 2016'dan sonra Türkiye'yi terk ettiğini anlatıyor.

  Atilla'nın avukatlarının darbeye 'Gülencilerin kalkıştığını' söylemesi üzerine Korkmaz, "Bunu bilebilmem için soruşturmaların bir parçası olmam gerekirdi" cevabını veriyor.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 6. Atilla'nın avukatları eski polis Korkmaz'ı çapraz sorguya aldı

  Tekrar tanık kürsüsüne dönen eski polis Hüseyin Korkmaz'ı Hakan Atilla'nın avukatları çapraz sorguya alıyor.

  Atilla'yı şimdiye kadar görmediğini ve kendisiyle tanışmadığını belirten Korkmaz, Atilla'nın avukatlarının 'polislikten istifa ettiği' iddiasını reddederek Hakkari'ye sürüldüğünü öne sürüyor.

  Korkmaz, 2013 yılında kendisine dinlemesi için izin verilen telefon konuşmalarını hatırladığını söylüyor.

  Atilla'nın avukatları ise 2013 yılından beri çok fazla şeyin gerçekleştiğini aktarıyor.

  Korkmaz hakkında yürütülen soruşturmalar hakkında detaylar vererek gözaltına alınmasının sebebini darbe teşebbüsü olarak gösteriyor.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 7. Hakan Atilla'nın avukatlarından eski polis Hüseyin Korkmaz'ın ifadesine itiraz

  Hakan Atilla'nın avukatları, eski polis Hüseyin Korkmaz'ın ifadesinin hükümsüz sayılması için tanıklığına itirazda bulundu.

  İtirazın gerekçesi olarak ise Korkmaz'ın 2012-2013 yılları arasında Türk yetkililer tarafından yürütülen ve Hakan Atilla'nın dahil olmadığı bir soruşturmayala ilişkili 'önyargılı ve kafa karışıklığı yaratan' bulguları ortaya atması gösterildi.

  Diğer yandan duruşmada şimdilik Korkmaz'ın ifadesine sonradan devam etmek üzere son verildi.

  Şu an Citibank'tan bir yetkili ifade veriyor.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 8. Hüseyin Korkmaz: Halkbank ile böylesi bir ticareti yapan tek kişi Zarrab değildi

  Eski polis Hüseyin Korkmaz, New York'ta Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın yargılandığı davada ifade vermeye devam ediyor.

  Duruşmayı takip eden gazeteci Adam Klasfeld'in aktardığına göre Korkmaz, Halkbank ile bu tarz ticaret yapan tek kişinin iş adamı Reza Zarrab olmadığını söyledi.

  Aynı zamanda davada Zarrab ve yardımcısı Happani arasındaki bir konuşma da kanıt olarak kamu açıldı.

  View more on twitter
  View more on twitter
 9. Varlık Fonu Başkan Vekili Himmet Karadağ: Babayiğit Fund kurmak istiyoruz

  Yerli otomobil için imzalar törenle atılmıştı
  Image caption: Yerli otomobil için imzalar törenle atılmıştı

  Türkiye Varlık Fonu (TVF) Başkan Vekili Himmet Karadağ, fonun yol haritası niteliğindeki stratejik planın Başbakanlık'a gönderildiğini, ancak üzerinde güncellemeler yapılacağını söyledi.

  Reuters'ın haberine göre Karadağ; TVF olarak yerli oto projesinin finansmanında da yer almak istediklerini söyledi. Bu doğrultuda "Babayiğit Fund" (Babayiğit Fonu) kurmak istediklerini kaydeden Karadağ, bununla ilgili bir görevlendirme almadıklarını ancak Sanayi Bakanı ile stratejiyi konuştuklarını belirtti.

  'Bana denirse 1 milyar dolar fon lazım, hemen çıkarırız'

  Karadağ, Babayiğit Fund ile ilgili şunları söyledi:

  "TVF tarafında görev verilirse finansmanda yer almak istiyoruz. Babayiğit Fund kuralım. Bilim ve Sanayi Bakanı'na söyledik, bize görev düşerse hemen fon kurarız. Babayiğit Fund kurarsak katılma belgeleri kapış kapış gider... Stratejisini konuştuk, görev verilmedi. Bana denirse 1 milyar dolar fon lazım, hemen çıkarırız... Çalışılıyor konsorsiyumda. Fon tarafında, finansman tarafında pasifi nasıl şekillendiririz diye söyledim, bu mümkün."

  Türkiye'nin ekonomik büyümesine katkı sağlamak, uluslararası kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmek ve büyük projelere kaynak yaratmak amacıyla geçen yıl Ağustos ayında kurulan TVF'ye çeşitli banka ve şirketlerdeki kamu hisseleri, bazı KİT'ler ile at yarışları ve şans oyunlarına dair lisanslar 49 yıllığına devredilmişti. TVF'ye devredilen şirketler arasında Ziraat Bankası, BOTAŞ, TPAO, PTT, Borsa İstanbul, Türksat ve Türk Telekom'un sermayelerinde bulunan Hazine hisselerinin yanı sıra THY ve Halkbank'taki Özelleştirme İdaresi hisseleri bulunuyor.

  Aynı zamanda Borsa İstanbul yönetim kurulu başkanı olan Karadağ Reuters ile yaptığı söyleşide TVF'nin çalışmaları ile ilgili değerlendirmede bulunarak, "Stratejik Plan Başbakanlık'a gönderildi, üzerinde güncellemeler yapılacak, bakanlar kurulu ve başbakanın gündemine göre çalışmalarımızı sunacağız" dedi. Bu stratejik plan doğrultusunda TVF bünyesindeki varlıkları yönetip geliştireceklerini belirten Karadağ, kamuya ait varlıkları daha etkin yöneterek varlıkların değerini yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

  Karadağ, "TVF'ye iki lisans devredildi. Milli Piyango ve Türkiye Jokey Kulübü'nün değerleme çalışmaları taslak olarak yapıldı. Doğru şekilde yönettiğimizde ikisinden bile 1 milyar lira üzeri yıllık likit kazanabiliyoruz. Diğer şirketler de profesyonel şekilde yönetilerek mevcut portföyümüzün değeri iki katına çıkarılabilir" diye konuştu.

  Karadağ'ın verdiği bilgiye göre TVF portföyünde yaklaşık 50 milyar dolarlık varlık bulunuyor. TVF'de uluslararası işbirlikleri için görüşmeler yürüttüklerini belirten Karadağ, "Uluslararası yatırım bankaları ile görüşüyoruz ama kapı kapı dolaşıp Varlık Fonu için kredi arıyor değiliz" dedi.

 10. İstanbul Üniversitesi'nin cezalandırdığı Kürtçe ders isteyen öğrenciler, AİHM'de tazminat kazandı

  İstanbul Üniversitesi

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) İstanbul Üniversitesi’nde seçmeli Kürtçe dersi talep edince haklarında disiplin soruşturması başlatılan öğrencilerin eğitim hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

  İstanbul Üniversitesi’nin farklı fakültelerinde öğrenim gören sekiz öğrenci 2001 yılında rektörlüğe ayrı ayrı başvurarak seçmeli Kürtçe dersi açılmasını talep etmişti.

  Başvurular üzerine 2002 yılında öğrenciler hakkında soruşturma başlatan üniversitenin disiplin kurulu, iki öğrenci hakkında iki dönem uzaklaştırma cezası, altı öğrenci hakkında da üniversiteden atılma cezası vermişti.

  Quote Message: Hiç kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz. Devlet, eğitim ve öğretim alanında yükleneceği görevlerin yerine getirilmesinde, ana ve babanın bu eğitim ve öğretimin kendi dini ve felsefi inançlarına göre yapılmasını sağlama haklarına saygı gösterir. from Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Birinci Ek Protokolü
  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Birinci Ek Protokolü

  Diken'in haberine göre öğrenciler idare mahkemesinde dava açmış, mahkeme ise öğrencilerin verdikleri dilekçenin ya da fikirlerini ifade etmelerinin, disiplin cezasının mazereti olamayacağını ifade ederek yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

  Bu karardan sonra öğrencilerin okula devam etmelerine ve bütünleme sınavlarına girmelerine izin verilirken, tazminat talebi reddedilmişti.

  Öğrenciler tazminat taleplerini 2007 yılında yapılan sekiz bireysel başvuruyla AİHM’ye taşımıştı.

  Başvurular hakkındaki kararını dün açıklayan mahkeme öğrencilerin seçmeli Kürtçe ders talep ettikleri gerekçesiyle disiplin cezalarına çarptırılmasının hak ihlali olduğuna karar verdi. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) göre eğitim hakkının ihlal edildiğine hükmeden mahkeme, öğrencilerin her birine 1.500 euro manevi tazminat verilmesine karar verdi.

 11. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Bitcoin fiyatları aniden çökebilir

  Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bugün Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

  Bitcoin fiyatlarına değinen Şimşek, “Bu spekülasyondan uzak durmalı. Bitcoin fiyatı aniden aşırı derecede yükselebileceği gibi daha sonra çöküşe de geçebilir” ifadelerini kullandı.

  View more on twitter
 12. Hüseyin Korkmaz: Türk hükümeti, Halkbank ve İran hükümeti arasında Zarrab'ın katıldığı toplantılar yapıldı

  Eski polis Hüseyin Korkmaz, New York'ta Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın yargılandığı davada ifade vermeye devam ediyor.

  Duruşmayı takip eden gazeteci Adam Klasfeld'in aktardığına göre Korkmaz, Halkbank yetkililerinin İran hükümetinden temsilcilerle buluştuğunu söyledi. Savcının sorusu üzerine Korkmaz, Reza Zarrab ve Türk hükümetinden yetkililerin de toplantılara katıldığını belirtti.

  İfadeye göre toplantılar 3 Ekim ve 8 Kasım 2012'de gerçekleşti.

  View more on twitter
 13. Milletvekili Tuncay Özkan: Dört MİT daire başkanı PKK'nın elinde rehin

  Tuncay Özkan

  CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Güvenlik-İstihbarat Komisyonu üyesi Tuncay Özkan, PKK’ya operasyon yapmak isteyen MİT’ten 4 daire başkanının PKK tarafından rehin alındığını ve halen de örgütün elinde "esir" olduklarını söyledi.

  TBMM'de görüşülen MİT'in 2018 bütçesiyle ilgili söz alan CHP'li Özkan, TBMM çatısı altında Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu kurulmasına rağmen MİT Müsteşarı'nın Meclis'e bilgi vermeye gelmediğini belirtti.

  Özkan sözlerine şöyle devam etti:

  Quote Message: PKK'nın 4 üst düzey MİT daire başkanı, onların elinde esir düştü. Yazılı olarak da sorduk cevap vermediler. Bütün çalışmalar boyunca bunları dile getirdik. İstihbarat elemanlarımızın hangi operasyonla, nasıl ele geçirildiğini öğrenmek istiyoruz. MİT hangi yanlışları yapmış da bu durumdadır? Abdullah Öcalan'ı getiren MİT, 16 yıl sonra 4 daire başkanını terör örgütüne kaptırdı. Bunlar nasıl ele geçirildi. MİT hangi amaçla, hangi operasyona girdi öğrenmek istiyoruz. MİT hangi yanlışı yaptı da bu durumdadır. Takas yetkisi neden verildi? PKK'nın elinde olan daire başkanları için mi? Bu konu susularak, örtbas edilecek bir konu değildir. Sağlık Bakanlığı'nda yaşanan musibet MİT'te de yaşanıyorsa vah geldi devletin başına.
 14. AYM: Diyanet personeline siyaset yasağı Anayasa'ya uygun

  aym

  Anayasa Mahkemesi (AYM), imamların da aralarında bulunduğu Diyanet personeline siyaset yapma yasağını Anayasaya uygun buldu. AYM yasak getiren maddenin iptali istemini oybirliğiyle reddetti.

  Eskişehir 2’nci İdare Mahkemesi, Diyanet İşleri Başkanlığı personel yasasının 25’nci maddesinin iptali için AYM’ye başvurmuştu.

  AYM'nin kararının ardından imamlar, müftüler ve tüm Diyanet personeli siyasi faaliyette bulunması ve herhangi bir partiyi övmesine yönelik yasak olduğu gibi sürecek.

  Yasa ne diyor?

  Quote Message: Diyanet İşleri Başkanlığı kuruluşunun her derecesinde görev alan personel, Memurin Kanununun hizmetliler için yasak ettiği siyasi faaliyetten başka, dini görevi içinde veya bu görevin dışında, her ne suretle olursa olsun, siyasi partilerden herhangi birini veya onların tutum ve davranışını övemez ve yeremez. Bu gibi hareketleri tahkikatla sabit olanların, ilgili ve yetkili mercilerce işine son verilir”
 15. "İkinci eş bulma" sitesine Türkiye'den erişim yasağı

  Türkiye'de kurulmasının ardından haberleri çıkan ikinci eş bulma sitesi evlilikci.com'a erişim yasağı getirildi.

  View more on twitter

  Ancak siteye yurtdışından veya Türkiye içinde VPN kullanarak erişilebiliyor.

  Site, kadın örgütlerinin tepkisini çekmişti.

  Sitenin "hakkımızda" bölümünde şu ifadeler yer alıyor:

  "Türkiye'nin ilk, dünyanın üçüncü (İngiltere ve Endonezya'dan sonra), ikinci eş bulma sitesine hoşgeldiniz... Tüm semavi dinlerin izin verdiği ve ülkemiz kültürüne uygun ikinci eş kurumu bazı sorunların çözümüdür."

  Site, Nisa suresinin şu bölümüne de yer veriyor:

  "Nisa-3: Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdir de) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin."

 16. Diyarbakır Barosu'ndan işkence çağrısı yapan Cem Küçük hakkında suç duyurusu

  Diyarbakır Barosu, TGRT Haber kanalındaki Medya Kritik programında tutuklu ve hükümlülere işkence uygulanmasına yönelik çağrıda bulunan Cem Küçük ve Fuat Uğur hakkında suç duyurusunda bulundu.

  "Suç işlemeye tahrik ve suçu övme" gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusunda Cem Küçük'ün programda sarf ettiği şu ifadelere yer verildi ve soruşturma açılması talep edildi:

  Quote Message: 17/25 oldu diyelim İsrail'e yaptılar, olabilir. Dünyanın her yerinde her gün 15-20 toplu ölüm duyardık: Trafik kazası, intihar etti, toplu intihar etti, uyuşturucuyu fazla bastı, aşırı alkolden gitti, danayamadı köprüden atladı... Bir sürü gerekçe bulurlar. Burada da şimdi bunlara acıma. Bütün yöntemleri düşünmelisin. Ya elimizde çok kritik üç-dört tane FETÖ'cü var. Ali Fuat Yılmazer, Mehmet Partigöç, Alaaddin Kaya. Ya şu adamları bir konuştursanıza. Bunlar bir sürü şey biliyor. Bizim savcı şöyle: Oturuyor, 'Fuatçığım hoşgeldin, adın, soyadın...' mesela diyor. Nerede görev yaptın, bu işi sen mi yaptın? Hayır diyor. Kardeşim başka türlü de konuşturma teknikleri var. Sallandır ayağından camdan aşağıya. Bak sana bir tane MOSSAD tekniği anlatayım, Gideon'un Casusları kitabında vardı. Ajan yapmak istiyor mesela Filistinlilerden birini. Ajan olmuyor adam, kabul etmiyor. Gidiyor ailesinden birini tak diye öldürüyor. Gene yapmıyor, gene öldürüyor. Ondan sonra mecburen. Kaç tane bölye ajanı var. Adam canı pahasına... Havlu tekniği var biliyorsun. Yüze havluyu atıyor yukardan aşağıya suyu döküyor bu arada boğuyor. Ya bir sürü şey denersin

  Baro, suç işlemek için alenen tahrikte bulunan kişinin altı aydan beş yıla kadar hapisle cezalandırılacağını, suçun basın yayın yoluyla işlenmesi durumunda yarı oranına artırılacağını belirtti.

  Cem Küçük'ün açıklaması sosyal medyada da tepki çekmişti.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 17. Aralarında Kılıçdaroğlu'nun da olduğu CHP'li ve HDP'li vekillere yeni fezleke

  Kılıçdaroğlu

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, muhalefet partilerinden milletvekilleri hakkında hazırlanan yeni fezlekeleri paylaştı.

  Açıklamaya göre haklarında fezleke hazırlanan milletvekilleri ve gerekçeleri şöyle:

  • Yüksek Seçim Kurulu'nun şikayeti üzerine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 12 Eylül 2017'de FOX TV'de referandum süreci ile ilgili değerlendirmelerindeki beyanları hakkında fezleke hazırlandı. Kılıçdaroğlu konuşmasında Hakkari'de silahlı insansız hava aracıyla öldürülen kişilerin yanında silah bulunmadığını söylemişti.
  • CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun silahlı insansız hava araçlarıyla yapılan operasyonlarda sivillerin vurulduğuna ilişkin iddiaları nedeniyle fezleke hazırlandı.
  • CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel hakkında TBMM personelinin bilgisayar kasasını birim kapısını kırmak suretiyle yerinden sökerek genel kurul salonunda teşhir etmesi nedeniyle fezleke hazırlanarak Adalet Bakanlığı'na gönderildi.
  • HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp'ın Twitter'da yaptığı "Kürt var ama siyaseti yasak, siyasetçisi yasak. Kürt var ama, dili yasak, tarihi, okulu yasak. Bir de bu vardı. Kürtlüğünüzle gurur duyun" ve "Besime Koca açlık grevinde" paylaşımları hakkında fezleke hazırlandı.
  • HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran'ın 27 Ağustos 2017 tarihinde HDP Antalya İl Başkanlığı binasında yaptığı konuşma hakkında TCK'nın 301/4 maddesi uyarınca soruşturma izni talebinde bulunuldu.
 18. Emrah Serbes hakkında 22,5 yıla kadar hapis istemi

  Emrah Serbes

  İzmir-Aydın otoyolunda, arkadan otomobillerine çarptığı Ayhan Özçelik (59), eşi Nilgün Özçelik (51) ve kızı Zeynep Özçelik'in (16) ölümüne neden olan ve kazadan 6 gün sonra suçunu itiraf ederek, teslim olan senarist, yazar Emrah Serbes hakkında Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma sonrasında hazırlanan fezleke, İzmir'de iddianameye dönüştürüldü.

  Serbes, bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmaktan 22.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle hakim karşısına çıkacak. Serbes ile aynı araçta bulunan ve ilk aşamada otomobili kendisinin kullandığını iddia eden arkadaşı Kenan Doğru için de suç üstlenmekten 2 yıla kadar hapis cezası istendi.

  DHA'ya göre davanın hangi mahkemede görüleceğinin daha sonra belli olacak.

 19. İstanbul'da şüpheli araçta bomba bulundu

  şüpheli araç

  İstanbul Bahçelievler'de polisi alarma geçiren şüpheli bir araçtan bomba çıktığı ve bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

  DHA'nın haberine göre kapalı kasa minibüste patlayıcı madde olduğu yönünde ihbar üzerine polis alarma geçti. Aracın bulunduğu sokak emniyet şeridiyle kapatıldı. Olay yerine çok sayıda polis ekibi sevkedildi.

  Terörle Mücadele Şubesi ve Bahçelievler Emniyet Müdürlüğü ekipleri de geniş güvenlik önlemleri aldı. Olay yerine gelen bomba uzmanı polis, özel kıyafetini giyerek araçta inceleme yaptı. Araçta zaman zaman fünye ile kontrollü patlatma yapıldı. Araçta bulunan malzemeler indirilerek incelemeden geçirildi. Yaklaşık 2,5 saat incelenen şüpheli araçta bomba bulunduğu öğrenildi. Bir kişi gözaltına alınırken şüpheli araç çekiciyle olay yerinden götürüldü.

 20. Haaretz: İsrail İstihbarat Bakanı Suudi Arabistan'ın yeni arabulucu olmasını teklif ediyor

  Yisrael Katz

  İslam İşbirliği Teşkilatı’nın sonuç bildirgesi, liderler tarafından canlı yayında açıklanıyor.

  Filistin lideri Mahmud Abbas, “Ben bu zirveyi başarıyla tamamlanan ender zirvelerden biri olarak görüyorum” derken Cumhurbaşkanı Erdoğan ise İsrail-Filistin barış görüşmelerinde artık ABD’nin arabulucu olamayacağını, yeni bir arabulucuya ihtiyaç olduğunu belirtti.

  Zirveyi takip eden BBC Türkiye Muhabiri Mark Lowen’a göre toplantıya katılan bazı Müslüman liderleri diğerlerine göre Trump’ı daha çok destekliyor.

  Lowen, toplantıdan çıkan bildirinin Beyaz Saray politikasına etki etmesinin beklenmediğini de vurguluyor.

  Öte yandan İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesi, İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı İsrail’e davet ettiğini yazdı.

  Suudi Arabistan’ın İsrail ile diplomatik ilişkisi bulunmuyor.

  Haaretz’e göre Katz, Suudi Arabistan’ın İsrail-Filistin barış görüşmelerinde arabulucu olmasını önerdiğini, İsrail’in böyle bir barış sürecinin içinde yer alacağını söyledi.

  Katz, Suudi Arabistan'ı "Arap dünyasının lideri" olarak tanımladı

  Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud, İstanbul’da bugün düzenlenen zirveye katılmamıştı.