Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Bugünkü Canlı Anlatım sayfamızın sonuna geldik. Gelişmeleri BBC Türkçe internet sitesinden takip edebilirsiniz.

 2. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Gedikli görevinden ayrıldı

  Bülent Gedikli

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomiden sorumlu Başdanışmanı Dr. Bülent Gedikli, bugün görevinden ayrıldığını duyurdu.

  Gedikli açıklamasını Twitter hesabıdan paylaştı:

  "Cumhurbaşkanı Başdanışmanlık görevimden bugün itibariyle ayrılıyorum. Bu yeni bir karar değildi. Kardemir Anonomim Şirketi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Sabahattin Zaim Üniversitemizde yani reel sektörde ve akademik hayatta daha güçlü, daha müreffeh, daha güzel bir Türkiye için üretmeye devam edeceğiz. Siyasetimizi koltuklarda değil sahada üreterek, öğreterek daha güçlendirmek için çalışarak yapacağız. Yani daha aktif daha üretmemiz gereken bir dönem başlıyor. Başta 16 yıl önce birlikte AK Parti'mizi kurduğumuz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm yol arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Kamuoyuna Saygı İle Duyurulur.

  AK Parti Kurucu Üyesi Dr. Bülent Gedikli"

  View more on twitter
 3. Kılıçdaroğlu: Doğu Kudüs'teki konsolosluk büyükelçilik olsun

  Kemal Kılıçdaroğlu
  Quote Message: Verdiğiniz sözü tutacaksınız arkadaş. Doğu Kudüs'te ne var? Konsolosluğumuz var, şimdi o konsolosluğu büyükelçiliğe çevirin kardeşim. Ben takipçisi olacağım.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Doğu Kudüs'ün Filistin Yönetimi'nin başkenti olması kararıyla ilgili açıklamasında "Filistin bizim milli davamızdır. Bu karar çok önemli" dedi.

  Muğla'da konuşan Kılıçdaroğlu ayrıca Türk konsolosluğunun büyükelçiliğe çevrilmesi çağrısında bulundu:

  "Bu karar çok önemli. Bu karara her türlü desteği veriyoruz. Hükümetin gereğini yerine getirmesini istiyorum. Doğu Kudüs'e gidecekler, Filistin'in büyükelçiliğini burada kurduk diyecekler. Verdiğiniz sözü tutacaksınız arkadaş. Doğu Kudüs'te ne var? Konsolosluğumuz var, şimdi o konsolosluğu büyükelçiliğe çevirin kardeşim. Ben takipçisi olacağım. Filistin'in davasını savunan her vatandaşın da takipçisi olmasını istiyorum. Filistin davasının sağı solu yoktur, bizim milli davamızdır. Biz Filistin'e her koşulda sahip çıkacağız.

 4. Kemal Kurkut davasının ilk duruşmasında tutuksuz yargılama kararı

  Kemal Kurkut'un yakınları açıklama yapıyor.

  Diyarbakır Nevruz’unda üniversite öğrencisi Kemal Kurkut'un öldürülmesiyle ilgili davanın ilk duruşmasında şüpheli polis memuru ilk kez hakim karşısına çıktı.

  Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada tutuksuz sanık polis, “olası kastla insan öldürme” suçundan müebbet hapis istemiyle yargılanıyor.

  Davayı takip eden BBC Türkçe muhabiri Hatice Kamer'in aktardığına göre mahkeme, savcılığın sanık hakkında tutuklama talebini reddedi.

  Dava 26 Nisan’a ertelendi.

  Kemal Kurkut'un yakınları da delillerin güçlü olduğunu sanığın tutuklu yargılanması gerektiğini söyledi.

  Cihan Kurkut, "Sanık tutuksuz yargılanıyor, polisin açığa alınmış olduğunu sanıyorduk ama hala görev başındaymış" dedi.

  HDP Batman milletvekili Ayşe Acar Başaran cezasızlığa dikkat çekip Kemal Kurkut'un ölümünün faili meçhul olmasına, dosyanın zaman aşımına uğramasına izin vermeyeceklerini söyledi.

  Kemal Kurkut'un annesi de “Allahtan bulsunlar, Kemal’in ne suçu vardı, eğlenmeye gelmişti ama onu vurdular. Bu nasıl bir adalettir, bu nasıl bir devlettir" sözleriyle tepki gösterdi.

  Kemal Kurkut Diyarbakır'da 21 Mart'ta polis tarafından vurularak hayatını kaybetti.

  Diyarbakır Valiliği, olay sonrası açıklamasında Kemal Kurkut'un polisleri çantasında bomba olduğunu söyleyerek tehdit ettiğini, "canlı bomba olduğu şüphesiyle" vurulduğunu belirtmişti.

 5. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeşil pasaport açıklaması

  Cumhurbaşkanı Erdoğan
  Quote Message: "Yeşil pasaport olarak bilinen hususi damgalı pasaport sahibi gençlerimiz çalışmaya başladığında bu haklarını kaybediyorlardı. Artık bu gençlerimiz 25 yaşına kadar çalışmaya başlasalar da bu haklarını kullanabilecekler."

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstihdam Şurası'nda yaptığı konuşmada, yeşil pasaport sahibi olanların 25 yaşına kadar çalışmaya başlasalar da haklarını koruyabileceklerini söyledi ve istihdam ile esnafa ilişkin şu açıklamaları yaptı:

  "Bu yılın şubat ayında başlattığımız istihdam seferberliğine katılan iş dünyamıza özellikle şükranlarımı sunuyorum. Bu seferberlik sayesinde 2017 yılında şu ana kadar 1,5 milyon kişiye yeni istihdam sağlanması bir rekordur.

  "Önümüzdeki yıl 3 ve daha az çalışanı olan işletmelerimizin sağladıkları her ek istihdam için ödedikleri primlerin her bir ayını biz ödeyeceğiz. Esnaflarımıza, küçük işletmelerimize bir ay senden, bir ay bizden diyeceğiz.

  "Görüldüğü gibi en büyüğünden en küçüğüne iş dünyamızın tamamına hitap eden bir istihdam politikası oluşturuyoruz. Teşvikle bir istihdam ilave eden iş adamlarımızdan şimdi kendi imkanlarıyla da buna bir istihdam ilave edip, 2 istihdam sağlamalarını istiyoruz.

  "Ülkemizin önünü terörle, darbeyle kesemeyeceklerini anlayanlar şimdi ekonomi silahını çektiler. Türkiye’nin ana muhalefeti bile 11,1’den rahatsız."

 6. Çavuşoğlu: Rusya'yla S-400 füze savunma sistemi anlaşması sağlandı

  Füze Savunma Sistemi

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin Rusya'dan satın alacağı S-400 füze savunma sistemleriyle ilgili anlaşmanın sağlandığını belirtti.

  Çavuşoğlu, "S-400 konusunda bir sorun yok. Kredilendirme konusunda en son Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ziyaretinde mutabakat sağlandı ve bunun kağıda dökülmesi, detayların konuşulması gerekiyor. Uzmanlarımız bunu sürdürüyor. Tamamlandıktan sonra belki de bu hafta içinde imzalanacak" diye konuştu.

  Füze savunma sisteminin konuşlandırılmasıyla ilgili teknik çalışmaların devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, askeri ve sivil teknisyenlerin yerleştirilebileceğini ama bunu 'Rusya'nın Türkiye'ye asker konuşlandırması' anlamına gelmediğini söyledi.

  Türkiye'nin Rusya'dan satın almak için anlaştığı S-400 füze savunma sistemi hakkında bilinmesi gereken her şey

  Füze savunma sistemi mekanizması
 7. Cumhurbaşkanı Başekonomi Danışmanı'ndan faiz yorumu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başekonomi Danışmanı Dr. Bülent Gedikli, Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararıyla ilgili Twitter'dan yorum paylaştı.

  Gedikli, açıklamasından birkaç saat sonra görevinden ayrıldığını duyurdu.

  View more on twitter
 8. Merkez Bankası kararı sonrası dolarda sert yükseliş

  Dolar destesi

  Merkez Bankası'nın 8 ay sonra ilk defa faiz artırma kararıyla dolar da yükseldi.

  Faiz artışı öncesi 3.83 seviyesinde seyreden dolar, 50 puanlık faiz artışı sonrası 3.89'a kadar yükseldi.

  Bloomberg HT'nin aktardığına göre Standard Chartered analistleri daha önceki değerlendirmelerinde 50 baz puanlık artırımının hayal kırıklığı olacağını, bunun Dolar/TL 'nin 2018 sonuna kadar 4.20'ye yükselmesi için zemin hazırlayacağını kaydetmişti.

 9. Merkez Bankası faiz artırdı

  Türk lirası

  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, geç likidite penceresi faizini yarım puan arttırdığını duyurdu. Geç Likidite Faizi % 12,25'ten % 12,75'e yükselmiş oldu.

  Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  "Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi belirlenmesine karar vermiştir:

  a) Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 seviyesinde sabit tutulmuştur.

  b) Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8 düzeyinde sabit tutulmuştur.

  c) Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulurken, borç verme faiz oranı yüzde 12,25’ten yüzde 12,75’e yükseltilmiştir.

  2017 yılı genelinde toplam talep güçlü bir seyir izlerken kredilerde hızlı bir artış gözlenmiştir. Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin gücünü koruduğuna işaret etmektedir. İç talepteki iyileşme devam ederken dış talepteki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir.

  Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve yakın dönemde yaşanan maliyet gelişmeleri beklentiler ve fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırmıştır. Bu çerçevede Kurul, parasal duruşun sıkılaştırılmasına karar vermiştir."

 10. ABD, Ankara'daki FBI ataşesinin Türk makamlarınca çağrıldığını doğruladı

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Ankara'daki Amerikan Büyükelçiliği'nde görevli ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ateşesinin Türk makamlarınca çağrıldığını doğruladı.

  Heather Nauert günlük basın toplantısında bir gazetecinin sorusu üzerine, "Türkiye'deki büyükelçiliğimizde FBI ataşesi olarak çalışan kişinin Türkiye'de bir bakanlığa çağrıldığını doğrulayabilirim" dedi.

  Haberin ayrıntılarına BU LINK'ten ulaşabilirsiniz.

 11. Tokat'ta tiyatro sahnesinde oyuncuya saldırı

  Tiyatro sahnesinde oyuncuya saldıran kişiyi ayırmaya çalışanlar etrafında toplandı.

  Tokat'ta sahnelenen bir tiyatro oyununda seyircilere hitaben konuşma yapan oyuncu, sahne arkasından çıkan bir kişi tarafından darp edildi.

  DHA'nın haberine göre Ankara'dan Tokat'a giden özel tiyatro ekibi Tokat 26 Haziran Kültür Sarayı'nda Kanlı Nigar adlı oyunu sahneliyordu.

  Oyuncu, perde başlamadan önce seyircilere hitaben bir konuşma yaptı ve selamladıktan sonra kulise yöneldi.

  O sırada, sahne arkasından çıkan ve organizatör firma çalışanlarından olduğu belirtilen kişi sahne arkasından çıkıp oyuncuya kafa attı.

  Oyuncunun tedavisinin ardından Emniyet Müdürlüğü'ne gidip şikâketçi olan oyuncu şehri terk etti.

  Her iki tarafın birbirinden şikâyetçi olduğu olayın alacak verecek yüzünden çıktığı iddia ediliyor.

  Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 12. Bekir Bozdağ'dan 2011'de Fethullah Gülen'i öven sözleri için açıklama

  Bekir Bozdağ

  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 2011 yılında TBMM'de yaptığı ve meclis tutanaklarında yer alan Fethullah Gülen'i öven sözleri yeniden gündeme getiren kişiler için "FETÖ'nün teröristleri" dedi ve "2011'de yapılmış bir konuşma, o zaman 'FETÖ' ibaresi var mıydı?" diye tepki gösterdi.

  Bekir Bozdağ, 2011 yılında TBMM'de Fethullah Gülen için 'bu ülkenin yetiştirdiği bir kıymet' ifadesini kullanmış ve "Bu ülkenin milli ve manevi değerlerine bağlı nesillerin yetişmesi için hizmetini yapıyor. Her şey de açık. Devletin denetimi gözetimi altında açık. Her şey göz önünde olan..." demişti.

  HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, meclisteki bütçe görüşmelerinde bu sözleri yeniden gündeme getirdi. Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre Bozdağ o dönemki sözleri için şunları söyledi:

  "2011’de yapılmış bir konuşma. O zaman ‘Fetullahçı terör örgütü’ (FETÖ) ibaresi var mıydı, söylendi de mi biz söylemedik? Terör örgütü vasfı ortaya çıktıktan sonra terör örgütü diyen hükümet biziz ve mücadele eden biziz. Fetullahçı terör örgütünün başındaki baş terörist ve onun tasmalılarıyla mücadele eden Türkiye’de 10 siyasetçi varsa birisi de bu kardeşinizdir."

 13. Maliye Bakanlığı'nda 'FETÖ operasyonu'

  Polis

  15 Temmuz darbe girişimi sonrası, Fethullah Gülen Cemaati'ne yönelik soruşturma kapsamında Maliye Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda görevli 1'i aktif çalışan 78 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 'Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)' soruşturmasında hakkında gözaltı kararı çıkarılanların KHK ile görevlerinden ihraç edildikleri ve Bylock kullandıkları tespit edildi.

  Biri aktif çalışan, 79 şüphelinin yakalanması için Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, sabah saatlerinde 26 ilkde eş zamanlı operasyon başlatıldı. Operasyonlarda şüphelilerden 24'ünün gözaltına alındı.

  Anadolu Ajansı, şüphelilerin şifreli haberleşme programı ByLock kullanarak, Maliye Bakanlığına ait bilgileri sızdırdıklarını bildirdi.