Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Zarrab davası: Jüri yemin etti, değerlendirmelere başlıyor

  Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın tek sanık olduğu ve İran yaptırımlarının yasa dışı yollardan delinmesiyle ilgili ABD'de görülen davada son aşamaya gelindi.

  Yargıç Richard Berman, bugün jüri üyelerine karar alma süreciyle ilgili son talimatları verdi. Yemin eden jüri üyeleri, değerlendirmelerine başlıyor.

  Davanın dünkü oturumunda iddia makamı ve savunma kapanış konuşmalarını yapmıştı.

  Jürinin Atilla'ya yöneltilen altı ayrı suçlama için tek tek sanığın suçlu olup olmadığına karar vermesi bekleniyor.

  Sürecin nasıl ilerleyeceğini okumak için tıklayın.

  View more on twitter
 2. Akşener Politico'nun 2018'de Avrupa'yı şekillendirecek 28 ismi arasında

  Marel Akşener çizimi

  Amerikan Politico dergisi, İYİ Parti lideri Meral Akşener'i 2018'de "Avrupa'yı sarsacak, şekillendirecek ve hareketlendirecek" 28 isim arasında gösterdi.

  Politico, listede 13. sırada yer alan Akşener için "Tabandan milliyetçi" nitelemesini kullandı.

  Listede 28 farklı üllkeden 18 erkek ve 10 kadın yer alıyor. Politico bu isimlerin 2018 yılı boyunca yakından izlenmesi gerektiğini, bu kişilerin dünyayı şekillendirecek isimler olduğunu belirtiyor.

  Politico Akşener'in neden listeye alındığını şöyle açıkladı:

  "Emektar siyasinin yeni partisi - İYİ Parti - Türkiye'nin muhalafetini yeniden canlandırmaya ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi egemenliğine tehdit oluşturmaya aday."

  "Akşener'in, Erdoğan'ın çoğunluğuna ciddi bir tehlike oluşturması, hükümete yakın medyayı da endişelendiriyor ve onun ismini lekelemeye çalışıyorlar. Erdoğan şu ana kadar Akşener hakkında yorum yapmaktan kaçıındı ancak uzun zaman sessiz kalması pek mümkün görünmüyor."

  3 yıldır hazırlanan listede geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da yer verilmişti.

 3. Çavuşoğlu'ndan ABD'ye tepki: İsimleri alıp ne yapacaksınız?

  Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler'deki Kudüs oylaması öncesinde ABD'den yapılan açıklamalara tepki gösterdi.

  ABD'nin BM Büyükelçisi Nikki Haley, BM Genel Kurulu'nda oylanacak ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını reddeden karar tasarısına destek veren ülkelerin Başkan Donald Trump'a bildireceğini söylemişti.

  Bakan Çavuşoğlu ise, ABD'ye tepki göstererek "Ne yapacaksınız isimleri alacaksınız da? O ülkelerin de işgal edilmesine müsaade edeceksiniz ya da onları cezalandıracak mısınız? Artık dünya değişti. Artık ben güçlüyüm, o nedenle de haklıyım anlayışı değişti. Artık dünya haksızlıklara isyan ediyor" dedi.

  Çavuşoğlu, Filistin Dışişleri Bakanı Riad el-Maliki ile ABD'ye hareketlerinden önce Atatürk Havalimanı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

  Kudüs kararı yarın BM Genel Kurulu'nda görüşülüp oylanacak.

 4. Zarrab davasında jüri değerlendirmesi başlıyor

  Hakan Atilla

  Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın tek sanık olduğu ve İran yaptırımlarının yasa dışı yollardan delinmesiyle ilgili ABD'de görülen davada son aşamaya gelindi.

  Bugün jürinin karar için değerlendirmelere başlaması bekleniyor.

  Yargıç Richard Berman, bugün jüri üyelerine karar alma süreciyle ilgili son talimatları verecek.

  Davanın dünkü oturumunda iddia makamı ve savunma kapanış konuşmalarını yapmıştı.

  Öte yandan Atilla'nın avukatları, dünkü duruşmada kanıtlar arasında yer almayan bir BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) raporuyla ilgili olarak Atilla'ya soru yöneltimesinin hatalı yargılamaya girdiğini iddia ederek, davanın düşürülmesi talebinde bulundu.

  Savcılığın bu talebe New York saati ile 17.00'a kadar cevap vermesi bekleniyor.

  Ancak Atilla'nın avukatlarının bu girişiminin kabul edilmesi beklenmiyor.

  Bu sırada davanın 12 jürisinden 2'si Yargıç Richard Berman tarafından değiştirildi. Jüri üyelerinden birinin çok önceden planlanmış seyahati, diğerinin ise yüksek ateş nedeniyle değiştirildiği açıklandı.

 5. HDP Milletvekili Paylan: Avrupa'daki Türkiyelilere karşı suikast timi harekete geçirildi

  Garo Paylan

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Avrupa'da yaşayan Türkiye kökenli vatandaşlara suikast düzenleneceğine dair istihbarat aldığını söyledi.

  Paylan, birçok kaynaktan doğruladığı bilgiye göre Türkiye merkezli yapının "sansasyon yaratacak isimler peşinde olduğunu söyledi. Paylan "Bu tip cinayetlerde mesele sansasyon yaratmaktır. Sizlerde bunu tahmin edebilirsiniz. Hangi isimler üzerinden sansasyon yaratılabilecekse liste o yöndedir. Ellerinde bir liste olduğu iddiası var"

  Paylan'ın bugün Meclis'te yaptığı açıklamanın devamı şöyle:

  "Başta Almanya olmak üzere, Avrupa’da yaşayan Türkiyeli vatandaşlarımıza dönük bir suikast veya suikastler zinciri ile ilgili bir girişimde bulunmak üzere olduğuna dair istihbarat aldık. Türkiyeli Alevi, Ermeni veya Kürt kimlikli vatandaşlarımız yıllardır Avrupa’da yaşıyorlar. Özellikle AKP’nin son dönemdeki baskıcı uygulamalarından dolayı, binlerce akademisyen, gazeteci, siyasetçi, kanaat önderi de Avrupa’da yaşamak durumunda bırakıldı. Ve bu gazeteciler, akademisyenler biliyorsunuz Türkiye hükümeti tarafından, Cumhurbaşkanı tarafından ve Türkiye medyası tarafından, “vatan haini” olarak yaftalandılar. Haklarında manşetler yapıldı, bir algı operasyonu ile sanki vatana ihanet ediyorlarmış şeklinde yaftalandılar...

  "Bu çeşit söylemler ve siyasetin yarattığı bu iklimler maalesef belli odakları harekete geçirir. bu tip iklimlerde, eğer ki hükümet belli kişileri, belli grupları “vatan haini” olarak yaftalanmışsa, geçmişte pek çok örneğini bildiğimiz gibi, Türkiye içindeki belli dinamikler de bu kişilere veya gruplara dönük suçlarda, suç girişimlerinde bulunabilirler. Maalesef benim aldığım istihbarata göre ki pek çok kaynaktan doğruladım, Türkiye merkezli bir yapı, bu cinayetlerin, bu suikastlerin işlenmesi için harekete geçmiş durumdadır. Ve Türkiye merkezli bu yapı belli suikastçileri harekete geçirmiş durumdadır.”

 6. AKP'yi işgal davasında 4'ü ağırlaştırılmış 15 müebbet hapis cezası

  Silivri Cezaevi yerleşkesi

  15 Temmuz darbe girişimi sırasında AKP İstanbul İl Başkanlığı binsını işgal girişimi davasında karar çıktı.

  2 binbaşı ve 2 yüzbaşı ağırlaştırılmış müebbet, 1 üsteğmen ile 1 asteğmenin de aralarında bulunduğu 11 sanık ise müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

  Duruşma İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Cezaevi yerleşkesinin karşısında bulunan duruşma salonlarının bulunduğu binada yapıldı.

  Mahkeme, eski binbaşılar Faruk Şimşek ve Erol Hazıroğlu ile eski yüzbaşılar Gökhan Güney ve Hasan Hüseyin Altınsay'ı, "Cebir ve şiddet kullanarak Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

  Eski Asteğmen Muzaffer Dikencik, eski Asteğmen Berkay Demir, eski Astsubay Ali Aydoğan ve uzman çavuşlar Arif Emre Esen, Cem Karaaslan, Hüreyre Can Çatal, İbrahim Tıraş, Şahin Kurt, Feyyaz Yörük, Reşat Ardıl ve Fahrettin Kemal de "Cebir ve şiddet kullanarak Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Sanıkların duruşmalar esnasındaki tutum ve davranışlarını gerekçe gösteren mahkeme, cezayı müebbet hapis cezasına çevirdi.

  Tutuklu sanık ihraç edilen Yüzbaşı Hasan Hüseyin Altınsoy, "Umarım vereceğiniz karar Türk hukuk tarihine utanç olarak geçmez. Ne karar verirseniz verin vatan sağolsun" dedi.

 7. Deniz Kuvvetleri'ne satılan konservelerde at eti bulundu

  Askerler yemek yerken

  Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için 2015 yılında alınan 12 bin 500 kilo kavurma tipi kutulanmış et konservenin 4 bin 50 kilosunda at eti tespit edildiğini açıkladı.

  DHA'dan Ferit Aslan'ın haberine göre Bakan Canikli, ilgili firma ile sözleşmenin feshedilip, suç duyusunda bulunulduğunu, tespit edilen at etinin de personelin tüketimine sunulmadan imha edildiğini bildirdi.

  Olay, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun Gölcük Donanma Komutanlığı'na bozuk et ve at eti satıldığı iddialarıyla ilgili yazılı soru önergesi vermesiyle ortaya çıktı.

  Bakan Canikli "Kavurmanın 8 bin 950 kilosu sorunsuz tüketilmiş, ancak kalan 5 bin 550 kg için muhtelif zamanlarda kapak açıldığında koku geldiğinin tespiti üzerine, yüklenici firmadan ürünleri değiştirmesi talep edilmiştir. Yüklenici firma tarafından yeni getirilen kavurmalar serolojik analizler için Bursa Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderilmiş, yapılan analizler sonucunda 4 bin 50 kilo kavurmada at eti tespit edilmiştir."dedi.

 8. Sosyal medyada #Bende tartışması

  Edebiyat dergisi Bavul'da kadınların maruz kaldığı cinsel tacizle ilgili yer alan bir yazı, Twitter'da tartışma başlattı.

  Dergi yazarlarından Aslı Tohumcu, #Bende başlığını kullanarak, kadınların başlarından geçen bazı taciz olaylarını kurgusal olarak tacizde bulunan erkeklerin ağzından yazmıştı.

  Yazının üslubu ve içerdiği hikâyeler ise bazı gazeteci, yazar ve Twitter kullanıcılarının tepkisini çekti.

  Dergideki yazı
  View more on twitter

  Aslı Tohumcu Twitter hesabı üzerinden eleştirilere yanıt verdi. Tohumcu "Bu derdi vahşi bir dille anlatmak istedim. Tacizin ifşası konusundaki önerilerinizi bekliyorum" yazdı.

  View more on twitter

  Hollywood'da art arda gelen taciz ve cinsel istismar suçlamalarının ardından kadınlar dünya çapında #Metoo (Bende) etiketini kullanarak başlarından geçen taciz ve istismar vakalarını paylaşmaya ve tacizcilerini ifşa etmeye başlamıştı.

 9. Mit tırları davasında savcı sanıkların 15'er yıla kadar hapsini istedi

  UTALAA SONRASINDA ENIS BERBEROGLU'NUN AVUKATI MURAT ERGUN, OYA BERBEROGLU ILE CHPLI VEKILLER MAHMUT TANAL VE BARIS YARKADAS ILE BIRLIKTE ACIKLAMA YAPTI
  Image caption: Mutalaa sonrasında Enis Berberoğlu'nun Avukatı Murat Ergün açıklama yaptı.

  Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait tırların görüntülerinin yayınlanmasıyla ilgili süren davada, savcı, CHP İstalbul Milletvekili Enis Berberoğlu, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül ve gazeteci Can Dündar ile ilgili mütaalasını verdi.

  Cumhuriyet Savcısı Mehmet Yeşilkaya, Berberoğlu, Gül ve Dündar hakkında “terör örgütüne üye olmaksızın örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep etti.

  Duruşma İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Berberoğlu'nun eşi Oya Berberoğlu, kızı Dilara Berberoğlu, Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar izleyici olarak katıldı.

  Mahkeme heyeti Başkanı Ali İhsan Horasan ve üye hakimler Arif Atanıan ile Sonat Güvenç duruşmaya 24 Ocak 2018’de devam edilmesini kararlaştırdı.

  Aydınlık gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel ile eski istihbarat şefi Orhan Ceyhun Bozkurt hakkındaki dosyanın ise bu davadan ayrılmasına karar verildi.

  Tırlarla ilgili görüntüleri Can Dündar'a verdiği iddia edilen Enis Berberoğlu, 14 Haziran 2017'de görülen duruşmada, “Siyasi ve askeri casusluk maksadıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklama" suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırılarak tutuklanmıştı.

  Berberoğlu için müebbet isteniyor

  Berberoğlu’na verilen 25 yıl hapis cezasının bozulmasının ardından 1 Aralık’ta Bölge Adliye Mahkemesi'nde yeniden yargılanmaya başlanan davada savcı, Berberoğlu’nun "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklama" suçlamalarıyla müebbet hapsini istemişti.

  Berberoğlu için müebbet istenen davaya 16 Ocak'ta devam edilecek.

  Mit Tırları davası neydi?

  19 Ocak 2014'te Suriye'ye giden 3 TIR, Hatay'da savcılık emriyle yapılan bir jandarma-polis operasyonuyla durduruldu.

  Gelişmeyi haberleştiren ilk yayın organı Radikal gazetesi oldu.

  21 Ocak 2014'te Aydınlık gazetesi, söz konusu TIR'larda cephane taşındığını öne süren bir haber yayımladı.

  29 Mayıs 2014'te Cumhuriyet gazetesi "İşte Erdoğan'ın yok dediği silahlar" manşetiyle çıktı.

  Haberde 19 Ocak 2014'te üç TIR'ın durdurulması operasyonundan fotoğraflar ve bilgiler paylaşıldı. Bu TIR'larla Suriye'deki gruplara silah ve cihatçı sevk edildiği iddia ediliyor, kanıt olarak da savcılık dosyasından alındığını belirtilen görüntüler veriliyordu.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise "Savcı, benim iznim, Adalet Bakanlığı'nın haberi olmadan böyle bir müdahalenin içine giremez. Milli İstihbarat Teşkilatı'nın ne getirip ne götürdüğüne bakamaz.Bu, paralel yapılanmanın diğer bir versiyonudur. Kısa bir zaman önce atılan adımın devamıdır" açıklamasını yapmıştı.

 10. Taksim'de yılbaşı kutlamalarına yasak

  Taksim Meydanı'nda geçmiş yıllarda da yılbaşı kutlamalarının yasaklandığı olmuştu.

  İstanbul'da yılbaşı kutlamalarının merkezlerinden olan Taksim Meydanı'nda bu yıl kutlamalara izin verilmeyeceği açıklandı.

  Beyoğlu Emniyet Müdürü İsmail Kılıç,"Halkın huzurlu bir yeni yıl geçirmesi için kutlama yapılmayacak. Toplanmalara izin verilmeyecek" dedi.

  Yılbaşı gecesi İstiklal Caddesi ile Taksim Meydanı'na girişlerde Karaköy, Cihangir ve Talimhane ile Tarlabaşı'ndan girişlerde de önlemler alınacak.

  Kılıç açıklamayı Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'nce, Taksim'deki bir otelde düzenlenen "Huzur Toplantısı"nda yaptı.

  Quote Message: Yılbaşı tedbirleri üst seviyede olacak. Geçtiğimiz yıl Reina saldırganının önce Taksim’de görüntü çekip daha sonra tedbirleri görünce başka yere yönlenmesi nedeniyle tedbirleri iki katına çıkaracağız." from İsmail Kılıç Beyoğlu Emniyet Müdürü
  İsmail KılıçBeyoğlu Emniyet Müdürü
 11. Doğumunun 102. yıl dönümünde Aziz Nesin'in BBC Türkçe röportajı

  Bugün kitapları, yazıları, tiyatro oyunlarıyla Türkiye'de büyük iz bırakan Aziz Nesin'in 102. doğum günü.

  Nesin 20 Aralık 1915'te İstanbul Heybeliada'da dünyaya geldi, 6 Temmuz 1995'te geçirdiği kap krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

  Nesin özellikle Salman Ruşdi'nin, Müslümanların çoğunlukta olduğu birçok ülkede yasaklanan kitabı Şeytan Ayetleri'ni Türkçe'ye çevirerek Aydınlkık gazetesinde yayımlamaya başlaması nedeniyle 90'larda çok eleştirilmiş; Nesin ise kendisini eleştirenlere "hoşgörü" mesajı vermişti.

  BBC Türkçe radyosu da, Şeytan Ayetleri'nin yayımlanmaya başlamasından bir kaç gün sonra, 30 Mayıs 1993'te Aziz Nesin'le bir röportaj yapmıştı.

  Arşiv Odası adlı programımızda yayınladığımız röportaj:

  View more on youtube
 12. Meral Akşener Marine Le Pen benzetmesini kabul etmedi

  Meral Akşener

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, Avrupa siyaset sahnesinin aşırı sağında yer alan, Fransa’daki Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen gibi siyasetçilerle arasında kurulan benzerliği doğru bulmadığını söyledi.

  Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Akşener, “Avrupa milliyetçiliği ile Türkiye’deki milliyetçilik algısı arasında büyük bir fark var” dedi ve Türk milliyetçilerinin söylemlerinde “ırkçılığın bulunamayacağını” belirtti. Akşener “Türk milliyetçileri asla böyle bir yaklaşımı benimsememiştir" dedi.

  2019’da cumhurbaşkanlığına aday olacağını ve seçilirse parlamenter sistemi geri getireceğini söyleyen Akşener, seçimin 2019 öncesinde yapılmasının da mümkün olduğunu ifade etti.

 13. Başbakan Yıldırım: Nihai çözüm buradaki insanların kendi yurtlarına dönebilmesidir

  Yıldırım Arakanlı Müslüman mültecilerle

  Bangladeş'i ziyaret eden Başbakan Binali Yıldırım, ülkeye sığınan Arakanlı Müslümanlar mültecilerle bir araya geldi.

  Arakanlı Müslümanların yaşadığı kampları ziyaret eden Başbakan Yıldırım, kamp şartlarının iyileştirilmesi için Bangladeş hükümeti ile görüşmelerde bulunduklarını belirtti.

  Yıldırım "Kamp şartlarını iyileştirmek için Bangladeş yönetiminden uygun yer talebinde bulunduk. Ama esas itibariyle nihai çözüm buradaki insanların kendi yurtlarına dönebilmesidir” dedi.

  Yıldırım Arakanlı Müslümanlara yardımın artık uluslararası bir kampanyaya dönüşmesi gerektiğini de söyledi.

  Sınır Tanımayan Doktorlar: Myanmar'da bir ay içinde binlerce Arakanlı Müslüman öldürüldü