Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan İrem Köker

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de bugün yaşananları aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  İyi akşamlar

 2. BM'de Çavuşoğlu'ndan ABD'ye "zorbalık" suçlaması

  CAVUSOGLU
  Quote Message: ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti kabul etme kararı bütün değerlere yönelik bir saldırıdır. İstanbul'da bir Kudüs zirvesi gerçekleştirdik. İslam İşbirliği Teşkilatı, dünyadaki en büyük ikinci hükümetlerarası organdır. İsrail Parlamentosu tarafından 1980 yılında alınan kararı reddetmiş ve Doğu Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak kabul etmiştir. Kudüs, üç semavi din için kutsal bir kenttir ve bu tarihi statüyü muhafaza etmek tüm insanlığın görevidir. ABD'nin kararı da bu çok kimlikli yapısına yönelik bir tehdittir ve iki devletli çözümü tehlikeye atmıştır. Bazı üye devletlerin maddi yardımlarla tehdit edilmesi kabul edilemez, bu zorbalıktır. Üye devletlerin oyu satılık değildir." from Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanı
  Mevlüt ÇavuşoğluDışişleri Bakanı
 3. Türkiye, BAE maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı

  BAE

  Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) maslahatgüzarını dışişleri bakanının paylaştığı Twitter mesajına tepki göstermek amacıyla Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı

  BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed, Birinci Dünya Savaşı'nda Medine kentini savunan Osmanlı birliklerinin komutanı Ömer Fahreddin Türkkan'ı "hırsız" olarak nitelendiren bir Twitter mesajını paylaşmıştı.

  Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zayed'i "terbiyesiz" ve "petrol şımarığı" olarak nitelendirmiş ve "Ey bize bühtanda bulunan zavallı, senin ceddin neredeydi?" sözleriyle tepki göstermişti.

 4. Kılıçdaroğlu'dan Soylu açıklaması: Bize gelmek istiyor heralde, AKP'ye de aynısını yapmıştı

  Hürriyet'ten Rıfat Başaran, Kılıçdaroğlu'nun gazetecilere verdiği kahvaltıda yaptığı açıklamaları aktardı.

  KILICDAROGLU
  Quote Message: Süleyman Soylu ne iş yapıyor, İçişleri Bakanı mı? Ben İçişleri Bakanı olduğundan emin değilim. Beni tehdit ediyor. Sen değil, kim olursa olsun hiçbir tehdide pabuç bırakmayız. Sadece ve sadece Saray’a yaranmak için bütün bunları yapıyor. Ayrıca kişiliği zaafa uğramış insanların bakanlık koltuğuna oturmaları da doğru değil. Düne kadar iktidar partisine en sert söylemlerle karşı çıkan birisinin, en sert söylemleri sergilediği partinin göbeğine gelip oturması da hazin bir tablodur. Bize gelmek istiyor herhalde, AKP’ye de aynı şeyleri yapmıştı. Ama bizim kapımız kapalı. Biz öyle yanar döner insanları kendi bünyemizde tutmayız." from Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı
  Kemal KılıçdaroğluCHP Genel Başkanı
 5. AYM Selahattin Demirtaş'ın bireysel başvurusunu reddetti

  demirtas

  Anayasa Mahkemesi, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bireysel başvurusunu "kabul edilemez" bularak, reddetti.

  Demirtaş, "Hakkında uygulanan yakalama, gözaltına alma ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmaması ve soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması, tutuklamaya konu suçlamaların ifade özgürlüğü ve siyasi faaliyet kapsamındaki eylemlere ilişkin olması ve tutukluluk nedeniyle milletvekilliği görevini yerine getirememesi"ni gerekçe göstererek haklarının ihlal edildiğini öne sürmüş ve AYM'ye bireysel başvuruda bulunmuştu.

  AYM Genel Kurulu, başvuruyu bugünkü oturumunda ele aldı.

  AA'nın haberine göre, Genel Kurul, bireysel başvuruyu, "yakalama ve gözaltına almanın hukuka aykırı olduğu" iddiasını "başvuru yollarının tüketilmemesi", diğer iddiaları ise "açıkça dayanaktan yoksun olması" nedeniyle kabul edilemez buldu.

 6. Cumhuriyet davası öncesi tahliye ve eylem çağrısı sosyal medyada #AhmetŞıkaÖzgürlük etiketiyle paylaşılıyor

  Cumhuriyet davasının bir sonraki duruşması 25-26 Aralık'ta. Gazeteci Ahmet Şık'ın tutukluluğu ise önümüzdeki hafta birinci yılını dolduruyor.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 7. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sayın Trump, Türkiye'nin demokrasi iradesini dolarlarınızla satın alamazsınız

  ERDOGAN
  Quote Message: Amerika'ya ne diyorlar, 'demokrasinin beşiği.' Demokrasinin beşiği, dünyada dolarla satın alınacak iradeler arıyor. Sayın Trump, siz Türkiye'nin demokrasi iradesini dolarlarınızla satın alamazsınız, bizim kararımız bellidir. Tüm dünyaya da sesleniyorum. Sakın ha, böyle ufak tefek dolarlarla demokrasi mücadelenizde iradenizi birilerine asla satmayın." from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı
 8. Gazeteci Fatih Portakal'a ölüm tehdidinde bulunan kişi yakalandı, ifadesinde "Gaza geldim" dedi

  View more on twitter

  FoxTV'nin ana haber sunucusu gazeteci Fatih Portakal'a ölüm tehdidinde bulunan kişi yakalandı.

  Portakal, kendisine gönderilen mesajı Pazartesi günü sosyal medya hesabından paylaşmış ve "Ülkede politikacıların oluşturduğu berbat siyasi iklimin sonucudur bu: cümleleri yazabilme cesaretini gösteren bu kişi nasıl böyle gözü dönmüş hale geldi? Siyasiler eseriniz karşınızda duruyor, yüzleşiniz. Hukuki yollara başvurduk yine, ötekiler gibi" demişti.

  Portakal, bugün yine sosyal medya hesabı üzerinden attığı mesajda, tehdidi yapan kişinin yakalandığını duyurdu.

  Portakal'ın verdiği bilgiye göre, yakalanan kişi 21 yaşında ve ifadesinde "Gaza geldim" dedi.

  Şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 9. MHP Milletvekili Saffet Sancaklı: 4 büyüklerin Süper Lig'de değil, 2. ligde olmaları lazım

  SAFFET SANCAKLI
  Quote Message: Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’un toplam borcu 7 milyara dayanmış, ama hala Süper Lig’de mücadele edebiliyorlar. Şu anda dört büyüklerin bu mali tabloyla kulüp lisans kurallarına göre Süper Lig’de değil, 2. ligde olmaları lazım. Mali fair play bunu emrediyor. Niye düşürmüyorlar, çünkü koca koca kulüpler. Bir gün gelecek bu dört büyükler küme düşecek, çok uzun değil.” from Saffet Sancaklı Eski futbolcu ve MHP Kocaeli Milletvekili
  Saffet SancaklıEski futbolcu ve MHP Kocaeli Milletvekili
 10. Manisa'da 700'den fazla askerin zehirlendiği, birinin öldüğü olayla ilgili iddianame kabul edildi

  ASKER

  Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı, Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı'na bağlı kışlada Mayıs ayında 722 askerin yemekten zehirlendiği ve bir askerin hayatını kaybettiği olayla ilgili soruşturmayı tamamladı ve 35 kişi hakkında iddianame hazırladı.

  Hakkında iddianame hazırlananların arasında yemeği temin eden Rota firmasının çalışanlarının yanı sıra askeri birliğin mutfak ve yemekhanesinden sorumlu muvazzaf askerler de yer alıyor.

  Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) bildirdiğine göre, iddianamede yemekte kullanılan hindi etinde bakteri tespit edildiği ve kullanılan etin uygun ortam olan 4 derecede bekletilmesi gerekirken, oda sıcaklığında 27 saat bekletildikten sonra yemeğin yapıldığı ifade edildi.

  Hazırlanan iddianame, Manisa 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

  Mahkeme ayrıca, tutuklu bulunan yedi sanığın tahliyesine karar verdi. Davada tutuklu sanık kalmadı.

  İddianamede 28 kişinin 'taksirle ölüme ve birden fazla kişinin yaralanmasına sebep olmak' suçundan 15 yıla kadar, yedi kişinin de 'görevi ihmal' suçundan 2 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istendi.

  Zehirlenen 722 askerin 'müşteki' olarak yer aldığı iddianamede, hayatını kaybeden er Hüsnü Özel'in kesin ölüm sebebinin gıda zehirlenmesi olduğu, hem yemeklerde kullanılan malzemenin hem de suyun sorunlu olduğunun tespit edildiği belirtildi.

  İddianamede Adli Tıp Kurumu ve çeşitli kurumların hazırladığı raporlara da yer verildi.

  Davanın ilk duruşması 24 Nisan'da yapılacak.

 11. Başbakan Yıldırım: Amerikan Başkanı işi zıvanasından çıkarmış gözüküyor

  BINALI YILDIRIM
  Quote Message: BM Güvenlik Konseyi'nde yapılan oylamada 14 Güvenlik Konseyi üyesinin yanında Amerika yalnız kalmış ve son çare olarak Genel Kurul'da Amerika aleyhine oy verecekleri tehdit edecek noktaya kadar gelmişlerdir. 'Eğer Amerika'nın aleyhinde oy verirseniz size mali yardım yapmayız, para vermeyiz, ayağınızı denk alın' diyecek kadar işi zıvanasından Amerikan Başkanı çıkarmış gözüküyor." from Binali Yıldırım Başbakan
  Binali YıldırımBaşbakan
 12. 28 Şubat Davası: Savcı, Karadayı ve Çevik Bir hakkında müebbet istedi

  karadayı
  Image caption: Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, 2013'te gözaltına alınmış ve sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı

  Ankara'da görülen 28 Şubat Davası'nda savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

  Savcı, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir'in de dahil olduğu komuta kademesinin dönemin koalisyon hükümeti Refah-Yol'u "devirmek istediklerini" öne sürdü.

  Savcı, sunduğu 32 sayfalık mütalaada aralarında Karadayı ve Bir'in de bulunduğu komuta kademesinin yer aldığı 60 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Diğer sanıkların beraatini, hayatını kaybeden dört sanık için ise davanın düşürülmesini istedi. Duruşma, 8-9-10 Ocak tarihlerine ertelendi.

  Karadayı, davanın bir numaralı sanığı olarak yargılanıyor. Bir ve Karadayı, 2013 yılında gözaltına alınmış ancak daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. 103 sanıklı davanın iddianamesi 1309 sayfadan oluşuyor.

  Davanın diğer sanıkları arasında eski Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, eski kuvvet komutanları Ahmet Çörekçi, Hikmet Köksal, Teoman Koman, Fevzi Türkeri, Erdal Ceylanoğlu, eski MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan ve sivil kanattan ise YÖK Başkanı Kemal Gürüz de yer alıyor.

  ERBAKAN

  28 Şubat'ta neler oldu?

  1996 yılında Necmettin Erbakan başbakanlığında Refah-Yol hükümetinin kurulmasının ardından yaşanan bir dizi gelişme Türkiye'de tansiyonun yükselmesine neden oldu.

  Erbakan'ın Libya'ya yaptığı ziyaret sırasında Muammer Kaddafi'nin Türkiye'ye yönelik sert sözlerine sessiz kalması eleştirilmiş ve Kasım ayındaki Susurluk kazasının ortaya çıkardıkları "Sürekli Aydınlık için Bir Dakika Karanlık" eylemlerini tetiklemişti.

  Ayrıca, Erbakan'ın tarikat şeyhlerine resmi konutunda iftar yemeği vermesi, Sincan Belediyesi'nin düzenlediği ve cihat oyununun oynandığı Kudüs Gecesi ve önce Aczimendilerin Ankara'da ardından da İstanbul'da bir başka grubun "şeriat isteriz" sloganlarıyla düzenlediği eylemler Türkiye'nin laik yapısıyla ilgili endişelerin artmasına yol açtı.

  28 Şubat 1997 tarihindeki Milli Güvenlik Kurulu toplantısı bu gerilimler arasında yapıldı.

  Dokuz saat süren toplantıda, MGK bildirisinde laikliğin Türkiye'de demokrasi ve hukukun teminatı olduğu vurgulanırken, hükümetten aralarında sekiz yıllık kesintisiz eğitime geçilmesi, tarikatlara bağlı okulların Eğitim Bakanlığı'na devredilmesi, Kuran kurslarının denetlenmesi ve kılık-kıyafet kanunun uyulmasını da içeren bir dizi eylemi hayata geçirmesi istendi.

  Bu toplantıdan birkaç ay sonra Refah Partisi hakkında "laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu" gerekçesiyle kapatma davası açıldı. Bu dönemde Genelkurmay Karargahı'na gazeteciler, yargı mensupları ve üst düzey bürokratlar davet edilerek, komuta kademesi tarafından "irtica tehdidine karşı brifingler" verildi.

  Daha sonraki yıllarda, bu dönemde Genelkurmay bünyesinde Batı Çalışma Grubu adı altında bir yapı oluşturularak, birçok kişi, kurum ve olay hakkında kayıtlar tutulduğu ortaya çıkmıştı.

  Haziran ayında koalisyon ortağı DYP lideri Tansu Çiller, tansiyonu düşürmek adına, Erbakan'ın istifa etmesi ve kendisinin başbakan olmasını önerdi. Bu öneriyi kabul eden Erbakan, istifasını sundu. Ancak dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümet kurma görevini Çiller'e değil, Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a verdi ve Haziran ayı sonunda Yılmaz, Bülent Ecevit'in lideri olduğu Demokratik Sol Parti (DSP) ve Hüsamettin Cindoruk'un liderliğindeki Demokratik Türkiye Partisi ile ANASOL-D koalisyonunu kurdu.

  1997 yılında yaşananlar bazıları için ordunun doğrudan siyasete müdahalesi, bir başka kesim tarafından ise laikliğin kurtarılması için yapılmış gerekli bir hamle olarak görülüyor.

 13. Türkiye'de en uzun gece Sinop'ta, en kısa Hatay'da

  EKINOKS
  Image caption: 21 Aralık ekinoksu dünyanın bazı yerlerinde ise dini ayinlerle kutlanıyor

  Bugün 21 Aralık. Güneş ışınlarının OğlakDönencesi'nedik açıyla gelmesi sonucunda KuzeyYarımküre'deyılın en uzun gecesi yaşanacak.

  23 Aralık itibariyle geceler kısalmaya, günler ise uzamaya başlayacak. 21 Mart'ta da güneş ışınlarının Ekvator çizgisine dik açıyla gelmesi sonucunda gece ile gün eşitlenecek.

  Türkiye'de en uzun geceyi 15 saat 6 dakika ile Sinoplular yaşayacak.

  En kısa gece ise Hatay'da ve burada gece 14 saat, gündüz ise 10 saat sürecek.

 14. IŞİD operasyonu: Yabancı uyruklu 45 kişi gözaltında

  ISID OPERASYON

  Sabah saatlerinde IŞİD'e yönelik farklı noktalarda operasyonlar düzenlendi.

  İstanbul'da 12 adreste düzenlenen operasyonda yabancı uyruklu 45 şüphelinin gözaltına alındığı açıklandı. Gözaltına alınan şüpheliler hakkında sınır dışı işlemleri başlatıldı.

  Doğan Haber Ajansı (DHA) ayrıca, İzmir'de de 10 kişinin gözaltına alındığını aktardı.

  Operasyonlarda çok sayıda dijital materyalin ele geçirildiği bildirildi.

 15. Post update

  İyi günler,

  Bugün 21 Aralık ve en uzun gece. Güneş ışınlarının Oğlak Dönencesi'ne dik açı ile gelmesiyle birlikte Kuzey Yarıkürede en uzun gece yaşanacak. 23 Aralık itibariyle de günler uzamaya geceler kısalmaya başlıyor.

  Ankara'da "devlet günü": Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'ne katılacak ve daha sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile bir araya gelecek.

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Kurulu'nun Kudüs kararının görüşüleceği oturuma katılmak üzere New York'ta bulunuyor.

  15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili Akıncı Üssü, Jandarma Genel Komutanlığı ve aralarında Fethullah Gülen'in de olduğu 14'ü tutuklu 24 sanıklı "ana dava" da dahil bir dizi dava görülmeye devam edecek.