Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Diyanet'in 'bulûğ çağı' tartışması sosyal medyanın gündeminde
 2. Türkiye'de Aralık Ayı ve 2017 yılı ihracat rakamları belli oldu.
 3. Enflasyon 2017'yi yüzde 11,92'yle kapattı
 4. Bank Asya'nın A Grubu hissedarlarına operasyon

Canlı anlatım

time_stated_uk

BBP Genel Merkezi'nde 'klima patlaması' sonucu yangın çıktı

BBP Genel Merkezi'nde yangın
DHA

Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) Ankara'daki genel merkez binasında yangın çıktı.

Genel Başkan Mustafa Destici'nin 4. katta bulunan makam odasında başlayan yangının klimanın patlaması sonucu çıktığı bildirildi.

Destici bina içinde toplantıdayken çıkan yangında, özel kalem müdürü ve koruma polisi dumandan etkilendi.

Mustafa Destici olayla ilgili, "Yangın sırasında odam boştu. Özel kalem müdürümüz patlama sesini duyuyor, içeri girdiğinde etrafı duman kapladığını fark ediyor, odanın camlarını açıyor. Camları açıp havalandırma çalıştığı sırada kendisi hareket edemez hale geldi. Diğer arkadaşlar müdahale etti" diye konuştu.

Destici, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun kendisine geçmiş olsun telefonu açtığını da açıkladı.

BBP Genel Merkezi'nde yangın
DHA

İçişleri Bakanı Soylu: Polis uyuşturucu satıcılarının ayağını kırsın, suçu bana atsın

Süleyman Soylu
DHA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Genel Güvenlik ve Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, "PKKlı teröristlere nasıl davranıyorsak uyuşturucu satıcısına da aynı davranmalıyız" dedi.

2017'de eroin satıcılarınn yakalanmasında rekor kırıldığını belirten Bakan Soylu şu açıklamayı yaptı:

"Sokak satıcılarına yönelik ortaya koymuş olduğmuz operasyonlar kesintisiz devam ediyor. Her zaman söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz. PKK bizim nasıl bir tehditse, PKK'lı teröristlere ne yapıyorsak uyuşturucu satıcılarına da aynı şekilde davranmak zorundayız. Kimse bizim geleceğimizi zehirleyemez. Uyuşturucu satıcısını gören güvenilk görevlisi ne yaparsa yapsın sorumluluk bana ait."

"(...) Okulun çevresinde bir uyuşturucu satıcısını gördüğümüz zaman beni ne kadar kınarlarsa kınasınlar, ne kadar eleştirirlerse eleştirsinler o uyuşturucu satıcısının ayağını kırmaya polis görevlidir. Benim ülkemin gencinin canına mal olacak bir kişiye gereğini yerine getirme görevidir. Suçunu bana atsın. Bunun suçu neyse, 5 yıl içeride yatmaksa yatarız, 10 yıl içeride yatmaksa yatarız, 20 yıl içeride yatmaksa yatarız. Çok net söylüyoruz. Bu 2018 yılında bunların kafasına çökeceğiz ve milletimizi bu illetten kurtaracağız. Ben bir buçuk yıldır bu talimatı veriyorum arkadaşlara. Bulduğunuz zaman gereğini yerine getirin."

CHP'li Sezgin Tanrıkulu'ndan Diyanet açıklamasına ilişkin soru önergesi

Sezgin Tanrıkulu
Getty Images

CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çocuk yaşta evliliklerle ilgili açıklamasını meclis gündemine taşıyıp "soruşturma başlatılacak mı" diye sordu.

Tanrıkulu açıklamasında, "Anılan iddialar doğru ise, bu açıklamadan sonra işlenecek suçlar bakımından Diyanet İşleri Başkanlığının konumu, TCK'nın 39/2-a maddesinde tarif edilen "suç işlemeye teşvik etmek veya suç işleme kararını kuvvetlendirmek" olacağından, AKP Hükümeti disiplin hükümleri bakımından soruşturma başlatacak mıdır?" dedi.

CHP'li Sezgin Tanrıkulu'nun meclise verdiği soru önergesi şöyle:

 1. Web sitesinde, nikah tanımı yapan Diyanet’in, buluğ çağına girmiş olanların da dinen nikahlanabileceğini belirttiği, buluğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirttiği, , kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini bildirdiği iddiası doğru mudur?
 2. Diyanet'e göre ergenlik çağına girmiş kız çocukları nikahlanırken yanlarında velilerinin olmasının daha uygun olacağını açıkladığı ve “Veli olmasa da olur” dediği iddiası doğru mudur?
 3. Anılan iddialar doğru ise, bu açıklamadan sonra işlenecek suçlar bakımından Diyanet İşleri Başkanlığının konumu, TCK'nın 39/2-a maddesinde tarif edilen "suç işlemeye teşvik etmek veya suç işleme kararını kuvvetlendirmek" olacağından, AKP Hükümeti disiplin hükümleri bakımından soruşturma başlatacak mıdır?
 4. Diyanet’in buluğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirtmesi, kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini bildirmesi ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hangi gerekçelerle açıklama yapmamaktadır?
 5. Çocuklarımızın ruh, beden ve akıl sağlığını istismara yönelik bu tür bir açıklama yapan Diyanet ile ilgili olarak AKP Hükümeti herhangi bir girişimde bulunacak mıdır?
 6. Diyanet’in ve Yüksek Kurulun son zamanlarda vermiş olduğu fetvaların gerekçeleri nelerdir?
 7. 2015 – 2018 yılları arasında yıllar bazında 3 Ocak tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre çocuk gelin sayısı (yaş ve cinsiyet dağılımına göre) nedir?

Van'da bebekli kadına tekme atan kişi gözaltında

View more on twitter

Van Valiliği, bebekli kadına tekme atan kişinin eşi olduğunu ve Van Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındığını belirtti.

Van Valiliği'nden yapılan açıklama şöyle:

"Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi bahçesinde 02.01.2018 günü 10.20 sıralarında yaşanan olayla ilgili olarak, İl Emniyet Müdürlüğümüzün ilgili birimlerince gerekli çalışma yapılmıştır. Yapılan incelemede, eşi olduğu öğrenilen kadını darp eden A.P. isimli şahıs 03.01.2018 günü 12.00 sıralarında yapılan operasyonla Arıtoprak Mahallesinde yakalanmıştır. Şahısla yapılan görüşmede; sabah eşiyle hastaneye 2 aylık bebekleri N.P.’yi getirdiklerini, annenin rahatsızlığıyla ilgili olarak diğer binaya geçecekleri esnada annenin yavaş yürümesinden dolayı aralarında tartışma çıktığını ve bu esnada tekme ve darp olayının geliştiğini beyan etmiştir. Konuyla ilgili tahkikat devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Nevin Yıldırım davası yeniden görülüyor

Kadın hakları savunucuları 2017 Kasım'da kadın cinayetlerine karşı protesto gösterisi düzenledi.
Getty Images
Kadın hakları savunucuları 2017 Kasım'da kadın cinayetlerine karşı protesto gösterisi düzenledi.

Isparta'da 2012 yılında kendisine cinsel saldırıda bulunup silah zoruyla tecavüz eden saldırganın başını kesip köy meydanına atan Nevin Yıldırım'ın davası bugün yeniden görülmeye başlanıyor.

Tutuklu bulunan Nevin Yıldırım, Nurettin Gider'i öldürdüğü suçlamasıyla 2015 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Kadın hakları savunucuları ve derneklere, Isparta Yalvaç Adliyesi'nde görülen duruşmaya katılım çağrısı yaptı. Salı günü Nevin Yıldırım'a destek için İstanbul Kadıköy'de toplanan kadın hakları savunucuları adına konuşan Rüya Kurtuluş 2017 yılında kadınların içlerindeki öfkeyi #MeToo (Ben de) diyerek isyanlarını dışa vurduklarını belirtip şu açıklamayı yaptı:

"Bu hikâye biz kadınlara pek yabancı değil. Yalvaç'ta 3 yıl boyunca tecavüze tahammül etmek zorunda bırakılan Nevin Yıldırım'ın sessizliği bir kabulleniş, bu kabullenişi de bir ilişki olarak tariflediği için bugün Nevin özgürlüğünden mahrum."

View more on twitter
View more on twitter

#DiyanetKapatılsın Twitter'da en çok paylaşılan etiket oldu

Diyanet İşleri Bakanlığı logo
BBC

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 'bulûğ çağı' tanımlamasına siyasi partilerden ve sosyal medyadan tepkiler geliyor. Twitter'ın Türkiye'deki kullanıcıları arasında #DiyanetKapatılsın etiketi 'Trending Topic' listesinin başında.

Bazı sosyal medya kullanıcıları Diyanet'e #DiyanetKapatılsın etiketiyle tepki gösterirken, bazı kullanıcılar ise #DiyanetVarolsun etiketiyle Diyanet'in yanlış anlaşıldığını ve tartışmaların Türkiye'ye zarar verme amaçlı olduğunu düşünüyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesindeki Dini Kavramlar Sözlüğü'nde yer alan "İslâm hukukçularınca bulûğ çağının alt sınırı, erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir" ifadeleri eleştirilmişti.

Kadın ve çocuk dernekleri, ifadelerin "çocuk istismarı" içerdiğini belirterek, ifadeleri eleştirmişti. Diyanet, tartışma yaratan tanımlaması üzerine internet sitesinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan, Diyanet İşleri Başkanlığının kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklamada bulunduğuna dair haberler asılsız olup, kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır."

Sosyal medyada gelen tepkilerden bazıları şöyle:

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

Enflasyon 2017'yi yüzde 11,92'yle kapattı

Enflasyon rakamları
BBC

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık ayında enflasyonun aylık bazda beklentilerin üzerinde, yüzde 0.69 arttı. 2017 yılı enflasyonu ise geçen yıla oranla yüzde 11.92'ye çıktı.

Reuters haber ajansının piyasa anketinde aylık enflasyonun yüzde 0,50 olması bekleniyordu.

Hükümetin Orta Vadeli Program'ında enflasyonun 2017'yi %9,5 seviyesinde tamamlaması öngörülmüştü. Merkez Bankası ise 2018-2020 dönemine yönelik enflasyon hedefini yüzde 5 seviyesinde belirlemişti.

Enflasyon verilerine bağlı olarak memur ve memur emeklilerine Ocak ayında toplam yüzde 5.66 zam hakkı doğdu. Buna 1,69 oranındaki ek zam da dahil.

Haberin ayrıntıları için TIKLAYIN.

Bank Asya hissedarlarına operasyon

Bank Asya
DHA

İstanbul Anadolu Cumhuriyeti Başsavcılığı Bank Asya hissedarlarından 68 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkardı.

Başsavcılık, şüphelilerin Bank Asya Katılım Bankası'nın yönetim ortanlarını belirlemede, ticari ve idari karar almada yetki ve oy hakkı bulunan A Grubu hissedarlarından olduğunu kaydetti.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli 9 ilde şüphelileri yakalamaya yönelik operasyon başlattı. Anadolu Ajansı (AA), 49 şüphelinin gözaltına alındığını, şüphelilerden 2'sinin yurt dışında olduğunu bildirdi.