Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

  1. Bir ay sonra ilk kez toplanan Bakanlar Kurulu'ndan OHAL'in uzatılması kararı çıktı
  2. Türkiye, yeni yılın ikinci haftasına MHP lideri Devlet Bahçeli'nin açıklamalarıyla başlıyor
  3. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, MHP ile AKP'nin Yenikapı ruhuna sonuna kadar sahip çıktıklarını söyledi
  4. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Bahçeli'nin açıklamalarını "ibret alınacak bir tükenişin geldiği son nokta" sözleriyle eleştirdi
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 'biz, oğlum paraları sıfırladın mı demeyiz' sözleri hakkında suç duyurusunda bulundu
  6. Almanya Amedspor'un oyuncusu Deniz Naki'ye düzenlenen silahlı saldırı için "cinayete teşebbüs" kapsamında soruşturma başlattı
  7. Boğaziçi Üniversitesi'nin Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan sabah saatlerinde dünkü Genel Kurul'da "Sayın Cumhurbaşkanımıza üniversitemizin başarılarını sunma fırsatı bulduklarını" söyledi
  8. 1996 yılında haber takibi sırasında gözaltına alınan ve gözaltında polis tarafından işkenceyle öldürülen gazeteci Metin Göktepe anıldı

Canlı anlatım

Yazan İrem Köker

time_stated_uk

Türkiye'de 8 Ocak 2017 gününde yaşananlar gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

İyi bir akşam dileriz...

CHP'li Özel: MHP'nin durumu, 'patron çıldırdı, kapatıyoruz' tasfiye sürecinde bir parti

OZGUR OZEL
DHA

Sayın Bahçeli MHP'nin kapısına 'tasfiye sürecindeyiz' diye asmış. Kapatıyoruz, batan geminin malları bunlar, seçmen İYİ Parti'ye, başka muhalefet partilerine gitsin, biz bu kadar benzeştiysek isteyen AKP'ye gitsin. Zaman zaman İstanbul'da büyük mağazaların kapısında görürsünüz, 'patron çıldırdı, kapatıyoruz' kapış kapış malları dağıtıyorlar. MHP'nin durumu, patron çıldırdı, kapatıyoruz tasfiye sürecinde bir parti. Ciddiye alınacak bir durum yok karşımızda. Bir suçüstü durumu var."

Özgür ÖzelCHP Grup Başkanvekili

Hükümet Sözcüsü Bozdağ: MHP ve AK Parti Yenikapı ruhuna sonuna kadar sahip çıkan bir anlayışa sahip

bozdag
Getty Images

Sayın Bahçeli Türkiye siyasetinde saygın bir lider, dürüst bir siyaset anlayışı var. İkili oynamayan bir isim. Olacağı net bir şekilde ifade eden, olamyacağı net bir şekilde ifade eden. Bu nedenle tr siyasetinde duruşu olan bir lider. Sabahki açıklamaları çok nettir. Tabi bu MHP'nin kendi kararıdır, biz bu karara saygı duyarız. Bu kararla ilgili bir değerlendirme yapma hakkı görmeyiz. MHP'nin 2019 seçimlerinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı bizim açımızdan memnuniyet vericidir. AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. Kadrolarımız içerisinden başka bir aday çıkması söz konusu değildir. 2019 seçimleri tarihi bir seçimdir. MHP ve AK Parti Yenikapı ruhuna sonuna kadar sahip çıkan bir anlayışa sahip. 2019 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayımız Sayın Cumhurbaşkanımıza destek verecek olması memnuniyet verici bir durumdur. Önümüzdeki süreçte ittifakla ilgili neler olacak hep beraber göreceğiz."

Bekir BozdağBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü

Almanya Amedspor'lu Deniz Naki'ye düzenlenen saldırı hakkında soruşturma başlattı

DENIZ NAKI
DHA

Almanya'nın Aachen kentinin başsavcısı Katja Schlenkermann-Pitts, Amedspor'da forma giyen futbolcu Deniz Naki'ye düzenlenen silahlı saldırı hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Başsavcı, olayla ilgili soruşturmanın cinayete teşebbüs kapsamında başlatıldığını ve olayın "her açıdan" inceleneceğini belirtti.

Naki'nin aracına Pazar gecesi Almanya'nın batısındaki Aachen kentinde otoyolda giderken ateş açıldı. Naki, saldırıdan yara almadan kurtuldu.

Naki, Die Welt gazetesine yaptığı değerlendirmede, kendisine siyah bir araçtan ateş açıldığını ve aracına iki kurşunun isabet ettiğini söyledi.

Amedspor oyuncusu, failin kim olabileceğini dair bir soruya yanıt olarak ise saldırının arkasında Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ya da siyasi görüşlerini beğenmeyen birinin olabileceğini söyledi.

Schlenkermann-Pitts, Naki'nin MİT ile ilgili iddiasını şu aşamada doğrulayamayacaklarını belirtti.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Johannes Dimroth da düzenlediği haftalık basın toplantısında, savcılığın yürüttüğü soruşturma kapsamında Naki'nin iddialarının da mercek altına alınacağından kuşkusu olmadığını ifade etti.

Naki, geçtiğimiz yıl içerisinde sokağa çıkma yasağı ilan edilen kentlerde yaşananlarla ilgili sosyal medyadan yaptığı paylaşımlardan dolayı hakkında beş yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davadan beraat etmişti.

Ancak beraat kararı bozulmuş ve yapılan yeniden yargılama sonucunda Naki, 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış ve bu ceza ertelenmişti.

Bakanlık: Meslek yüksekokulu mezunlarına kısa dönem askerlik hükümetin gündeminde değil

ASKER
Getty Images

Röportaj sırasında gazetecinin, 'Meslek yüksekokulunu bitirene de askerlik süresinde bir indirim sağlansa, bu konuda çok yazdık…' şeklindeki sorusuna Bakan Özlü'nün, 'Bu konuşulan bir konu. Sivas'ta Milli Eğitim Bakanımızın da olduğu sanayicilerle yaptığımız bir toplantıda bu konu konuşuldu. Milli Eğitim Bakanımız da not aldı. Bu konu gündemde, bilmediğimiz bir konu değil' şeklindeki cevabı, meslek yüksekokulu mezunlarına kısa dönem askerlik konusunun hükümetin gündeminde olduğu şeklinde değerlendirilmiştir. Konu sanayicilerle yapılan toplantıda gündeme gelmiştir. Hükümetin gündeminde olan bir konu değildir."

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Afyon'da 2012'deki mühimmat deposu patlaması davasında bölük komutanına 13 yıl 4 ay hapis cezası

AFYON
DHA

Afyon'da 2012 yılında 25 askerin hayatını kaybettiği mühimmat deposu patlamasıyla ilgili davada karar açıklandı.

DHA'nın haberine göre, askeri mahkemelerin kapatılmasıyla Afyonkarahisar Birinci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davada, dönemin Bölük Komutanı Binbaşı Ali Duran ile Afyonkarahisar 500'üncü İstihkam Ana Depo Komutanlığı 4'üncü Mühimmat Bölge Komutanı emekli Kıdemli Albay Veysel Özbay 13 yıl 4'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

Eski Üsteğmen Tuncay Aydın'a da 6 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Afyon'da ne olmuştu?

Afyon'da bulunan Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı'na bağlı mühimmat deposunda 6 Eylül 2012 akşamı büyük bir patlama meydana geldi.

Patlama sonucunda 25 asker yaşamını yitirirken, 11 asker de yaralandı.

Patlama, el bombalarının depolandığı cephanelikte meydana geldi. Olayın ardından yapılan incelemede patlamanın kaza nedeniyle meydana geldiği sonucuna ulaşıldı.

TSK'ya "acil ihtiyaçtan" toplam 9753 subay ve astsubay alınacak

NURETTIN CANIKLI
DHA

Acil ihtiyacımızı karşılamak amacıyla 2018 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığımız için 2 bin 427 subay, 2 bin 657 astsubay, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız için 693 subay, 836 astsubay, Hava Kuvvetleri Komutanlığımız için 341 subay, bin 899 astsubay, Özel Kuvvetler Komutanlığımız için ise 300 subay 600 astsubay olmak üzere toplam 3 bin 761 subay ve 5 bin 992 astsubayımızın yetiştirilmesi planlanmaktadır.”

Nurettin CanikliSavunma Bakanı

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun 'biz, oğlum paraları sıfırladın mı demeyiz' sözleri hakkında suç duyurusunda bulundu

KILICDAROGLU BESIKTAS
DHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü Beşiktaş Belediyesi'ndeki konuşması sırasında kendisine yönelik hakaret içeren sözler sarf ettiği gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kılıçdaroğlu, Cuma günü Beşiktaş'ın CHP'li Belediye Başkanı Murat Hazinedaroğlu'nun görevden alınmasının ardından hükümeti sert bir dille eleştirmişti.

Kılıçdaroğlu buradaki konuşmasında, bazı bakan çocukları ve iş adamlarına yönelik yolsuzluk iddialarıyla ilgili operasyonun düzenlendiği 17 Aralık 2013 gününün sabahında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ve bilinmeyen kişilerce daha sonra internet üzerinden yayımlanan bir videoya atıfta bulunarak, "Biz hiçbir zaman çocuklarımıza telefon edip oğlum paraları sıfırladın mı demeyiz. Kul hakkı yiyen adamdan bu memlekete hayır gelmez. Bizim yolumuz kutlu bir yoldur" diye konuşmuştu.

AA'nın haberine göre, Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen dilekçede Kılıçdaroğlu'nun kullandığı ifadelerle Cumhurbaşkanı'na "alenen hakaret ettiği" belirtildi.

Dilekçede, "Şüphelinin, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından alçakça ve sahte olarak üretilen telefon konuşmalarına atfen Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik olarak sarf ettiği ifadeler, her türlü ahlaki vicdani ve insani değerden yoksundur. Bir babanın oğlu ile olan telefon görüşmelerinin dinlenmesi ve daha sonra bu dinlemelerden kelime, ses ve hecelerde tahrifat yapılarak, sahte bir görüşme üretilmesi ve kamuoyuyla paylaşılması FETÖ'ye özgü alçakça ve ahlaksızca bir girişim olarak tarihin sayfalarında yerini almıştır denildi.

Gazeteci Metin Göktepe, vefatının 22'nci yılında anılıyor

METIN GOKTEPE
BBC

Polis tarafından gözaltında işkence yapılarak öldürülen Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe, vefatının 22'nci yılında anılıyor.

Sabah saatlerinde Göktepe'nin mezarı başında bir anma töreni düzenlendi. Törene annesi Fadime Göktepe ve ablası Meryem Göktepe'nin yanı sıra arkadaşları, milletvekilleri, gazeteciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

1968 yılında Sivas'ta dünyaya gelen Göktepe, gazeteciliğe 1992 yılında Gerçek dergisinde başlamış ve 1995 yılında Evrensel Gazetesi'ne geçmişti.

Göktepe, hayatını kaybettiğinde 28 yaşındaydı.

Göktepe nasıl öldürüldü?

Türkiye, 1996 yılına cezaevlerinde yaşanan olayların gölgesinde başladı.

Cezaevlerinde üst üste meydana gelen ölüm olaylarını protesto etmek amacıyla radikal sol örgütlere üye oldukları gerekçesiyle hapiste bulunan siyasi hükümlü ve tutuklular, İstanbul Ümraniye'de bulunan Üsküdar E Tipi Cezaevi'nde sayıma çıkmama eylemi gerçekleştirdi.

Bunun üzerine güvenlik güçleri, cezaevine çok sert şekilde müdahale etti. Yaşanan olaylarda üç mahkum hayatını kaybetti ve altısı ağır, 40'tan fazla kişi yaralandı. Bu olayın ardından Türkiye genelinde siyasi tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu 46 cezaevinde süresiz açlık grevleri ve sayım vermeme eylemleri başlatıldı.

Gazeteci Göktepe de, muhabir olarak görev yaptığı Evrensel Gazetesi adına Üsküdar Cezaevi'ndeki olaylarda hayatını kaybeden iki kişinin cenazesini takip ederken polis tarafından gözaltına alındı.

Cenaze gününün planlanan eylemler ve buna karşılık güvenlik güçlerinin sert şekilde müdahale edebileceği kaygılarından dolayı gergin geçeceği beklentisi vardı.

CUMHURIYET
CUMHURIYETARSIV.COM
9 Ocak 1996 tarihli Cumhuriyet gazetesinde, Göktepe'nin gazeteci olarak takip ettiği cenaze törenleriyle ilgili haber "Cenazelerde büyük gözaltı" başlığıyla verildi

Bu gergin ortamda cenazeler, namaz kılınmadan mezarlığa götürülerek, gömüldü. Bu arada da cenazelerin getirileceği söylenen Alibeyköy Cemevi'ne giden yollar kesildi.

Dönemin gazeteleri, 500'den fazla kişinin gözaltına alındığını ve gözaltına alınanların çevre karakollara sığmamasından dolayı Eyüp Spor Salonu'na götürüldüğünü yazdı. Gözaltı sayısının 1000'e yakın olduğu iddia edildi.

Metin Göktepe de Eyüp'e götürülenler arasındaydı. Göktepe burada polis işkencesi sonucu hayatını kaybetti. Cesedi bulunduğunda vücudunda darp izleri olmasına karşın dönemin hükümeti Göktepe'nin duvardan düştüğünü öne sürdü.

Göktepe'nin öldürülmesiyle ilgili açılan soruşturma kapsamında beş polis memuru tutuklandı. Polislerin yargılandığı dava güvenlik gerekçesiyle önce İstanbul'dan Aydın'a, daha sonra da buradan Afyon'a taşındı.

Davanın 28 Eylül 2000'de onanan sonucuna göre, beş polis memuruna "kastı aşan insan öldürmek" ve "faili belli olmayacak şekilde insan öldürmek" suçlarından verilen yedişer yıl altışar ay hapis cezası verildi. Polis amiri de 20 ay hapis ve beş ay kamu hizmetlerden uzaklaştırma cezasına çarptırıldı.

Polis memurları daha sonra kamuoyunda "Rahşan Affı" olarak bilinen şartlı tahliyeden yararlandı ve toplamda 1 yıl sekiz ay hapis yattıktan sonra serbest kaldı.

Göktepe davası, gazetecilerin gözaltında polis tarafından öldürülmesiyle ilgili verilmiş ilk mahkumiyet kararıyla tarihe geçti.

Göktepe, her yıl gazeteciler, insan hakları savunucular ve arkadaşları tarafından ölüm yıldönümünde düzenlenen etkinliklerle anılıyor.

Ayrıca, 1998 yılından bu yana her yıl Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri veriliyor.

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

Boğaziçi Rektörü: Sayın Cumhurbaşkanımıza üniversitemizin başarılarını sunma fırsatı bulduk

View more on twitter

Erdoğan ne demişti?

Konuyla ilgili haberimiz için:

Erdoğan: Boğaziçi Üniversitesi bu ülke ve bu milletin değerlerine yaslanamadığı için hedeflerine ulaşamadı

Bu üniversitemiz açıkçası biraz zayıf kalmıştır. Bu ülke ve bu milletin değerlerine yaslanamadığı için küresel bir marka haline gelme çabalarında hedeflerine tam manasıyla ulaşamamıştır. Çokseslilikle, kendi ülkesine ve milletine yabancılık arasındaki çizgi doğru çizilmeden bunu başaramayız. Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim görmekle yerli ve milli duruş sahibi olmak asla birbirinin zıddı değildir."

Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı

Günaydın,

Türkiye yeni yılın ikinci haftasına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin gündemi belirleyen açıklamalarıyla başlıyor.

Bahçeli, başkanlık sisteminin yürürlüğe gireceği 2019 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeme ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı aldıklarını açıkladı.

Bugün bu açıklamalara gün boyunca gelmesi muhtemel tepkileri takip edeceğiz.

Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili tartışmalar da dünden bugüne miras kalan bir konu.

Erdoğan, dünkü konuşmasında eleştiriler yönelttiği Boğaziçi Üniversitesi'nin "bu ülke ve bu milletin değerlerine yaslanamadığı için küresel bir marka haline gelme çabalarında hedeflerine tam manasıyla ulaşamadığını" öne sürdü.

Bugün ayrıca Bakanlar Kurulu bir aylık bir aranın ardından yılın ilk toplantısını yapmak üzere Erdoğan başkanlığında Ankara'da toplanıyor. Bakanlar Kurulu, en son 4 Aralık'ta toplanmıştı.

Türkiye'de 8 Ocak 2017 günü yaşanacak gelişmeleri aktaracağımız canlı anlatım sayfamıza başlıyoruz.