Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun eski bir çalışanı tutuklandı.
 2. HDP'nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla tutuksuz yargılandığı dava kapsamında hakim karşısına çıktı.
 3. İçişleri Bakanlığı, Halk Özel Harekatı (HÖH) adlı dernek hakkında inceleme başlattı.
 4. Başbakan Binali Yıldırım ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin Şahin Alpay ve Mehmet Altan için verdiği hak ihlali kararını eleştirdi.
 5. Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Türkiye'ye gideceklere "yeniden düşünün" dediği sehayat uyarısının ardından, ABD'ye gidecek Türk vatandaşları için uyarı yayımladı.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de yaşananları gün boyunca aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Pazartesi günü görüşmek üzere, hoşça kalın.

 2. Karlov suikastı soruşturmasında yeni tutuklama

  Karlov

  Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) eski bir çalışanı tutuklandı.

  Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan şüpheli, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.Ankara Adliyesi'nde soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına ifade veren şüpheli tutuklanma talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, şüphelinin "tasarlayarak adam öldürmeye iştirak" suçundan tutuklanmasına hükmetti.Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov, 19 Aralık 2016'da Ankara'da katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

 3. TSK: 2017'de toplam 7016 terörist etkisiz hâle getirildi

  TSK

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 2017'deki terörle mücadele operasyonlarında 7 binden fazla kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

  Quote Message: PKK/KCK terör örgütüne mensup 3239 ve DEAŞ terör örgütüne mensup 3777 olmak üzere toplam 7016 terörist etkisiz hale getirilmiştir."
  Quote Message: FETÖ/PDY ile mücadelede bugüne kadar 9.236 personel hakkında ihraç işlemi yapılmış, 5.399 personel tutukludur."
  Quote Message: PKK/KCK terör örgütünün faaliyet alanlarında terörle mücadele harekatına aralıksız devam edilmiştir. 46’sı sözde lider kadrosunda olmak üzere toplam 2.701 terörist etkisiz hale getirilmiştir."
 4. Demirtaş'ın davasında gelecek duruşma 17 Mayıs'a ertelendi

  Demirtaş

  HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davanın gelecek duruşması, 17 Mayıs'a ertelendi.

  Demirtaş bugünkü duruşmada kimlik tespiti sırasında adresini "TBMM - Ankara" olarak verdi.

  Demirtaş'ın öne çıkan ifadeleri şöyle:

  Quote Message: Şu an (Başbakan) Binali Yıldırım kadar dokunulmazım, kaçmaya kalksam yakalamaya kalkmaları suç olur. MİT müsteşarının yargılandığı gibi yüce divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi'nde yargılanmamız gerekir. Konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşımanızı talep ediyorum"
  Quote Message: 20 den fazla dosyayla yargılanıyorum, ilk defa hâkim karşısına çıkartılıyorum. Toplam 97 duruşma yapıldı benim yokluğumda. 20 defa SEGBİS dayatması uygulandı. Bir sonraki celse SEGBİS diyecekseniz kesinlikle kabul etmiyorum. Burada olmak istiyorum."
  Quote Message: Hakkımızda açılan hiçbir soruşturmada mahkeme görevi olan denetimi yapmadı. Başvuru taleplerimiz reddedildi. Dokunulmazlıkların düzenini içeren madde denetime tabii tutulmamıştır."
  Adliye önünde güvenlik önlemleri,
  Image caption: Adliye önünde güvenlik önlemleri

  Bugün görülen 4. duruşmanın ardından HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay şunları söyledi:

  Quote Message: 1 yıl 4 aydır sevgili Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş'ın ilk kez bir mahkeme salonunda hakim ve savcılar karşısında yüz yüze geldiği bir anı yaşadık. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mevcut cumhurbaşkanının siyasi rakibi rehin alınarak tutuklanmasına rağmen halklarımız yanında olduğunu bir kez daha gösterdi."
 5. İçişleri Bakanlığı'nın inceleme başlattığı Halk Özel Harekatı: Memnuniyet duyduk

  HÖH Başkanı Fatih Kaya
  Image caption: HÖH Genel Başkanı Fatih Kaya

  İçişleri Bakanlığı'nın hakkında inceleme başlattığı Halk Özel Harekatı (HÖH) Derneği Facebook'tan bir açıklama yaparak, soruşturmadan "memnuniyet" duyduklarını ifade etti.

  Açıklamada şöyle denildi:

  Quote Message: Duymuş olduğumuz memnuniyet ve haklı gururun sebebi; Derneğimizin Alnının akıyla denetlemelerden çıkacağına olan inancımız ve sonrasında üzerimize atılan mesnetsiz iftira ve suçlamalardan da temizlenecek olmasıdır."
  View more on facebook
 6. Erdoğan’dan yardımcı doçentliğin kaldırılması açıklaması

  Cumhurbaşkanı Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönümü" programında yaptığı konuşmada doktoradan doğrudan doçentliğe geçişle ilgili olarak, "YÖK Başkanımıza bu talimatı verdik. Doçentliğin şartları da buna göre yeniden düzenlenerek inşallah büyük ihtimal önümüzdeki hafta parlamentoya gönderilecek ve böylece bu sorunu da çözeceğiz" dedi.

  Erdoğan konuşmasında yeni dönemde akademiden daha fazla destek beklediğini de söyledi:

  "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine giden süreçte ve yeni dönemde akademiden çok daha güçlü, destek bekliyorum.

  "Ülkemizin, milletimizin ve insanlığın hizmetine sunulacak özellikle de bu hedefi yakalayamamış doğru mecralara aktarılmamış bilgi, odaların dört duvarı veya kitapların iki kapağı arasında kalmaya mahkumdur."

 7. Demirtaş 434 gün sonra hakim karşısında

  Selahattin Demirtaş

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Rusya ziyaretinin ardından 2015 yılının Aralık ayında Atatürk Havalimanı'nda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın dördüncü duruşması başladı.

  Başka bir davadan tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, bu duruşma ile 434 gün sonra ilk kez hakim karşısına çıktı.

  Davada Demirtaş’ın dört yıla kadar hapsi isteniyor.

  Duruşmada Demirtaş'ı çok sayıda avukat temsil ediyor.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı duruşmada avukatı Ferah Yıldız temsil ediyor.

  Duruşmayı, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP milletvekilleri ve CHP milletvekillerinin yani sıra Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş ile çok sayıda izleyici takip ediyor.

  Duruşma salonu tamamen dolarken adliye önünde de Demirtaş’a destek için kalabalık bir grup gösteri yapıyor.

 8. Yıldırım AYM’nin kararını yorumladı: Mahkemelerimizi hırpalamak doğru değil

  Binali Yıldırım

  Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın tutukluluklarıyla ilgili ‘hak ihlali’ kararı vermesini eleştirdi.

  Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım AYM’nin kararıyla ilgili şunları söyledi:

  "Mutlaka alınan kararlar bir kesimi mutlu eder, bir kesimi mutsuz eder. Bu gayet doğal bir şey. Yargılamada da mahkum olan var, beraat olan var ancak her karar üzerinden mahkemelerimizi alıp hırpalamak, onları keselemek, itibarını azaltmak doğru bir şey değildir. Türkiye'de hak arama yolları açıktır..

  “Anayasa Mahkemesinin kararını beğeniriz beğenmeyiz, bunun incelenmesi, değerlendirilmesi ayrı bir şeydir. Ancak takdir edersiniz ki ilk derece mahkemesi dosyaya hakimdir. Dosyanın içeriğini biz de bilmiyoruz Anayasa Mahkemesi de bilmiyor. O bakımından doğru kararı verecek olan birinci derece mahkemesidir.

  “Hangi mahkeme olursa olsun, karar verirken, bizim yürütme olarak beklentimiz büyük bir mücadele verdiğimiz bölücü terör örgütü, FETÖ ile yapılan bu mücadelenin zaafa uğramasına sebep olacak veya böyle anlaşılacak kararları almamalıdır. Bu konuda çok daha dikkatli davranmak hem mahkemelerin hem yürütmenin hem idarenin görevidir. Bütün kurumların bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeleri icap etmektedir."

 9. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirdiği Gül: Polemiğe girmek istemiyorum

  Abdullah Gül

  696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili yaptığı eleştiriler nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’li yetkililerin tepki gösterdiği 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘bu konuda polemiğe girmek istemediğini’ söyledi.

  Gül’e cuma namazı çıkışında, kendisine yapılan eleştiriler soruldu. Gül, "Bu konularla ilgili polemiğe girmek yakışmaz. Onun için polemiğe girmiyorum arkadaşlarla" dedi.

  Eski cumhurbaşkanı, Anayasa Mahkemesi'nin Mehmet Altan ve Şahin Alpay için verdiği karar hakkında da "Yargılama yine devam eder ama gazetecilerin, yazarların serbest yargılanması gerektiğini hep söyledim" diye konuştu.

  Gül, OHAL'in yeniden uzatılmasıyla ilgili de, "Herhalde son defa meclise sevk edildiği kanaatindeyim OHAL’in. Umarım son kez uzatılır. Olağanüstü bir dönem yaşadı Türkiye. Bunların kontrol edilmesi için gerekliydi ama artık normalleşmesi herkes için büyük bir ümit olur kanaatindeyim” dedi.

 10. İçişleri Bakanlığı’ndan Halk Özel Harekatı Derneği hakkında inceleme

  HÖH Başkanı

  İçişleri Bakanlığı, Halk Özel Harekatı (HÖH) adlı dernek hakkında inceleme başlattı.

  İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  "Son günlerde hukuk dışı oluşum, yapılanma ve faaliyetlerde bulunduğu yolunda basında haberlere konu olan, 'Halk Özel Harekatı Derneği' hakkında, bakanlığımızca ilgili mevzuat gereğince, gerekli inceleme ve araştırmalar yürütülmektedir.

  “Yine Bakanlığımıza ulaşan bilgilerden adı geçen dernekten farklı olarak, resmi olarak kurulmayan ve kayıtlarımızda da yer almayan ‘Halk Özel Hareketi Derneği’ adı ile üzerinden yayın yapan bir başka oluşum hakkında suç duyurusunda bulunulmuş olup konu ilgili merciler nezdinde takip edilmektedir.”

  BBC Türkçe’den Selin Girit, hafta başında, HÖH Genel Başkanı Fatih Kaya'yla bir röportaj gerçekleştirmişti.

  Röportaj için tıklayın.

 11. Demirtaş: Kimsenin beni tasfiye ettiği yok

  Selahattin Demirtaş

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’nin 11 Şubat’ta yapacağı kongresinde aday olmayacağını açıklaması ardından yaşanan tartışmalarla ilgili olarak, bu kararı kendisinin aldığını söyledi.

  Avukatları aracılığıyla Mezopotamya Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Demirtaş, “Öncelikle kimsenin beni tasfiye ettiği falan yok” dedi ve ekledi:

  “Bunu net olarak herkesin bilmesi lazım. Aday olmamam konusunda ne bir telkin ne de bir yönlendirme asla söz konusu değildir. Bu kararı bütün gelişme ve tartışmaları, olasılıkları değerlendirerek bizzat ben aldım. Tabii ki, beni bu kararı almaya götüren süreçte birçok etken bir araya geldi diyebilirim. Öncelikle HDP’deki kolektif liderliğin bir parçası ve etkili bir sözcüsü olarak fiilen bu görevlerimi yapamıyor olmam parti merkezini zorlayabilir.

  “Asıl olan HDP’nin ve halkın çıkarlarıdır. Hepimiz bunu esas alacağız. Benim tutumum bir diğer açıdan bütün yönetim adına kongreye doğru giderken halka verilmiş bir özeleştiridir. Yönetimimizin son yıllarda üstün bir performans gösterdiğini söyleyemeyiz. Bunun ilk sorumlusu da siyaseten benim elbette. Kongrede daha kapsamlı bir özeleştiriyle pratikte bu yetmezlikleri gidermek üzere hazırlık yapmamız gereklidir."

 12. Özel Harekat Daire Başkanlığı neden kaldırıldı?

  Özel Harekat Daire Başkanlığı mensupları

  Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Özel Harekat Daire Başkanlığı, Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırıldı.

  Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada kurumun faaliyetlerini Özel Harekat Başkanlığı olarak sürdürdüğü belirtildi.

  Açıklamada, Özel Harekat Dairesi Başkanlığı’nın yeniden yapılandırıldığı ve statüsü yükseltilerek Özel Harekat Başkanlığı’nın kurulduğu hatırlatıldı.

 13. AYM'nin kararına hükümetten tepki

  Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın tutukluluklarıyla ilgili ‘hak ihlali’ kararına hükümetten tepki geldi.

  Perşembe günü AYM, 'hak ihlali' karşısında ilgili mahkemelerin gereğini yapmak zorunda olduğuna hükmetti. Karar, 6'ya karşı 11 oyla alındı.

  Mahkemeler talepleri, Anayasa Mahkemesi'nin kararının henüz Resmi Gazete'de yayımlanmadığını gerekçe göstererek reddetti.

  Kararın ardından AYM'nin kurumsal Twitter hesabından, AYM’nin kararının tam metni ve konuyla ilgili basın duyurusunun internet sitelerinde yer aldığına dair açıklama yapıldı.

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Anayasa Mahkemesi; anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmıştır" açıklamasını yaptı.

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da AYM’yi eleştirdiği açıklamasında, “AYM hukuk devletinin gelişmesi için kendisine verilmiş bu yetkiyi kullanırken son derece hassas, titiz, özenli bir şekilde kullanması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Demek ki bu alanlarda çok özenli davranıldığına ilişkin bir kanaat yok ki, esas kararı veren mahkeme de farklı davranış içerisine girebiliyor” dedi.