Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan İrem Köker

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Pazartesi yeniden görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

 2. TRT/Dijiturk binalarını işgal girişimi davasında 23 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 35 sanığa müebbet hapis

  15 Temmuz darbe girişimi gecesi, İstanbul-Ulus'ta bulunan TRT yerleşkesi ile Digiturk binasını işgal etmekle suçlandıkları davada, 57'si tutuklu 93 sanıktan 23'ü, "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, sanıklardan 35'i ise, müebbet hapis cezası aldı.

  Bugün karara bağlanan davada, 35 erin de beraatine karar verildi.

 3. Reuters'a konuşan ABD'li yetkili: Afrin'e operasyon Türkiye'nin sınır güvenliği kaygısına hizmet etmez

  Afrin'in sınır komşusu Azez'e Türkiye'nin desteklediği ÖSO güçleriyle askeri takviye yapıldığı bildirildi.
  Image caption: Afrin'in sınır komşusu Azez'e Türkiye'nin desteklediği ÖSO güçleriyle askeri takviye yapıldığı bildirildi.

  Reuters'ın haberine göre ismini vermek istemeyen ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Türkiye'nin Afrin bölgesindeki PYD hedeflerini topçu ateşiyle vurduğu yönündeki haberlere ilişkin bir açıklama yaptı:

  ABD'li yetkili şunları söyledi:

  Quote Message: Askeri operasyonun, bölgede istikrarın sağlanmasına ya da Türkiye'nin sınır güvenliği konusundaki endişelerini gidermeye hizmet edeceğine inanmıyoruz. Eğer ilk gelen haberler doğruysa, bu gibi tehditler ve eylemler de bu konularda ilerleme sağlanmayacaktır."
 4. Rakka'da ölen Antalyalı 'kırmızı fularlı kız'a 55 ay hapis cezası

  KIRMIZI FULARLI KIZ

  Antalya'da Gezi Parkı protestolarına katıldığı gerekçesiyle yargılanan ve daha sonra PYD'nin Rakka'da IŞİD'e karşı düzenlediği operasyonda hayatını kaybeden Ayşe Deniz Karacagil, bugün görülen davada 55 ay hapse mahkum edildi.

  Karacagil, Antalya'da Gezi Parkı protestolarına katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınmış ve Ekim 2013'te tutuklanmıştı. Sorgusu sırasında kendisine yöneltilen boynundaki kırmızı fuların sosyalizmi simgeleyip simgelemediği yönündeki sorular nedeniyle kamuyounda ve basında "kırmızı fularlı kız" olarak biliniyordu.

  Karacagil, Şubat 2014'te tahliye edildi ve aynı yılın Mayıs ayında kendisinin Kandil Dağı'nda PKK'ya katıldığını söylediği bir söyleşi yayınlandı.

  Karacagil, Antalya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyordu ve hakkında 'kamu malına zarar vermek', 'kamu görevlisine karşı direnmek', 'toplantı gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet', 'terör örgütü üyeliği' ve 'kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşleri düzenlemek' suçlamalarından ve bu suçları birden fazla işlemekten 24 yıldan 98 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

  Karacagil, PYD saflarında IŞİD'e karşı savaşırken Mayıs 2017'de 24 yaşındayken öldü ve Kobani'ye defnedildi.

  DHA'nın haberine göre, bugün yapılan karar duruşmasında Karacagil yeni istenen nüfus kayıtlarında halen sağ göründüğünü gerekçe gösterilerek, 55 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Avukatı Hakan Evcin ise müvekkilinin öldüğünü belirterek, "Kanunlar kişinin ölmesi halinde davanın düşürülmesini hükmeder. Nüfus kayıtlarında sağ gözüküyor olsa bile ölüm olayını herkes bilmektedir. Biz mahkemeden beraat kararı verilmesini bekledik" diye konuştu.

 5. Ayhan Bilgen: Kürtlere el uzatmak yerine Ruslara kolunu kaptırmış bir dış politika ile karşı karşıyayız

  Quote Message: 100 binlerce insanın silahların hedefi haline gelmesi, oraya yönelik öfkenin bedelini kadınların, çocukların yaşaması kabul edilemez. Afrin’den Türkiye’ye bir tehdit bir saldırı yok. Bu saldırı gerekçesi yapılamaz. Türkiye Rusları ikna etmek için çaba sarf ediyor. Kürtlere el uzatmak yerine kolunu Ruslara kaptırmış bir dış politika ile karşı karşıyayız. Biz bu yaklaşımı “güvenlik sorunu” olarak görmüyoruz. Tam tersine bu girişimi Türkiye barışını tehdit edecek bir krizi beraberinde getirecek bir yaklaşım olarak görüyor ve bu yanlıştan dönülmesi çağrısını yapıyoruz. "

  Bilgen, ayrıca cezaevlerinde tek tip kıyafet uygulamasını da eleştirdi:

  Quote Message: Hayatın her yerinde tek tipçiliği esas alanlar, tek tipleşmeyi politika haline getirenler cezaevlerine de aynı uygulamayı dayatmak istiyorlar. Bu uygulamanın eşitlik, adil yargılama ilkesi açısından anlamına dair çok şey ifade ettik. Avrupa Konseyi’nin, BM’nin, AİHM’in daha önce verilmiş kararları doğrudan doğruya Türkiye idaresinin uygulamalarını bağlıyor olmasına rağmen bunları yok saymak, OHAL’i fırsata çevirmek ve KHK ile yeni bir gerilim fitili ateşlemek yeni bir provokasyona imza atmaktır. KHK’da uygulamaya karşı gelenlerin, direnenlerin ziyaretçi yasağına tabi tutulacağı söyleniyor. Yani tek tip kararıyla sadece tutuklular değil yakınları, çocukları, akrabaları da cezalandırılıyor." from Ayhan Bilgen HDP Sözcüsü
  Ayhan BilgenHDP Sözcüsü
 6. "Afrin'de hava desteği yoksa önce seni kefenle karşılayanları göndereceksin"

  KILICDAROGLU
  Quote Message: Hava desteği almadan girilecek bir Afrin büyük maliyetlere yol açar. Eğer hava desteği almadan oraya asker sokacaksanız sayın Erdoğan'a çağrımdır seni kefenle karşılayan arkadaşlarını önce oraya göndereceksin. Bu milletin fakir fukara çocuğunu oraya gönderme. Eğer, diplomasi sonuna kadar zorlanırsa hava desteği de sağlanırsa sorun büyük ölçüde aşılabilir. Aksi halde sorun giderek büyür Türkiye'ye maliyeti büyük olur." from Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı
  Kemal KılıçdaroğluCHP Genel Başkanı
 7. Dink ailesinin avukatı: Bizi kandıramazsınız, hakikatin kendisini ve tamamını istiyoruz

  HRANT DINK

  Gazeteci Hrant Dink, öldürülmesinin 11'inci yıldönümünde İstanbul'da vurulduğu yerde düzenlenen etkinlikle anıldı.

  İstanbul'un Şişli ilçesinde Dink'in genel yayın yönetmenliğini yaptığı Agos gazetesinin binasının önünde düzenlenen anma törenine yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

  Anma töreni öncesi polis çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, anmaya katılanların üst araması yapıldıktan sonra geçişlerine izin verildi.

  Anma töreninde bu yıl Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin bir konuşma yaptı.

  Çetin, "Kötülüğün ayak seslerinin her geçen gün biraz daha şiddetlendiği, hayatlarımızı tümüyle tehdit ettiği günlerden geçiyoruz. OHAL, sürekli ve kalıcı hale getirilmiş durumda" dedi.

  Çetin, Dink suikastında rolü olan tüm kamu görevlilerinin açığa çıkarılması ve yargılanması yönündeki talebi bir kez daha dile getirdi.

  Quote Message: O gün devlet buradaydı. Polisiyle, jandarmasıyla, istihbaratçısıyla devlet buradaydı. Ama HrantDink’in can güvenliğini sağlamak ve yaşama hakkını korumak için değil, tetikçilerin işini yaptığından emin olmak için buradaydı... İnanmamızı istedikleri yeni bir senaryo yazdılar ve artık peşlerini bırakmamızı istiyorlar. Bu yeni senaryoya göre, Hrant’ın katilleri, dün birlikte oldukları ancak bugün aralarında giriştikleri iktidar savaşını kaybeden gruptur. Yazdığınız her senaryo hakikatin küçük bir parçasıdır beyler, bizi bunlarla kandıramazsınız, yazın bir tarafa: Hakikatin kendisini ve tamamını istiyoruz. Bunun çok zor olduğunu biliyoruz. Ancak biz faili göstermekten de yargılamaktan da vazgeçmeyeceğiz." from Fethiye Çetin Dink ailesinin avukatı
  Fethiye ÇetinDink ailesinin avukatı

  Ayrıca sosyal medyadan da çok sayıda anma mesajı paylaşılırken, gün boyunca TT listesinde yer alan #HrantDink etiketiyle atılan mesaj sayısı 25 bini geçti.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 8. Bakan Özhaseki: 2000 kadar tescilli Diyarbakır evinin temelini Cumhurbaşkanı Erdoğan atacak

  BAKAN

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Diyarbakır'a gelerek bir dizi programa katıldı.

  Cuma namazı çıkışı Ulu Cami önünde gazetecilere Sur ile ilgili bir buçuk yıldır yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.

  Özhaseki, 2012 yılında onaylanan koruma amaçlı imar planında yapılan küçük bir revizyona ile Sur'da imar çalışmaları yaptıklarını, iki bin kadar tescilli tarihi Diyarbakır evlerinin temelinin cumhurbaşkanı tarafından atılacağını söyledi.

  Çeşitli kuruluşların Sur ile ilgili inceleme ve açıklamalar yaptığı, bazı açıklamalarda çatışmaların bitiminden sonra tarihi dokuya bilerek zarar verildiğine dair iddiaların olduğu sorusuna Özhaseki şu yanıtı verdi:

  "Aslında ilk geldiğim dönemden itibaren her geldiğimde arkamda bir yalan furyası var. Bunlara da alıştık. Bir kısım bunu söyleyenler sivil toplum örgütü adı altında bir araya gelmiş, şahsi kanaatimi söylüyorum, PKK terör örgütünü uzantıları. Onların sözcülüğünü yapıyorlar.

  İlk geldiğim günlerde şunu söylüyorlardı: 'Buraları tamamen boşaltacaklar. Tarihi eserer bile istimlak ediliyor.' Meclisteki uzantıları da şöyle diyordu: 'Tarihi eserlerden ne istiyorsunuz ya, niye istimlak ediyorsunuz, niye kamulaştırıyorsunuz tarihi eserleri. Oradaki halk tehcire uğruyor. Burada devlet her tarafı yıkacak, AVM yapıp zenginlere peşkeş çekecekler."

 9. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kredi derecelendirme kuruluşlarına: Bunlara ya bu işi öğreteceğiz, ya bu işi öğreteceğiz

  ERDOGAN
  Quote Message: Bazı kredi derecelendirme kuruluşlarının hala ideolojik yaklaşımlarından kurtulabilmiş değiliz. Bunlar yine o ideolojik yaklaşımlarına devam ediyorlar. Hala Türkiye'nin bu noktada istikrar ve güven vermediğini söyleyecek kadar ideolojik yaklaşım içerisinde maalesef patinaj yapıyorlar. Bunlara ya bu işi öğreteceğiz, ya bu işi öğreteceğiz. Zira Türkiye böyle bir ülke değil." from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı
 10. TSK Afrin'deki PYD hedeflerini topçu atışıyla vurdu

  AFRIN

  AA, TSK'nın Afrin'de PYD'ye ait hedefleri topçu atışıyla vurduğunu bildirdi.

  AA'nın haberine göre, Hatay'ın Kırıkhan ve Hassa ilçelerindeki sınır birliklerinden en az 10 atış yapıldı.

  Haberde, "PYD/PKK mensuplarının taciz atışlarına meşru müdafaa kapsamında karşılık verildiği" ifade edildi.

 11. Kilis'ten yaklaşık 20 otobüslük ÖSO konvoyu Azez'e geçti

  View more on twitter

  Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) savaşçılarını taşıyan yaklaşık 20 kadar otobüs bugün Suriye'ye geçti.

  DHA'nın bildirdiğine göre, onlarca savaşçı,Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçerek, Azez tarafına doğru ilerledi.

  DHA ayrıca, Afrin'in hemen yakınlarındaki Azez'deki ÖSO güçlerine takviye birlik gönderildiğini duyurdu.

  OSO
 12. Milli Savunma Bakanı Canikli'den Afrin açıklaması: Hedefimiz PYD terör örgütünün tamamen ortadan kaldırılması

  CANIKLI

  Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Afrin bölgesinden Türkiye'ye yönelik tehdit seviyesinin her geçen gün yükseldiğini ve buraya operasyonun düzenleneceğini söyledi.

  A Haber'de gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Canikli, şu anda Afrin'den gelen atışlara verilen karşılıkla zaten bu operasyonun fiilen başlamış durumda olduğunu belirtti.

  Canikli, "Muhtemel kayıplarımızın da en aza indirilmesi için gerekli tüm şartların olgunlaştırılması gerekiyor. Bu hassasiyetimizi harekatın her aşamasında uygulamaya geçireceğiz. Türkiye'ye yönelik tehdit seviyesi her geçen gün yükseliyor. Bu harekat yapılacak, terörle mücadele gerçekleştirilecek. Temel hedefimiz PYD terör örgütünün tamamen ortadan kaldırılması" dedi.

  Suriye'nin olası bir operasyonda Türk uçaklarını vuracağı yönündeki açıklamasına dair bir soru üzerine ise Canikli, hükümetin bunu hayata geçirme kapasitesinin sınırlı olduğunu vurguladı.

  Milli Savunma Bakanı, "Bu hamleyi sadece rejimin bir düşüncesi olarak görmemek gerekiyor. Bunlar mücadele masasında konuşulması gereken konular. O kadar kaygan bir zemin söz konusu ki" diye konuştu.

 13. Başbakan Yıldırım: Milli güvenliğimizi tehdit eden hiçbir oluşum müsamahayla karşılanmayacak

  BINALI YILDIRIM
  Quote Message: Türkiye'nin milli güvenliğini tehdit eden hiçbir oluşum asla müsamaha ile karşılanmayacak. Bu bizim en doğal hakkımızdır. Uluslararası hukuktan da kendi hukukumuzdan da doğan bir hakkımızdır. Bizim amacımız, bölgede terör varlığını sona erdirmek, zaten yıllardan beri çok acı çeken bölge halkının yeni acılara tekrar maruz kalmasının önüne geçmek." from Binali Yıldırım Başbakan
  Binali YıldırımBaşbakan
 14. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı: Tek tip kıyafetler gönderildi, yönetmelik bekleniyor

  TEK TIP
  Quote Message: KHK kapsamında çıkarılan tek tip kıyafetler Diyarbakır Cezaevi'ne gönderildi. Uygulama için yönetmelik bekleniyor. Tahir Elçi soruşturması sonucu nereye varırsa varsın nihayete erdirilecektir." from Kamil Erkut Güre Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı
  Kamil Erkut GüreDiyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı
 15. AYM'nin Mehmet Altan ve Şahin Alpay ile ilgili kararı Resmi Gazete'de

  ALTAN ALPAY

  Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) akademisyen Mehmet Altan ve gazeteci Şahin Alpay'ın tutukluluklarıyla ilgili yaptıkları bireysel başvuruda hak ihlali olduğu yönündeki kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

  AYM, geçen hafta içerisinde Alpay ve Altan'ın bireysel başvurularında "kişi hürriyeti ve güvenliği" hakkı ile "ifade ve basın özgürlüğü" haklarının ihlal edildiğine karar vermiş ancak buna rağmen alt mahkemeler tahliye taleplerini kabul etmemişti

  İstanbul 13'uncu ve 26'ncı Ağır Ceza Mahkemeleri, gerekçeli kararın kendilerine ulaşmadığını belirterek tahliyeleri reddetmişti. Bunun ardından AYM, resmi Twitter hesabından söz konusu kararlara web sitesi üzerinden ulaşılabileceğine dair bir mesaj atmıştı.

  View more on twitter
  View more on twitter

  Ancak yine tahliye çıkmaması, Türkiye'de hukuk sistemine dair yeni bir tartışma başlattı.

  Altan, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden bir gün önce kardeşi Ahmet Altan ile birlikte katıldığı bir televizyon programında "darbe çağrışımıyla subliminal mesaj içeren söylemlerde bulundukları" gerekçesiyle Eylül 2016'da tutuklandı.

  Alpay da darbe girişiminden iki hafta sonra Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili soruşturmalar kapsamında Zaman gazetesinin eski çalışanları ve yöneticilerine yönelik operasyonda tutuklanarak, cezaevine konulmuştu.

 16. Post update

  Günaydın,

  Türkiye haftanın son iş gününe Afrin ile ilgili tartışmalarla giriyor.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumartesi günü yaptığı konuşmada verdiği süre bugün doluyor.

  Erdoğan Elazığ'daki konuşmasında, "Fırat Kalkanı Harekatı ile terör koridorunu bıçakla keser gibi kesip attık. İdlib operasyonu ile bu koridorun batı kanadını çökertiyoruz. Afrin'de teröristler teslim olmazsa orayı başlarını yıkacağız. Münbiç'te bize verilen sözler yerine getirilmezse kendi göbeğimizi keseceğiz. Bir haftaya kalmaz ne yapacağımızı görecekler" demişti.

  Bugün içinde beklenen bir diğer gelişme de gazeteci Şahin Alpay ve akademisyen Mehmet Altan'ın tahliye durumu olacak. AYM'nin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı ve gözler alt mahkemeye çevrildi.

  Alt mahkemelerin AYM kararına uymaması, son günlerde Türkiye'deki hukuk sistemiyle ilgili tartışmaların bir kez daha alevlenmesine neden oldu.

  Bugün ayrıca milyonlarca öğrenci karnelerini alıp 15 günlük yarı yıl tatiline başlıyor.

  Son olarak Agos gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, öldürülmesinin 11'inci yılında vurulduğu yer Şişli'de ve vurulduğu saat 15.05'te düzenlenecek törenle anılıyor.

  19 Ocak 2018 tarihinde Türkiye'deki yaşanacak önemli gelişmeleri aktaracağımız canlı anlatım sayfamıza başlıyoruz.