Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, bir açıklama yayımlayarak Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın Zeytin Dalı Harekatı’na yönelik sözlerini eleştirdi.
 2. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye ile Suriye yönetimi arasında herhangi bir temasın söz konusu olmadığını söyledi.
 3. İstanbul'da, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonunda Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi'nin (HDK) yaklaşık 30 üye ve yöneticisi gözaltına alındı.
 4. AB Bakanı Çelik, AB ile vize serbestisi çalışmasıyla ilgili, "Bunu tamamlamış bulunuyoruz. Türkiye'nin çalışması bugün yarın AB Komisyonu'na teslim edilecek" açıklamasını yaptı.
 5. TSK'dan Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı'yla ilgili yapılan son açıklamada, "Başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 999 olmuştur" ifadesi yer aldı.
 6. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk'e yaptığı açıklamada, Zeytin Dalı Harekatı'nda 'Afrin'in içine girilmesini asla doğru bulmadığını' belirtti.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de gün içinde yaşanan gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik. Bir sonraki canlı anlatım yayınımızda görüşmek üzere.

 2. Bakan Çelik’ten Fransa’ya Afrin tepkisi

  Ömer Çelik

  Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, bir açıklama yayımlayarak Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın Zeytin Dalı Harekatı’na yönelik sözlerini eleştirdi.

  Çelik açıklamasında, Le Drian’ın sivil ölümleri ve uluslararası hukukun ihlaliyle ilgili eleştirilerine karşı çıktı:

  “Kuşkusuz bu açıklama terör konusunda tam bir çifte standarttır. Terör örgütünün şehit ettiği vatandaşlarımızı zikretmekten kaçınanlar, olmayan şeyleri gerçek gibi sunmaktadır. Afrin’de mücadele ettiğimiz terör örgütünün katliamlarının görmezden gelinmesidir bu.

  Devamında Le Drian, “Türkiye’nin uluslararası hukuku ihlal ettiğini” söylüyor. Türkiye’nin mücadelesi uluslararası hukuka tam uygundur. Hukuku ihlal edenler ve suç işleyenler, PYD-YPG terör örgütüne silah verenlerdir.

  Türkiye’yi eleştirenler, terör örgütlerine silah veren ülkeler hakkında ne düşünüyor, bunu açıkça duymak isteriz. En yüksek meşruiyetle yürüttüğümüz terörle mücadelede, Türkiye’nin karşısına düşmek kimin yanına düşmektir, herkes buna dikkat etmelidir.

  Türkiye her türlü terör örgütüyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecek. Bunun kadar önemli olanın terörle mücadele konusundaki çifte standartla mücadele etmek olduğunu da bir kere daha görmüş oluyoruz.

  Dost ve müttefik Fransa’nın, Türkiye’nin terörle mücadelesine tam destek vermesi doğru olandır. Böyle davranmaları müttefikliğe de ‘hukuk’a da en uygun davranış olacaktır."

 3. TTB Merkez Konseyi: TTB, Kenan Evren’in GATA’da ‘Önce asker sonra hekimsiniz’ sözünü reddetmiş bir geçmişe sahip

  TTB

  Zeytin Dalı Harekâtı'yla ilgili olarak ‘Savaş halk sağlığı sorunudur’ başlığıyla yayınladıkları bildiri nedeniyle gözaltına alınan ve yedi gün sonra adli kontrol şartıyla serbest kalan Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi üyeleri TTB merkez binasında bir basın açıklaması yaptı.

  Açıklamayı okuyan TTB Genel Başkanı Raşit Türkel, ‘barışı savunmaya devam edeceklerini’ söyledi:

  “TTB, Dünya Tabipler Birliği’nin kurucu üyesidir. TTB'nin ilk başkanı olan Dr. Tevfik Sağlam Dünya Tabipler Birliği’nin 1957-1958 döneminde Başkanlığını yapmıştır. Dr. Tevfik Sağlam’ın başkanlığı döneminde Dünya Tabipler Birliği’nin 11. Kongresi, Ekim 1957'de, İstanbul'da yapılmıştır ve bu toplantıda "Çatışma Koşullarında Hekim Tutumu" adlı belge kabul edilmiştir. TTB, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Kenan Evren’in GATA öğrencilerinin mezuniyet töreninde “Önce asker sonra hekimsiniz” sözünü reddetmiş bir geçmişe sahiptir.

  “Günümüzde savaşlar meydan muharebeleri olarak yapılmıyor. Kentlerde, yerleşim yerlerinde çocukların, kadınların, yaşlıların kısaca sivil insanların yaşadığı yerlerde yapılıyor. Sivil insanlar ölüyor, yaralanıyor, çocuklar kâbuslar görüyor. Su ve kanalizasyon sistemi tahrip ediliyor, hastalıklar yayılıyor, tarım alanları yok ediliyor, açlık, kıtlık gelişiyor, insanlar göç ediyor. Sağlık sistemi tahrip oluyor, sağlık hizmetlerine erişim olanaksız hale geliyor. Kullanılan silahların fiziksel, biyolojik ve ruhsal etkileri, sivil insanlar üzerinde tam bir yıkım yaratıyor. Her koşulda insanların yaşamından, sağlığından yana olan hekimler, bu etkileri nedeniyle her türlü silahlı gücün kullanıldığı durumları önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlıyor ve barışın acilen tesisini istiyor.

  “TTB ve diğer kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin isimlerinde yer alan ‘Türk’ ve ‘Türkiye’ sözcükleri, Anayasa gereğince bu mesleklerin hizmet verdikleri alanda, tüm toplumu kapsayan, kamusal yarar taşıyan hizmetler nedeniyle verilmiştir. Bu niteleme herbirinin kuruluş kanunlarında yer almaktadır ve ülkemize özgü bir durum değildir.

  "Yaşamdan ve barıştan yana tutumumuzu sürdürmeye devam ediyoruz.”

 4. Bakan Canikli’den Afrin’de ‘sivil ölümler’ açıklaması: Onlar sivil gibi görünen, etek giymiş teröristler

  Nurettin Canikli

  TBMM Genel Kurulu’nda hükümet adına söz alan Mili Savunma Bakanı Nurettin Canikli, “Zeytin Dalı Harekatı'nda sivillerin öldürüldüğüne yönelik iddiaların algı oluşturmaya yönelik haberler olduğunu” söyledi.

  Canikli, silahlı kişilerin sivil kıyafet giydiğini öne sürdü:

  “Sivil kaybı şu olabilir; etek giyen teröristler var. Bu doğru gerçekten. Burada da aynısını yapıyorlar. Yani sivil olarak etek giyen teröristleri kastediyorlar çok büyük bir ihtimalle. Bir zayiat varsa onlar sivil gibi görünen, görünmek isteyen ama etek giymiş teröristlerdir. Karıştırmamak lazım. Onlar sivil değil, onlar terörist. Özellikle sivil kıyafeti içine girerek uluslararası kamuoyunda Türkiye'ye yönelik bir algı oluşturmaya çalışıyorlar, hepsi bu.”

 5. Kara Harp Okulu darbe girişimi davasında karar açıklandı

  Sincan

  15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulu’ndaki eylemlerle ilgili yürütülen davada karar açıklandı.

  Davada dört sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 60 sanığa ise müebbet hapis cezası verildi.

  100 sanık beraat etti.

 6. Erol Önderoğlu’na Roosevelt Vakfı İfade Özgürlüğü Ödülü

  Erol Önderoğlu

  Merkezi Hollanda’da bulunan Roosevelt Vakfı’nın 2018 İfade Özgürlüğü Ödülü, RSF (Sınır Tanımayan Gazeteciler) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu’nun oldu.

  Önderoğlu ödülünü, Mayıs ayında düzenlenecek bir törenle alacak.

  Önderoğlu, ödülün belli olması ardından Twitter’dan bir açıklama yaptı: “Ödüle değer gördükleri için Roosevelt Vakfı’na müteşekkirim! Ödülün, Türkiye’de, çoğulcu toplum ve basın özgürlüğüne özlem duyanların mücadelesinin ve maruz kaldıklarının daha iyi görülmesine hizmet etmesini dilerim. İç ısıtan kutlama mesajlarınız için çok teşekkürler!”.

 7. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Suriye’de rejimle temasımız söz konusu değil

  İbrahim Kalın

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye ile Suriye yönetimi arasında herhangi bir temasın söz konusu olmadığını söyledi.

  Kalın, "Suriye'de rejimle herhangi bir temasımız söz konusu değil, şu anda öyle bir temasın kurulması da söz konusu değil" dedi.

  AB ile vize serbestisi çalışmalasıyla ilgili Kalın, "Bunun 2018 içerisinde hayata geçirilmesi, Türkiye-AB ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracaktır" açıklamasını yaptı.

  Zeytin Dalı Harekatı’nın ekonomiye etkisiyle ilgili "Harekatın ekonomimize herhangi bir olumsuz etkisi olmamıştır, bundan sonra da olması beklenmemektedir” diyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, ABD ile güvenin yeniden tesis etmeye çalıştıklarını da belirtti:

  "Biz Amerika Birleşik Devletleri ile güvenin yeniden tesisi için bir çaba içerisindeyiz ama bu güveni sağlayacak olan da aynı zamanda Amerikan yönetiminin sahada atacağı somut adımlardır”.

 8. PTT: PTTMessenger sadece kurumsal müşteriler için geliştirildi

  Arşiv fotoğrafı

  PTT A.Ş., mesajlaşma ve haberleşme uygulaması PTTMessenger ile ilgili bir açıklama yayımlayarak uygulamanın sadece kurumsal müşteriler için geliştirildiğini belirtti.

  Açıklamada çeşitli internet sitelerindeki bilgilerin aksine kullanıcıların doğrudan indirebileceği bir uygulama bulunmadığı aktarıldı:

  “PttMessenger kurumsal müşterilerimiz için geliştirilmiş bir çözümdür. PttMessenger, signal tabanlı açık kaynak kod kullanılarak geliştirilmiştir. PttMessenger, tüm geliştirme hakları ile PTT A.Ş.'ye aittir.Zebrachat, PttMessenger'ın geliştirme aşamasında kullanılan proje ve ürün adıdır.

  “Kullanıcıların doğrudan indirebileceği bir uygulama (apk) dosyası bulunmamaktadır. Çeşitli internet sitelerinde sunulan PttMessenger adlı dosyaların, PTT A.Ş’nin kurumsal anlık mesajlaşma ve haberleşme çözümü olan PttMessenger ile ilgisi bulunmamaktadır.”

  Bu arada Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, "Milli, güvenli ve en ileri teknolojilerle geliştirilen PTTMessenger ile kurumlar ve şirketler, güvenli kurumsal haberleşme ihtiyacını gidermektedir” dedi.

 9. İstanbul'da birçok HDP'li gözaltına alındı

  Arşiv fotoğrafı

  İstanbul'da, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonunda Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi'nin (HDK) yaklaşık 30 üye ve yöneticisi gözaltına alındı.

  Doğan Haber Ajansı haberinde, "İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri terör örgütü PKK'ya yönelik gece saatlerinde 20 ilçede eş zamanlı operasyonlar düzenledi" ifadesini kullandı.

  Mezopotamya Haber Ajansı'nın haberindeyse, 'gözaltına alınanlar arasında Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanı Pınar Tarlak ve Akil İnsanlar Heyeti’nden 78’liler Girişimi üyesi Celalettin Can'ın da bulunduğu' belirtildi.