Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Yarın yeniden görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

 2. Hükümet Sözcüsü Bozdağ: Rusya hava sahasını kapatmadı

  Bozdağ

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, bugün düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Son günlerde Rusya’nın Afrin’de Türkiye’ye hava sahasını kapadığına dair iddiaların sorulduğu Bozdağ, böyle bir durum olmadığını, gelecekte de böyle bir gelişme beklemediklerini söyledi.

  Afrin’de TSK’ya karşı kullanılan silahın menşeine dair ellerinde somut veriler olduğunu, fakat çalışmalar tam olarak sonlanmadan açıklama yapmadık istemediklerini belirten Bozdağ, kesin bilgiye ulaşınca açıklama yapılacağını söyledi.

  Bozdağ, Afrin sınırındaki bazı ilçelerde okullarda eğitime verilen aranın uzamasını beklemediğini, olumsuz bir gelişme olmadığı müddetçe 12 Şubat’ta eğitimin başlayacağını belirtti.

  Bekir Bozdağ, Hollanda’nın elçisini resmen geri çekmesi hakkında ise, geçen yıl referandum döneminde yaşanan kriz sırasında tatilde olan Hollanda elçisinin Türkiye’ye dönmemesini istediklerini söyledi ve ekledi:

  “Bu yeni bir durum değil, malumun ilamıdır.

  “Ama diplomatik ilişkiler kesilmemiştir, aynı şekilde devam etmektedir. İki ülke ilişkileri devam etmektedir.

  “İki ülkenin ilişkilerinin düzelmesi temennimizdir.”

  Bekir Bozdağ, ABD’nin YPG’ye 5 bin tır ve 2 bin kargo uçağı dolusu silah ve mühimmat verdiğini belirtti ve “Bölgede DEAŞ teröristlerinin etkinliği yok denecek kadar azalmıştır, DEAŞ bölgeden büyük ölçüde temizlenmiştir. Maalesef silahlar şimdi Türkiye’ye karşı kullanılıyor” dedi.

  Bozdağ, bu silahların hedeflerinde olacağını da duyurdu:

  “YPG’nin Rakka ve Deyrizor operasyonlarında verilen silahları afrin’e götürmeye çalıştıklarını biliyoruz.

  “Afrin’e nakledilen her türlü silah Türkiye’nin hedefidir, gördüğümüz yerde vuracağız ya da teslim alacağız.”

 3. Afrin’de bir asker yaşamını yitirdi, Zeytin Dalı Harekatı’nda hayatını kaybeden asker sayısı 16’ya çıktı

  Türk askeri

  Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin’deki Kuri Tepe bölgesinde bir askerin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

  TSK’dan yapılan açılamada “PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen havan saldırısı neticesinde bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur” ifadeleri yer aldı.

  Öte yandan İdlib’in kuzeyindeki TSK konvoyuna 30 Ocak’ta düzenlenen saldırıda sonucu yaralanan Devlet Su İşleri personeli Mahmut Pakyürek, tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşamını yitirdi.

  Aynı saldırıda DSİ mensuplarından Yasin Tanboğa da saldırıda yaşamını yitirmişti.

 4. Gözaltındaki TTB Merkez Konsey üyelerinin tümü serbest bırakıldı

  TTB Başkanı Raşit Tükel de bugün serbest bırakılanlar arasındaydı
  Image caption: TTB Başkanı Raşit Tükel de bugün serbest bırakılanlar arasındaydı

  Afrin’e yönelik Zeytin Dalı harekâtıyla ilgili yaptıkları açıklama nedeniyle gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey üyesi doktorların tamamı serbest bırakıldı.

  Gözaltındaki sekiz doktor savcılık sorgusu için bugün öğle saatlerinde adliyeye sevk edildmişti.

  Savcılık sorgularının ardından aralarında TTB Başkanı Raşit Tükel’in de bulunduğu 8 konsey üyesi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

  Geçen hafta da merkez konsey üyesi 3 doktor yine adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

  Doktorlar 30 Ocak günü ev baskınlarıyla gözaltına alınmıştı.

 5. GSP Saturn Boğaz'da iki köprüyü geçti

  platform

  İstanbul Boğazı'ndan geçen hafta Çarşamba günü geçmeyi deneyen ancak başarılı olamayan Panama bayraklı 'GSP Saturn' isimli dev petrol platformu bu sabah tekrar Boğaz'a girdi.

  platform

  Dev platform, saat 10.00 sıralarında Boğaz'a girişe başladı.

  platform

  Kuleleri alçaltılan platform saat 12.00 sıralarında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün altından geçti.

  platform

  15.00 sıralarında da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün altından geçen petrol platformu Karadeniz'e doğru ilerliyor.

  platform
 6. Çorum'a yeni belediye başkanı: Zeki Gül

  Zeki Gül

  AKP’li Muzaffer Külcü'nün istifasıyla boşalan Çorum Belediye Başkanlığı görevine, AKP'nin adayı olan Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül seçildi.

  Çorum Belediye Başkanı AKP’li Muzaffer Külcü'nün geçen 30 Ocak'ta görevinden istifa etmesinin ardından belediye meclisi, yeni belediye başkanını seçmek üzere toplandı.

  31 üyesi bulunan meclisin toplantısında, AKP'nin adayı olan Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül'e 1 MHP'li üye de destek verdi. 10 CHP'li meclis üyesi ise oylama öncesi salondan ayrıldı. Seçimin ilk turunda AKP’li 20 meclis üyesi ve 1 MHP'li üyenin oyunu alan Gül, başkan seçildi.

 7. TSK konvoyu İdlib'de

  TSK konvoyu

  TSK'ya ait bir konvoy, Astana anlaşmaları çerçevesinde İdlib gerginliği azaltma bölgesinde oluşturulacak dördüncü ateşkes gözlem noktası için bölgeye İdlib'e gitti.

  İdlib'deki AA muhabirin bildirdiğine göre, sabah saatlerinde Türkiye'den İdlib'e giren askeri konvoy, gerginliği azaltma bölgesi içinde yer alan batı Halep kırsalına güvenli şekilde ulaştı.

  Türkiye, konvoyda yer alan unsurlarla İdlib'de dördüncü ateşkes gözlem noktasını oluşturmayı hedefliyor.

  Suriye'deki Orient News TV de aralarında tank, personel taşıyıcıları, kazı araçları ve ambulansların da bulunduğu 60 askeri aracın İdlib ile Halep arasında yer alan Al Eis kasabasına vardığını duyurdu.

 8. “Türkiye’de Kutuplaşmanın Boyutları” araştırması: Seçmen diğer partinin seçmenine karşı "ahlaki üstünlük" duyuyor

  Kadıköy sokakları

  İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, “Türkiye’de Kutuplaşmanın Boyutları” araştırmasının sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

  Kasım 2015 seçimleri sonrası siyasal kutuplaşmanın farklı boyutlarını inceleyen araştırmanın başlıca sonuçları şöyle:

  • Parti tabanları arasında sosyal mesafe varlığı koruyor
  • Parti taraftarları, diğer partilerinkilere kıyasla kendisini ahlaki olarak üstün görüyor
  • Partili, diğer parti taraftarlarının siyasal özgürlüklerinin kısıtlanmasına dair bir istek duyuyor
  • Siyasal konularda bilgi alma kanalları, parti tercihleriyle ilişkili
  • ABD tüm parti tabanlarınca en büyük tehdit olarak görülüyor
  • Farklı partileri destekleyenlerin kendisini en uzak hissettiği, HDP seçmeniyken, ikincisi ise AKP seçmeni

  Evrensel'in haberine göre, araştırmanın yürütücülerinden Doç. Dr. Emre Erdoğan sonuçları şöyle yorumladı:

  Quote Message: Kutuplaşma parti taraftarları arasında sosyal mesafe, ahlaki üstünlük ve siyasal hoşgörüsüzlük olarak gözlemlenebiliyor. Türkiye’de yaşanan sürece dair farklılaşan algılar, siyasal haklar açısından da hoşgörüsüzlüğü doğuruyor."
 9. Oltu Çayı'na zift ve atık yağ döküldü, kuş ve balıklar öldü

  OLTU ÇAYI

  Erzurum’un Oltu ilçesinden geçen Oltu Çayı'na, çok sayıda kuş ve balığın ölümüne neden tonlarca zift ve atık yağ dökülmesiyle ilgili Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. İlçe sakinlerinin büyük tepki gösterdiği çevre felaketine neden olan kişi ya da kişilerin bulunması için güvenlik güçlerinin çalışması sürüyor.

  DHA’nın haberine göre Oltu merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıktan geçen ve yaklaşık 50 mahallenin tarım arazisini suladığı Oltu Çayı'na, Kurupınar mevkiinde, 27 Ocak Cumartesi günü, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından tonlarca zift ve yanmış atık yağ boşaltıldı.

  OLTU ÇAYI

  Oltu'nun en önemli su kaynaklarından biri olan çayın tarımsal arazilerin sulanmasında kullanıldığını belirten ilçe sakinleri, kirliliğin insan sağlığını da etkilemeden çayın bir an önce temizlenmesi gerektiğini söyledi.

  Doğa yürüyüşünde Oltu Çayı'nda hiç istemedikleri görüntülerle karşılaştıklarını belirten Mustafa Arlı, "Dökülen atıklar nedeniyle çayın etrafında ölmüş kuş ve balıklarla karşılaştık. Korkunç bir görüntüydü. Bunu yapanların bulunması ve cezalandırılmasını istiyoruz. Bir daha böyle bir şeyin yaşanmamasını istiyoruz" diye konuştu.

 10. İstanbul’daki Çin Başkonsolosluğu önünde Uygur eylemi

  İstanbul'daki eylem

  Doğu Türkistan'ın Gulca şehrinde 5 Şubat 1997'de meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden 200 Uygur Türkü için İstanbul’daki Çin Başkonsolosluğu önünde eylemyapıldı. Barikatı geçmek isteyen grup ile polis arasında arbede çıktı.

  Doğu Türkistan STK Birliği'nin çağrısıyla Tarabya sahilinde toplanan çok sayıda Uygur, Çin Başkonsolosluğu önüne yürüdü. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı protesto gösterisinde polis aramasından geçen Uygurlar Çin Başkonsolosluğu'nun yaklaşık 50 metre öncesine kurulan polis bariyerine geldi.

  DHA’nın haberine göre grup üyeleri tarafından getirilen bir torba yumurtaya da polis ekipleri el koydu.

  İstanbul'daki eylem

  Burada açıklama yapan protestocular, şunları söyledi:

  " Suriye iç savaşında PYD, YPG ve PKK vahşi terörünün yanında savaşan Çinli teröristleri de biliyoruz.Kamuoyunun da bilmesini istiyoruz. İkinci vatanımız olarak bildiğimiz Türkiye'mizin Afrin'de yaptığı harekata bütün Doğu Türkistanlı Müslüman kardeşlerinin duasının arkasında olduğunun da bilinmesini istiyoruz.

  “Doğu Türkistan'daki insanlık dışı Çin Zulmünün bir an önce durdurulması, Tayland ve Mısır'da tutuklu bulunan masum kardeşlerimizin kurtarılması için başta aziz Türkiyemiz olmak üzere Türk-İslam Dünyası, diğer dünya ülkeleri insan hak ve özgürlükleri savunucuları BM ve İslam İşbirliği Teşkilatını göreve ve Çin'e müdahaleye çağırıyoruz" denildi.

  Yapılan basın açıklamasının ardından grubun ön tarafında bulunan bazı Uygur Türkleri barikatı aşıp Çin Başkonsolosluğuna ilerlemek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine, grup ve polis arasında arbede yaşandı. Arbede araya giren bazı grup üyelerinin çabasıyla son buldu. Edilen duanın ardından ise grup dağıldı.

 11. Hollanda Türkiye’deki büyükelçisini resmen geri çekti, Türkiye’nin büyükelçisine de izin vermeyeceğini açıkladı

  Hollanda Ankara Büyükelçiliği
  Image caption: Hollanda Ankara Büyükelçiliği

  Hollanda Türkiye’deki büyükelçisini resmen geri çektiğini açıkladı.

  Hollanda Dışişleri Bakanı Halbe Zijlstra, Türkiye’nin de Hollanda’ya elçi atamasına izin vermeyeceğini duyurdu.

  16 Nisan 2017’deki referandum öncesinde Hollanda’nın Türk siyasetçilerin miting düzenlemesine izin vermemesi ve miting düzenlemeye çalışan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’yı sınır dışı etmesi üzerine iki ülke arasındaki ilişkiler kötüleşmişti.

  Türkiye, o tarihten beri Hollanda Büyükelçisi Kees van Rij’in Türkiye’ye girmesine izin vermiyordu.

  Hollanda Dışişleri Bakanı Halbe Zijlstra, Hollanda’nın Ankara’da bir büyükelçisi olmadığı sürece, Türkiye’nin de ülkelerinde bir büyükelçisi bulunamayacağını belirtti.

 12. Papa - Erdoğan görüşmesi gerçekleşti

  Övgü Pınar

  Vatikan

  ERDOĞAN VE PAPA

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Papa Francesco ile Vatikan'daki tarihi görüşmesi bu sabah gerçekleşti. Erdoğan, 1959'dan beri Vatikan'da Papa ile görüşen ilk, 1960'te diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana ise Vatikan'ı ziyaret eden tek Türkiye Cumhurbaşkanı oldu.

 13. Diyarbakır’da KESK, DİSK ve TMMOB’dan TTB’ye destek: TTB’nin bildirisine imza atıyoruz

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe

  Video content

  Video caption: Diyarbakır'da TTB'ye destek açıklaması

  KESK, DİSK, TMMOB bileşenleri Diyarbakır’da yaptıkları ortak bir basın açıklamasıyla TTB’nin Afrin Operasyonu sonrasında yaptıkları açıklamanın altına imza attıklarını duyurdular.

  Açıklamayı Maden Mühendisleri Odası Başkanı Eş Başkanı Doğan Hatun okudu.

  Meslek örgütlerinin ortak açıklaması şöyle:

  “Savaş, doğada ve insanda tahribat yapan, toplumsal yaşamı tehdit eden, insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunudur.

  “Her çatışma, her savaş fiziksel, ruhsal, sosyal ve çevresel sağlık açısından onarılmaz sorunlara yol açarak büyük bir insani dramı da beraberinde getirdi.

  “Yaşatmaya ant içmiş bir mesleğin mensupları olarak yaşamı savunmanın, barış iklimine sahip çıkmanın birincil görevimiz olduğunu aklımızdan çıkartmıyoruz.

  “Savaşla baş etmenin yolu, adil, demokratik, eşitlikçi, özgür bir yaşamı kurmak ve bunu sürekli kılmaktır.

  “Savaşa hayır, barış hemen şimdi!

  “Bizler emek ve demokrasi bileşenleri olarak, KESK, DİSK, TMMOB AMED bileşenleri olarak TTB’nin yapmış olduğu ‘Savaş bir Halk sağlığı sorunudur’ bildirisine imzamızı atıyoruz.”

 14. KCDP: Ocak ayında 28 kadın erkekler tarafından öldürüldü

  grafik

  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ocak ayı raporunu yayınladı.

  Rapora göre Ocak ayında 28 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 147 çocuk istismara uğradı ve 25 kadına cinsel şiddet uygulandı.

  Platform, 2017’nin son aylarına kıyasla Ocak’ta kadın cinayetleri sayısında azalma meydana geldiğini, bunun nedeninin de “şiddete karşı toplumsal tepkilerin büyümesi ve kadınların bilinçli bir şekilde hareket etmesi” olduğunu belirtti.

  grafik

  Hakkında protestolar düzenlenen Bursa’daki “pembe vagon” uygulamasının protestolar sonucu kaldırtıldığını hatırlatan platform, “Kamuya açık alanlarda (sokak, park, toplu taşıma araçları, hastane vb yerlerde) şiddete uğrayan kadınlar; şiddeti uygulayan erkekleri ve olay görüntülerini sosyal medyadan paylaşarak bir kamuoyu yarattılar. Saldırıda bulunan erkekler yapılan TT eylemleri, açıklamalar sonrası yakalandı” ifadelerini kullandı.

 15. İSİG: Ocak ayında en az 141 işçi yaşamını yitirdi

  metal işçisi

  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Ocak ayı raporunu yayınladı.

  Rapora göre Ocak’ta en az 141 işçi yaşamını yitirdi.

  Hayatını kaybeden işçilerle ilgili raporda şu bilgiler yer aldı:

  • 141 emekçinin 120’si ücretli (işçi ve memur), 21’i kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.
  • Ölenlerin 2’si kadın işçi, 139’u erkek işçi.
  • 2’si 14 yaş ve altında olmak üzere 5 çocuk çalışırken can verdi.
  • Savaş nedeniyle yurtlarından gelen 10 mülteci/göçmen işçi yaşamını yitirdi. Mülteci/göçmen işçilerin 5’i Suriyeli, 2’si Afgan, 2’si Pakistanlı ve 1’i Tacik.
  • Ölümler en çok inşaat, tarım, metal, taşımacılık ve belediye/genel işler işkollarında gerçekleşti.
  • En fazla ölüm nedeni yüksekten düşme, trafik/servis kazası ve ezilme/göçük.
  • En çok iş cinayeti İstanbul, Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya, Adana, Aydın ve İzmir’de yaşandı.
  • Ölenlerin 11’i (yüzde 8) sendikalı işçi, 130 işçi ise (yüzde 92) sendikasız. Sendikalı işçiler gıda, madencilik, metal, enerji, taşımacılık ve belediye işkollarında çalışıyorlardı.

  İSİG, raporun sonuç bölümünde şu ifadeleri kullandı:

  “Savaşın örtemediği gerçek, yana yakıla büyüyor. İş cinayetleri ve meslek hastalıkları artıyor, işsizlik ve borçlar büyüyor, işçilerin örgütsüzlüğü had safhada. İşçiler ya umudunu kaybediyor ve yaşamlarına son veriyor ya da direnişin yeni biçimlerini bulmaya çalışıyor...

  “İşçi sınıfı tam da bu noktada örgütlenmeli, birlik ve dayanışma içinde olmalı, işçi sınıfının evrensel değerleri olan eşitlik, özgürlük, kardeşlik ve barış için örgütlenmeli.”

 16. Okulların açılması İstanbul'da trafiği durma noktasına getirdi

  trafik

  2017-2018 eğitim ve öğretim döneminin ikinci yarısının bugün başlamasıyla birlikte İstanbul'da trafik yoğunluğu arttı.

  trafik

  DHA'nın haberine göre sabah erken saatlerinde yola çıkan okul taşıtlarıyla birlikte trafik zaman zaman durma noktasına geldi.

  trafik

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) trafik verilerine göre, sabah 08.00 sıralarında trafik yoğunluğu İstanbul'da yüzde 62 olarak kaydedildi. Trafik havadan da görüntülendi.

  trafik

  İBB bugün 5 bin 771 okulda 3 milyona yakın öğrencinin, 143 bin öğretmenin ders başı yapacağını ve 16 bin servis aracının trafiğe çıkacağını duyurmuştu.

 17. Uzmanlar otobüs kazalarını yorumladı: 'Beyni kilitlendi', 'pedal takıldı' açıklamaları gerçeği yansıtmıyor, sorun eğitim

  otobüs kazası

  İleri sürüş tekniği uzmanları İstanbul'da özel halk otobüslerinin karıştığı yaralama ya da ölümle sonuçlanan pek çok kazanın ardından yapılan “pedal takıldı” veya “beyin kilitlendi” gibi açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söylüyor.

  Doğan Haber Ajansı’na konuşan uzmanlara göre en büyük problem fazla mesai saatleri ve düşük ücretlerle çalıştırılan şoförlere yeterli eğitim verilmemesi.

  1 Şubat’ta gerçekleşen ve 3 kişinin yaşamını yitirdiği kaza hakkında konuşan ileri sürüş teknikleri uzmanı Ethem Genim, “Sürücünün bir dalgınlık anına denk geldiğini görüyorum. Çünkü önündeki araç durduğunda, direksiyonu çevirme açısına baktığımızda, kontrollü bir şekilde direksiyonu çeviriyor. Sürücü kaçarken aynı zamanda frene basmış olsaydı, aracı düz konuma getirecekti, aynı zamanda da maksimum bir yavaşlama sağlayacaktı. Burada gördüğümüz şey, sürücünün frene basmadan engelden kontrollü bir şekilde direkt kaçma çabası. Tek eksik, frene basmaması. Çünkü frene basmış olsaydı GPS'ten görürdük” dedi.

  otobüs kazası

  'Gaz pedalı takılsa bile frene basınca araç yavaşlar'

  Genim, sözlerine şöyle devam etti:

  "Bu olaya kaza demek çok mümkün değil. Zaten bizim kaza diye adlandırdığımız pek çok olayın hiçbiri kaza değil. Her türlü önlem alındıktan sonra elde olmayan nedenlerden vuku bulan trafik olaylarına kaza diyoruz. Bunlar çok nadir de olsa aracın teknik sorunundan olabilir. Bu araç trafiğe yeni çıkmış. Trafiğe çıkmadan onlarca testten geçiyor. Türkiye bu araçları yurt dışına da satıyor. Yurt dışından bir şikayet geldiğini ben henüz duymadım.

  “Bu araçlarda potansiyometre vardır. Şayet siz ayağınızı kaldırıp frene bastığınızda, aracınız hangi hızda takılırsa takılsın, araç yavaşlar. Hatta bunu deneyebilirsiniz. Bir ayağınızla frene bir ayağınızla gaza basın, araç yavaşlar.

  “Bu araçlarda saatte 30 kilometre hızda dahi frene basınç uyguladığınızda, araç 5 metrede durabilir. Çünkü bu araçlarda çok ciddi fren sistemleri var. Motor freni, şaft freni, egzoz freni var. Özellikle rampa aşağı inerken, sürücünün kontrolünde rötarder dediğimiz kademeli bir düğme var ama ne yazık ki sürücüler bazen bunu kullanmıyor. Ana pedal ısınıyor ve frenin tutma oranı azalıyor. Yani 'fren patladı' diye bir şey yok.

  "Kentsel dönüşüm gibi projelerle, Türkiye'de bir sürücü açığı oluştu. E sınıfı ehliyeti olan bir kişiye 30-40 tonluk bir kamyonu ya da içinde 100 kişi olan bir toplu taşıma aracını teslim ediyoruz. Ondan sonra sürücüyü suçluyoruz. Sürücülerin en büyük problemi, fazla mesai saatleri, düşük ücretler ve diğer sürücülerin yarattığı tehlikeler.”

  otobüs kazası

  1 Şubat’taki kazanın ardından İstanbul Özel Halk Otobüsü Şirketleri yetkilisi Ramazan Şen “Araba ambaleye kalkmış, beyin denilen bir şey var bu arabalarda. Arabanın beyni kilitlenmiş ve şoför durduramamış. Frene bassanız, imdadı çekseniz yine de durduramazsınız. Bir ay önce aynı şeyi yine yaşamıştık. Beyinli araçlarda binde bir bu olaylar yaşanabiliyor. Gaz pedalının takılması söz konusu değil, beyinle alakalı bir şey" demişti.

  'Sürücülerin araçları test etmesi çok önemli'

  Bir başka ileri sürüş teknikleri uzmanı Çetin Büyükçınar, "Son yaşanan kazada aracın elektronik beyninin bozulmasıyla ilgili bir öngörüş var. 35 kilometre hızla giden bir araç sürücüsü, yapacağı eylem için 1 saniye civarında bir süre geçirir. Yani 9 metre sonra frene basılır, imdat freni çekilir veya direksiyon hamlesi yapılır. O esnada sürücünün verdiği kararda, maddi hasarla can kaybı yan yana konulduğu zaman, maddi hasarı göze alıp, bu sürüşü tamamlaması gerekmektedir." dedi.

  otobüs kazası

  Büyükçınar, "Oturuş pozisyonundan direksiyon tutuş pozisyonuna kadar, kazaların önüne geçebilecek püf noktalar var. Toplu taşıma araçları sürücülerinin kullandıkları araçların limitlerini, trafiğe kapalı bir sahada test etmeleri çok önemli" diye konuştu.

  otobüs kazası

  'İETT'de eğitim var, ÖHO'da yok'

  İstanbul'da 15 yıldır özel Halk otobüsü şoförlüğü yapan Haydar Engin ise "İETT'de ve Otobüs A.Ş.'de yeni bir araç trafiğe sürüleceği zaman şoföre aracın özellikleri hakkında eğitimi veriliyor. Ancak özel halk otobüslerinde bu eğitimler alınmıyor. Örneğin manuel vites bir araç kullanıyorsunuz. Otomatik vitese geçmeniz isteniyor. Bunun nasıl çalıştığı, mekanik bilgisi hiçbir şekilde şoföre verilmiyor" dedi.

  metrobüs

  TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Yıldız da "Biz kazaların genellikle insan kusurundan kaynaklandığını ve bir sistem sorunu olduğunu düşünüyoruz. Halk otobüsleri, otobüs sahibine yüksek kazanç sağlamak için çok kontrolsüz şekilde araç kullanıyor, yolcu kapma yarışına giriyorlar. Yolcuların durak güvenliği de çok zayıf. Motorlu araçlar komisyonumuz diğer kuruluşlarla istişare içerisinde bir çalışma başlattı. Filo mühendisliği diye bir kavramımız var. Eğitim süreçlerinin çok iyi bir şekilde işletilmesi gerekmektedir" diye konuştu.

 18. Roma’da ilk golünü atan Cengiz Ünder: Bunun hayalini uzun süredir kuruyordum

  Cengiz Ünder

  İtalya Seria A’da Verona deplasmanında Roma'ya galibiyeti getiren atan Cengiz Ünder, "İlk golü uzun süredir hayal ediyordum" dedi.

  Cengiz Ünder, dün akşam Verona deplasmanında attığı tarihi golle takımının 1-0'lık galibiyetinin mimarı oldu.

  43. saniyede gol attığı maç sonrası konuşan genç yıldız, "Golümle birlikte 3 puanın gelmesinden dolayı çok mutluyum. Bu golün hayalini uzun süredir kuruyordum. Hafta boyunca bu maçta en iyisini yapabilmek için çok çalıştık. Önümüzdeki maçlarda da aynı performansı göstermeliyiz" diye konuştu.

  Ünder, kendisine güvendiği için teknik direktör Eusebio Di Francesco'ya da teşekkür etti.

  "Roma'ya alışabildin mi?" şeklindeki soruya, "İlk 3 ay zor oldu, ancak şimdi daha iyi hissediyorum. İtalyancayı da daha iyi anlamaya başladım. Bu da hocamızın taktiksel uyarılarını daha iyi öğrenmemi sağladı. Ayrıca dili öğrendikçe takım arkadaşlarımla aramdaki bağ daha da güçlendi. Alışma sürecini atlattıkça daha mutlu oluyorum.

  "İtalyan futboluna alışabildin mi?" yönündeki soruya da Cengiz Ünder şu yanıtı verdi;

  "Taktiksel bilgiler çok önemli. Zorlu İtalyan futbolunu anlamaya başlıyorum. Hızımı kullanarak her zaman rakiplerimin hamlelerini tahmin etmeye çalışıyorum. Bu çizgide devam etmek istiyorum."

 19. CHP'de PM üyeleri belli oldu

  CHP'liler

  Haftasonu olağan kongresini gerçekleştiren ve Pazar günü Parti Meclisi üyeleri için oylama yapan CHP'de üyeliğe hak kazananlar belli oldu.

  PM üyeliğine Bilim Yönetim ve Kültür Platformu'ndan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun önerdiği 12 isim arasından seçilen 8 üye şöyle: Prof. Dr. Lale Karabıyık, Prof. Dr. Zeki Kılıçarslan, Doç. Sibel Özdemir, Prof. Dr. Burhan Şenatalar, Prof. Dr. Yüksel Taşkın, Prof. Dr. Fethi Açıkel, Prof. Dr. Ayşe Eser Danışoğlu ve Doç. Dr. Yunus Emre.

  488 kişinin aday olduğu PM üyeliğine seçilen 52 kişinin ismi ise şöyle: Gamze İlgezdi, Sera Kadıgil, Yavuz Karan, Yıldırım Kaya, Haluk Koç, Bülent Kuşoğlu, Hakkı Süha Okay, Faik Öztrak, Ali Öztunç, Gamze Pamuk Ateşli, Oğuz Kaan Salıcı, Orhan Sarıbal, Selin Sayek Böke, Yaşar Seyman, Gamze Taşcıer, Ayça Taşkent, Bülent Ecevit Tatlıdil, Bülent Tezcan, Erdoğan Toprak, Seyit Torun, Pınar Uzun, Öztürk Yılmaz, Gökan Zeybek, Onursal Adıgüzel, Veli Ağbaba, Haydar Akar, Gülizar Biçer Karaca, Tekin Bingöl, Çetin Osman Budak, Emre Çam, Mehmet Ali Çelebi, Ünal Çeviköz, M.Gül Çiftçi, Semra Dinçer, Emine Gülizar Emecan, Sevda Erdan Kılıç, Aykut Erdoğdu, Muharrem Erkek, Ali Haydar Hakverdi, Akif Hamzaçebi, Turan Hançerli, Müslüm Sarı, Haluk Pekşen, Gökhan Günaydın, Tuncay Özkan, Necati Yılmaz, Gaye Usluer, Ali Şeker, Erdal Aksünger,Eren Erdem, Gülçin Timur ve Zilhan Cihaner.