Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Kılıçdaroğlu: Suriye'de barışın temelini atmak istiyorsak, Türkiye Esad ile temasa geçmeli
 2. Erdoğan'dan ABD'ye: Münbiç'ten çıkın, biz oraya topraklarını asıl sahiplerine devretmek için geleceğiz
 3. Bahçeli: Gerekirse en ön safta bozkurt gibi Afrin'e giderim; bu millete taşıdığım canı seve seve feda etmeye hazırım
 4. TSK: İdlib'in El Eis kasabasına giden askeri konvoyun uğradığı saldırıda bri asker şehit oldu, beş asker ve bir sivil yaralandı
 5. Diyarbakır'ın Lice, Hani, Hazro ve Kocaköy ilçelerine bağlı 58 köy ve mezrada sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster'dan Türkiye ziyareti

  Rex Tillerson

  Türkiye basınında çıkan haberlere göre ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson gelecek hafta, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster da haftasonu Türkiye'ye gidecek. Hürriyet'te yer alan haberde, McMaster'ın İstanbul'a, Tillerson'un da Ankara'ya gideceği belirtiliyor.

  ABD'li yetkililerin gündeminde Afrin operasyonu ile, Türkiye'nin Münbiç'e düzenlemeyi planladığı harekat planının olması bekleniyor. ABD, Münbiç'le ilgili olarak Türkiye'nin operasyonuna karşı çıkmış, ABD'li askerlerin bölgede olduğunu söylemişti.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün AKP grup toplantısında yaptığı konuşmada ABD'ye tepki gösterip Münbiç'e ilerleneceğini ifade etti: "Bunu görüyor mu Amerika? Sayın Obama da doğru konuşmadı şu anda Sayın Trump da aynı yolda gidiyor. Bize “Münbiç’ten çıkacağız” dediler. Peki niye duruyorsunuz? Hadi çıkın. Kimleri getirdiniz oraya? PYD’yi, YPG’yi, PKK’yı. Biz Münbiç’e topraklarını asıl sahiplerine teslim etmek için geleceğiz. Bizim farkımız bu."

 2. RTÜK'ten Adnan Oktar'ın sahibi olduğu A9 kanalına ceza

  Adnan Hoca

  RTÜK, Adnan hoca olarak da bilinen Adnan Oktar'ın liderliğindeki grubun sahip olduğu A9 kanalına yayınlarında 'kadın istismarı' yapıldığı gerekçesiyle beş program durdurma ve en üst düzeyden idari para cezası verdi.

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş, Adnan Oktar'ın konuk olduğu televizyon programlarında Kuran-ı Kerim'in bulunduğu ortamda dansöz oynatıldığının hatırlatılması üzerine, Oktar için ''Dengesi bozulmuş bir insan. Biz bunun doğru olmadığını söylüyoruz. Ama o televizyonu kapatma yetkisi Diyanet İşleri Başkanlığında değil ki, yetki kimdeyse onun kapatması lazım. İnşallahlar, maşallahlar havada uçuşuyor, dini bir takım referanslar ve orada dansöz oynatıyorsun böyle bir şey olabilir mi?" demişti.

  Adnan Oktar'ın Diyanet'e genelevler ve alkollü içkiden toplanan vergilerle imamların maaşlarının ödendiği sözleriyle gösterdiği tepki üzerine de Diyanet Sen üyeleri Oktar hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunmuşlardı.

 3. HDP'li Kerestecioğlu: Halk nezdinde vekillik düşmez

  HDP logo
  Quote Message: Roboski’de öldürülen gencecik çocukların katillerini bulmayanlar, Roboski milletvekilinin vekilliğini düşürerek yakınlarını kaybeden insanların vicdanlarında çok derin bir yara daha açmışlardır.

  HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü'nün milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili HDP Basın Bürosu'ndan açıklama yapıldı.

  Açıklamaya göre HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Encü'nün milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin tezkerenin okunmasının ardından şunları söyledi:

  "7. milletvekilimizin vekilliği düşürüldü. Demokratik Meclis’e, bu dönemin Meclis’ine hayırlı olsun. Şırnak Milletvekilimiz Sayın Ferhat Encü’ye verilen ceza sokağa çıkma yasakları döneminde meydana gelen hukuksuzlukları sosyal medya üzerinden kamuoyuyla paylaşması ve bir milletvekili olarak yasak sırasında sokağa çıkması nedeniyledir. Yani halkla buluştuğu için, kendi seçim bölgesinde seçmenleriyle bir arada olduğu için…"

  "Halkla buluşmak bir milletvekilinin asli görevidir. Ferhat Encü’ye, 5 yılın altında verilen cezayı beğenmeyen iktidar usulde yer almayan bir yöntemle savcıya dosyayı temyiz ettirmiştir. Bununla yetinilmemiş kararı kesinleştirip infaza göndermekten de geri kalınmamıştır. Roboski’de öldürülen gencecik çocukların katillerini bulmayanlar, Roboski milletvekilinin vekilliğini düşürerek yakınlarını kaybeden insanların vicdanlarında çok derin bir yara daha açmışlardır. Vicdanlarımız yaralandı evet ama halk nezdinde vekillerimizin vekilliği düşmez. Bu da böyle bilinmelidir."

 4. HDP'li Ferhat Encü'nün milletvekilliği düşürüldü

  Ferhat Encü

  HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü'nün milletvekilliği düşürüldü. Ferhat Encü hakkında 'silahlı terör örgütü üyesi olma' ve 'örgüt propagandası yapma' suçlarından 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 22 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmış, yargılama sonucunda Encü, 9 Haziran'da 4 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

  Encü'nün avukatları Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi'nde karara itiraz etti fakat mahkeme Encü'ye verilen cezayı onadı. Ferhat Encü'nün milletvekilliğinin düşürülme sebebi olarak 'kesinleşmiş yargı kararı' gösterildi.

  Figen Yüksekdağ, Leyla Zana'nın da milletvekillikleri düşürülmüştü

  Daha önce haklarındaki kesinleşmiş cezalar nedeniyle Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan, Besime Konca’nın milletvekillikleri düşürülmüştü. HDP'li Leyla Zana'nın da TBMM'ye devamsızlık nedeniyle vekilliğinin düşürülmesine karar verilmişti.

  Encü ile birlikte HDP’nin düşürülen milletvekili sayısı 7 oldu. HDP’nin parlamentoda vekil sayısı 52’ye düştü.

 5. Rus pilotun cenazesi 'Türkiye'nin yardımıyla' Rusya'ya gönderildi

  uçağın enkazı

  Rus haber ajansları, Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki İdlib'de düşürülen Rus Hava Kuvvetleri'ne ait uçağın pilotu Roman Fillipov'un cenazesinin Rusya'ya gönderildiğini duyurdu. Reuters'ın haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada cenaze Türk yetkililerin yardımıyla Rusya'ya gönderildi, açıklamada cenazenin muhaliflerin kontrolündeki bölgeden nasıl çıkarıldığıyla ilgili ayrıntı paylaşılmadı.

  İdlib'de uçağı düşürülen Rus pilot esir düşmemek için 'el bombasını patlattı'

  Heyet Tahrir Şam: İdlib'e saldıran Rus savaş uçağını biz vurduk

 6. İBB: Adalar - Beşiktaş hattının tekrar açılması için bir çalışma yok

  vapur

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adalar - Beşiktaş hattının tekrar açılması için herhangi bir çalışma olmadığını açıkladı.

  BBC Türkçe’den Onur Erem’in bilgi edinme başvurusuna yanıt veren İBB, “planlama kapsamında belirtilen hatla ilgili çalışmamızın bulunmadığını bilgilerinize sunarız” dedi.

  Beşiktaş - Adalar hattı 1 Ocak 2018’den itibaren kaldırılmıştı.

  Hattın kaldırılması Adalar Savunması tarafından protesto edilmiş, Büyükada İskelesi önünde açıklama yapan Adalar Savunması’ndan Zekiye Kürkçüoğlu kendilerine “yalan yanlış istatistiklerle bu seferlerin ‘zarar ettiği’, ‘yeterli yolcu sayısına’ ulaşılamadığı” söylendiğini belirtmişti.

  Protestonun ardından CHP'li İBB meclis üyesi Kevork Hılkati, 10 Ocak tarihinde İBB Meclisi'ne verdiği soru önergesine hemen yanıt verildiğini ve seferin tekrardan başlatılacağının kendisine bildirildiğini açıklamıştı:

  Quote Message: Kâr etmiyor diye bunun engellenmesi Adalar halkına yapılan çok büyük bir haksızlıktı, son derece yanlıştı. Ulaşım hakkımız elimizden alınmıştı. Biz bunu bir önerge hâline getirdik. Bu önergeyi bugün itibarıyla sözlü ve yazılı olarak sundum. Dört senedir İBB Meclisi üyesiyim. İlk defa anında cevap buldu ve kabul edildi. Bunun mutluluğunu yaşıyorum. Zannediyorum ki pazartesi günü itibarıyla başlayacak. Bunun sözünü mecliste kendileri de verdiler. Eski Kış tarifesi uygulanacak. Ama geri gelmesi de büyük başarı. from Kevork Hılkati CHP'li İBB meclis üyesi
  Kevork HılkatiCHP'li İBB meclis üyesi

  Ancak Hıltaki'nin açıklamasına rağmen Adalar - Beşiktaş seferi 26 Ocak 2018'de açıklanan yeni tarifede yer almamıştı.

  İBB, Şehir Hatları’nın elindeki hatların hangilerinin ne oranda kar veya zarar ettiğine yönelik sorumuzu ise yanıtsız bıraktı.

  Şehir Hatları’nın son 10 yıldaki kar ve zarar oranlarını da aynı şekilde yanıtlamayan İBB, “başvuru içeriğinde talep edilen bilgiler şirket politikamız gereğince paylaşılmamaktadır” ifadelerini kullandı.

  İBB, daha önce DHA'ya verdiği bilgide 2017 yılında Beşiktaş-Adalar arasında 360 bin kişinin yolculuk yaptığı ifade edilmişti.

 7. 'Salih Müslim'i tutuklatmak gerekmiyor muydu?'

  Kemal Kılıçdaroğlu, PYD lideri Salih Müslim'in Türkiye'ye davet edilmesini ve ziyareti de eleştirdi:

  "Sen hala El Nusra terör örgütü müdür, değil midir, söyleyemiyorsun. Burada PYD terör örgütü olarak tanımlanıyor. Ardından Yargıtay'a geliyor, burada da PYD/YPG/PKK terör örgütüdür diyor. 21.5.2015'te. Bir mahkeme kararı kabul ediyor. Bu karardan sonra Yargıtay'ın bu kararından sonra bunlar PYD'nin başkanı Salih Müslim'i Ankara'ya davet ediyorlar. Ben de sana soruyorum Bay Recep, sen mahkeme kararına rağmen terör örgütü saymasına rağmen hangi vatansever duygularla Salih Müslim'i Ankara'ya davet ettin, ayağına halılar serdin. Yiğitsen açıkla.Sen onun terör örgütünün bir üyesi olduğunu bilmiyor muydun? Tutuklatmak gerekmiyor muydu?"

  'Terör örgütü üyesi olduğunu bilmiyor muydun?'

  "Bu bana sorulduğunda, 2016'da kim PKK'ya destek veriyorsa, biz onu PKK'nın yan organı olarak görürüz. Meşru organların terör örgütleri ile ilişki kurmalarını asla kabul etmeyiz. Ey Amerika diye bağıran Cumhurbaşkanı, Amerika dönüp sorsa sen PYD'nin liderini Ankara'ya davet ettin. Sen onun terör örgütünün bir üyesi olduğunu bilmiyor muydun? Tutuklatmak gerekmiyor muydu?"

  'Sen terör örgütlerine yardım ve yataklık yaptın'

  "Her ağzımı açtığımda dünya kadar laf eder ben ona diyorum ki, sen FETÖ'ye, PKK'ya, El Nusra'ya, IŞİD'e yardım ve yataklık yaptın, mahkemeye veremiyor. Sen terör örgütlerine yardım ve yataklık yaptın diyorum, mahkemeye veremiyor. Mahmut Tanal karşımda oturuyor. Salı günü dilekçeni ver. Mahkeme kararlarını da vereceğim. O karardan sonra Salih Müslim'i buraya kim davet ettiyse işbirliği içindedirler. Onlar bizi kendileri gibi sanıyorlar. Onlar kendi ülkelerinin çıkarlarını değil, kendi çıkarlarını savunurlar. 15 milyon dolarlık malı sattığın şirket hangi şirket? Tık yok. Senin yerliliğin de batsın, milliliğin de batsın."

 8. Kılıçdaroğlu'ndan dış politika eleştirisi: Türkiye yalnızlaştı, sözünün ağırlığı yok

  Kılıçdaroğlu

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada dış politikayı eleştirdi.

  Kılıçdaroğlu, "Dış politikada Türkiye yalnızlaştı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu kadar yalnızlaşan bir Türkiye var. Sözünün ağırlığı olmayan, Ortadoğu bataklığına sağlanan bir Türkiye var. Dış politikaya yansıyan bütün olumsuzluklar iç politikaya yansıyor" dedi ve ekledi:

  "Suriye'de barışın temelini atmak istiyorsak, Türkiye Esad ile temasa geçmeli."

  "Suriye'de ne kadar terör örgütü varsa Esad ile birlikte temizleyelim. Bu yhem bizim hem Suriye'nin çıkarına hizmet eder."

 9. Erdoğan: Türk Tabipler Birliği'nin başındaki 'Türk' ifadesi çıkarılmalı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP grup toplantısından sonra basın mensuplarına açıklamada Türk Tabipler Birliği'ne ilişkin isim değişikliğine gidilebileceğini söyledi: "Bir defa onun (Türk Tabipler Birliği) başındaki 'Türk' ifadesi zaten Bakanlar Kurulu kararıdır. Bir defa onun oradan hemen, süratle çıkarılması lazım. Sadece Tabipler Birliği değil, Tükiye Barolar Birliği ile ilgili de aynı şey..."

 10. Erdoğan: Münbiç'e topraklarını asıl sahiplerine teslim etmek için geleceğiz

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrin operasyonunun Münbiç'e kadar süreceğini söyledi ve ABD'ye Münbiç'ten çıkmaları çağrısında bulundu:

  "Bunu görüyor mu Amerika? Sayın Obama da doğru konuşmadı şu anda Sayın Trump da aynı yolda gidiyor. Bize “Münbiç’ten çıkacağız” dediler. Peki niye duruyorsunuz? Hadi çıkın. Kimleri getirdiniz oraya? PYD’yi, YPG’yi, PKK’yı. Biz Münbiç’e topraklarını asıl sahiplerine teslim etmek için geleceğiz. Bizim farkımız bu."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin operasyonunun İdlib ile devam edeceğini belirtip şu ifadeleri kullandı:

  "Ne demek ne zaman bitireceksiniz ya? Bize ne zaman bitireceksiniz sorusunu soranlara diyorum ki siz Afganistan’daki operasyonlarınızı ne zaman bitirdiniz? Siz Irak’taki operasyonlarınızı ne zaman bitirdiniz? 18 sene oldu. Hala oradasınız."

  "Türkiye’ye böyle bir sıkıntınız sizin yok. Sınırdaş değilsiniz, komşu değilsiniz. Ne işiniz var oralarda? Ama bizim 911 kilometre sınırımız var ve bugüne kadar 700’ü aşkın sınırdan Suriye tarafından terör örgütlerinin taciz atışıyla karşı karşıya ve yüzü aşkın şehidimiz var."

 11. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afrin'deki şehitlerin her biri yüreğimizi yakıyor

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) grup toplantısında yaptığı konuşmada Afrin operasyonunda hayatını kaybedenler için "Kaybettiğimiz vatandaşların acısını asla unutmuyoruz" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının bir kısmı şöyle: "Suriye’nin Afrin bölgesindeki bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik başlattığımız Zeytin Dalı operasyonu başarıyla sürüyor. Şehitlerin her biri şüphesiz ki yüreğimizi yakıyor. Kaybettiğimiz sivil vatandaşlarımızın acısını da asla unutmuyoruz. Rakam olarak ifade edilen her bir kaybımızın, annesiyle, babasıyla, kardeşiyle, evliyse eşiyle, varsa çocuğuyla, arkadaşlarıyla, sevdikleriyle başlı başına birer dünya olduğunu çok iyi biliyoruz. Devlet ve millet olarak tüm imkanlarımızla her zaman olduğumuz gibi bu operasyonda da şehit olan kardeşlerimizin ailelerinin yanındayız. Yanında olmayı sürdüreceğiz."

  "Türkiye’yi, topladıkları çapulcularla aynı kefeye koyanlar, kimin eşkıya sürüsü kimin gerçekten devlet olduğunu yavaş yavaş görmeye başladılar. Biz sabırlı bir millet ve devletiz. Barış için huzur için kendimizle birlikte tüm dostlarımızın da güvenliği için elimizden geleni yapmaktan çekinmeyiz. Fedakarlıkta üstümüze yoktur. Son iki asrı hep fedakarlıkla geçirdik. Gözümüzün önünde yalanla, diplomatik sahtekarlıklarla 5 milyon metrekarelik vatanımız adeta talan edildi. Geriye kala kala 780 bin metre kare bu ülke kaldı. Anlaşılan o ki birileri bize bunu çok görüyor. Bizi öyle çok zorladılar ki sonunda uyuyan devi uyandırdılar, bunu böyle bilsinler."

 12. Bahçeli: Gerekirse en ön safta bozkurt gibi Afrin'e giderim

  Devlet Bahçeli

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında Afrin operasyonuyla ilgili "Gerekirse en ön safta bozkurt gibi Afrin'e giderim; bu millete taşıdığım canı seve seve feda etmeye hazırım" dedi.

  Bahçeli,Zeytin Dalı Harekâtı'nın ardından "Savaş bir halk sağlığı sorunudur” balığıyla bildiri yayımladıkları için 7 gün gözaltında tutulduktan sonra adli kontrol şartıyla Pazartesi günü serbest bırakılan Türk Tabibleri Birliği (TBB) üyelerine dair de "Türk Tabibleri Birliği, Türk düşmanıdır, hekimlerin utancı yüz karasıdır" diye konuştu.

  Bahçeli, "CHP, PYD'yi temize çıkarma, aklama arayışındadır. Zulme karşı tarafsız kalmak bile namussuzluktur. Ateş açan rezillere en ufak tepki göstermemişlerdir. Teröristler cezalandırılıyor, halk sağlığı sorununa işaret ediliyor. Bu ne kepazeliktir, nasıl bir satılmışlıktır" dedi.

 13. Diyarbakır'da 31 köy ve 23 mezrada sokağa çıkma yasağı

  tank

  Diyarbakır'ın Lice, Hani, Kocaköy ve Hazro ilçelerine bağlı 31 köy ve 23 mezrada başlatılan askeri operasyon için ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

  Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklama şöyle:

  "İlimiz Lice, Hani, Kocaköy ve Hazro ilçeleri mülki sınırları içerisindeki dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen BTÖ mensuplarını ve işbirlikçilerini etkisiz hale getirmek, bölgede BTÖ mensupları tarafından kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak, depo alanlarını,uçaksavar mevziilerini tahrip etmek ve malzemeleri ele geçirmek maksadıyla operasyon düzenlenecektir."

  "Operasyon icra edilen bölgelerde halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması ve sivil vatandaşların zarar görmemesi amacıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun ilgili maddeleri gereğince, belirtilen bölgelerde [(Lice ilçesine bağlı olan; Arıklı, Serince, Uçarı, Ziyaret,Esenler, Kayacık, Çağdaş, Dibekköy, Yolçatı, Tepe, Budak, Sığınak, Gürbeyli, Damar, Ortaç,Yalaza, Çavundur, Dolunay, Bağlan, Kabakaya, Oyuklu, Güçlü, Gömeç köyleri ve Ayşe,Hacıhüseyin, Kuruca, Sınır, Dablo, Pınar, Beğendik, Hacıcemil, Esenli, Sağlam, Dingil, Çanak,Alikahya, Hacımusabey, Kutlamış mezraları), (Hani ilçesine bağlı olan; Serenköy, Gömeç, Kırım, Yayvan, Soylu köyleri ve Veziri, Ovalı, Aka, Karmen, Mazılı, Çağıl mezraları), (Kocaköy ilçesine bağlı olan; Şaklat, Yazıköy, Boyunlu köyleri ve Varlık, Gökçe mezraları), (Hazroilçesine bağlı olan; Gözebaşı, Sarıerik, Çitlibahçe, Ormankaya köyleri ve Eldeğmez, Güzdamı mezraları)] 06 Şubat 2018 Salı günü saat 05.00’dan itibaren geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasaklanmıştır.

  Söz konusu yasağa uyulması, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği yönünden önem arz etmekte olup, yasağın bitim süresi ayrıca duyurulacaktır."

 14. TSK: İdlib'in El Eis kasabasında bir asker şehit oldu

  Harita

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Pazartesi günü gözlem noktası oluşturmak üzere Suriye'nin İdlib kentine bağlı El Eis kasabasına giden askeri konvoyun saldırıya uğradığını, saldırıda bir askerin hayatını kaybettiğini, beş asker ve bir sivilin yaralandığını duyurdu.

  Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada saldırının roket ve havan topu ateşiyle gerçekleştiği, saldırıya bölgedeki mevcut ateş destek vasıtalarıyla karşılık verildiği belirtildi.

  El Eis'te kurulumu devam eden gözlem noktası, Türkiye, Rusya ve İran'ın üçlü mutabakatı sonucu üzerinde uzlaşılan İdlib çatışmasızlık bölgesi kapsamında tesis ediliyordu. El Eis'e gönderilen konvoyda aralarında zırhlı araçların da bulunduğu 60'tan fazla aracın bulunduğu belirtilmişti. Haberin ayrıntıları için TIKLAYIN.