Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. E-Devlet'teki soyağacı sorgulamasına büyük ilgi
 2. Spotify, Türkiye ofisini kapatma kararı aldı
 3. Mardin'de sosyal medyadan tanıştığı 21 yaşındaki kıza tecavüzle suçlanan özel harekat polisi beraat etti.
 4. HDP'nin Eş Genel Başkan adayları Sezai Temelli ve Pervin Buldan oldu
 5. Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlar toplantısında yaptığı konuşmada "Afrin'in ardından İdlib'i de çözeceğiz" dedi.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. E-Devlet'te soyağacı sorgulamasına büyük ilgi

  E devlet ekranı

  Türkiye'de E-Devlet üzerinde yeni başlayan alt-üst soy bilgisi sorgulama (soyağacı sorgulama) hizmeti büyük ilgi gördü. Yoğun giriş nedeniyle sistem kilitlendi. E Devlet'in bu adresteki hizmeti sayesinde 1800'lü yıllara kadar aile geçmişi görüntülenebiliyor.

 2. DBP Eş Başkanı Mehmet Aslan tutuklandı

  Mehmet Aslan

  Diyarbakır’da önceki gün gözaltına alınan Demokratik Bölgeler Partisi Eş Başkanı Mehmet Aslan, ‘Terör Örgütü Üyesi’ olduğu iddiasıyla tutuklandı.

  Aslan'ın Evrensel Gazetesi’nde yayımlanan röportajı ve Afrin operasyonuna ilişkin sosyal medyada yaptığı paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı belirtildi.

  Mehmet Aslan, Afrin operasyonun başladığı gün partisinin binası önünde açıklama yapmak isterken ağzı kapatılarak engellenmişti.

  DBP’nin diğer eş başkanı Sebahat Tuncel de Kasım 2016 tarihinden beri Kandıra Cezaevi’nde tutuklu.

  Tuncel, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne Kayım atanmasından sonra gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarının tutuklanmasını protesto eylemlerine katılmış ve orda gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

 3. Spotify Türkiye ofisini kapatıyor

  Spotify logo

  Dünyanın en büyük online müzik platformu Spotify Türkiye ofisini kapatma kararı aldı.

  Spotify Türkiye'den yapılan açıklamada, "Türkiye Spotify için önemli bir pazar ve biz Spotify olarak dünyanın en iyi müzik hizmetini Türkiye'deki müzikseverlere sunmaya devam etmekte kararlıyız. Türkiye'deki ofisimizin kapanıyor olduğu doğru ancak Türkiye'deki kullanıcılar ve sanatçılar için en iyi deneyimi sunmak üzere Türkiye pazarı ile ilgili olarak çalışmaya devam edecek bir ekibimiz bulunuyor." denildi.

  Hürriyet'in haberine göre Spotify, Türkiye operasyonlarını, bölge ülke temsilciliklerine bağlayacak. Yeniden yapılandırma çerçevesinde Türkiye ekibi çalışmalarını söz konusu bölge ülkelerin çatısı altında sürdürecek.

 4. Post update

  Hasan Ruhani

  Erdoğan ile telefon görüşmesinde Suriye'deki durumu ele alan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkiye'nin giriştiği Afrin operasyonu için "nafile" demişti.

 5. Erdoğan İran Cumhurbaşkanı Ruhani'yle Suriye'deki durumu görüştü

  Erdoğan ve Ruhani

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ruhani'yle Suriye'deki son gelişmeleri ele aldıklari bir görüşme yaptı.

  DHA'nın Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre bilgiye göre iki lider arasında bugün gerçekleşen görüşmede, Türkiye, Rusya ve İran’ın ilkini Soçi’de gerçekleştirdikleri liderler zirvesinin ikincisinin İstanbul’da yapılması konusu Ruhani’yle yapılan görüşmede de teyit edildi.

  İki lider, ayrıca bölgesel sorunlar çerçevesinde, Türkiye ile İran arasında terörle mücadele ve güvenlik konularında işbirliğinin artmasının memnuniyet verici olduğunu belirttiler.

  Bu arada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sabah Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı telefon görüşmesinde de gündeme gelen liderler düzeyinde İstanbul’da yapılacak üçlü zirvenin tarihinin, önümüzdeki haftalarda belirleneceği kaydedildi.

 6. Aladağ'daki yangın facisı: Tutuklu altı sanıktan dördüne denetimli serbestlik

  Aladağ'daki yurt yangını

  Adana'nın Aladağ ilçesinde 11'i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği, 22 öğrencinin de yaralandığı Süleymancılar cemaatine ait kız yurdu yangını faciasında, kusurlu oldukları gerekçesiyle tutuklu yargılanan 6 kişiden 4'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

  Davada 2 kişinin tutukluluğu sürüyor.

  Bilirkişi raporunda 2'nci dereceden tali kusurlu oldukları belirtilen tutuklu sanıklardan Ramazan Keleş, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş ve Mahmut Deniz de 6 Şubat'ta denetimli olarak serbest bırakıldı.

  Sanıklardan yurt yöneticisi Cumali Genç ile Yurdun bağlı olduğu derneğin başkanı İsmail Uğur'un ise tutukluluğu devam ediyor.

 7. Mardin'de tecavüzle suçlanan özel harekat polisine beraat

  güvenlik kamerası görüntüleri
  Image caption: Polislerin davacı olmaması için mağdura baskı yaptıklarına dair görüntüler de dava dosyasında yer almıştı.

  Mardin'de sosyal medya üzerinden tanıştığı 21 yaşındaki M.B.'ye tecavüz ettiği iddiasıyla 12 yıl hapis istemiyle yargılanan özel harekat polisi B.K.'nın beraatine karar verildi.

  Mağdur M.B., dün öğlen saatlerinde duruşmaya katılmak için geldiği Mardin'de intihara teşebbüs etmiş, bilinci kapalı olarak götürüldüğü hastanede midesi yıkanmıştı.

  Hürriyet'in haberine göre Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 3'üncü celsesine, dün geldiği Mardin'de intihara teşebbüs eden mağdur M.B., sanık B.K. ve taraf avukatları katıldı.

  Polisin nişanlısı silahla mahkemeye geldi

  Duruşmadan önce mahkemeye başvuran mağdurun avukatı Gülşen Özbek, sanık polisin nişanlısının duruşma salonuna silahlı olarak girdiğini, bu nedenle duruşmadan çıkarılmasını veya silahın salon dışına çıkarılmasını talep etti.

  Bunun üzerine salonda bulunan sanığın nişanlısının silahı alınarak, olay duruşma tutanağına geçirildi.

  Cumhuriyet Savcısı, bir önceki celse açıkladığı esas hakkındaki görüşünü tekrar ederek, sanığın 'Nitelikli cinsel istismar' suçundan cezalandırılmasını ve tutuklanmasını istedi. Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, delil yetersizliği nedeniyle sanık B.K.'nın beraatine hükmetti.

 8. Çapkın ve Mutlu için 15 yıl hapis talebi

  Çapkın ve Mutlu

  "FETÖ" kapsamında yargılanan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, savcı mütaalasında Mutlu hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak', Çapkın hakkında da 'örgüte yardım etmek' suçlamasıyla 15 yıl hapis cezası verilmesini istedi.

 9. HDP'nin Eş Genel Başkan adayları Sezai Temelli ve Pervin Puldan

  HDP açıklama

  HDP'nin 11 Şubat Pazar günü yapılacak 3. Olağan Kongresinde eş genel başkan adayları resmen açıklandı.

  Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay, yeni eş genel başkan adaylarının Sezai Temelli ve Pervin Buldan olduğunu resmen açıkladı.

  Kemalbay Afrin işgal girişiminden bu yana Türkiye'de OHAL’in baskı koşulları şiddetlendi ve operasyonlar ardı ardına gelmeye başladı. Barışı savunanlara karşı ciddi bir sindirme politikası uygulanıyor. Partimiz, kongremize yaklaştığımız bugünlerde gözaltılarla karşı karşıya kaldı.” dedi.

  Kemalbay “Bizim milletvekillerimizin vekilliklerini düşürerek de HDP’yi etkisiz hale getiremeyeceksiniz. Savaşa hayır dediği için demokrasi taleplerini yükselttiği için sevgili Eren Keskin’e yönelik bir saldırıyla da karşı karşıyayız. Avukatlık yapmasına engel olmak için işlem başlattıklarını öğreniyoruz.” ifadelerini kullandı.

 10. Erdoğan: Önce Afrin'i, ardından İdlib'i çözeceğiz

  Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılan muhtarlar buluşmasındaki konuşmasında "Önce Afrin'i, sonra İdlib'i çözeceğiz" dedi.

  "Fırat Kalkanı ile DEAŞ’a yönelik ilk fiili mücadeleyi başlattık. 3 bine yakın DEAŞ’lıyı derdest ettik." diyen Erdoğan böylece 2 bin kilometrekarelik alanın kontrol altına alındığını belirtti.

  "Suriyeli kardeşlerimiz de burada topraklarına döndü. İşte şimdi de aynısını Afrin’de yapalım istedik. Afrin operasyonunun arkasında ne var, Afrin olayını çözeceğiz, İdlib’i çözeceğiz ve mülteci kardeşlerimiz kendi ülkelerine dönsün istiyoruz. 3,5 milyonu herhalde burada ilanihaye saklayacak halimiz yok. Onlar da zaten bunu istiyor." diye konuştu.

  'TTB'nin Türklük ile alakası yok'

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenen Erdoğan "1 milyon vatandaşını öldüren Esed'le biz ne konuşacağız. AK Parti'nin DEAŞ'a destek olduğunu ispat et, ben bu makamda durmam çekilirim Ama sen bunu ispat edemezsen çekilir misin? çekilemez" dedi.

  Türk Tabipler Birliği'nin adındaki Türk ifadesiyle ilgili tartışmalara da değinen Erdoğan "Türk Tabipler Birliği'nin Türklük ile alakası yok, Türk kavramına layık bir yanı yok." derken bu konuda düzenleme yapılacağını söyledi ve "Türk tavramını, Türkiye ismini layık olanlar kullanacak" diye konuştu.

 11. İkinci üçlü liderler zirvesi İstanbul'da

  Ruhani, Erdoğan, Putin

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya lideri Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin katılacağı ikinci üçlü zirvenin İstanbul'da yapılacağı açıklandı. Putin ile Erdoğan'ın Suriye ve İdlib konularında görüştüğü aktarıldı.

  Hürriyet'in Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayardırdığı haberine göre görüşmede, başta Afrin ve İdlib olmak üzere Suriye’deki son gelişmeler ele alındı.

  Erdoğan’ın Zeytin Dalı harekâtıyla ilgili bilgi paylaşımında bulunduğu görüşmede, Türkiye, Rusya ve İran’ın ilkini Soçi’de gerçekleştirdikleri liderler zirvesinin ikincisinin İstanbul’da yapılmasının kararlaştırıldığ belirtildi.

  İki liderin, İdlib’te Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki yeni gözlem noktalarının oluşturmasına ivme kazandırma hususunda mutabık kaldıkları görüşmede, Astana süreciyle ilgili fikir teatisinde bulundular.

 12. Post update

  Merhaba.Türkiye'de günün öne çıkan gelişmelerini aktardığımız canlı anlatım sayfamıza hoş geldiniz.