Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. HDP eski Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay gözaltına alındı

  Serpil Kemalbay

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş Genel Başkanı ve Parti Meclisi üyesi Serpil Kemalbay, Ankara'da gözaltına alındı.

  Kemalbay hakkında, Zeytin Dalı Harekâtı'nı protesto bahanesiyle 'halkı sokağa dökme ve çatışma çıkarmaya çalıştıkları' iddiasıyla gözaltı kararı alınmıştı.

  Kemalbay'ın Çankaya'da adliyeye gittiği sırada polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün partisinin grup toplantısında ekrana yansıttığı videolarda, Serpil Kemalbay'ın da görüntüleri vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Afrin direnişine selam gönderiyorlar" demişti.

  hdp

  Pervin Buldan: Erdoğan hedef gösterdi

  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Serpil Kemalbay'ın gözaltına alınmasını kınadı.

  Buldan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kemalbay'ı hedef gösterdiğini söyledi:

  “Bugün başta Serpil arkadaşımız olmak üzere bu partinin genel başkanına kadar farklı bir tutum sergilenmektedir. Bugün Serpil hanımın gözaltına alınması bu partinin genel başkanlarına bile farklı bir tutum sergilendiğinin göstergesidir. AKP Genel Başkanı hedef gösterdi, Kemalbay gözaltına alındı Serpil Hanıma bir tebligat gelseydi elbette giderek ifade verebilirdi.

  "AKP’li Cumhurbaşkanı’nın grup toplantısında hedef göstermesinin üzerine harekete geçilmiştir. Önce evi basılmış, kapısı kırılarak içeri girilmişti. Ardından da gözaltına alınmıştır. Bazı bilgisayar ve notlara el konuldu. Şunu çok açık ifade etmek gerekirse HDP yöneticilerini bir korku psikolojisine sokmak istemektedirler."

 2. Türkiye ile Yunanistan arasında Kardak gerilimi

  kardak

  Bodrum açıklarındaki Kardak kayalıklarında, dün gece başlayan hareketlilik bugün de devam etti.

  Doğan Haber Ajansı (DHA), bölgeye TSİ 14.30'da, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 2 hücumbot ile 2 sahil güvenlik botunun daha gittiğini, Türk deniz araçlarının sayısının 11'e, Yunan sahil güvenlik botlarının sayısının da 8'e yükseldiğini bildirdi.

  Yunanistan'ın Leros Adası'ndan da 2 zodyak botu silahlı Yunan askerleriyle bölgeye gitti.

  Kardak kayalıklarından 1 mil uzaktan hızla geçen Yunan komandoların bulunduğu bot, İstanköy Adası'na doğru gitti. Türk Sahil Güvenlik botları da Kardak'a doğru yöneldi. Türk ve Yunan botlarının zaman zaman birbirine 80- 100 metre uzaklıkta seyrettiği, diğer botların kayalıklara 1- 2 mil uzaklıkta sabit durduğu bildirildi.

  AB'den Türkiye'ye uyarı

  Yunan medyası dün gece Türk sahil güvenlik gemisi ile Yunan botu arasında'çarpışma' yaşandığını ve Yunan botun hasar gördüğünü duyurmuştu.

  Avrupa Birliği (AB) de bu haberin ardından Türkiye'ye 'komşunun egemenlik haklarına saygılı olması' uyarısında bulundu. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in sözcüsü açıklamasında, Türkiye'yi komşuluk ilişkilerini zedeleyebilecek eylemlere karşı mesafeli olmaya çağırdı.

  Sözcü, Türkiye'nin AB üyesi ülkelerin karasuları ve hava sahası üzerindeki egemenlik haklarına saygılı olması gerektiğini söyledi.

  Sözcü, kazada Türk botunun çarptığı Yunan teknesinin AB Sınır Koruma ve Sahil Güvenlik Teşkilatı tarafından ortak finanse edildiğini belirtip bu kazanın Avrupa'daki vergi mükelleflerini de ilgilendirdiğini ifade etti.

  Yunanistan'dan açıklama

  Hürriyet'in haberine göre Yunan hükümeti sözcüsü Dimitris Tzanakopoulos da Real FM'e yaptığı açıklamada son zamanlarda Türkiye çevresine "istikrarsızlığın hakim olduğunu" belirtti ve "Komşumuz davranışlarıyla sarsıntıların aşılmasına yardımcı olmuyor" dedi.

 3. NATO: Hiçbir NATO üyesi ülke Türkiye kadar terör saldırısına maruz kalmadı

  jens stoltenberg

  NATO Genel sekreteri Jens Stoltenberg, yarın başlayacak Savunma Bakanları Toplantısı öncesi düzenlediği basın toplantısında "Hiçbir NATO üyesi ülke Türkiye kadar terör saldırısına maruz kalmadı" dedi.

  Stoltenberg, Zeytin Dalı Harekâtı konusunda NATO'yu geçen hafta bilgilendirdiğini söyledi ve Türk liderle düzenli iletişim halinde olduğunu ifade etti:

  "Türkiye'nin NATO müttefiklerini bilgilendirmeye devam etmesini bekliyoruz. Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları bulunuyor. Hiçbir NATO üyesi Türkiye kadar terör saldırısına maruz kalmadı. Türkiye, bu güvenlik endişelerini çözme hakkına sahiptir ancak bu orantılı ve ölçülü biçimde yapılmalıdır.

  "Türkiye ile ABD arasında görüşmelerin olmasından memnuniyet duyuyorum "(Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 füze savunma sistemi) anlaşmasının detaylarını açıklamak Türkiye'ye kalmış. Öte yandan, Türkiye'nin iki NATO müttefiki İtalya ve Fransa ile ortak hava savunma sistemi geliştirilmesini memnuniyetle karşılıyoruz."

 4. Kılıçdaroğlu: Enis kardeşim üzülme beraat edeceksin

  Kılıçdaroğlu

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu'na verilen hapis cezasıyla ilgili partisinin grup toplantısında konuştu.

  Kılıçdaroğlu, "Bu kararı asla kabul etmiyoruz. Enis kardeşim hiç üzülme. Adımın Kemal olduğu kadar iyi biliyorum ki sen bu yargılama sürecinden beraat edeceksin" dedi.

  Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında Afrin bölgesinde yürütülen Zeytin Dalı Harekâtı'yla ilgili de konuştu:

  "Ülkenin bekasının geleceği o ülkenin ordusudur. Biz kendi ordumuzu peygamber ocağı, Mustafa Kemal’in ordusu olarak tanımlarız. Ordumuzun Afrin’deki harekatı destekledik. İlk günden itibaren destekledik.

  "Erdoğan’ın mücadelesi değildir bu. Onu siyasallaştırmak doğru değildir. Ordu hepimizin ordusudur. Şimdi siz vatani görevi parti görevine dönüştürmek istiyorsunuz. Bunu adı orduya da vatana da ihanettir. Son 15 yılda iki konuda ülkenin DNA’sı ile oynandı. Biri ordu diğeri eğitim.

  Afrin operasyonu devletin operasyonudur siyasi partinin değil

  "Afrin operasyonu devletin operasyonudur, siyasi partinin değil. Muhatapları ile gidip görüşen iki önemli devlet bürokratı vardır. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'dır ve Hakan Fidan'dır. Bu ikisi Moskova'ya da gittiler, Amerika'ya da gittiler, Avrupa'ya da gittiler. Hava desteğini de bunların sayesinde aldılar. Dünyanın en korkak adamı kahraman olacak. Devleti yönetenler az ve öz konuşurlar. Sabah, akşam, öğle, ikindi, yatsı konuşmazlar. Çünkü, devlet öyle yönetilmez.

  "Neymiş Recep Bey kahramanmış. Ne kahramanı? Kendi toprağında IŞİD'in desteği ile kaçan korkaktır. Sen Türkiye Cumhuriyeti tarihinin gelmiş geçmiş en korkak adamısın. Sen Süleyman Şah Türbesi'ni kaçırırken IŞİD'le iş birliği mi yaptın, yoksa korktun mu? Gözlerinden öperek söylüyorum, sen IŞİD'den mi korktun, yoksa işbirliği mi yaptın?"

 5. Son dakikaCHP milletvekili Enis Berberoğlu 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı

  berberoglu

  MİT TIR'ları davasında yargılanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Duruşmaya SEGBİS ile bağlanan Berberoğlu durdurulan MİT TIR' ları görüntülerini eski Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a ilettiği iddiasına ilişkin, "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamaktan" suçlu bulundu.

  İstanbul 2. Ceza Dairesi, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nu5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıp tutukluluk halinin devamına karar verdi.

  Berberoğlu da, "Moralinizi bozmayın 25 yılla başladı, 5 yıla düştü" dedi.

 6. Cumhurbaşkanı Erdoğan: İlker Başbuğ'a yazıklar olsun

  ilker basbug

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un "Zeytin Dalı Harekâtı siyasete alet edilmemelidir" sözlerine tepki gösterdi.

  Partisinin grup toplantısı sonrası gazetecilere konuşan Erdoğan, "Yazıklar olsun, gereği yapılacak" dedi. Erdoğan bu sözleri yeni duyduğunu ifade edip "Bir Genelkurmay Başkanı'nda emekli de olsa, böyle bir açıklamayı duymak bizler için büyük bir talihsizliktir. Bir defa siyasete alet edildiğini söylemek onun haddine mi? Yazıklar olsun, gereği yapılacak" dedi.

 7. HDP'li Meral Danış Beştaş hakkında 25 yıl hapis istemi

  meral danış beştaş

  HDP Adana milletvekili Meral Danış Beştaş'ın tutuksuz yargılandığı davada esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, Beştaş'ın 'terör örgütü üyesi olmak', 'suç işlemeye tahrik' ve 'halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma' suçlarından 25 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi.

  Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 30 Ocak 2017'de tutuklanmış, 21 Nisan'daki ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

  DHA'nın haberine göre savcı, 2014 yılının Ekim ayında IŞİD'in Kobani'ye saldırması üzerine HDP MYK'sinde halkın sokağa çağrılmasına yönelik bir çağrı yapıldığını, çağrılardan sonra, 6-8 Ekim olayları olarak bilenen olayların meydana geldiğini belirtip ülke genelinde "yaygın toplumsal şiddet hareketlerinin gerçekleştiğini" ifade etti.

  Kobani olayları

  Olaylar sırasında çok sayıda "öldürülme ve yaralama olayının meydana geldiğini" dile getiren savcı, HDP yetkilileri ve Beştaş tarafından böyle bir çağrının sonuçlarını ne olacağının bilinmemesinin mümkün olmadığını, bu sonuçların meydana geldiğini kasıtlı olarak amaçlandığını ve teşvik edildiğini söyledi.

  Açıklanan eylemler nedeniyle Meral Danış Beştaş hakkında, 'terör örgütü üyesi olmak', 'suç işlemeye tahrik' ve 'halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kıştırtırma' suçlarından, 11 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istendi. Sanık avukatlarının savunmalarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, sanık avukatlarına savunma için süre vererek duruşmayı erteledi.

 8. Ahmet Altan: Bu AKP iktidarı gidecek

  altan kardeşler

  '15 Temmuz darbe girişimine iştirak eden medya unsurları soruşturması' kapsamında tutuklanan gazeteciler Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın yargılandığı davanın beşinci duruşmasında Ahmet Altan, savunmasını yaptı.

  Ahmet Altan'ın savunmasında şu ifadeleri kullandı:

  "Türkiye'de ifade özgürlüğü olmadığını söylemişim. Aman Allah'ın ne korkunç bir darbecilik. Bu ülkede ifade özgürlüğünün kırıntısı yok. İfade özgürlüğü olsa biz niye 'söylem' ve 'yorumlarımız' nedeniyle yargılanalım?

  "Bu AKP iktidarı gidecek. Beni suçladıkları yazımda söylediklerimi bir daha söyleyeceğim. Kötü bir piyesin sonuna geliyoruz.

  "Savcının 'o darbe girişimi değildi' dediği generallerin Balyoz Semineri ile ilgili haberi yayınlayan Taraf Gazetesi'nin genel yayın müdürü bendim. İddianamede benim 2016'da yapılan 15 Temmuz darbesine katıldığımın ilk kanıtı olarak 2010'da yani 15 Temmuz'dan 6 yıl önce yayımladığım bir haber gösteriliyor."

  Mahkemeden 'mikrofonu kapatacağım' uyarısı

  DHA'nın haberine göre Ahmet Altan, Mahkeme Başkanı Kemal Selçuk Yalçın tarafından zaman zaman mütalaa dışına çıktığı gerekçesiyle uyarıldı.

  Ahmet Altan'ın benzer şekildeki savunması üzerine Mahkeme Başkanı Yalçın, "Mütalaanın dışında konuşacaksanız, mikrofonu kapatacağım" uyarısında bulundu. Bunun üzerine Altan, "İki sayfayı atlayacağım. Mikrofona ihtiyacım yok, ben sesimi her zaman duyururum" dedi.

  Savunmasından bazı bölümleri okumayan Ahmet Altan, "Şimdi siz beni hapiste öldürmek istiyorsunuz. Bütün bu gerçekleri anlattıktan sonra ben size diyorum ki, ben hapishanede ölmeye hazırım. Siz de hapishanede ölmeye hazır mısınız? Çünkü vereceğiniz ceza sizin kader haritanıza da aynen kaydedilecek" diyerek savunmasını tamamladı.

 9. ABD: Türkiye'nin güvenlik kaygılarının farkındayız

  tillerson

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın grup toplantısı öncesi Kuveyt'te konuşan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye'nin Suriye ve Afrin'le ilgili kaygılarının farkında olduklarını söyledi.

  Tillerson, Suriye'de IŞİD'den arındırılan bölgelere de istikrarın sağlanması için 200 milyon dolar bütçe ayrılması kararı alındığını söyledi.

  Haberin ayrıntıları için TIKLAYIN.

 10. 'NATO eşittir ABD değildir'

  Afrin

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: NATO üyesi olarak ABD'nin PYD'nin karşısında durması gerekir

  "Stratejik ortağımız, müttefikimiz kalkıp da PYD'ye parasal desteği, silah yardımları yetmiyormuş gibi yapma kararı bizim de aldığımız ve alacağımız kararı etkileyecektir. Şunun iyi bilinmesi lazım. Türkiye bir çadır devleti değildir. Asırlara bani olan bir devlet anlayışımız vardır. Biz gereği neyse bunu yaparız. Bir ölürüz bin diriliriz. Bu böyle bilinmeli.

  "Eğer biz NATO’da berabersek NATO’nun kendi yürüyen maddeleri neyse Türkiye’nin buna ne kadar uyması gerekiyorsa ABD’nin de o kadar uyması gerekir. Şunun da bilinmesini istiyorum. Türkiye’nin cumhurbaşkanı olarak NATO eşittir Amerika Birleşik Devletleri değildir. NATO’da tüm ülkelerin her biri ABD ile eşittir.

  "Sen kalkar da bir YPG’yi, bir PYD’yi bize göre bu terör örgütü değildir diyorsan geç onu bir tarafa, senin müttefikin olan bir ülkeye bu terör örgütü saldırıyorsa senin NATO mensubu olarak bunun karşısında durman gerekir."

 11. 'Sert karşılık veririz diyenler Osmanlı tokadı yememiş'

  Quote Message: Çünkü DEAŞ’la birlikte hareket ediyorlar. Suriye’deki DEAŞ tiyatrosunun sonuna geldik.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin YPG/PYD desteğine de sert tepki gösterdi:

  "Senin Suriye ile ne sınırın var, alakan var. Sen imkanların olduğu için buraya rahat rahat geliyorsun. Paraysa para veriyorsun. İlk gelen bilgiler 550 milyon dolar. Bunun 3 milyar dolara kadar çıkacağı da dolaylı olarak konuşuluyor.

  "DEAŞ’la siz şu ana kadar ne mücadelesi verdiniz. Kaç tane DEAŞ’lıyı yok ettiniz veya nereye sevk ettiniz? Biz bölgede kimin kiminle işbirliği içinde olduğunu gayet biliyoruz. Artık kimsenin DEAŞ’ı kullanmaya hakkı yoktur.

  "Çünkü DEAŞ’la birlikte hareket ediyorlar. Suriye’deki DEAŞ tiyatrosunun sonuna geldik. Hele hele bizi vururlarsa sert karşılık veririz diyenlerin ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememiş oldukları da çok açık.

  "Türkiye’yi canlarının istedikleri gibi girip çıktıkları, her türlü hoyratlığı yapıp hesap vermedikleri yerlerle karıştırıyorlarsa çok yakında öyle olmadığını da göreceklerdir."

 12. 'Bizim için Afrin neyse Ege'deki Kıbrıs'taki haklarımız da odur'

  Cumhurbaşkanı Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP'nin TBMM'de grup toplantısında Kıbrıs'ın Akdeniz'de doğalgaz arama faaliyetlerini, ABD'nin Suriye'de PYD/YPG'ye desteğini eleştirdi.

  Kıbrıs, Akdeniz'de doğalgaz arama faaliyetlerinin Türk ordusu tarafından engellendiğini söylemiş, Avrupa Birliği de Türkiye'ye uyarıda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Akdeniz'deki gerilimle ilgili şu ifadeleri kullandı:

  " Sanılmasın ki Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama ve Ege'deki kayalıklarla ilgili fırsatçı girişimler dikkatimizden kaçıyor. Kıbrıs'ta ve Ege'de haddini aşanları yanlış hesap yapmamamları konusunda buradan uyarıyoruz. Bunların efelikleri bizim ordumuzu bizim ordumuzu gemilerimizi, uçaklarımızı görene kadardır."

  "Bizim için Afrin neyse Ege’deki Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Zeytin Dalı operasyonunun ne kadar önemli ve doğru olduğu bölgede attığımız her adımda görülüyor. Savaş gemilerimiz, hava kuvvetlerimiz gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakından takip ediyorlar."

  AB'den Türkiye'ye Kıbrıs uyarısı: Ankara komşuluk ilişkilerine zarar verecek eylemlerden kaçınmalı