Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Berza Şimşek

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'deki gelişmeleri aktardığımız canlı sayfamızın sonuna geldik. Yeniden görüşmek dileğiyle...

 2. HDP eski Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay açlık grevine başladı

  Serpil Kemalbay

  Salı günü gözaltına alınan ve Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde tutulan HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, “bir hücrede tek başına tutulması, kendisine gönderilen elbiselerin içeri alınmamaması, haksız ve hukusuz gözaltı ve soruşturmaya karşı” avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajla açlık grevine başladığını duyurdu.

  Serpil Kemalbay 'halkı sokağa dökme ve çatışma çıkarmaya çalışma' iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

 3. Demirtaş: Öcalan'ın talimatını bize bakan getirdi

  Demirtaş'ın duruşması bugünlük sona erdi. Savunmasından satır başları şöyle:

  • "Meclis kararı olmadıkça tutuklanamam ancak buna rağmen 15 aydır tutukluyum."
  • [Hakkındaki manşetleri gösterdikten sonra] "Beni suçlayan bunca yayını 'Demirtaş uzaylıdır' diye yapsalardı, Türkiye'nin yarısı şimdi benim uzaylı olduğumu düşünüyordu."
  • "1,5 yıl içerisinde 3 bini aşkın HDP’li tutuklandı. HDP bir anda suç işleme kararı mı aldı? Anayasa değişikliğini yapmak için HDP’yi kriminalize etmeleri gerekiyordu, o nedenle usule uygun olmayan bir şekilde bizleri tutukladılar."
  • "Bizler Türkiye'nin yurttaşlarıyız. Kendimizi özgür eşit yurttaş hissetmesek de, biz bu vatanın evlatlarıyız. Bu toprakların evlatlarıyız. Türkiye'nin parçasıyız. Kimse bize parya muamelesi yapamaz. Düşüncelerimizden, görüşlerimizden dolayı kimse bize 'Bu ülkenin düşmanlarıdır' diyemez. Adalet mülkün temelidir. Adalet olmazsa mülk sarsılır. Şu an sarsılıyor."
  • "2010 referandumunda partim boykot kararı aldı. İmralı’dan talimat aldığımızı söyleyenler, Öcalan’ın el yazısıyla, bakan aracılığıyla İmralı’dan yazı getirdiler. Referandumda ‘evet’ oyu vermemiz için yapıldı bu. İnkar edilirse burada tanık dinletiriz. Yazıda ne vardı? Yazıda, ‘Partiniz kararı verir. Bu değişiklik yeni bir çözüm süreci önünü açar mı?’ yazısıydı. ‘Öcalan’ın talimatı’ diye bunu getirdiler. Ama biz son dakikaya kadar boykot tavrını sürdürdük.”
  • "Erzurum Bölge Adliye Mahkemesini aradığınızda AKP’nin seçim müziği çalıyor. Siz aradığınızda HDP’nin müziği çalsa rahatsız olmaz mısınız? Ben HDP Eş Genel Başkanlığı yapmış birisi olarak rahatsız olurdum."
  • "Şu ana kadar adil yargılanacağıma dair en ufak bir izlenim edinmedim. Heyet olarak bugüne kadar olan hukuk rezaletine ses çıkarmadınız. Ama içeride de olsak dışarıda da olsak bu ülkenin demokratikleşmesi için çalışmaya devam edeceğiz."
  Demirtaş
 4. Vatan Partisi, HDP'nin kapatılması için Yargıtay'a başvurdu

  Nusret Senem

  Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem ve parti heyeti, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatılması talebiyle başvuruda bulundu.

  Partinin internet sitesinde, Nusret Senem’in başvuru öncesi Yargıtay önünde yaptığı açıklamaya yer verildi.

  Nusret Senem açıklamasında, HDP milletvekillerinin Pazar günkü kongrede “Afrin harekâtını eleştiren, PKK/PYD terör örgütünü öven” açıklamalar yaptıklarını ve kongrede Abdullah Öcalan'ın posterlerinin duvarlara yansıtıldığını söyledi.

  Açıklama şöyle devam etti:

  “Türkiye siyasi hayatında, Türk devletinin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne karşı duran, onu arkadan hançerleyen, Türkiye düşmanlarıyla beraber olan bir siyasi parti meşru değildir, kapatılması gerekir. Bunu yapacak olan, kapatma davası açacak olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’dır. Daha önce bu partinin özerklik çıkışı üzerine suç duyurusunda bulunmuş ve kapatılmasını istemiştik. Henüz dava açılmadı. Bu son girişim çizmeyi aşmıştır.”

 5. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği'nin kapatılması Meclis gündemine taşındı

  HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin kapatılması konusunda, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması talebiyle soru önergesi verdi.

  Dernek, 10 Ekim 2015’de IŞİD’in gerçekleştirdiği Ankara Katliamı’nda yaşamını kaybeden ve yaralanan kişilerin aileleri tarafından katliamın aydınlatılması adına çalışmalar yürütmek amacıyla kurulmuştu.

  Dernek, Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 'tüzüğünde teknik eksikler' bulunduğu gerekçesiyle kapatıldı.

  Dernek konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, dernek tüzüğünün 5. maddesindeki ‘üyeliğin askıya alınması’ ile ilgili düzenlemenin Dernekler Masası tarafından yasaya aykırı bulunduğunu, ancak tüzük değişikliğinin gerçekleşebilmesi için yeniden genel kurul yapılması yönündeki talebin İl Dernekler Masası tarafından reddedildiğini belirtti.

  Açıklamada “Gelinen aşamada derneğimizin kapatılması kararının hukuki saiklerle verilmediği kanaatindeyiz” ifadesi yer aldı.

  Derneğin çalışmalarına vakıf olarak devam edeceği açıklandı.

  10 Ekim
 6. Pervin Buldan: Türkiye Suriyeli Kürtlerin toprak kazanımlarını kabullenmeli

  Pervin Buldan

  HDP'nin yeni Eş Başkanı Pervin Buldan, Reuters haber ajansına verdiği röportajda, Türkiye’nin Suriyeli Kürtlerin toprak kazanımlarını kabullenmesi, Zeytin Dalı Harekâtı’na son vermesi ve sorunları diyalogla çözmesi gerektiğini söyledi.

  Türkiye'nin harekâtta sivilleri hedef aldığı iddiasını yenileyen Buldan şu ifadeleri kullandı:

  Quote Message: “Hükümet Kürtlere karşı harekete geçiyor, sadece Türkiye’de değil, her neredeyseler orada. Türkiye’nin diğer etnik gruplarla barış içinde yaşayan (Suriye’deki) Kürtlere müdahalesi kabul edilemez.” from HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan
  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan

  Buldan röportajda “dönüm noktası” olarak tanımladığı barış sürecini de yeniden canlandırmak istediğini söyledi.

  Quote Message: “Siyasi kimliğim haricinde, kişisel olarak ölümlerin ve acının durması için çalıştım. Hiçbir anneye çocuğunun ya da eşinin tabutu gitmemeli. Bu her iki taraf için de önemli ve bizim için tabutların Türkiye’nin güneydoğusundan ya da batısından gelmesinin bir farkı yok.” from HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan
  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan

  Reuters’ın röportaja yer verdiği haberinde, Pervin Buldan’ın PKK’ya maddi yardımda bulunmakla suçlanan eşinin 1994 yılında kimliği belirsiz kişilerce öldürüldüğü ve yıllarca yargısız infazlara karşı mücadele ettikten sonra 1999 yılında siyasete atıldığı bilgileri de yer aldı.

  Haberde Pervin Buldan’ın eş başkan seçilmesinin ertesi günü, Zeytin Dalı Harekâtı'na ilişkin açıklamaları nedeniyle hakkında soruşturma başlatıldığı bilgisi de yer aldı.

  Pervin Buldan, partinin Pazar günkü kongresinde eş başkan seçilmişti.

  Haberde harekâtın başlangıcından beri yetkililerin sosyal medya üzerinden harekâtı eleştiren ya da protesto eden 600 kişiyi gözaltına aldığı kaydedildi.

  İlgili haberler:

  'Afrin'de sivil ölüm' açıklamaları artıyor, Türkiye 'propaganda' diyor

  Zeytin Dalı Harekâtı'nda yaralanan askerler anlatıyor: "Yine olsa yine gideriz"

 7. Türk halk müziği sanatçısı Nuray Hafiftaş hayatını kaybetti

  Nuray Hafiftaş

  Kanser tedavisi gören Türk halk müziği sanatçısı Nuray Hafiftaş hayatını kaybetti. DHA’nın haberine göre, 2017 yılından bu yana sağlık sorunlarıyla mücadele eden Nuray Hafiftaş'a kolon ve karaciğer kanseri teşhisi konmuştu.

  1964 doğumlu Nuray Hafiftaş, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nı bitirdikten sonra İstanbul Belediye Konservatuarı'nda 4 yıl kadrolu devlet sanatçısı olarak yer aldı, aynı yıllarda İstanbul Radyosu'nda da sözleşmeli sanatçı olarak 4 yıl çalıştı.

  Şimdiye kadar birçok albüm çıkaran sanatçının, 100'ü aşkın söz ve bestesi kendisine ait olan eseri bulunuyor.

 8. Türkiye’den Irak’a 5 milyar dolar kredi, 50 milyon dolar hibe

  Kuveyt’te olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak’ın yeniden imarı için 5 milyar dolar kredi ve 50 milyon dolar hibe verileceğini açıkladı.

  Quote Message: Bundan sonraki süreçte firmalarımızın üstleneceği proje ve yatırımlar için 5 milyar dolar kredi vaadinde bulunduk. 50 milyon dolarlık insani ve kalkınma yardımlarını içeren projeler için, bu tabi hibe, taahhüdünde bulunduk. from Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

  Bakan Çavuşoğlu, Irak’a 2004’ten bu yana 500 milyon dolar insani ve kalkınma yardımı yapıldığını da söyledi.

  Mevlüt Çavuşoğlu
 9. Üsküdar'da banka soygunu

  İstanbul Üsküdar'da bir banka şubesi kar maskeli ve silahlı bir kişi tarafından soyuldu. Soygun anı güvenlik kamerasına yansıdı.

  Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre, Üsküdar Acıbadem Caddesi'ndeki soygun saat 11.30 sıralarında meydana geldi. Banka şubesine gelen silahlı ve kar maskeli soyguncu, özel güvenlik görevlisinin tabancasını aldı. Banka çalışanlarını silahla tehdit eden soyguncu, yaklaşık 15 bin lirayı alıp yaya olarak kaçtı.

  Soygun sonrası banka şubesine gelen polis ekipleri, çevrede güvenlik önlemi aldı. Olay yerine özel harekat polisi de geldi. Polis kaçan soyguncuyu yakalamak için çalışma başlattı.

  Banka
 10. Başbakan Binali Yıldırım BBC'nin sorularını yanıtladı

  Binali Yıldırım BBC

  Başbakan Binali Yıldırım, memleketi Erzincan'da BBC'nin sorularını yanıtladı. Yıldırım; Zeytin Dalı Harekatı'ndan ABD ile ilişkilere, OHAL'den erken seçim iddialarına birçok konuda önemli açıklamalar yaptı.

  Başbakan Yıldırım röportajda "Bizim hedefimiz Amerika değil ama Amerika terör örgütlerinin önüne geçip, onları bize karşı korumaya daha fazla kalkarsa o zaman işler değişir" dedi.

  Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 11. TSK: Zeytin Dalı Harekâtı’nda 1485 terörist etkisiz hale getirildi

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Zeytin Dalı Harekâtı'nın başlangıcından bu yana 1485 örgüt üyesinin öldürüldüğünü açıkladı.

  TSK’nın açıklamasında 14 Şubat‘ta kara ve hava operasyonları sonucunda 46 örgüt üyesinin öldürüldüğü de kaydedildi.

  Zeytin Dalı Harekâtı ile ilgili haberlerimiz için lütfen burayı tıklayın.

  Afrin
 12. Selahattin Demirtaş'ın tutuklu yargılandığı davanın ikinci duruşması başladı

  Demirtaş

  4 Kasım 2016 tarihinden beri tutuklu bulunan HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, yargılandığı ana davanın ikinci duruşması başladı.

  Dava iddianamesi, hakkında düzenlenen 31 fezlekeden oluşuyor.

  Özgürlükçü Hukukçular Platformu’nun bildirdiğine göre Selahattin Demirtaş mahkemede, 31 fezlekeden sadece birinin kendisine iletildiğini, ancak hepsi üzerinden savunma yapmasının beklendiğini söyledi.

  View more on twitter

  Sincan Cezaevi yerleşkesindeki duruşmayı izlemek isteyen yabancı diplomatların yanı sıra çok sayıda uluslararası gözlemcinin de duruşma salonuna alınmadığı öğrenildi.

  Demirtaş hakkında, “terör örgütü kurma, yönetme, örgüt propagandası, suç ve suçluyu övme” suçlamalarıyla 142 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

  Tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşmasına, güvenlik gerekçesiyle getirilmeyen Demirtaş, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılmayınca mahkeme heyeti, bugün görülecek duruşmaya getirilmesi yönünde karar vermişti.

 13. Diyarbakır'da 71 köy ve 106 mezrada sokağa çıkma yasağı

  Diyarakır Valiliği, Kulp, Silvan, Hazro ve Lice ilçelerine bağlı 71 köy ve 106 mezrada PKK’ya yönelik geniş çaplı bir operasyon başlattı.

  Operasyon kapsamında Silvan ilçesine bağlı 30 köy ve 30 mezra; Kulp'a bağlı 30 köy ve 61 mezra; Lice'ye bağlı 7 köy, 8 mezra; Hazaro'ya bağlı 4 köy ve 7 mezrada sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

  Valiliğin açıklamasında, yasağın ikinci bir duyuruya kadar devam edeceği belirtildi.

 14. Post update

  Türkiye'de gün içerisinde yaşanan gelişmeleri aktardığımız canlı sayfamıza hoş geldiniz.