Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Özge Özdemir

time_stated_uk

 1. Canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Türkiye'de 15 Şubat Perşembe günü yaşanan gelişmeleri aktardığımız canlı sayfamızın sonuna geldik.

  Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

  Yarın görüşmek üzere, hoşçakalın!

 2. FC Barcelona ve Beko anlaşma tazeledi

  İspanya futbol ligi La Liga'nın en büyük kulüplerinden FC Barcelona ve Koç Holding'in bünyesinde faaliyet gösteren elektronik eşya devi Beko, sponsorluk anlaşmalarını üç yıl daha uzattı.

  Anlaşmanın finansal boyutları açıklanmazken İspanya medyası 57 milyon euro değerinde bir imzanın atıldığını öne sürdü.

  Anlaşmaya göre Beko firmasının ismi takımın yeni antrenman setlerinin ön ve arkasında yer alacak.

  FC Barcelona başkanı Josep Maria Bartomeu, futbolcu Gerard Pique, Beko başkanı Ali Koç
  Image caption: FC Barcelona başkanı Josep Maria Bartomeu, futbolcu Gerard Pique, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç
  View more on twitter
 3. Merkel: Deniz Yücel ile ilgili hızlı ve adil bir süreç yürütülmeli

  Başbakan Binali Yıldırım ve Alman mevkidaşı Angela Merkel, Berlin'de gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından basın mensuplarının karşısına çıktı.

  Merkel, Türkiye'nin ABD ile ilişkileri nedeniyle kaygı duyduklarını söyledi.

  Alman lider aynı zamanda Türkiye'de tutuklu bulunan Alman ve Türk gazeteci Deniz Yücel'in dava sürecinin hızlı ve adil bir şekilde yürütülmesi, bir an önce iddianamenin hazırlanması gerektiğini söyledi.

  Quote Message: Deniz Yücel ve diğer zanlılar tabii ki belirli suçlamalara maruz olarak tutuklu. Bunlar mahkemelerin kendi kapasitesinde görülüyor, ve bunlardan geçmişte birkaç tanesinin mahkemesi yapıldı ve gereği yapıldı. Burada da umut ediyorum ki hukuk kuralları çerçevesinde gereği yapılacaktır. Burada bize düşen mahkemelerin işini kolaylaştırmak ve önünü açmaktır. Bu ve benzeri davaların ikili ilişkilere zarar vermesini istemeyiz. from Binali Yıldırım Başbakan
  Binali YıldırımBaşbakan
  Yıldırım ve Merkel
 4. Türklere 'deve çobanı' diyen Alman siyasetçiye tepki

  Almanya'da düzenlenen son genel seçimlerde yüzde 13 oy alan ve ırkçı eğilimler barındıran Almanya için Alternatif Partisi'nin (AfD) üst düzey bir üyesi olan Andre Poggenburg, Türk azınlığı 'deve çobanları' olarak nitelendirdi.

  Almanya'da 'vatan' bakanlığı kurulması talebine tepki gösteren Türklere 'Ermeni soykırımı işledikleri' iddialarıyla yanıt veren Poggenburg, aynı zamanda Türkleri 'deve çobanı' olarak nitelendirdi.

  Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı Gökay Sofuoğlu ise bu sözlere karşı nefret suçları kapsamında dava açacaklarını söyledi.

  Poggenburg'un sözlerine kendi partisi ve diğer parti milletvekillerinden de tepki geldi.

  Quote Message: Bu deve çobanları, çok sayıda karılarının olduğu ve çamurdan kulübelerde yaşadıkları yere, Boğaziçi'nin çok daha ötesine, ait oldukları yere geri gitmeli. from Andre Poggenburg Almanya için Alternatif Partisi (AfD) üyesi
  Andre PoggenburgAlmanya için Alternatif Partisi (AfD) üyesi
  Andre Poggenburg
 5. Yunanistan Başbakanı Çipras: Yunanistan oyun oynayan bir ülke değil

  Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, son zamanlarda Ege Denizi'nde yaşanan gerilimlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

  Türkiye ve Yunanistan arasında geçtiğimiz günlerde Kardak kayalıkları yakınında gerilimli anlar yaşanmıştı.

  Yunan medyası Pazar gecesi Türk sahil güvenlik gemisi ile Yunan botu arasında 'çarpışma' yaşandığını ve Yunan botun hasar gördüğünü duyurmuştu.

  Quote Message: Mesajımız şimdi ya da yarın değil, her zaman için çok açık. Yunanistan, toprak bütünlüğüne ve egemenlik haklarına karşı gelen hiçbir davranışı kabul etmeyecektir. Yunanistan oyunlar oynayan bir ülke değil. Bir AB üyesi ülkeye karşı yürütülen agresif retorik bütün AB'ye karşı gelmiş demektir.
  Çipras
 6. Tillerson: YPG'ye ağır silah vermedik ki geri alalım

  ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye ziyareti öncesinde yaptığı açıklamalarda Suriye'deki Kürt silahlı gücü YPG'ye Washington'dan herhangi bir ağır silah desteği verilmediğini söyledi.

  Tillerson, "Geri alınacak bir şey yok" dedi.

  Haberin devamı için buraya tıklayabilirsiniz.

  Tllerson
 7. Yıldırım: Artık Almanya ile normal hayata dönme vakti geldi

  Başbakan Binali Yıldırım, Alman mevkidaşı Angela Merkel ile Berlin'de yapacağı görüşme öncesi uçakta Türkiye'den gelen gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Yıldırım, Deniz Yücel davasının yargının işi olduğunu ancak bu konuda bir gelişme beklediklerini söyledi.

  Quote Message: Artık normal hayata Almanya ile Türkiye'nin dönme vakti geldi diye düşünüyoruz. Şansölye Merkel ile ikili ilişkilerimizi, bölgesel konuları, AB konularını kapsamlı bir şekilde ele alacağız. Ümit ederim ki geçmişte karşı karşıya kaldığımız sorunlar aşılmış olur, yeni bir sayfa yeni bir gün başlatmış oluruz.
  Quote Message: (Deniz Yücel davası) Türkiye hukuk devleti, yargının işi ayrı, siyasetin işi ayrı. Üzerine atılan suçlar var, bunlarla ilgili hakim karşısına çıkacak, oradan da bir sonuç çıkacak. Her mahkemeye çıkış bir umuttur. Bir an önce hakim karşısına çıkmasını telkin ediyoruz. Zannediyorum, yakın zamanda böyle bir gelişme olur. Bu konu da Türkiye-Almanya arasında ilişkilerimizi bloke eden bir husus olmaktan çıkar.
  Binali Yıldırım
 8. Oyuncu ve şarkıcılar, Zeytin Dalı Harekatı'na destek için Hatay'a gitti

  Bazı şarkıcı ve oyuncular, Zeytin Dalı Harekatı'na destek için Hatay'a gitti.

  Yavuz Bingöl, Erhan Güleryüz, Mustafa Ceceli, Erhan Yazıcı, Tamer Karadağlı, Volkan Severcan, Sefa Zengin ile Deniz Oral'ın aralarında bulunduğu sanatçılar, basın toplantısı düzenleyerek Zeytin Dalı Harekatı'na destek verdiklerini duyurdu.

  S

  Oyuncu Tamer Karadağlı, "Bir tane Türkiye var, o da bizim vatanımız. Mehmetçik'in yanında olmak, bizim görevimiz. Bundan sonra da bir sürü sanatçı gelecektir" diye konuştu.

  S

  Müzisyen Yavuz Bingöl, CIA raporunda, PYD'nin, PKK'nın Suriye'deki milis gücü olduğunun açıkça belirtildiğini hatırlattı. Bingöl, "Cumhurbaşkanımızın dediği de oydu. Yapılan operasyonu ben, şahsen çok meşru görüyorum" dedi.

  S
  S
 9. Şimşek: Kuraklık ve kur şoku olmazsa enflasyon tek haneye iner

  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV canlı yayınında enflasyon ve işsizlik ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  Quote Message: Enflasyonda belentiler haklı olarak bir miktar bozuldu, tek haneyi tutturursak beklentiler yavaş yavaş iyileşir. Enflasyonun bir kuraklık yaşanmazsa, dış kaynaklı bir kur şoku yaşamazsak -ki şu anda öngörmüyoruz- bu şartlar altında enflasyonun tek haneye inme ve orada tutunma ihtimalini yüksek görüyorum.
  Quote Message: Dünyada istihdam artışında ilk üçlerdeyiz. Türkiye'de işgücüne katılım oranı hızla artıyor. Bu yıl büyümenin program hedeflerinde gideceğini varsayarsak işsizlikte de tek haneye ineceğiz.
  Şimşek
 10. Elvan: Zeytin Dalı Harekatı'nın bütçeyi daraltıcı etkisi olmayacak

  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı, son dönemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

  Quote Message: Zeytin Dalı Harekatı, mali alanımızı daraltıcı bir etkiye sahip olmayacak. Döviz kurları son derece istikrarlı şekilde devam ediyor. Ekonomik beklentiler, ihracat ve istihdama yönelik beklentilerimiz olumlu. Tükiye ekonomisi oldukça güçlü ve sağlam temeller üzerine oturmuştur. 2018 'de de yatırım, üretim ve ihracata dayalı büyümeyle güçlenmeye devam edeceğiz.
  Elvan
 11. TSK İdlib'de 6. gözlem noktasını kurdu

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yaptığı açıklamada Astana Görüşmeleri kapsamında altıncı gözlem noktasını oluşturduğunu belirtti.

  Quote Message: Astana Görüşmeleri kapsamında, ateşkesin tesis, gözetim ve devamını sağlamak, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve yerlerinden edilenlerin evlerine dönmesi için uygun şartları temin etmek maksadıyla; İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından, 15 Şubat 2018 tarihinde Surman bölgesinde gözlem noktalarından 6’ncısı olan 8 no’lu Gözlem Noktası tesis edilmiştir.
  Açıklama
 12. TCMB beklenti anketini açıkladı: Yıl sonu Dolar/TL kuru beklentisi: 4,10

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat 2018 beklenti anketini açıkladı.

  Yıl sonu Dolar/TL kuru beklentisi: 4,0970

  2018 yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 4,12 TL iken, bu anket döneminde 4,0970 (4,10) TL olmuştur.

  12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 4,24 TL iken bu anket döneminde 4,18 TL olmuştur.

  Yıl sonu enflasyon beklentisi: Yüzde 9,52

  Cari yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 9,55 iken, bu anket döneminde yüzde 9,52 olmuştur.

  12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 9,24 iken, bu anket döneminde yüzde 9,26 olmuştur.

  Quote Message: 2018 yılı Şubat ayı Beklenti Anketi, reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 77 katılımcı tarafından yanıtlanmış ve sonuçlar katılımcıların yanıtları toplulaştırılarak değerlendirilmiştir. from TCMB
  TCMB
  TCMB
 13. Canikli: ABD, PKK ile mücadelede daha aktif destek vereceğini söyledi

  Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile ABD Savunma Bakanı James Mattis, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında Brüksel'de bir görüşme gerçekleştirdi.

  Canikli, 50 dakika süren görüşmeyi basın mensuplarıyla paylaştı.

  Canikli, "Mattis'in, (PYD ve YPG'yi) PKK'dan ayırabilecekleri ve PKK'ya karşı savaştırabilecekleri şeklinde bir açıklaması oldu" ifadesini kullandı.

  Ancak Canikli bunun gerçekçi olmadığını düşündüklerini söyledi.

  Quote Message: ABD'nin, Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki hassasiyetine, Türkiye'nin sınır güvenliğini korumak için sürdürdüğü bu mücadeleye saygı duyduklarını belirttiler. PKK'ya karşı bundan sonraki mücadelede özellikle istihbarat alanında daha aktif ve somut destek vereceklerini ifade ettiler. PYD ve YPG bağlamında görebildiğimiz kadarıyla henüz ilişkilerini sonlandırmaları konusunda bir kararlılık görmedim.
  Quote Message: Ancak YPG ve PYD'nin de PKK gibi bir terör örgütü olduğu gerçeği bütün çıplaklığıyla göz önüne konunca oradan bir çıkış yapmaları gerekiyor. Kabul edilebilir, makul bir model koymaları gerekiyor. Aslında YPG ve PYD'nin de PKK'dan ayrıştırılacağı konusunda çabalayacaklarını söylemeleri bunu gösteriyor. Hatta PKK'ya karşı savaştıracaklarını düşünüyorlar, ancak bu gerçekçi değil.
  Canikli
  Quote Message: NATO müttefikimiz ABD'nin YPG ve PYD'ye verdiği desteklerin sonlandırılması ve verilen silahların geri alınmasını istedik. Mattis de bununla ilgili bir çaba içinde olduklarını açıkladı.
 14. Kılıçdaroğlu, idrar yolları problemi nedeniyle operasyon geçirdi

  Quote Message: CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara Acıbadem Hastanesi’nde idrar yolları problemine bağlı olarak bir girişimde bulunulmuştur. Sayın Genel Başkan, gün içersinde taburcu edilecektir. from CHP
  CHP
  Kılıçdaroğlu
 15. E-devlet'te soyağacı sorgulaması tekrar açıldı

  Türkiye'de e-devlet sistemi üzerinde başlayan ve yoğun ilginin ardından belirli bir süre için kapatılan alt-üst soy bilgisi sorgulama (soyağacı sorgulama) hizmeti tekrar açıldı.

  Sistem 8 Şubat'ta büyük ilgi gördüğü için kilitlenmişti.

  İlginin ardından site bir süreliğine bakım için kapatılmıştı.

  E-devlet'in bu adresteki hizmeti sayesinde 1800'lü yıllara kadar aile geçmişi görüntülenebiliyor.

  Hürriyet'in haberine göre sorgulama sayfası ilk aktif olduğunda 737 bin 237 kişi, aile üyelerinin izini sürdü, 330 bin belge alındı.

  Yine aynı habere göre sistemin 14 Şubat gece saatlerinde açılmasıyla birlikte soyağacı sorgulama işlemini gerçekleştiren kişi sayısı 1 milyon 200 bin kişi oldu.

  Soyağacı
 16. Euro/TL rekor tazeledi

  Euro küresel çapta diğer para birimlerine karşı yükselişini beşinci gününde de sürdürüyor.

  Ocak ayının başından beri en iyi kazanç serisine giren para birimi Türk Lirası'na karşı da güçlendi.

  Gün içinde Euro/TL kuru 4,7268 seviyesini görerek rekor kırdı.

  Dün açıklanan ABD verilerinde TÜFE beklentileri aştı, ancak perakende satışlar verisindeki zayıflık piyasada önce dolar lehine sonra euro lehine fiyatlama getirdi.

  Dolar gerilerken euronun yükselişi sürüyor.

  Dolar/TL kuru ise güne düşüşle başladı. Kur doların küresel çaptaki düşüşünün etkisiyle 3,76'ya kadar geriledikten sonra 3,77 seviyesine çıktı.

  Euro
 17. Kasım ayında işsizlik oranı yüzde 10,3 oldu

  TÜİK'in (Türkiye İstatistik Kurumu) açıkladığı verilere göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsizlik oranı 1,8 puanlık azalış ile Kasım ayında %10,3 seviyesinde gerçekleşti.

  Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 2,1 puanlık azalış ile %12,2 olarak öngörülüyor.

  Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 3,3 puanlık azalış ile %19,3 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 1,8 puanlık azalış ile %10,5 olarak gerçekleşti.

  İşsizlik