Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Berza Şimşek

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de gün boyu yaşanan gelişmeleri aktardığımız canlı sayfamızın sonuna geldik. Yeniden görüşmek dileğiyle...

 2. Demirtaş'ın duruşması 11 Nisan'a ertelendi

  Selahattin Demirtaş

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'örgüt yöneticiliği' suçlamasıyla tutuklu yargılandığı davada savunmasına bugün devam etti. Mahkeme, Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 11 Nisan ‘a erteledi.

  Demirtaş’ın bugünkü savunmasından notlar şöyle:

  • “(Demokratik Toplum Kongresi'nin faaliyetlerini anlatıyor) Demokratik Toplum Kongresi, bir alternatif meclis olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin veya belediye meclisinin, il genel meclisinin alternatif meclisi değil. Destekleyen bir sivil platform olarak kendini örgütlüyor ve bugüne kadar tek bir şiddet eylemine dair ne pratiği vardır, ne kararı vardır, ne de eylemi vardır. Örneğini bulamazsınız.”
  • “Demokratik Toplum Kongresi böyle bir yapıdır ve halen faaliyetini sürdürüyor. Bizler onun üyesi olmakla, ‘terör örgütü üyesi olmak, yöneticisi olmak’la yargılanırken, Demokratik Toplum Kongresi şu dakikada Diyarbakır’da bilinen adresinde faaliyetini yürütüyor. Çünkü yasa dışı değil. Çünkü gayri meşru bir çalışması yok. Kriminalize edip bunu bir terör örgütü gibi göstermenin de bahsettiğim çözüm anlayışlarına hiçbir faydası yok.”
  • "(Demokratik Toplum Kongresi’nin faaliyetlerini anlatıyor) Toplantılarda şiddete meyletmeden insanlara farklı bir yol olduğunu gösterdik. Toplumun her kesimi ile görüştük, bir araya geldik. Birbirimize temas ettik. Birbirimizi tanıdıkça düşmanca bakmamayı öğrendik. Gençleri silahtan başka alternatif bir yol olduğunu göstermek istiyorsak bunları yapmak zorundaydık. Devlet de bu fikirdeydi. Kim buna karşıydı, Cemaat (Fethullah Gülen yapılanması). Dinlemeleri onlar yaptı. Amaç olası bir barışı önlemekti. Emniyet ve jandarma istihbarat yapıyordu bunu. MİT'e hakim değillerdi. Adliyelerdeki kendilerinden olan hakimlerden dinleme kararı alarak dinlediler. Dinlemeleri çarpıtarak, tarihleri, kişileri çarpıtarak, sözleri cımbızlayarak raporlar oluşturdular."
  • "Bu tür müdahalelerle karşılaşmasaydık, eminim siyaset çok daha doğru bir rotada ilerleyecekti. Toplumda bir arada yaşama, barış içerisinde yaşama, demokratik yollarla sorununu çözme inancı artacaktı. Ve belki PKK’ye silahları bıraktırmış olacaktık.”
 3. MİT TIR'ları davası ertelendi

  MİT TIR'larının durdurulması görüntülerinin yayınlanmasına ilişkin Can Dündar, Erdem Gül ile Enis Berberoğlu'nun "terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım etme" suçlarından yargılanmasına bugün devam edildi. Duruşma 14 Mart'a ertelendi.

  Mahkeme, sanık avukatlarının MİT TIR'larına ilişkin görülen diğer dava dosyalarının sonuçlanmasının bekletici mesele yapılması talebini reddetti.

  MİT TIR'ları olayı neydi?

  MİT TIR
 4. YSK'dan Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu

  Kılıçdaroğlu

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2017 Anayasa değişikliği referandumuna ilişkin bir televizyon programında söyledikleri nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

  YSK’nın internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  Quote Message: Hukuki tartışma ve tenkit hak olmakla birlikte, kimsenin Yüksek Mahkeme olan Yargıtay ve Danıştay Genel Kurullarınca kendi üyeleri arasından salt çoğunlukla seçilen Yüksek Seçim Kurulu Üyelerine, 'Yüksek Seçim Kurulunun içine çöreklenmiş bir grup çete mensubu' deme hakkı yoktur."
  Quote Message: Bu şekildeki hakaret içeren önceki ifadeleri nedeniyle ilgili hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurularında bulunulmuş, Başsavcılıkça düzenlenen fezlekenin Türkiye Büyük Millet Meclisine iletilmek üzere ilgili mercie gönderildiği öğrenilmiştir."

  CHP lideri Kılıçdaroğlu katıldığı programda, “Referandumda yüzde 51.2 ‘Hayır’ çıktı. YSK içine çöreklenmiş bir grup çete mensubu ‘Evet çıktı’ dedi. O nedenle biz bunu meşru kabul etmiyoruz. Devletin parası, uçağı her şeyi kullanıldı. Ona rağmen başarılı olamadılar. Sandığa gideceğiz. 2019’da bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi getireceğiz” demişti.

 5. Almanya Başbakanı Merkel’den Deniz Yücel açıklaması

  View more on twitter

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya ve Türkiye vatandaşı, gazeteci Deniz Yücel’in serbest kalmasını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

  Berlin’deki bir basın toplantısında konuşan Merkel, “Pek çok, pek çok kişi gibi ben de (Deniz Yücel’in) bugün hapishaneden ayrılabilmesinden memnuniyet duyuyorum” dedi.

  Merkel, Türkiye’de tutuklu diğer Alman vatandaşlarının da hızlı ve anayasaya uygun bir yargı süreciyle serbest kalmalarını umduğunu söyledi.

  İlgili haberimiz için lütfen tıklayın.

 6. Hakkında tahliye kararı verilen Deniz Yücel hapishaneden çıktı

  Bugün hakkında tahliye kararı verilen Alman gazetesi Die Welt'in Türkiye muhabiri Deniz Yücel hapishaneden çıktı.

  Deniz Yücel'in eşi Dilek Mayatürk Yücel'e sarıldığı tahliye fotoğrafını avukatı Veysel Ok, Twitter'dan paylaştı.

  View more on twitter
 7. Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak'a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

  Fethullah Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında yargılanan gazeteci Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak ile akademisyen Mehmet Altan'ın da aralarında olduğu altı sanığa "Anayasayı ihlâl" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

  Karar duruşması, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi’nde görüldü.

  Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve Şükrü Tuğrul Özşengül tutuklu bulunuyordu.

  Tutuksuz tek sanık Tibet Murat Sanlıman ise beraat etti.

  Sanıklar, "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" ve "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlarından yargılanıyorlardı.

  Altanlar
  Nazlı Ilıcak

  Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak mahkemede son olarak şunları söylemişti:

  Nazlı Ilıcak:

  "Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi içtihadı benim masumiyetimi göstermektedir. Mehmet Altan'a yöneltilen suçlamalar benimkiyle benzerdir. Bizim durumumuz AYM kararıyla emsal sayılmıştır. Kararınızın bu içtihat çerçevesinde vermenizi diliyorum ve beraatimi talep ediyorum."

  Ahmet Altan:

  "Ben yüzlerce kez yargılandım. Askeri vesayet, 28 Şubat davalarında ve DGM denilen ucubelerde yargılandım. İlk defa Anayasa suçu işleyen mahkeme ile karşı karşıyayım, Bildiğim kadarıyla ne Osmanlı, ne Cumhuriyet tarihinde bunun bir benzeri yok. Bu hukuk dışı, yasa dışı, Anayasa dışı eylemlerden vazgeçmek herkes için daha hayırlı olacaktır."

  Mehmet Altan:

  "18 aydır beni gizemli delil tanımlamasıyla cezaevinde tutan anlayışa AYM, üç kez hak ihlâli kararı verdi. Yüce Divan yargılasa üç kez beraat etmiş olacaktım. Hepimizin sığınağı evrensel hukuktur. Anayasa ile çelişen yaklaşım hukuk devletini öldürür. Sizin benimle ilgili vereceğiniz karar Anayasa'yı yok sayma noktasındaki ürkütücü resmi ya karartıp korku filmine çevirecek ya da umut serpintisi ile aydınlatacak."

 8. 'Kolsuz Agop' için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tören düzenlendi

  Agop Kotoğyan

  Geçen hafta hayatını kaybeden Türkiye'nin en önemli cildiye uzmanlarından 'Kolsuz Agop' olarak tanınan Prof. Dr. Agop Kotoğyan için İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tören düzenlendi.

  Törene Kotoğyan ailesinin yanı sıra Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi çalışanları, diğer meslektaşları ve sevenleri katıldı.

  Törende, Agop Kotoğyan’ın annesinin bir mektubu okundu.

  Mektupta şu ifadeler yer aldı:

  Quote Message: ''Babam da okuma yazma bilmezdi. Sen hep okudun, hep çok çalıştın. Biz fukaraydık. Senin yaptığın şu çok zor yolculukta yanına yetecek kadar azık koymadık, koyamadık. Bak burada da açıklıyorum, herkes duysun. Oğlum sana yeterince yardım edemedik. Ben ve baban, hep üzüldük buna. Ama sen bizim yüzümüzü hiç kara çıkarmadın.”
 9. Die Welt muhabiri Deniz Yücel'e tahliye

  Alman gazetesi Die Welt'in tutuklanan Türkiye muhabiri Deniz Yücel hakkında tahliye kararı çıktı.

  Anadolu Ajansı bugün, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Deniz Yücel hakkında 18 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandığını, iddianameyi kabul eden mahkemenin gazetecinin tahliyesine karar verdiğini duyurdu.

  Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Deniz Yücel'in tahliyesi için bir koşul getirilmediğini söyledi ve “Ülkeden ayrılmasına izin verileceğine inanıyoruz” dedi.

  Bir Alman Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Deniz Yücel’in serbest bırakılması için Berlin’in “kirli bir anlaşma ya da herhangi başka bir düzenleme” yapmadığını söyledi.

  Deniz Yücel’in serbest kalması karşılığında, Almanya’nın Türkiye’ye tank ve silah ticaretine onay vereceği öne sürülmüştü.

  Yücel, avukatı aracılığıyla Ankara ve Berlin arasında "kirli bir anlaşma" sonucu tahliyesinin sağlanmasına karşı olduğunu açıklamıştı.

  Die Welt internet sayfasından haberi “Deniz Yücel özgür!” başlığıyla verdi.

  Deniz Yücel
  View more on twitter

  Almanya Dışişleri Bakanlığı da tahliye kararını doğruladı.

  Deniz Yücel’e tahliye kararı, Başbakan Binali Yıldırım ve Alman mevkidaşı Angela Merkel’in dün Berlin'deki görüşmesinin ardından geldi.

  Başbakan Yıldırım görüşme sonrası ortak basın toplantısında, Deniz Yücel’in tahliye ihtimali konusunda, "Her duruşma bir umuttur. Duruşma yapılırsa bir umut doğabilir" demişti.

  Alman ARD Televizyonu'na hafta başında verdiği röportajda ise ilgili soruya “Bunun kararını ben vermiyorum, mahkemeler veriyor, ümit ederim kısa sürede serbest kalmış olur. Kısa sürede bir gelişme olacağı kanaatindeyim” demişti.

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ise açıklamalarında basın özgürlüğünün önemine vurgu yapmış, cezanın üzücü ve orantısız olduğunu söyleyerek, Deniz Yücel’in serbest bırakılmasını istemişti.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Deniz Yücel’i "Alman ajanı" olarak nitelendirmişti.

  Deniz Yücel’in tutukluluğu, Almanya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gerilme nedenlerinden biriydi.

  Yücel geçen yıl 14 Şubat’ta "örgüt propagandası ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlamasıyla gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı. Suçlamalarla ilgili iddianame bir yıl sonra hazırlandı. Yücel, hakkındaki suçlamaları reddediyor.

  Gazeteciler ve basın örgütleri, sosyal medya üzerinden Deniz Yücel'in tahliyesini yorumladı.

  View more on twitter
  View more on twitter
 10. Basın toplantısı öncesi ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'a protesto

  Ankara'da Vatan Partisi üyesi bir grup, ABD Dışışleri Bakanı Rex Tillerson'ı protesto etmek amacıyla Tillerson ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun basın toplantısı yapacağı Ankara Palas Oteli'nin önüne gitti. Ellerinde Vatan Partisi bayrakları ve Türk bayrakları taşıyan grup, Amerika aleyhine sloganlar attı. Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre, yaklaşık 100 kişilik gruba çevik kuvvet ekipleri tarafından biber gazıyla müdahale edildi. Grubu otel önünden uzaklaştıran polis, 2 kişiyi de gözaltına aldı.

  Tillerson protesto
 11. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD ile ilişkilerimizi normalleştirme konusunda anlaştık

  Çavuşoğlu Tillerson

  Ankara'da bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, "İlişkilerimizi normalleştirme konusunda bir anlayışa vardık" dedi. İki bakan, sorunları aşmak için mekanizmalar kurulacağını, çalışma gruplarının ilk toplantısının Mart’ta yapılacağını açıkladı.

  Quote Message: İlişkilerimizde kritik aşamadayız. Dün akşam her iki tarafta düşüncelerini, beklentilerini hatta kaygılarını açık şekilde dile getirmiştir. Ya bu ilişkileri tekrar yoluna koyacaktık ya da daha kötüye gidecektir. İlişkilerimizi normalleşme konusunda bir mutabakata bir anlayışa vardık. Elbette bunun için atılması gereken adımlar var. Her iki tarafın da beklentileri var. Biz FETÖ ile mücadele konusunda, ABD’nin YPG’ye verdiği destek konusunda ve PKK gibi terör örgütleriyle mücadele konusunda beklentilerimizi net bir şekilde dile getirdik." from Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
  Quote Message: 2016 yılında ABD’nin Türkiye’ye sözü vardı. Sözler tutulmadı. Bu süreçte önce Menbiç’ten başlayacağız. YPG’nin Fırat’ın doğusuna geçtiğinden emin olmamız lazım. Burayı kimin yöneteceği, kimin güvenliği sağlayacağı çok önemli. YPG’nin burayı yönetmesi ve güvenliği sağlaması, hiçbir zaman istikrar olmayacak demek. YPG buradan çıktıktan sonra, biz güvene dayalı ABD ile bu konularda adım atabiliriz." from Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
  Quote Message: Sayın Dışişleri Bakanı’nın da belirttiği gibi ilişkilerimiz kritik bir noktadaydı. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bundan sonra nasıl ilerleyeceğimize karar verelim diye anlaştık. Bundan sonra ABD başka bir şey yapıp, Ankara başka bir şey yapmayacak. Bundan sonra birlikte hareket edeceğiz." from ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson
  ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson
  Quote Message: Suriye'deki hedefler konusunda, Türkiye ile ABD'nin hedefleri örtüşüyor. IŞİD’den kurtulmak, ülkeyi istikrara kavuşturmak, sonra mültecilerin evlerine dönmesini sağlamak, aynı zamanda siyasi çözümü desteklemek… Önce Menbiç konusunu ele alacağız." from ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson
  ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson
 12. İzmir’de eğitim uçağı düştü, 2 asker hayatını kaybetti

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) yapılan açıklamada,İzmir 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkan SF-260D model eğitim uçağındaki iki pilotla saat 10:49 civarında radar irtibatının kesildiği duyuruldu.

  TSK, havaalanının 3 km kuzeyinde uçağın enkazına ve iki askerin naaşlarına ulaşıldığını, olayla ilgili inceleme başlatıldığını açıkladı.

  Helikopter
 13. Post update

  Türkiye’deki gelişmeleri anbean aktardığımız canlı anlatım sayfamıza hoşgeldiniz.

  Zeytin Dalı Harekâtı ve çerçevesinde yaşanan gelişmeler, Türkiye’nin birinci gündem maddesi olmaya devam ediyor. ABD Dışişleri Başkanı Rex Tillerson’ın dün başlayan ziyareti, bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmeyle sürecek.

  Tillerson dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü. Türk bir yetkili Reuters’a yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, Kürt güçlerin Fırat Nehri'nin doğusuna çekilmesini ve bunun ardından da Menbiç'e ABD ile birlikte asker konuşlandırmayı önerdiğini söyledi.

  Eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın "terör örgütü kurma, yönetme, örgüt propagandası, suç ve suçluyu övme" suçlamalarından yargılandığı dava Ankara’da görülmeye devam ediyor.

  Fethullah Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Ahmet ve Mehmet Altan ile Nazlı Ilıcak'ın yargılandığı dava karar aşamasına geldi. Sanıklardan bugün son ifadeleri alındı.

  MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin açılan dava kapsamında Can Dündar, Erdem Gül ve Enis Berberoğlu'nun yargılanmasına İstanbul’da devam edilecek.