Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Genelkurmay Başkanı Akar: Teröristler hezimete uğratılacak

  Hulusi Akar

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Afrin bölgesinde düzenlenen Zeytin Dalı Harekâtı'yla ilgili, "Teröristler ve destekleyen dış güçler hezimete uğratılacak" dedi.

  Orgeneral Akar ve beraberindeki kuvvet komutanları bugün Hatay'daki sınır birliklerini denetledi.

  Son gelişmelerle ilgili bilgi alan Akar, "Temizlenen bölgelerde insanlar evlerine dönmeye başladı" diye konuştu.

  Orgeneral Akar, hedeflerinin sadece PYD-PKK değil IŞİD de olduğunu, 'bölgede bir terörist kalmayıncaya kadar Zeytin Dalı Harekatı'nın devam edeceğini' söyledi.

  Hulusi Akar
  Hulusi Akar
 2. Erdoğan: Süleyman Soylu'nun istifası söz konusu değildir

  Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Trabzon'da yaptığı ve sosyal medyada 'istifa edeceği işaretini verdi' yorumlarına neden olan açıklaması için "Süleyman Soylu'nun istifası söz konusu değildir" dedi.

  Cezayir ziyareti öncesi konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

  "Bu konuda söylenenler bizleri ciddi manada rahatsız etmektedir. İçişleri bakanımız ile ben dün akşam görüştüm. Bu trollerin yapmış olduğu açıklamalardaki hiçbir şey söz konusu değildir. Arkadaşımızın (Süleyman Soylu) istifiası söz konusu değildir. Bunlar trol ahlaksızlığıdır."

  Trabzon'da AKP'lilere seslenen Süleyman Soylu, "Eğer, sıkıntıda olduğunuz görülüyorsa geri çekilmekten hiçbir zaman vazgeçmeyin. Geri çekilmek de bir erdemdir. Geri adım atmak da bir erdemdir. Recep Tayyip Erdoğan’ın bir neferiyim. Hangi görevde olursam olayım Recep Tayyip Erdoğan’ın neferi olarak hayatıma devam edeceğim. Hakkınızı helal etmenizi diliyorum” demişti.

 3. Macron'dan Erdoğan'a 'Kıbrıs uyarısı'

  Fransa Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada Macron'un Erdoğan'ı Kıbrıs konusunda da uyardığı belirtildi.

  Macron, Türkiye'yi Kıbrıs açıklarında doğal gaz arama çalışması yapan İtalyan şirketin gemisini 'tehdit etmekle' suçladı ve Türkiye'nin Kıbrıs'ın 'egemenliğine saygı göstermesi gerektiğini' söyledi.

 4. Macron'dan Erdoğan'a: Suriye'deki ateşkes Afrin'de de geçerli

  Macron

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefonda Suriye'deki gelişmeleri ve Birleşmiş Milletler'in (BM) Suriye'de ilan ettiği ateşkesi konuştu.

  Fransa Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Macron, Erdoğan'a, Suriye'de BM'nin ilan ettiği ateşkesin Afrin için de geçerli olduğunu söyledi.

  Macron, Erdoğan'la telefon görüşmesinde ayrıca, ateşkese tam olarak uyulması ve saygı gösterilmesinin zorunluluk olduğunu belirtti.

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye'de insani yardım ve tedavi görmek için yapılacak tahliyelere olanak tanımak amacıyla Pazar günü 30 günlük ateşkes talep eden bir karar aldı.

  Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Afrin'in terör unsurlarından temizlenmesinin sığınmacıların Suriye'ye geri dönüşlerini beraberinde getireceğini" belirtti ve Afrin'deki operasyonda sivillerin zarar görmemesi için tüm tedbirlerin alındığı ifade edildi.

  AA'nın haberinde, iki liderin 'ateşkes konusunda' fikir birliğine vardığı' bildiriliyor.

 5. Prag Büyükelçisi: Salih Müslim'in duruşması yarına ertelendi

  Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, Prag'da gözaltına alınan Salih Müslim'in bugün görülmesi beklenen duruşmasının ertelendiğini söyledi.

  Türkiye'nin iadesini talep ettiği Müslim'in bugün mahkemeye çıkması bekleniyordu. Türkiye'de televizyon kanallarına açıklama yapan Büyükelçi Bigalı, Türkiye'nin iade talebi için Çek Cumhuriyeti'ne ilettiği dosyaların inceleneceği gerekçesiyle duruşmanın yarına ertelendiğini söyledi.

  Büyükelçi Bigalı, Avrupa sözleşmeleri uyarınca Salih Müslim'in 40 gün süreyle geçici tutuklanması taleplerinin yerine getirilmesini beklediklerini ifade etti. PYD eski eşbaşkanı Salih Müslim, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına istinaden, "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma", "nitelikli kasten öldürme", "kasten öldürmeye teşebbüs", "kamu malına zarar verme", "mala zarar verme" ve "tehlikeli maddeleri nakletme" suçlarından aranıyordu.

 6. Salih Müslim hakkında yeni bir yakalama kararı

  Salih Müslim

  Prag'da Türkiye'nin Interpol aracılığıyla yaptığı talep doğrultusunda gözaltına alınan PYD eski eşbaşkanı Salih Müslim hakkında bir yakalama kararı daha çıkarıldı.

  Ankara Çukurambar’da Şubat ayı başında gerçekleştirilen patlamaya ilişkin soruşturmada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Salih Müslim hakkında yakalama kararı çıkardı. Başsavcılık, kararın iade talepnamesine eklenilmesi için Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

 7. 'Salih Müslim'in iadesi için dosya iletildi'

  Quote Message: Salih Müslim bugün yargı önüne çıkarılacak from Bekir Bozdağ Hükümet sözcüsü
  Bekir BozdağHükümet sözcüsü

  Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, haftasonu Prag'da gözaltına alınan PYD eski eşbaşkanı Salih Müslim'in iade talebinin resmi olarak Çek Cumhuriyeti'ne iletildiğini söyledi.

  NTV'ye konuşan Bozdağ'ın açıklaması şöyle:

  "Salih Müslim'in son Avrupa seyahati sırasında Çekya'da bir otelde kaldığına dair bilgiler bize intikal edince Türk İnterpol'ü Çekya'dan talep etti. Yakalanması ve geçici tutuklanması ve akabinde iadesi talebiyle muhataplarına iletti. Onlar da gerekeni yaptılar.

  'Beklentimiz iade edilmesi'

  "Şu anda aramızdaki sözleşme gereği yapılması gereken usule ilişkin bazı işler var. Geçici tutuklama talebini ve iade talebini içeren dosyayı Adalet Bakanlığı'nın iletmesi gerekiyor. Dün itibariyle dosya iletildi. Bugün de Salih Müslim yargı önüne çıkarılacak ve karar verilecektir. Türkiye'ye iade edilmesi, beklentimiz o yöndedir."

 8. Bekir Bozdağ: Sefer görev emri olanlara ihtiyaç yok

  Bekir Bozdağ

  Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, NTV kanalında gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, Afrin'e sefer görev emri olanların gitmesine ihtiyaç olmadığını söyledi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, haftasonu Gaziantep'te AKP'nin ilk kongresinde "Sefer görev emri çıktığı anda başta şahsım olmak üzere hep birlikte yola çıkarız" demişti.

  Bekir Bozdağ, sefer görev emriyle ilgili NTV'ye "Milletimizin bir talebi var. Cumhurbaşkanımızın her konuşmasında "Reis bizi Afrin'e götür" tezahüratları oluyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu taleplere yönelik bir cevabıdır. Sefer görev emri olanların bölgeye gitmesine ihtiyaç bulunmamaktadır. TSK bu harekâtı da Fırat Kalkanı'nda olduğu gibi başarıyla tamamlama güç ve kabiliyetine sahiptir. Onların bizim duamıza ihtiyacı var" dedi.

 9. JÖH, PÖH ve korucular Afrin'de

  tanklar sınırdan geçiyor

  'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında, Jandarma Özel Harekât (JÖH) ve Polis Özel Harekât (PÖH) timleri, dün Gaziantep'in İslahiye ilçesindeki İçişleri Bakanlığı Müşterek Görev Merkezi'nden çıkıp Hatay'ın Gülbaba ve Hassa bölgelerinden Afrin'e girdi.

  Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) aktardığına göre özel harekât timlerinin yanı sıra korucular da sınırı geçti.

  JÖH ve PÖH timlerinin, giriş yaptığı noktalarda, köylere sızma girişimlerinin engellenip, 'meskun mahal' operasyonlarına katılacakları belirtildi.

  Diğer yandan DHA, sınır hattına farklı birliklerden tank ve zırhlı araç sevkiyatına da devam edildiğini aktardı.