Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Türkiye'deki gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik

 2. Erdoğan ve Putin, Akkuyu töreni için bir araya geldi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ankara Beştepe'de, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nin temel atma töreni için bir araya geldi.

  Erdoğan törende yaptığı konuşmada, Türkiye ile Rusya arasında işbirliği ruhuna dikkat çekerek şunları söyledi:

  Quote Message: “Sayın Putin başta olmak üzere tüm Rus makamlarla çok yakın bir mesaimiz oldu. Böylesine çetrefilli bir konuda kısa sürede mesafe almamızın sebebi işbirliği ruhudur. Rusya ile bölgesel meseleler hususunda işbirliğine de artırarak sürdürmekte kararlıyız"
  Turizm Rusya Türkiye

  Yeniden başkan seçildikten sonra ilk yurt dışı seyahatini bu tören için Türkiye’ye yapan Putin ise şöyle konuştu:

  “Güvenlik standartları en yüksek olacak. Bu santralin devreye girmesi Türkiye'nin potansiyelini de artıracaktır. Uzmanların görüşüne göre santral Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacaktır.”

  Türkiye Rusya ticaret chart

  Konuşmaların ardından video konferans yoluyla Akkuyu Nükleer Santrali Temel Atma Töreni gerçekleştirildi.

 3. Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile ilgili neler biliyoruz?

  Video content

  Video caption: Akkuyu Nükleer Santrali

  Mersin'deki Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi için çalışmalar 2010 yılında Türkiye ve Rusya arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde başladı.

  Projede her biri 1200 megavat gücünde dört reaktörün kurulması planlanıyor.

  Yani Akkuyu’dan 4800 megavat düzeyinde elektrik enerjisi elde edilmesi söz konusu.

  Bunun Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 10'ununa yakın bölümünü karşılayacağı tahmin ediliyor.

  22 milyar dolara mal olması beklenen projenin işletme ömrünün 60 yıl olacağı öngörülüyor.

  Türkiye’deki ilk nükleer santrali olacak olan Akkuyu’nun operasyonlarına 2025 yılında başlamasının planlandığı, 29 Ekim 2023’te Cumhuriyet’in 100’ncü yılı çerçevesinde elektrik üretimine başlaması amaçlanıyor.

 4. Kılıçdaroğlu: Sanatçı denen vatandaş onun yanında senin ne işin var?

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Meclis'te yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte bazı sanatçıların ve ünlülerin Suriye sınırına yaptığı ziyareti eleştirdi:

  Kemal Kılıçdaroğlu
  Quote Message: Sanatçı denen vatandaş onun yanında senin ne işin var. Afrin'de 52 şehidimiz var. 52 şehidimizin daha kanı kurumadı. Toplamışlar bir güruh, davul, zurna, klarnet... Şarkılar, türküler. Bir ülkenin değeri vardır. Bir apartmanda cenaze varsa televizyonu bile açmazsınız. Bu rezil adamlar ve bunları oraya götüren adam, sen yüreğin yetiyorsa bir Afrin şehidinin bulunduğu sokaktan geç ve “Yaylalar” türküsünü söyle. Gücün yetiyorsa."

  CHP Genel Başkanı ayrıca, yazar Kadir Mısıroğlu'nu hastanede ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı “Keşke Yunan galip gelseydi” diyor Fesli Kadir. Ve onu ziyarete gidenler cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal edip onun önünde diz çökenler. Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal edip 'keşke Yunan galip gelseydi' diyen adamın önünde el pençe duracaksın. Sen vatan hainisin" sözleriyle eleştirdi.

 5. TRT Haber eski Koordinatörü Ali Ahmet Böken'e 9 yıl 9 ay hapis cezası

  Ali Ahmet Böken

  TRT Haber eski Koordinatörü Ali Ahmet Böken, Gülen yapılanması ile ilgili yargılandığı davada, 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Ankara 18'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya katılan tutuklu sanık Böken, mahkemedeki ifadesinde şifreli haberleşme programı 'ByLock'u kullanmadığını belirterek, "Gazetecilik dışında hiçbir şey yapmadım" dedi.

  Doğan Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, 'terör örgütü üyeliği' suçlamasını kabul etmeyen Böke, son sözünde ise "Ülkeme hizmet etmekten başka bir şey yapmadım. Beraatimi istiyorum" diye konuştu.

  Mahkeme heyeti, 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan tutuklu sanık Ali Ahmet Böken'yi 'silahlı terör örgütü üye olmak' suçundan 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı.

 6. Başbakan Yıldırım Meclis'te Devlet Bahçeli ile buluştu: 'Bu kadar telaşa gerek yok'

  Başbakan Yıldırım Meclis'te Devlet Bahçeli ile buluştu

  Başbakan Binali Yıldırım, Meclis'te MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geldi.

  Görüşme sonrası ikili kameralar karşısına geçti ve Yıldırım toplantıya ilişkin kısa bir açıklama yaptı.

  Başbakan Yıldırım, erken seçim tartışmalarının bir kez daha gündeme gelmesine neden olan görüşme için "bu kadar telaşa gerek yok" dedi.

  Binali Yıldırım, Bahçeli'yi düzenledikleri kongre nedeniyle tebrik ziyareti gerçekleştirdiğini ve görüşmede devlet meselelerinin de konuşulduğunu aktardı.

  Yıldırım, "başka bir konu başlığı var mıydı" sorusuna "hayır" yanıtı verdi.

  View more on twitter
 7. Yunanistan: Ali Ercan Gökoğlu'nun iade talebi reddedildi

  Yunan Parlamentosu

  Yunanistan'da mahkeme, tutuklu yargılanan Ali Ercan Gökoğlu hakkındaki Türkiye'nin iade talebini reddetti.

  Anadolu Ajansı'nın Yunan Haber Ajansı ANA-MPA'ya dayanarak aktardığı habere göre, savcılık makamı, "adil yargılama için garanti bulunmadığı" gerekçesiyle iadenin reddine yönelik görüş belirtti.

  Kısa bir süre önce Atina İstinaf Mahkemesi de Ali Ercan Gökoğlu ile aynı operasyonda tutuklanan Şadi Naci Özpolat'a ilişkin Türkiye'nin iade talebine de ret kararı vermişti.

  Gökoğlu ile birlikte toplam 7 Türkiye kökenli kişi daha, Kasım ayında düzenlenen bir seri operasyonla, "patlayıcı madde ve silah bulundurmak", "terör örgütü üyesi olmak" ve "sahte belge bulundurmak" suçlamalarıyla tutuklanarak mahkemeye sevk edilmişti.

  Türkiye bu kişilerin DHKP-C üyesi olduğunu iddia ediyor.

 8. Yunanistan Başbakanı: Ankara çıkmaza yol açan taktiklerini terk etmeli

  Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras

  Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras Türkiye'nin "provokasyonlarını yoğunlaştırıp ilişkileri bozduğunu" savundu ve Ankara'ya "çıkmaza yol açan taktiklerini" terk etmesi çağrısı yaptı.

  Kabinesine bir konuşma yapan Yunan Başbakanı, geçen ay sınırı geçmelerinin ardından gözaltına alınan iki Yunan askerinin bir iyi niyet göstergesi olarak salıverilmesi çağrısı yaptı.

  Haberin devamı için

 9. Türk Dışişleri'nden 'Keşmir' açıklaması

  Keşmir'in Hindistan'ın yönetimindeki kesimindeki ölümlerle ilgili Türk Dışişleri, artan gerilimden derin endişe duyulduğunu açıkladı.

  Türkiye Büyükelçiliği aracılığı ile yapılan açıklamada, Pakistan ve Hindistan arasındaki gerilimin azaltılmasına yönelik çabalara destek çağrısı yapıldı.

  Açıklamada, "Bölgedeki sivillerin çatışmalardan etkilenmemesi için azami önlemler alınmalı" denildi.

  Pazar günü Keşmir'in Hindistan'ın kontrolündeki bölümünde bağımsızlık yanlısı direnişçilerle güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda en az 8 direnişçinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

 10. Gazeteci Hasan Cemal'e beraat ettiği davada 3 ay 22 gün hapis cezası

  Hasan Cemal

  T24 internet sitesinde 15 Mayıs 2013'te yayımlanan yazısında "PKK propogandası" yaptığı gerekçesiyle açılan davadan beraat eden ancak İstinaf mahkemesi tarafından hakkındaki beraat kararı bozulmasıyla yeniden yargılanan gazeteci Hasan Cemal, 1 yıl 6 ay hapis 22 gün cezasına çaptırıldı.

  Mahkeme, Cemal'in "Silahlı terör örgütü propagandası yapma" eyleminin sabit olduğunu belirterek infazının 3 ay 22 gün hapis cezası üzerinden yapılmasına karar verdi.

  Hasan Cemal hakkında cezasının ertelenmesine hükmedildi ve 1 yıllık denetim süresi belirlendi.

  "Çekilme Günlüğü" başlıklı yazıya yayın tarihinden 4 yıl sonra dava açılmıştı.

 11. Bahçeli'den 'Kosova' örneği: Pek çok hain ABD ve Avrupa'da serbest

  Devlet Bahçeli

  MHP Lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "FETÖ projedir ve bu projenin sınırlarını belirleyen mihraklarla hesaplaşmak da tarihi bir sorumluluktur." dedi.

  Bahçeli, Kosova'da gerçekleşen Gülen yapılanması operasyonuna da değinerek şöyle konuştu:

  Quote Message: Kosova'da 6 FETÖ'cü paketlenip getirmiştir. Devletin yapması gereken budur. Pek çok hain ABD ve Avrupa'da serbest. Taşlar bağlanmış köpekler serbesttir. Yiğit bir Türk evladı tarafından Pensilvanya'daki zat kafasına çuval geçirip getirilerse işte o zaman tüm proje sahiplerinin planları boşa çıkartılacaktır."

  Devlet Bahçeli, Şamil Tayyar tarafından dile getirilen ve Gaziantep'teki Fetö borsası iddialarını da gündeme getirdi:

  Quote Message: FETÖ borsası kurulduysa kurucular nerededir, FETÖ borsasından para kazananlar kimlerdir? Proje sahipleri bitmeden, Pensilvanya'nın temizliği yapılmadan FETÖ nasıl bitecek? Devlet tehdit etmez, devlet gereğini yapar hem de yüreklice yapar. Hiç kimse devleti susturamaz. Türk devlet geleneği aynen böyledir ve böyle de kalmalıdır."

  Şamil Tayyar'ın daha önce belirttiği iddiaya göre FETÖ'den tutuklu iş adamları milyon dolarlar vererek "itirafçı" adı altında tahliye ediliyordu.

 12. Mersin Akkuyu Nükleer Santrali'nin temeli atılıyor

  Mersin Akkuyu Nükleer Santrali

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Mersin Akkuyu Nükleer Santrali'nin temelini atacak.

  Erdoğan, resmi Twitter hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Yarın, Rusya Devlet Başkanı, kıymetli dostum Vladimir Putin ile birlikte Türkiye'nin ve Türk-Rus ilişkilerinin geleceği için önemli bir adım olan 20 milyar dolarlık dev yatırım Akkuyu Nükleer Santrali'nin temellerini atacağız." paylaşımını yaptı.

  Bu paylaşımla aynı saatlerde ise Enerji Bakanlığı’nın hazırladığı “Türkiye, enerjide nükleer güç istiyor.” videosu paylaşıldı.

  Videoda Nobel ödüllü sahibi Türk bilim adamı Prof. Aziz Sancar ile Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’de de görev yapan bilim kadını Doçent Dr. M. Bilge Demirköz yer aldı.

  View more on twitter

  Tanıtım videosu Twitter’daki trend topic’ler arasına girdi.

 13. Enflasyon, Mart ayında yüzde 0,99 arttı

  Enflasyon

  Enflasyon, 2018 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %0,99 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 10,23 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Aylık en yüksek artış %2,03 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda oldu

  2018 yılı Mart ayında

  • sağlıkta yüzde 1,90,
  • giyim ve ayakkabıda %1,05,
  • eğitimde %0,94
  • lokanta ve otellerde %0,83 artış gerçekleşti.

  TÜİK'in Şubat ayı verilerinde aylık enflasyon yüzde 0,73; yıllık enflasyon ise yüzde 10,26 olarak açıklanmıştı.