Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. Gün boyu gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Yarın sabah tekrardan görüşmek umuduyla, hoşça kalın.

 2. TBMM’de ‘kadın tiyatrocu yasağına’ karşı 100 kadın oyuncudan 100 replik

  Video content

  Video caption: Kadın tiyatroculardan protesto

  8 Mart Çanakkale anması kapsamında TBMM'deki Çanakkale Savaşı'nın anlatıldığı tiyatro oyununda kadın oyuncuların sahneye çıkarılmadığı iddiaları sürerken, 100 kadın tiyatrocu "100 kadın 100 replik" etkinliğinde bir araya geldi. Kadın tiyatro sanatçıları çeşitli eserlerden seçilmiş 100 repliği okudu.

  Kenter Tiyatrosu'ndaki protestoda konuşan Tilbe Saran, " Bugün bir arada olmamız hepimiz için çok kıymetli, geçtiğimiz hafta mecliste yaşanan kadın oyuncu yasağını hiçbirimiz kabul etmiyoruz. Türkiye halkının iradesini temsil etmesi gereken meclisimizde bu uygulanan kadına sahne yasağını cinsiyet ayrımının en cüretkar örneği olarak görüyoruz" dedi.

  Tilbe Saran, "Kadınlar olarak hayatın her alanında varız, var olacağız. Hiçbir erkek aklı siyasi görüşü ne olursa olsun bu varlığı yok edemeyecek. Sahnelerdeki cesaretimizi Afife Jale'den, meclisteki varlığımız yüz yıllık kadın mücadelesinden geliyor. Ve bunu tekrar hatırlatmak için şu an sahnedeyiz. Tüm hafızalara kazınıncaya dek mücadelemize devam edeceğiz, her zaman sözümüzü söyleyeceğiz, her zaman sahnede olacağız. Bugün yüzlerce yazarın dilinden yüz replik okuyacağız" şeklinde konuştu.

  kadın oyuncular

  Daha sonra söz alan Gülriz Sururi ise "Benim işim başkalarına hikayeler anlatmak, bu hikayeleri ille de anlatmalıyım, anlatmadan yapamam. Ama artık benim için önemli olan anlaşılmak değil, beni dinleyin yeter" dedi.

  Aralarında Rutkay Aziz’in de bulunduğu çok sayıda erkek tiyatro sanatçısı da destek için salona geldi.

  kadın oyuncular
 3. Şamil Tayyar'dan "FETÖ borsası" sorgusu sonrası açıklama: Bilgiler gizli, kamuoyuyla paylaşamam

  Tayyar

  AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, geçen ay Gaziantep'te "FETÖ borsası" kurulduğu ve Gülen yapılanmasına mensup iş insanlarının büyük paralar karşılığında itirafçı görünümü altında serbest bırakıldığına yönelik açıklamaları sonrası bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda tanık sıfatıyla ifade verdi.

  İfadenin ardından kısa bir açıklama yapan Tayyar, konuyla ilgili bilgi veremeyeceğini söyledi:

  Quote Message: Açıklamalarımın ardından Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Tanık sıfatıyla ifademin alınması için buraya talimat gönderilmiş. Ben de bu kapsamda Savcı Bey'e iddialarımla ilgili olarak bilgi verdim. Bunlar gizlilik içeren bilgiler olduğu için, bunları kamuoyu ile paylaşmam doğru olmaz. Bize ulaşan bilgileri savcımızla paylaştım.
 4. HDP Grup Başkanvekili Kerestecioğlu: Erdoğan Başbakan Yardımcısı Şimşek’i meydanlarda yuhalatma noktasına geldi

  Kerestecioğlu

  HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, bugün Meclis’teki bir basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

  “İster Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ister AKP’li kendi vekilleri, ister Kosova Başbakanı, ister Emmanuele Macron, o bu hiç fark etmiyor Erdoğan için” diyen Kerestecioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'i mitinglerde “yuhalatma noktasına geldiğini” söyledi:

  “Ne demiş Mehmet Şimşek, ‘şirketler döviz borçlarını ödeyemiyorlar’ demiş ‘borçlanmayın, temkinli olun’ demiş. Onu bunu yuhalatmak nedir, bu anlaşılır değil, onu bir kenara koyalım! Peki, şirketler borçlarını ödeyebiliyorlar mı?”

  Türkiye’de hapiste olan öğrenci sayısının AKP’nin iktidara geldiği 2002 senesindeki toplam mahpus sayısından fazla olduğunu belirten Kerestecioğlu, “AKP iktidara geldiğinde Türkiye'de toplam tutuklu ve hükümlü sayısı 59 bin 429 iken Adalet Bakanlığının açıkladığı verilere göre bugün cezaevinde 69 bin 301 öğrenci var. Gerçekten, Türkiye bir öğrenci ve gazeteci hapishanesi olmuş durumdadır” diye konuştu.

  View more on twitter

  Afrin’deki gelişmelere de değinen Kerestecioğlu "Afrin'in maliyeti sadece halkadır. Kendilerinin başka sömürgeci planları var. Biliyorsunuz tarihte başka ülke pazarlarında ham madde ve ucuz emeği kullanan, ticaret yaparak zenginleşen ülkelere ‘sömürgeci ülkeler’ deniyor. Amaç kendi inşaatçılarına para kazandırmak” dedi.

 5. Türk-İş şeker fabrikaları özelleştirmesine karşı topladığı 1,68 milyon imzayı Başbakanlık’a gönderdi

  imzalar

  Türkiye'deki şeker fabrikalarının satılmaması için toplanan, 124 klasör içindeki 1 milyon 682 bin 603 imza, Başbakanlığa gönderildi.

  Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay, Ankara’daki genel merkez binasında düzenlediği basın toplantısında imzaları çuvallara yükleyerek Başbakanlık’a teslim ettiklerini duyurdu.

  İmzalar Türk-İş üyesi Şeker-İş tarafından toplandıktan sonra geçen hafta Ankara’ya getirilmişti.

  Toplanan imzaların ardından 200 binin üzerinde imzanın daha geldiğini belirten Atalay, bu imzaları da ayrıca ileteceklerini söyledi.

  Atalay toplantıda şöyle konuştu:

  Quote Message: Sayın Başbakan'ın bana ifadesi de şu, 'Bu fabrikalar çalışmaya devam edecek, daha fazla üretecekler.' Onunla ilgili de dedim ki 'Sayın Başbakanım, bununla ilgili bizim gerekçelerimiz bu.' Kendisine dosya ile sunduk, bilgileri ve belgeleri sunduk.
  imzalar

  Atalay dün de “Sayın Başbakan'ın ifadesi şu, 'KİT'lerle ilgili açıklama yaptık'. Kısa bir zaman içerisinde KİT'lerle ilgili de kamuoyuna olumlu bir haber vereceğini Sayın Başbakan söyledi” demişti.

 6. AKP Sözcüsü Mahir Ünal: Uyum paketi 19 Nisan’daki toplantı sonrası kesinlik kazanacak

  Ünal

  AKP Sözcüsü Mahir Ünal, AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sürerken bir basın toplantısıyla gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Genel seçim öncesi Cumhurbaşkanlığı sistemine uyum için TBMM’den geçirilmesi gereken yasalar hakkındaki soruları yanıtlayan Ünal, 13 Nisan’da parti içindeki komisyonlarda bir toplantı gerçekleştireceklerini söyledi ve ekledi:

  Quote Message: Bunun ardından 19 Nisan’da sayın genel başkanımızla bir toplantı gerçekleştireceğiz. Bu toplantının ardından takvim kesinlik kazanacaktır. Bildiğiniz gibi uyum yasalarının bir an önce görüşülmesi ve yasalaşması gerekiyor.

  Ünal, CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik “FETÖ ile işbirliği yapan kimse, ‘Ne istediler de vermedik’ diyen kimse mankurt odur” ifadeleri hakkında ise şöyle konuştu:

  "CHP’nin sözcülerinin açıklamalarını değerlendirdiğimizde her kafadan bir ses çıkıyor. Bu partinin bir sözcüsü bir genel başkanı varsa ortak bir dilinin ve söyleminin olması gerekir ama CHP’de erken kalkan konuşuyor, kendisini göstermek ve öne çıkarmak için genel başkanımıza yönelik ağza alınmayacak çirkin iftiralar kullanıyorlar.

  "CHP darbeci bir akılla hala devletin ve devletin kurumlarının milletin iradesi dışında bir irade tarafından yönetileceğini düşünüyor? CHP’nin duyduğu rahatsızlığı eski Türkiye’nin bir hastalığı olarak görüyoruz.

  "CHP’nin taş üstüne taş koymadığı bu ülkede gündemi rehin almaya çalışıyor. CHP bu haliyle siyasetin gündeminden yavaş yavaş çıkıyor, tıbbın, bir patalojinin gündemine giriyor. Bu da bizi üzüyor çünkü bir bu ülkede sağlıklı bir muhalefetin olmasını isteriz."

  View more on twitter
 7. Gözaltındaki Boğaziçi öğrencilerinin bırakılması için akademiden 1352 imza

  Boğaziçi Üniversitesi
  Image caption: Boğaziçi Üniversitesi

  Boğaziçi Üniversitesi’nde gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılması için aralarında Noam Chomsky ve Judith Butler gibi isimlerin de bulunduğu 199 akademisyenin başlattığı imza kampanyası bin 352 imzaya ulaştı.

  Kampanyaya Türkiye'den imza verenlerin isimleri, güvenlikleri gerekçesiyle gizli tutuldu.

  Üç gün önce başlatılan ve 100'den fazla kurumdan imzacı çeken kampanyada şu ifadeler yer aldı:

  Quote Message: Dünya çapındaki akademik topluluklarının üyeleri olarak, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencilerin son zamanlarda tutuklanmasına ve taciz edilmesine sert bir şekilde karşı çıkıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan alaycı bir üslupla bu öğrencilerden 'terörist' diye bahsetti, onları okuldan atmak ve başka bir üniversitede eğitim almalarını engellemek için ant içti. Erdoğan’dan daha önce böyle sözel saldırılar görmüştük ve bunlar binlerce akademisyenin, gazetecinin, sanatçının ve insan hakları savunucularının tutuklanmasıyla sonuçlanmıştı. Türkiye hükümetini siyasi söylemden dolayı tutuklanmış veya gözaltına alınmış bütün öğrencileri derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz. Karşılaştıkları risklere rağmen cesur bir şekilde muhalefetlerini dile getiren bu öğrenciler ile dayanışma içinde olduğumuzu bildiriyoruz.

  15 öğrenci gözaltına alınmıştı

  Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin’de yaşamını yitiren 46 asker için lokum dağıtan öğrenciler, “İşgalin katliamın lokumu olmaz” pankartı açan diğer öğrenciler tarafından protesto edilmişti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ise öğrenciler hakkında “O komünist, vatan haini, terörist gençlere okuma hakkı vermeyeceğizdemiş, akademisyenleri de uyarmıştı:

  Quote Message: Bu öğrencilerle hocaların iltisakı olduğunu belirlediğimiz anda onlarla ilgili de gereğini yaparız.

  Protestonun ardından bir kısmı ev baskınlarıyla gözaltına alınan 15 öğrenci halen karakolda tutuluyor.

 8. HDP’li Paylan’dan soru önergesi: Dövizi düşürmek için suç işlediler

  Garo Paylan

  HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan hükümetin dövizi düşürmek için yatırımcı kuruluşlara bazı bilgiler vererek haksız kazanca yol açtığını ve suç işlediğini söyledi.

  Bugün TBMM’de Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yanıtlaması için bir soru önergesi veren Paylan, “Çeşitli kaynaklardan elde ettiğim bilgiler; 29 Mart 2018 Perşembe sabahı, Türkiye'de portföy yatırımı yapan yabancı kurumların temsilcileri ile toplantı yaptığınız, onlara, gelecek hafta dövizi düşürecek adımlar atacağız, bilgisini verdiğiniz yönündedir” dedi.

  "29 Mart 2018 Perşembe günü sabah saatlerinde dolar kuru 4,01 TL seviyelerinde seyretmekteydi. Öğlen saatlerinde, dolar kurunu düşürecek uluslararası veya ulusal herhangi bir haber akışı yokken, 3 saat içerisinde dolar kuru 3,94 TL seviyesine düşmüştür. Bir süredir yükseliş trendinde olan dolar kurunun ani ve gerekçesiz düşüşü piyasalarda şaşkınlığa sebep olmuştur” ifadelerini kullanan Paylan, Ağbal’a şu soruları yöneltti:

  • 29 Mart 2018 Perşembe sabahı portföy yatırımcıları ile toplantı yaptınız mı?
  • Bu toplantıda, dolar kurunu düşürecek hangi adımların bilgisini verdiniz?
  • Bu toplantı, Başbakan ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu üyelerinin bilgisi dahilinde mi yapıldı?
  • 31 Mart 2018 Cumartesi günü, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ekonomi yönetimine yaptığı sert eleştirilerin sebebi bu toplantı mıdır?
  • Bu bilgilerin bir grup yatırımcıya erken verilmesinin haksız kazançlara yol açacağını ve bu eyleminizin suç olduğunu biliyor musunuz?
  • İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?
 9. Genç kemancı İdil Olgar dünya ikincisi oldu

  Video content

  Video caption: İdil Olgar dünya ikincisi oldu

  Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Keman Bölümü altıncı sınıf öğrencisi ,12 yaşındaki İdil Olgar, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da düzenlenen uluslararası yarışmada kendi kategorisinde dünya ikincisi oldu. PhDr. Josef Micka Uluslararası Keman Yarışması'na Türkiye'den katılan Defne Güngör de bir üst yaş kategorisinde dünya birincisi oldu.

  Josef Micka Yarışması

  Çeşitli ülkelerden çok sayıda genç kemancının katıldığı yarışmada Josef Micka'nın etütlerinden biri ile Mozart'ın 2. keman konçertosunu çalan İdil Olgar, yarışmada heyecanlandığını ama öncesinde çok iyi hazırlandığı için zorlanmadığını söyledi.

  Olgar aynı zamanda PhDr. Josef Micka adına verilen özel ödüle de layık görüldü.

 10. Bugün, Dünya Otizm Farkındalık Günü

  otizm yürüyüşleri

  #2NisanOtizmFarkındalıkGünü, Twitter'da TT oldu.

  İstanbul'dan Zonguldak ve Şırnak'a farklı illerde yürüyüşler düzenlendi.

  Sosyal medyada bazı kullanıcılar otizmliler ve ailelerin yaşadıkları zorluklara, bazıları da başarı hikayelerine yer verdi.

  Ortak çağrı, otizmin doğru anlaşılması ve kamuoyunda farkındalık yaratılması.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 11. 32 Baro'dan ortak çağrı: TCK, çocuğu cinsel istismardan korumada yetersiz

  çalıştay

  Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nin öncülüğündeki 'Çocuk Çalıştayı' sonrası 32 Baro'nun yaptığı ortak açıklamada, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) çocukları cinsel istismardan korumada "yetersiz kaldığı" belirtildi.

  Çocuk hak ihlallerinde yaşanan artışın, kaygı verici boyutlara ulaştığı vurgulanan açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

  • 700 kadar çocuk cezaevinde hiç uygun olmayan koşullarda yaşamaktadır
  • Sığınmacı ailelerin çocukları sınır dışı edilme korkusuyla istismar mağduru oldukları durumlarda yasal müracaatlarda bulunamıyor
  • Yetişkinden çocuğa yönelik cinsel davranışlar, başka bir şart aranmadan çocuk istismarı suçu kabul edilmeli
  • Erken evliliklerin önlenmesi için koruma hizmeti verilmeli
  • LGBTİ çocuklara özgü hizmetler planlanmalı
  Quote Message: TCK'da çocuk istismarı materyallerinin üretimi ve paylaşılması ile ilgili eylemlerin de çocuk istismarı sayılacağı, yetişkinden, çocuğa yönelik cinsel davranışların başka bir şart aranmadan çocuk istismarı suçu kapsamında kabul edileceği bir düzenleme yapılmalıdır
 12. Can Dündar: Fikir özgürlüğü Interpol takibine alınamaz, başvuru Türkiye’yi rezil eder

  Can Dündar

  Hakkında Kırmızı Bülten çıkarılması için mahkeme kararı verilen gazeteci Can Dündar, “Fikir özgürlüğünün Interpol takibine alınması söz konusu değildir” dedi.

  Dündar, Türkiye’nin Interpol’e başvurmasının “Türkiye’yi rezil edecek bir başvuru” olacağını söyledi.

  View more on twitter

  Dündar şöyle konuştu:

  Quote Message: Bugün yine az önce, havuz medyası haberi sevinçle girdi. Benim hakkımda tutuklama kararı ve kırmızı bülten çıkarıldığına dair haberler. Böyle bir şey yok, onu söyleyeyim. MİT TIR'ları davasında biliyorsunuz, Yargıtay mahkemenin kararını bozdu. Neden bozdu? Her duruşmada söyledik, basın kanuna göre 40 gün içinde açılması gerekiyordu davanın. Dolayısıyla biz şu an beraat etmiş durumdayız. Tabii ki bunu söyleyemezlerdi. Bir anda, Erdoğan'ın hedefi olmuş davanın sanıkları için beraat etti diyemezlerdi.
 13. Birleşik Metal-İş: 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacağız

  1 Mayıs 2010
  Image caption: 2010'da Taksim'de düzenlenen 1 Mayıs etkinliği

  DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacaklarını açıkladı.

  1 Mayıs’a “anti-demokratik uygulamaların devam ettiği, sendikal hak ve özgürlüklerin hiçe sayıldığı, iş cinayetlerinin artarak devam ettiği, adalete hukuka güvensizliğin arttığı bir baskı ortamında” girildiğini belirten Birleşik Metal, Taksim’de kutlama gerekçesini ise şöyle açıkladı:

  “Taksim’de 1977 1 Mayıs’ında 37 canımızın hayatına mal olan kutlamalardan sonra, Taksim’in 1 Mayıs alanı olarak kapatılmaya çalışıldığı bilinmektedir. Özellikle 2007 yılından itibaren giderek yükselen ve uğruna bedeller ödediğimiz 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması mücadelemizin elde edilen kazanımdan sonra bir kez daha boşa çıkarılmış olması kabul edilemez”

  View more on twitter

  Öte yandan Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay da bu yıl 1 Mayıs'ı Hatay'da kutlayacaklarını açıkladı.

 14. Trabzon'da Mor Yayla'ya ziyaretçi akını

  View more on youtube

  Trabzon’un Tonya ilçesinde, her yıl Nisan ayında açan mavi yıldız çiçeği nedeniyle ‘Mor Yayla’ olarak adlandırılan Kadıralak Yaylası bu yıl da ziyaretçi akınına uğradı.

  mor yayla

  İçeye 9 kilometre uzaklıkta bulunan, yaklaşık 1300 metre yükseklikteki Kadıralak Yaylası'ndaki manzarayı izlemek için yaylaya gelenler yolda uzun araç kuyrukları oluşturdu.

  mor yayla

  Çevresi ağırlıkla ladin ve çam ağaçlarıyla çevrili yaylaya dağcılık kulübü üyeleri de yürüyerek geldi.

  mor yayla

  Yörede yıllardır kalan emekli öğretmen- yazar Hasan Kalyoncu, 'mavi yıldız' çiçeğinin korunmasına yönelik bilinçli olunması gerektiğini vurguladı.

  mor yayla

  DHA’ya konuşan Kalyoncu, "Burada katlı beton evlerin yapıldığını görüyorsunuz. Bu evleri yıkmak kolay değil onları doğaya uygun hale getirmek için proje geliştirmek lazım. Mavi yıldız çiçeği Avrupa Birliği tarafından koruma altına alınmış bu çiçeği korumamız lazım çünkü soğanlı bir bitki bunu tahrip edersek bir daha yetişmez. Bu konuda da halkı bilinçlendirmek lazım" dedi.

 15. Kırmızı Bülten süreci nasıl işliyor?

  interpol

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, gazeteci Can Dündar’ın yakalanarak Türkiye’ye gönderilmesi için Interpol’e Kırmızı Bülten başvurusu yapılmasına karar verdi.

  Ancak bu karar, Dündar’ın Türkiye’ye gönderilmesine yol açmayabilir.

  Mahkeme kararının öncelikle Adalet Bakanlığı tarafından incelenmesi, uygun görülürse Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesi gerekecek.

  Emniyet’in başvurusu sonucunda karar merkezi Fransa’da bulunan Interpol’e gönderilecek.

  Interpol Dündar'ın yakalanması ve Türkiye'ye iadesine yönelik talebi, üyesi olan 192 emniyet teşkilatına iletecek.

  Ancak Interpol’un ilettiği talebin bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

  Yani Can Dündar’ın bulunduğu ülkeler bu kararı siyasi gerekçelerle uygulamaya koymayabilir.

  Dündar, kararın uygulamaya konulması sonucu bulunduğu ülkede gözaltına alınsa ve tutuklansa bile orada yapılacak yargılama sonucunda Türkiye’ye iadesi çeşitli gerekçelerle uygun görülmeyebilir.

  Türkiye'nin talepleri kabul edilmemişti

  Türkiye daha önce Yunanistan’a kaçan sekiz asker, eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim ve yazar Doğan Akhanlı için çıkardığı Kırmızı Bülten’lerden bir sonuç alamamıştı.

  Ağustos 2017’de Türkiye'nin talebiyle İspanya'nın Granada kentinde gözaltına alınan Alman vatandaşı yazar ve insan hakları savunucusu Doğan Akhanlı, serbest bırakılmıştı.

  Türkiye’nin kararı sonucu Şubat 2018’de Prag’da gözaltına alınan Salih Müslim de serbest bırakılmıştı.

 16. Erzurum ve Mersin’de yasadışı göç: Minibüste 42, teknede 112 kişi

  Mersin'deki göçmenler
  Image caption: Mersin'deki teknede yakalanan göçmenler

  Erzurum’da dur ihtarına uymayarak kaçan 12 kişi kapasiteli minibüste 42 göçmen olduğu tespit edildi.

  Bu sabah Erzurum’un Yakutiye ilçesi Tortum yolu üzerinde yaşanan olayda minibüs kaçtıktan birkaç kilometre sonra durduruldu.

  Minibüs’teki iki şüpheli, insan kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınırken Afganistan ve Pakistan uyruklu göçmenler ise belediye otobüsleriyle karakola götürüldü.

  Mersin’de ise bir tekneye yapılan operasyonda 112 Suriyeli göçmen tespit edildi.

  Mersin’in Silifke ilçesinin Yeşilovacık bölgesinde bulunan teknedeki üç kişi de insan kaçakçılığı şüphesiyle gözaltına alındı.

  DHA, göçmenleri Avrupa'ya kaçırdığı belirtilen organizatörlerin 5 ülkede arandığını duyurdu.

  Mersin'deki göçmenler
 17. Rus Donanması gemisi Perokop İstanbul Boğazı'nda görüntülendi

  perokop

  Rus Donanması'na ait Perokop gemisi, İstanbul Boğazı'nda görüntülendi.

  Rus basını Mart başında, Sovyetler Birliği döneminden kalan ve Baltık Donanması'na bağlı eğitim gemisi olan Perokop'un Baltık Denizi'nden demir alarak 41 bin kilometrelik bir yolculuğa çıkacağını ve Avrasya'nın etrafını dolaşacağını yazmıştı.

  mürettebat

  Fotoğraflarda geminin mürettebatının güverteye çıkarak kenti izlediği gözüküyor.

  Rus basınına göre gemide 500 kişi bulunuyor.

  perokop

  Gemi geçen ay İngiltere açıklarında da görülmüştü.

  Bugünkü fotoğrafları servis eden Reuters ajansı, geminin Karadeniz'den gelerek Suriye açıklarına doğru gitmekte olduğunu yazdı.

 18. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gençliğimizde 10 kişiden biri üniversiteye girebiliyordu, artık açıkta kalma yok

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gençliğinde 10 öğrenciden birinin üniversiteye girebildiğini söyledi ve “şimdi açıkta kalma gibi bir durum söz konusu değil” dedi.

  2017'de YGS'ye 2 milyon 162 bin 895 kişi girmişti. Bu adaylardan 994 bin 766'sı üniversite tercihi yaparken lisans ve ön lisans programlarına yerleşen aday sayısı 696 bin 241 oldu. Üniversitelerin örgün lisans programlarında 50 bin 817, ön lisans programlarında ise 163 bin 613 olmak üzere, 214 bin 430 kontenjan boş kaldı.

  İstanbul’da yapımı tamamlanan 80 okul ve 59 okul spor salonunun açılış töreninde konuşan Erdoğan, “Türkiye’nin insan gücü niteliği yükseldikçe ar-ge’den üretime kadar tüm alanlarda iddiası artıyor” ifadelerini kullandı.

  Eğitim sisteminde sınava odaklanan bir sistemin başarı getirmeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yüzden TEOG’u kaldıralım dedik. Biz TEOG’la okumadık ya” dedi.

  Erdoğan’ın bu sözleri alkış aldı ve konuşması “Recep Tayyip Erdoğan” sloganlarıyla kesildi.

  Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a dönen Erdoğan, “İsmet Bey bak, gençler TEOG kaldırılınca nasıl rahatlamışlar” dedi.

  Erdoğan konuşmasına “Her kim ki size annenizin, babanızın karşı çıktığı şeyler yaptırmak istiyorsa onlardan uzak durun” tavsiyesiyle devam etti.

 19. Can Dündar hakkında kırmızı bülten

  Dündar

  Gazeteci Can Dündar hakkında MİT tırları davası nedeniyle kırmızı bülten çıkarılmasına karar verildi.

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararla, eski Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın bulunduğu ülkede yakalanarak Türkiye’ye gönderilmesi talep edilecek.

  Yargıtay geçen ay, MİT TIR'ları davasında "gizli belge ve bilgileri açıklamak" suçundan yargılanan eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a 5 yıl 10 ay, Ankara Temsilcisi Erdem Gül'e 5 yıl hapis cezası veren yerel mahkeme kararını bozmuştu.

  Can Dündar ise kararı "Cezayı az bulmuşlar; yerel mahkemenin ciddiye almadığı casusluktan 20 yıl istiyorlar. 'Casusluk', devlet adına başka bir ülkeye gizlice silah nakledenlerin yaptığına denir: bunu yazanlar gazetecidir" sözleriyle yorumlamıştı.

 20. Karlov suikastında sekiz yakalama kararı

  Karlov

  Rusya’nın eski Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesi ile ilgili soruşturmada Gülen yapılanmasından sekiz kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

  Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı'nın talebi üzerine mahkeme tarafından, aralarında Fetullah Gülen, Emrullah Uslu ve Şerif Ali Tekalan’ın da aralarında bulunduğu 8 şüpheli hakkında, tutuklama ve yakalama kararı çıkarıldı.

  Suikastın Gülen’in talimatları ve örgütün amaçları doğrultusunda gerçekleştirildiğini belirten savcılık, şüphelilerin “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs ve terör amaçlı tasarlayarak kasten insan öldürme” suçundan yakalanmasını talep etti.

  Büyükelçi Karlov, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 19 Aralık 2016’da düzenlenen "Gezgin Gözüyle Kaliningrad’dan Kamçatka’ya Rusya" konulu fotoğraf sergisinin açılış töreninde yaptığı konuşma sırasında Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmüştü.

  Suikastın Fethullah Gülen'in talimatları ve örgütün amaçları doğrultusunda gerçekleştirildiğini değerlendiren savcılık, mahkemeye 8 yönetici hakkında yakalama kararı çıkarılması talebinde bulundu.