Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Öykü Altuntaş

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Yarın yeniden görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

 2. Erdoğan'dan Türkeş'in mezarını ziyaret

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ölümünün 21'inci yılında MHP'nin kurucusu ve ilk genel başkanı Alpaslan Türkeş'in anıt mezarını ziyaret etti.

 3. Akşener'den Hatay ziyareti açıklaması: Magazinsel bir tavır, Erdoğan’a yakıştıramadım

  Meral Akşener
  Quote Message: Partisinin metal yorgunluğunun bitirilmesiyle ilgili olarak, nasıl kahraman ordumuzu bir manivela olarak kullanıldıysa, bu seferde benzer bir magazinsel bir tavır. Ben öncelikle Sayın Erdoğan’a yakıştıramadım. Biz iktidar olduğumuzda bu sanatçılara selam vermeyeceğiz" from Meral Akşener İYİ Parti Genel Başkanı
  Meral AkşenerİYİ Parti Genel Başkanı
 4. SP lideri Karamollaoğlu: İnşallah sanatçılarımız aynı hassasiyeti şeker fabrikaları için de gösterir

  KARAMOLLAOĞLU

  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ünlülerin Erdoğan’ın davetlisi olarak Hatay sınırına yaptığı ziyareti yorumladı:

  Quote Message: İnşallah bu güzide sanatçılarımız aynı hassasiyeti şeker fabrikaları için de gösterirler. İşçilerimizle beraber emek türküleri söylerler. Hem böylece, 'Külliye’nin değil Türkiye’nin sanatçısı' olduklarını gösterme imkânı bulmuş olurlar."
 5. Ünlülerden Kılıçdaroğlu'na yanıt: CHP lideri bölgeye gitmekten neden imtina ettiğini Türk milletine açıklamalı

  Kılıçdaroğlu

  Zeytin Dalı Harekatı'nda görev yapan askerleri ziyaret için Hatay'a giden ünlüleri eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na, bir grup ünlü, ortak açıklamayla yanıt verdi:

  Ünlüler Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

  Quote Message: Ana muhalefet liderinin, askerlerimize moral vermek için sınıra giden sanatçıları ne amaçla tahkir ettiğini anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu vesileyle Sayın Kılıçdaroğlu, bölgeye gitmekten neden imtina ettiğini Türk milletine açıklamalıdır." from İbrahim Tatlıses, Sibel Can, Yavuz Bingöl, Cengiz Kurdoğlu, Mustafa Sandal, Coşkun Sabah, Ahmet Şafak, Esat Kabaklı, Alişan, Seda Sayan, Altay, Deniz Seki, Arif Susam, Hande Yener, Muazzez Ersoy, Şafak Sezer, Hülya Koçyiğit, Elif Buse Doğan, Hakan Peker, Serkan Çağrı, Elif Karlı, Burcu Kıratlı, Emel Müftüoğlu, Ceyhun Çelikten, Necati Şaşmaz, Cahit Kahyaoğlu, Osman Albayrak, Ümit Yılmaz
  İbrahim Tatlıses, Sibel Can, Yavuz Bingöl, Cengiz Kurdoğlu, Mustafa Sandal, Coşkun Sabah, Ahmet Şafak, Esat Kabaklı, Alişan, Seda Sayan, Altay, Deniz Seki, Arif Susam, Hande Yener, Muazzez Ersoy, Şafak Sezer, Hülya Koçyiğit, Elif Buse Doğan, Hakan Peker, Serkan Çağrı, Elif Karlı, Burcu Kıratlı, Emel Müftüoğlu, Ceyhun Çelikten, Necati Şaşmaz, Cahit Kahyaoğlu, Osman Albayrak, Ümit Yılmaz

  Ünlülerin kınadığı Kılıçdaroğlu, açıklamasında "Yüzlerce yaralımız var. 52 şehidimizin daha kanı kurumadı. Toplanmışlar bir güruh, davul- zurna-klarnet... Bir ülkenin değerleri vardır. Bu rezil adamlar ve onları oraya götüren adam, sen eğer yüreğin yetiyorsa bir Afrin şehidinin evinin bulunduğu sokaktan geç, bir de Yaylalar şiirini söyle" demişti.

 6. Darbe girişimi: Selimiye, Üsküdar ve FSM Köprüsü davalarında karar

  asker

  15 Temmuz darbe girişimi sırasında Selimiye 1. Ordu Komutanlığı'nda yaşananlara ilişkin davada, 13 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 37 sanığa müebbet hapis cezası verildi.

  Bir sanık "örgüt üyeliği" suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılırken, 77 sanık beraat etti.

  Öte yandan Fatih Sultan Mehmet (FSM )Köprüsü'nün kapatılmasına yönelik davada,13 sanık ağırlaştırılmış müebbet, 2 sanık müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

 7. #DünyaSokakHayvanlarıGünü: Yürüyemeyen hayvanlara özgürlük hediye eden Mardinli genç

  Bugün #DünyaSokakHayvanlarıGünü.

  Mardin'de sakat, yürüyemeyen hayvanlara hayat veren Hasan Kızıl, bu canlılar için sihir yaratanlardan biri.

  Kızıl, çevresinde bulduğu basit malzemelerle yaptığı yürüteçler için para talep etmiyor.

  Yolculuğunu başlatan ise, soğuk bir kış gecesi misafirlerinin aracının motoruna sıkışan bir kedinin, acil müdahale yapılamaması nedeniyle hayatını kaybetmesi olmuş.

  BBC Türkçe'den Aylin Yazan'ın haberi:

  View more on youtube
 8. BBC Türkçe Instagram'da bugün: Nizip'te sabun atölyeleri

  View more on instagram

  Nizip'te sabun üretiminin tarihi 1920'lere kadar gidiyor. İlçedeki en önemli sektörlerden biri. Ve sabun üretim merkezlerinde kimyasalların eklenmesi dışındaki tüm aşamalarda el emeği söz konusu. EPA'dan @SedatSuna'nın fotoğrafladığı bu sabun atölyesinde de 10 işçi çalışıyor.

 9. Erdoğan'dan Putin ve Ruhani'ye Suriye'nin kuzeyinde konut inşa etme önerisi

  erdoğan

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin detaylarına değinirken Putin ve Ruhani'ye Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurularak konutlar inşa edilmesi teklifini yaptı.

  Quote Message: Doğu Guta'dan gelen yaralılara ilk yardım için bir Sahra Hastanesi ve fırın kurulmasına çalışılıyor. "
 10. Rusya Devlet Başkanı Putin: Rus şirketler bir zamanların teröristlerin kol gezdiği bölgelerde ekonomiyi güçlendiriyor

  Ruhani, Erdoğan ve Putin

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ortak basın toplantısında konuştu:

  “Bugünkü görüşmelerimiz son derece yapıcı bir havada gerçekleşti.

  “Bu ülkede kalıcı bir normalleşmenin tesisine yönelik adımlarla ilgili görüştük, önemli mutabakatlar sağladık. Bunlar ortak bildiride yer aldı.

  “Rusya, İran ve Türkiye Suriye’nin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını sağlamaktan yanadır.

  “Bazıları mezhepsel ve etnik çatışmaları körüklemeye çalışıyor. Biz üçlü işbirliğimizi tüm yönleriyle genişletmeye karar verdik.

  “Suriye’deki şiddet oranı ciddi olarak azaltılabildi. İç ve dış mülteciler evlerine dönmeye başladılar, sosyal ve ekonomik tesislerin yeniden yapılanması söz konusu.

  “Rus vatandaşlarının Suriye’ye bağışları sayesinde 77 ton erzak ve yardım ulaştırılabildi.

  “Terörle mücadele konusunda yoğunlaşacağız. Rus şirketler bir zamanların teröristlerin kol gezdiği bölgelerde ekonomiyi güçlendiriyor.

  “Ziyaretimiz çok başarılı geçti. Bu iki gün içindeki muazzam organizasyon için teşekkür ederim.”

 11. İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Suriye, Irak ve dost ülkeler ABD’nin DAİŞ ve Nusra komplosunu yok etti

  Ruhani

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ortak basın toplantısında konuştu:

  “Suriye’deki teröristlere bazı ülkeler tarafından para sağlanmış, onlara modern silahlar temin edilmiştir.

  “Bu teröristler Suriye halkına ait petrolü satabiliyor ve Suriye’ye ait olan değerli müzeleri yok edip satabiliyordu.

  “Bazı büyük güçler ve Amerika istiyorlardı ki DAİŞ gibi Nusra gibi terör örgütleri bizim bölgemizde uzun yıllar onların aracı olarak kalsın ve onlar da kullansın. Fakat Suriye ve Orak gibi büyük halklar, dost ülkeler ve milletlerin yardımlarıyla bu komployu yok etti.

  “Terörizm ile mücadele doğrultusunda 15 ay önce Astana’da bir toplantı yapıldı ve bu zirvede bir süreç görüldü. Bu süreçte Suriye’de kısmı bir ateşkesin sağlanması ve 4 bölgede de krizin azalmasına neden oldu. Bu süreçte Rusya, İran ve Türkiye temel rol oynadılar.

  “Ben bugün Suriye halkının umudunun düne göre daha çok olduğunu görmekten çok memnunum ve Suriyeli mülteciler de geçmişe nazaran daha umutlular.

  “Bugün çok mutluyum ki üç ülke liderleri Ankara’da ikinci zirveyi gerçekleştirdiler. Biz üçlü zirvelerde çeşitli ve çok önemli toplantılar gerçekleştirdik.

  “Benim için en mutlu anlar bugün özellikle üç ülkenin Suriyeli mazlum halka yardım ve yaralıları kurtarmak için mutabık kaldıkları an oldu. Üç ülke de yardımını daha da çok geliştirmek istiyor.

  “Suriye’de barışçıl çözüm yolu takip edilmesi gerekiyor. Halkın bir an önce evlerine dönmelerine yardım etmeliyiz.

  “Suriye’nin bağımsızlığının herkes tarafından dikkate alınmasını istiyoruz. Terör örgütlerinin kalıntıları da Suriye’den çıkarılmalıdır.

  “Bizim yapacağımız iş buna yardımcı olmaktır, hiçbir ülke karar verme hakkına sahip değil, burada sadece Suriye halkı karar verebilir, seçime katılarak, anayasa reformunu isteyerek kendi geleceklerine karar verebilirler.

  “Bizler Astana sürecinin garantörü üç ülke olarak çabalarımıza devam edeceğiz. Bölgemizin en büyük bayram günü Suriye’deki savaşın son bulduğu, Suriye’nin kapılarının mültecilere tekrar açıldığı gün olacaktır.”

 12. Erdoğan: Bir sonraki 'Üçlü Zirve' Tahran'da

  Erdoğan, Soçi ve Ankara'dan sonra üçüncü bir zirvenin Tahran'da yapılacağını söyledi.

  Quote Message: Bütün arzumuz, gayretimiz, bir an önce barışın egemen olduğu bir Suriye'yi yeniden inşa ve ihya edebilmek."
  Quote Message: AB'nin 3 milyar avro sözü var ama bunların tamamı ilgili kurumlara ulaşmış değil. Gelmese de yatırımlarımıza devam edeceğiz."
  Quote Message: Birilerinin Suriye dışında yaptığı parselasyonlar bizim için geçerli değildir. Toprak ameliyatlarına olumlu bakmıyoruz. Bu bölge bunların bedelini geçmişte çok ödedi.
  Quote Message: Biz 911 km’yle Suriye’ye sınır bir ülkeyiz. Bütün tacizler ülkemize yapılmıştır. Netice almaya mecburiyetimiz var. Oyalanmaya tahammülümüz yok. "
  Quote Message: Biz Astana'yı hiçbir zaman Cenevre'ye alternatif olarak ileri sürmedik. Tamamlayıcısıdır dedik. from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı
 13. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye huzur bulmadan Türkiye huzur bulamaz

  üç lider

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ortak basın toplantısında konuştu:

  “Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanabilmesi Suriye’deki tüm terör örgütlerine aynı mesafede olmayı gerektirmektedir.

  “Şu ana kadar 4 bin kilometrekarelik bir alanı teröristlerden temizledik. Kontrol altına aldığımız yerleri altyapı ve üstyapısıyla yaşanabilir hale getiriyoruz.

  “Ülkemizde 3,5 milyon Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz. Cerablus El Bab bölgesine 160 bin Suriyeli kardeşimiz geri döndü. Afrin’deki patlayıcı taraması ve altyapıyı ayağa kaldırdıktan sonra yüz binlerce Suriyeli kardeşimizin beklediğini biliyoruz.

  “Suriye’yi yaşanabilir hale getirmek için üç ülke ortak hareket etmeye hazırız. Münbiç de dahil olmak üzere PYD-YPG ile mücadelemiz devam edecek.

  “DEAŞ ve YPG aynı amaca hizmet etmektedir. Bu iki örgüt sahada birbiriyle çatışıyor gibi gözüken ama sürekli birbirilerini besleyen bir anlayışla hareket etmektedir. Suriye’de önce DEAŞ’ın yerleşmesinin önü açılmakta, sonra da onunla mücadele bahanesiyle YPG sokulmaktadır.

  “Suriye’nin gerçek kahramanları ise sürekli örselenmekte ve katledilmektedir. Biz Suriye’yi bu cendereden çıkartmakta kararlıyız.

  “Suriye huzur bulmadan Türkiye huzur bulamaz.

  'Toprak bütünlüğünde anlayış birliği'

  “Garantör ülke olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünün temin edilmesi konusunda anlayış birliği içindeyiz.

  “Çatışmaların kaybedeni Suriye halkıdır, kazananın kimler olduğunu ise hepimiz biliyoruz.

  “Garantör ülkeler olarak tuzaklara, tezgahlara, provokasyonlara asla itibar etmeden birlikte yürümeyi sürdüreceğiz.

  “Kıymetli dostum Putin’e ve aziz kardeşim Ruhani’ye teşekkür ediyorum.”

 14. Antalya Serbest Bölge’deki tersanede yangın: İki yat ve bir tekne yandı

  yangın

  Antalya Serbest Bölge'de bulunan tersanede çıkan yangında yapımı devam eden 2 yat ve 1 tekne yandı. Yangın, yaklaşık 1 saatlik çalışma sonunda kontrol altına alındı.

  Yangın, saat 09.30 sıralarında, tekne kiralama, bakım ve onarımı yapan bir tersanede, yapımı süren bir yatta henüz belirlenemeyen nedenle çıktı. İç bölümünde başlayan yangın hızla büyüyerek yatı sardı.

  Alevler daha sonra yine yapımı devam eden ikinci bir yata sıçradı. Tersane içindeki 3 farklı hangara yayılan yangına, Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait arazözler müdahale etti.

  Antalya Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne ait Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı da (TOMA) alevlere müdahale etti. Tersane çalışanları ise yapımı devam eden tekne ve yatları bölgeden uzaklaştırdı. Kimyasal maddelerin bulunduğu bölgede patlama riskine karşı da önlem alındı.

  Yangında dumandan etkilenen bazı tersane çalışanları ile itfaiye erlerine, sağlık ekipleri olay yerinde müdahale etti. Yangın, yaklaşık 1 saatlik çalışma sonunda kontrol altına alındı. Yangında, yapımı devam eden biri 30 metre, diğeri 25 metre uzunluğunda 2 yat ile 10 metre uzunluğunda bir tekne tamamen yandı. Tekne ve yatların bitme aşamasına geldiği belirtildi.

 15. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Huriye Martı: Kadının ibadet ettiği alanları tek tek elden geçiriyoruz

  HURIYE MARTI

  Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına atanan Huriye Martı, AA'ya konuştu.

  "Kadının camiyle irtibatı çok köklü" diyen Martı, kadınların ibadet ettiği alanların geliştirilmesi için yürüttükleri projeye de değindi:

  Quote Message: Kadın geldiği zaman toplum içerisindeki her türlü gelişmeden camide haberdar olur. Dini orada sağlıklı kaynaklardan öğrenir. Peygamber Efendimiz kadınların camiye gelmesine asla engel olmadı."
  Quote Message: Eğer siz kadını bir özne olarak değerlendirmezseniz, kadını kimliği, kişiliği, aklı, bilgisi, tecrübesi ve topluma olan katkısıyla ele almazsanız, aksine kadını sadece bedeni, fitne olması, toplum içerisinde huzursuzluğa sebep olmasıyla nesneleştirerek konuşursanız, bunun medyadaki yansıması da çok acı oluyor." from Prof. Dr. Huriye Martı Diyanet'in ilk kadın başkan yardımcısı
  Prof. Dr. Huriye MartıDiyanet'in ilk kadın başkan yardımcısı

  Yaklaşık 6 aydır ibadet alanlarındaki "eşitsiz" koşullara karşı, "Kadınlar Camilerde" adlı kampanya yürütülüyor.

  BBC Türkçe'den Aylin Yazan'ın haberi:

  'Kadınlar Camilerde': Kadının camideki mağduriyetini ortadan kaldırmak istiyoruz

 16. Sektöre isyan eden Oyuncu Füsun Demirel'e hem tepki hem destek

  Oyuncu ve çevirmen Füsun Demirel, sosyal medyada "3 yıldır iş bulamadığını" söyleyerek sektöre isyan etmesi sonrası hem destek hem tepki gördü.

  "Üçüncü yılım ve sadece işimi istiyorum… Çalışmak… Herkes gibi… Yüreğim daha fazlasına dayanmıyor" ifadelerini kullanan Demirel, gelen tepkiler üzerine paylaşımını yorumlara kapadı.

  Demirel 2016'da Cumhuriyet gazetesine verdiği röportaj nedeniyle sertçe eleştiriliyordu.

  Quote Message: 1984 sinema ile tanışmam... Bugüne kadar 60 kadar film ve belki 20 dizi... 12 ulusal ödül... 3. yılım ve sadece işimi istiyorum... Çalışmak... Herkes gibi... Hiç mi yürekli bir yapımcı bir yönetmen kalmadı?... Neyim ben hizmetten başka? İnsanlıktan, sevgiden başka ne örnekledim ki bu hayatta... Artık dayanamıyorum... Yüreğim daha fazlasına dayanamıyor... Bilin istedim. Sadece bir işi bile çok gördüler... Ben iyi değilim..." from Füsun Demirel Oyuncu-Çevirmen
  Füsun DemirelOyuncu-Çevirmen
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 17. Siyaset Bilimci Prof. Füsun Üstel'e 1 yıl 3 ay hapis cezası

  Üstel'in cezası ertelenmedi

  Füsun Üstel

  Barış İçin Akademisyenler'in "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi imzacılarından Galatasaray Üniversitesi'nden Siyaset Bilimi Profesörü Füsun Üstel'e 1 yıl 3 ay hapis cezası verildiği bildirildi.

  T24'ün haberine göre, Füsun Üstel'in cezası, 'pişmanlık beyanı olmadığı için' ertelenmedi.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 18. İBB Başkanı: Eline sopa alıp sokakta UBER'cileri kovalamakla olmuyor

  taksi uber gerilimi

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, UBER ve taksiciler arasında yaşanan gerginliklere ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Quote Message: Eline sopa alıp sokakta UBER'cileri kovalamakla olmuyor. Yerlisini yaparsak bunu çözmüş oluyoruz. UBER, aslında rahatlık demek. Şoförle müşterinin birbirine güvenini sağlaması demek. Ama o konforu yaşarken de yurtdışındaki bir insanın kararıyla taksicimiz ve içindeki müşteri birbiriyle kavga eder hale düşmemeli."
 19. #AlpaslanTürkeş'in 21'inci ölüm yıldönümü için anmalar

  Devlet Bahçeli
  Image caption: MHP lideri Devlet Bahçeli, Türkeş için düzenlenen anma töreninde Türkeş için "Türk-İslam ülküsünün yılmaz savunucusu" ifadelerini kullandı.

  21 yıl önce hayatını kaybeden Alpaslan Türkeş için kurucusu olduğu Milliyetçi Halk Partisi (MHP) bir anma töreni düzenledi.

  #AlpaslanTürkeş , Twitter'da en çok kullanılan etiket oldu.

  MHP'den ihraç edilerek İYİ Parti'yi kuran Meral Akşener de Twitter'dan bir anma mesajı paylaştı.

  View more on twitter
  View more on twitter
 20. Yıldırım: Yunanistan’ı saymayın, bir vilayetimiz kadar ülke

  yıldırım

  MEB Şura Salonu'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, yurtdışında eğitim konusuna değinirken Yunanistan için "bir vilayetimiz kadar ülke" nitelemesini yaptı.

  Yıldırım'ın açıklaması, tutuklu 2 Yunan askerinin durumuyla ilgili Atina ve Ankara arasındaki gerginliği takiben geldi.

  Quote Message: Şu anda dünyaya üniversiteye erişme bakımından ikinci sıradayız. Birincisi Yunanistan. Yunanistan’ı saymayın… Bir vilayetimiz kadar ülke yani. İstanbul’dan biraz küçük. Ama komşumuz. Rahat durduğu müddetçe bizim diyeceğimiz bir şey yok." from Binali Yıldırım Başbakan
  Binali YıldırımBaşbakan