Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan İrem Köker

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de 6 Nisan 2018 günü yaşanan önemli gelişmeleri canlı anlatım sayfamızda aktardık.

  Herkese iyi haftasonları diliyoruz...

 2. Eskişehir saldırısı soruşturmasıyla ilgili gizlilik kararı alındı

  AMBULANS

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'ndeki saldırıyla ilgili soruşturma için gizlilik kararı alındı.

  Karar, savcılığın talebi üzerine mahkeme tarafından alındı.

  Gizlilik kararıyla, avukatların soruşturma dosyasından evrak almasına ve basın yayın organlarının olayla ilgili yapacakları haberlere kısıtlama getirildiği bildirildi.

 3. Çukurca'da iki asker yaşamını yitirdi

  CUKURCA ASKER

  Hakkari'nin Çukurca ilçesinde bulunan Şentepe üs bölgesinde düzenlenen operasyonda araçların geçişi sırasında yola döşenen bir el yapımı patlayıcının patlaması sonucunda iki asker yaşamını yitirdi.

  Patlamada bir uzman erbaş da yaralandı.

  Olayın ardından bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldığı bildirildi.

 4. Eskişehir'deki saldırının zanlısı ve eşi adliyeye sevk edildi

  ESKISEHIR

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde düzenlediği silahlı saldırıyla dört kişiyi öldüren araştırma görevlisi Volkan Bayar ile dün gözaltına alınan eşi Saadet Aylin Bayar sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi.

  Volkan Bayar, dün düzenlediği saldırı sonucunda aralarında dekan yardımcısının da olduğu dört kişiyi silahla vurarak öldürmüştü.

 5. Akdağ: Cinsel istismar tasarısında kimyasal kastrasyon da var

  RECEP AKDAG

  Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan ve başta cezaları ağırlaştırmak olmak üzere bir dizi önlemle çocuk istismarının önüne geçmeye hedefleyen 12 maddelik yeni düzenlemeyle ilgili ayrıntıları açıkladı.

  Akdağ, bir çocuğu tecavüz ettikten sonra öldürene ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası getirileceğini söyledi.

  Tasarıda kimyasal hadımın da yer aldığını belirten Akdağ, "Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının üst sınırını ciddi olarak artırıyoruz. Bu konunda, çocuklara karşı tecavüz ve öldürmenin cezası 50 yıl hapis yatmaya dönüşüyor ki; Türk Ceza Kanunu'nda böyle bir ceza yok" diye konuştu.

  Akdağ, takdir indirimine ise dokunmama kararı aldıklarını söyledi.

 6. Zeynep Altıok Akatlı: Sivas acısı birilerinin kendini temize çekeceği siyasi ikbal malzemesi değildir

  View more on twitter

  CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, dün BBC Türkçe ile mülakatında belediye başkanı olduğu dönemde yaşanan Sivas Katliamı ile ilgili yapılması gerekenleri yaptığını söyleyen SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'na tepki gösterdi.

  Akatlı, Twitter üzerinden attığı mesajlarda, "samimi ve inandırıcı" olanın katliamı açıkça lanetlemek ve belediye ile ilgili sorgulamaya talip olmak olduğunu belirtti.

  Akatlı, "Ortada 'memnun olunacak' hiçbir şey yoktur. Sivas acısı birilerinin kendini temize çekeceği siyasi ikbal malzemesi değildir. Nokta!"

  Sivas'ta 2 Temmuz 1993 günü yaşanan katliamda, Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için şehre gelen aydın ve sanatçılardan 33'ü, kaldıkları otelin yakılması sonucu hayatını kaybetmişti. Olayda iki otel görevlisi de yaşamını yitirmiş, iki saldırgan da ölmüştü.

  Sivas'ta yaşamını yitirenler arasında Akatlı'nın babası Şair Metin Altıok da yer alıyor.

  O dönem Sivas Belediye Başkanı olan Karamollaoğlu, BBC Türkçe'ye verdiği mülakatta "Yapılması gerekenlerin benim yönümden değil, hükümet yetkilileri tarafından yapılmadığı kanaatindeyiz. Ben Belediye Başkanı olarak asayişten sorumlu değilim. Polis bana bağlı değil ki ben tedbir alayım" demişti.

 7. Aydın Doğan'dan çalışanlarına veda: Bana haksızlık edenler çıktı, ben onlara da hakkımı helal ediyorum

  DOGAN AILESI

  Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, bugün Demirören Grubu'na satmak üzere anlaştığı medya şirketlerini ziyaret ederek, çalışanlarıyla vedalaştı.

  Doğan, veda ziyaretlerine sabah saatlerinde Mecidiyeköy'deki Trump Towers'ta bulunan Posta ve Fanatik gazeteleri ile başladı.

  T24'ün haberine göre, Doğan burada yaptığı konuşmada, "Hiç kimsenin hakkını yememeye, adil davranmaya gayret ettim. Bilmeden ya da istemeyerek kırdıklarım olduysa özür dilerim. Hakkınızı helal edin. Ben hepinize hakkımı helal ediyorum. Ama bana haksızlık edenler çıktı, ben onlara da hakkımı helal ediyorum. Onlar ister etsinler, ister etmesinler" dedi.

  Doğan ayrıca, 82 yaşında olduğunu ve satışla ilgili kararı kızlarıyla yaptığı değerlendirmenin ardından aldığını söyledi.

  Doğan Grubu bünyesindeki Posta, Fanatik, DHA, Doğan TV, Kanal D, CNN Türk, Hürriyet, YAYSAT ve D Smart'ın 1,1 milyar dolar bedelle Demirören Grubu'na satılmasına ilişkin anlaşma dün imzalandı.

  Demirören Grubu, finansal borçlar çıkarıldıktan sonra 890 milyon dolar ödeme yapacak.

  View more on twitter

  Aydın Doğan, daha sonra Bağcılar'da televizyon kanallarının olduğu Doğan Medya Center ile Hürriyet Dünyası'nı ziyaret etti.

  Doğan, Hürriyet Dünyası'nda Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila ile aralarında Sedat Ergin, Ertuğrul Özkök, Murat Yetkin, Taha Akyol ve Yalçın Bayer'in de bulunduğu bazı köşe yazarları ile birim müdürleriyle öğle yemeği yedi.

  Aydın Doğan, kendisine veda için düzenlenen töreni kızları Arzuhan Doğan Yalçındağ, Vuslat Doğan Sabancı, Hanzade Doğan Boyner ve Begümhan Doğan Faralyalı ile birlikte izledi.

  Doğan Medya Center'ın üzerine "Biz Sizi Çok Sevdik" yazılı bir pankart asılırken, Hürriyet Dünyası'nda da Aydın Doğan'ın resminin bir kalbin içine konulduğu bir poster yerleştirildi.

  View more on twitter
 8. Adana'da rekor denemesinin de yapılacağı Portakal Çiçeği Karnavalı başladı

  PORTAKAL

  Adana'da 2013 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı başladı.

  Karnaval, her yıl etrafa güzel bir koku veren portakal ağaçlarının çiçeklerini açtığı Nisan ayında düzenleniyor.

  Karnaval için kente dışarıdan 100 binden fazla kişinin gelmesi bekleniyor.

  Nisan'da Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nın başlaması nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan fikrin öncüsü ve Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt, "Bu yıl Adana'da yaşayarak baharı karşılamak isteyen 100 bin kişinin Adana dışından gelmesini bekliyoruz. Bunun yanında Adana halkının katılımıyla kent sokaklarında yaklaşık yarım milyon kişi karnavalı yaşayacak" dedi.

  Bozkurt, karnavalın Adana'da "80-85 milyon liralık bir ekonomi" yarattığını da sözlerine ekledi.

  Karnavalın en önemli etkinliği olarak kabul edilen kortej geçişi ise yarın TSİ 17.30'da düzenlenecek.

  Bu yıl ayrıca, Pazar günü kentin Beyazevler Çamlık bölgesinde Adana çıkışlı müzik grubu Grup Merdiven'in Akdeniz Akşamları şarkısı 7 bin kişi tarafından gitarla çalınarak Guinness rekor denemesi yapılacak.

  PORTAKAL
  Image caption: Geçen yıllarda düzenlenen kortej geçişine binlerce kişi farklı kostümlerle katılmıştı
  NISAN
  NISAN
  NISAN
  NISAN
 9. AKP Milletvekili Külünk: Bu milletin evlatlarını bekleyen tehlike deizm

  Quote Message: Eğer tedbir almazsak bu milletin evlatlarını bekleyen tehlike; Kur'an’sız İslam, Peygambersiz Kur'an daha ötesini söylüyorum, Allah'ın yer yüzünde hiçbir şeye karışmayacaklarını iddia ettikleri deizm. FETÖ belasını savdık; ama Türkiye kendi başına bırakılmayacak. Şimdi Allah'ın varlığını kabul eden, ama Kur'an hükümlerinin Allah'ın yer yüzüne karışamayacağını iddia eden, her noktaya sirayet edecek yeni tehlikenin farkında olun. Bu tehlikeyi fark etmezsek 10 yıl sonra çok değil, 15 yıl sonra bambaşka tehlikeyle karşı karşıya geleceğiz." from Metin Külünk Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili
  Metin KülünkAdalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili
  METIN KULUNK
  Image caption: İstanbul Milletvekili Metin Külünk

  Deizm nedir?

  Deizm, Tanrı'nın var olduğunu ve evreni yarattığını kabul eden ancak yarattığı dünyaya doğrudan müdahale etmediğini savunan felsefi bir inanış.

  Deizm ya da bir başka adıyla Yaradancılık, Tanrı'nın varlığını kabul etmekle birlikte tüm dinleri de reddeder.

  Dini bilgiye doğrudan ancak akıl yoluyla ulaşılabileceği ilkesini esas alır ve vahiy ya da kutsal kitap gibi dogmalara dayanan tüm inanış biçimlerini reddeder.

  Bu felsefi inanış, Türkiye'de geçtiğimiz günlerde Konya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği bir çalıştayda imam hatip öğrencilerinin dini bilgilerdeki tutarsızlıklar nedeniyle deizme kaydığı sonucuna varılmasıyla gündeme gelmişti.

 10. Cinsel istismar düzenlemesi Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı

  ABDULHAMIT GUL

  Çocuğa yönelik cinsel istismarın önlenmesi amacıyla başta cezaların artırılması gibi bir dizi yeni önlem getirmesi beklenen düzenleme Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.

  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, düzenlemenin "kısa süre" içinde Meclis'te geleceğini söyledi.

 11. Gaziosmanpaşa İtfaiye Amiri Vişne: Dışarıdaki hasar daha fazla, yıkılma tehlikesi yok

  HASTANE
  Quote Message: İhmal var mı, yok mu, bunu araştırmalar sonucunda anlayabileceğiz. Öncelikle bu incelemelerin tamamlanması lazım. Ciddi bir hadise yaşadık, biraz uzun da sürebilir. Dışarıdaki hasar, içeriden daha fazla. Şu anda öyle (yıkılma) bir tehlike bulunmuyor." from Abidin Vişne Gaziosmanpaşa İtfaiye Amiri
  Abidin VişneGaziosmanpaşa İtfaiye Amiri
 12. Gaziantep'te hurdacıda tüp patladı: 1 ölü

  HURDA TUP

  Gaziantep'in Tekstilkent Mahallesi'nde bulunan hurdacıda sabah saatlerinde bir patlama meydana geldi.

  DHA'nın haberine göre, patlama bir mutfak tüpünden kaynaklandı ve 1 kişi hayatını kaybetti.

  Olayda ayrıca yaralananların da olduğu bildirildi.

 13. Taksim İlk Yardım Hastanesi'ndeki yangınla ilgili soruşturma sürüyor

  HASTANE YANGIN

  İstanbul'un Gaziosmanpaşa ilçesindeki Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde dün çıkan yangınla ilgili açılan soruşturma devam ediyor.

  AA'nın haberine göre, sabah saatlerinde adli soruşturma için hastaneye gelen olay yeri inceleme ekipleri binanın dış cephe kaplaması ve mantolama malzemesinden örnekler aldı.

  Hastaneye giriş çıkışlar ise kapatıldı. Bugün için randevusu olan hastalar ek binaya ve çevre hastanelere yönlendiriliyor.

  Taksim İlk Yardım Hastanesi olarak da bilinen hastanedeki yangın çatı ve dış cepheyi sarmış ve hem Sağlık Bakanlığı hem de savcılık tarafından soruşturma başlatılmıştı.

  Olayda can kaybı yaşanmadı.

 14. Dolar, Türk lirası karşısında 4.0615 seviyesi ile yeniden rekor kırdı

  DOLAR TL

  Dolar, sabah saatlerinde 4.0615 TL seviyesine yükselerek, rekorunu tazeledi.

  Dolar, daha sonra 4.06 TL'nin altına gerileyerek bu düzeylerden işlem görmeye başladı.

  İşlemciler ve piyasa analistleri, doların yükselişinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın para politikasına yönelik eleştirilerinin ve faizleri düşürmeye yönelik atılan adımların etkili olduğunu belirtiyor.

  Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir haberde, Erdoğan'ın üzerinde çalışılması için talimat verdiği "faizi düşürecek paket" için hazırlıklar devam ediyor.

  Habere göre, kısa bir süre içinde yaklaşık 40 milyar TL olması beklenen "Tek Hazine Hesabı" ile oluşturulacak kaynağın Hazine'nin elini rahatlatmasının ve faizleri aşağı çekmesinin beklendiği ifade edildi.

  Reuters'a konuşan kıdemli bir bankacı, "Şu anda hükümetin ekonomide neyi hedeflediğini tam olarak anlayamıyoruz. Kafa karışıklığı var... Özetle, piyasa olan biteni kaygıyla takip ediyor ve bu da fiyatlamalar üzerinde etkili oluyor" dedi.

  Euro da 4.97 TL seviyesinin üzerine çıktı.

 15. Post update

  Türkiye'de 6 Nisan 2018 gününün en önemli gelişmelerini canlı anlatım sayfamızda aktarıyoruz.