Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. TBMM 23 Nisan Özel Oturumu: Kılıçdaroğlu'nun OHAL eleştirisi tansiyonu yükseltti
 2. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'te yaşanan gerginlik için "rezalet" yorumunu yaptı
 3. Akşener, "Meclis'i İYİ Partili vekili dinlemeden terk eden Erdoğan'dan demokratik olgunluk beklerdim" dedi
 4. Kılıçdaroğlu-Karamollaoğlu görüşmesi: "Dirsek temasına ihtiyaç olduğunu gördük"
 5. Eğitim Sen raporu: Çocuk istismarı 10 yılda 3 kat arttı, çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaştı

Canlı anlatım

Yazan Öykü Altuntaş

time_stated_uk

Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri canlı anlatım sayfamızda aktardık.

Erken Seçim 2018 dosyamıza linkten ulaşabilirsiniz.

Yarın görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

Türkiye'den Almanya'ya oy sandıkları için nota

Almanya Dışişleri Bakanı: Yabancı siyasilerin seçim kampanyası yürütmesine izin vermeyeceğiz

Almanya'da Türk seçmenler
Getty Images

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, erken seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avrupa'da Türk vatandaşlarına hitap etmesi beklenirken, yabancı siyasilerin ülkelerinde seçim kampanyası yürütmesine izin verilmeyeceğini yineledi.

Türk Dışişleri Bakanlığı ise, Almanya Dışişleri Bakanlığı’na nota göndererek oy sandıklarının kurulması için diplomatik girişimde bulundu.

16 Nisan anayasa değişikliği referandumu öncesinde Almanya'da hükümet yetkililerince yapılacak bazı etkinlikler iptal edilmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Nazi dönemi' benzetmesi Türkiye-Almanya arasında ipleri germişti.

Türkiye - Hollanda krizinin 3 günü

YSK'nın 'sandık seçmen sayısı' kararı Resmi Gazete'de

seçim sandığı
AFP

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Resmi Gazete'de yayınlanan kararı ile, 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için sandık başına seçmen sayıları belirlendi. Buna göre;

 • Seçmenler 2 oyunu bir sandık bölgesinde kullanacak
 • Yurt genelinde sandık bölgesi başına seçmen sayısı 360-380 arasında olacak
 • Köylerde seçmen sayısının 400'ü aşmaması halinde bir sandıkta oy kullanılabilecek.

İYİ Parti Genel Başkanlığı: Akşener her durumda cumhurbaşkanı adayı olacaktır

akşener
Getty Images

İYİ Parti Genel Başkanlığı, Meral Akşener'in "her durumda cumhurbaşkanı adayları olacağını" açıkladı.

Twitter'dan yapılan açıklama şöyle:

View more on twitter

Apple CEO'su Tim Cook'tan 23 Nisan için özel paylaşım

Teknoloji devi Apple'ın CEO'su Cook, 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı için İstanbul'dan 13 yaşındaki Özgün Asya'nın iPad'inde Apple kalemiyle yaptığı otoportresini paylaştı.

View more on twitter

Erken Seçim 2018 dosyamızda bugün: Muhalefetin seçenekleri neler?

liderler
BBC

İYİ Parti ve CHP cephesinden gelen sürpriz hamle sonrası, muhalefet kanadındaki farklı erken seçim senaryoları konuşuluyor.

Abdullah Gül'ün adaylığından sıfır baraj ittifakına, muhalefetin tartıştığı farklı seçenekleri derledik:

24 Haziran Erken Seçimleri ile ilgili daha fazla haber, analiz ve izlenimler için tıklayın:

Özel Dosya: Türkiye Erken Seçime Gidiyor

Akşener: Erdoğan'dan asgari demokratik olgunluğu göstermesini beklerdim

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisinin Isparta Milletvekili Okutan'ın konuşmasını dinlemeden Genel Kurul'dan ayrılmasını eleştiren bir paylaşımda bulundu.

View more on twitter

İYİ Parti'li Okutan: Türkiye 'kapalı devre, merkezi hortum düzeni' ile yolsuzlukta sıçrama yaptı

Meclis özel oturumundaki gerginlik sonrası İYİ Parti Isparta Milletvekili Nuri Okutan kürsüye çıktı.

Okutan, hükümet yetkililerinin İYİ Parti'nin ilk kez Genel Kurul'da yapacağı konuşmayı dinlemeden oturumu terk etmelerini eleştirdi.

Hükümet tarafının daha anlayışlı davranmasını temenni ederdim. Bütün partiler geldi, İyi Parti’nin de dinlenilmesinin daha nazik bir davranış olacağını düşünüyordum."

'Kapalı devre, merkezi hortum düzeni' ile yolsuzlukta çağlar üzeri bir sıçrama yapılmıştır. Devlet görevlileri kıskaç altındadır. İş dünyası korku içindedir. Muhaberat ve polis devleti olma yolundayız .Türkiye yönünü kaybetmiştir."

Okutan'ın sözleri, CHP'den 15 milletvekilinin istifa edip İYİ Parti'ye katılmasından bir gün sonra geldi.

Böylelikle TBMM'de grubu olan İYİ Parti, 100 bin imzaya gerek kalmadan Meral Akşener'i cumhurbaşkanı adayı gösterebilecek.

Ayrıntılar sayfamızda:

AP Genel Başkanı Vecdet Öz, 3 partinin cumhurbaşkanı adayı

Adalet Partisi (AP), Anavatan Partisi ve Doğru Yol Partisi'nin cumhurbaşkanı adayının AP Genel Başkanı Vecdet Öz olacağı açıklandı.

"Biz, Anavatan Partisi ve Doğru Yol Partisi ile 'güç birliği' anlaşması imzaladık. 100 bin imzayla Cumhurbaşkanı adayımız Adalet Partisi Genel Başkanı Sayın Prof. Dr. Vecdet Öz olacak"

Vecdet ÖzAP Genel Başkan Yardımcısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TBMM gerginliği yorumu: Rezalet

erdoğan
dha

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis 23 Nisan özel oturumunda CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları sırasında ve sonrasında yaşanan gerginlikle ilgili gazetecilerin sorusuna " rezalet" yanıtını verdi.

Tartışmaya AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP''li Özgür Özel ve Başbakan Binali Yıldırım da katılmış, ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin 8 milletvekilinin tutuklu bulunduğunu hatırlatarak OHAL'i eleştirmişti.

HDP'li Pervin Buldan ve Meral Danış Beştaş'ın konuşmalarında 'Kürt illeri' ifadelerini kullanmasına tepki gösteren TBMM Başkanı İsmail Kahraman ise, ardından bu nitelendirmenin nüfus yoğunluğu bağlamında kullanıldığının anlaşıldığını, HDP'li vekillerin Kurul'dan çıkarılmasına gerek olmadığını söylemişti.

TBMM'de Kılıçdaroğlu'nun "20 Temmuz darbesini reddediyorum" sözleri sonrası gerginlik

Kılıçdaroğlu
AFP

TBMM açılışının 98. yıl dönümü özel oturumu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun OHAL'i eleştiren "20 Temmuz darbesini şiddetle reddediyorum" ifadesiyle gerginliğe sahne oldu.

15 Temmuz'da darbecilerin başarısız kalmasıyla kahraman sıfatını hak eden milletvekillerimizin bazıları üzülerek söylüyorum ki 20 Temmuz darbesiyle TBMM’nin yetkilerini devretmişlerdir. Sizin çocuklarınıza bırakacağınız tek adam rejimi kurma mirası vardır ki - üzülerek söylüyorum- bu kötü bir mirastır."

"Bu Meclis'in yetkilerini birileri el kaldırarak başkasına devredemez" diyen Kılıçdaroğlu'na MHP ve AKP sıralarından sert tepki geldi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın "Özel ve tarihi bir gündeyiz" diyerek birkaç kez konuşmasına ara verdiği Kılıçdaroğlu, vekillere "Beni dinleyeceksiniz", "Beni dinlemek zorundasınız" diye seslendi.

Güçler ayrılığının olmadığı bir ülkede seçimlerin bir anlamı vardır: Sandıktan çıkarım, istediğimi yaparım. Üzülerek ifade etmeliyim ki, bugün hükümet edenler yasamanın asli unsuru olan milletvekillerinin soru önergelerine bile cevap vermemektedirler. Bu bayram gününde bu gerçekleri dile getirmek benim borcumdur."

Kemal KılıçdaroğluCHP Genel Başkanı

BBC Türkçe'den Fundanur Öztürk'ün CHP'nin yol haritasıyla ilgili izlenimleri:

Erken seçim 2018: CHP'nin cumhurbaşkanı adayı kim olacak, parti hazırlıksız mı yakalandı?

TBMM'de görüşülecek 'Anayasa uyum paketinde' neler var?

meclis
AFP

TBMM Anayasa Komisyonu bugün Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni görüşecek.

'Anayasa uyum paketi'nden 24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine ilişkin önemli başlıklar şöyle:

 • Seçmen, en az 100 bin yazılı teklifle cumhurbaşkanlığına aday gösterebilecek
 • Hem cumhurbaşkanı hem de milletvekili adayı olunamayacak
 • Tek adayla gidilmesi halinde, oylama referandum şeklinde yapılacak. Geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek
 • Aday salt çoğunluğu alamazsa, seçim yenilenecek
 • Cumhurbaşkanı seçilenin varsa TBMM üyeliği sona erecek
 • Yurt dışındaki seçmenler randevu ile oy kullanmak yerine belirlenen günlerden kendine uygun olnası seçebilecek.
 • Her parti veya parti grubu ancak bir aday için başvuruda bulunabilecek. Bir kişiyi birden fazla parti grubu veya parti aday gösterebilecek.

MHP'li Akçay: Bunların abidik gubidik işlerinden sonra giden olur mu, göreceğiz

Erkan Akçay
DHA

Haberturk televizyonuna konuşan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, CHP'nin ardından MHP'den de 5 vekilin İYİ Parti'ye geçeceği iddialarını değerlendirdi:

Bugün itibarı ile herhangi bir durum söz konusu değil. Bunların abidik gubidik işlerinden sonra giden olur mu, göreceğiz. "

Akçay, CHP'lilerin İYİ Parti'ye "esir pazarında pazarlanır gibi gönderildiğini" de öne sürdü:

Hani ilkeli ittifak? Merdiven altı siyasetle uğraşmayın. Bizim için sürpriz olmadı. Milli iradeyi siyaset pazarı kurarcasına pazarlayan bir hale girmişlerdir. Aslında CHP, 24 Haziran için kendi helvasını karıyor. "

Erkan AkçayMHP Grup Başkanvekili

CHP Grup Başkanvekili Özel: Meral Akşener ortak adayımız değil

Özgür Özel
DHA

Habertürk televizyonuna konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, erken seçim öncesi partisinden 15 milletvekilinin İYİ Parti'ye geçişini değerlendirdi.

Özel, İYİ Parti lideri Meral Akşener'in ortak cumhurbaşkanı adayı gösterilmesinin ise, ihtimal dahilinde olmadığını belirtti.

'Meral Akşener ortak aday mı?', yok öyle bir şey. Meral Akşener'in engellenmesinin önünü kaldırdık. CHP kendi adayını çıkaracak."

Bir parti var ortada, oyu yüzde 9-11 olarak söyleniyor. Dengeleri değiştirecek bir parti. Biz ne dedik?: MHP, Akşener'i aday yapmamak için uğraşacak. 'CHP neden dillendiriyor?' denildi. Doğru çıktı mı, çıkmadı mı? MHP ve AK Parti, kasis yaparken, tuzak kurarken biz izleyecek miyiz?"

#23Nisançocukbayramı: El sanatlarıyla hayata tutunan 11 yaşındaki Ada’nın hikâyesi

#23Nisançocukbayramı, çocuklar için aynı zamanda yaratıcılık demek, sanat demek.

11 yaşındaki Ada Ceylin dünyada 200 kişide görülen bir hastalıkla mücadele ederken, bir yandan da örgü örüyor, dikiş dikiyor, keçeleri kullanarak rozet üretiyor, maket yapıyor...

Ada, yaratım sürecini paylaştığı Instagram hesabından çok sayıda dost edinmiş.

BBC Türkçe'den Özge Özdemir'in haberi:

‘Anne sen mucizelere inanmıyor musun?’

View more on twitter

İngiltere'den Türkiye'ye paket tatillerin satışı %84 arttı

bodrum
Getty Images

Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden İngiltere merkezli Thomas Cook'un verilerine göre, 2018 tatil sezonunda İngiltere'den Türkiye'ye seyahat paketlerinin satışı bir önceki yıla göre yüzde 84 arttı.

2016'da ülke çapında yaşanan saldırılar ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası azalan ziyaretçi sayısı 2017'de görece toparlamıştı.

Thomas Cook'un Tatil Raporu'na göre,

 • Türkiye paketlerinin satışı, 2018'de favori destinasyonlardan İspanya ve Kanarya Adaları'nı geçti.
 • (Balear Adaları dahil edildiğinde) İspanya en popüler tatil merkezi ve onu Yunanistan Türkiye, ABD ve Karayip Adaları takip ediyor.
 • Yunanistan ve Türkiye arasındaki farkın da giderek kapandığı görülüyor.

Guardian: Türkiye, İngiliz ziyaretçiler için yeniden turizm haritasında

CHP-SP görüşmesi: "Dirsek temasına ihtiyaç olduğunu gördük"

karamollaoğlu ve kılıçdaroğlu
DHA

CHP'li 15 vekilin İYİ Parti'ye geçmesi sonrası, Saadet Partisi (SP) lideri Temel Karamollaoğlu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bir araya geldi.

İki liderin ortak açıklamasında, olası bir ortak aday konusunun bu hafta içinde netleşeceği belirtildi.

(İYİ Parti'ye CHP desteği)Gücü elinde bulunduran bir siyasi iktidarın bir partiyi seçime sokmamak için devletin kurumlarını kullanması bizim hazmedeceğimiz bir şey değildir. Önümüzdeki seçimler bir partinin, iki partinin sorunu değildir. Saadet Partisi’nin demokrasiye olan bağlılığı, bizim açımızdan da kendileri açısından da son derece olumludur."

Kemal KılıçdaroğluCHP Genel Başkanı

İki ayağımızı bir pabuca soktular. Türkiye belki bir kazaya uğrayacak. Potansiyeli İYİ Parti seçime girmeme ihtimaliyle karşı karşıya kalacaktı. Yaptıkları jestten dolayı kendilerini tebrik ettim. Biz temelde kendi partilerimizin menfaatlerinden çok ülkemizin geleceğiyle ilgili dirsek temasına ihtiyaç olduğunu gördük."

Temel KaramollaoğluSP Genel Başkanı

Eğitim Sen raporu: Çocuk istismarı 10 yılda 3 kat arttı, çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaştı

çocuk işçi
Gett

23 Nisan kutlamaları sürerken, Eğitim Sen'in yayınladığı "Çocuklarımız ve Gerçekler Raporu", Türkiye'de eğitime erişim, cinsel istismar ve çocuk işçiliği gibi konularda olumsuz bir tabloya işaret ediyor.

TÜİK ve Bakanlık verilerine de dayanan raporda, şu başlıklar dikkat çekiyor:

 • Çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı, son 10 yılda yaklaşık 3 kat arttı.
 • Aynı dönemde 482 biden fazla kız çocuğu devletin izniyle evlendirildi.
 • Çocukların yoksulluk oranı yüzde 25'e ulaştı
 • Çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaştı, çalışan 10 çocuktan 8'i ise kayıt dışı
 • 490 binden fazla Suriyeli çocuk okullara kayıtlı ama 380 bini okula gidemiyor, bir çoğu da istismara maruz kalıyor
 • Yaklaşık 700 çocuk anneleriyle birlikte cezaevinde
 • Sınıflar esas alındığında 176 müfredat yenilendi
 • Çocuklar örgün eğitimden uzaklaşıyor

#23NisanÇocukBayramı kutlanıyor

Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamıza yeniden hoşgeldiniz.

#23Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları Ankara'da farklı etkinliklerle sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının odağında ise erken seçim vardı:

"24 Haziran'da yapılacak seçimlerle ülkemizdeki istikrar ve güven ortamını güçlendirecek yeni bir döneme giriyoruz."

TBMM Anayasa Komisyonu'nda, bugün "seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütüğü" konulu kanun teklifi görüşülecek.