Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Onur Erem

time_stated_uk

 1. Gün boyu gelişmeleri anlattık

  Böylece canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Yarın sabah tekrardan görüşmek umuduyla, hoşça kalın.

 2. İstanbul Üniversitesi’nin bölünme önerisine karşı üç ayrı protesto

  Orman Fakültesi önündeki protesto
  Image caption: Orman Fakültesi önündeki protesto

  Üniversitelerin bölünmesi için hazırlanan kanun tasarısı Beyazıt Meydanı'nda protesto edildi.İstanbul Üniversitesi'nin Beyazıt'taki Ana kampüsü girişinde toplanan öğretim görevlileri ve öğrenciler üzerinde "Üniversitemi Bölme" yazan pankart açtı. Kanun tasarısının geri çekilmesini isteyen grup, adına bir basın açıklaması yapıldı.

  İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip'in okuduğu açıklamada, "19 Nisan 2018 günü TBMM Başkanlığına verilen torba yasa önerisinin 7. Maddesi ile İstanbul Üniversitesi'nin ilk fakültesi olan ve 191 yıldır sağlık ve eğitim hizmeti veren İstanbul Tıp Fakültesi, 1857 yılında kurulan Türkiye'nin ilk orman fakültesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk veterinerlik fakültesi, kuruluş tarihi 1909 yılına dek uzanan Türkiye'nin ilk Diş Hekimliği fakültesi, Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi, Türkiye'nin ilk işletme fakültesi ve Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi, 22 bin 775 öğrencisi ile birlikte isimlerinde koparılmak isteniyor" ifadeleri yer aldı.

  DHA’nınn haberine göre İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nin 'üniversitelerin bölünmesi' için hazırlanan kanun tasarısı içinde yer alması fakültenin Sarıyer Bahçeköy'deki yerleşkesi önünde de protesto edildi.

  Fakültede görevli öğretim üyeleri ve öğrencilerinin yanı sıra çeşitli sivil toplum örgütleri üyelerinin aralarında bulunduğu İÜ Orman Fakültesi Dayanışma Platformu'na bağlı yaklaşık 500 kişilik grup, saat 15.00 sıralarında fakültenin Bahçeköy'deki yerleşkesi önünde toplandı.

  Cerrahpaşa'daki protesto
  Image caption: Cerrahpaşa'daki protesto

  'Fakülteme dokunma' sloganları eşliğinde yerleşkenin içinden yürüyüşe geçen akademisyenler ve öğrencilerden oluşan grup, dışarıda bekleyen sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle buluştu. İstanbul Üniversitesi'nin bölünmemesi yönünde çeşitli dövizler açan grup, sık sık alkışlarla eylemlerini sürdürdü.

  Daha sonra grup adına Orman Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, bir basın açıklaması yaptı. Tolunay, İstanbul Üniversitesi'nin dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında sürekli ilk 500'de yer alabildiğini Orman Fakültesi'nin ise Türkiye'nin ilk ve en köklü orman fakültesi olduğunu söyledi.

  Fakülte öğrencileri adına bir açıklama yapan Orman Endüstri Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Mürüvvet Sena Eliküçük ise "Bizler girdiğimiz sınavlar neticesinde orman fakültesini tercih ederken, İstanbul Üniversitesi'nin bir fakültesi olduğu için tercih ettik. Meclise sunulan taslak ile beraber yapmış olduğumuz tercih suistimal ediliyor ve okulumuzla beraber bünyesinde bulunmak istemediğimiz yeni bir üniversiteye aktarılıyor ve bağlanmak durumunda bırakılıyoruz. Bizler yaptığımız tercihlerimizle haklarımız elimizden çalınmak isteniyor. Alınan bu kararların bizi İstanbul Üniversitesi'nin köklü geçmişinden ve mücadele tarihinden ayırmasına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

  Bir diğer protesto da İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi önündeydi.

  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin yönetim kadrosu, öğretim üyeleri ve öğrenciler, Temel Tıp Bilimleri Binası önünde ve bir amfide toplanarak eylem yaptı. "Cerrahpaşa Bizimdir Bizim Kalacak", şeklinde slogan atan öğrencilere konuşma yapan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran, "Hepimiz üzüntü içerisindeyiz. Böyle bir ayrımı hiçbir şekilde düşünmemiştik. İnşallah bu ayrım yine de gerçekleşmeyecek. Bunun çabası içerisindeyiz" dedi.

 3. CHP'den ittifak çalışmaları için Kılıçdaroğlu'na tam yetki

  kemal kılıçdaroğlu

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Parti Meclisi'nin ittifak çalışmaları için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na tam yetki verdiğini açıkladı.

 4. Erdoğan'la görüşen Arınç: AK Parti ve Genel Başkanı'na zarar verecek konumda olmam

  Bülent Arınç

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşen AKP'nin kurucularından eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetecilere konuştu.

  Erdoğan ile Abdullah Gül'ün adaylığı konusunu da ele aldıklarını ancak açıklama yapma yetkisine sahip olmadığını söyleyen Arınç, "Görüşmelerimiz devam edecek" diye de ekledi.

  Quote Message: 7 Haziran 2015 seçimlerinde aktif siyasete veda ettim. Bu düşüncem bugün de devam ediyor. Bundan sonra tekrar milletvekilliğinden başlayacak değilim. Bu, teklif edilmiş ya da üzerinde durulacak bir konu da değil. Her konuda görüştük; Sayın Cumhurbaşkanımız arzu ederlerse kendileri söyleyebilir ama özel konuşmalarımızı mahrem tutuyoruz."
  Quote Message: Ben bir AK Partiliyim, partimden de memnunum. Bazı partililerin yaptıkları bizi rencide etse de, bu partinin çok büyük hizmetleri oldu. Bu partinin kurucularından biriyim. Başka bir partiye yüzümü çevirmem. Ne AK Parti ne de onun genel başkanına zarar verecek bir konumda olmam"
 5. Bülent Arınç AKP Genel Merkezi’nde: Davet üzerine geldim

  Bülent Arınç

  Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AKP Genel Merkezi’ne gitti.

  18.30’da binaya giren Arınç, girişte bekleyen gazetecilerin sorularına "Davet üzerine geliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşeceğim" yanıtı verdi.

 6. İstanbul'daki “Ermeni Soykırımı” anmasında üç gözaltı

  Sultanahmet

  İnsan Hakları Derneği’nin İstanbul Sultanahmet’te düzenlemek istediği “Ermeni Soykırımı” anması polis tarafından engellendi.

  Polisin açıklama metninde yer alan “soykırım ve katliam” kelimelerinin kullanılmaması talebini İHD kabul etmedi.

  İHD Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin “O kelimeler olmadan açıklama yapılmasının bir anlamı yok. Geçen sene de ondan önceki sene de OHAL vardı. 2015’ten bu yana ilk defa böyle bir durumla karşı karşıya kalıyoruz” diye konuştu.

  İHD’nin pankartlarına el koyulurken anmaya katılan Leman Yurtsever, Jihan Tosun ve Gamze Yaman’ın gözaltına alındığı açıklandı.

  Erdoğan: Taziyelerimi iletiyorum

  Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan'a bir mektup göndererek "Hayatlarını kaybeden Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla yad ediyor çocuklarına ve torunlarına içten taziyelerimi sunuyorum" dedi.

  Erdoğan "Bu vesileyle aynı dönemde salgın hastalıklar, göçler, savaş ve çatışmalar sebebiyle yitirdiğimiz milyonlarca Osmanlı vatandaşına da Cenab- ı Allah’tan rahmet ve mağfiret niyaz ediyorum. Sizlerden bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ortak geçmişimizi çarpıtarak tarihten kin, nefret ve husumet çıkarmaya tevessül edenlere fırsat vermemenizi istirham ediyorum" ifadelerini kullandı.

 7. 24 Nisan 2011’de öldürülen er Sevag Balıkçı anıldı

  anma

  2011'de zorunlu askerliğini yaptığı sırada “Ermeni Soykırımı”nın yıl dönümü olan 24 Nisan’da öldürülen Sevag Balıkçı mezarı başında anıldı.

  Balıkçı, Batman'da askerlik yaparken terhisine 23 gün kala arkadaşının tüfeğinden çıkan kurşunla hayatını kaybetmişti.

  Balıkçı’nın mezarı başında yapılan anmada konuşan Garabet Balıkçı, "Anmaya katılan herkese teşekkür ediyorum. Bu 7'nci senemizdi. Adalet istiyoruz" dedi.

  Anne Ani Balıkçı ise "Adalet istiyoruz. Barış olsun. Ermeniyiz ama önce insanız, sonra Ermeniyiz. Annemizi, babamızı seçme şansımız yoktu. Şimdi eve gideceğim evde Sevag yok” diye konuştu.

 8. AKP Sözcüsü Mahir Ünal: Herkesin kendi parmağına sahip çıkmasını öneriyoruz

  Mahir Ünal

  AKP’nin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardındanparti sözcüsü Mahir Ünal bir basın toplantısı düzenleyerek CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi.

  Ünal Şöyle konuştu:

  “TBMM’yi hedef alan bir işgal girişimini kontrollü darbe olarak nitelendirmesi her şeyi özetliyor.

  “Grup başkan vekilliği soytarılık yapma yeri değil, cumhurbaşkanına parmak sallama yeri değil. Bu milletin yüzde 52 oyla seçtiği cumhurbaşkanına birilerinin parmak sallama haddi yoktur. Herkesin kendi parmağına sahip çıkmasını öneriyoruz. O parmağın arkasındaki irade o parmağın sahibine ait değildir. Kime yaslanarak salladıklarını çok iyi biliyoruz. Böyle bir terbiyesizlik, edepsizlik, hadsizlik olamaz.

  “Ana muhalefetin başkanı kasetle gelmiş, kayıkçı, yalan söylemekten imtina etmeyen profille karşı karşıyayız.

  “Bugün kalkmış Hz. Musa olmaktan bahsediyor, bize firavun diyor. Firavunu da Musa’yı da bilmez. Kendisinden Musa olmaz, firavun da olmaz. Çünkü firavun da bir şahsiyettir. Kendinden olsa olsa Musa’nın kavmine ihanet eden ve buzağıya tapan bir Samira çıkar.

  “Bunun eseri var mı? Var, SSK. İnsanlar o dönem hastaneye girmek için 25 bin lira ödeyip galoş alıyorlardı. Niye 25 bin liraydı? Çünkü liradan 6 sıfır atılmamıştı.

  “Kasetle gelen 15 Temmuz kaçkını, hiçbir kişisel başarı hikayesi olmayan birisinin kayığından bahsediyoruz. Bu kayığa binen varsa hayırlı olsun.

  “Kuvayı Milliyeci olmakla övünüyor. Kuvayı Milliyecilerin cesaretinin gramı sende var mı?”

 9. AKPM İzleme Komitesi: Türkiye’de seçimlerin meşruluğu tehlikede, seçimleri erteleyin

  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi

  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) İzleme Komitesi, Türkiye’nin erken seçime gitmesi hakkında “en derin kaygılarını” açıkladı.

  Seçimden kısa süre önce seçim yasalarında değişiklik yapılmasını eleştiren Komite, “Seçimden bu kadar kısa süre önce yapılan değişiklikler partilerin bunlara ayak uydurması ve rekabet edebilmesi için çok az zaman bıraktı” ifadelerini kullandı.

  Bugün Fransa’nın Strasbourg kentinde toplanan Komite, seçime üç ay veya daha kısa süre kala seçim yasalarının değiştirilmesinin Venedik Komisyonu tavsiyelerine aykırı olduğunu belirtti ve “uluslararası toplumun çağrılarına rağmen Avrupa’nın en yüksek seçim barajı olan yüzde 10’luk barajın indirilmemesini” eleştirdi.

  İzleme Komitesi seçime OHAL koşullarında girilmesini, sandıklarda polis bulunmasının kolaylaşması ve mühürsüz oyların geçerli sayılmasını da “ciddi soru işaretleri uyandıran konular” olarak niteledi.

  Komite açıklamasını “Bu olumsuz gelişmeler, gerçekten demokratik bir seçimlerin yapılmasını engelleyecektir. Seçimlerin genel meşruluğu tehlikededir. Bu nedenle Komite Türk yetkililere seçimleri ertelemeyi önermektedir.”

 10. Aziz Yıldırım’dan yeni açıklama: Şenol Güneş bordo kravat ve elbiseyle Kadıköy’e geliyor, seyirciyi tahrik ediyor

  Aziz Yıldırım

  Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, bir basın toplantısı düzenleyerek geçen hafta tatil edilen Fenerbahçe - Beşiktaş Türkiye Ziraat Kupası Yarı Final Rövanş maçına dair bir açıklama yaptı.

  Yıldırım, yarın Türkiye Futbol Federasyonu'nun açıklayacağı karar öncesinde Birçok kuralın ilk defa Fenerbahçe üzerinde uygulandığı eleştirisinde bulundu.

  Yıldırım şunları söyledi:

  "Şenol Güneş değer verdiğimiz bir insan. Ama o da Fenerbahçe camiasına saygı göstermeli, göstermiyor. Kadıköy’e geliyor bordo kravat takıyor, bordo elbise giyiyor, seyirciyi tahrik ediyor.

  "Küfre karşı en çok mücadele eden Aziz Yıldırım ve arkadaşlarıdır.

  "Cumhurbaşkanının söylediği gibi burada kumpas vardır.

  "Son zamanlarda çok sayıda Passolig alınmıştır bizim maçlara girmek için. Beşiktaş maçında 300 yeni bilet olduğu, bunların bazılarının rakip takımlara verildiğini gördük. Bunlar iyice incelendikten sonra kamuoyu aydınlatılacak.

  "Şenol Güneş gırtlak sıkar, küfreden bir şey denmez, filozof gibi davranır ben yapmadım der, herkes doğal karşılar.

  "Fenerbahçe olunca da milat denir.

  "Denizli maçı, 16 dakika uzatıldı. 20 defa maç durdu. Şampiyonluğu kaçırdık tabii. O maç kriterlere, bugünkü koşullara benzemiyor muydu? O maçın durdurulması ve bizim lehimize karar verilmesi gerekmez miydi o zaman? Trabzon’da otobüs kurşunlandı, faili bize göre belli.

  "Hakem devre arasında birinin kafasına bir şey gelirse maçı tatil ederim diyor. Bu provokasyon. Aynısı Beşiktaş’ın, Galatasaray’ın stadında yapılmıyor mu?

  "Neden Ertuğrul’un Sivas maçında kafası yarıldığında tatil etmedin?

  "İçeri girdi, maçı tatil etmedi. O bazı görüşmeler yaptı, ondan sonra tatil edildi. Hakemlerin telsiz konuşmaları dinlensin. Maçı Beşiktaşlılar içeri girdikten sonra tatil ediyor.

  "Kural sahayı terk eden hükmen mağlup olur diyor, bellidir. Kimseyi tehdit etmiyoruz."

 11. Kılıçdaroğlu: Ne demiş Dadaloğlu, 'Ferman padişahın, dağlar bizimdir'

  Kılıçdaroğlu

  CHP lideri Kılıçdaroğlu Meclis’teki konuşmasına devam ediyor:

  "Osmanlı döneminde Yörüklere zulüm yapılmış. Ben bunu söylüyorum, bilmiyorsan ben ne yapayım? Sana tarih kitabı göndereceğim.

  "Ne demiş Dadaloğlu, 'Ferman padişahın, dağlar bizimdir'.

  "Dadaloğlu, Köroğlu unutulamaz. Padişah zulmetmeseydi Dadaloğlu çıkar mıydı? Sen tarihi bilmiyorsan ben ne yapayım.

  ‘Senin Meclis’e girmenin yolunu CHP açtı’

  “Diyorlar ki İYİ Parti’ye niye 15 vekil verdiniz. Ayarları bozuldu, ne diyeceklerini şaşırdılar.

  “Demokrasiye kurdukları kumpası açığa çıkardık, kümesteki tilkiler gibi saldırıyorlar.

  “Bu kararı niye aldık? Merhum Erdal İnönü ve Sosyal Demokrat Halkçı Parti, Türkeş, Demirel ve Erbakan’ın siyasi yasaklarını kaldırmak için mücadele verdi. Biz bu kültürden geliyoruz.

  “Senin Meclis’e girmenin yolunu kim açtı? CHP açtı. Seni sevdiği için mi? Hayır demokrasi için yaptı.

  “Biz Adalet Yürüyüşü’nü yaparken ‘Memlekette adalet var’ diyemiyorlardı, ‘Niye yürüyorsun’ diyorlardı. O yürüyüş bizim ilk adımımızdı.

  “Ülkenin tüm ülkücü, milliyetçi demokratlarına, muhafazakar demokratlarına sesleniyorum, liberal ve sosyal demokratlarına, sosyalistlerine sesleniyorum: Gelin yeniden cumhuriyeti inşa edelim.

  “’Demokrasi bir tramvay gibidir’ diyen adam bizi anlayamaz.

  “Referandumda ekonomi şaha kalkacak diyorlardı, şaha kalkan dolar ve avro oldu, Türk lirası yaya kaldı. Vatandaşın 250 gramlık ekmeği 200 grama düştü.

  “Bugün Denizli’de bir duvar ustası intihar etmiş. İntihardan sonra arıyorlar ceplerini, bir borç ihtarı çıkıyor. Borcunu ödeyemediği için intihar ediyor 21. yüzyıl Türkiyesi’nde.

  “Sen badem sütüyle beslenirken bu ülkede insanlar borçları nedeniyle intihar ediyor.”

 12. Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Niye karşıma çıkmıyorsun? Çık da kim kimin ağzının payını veriyormuş göstereyim

  Kılıçdaroğlu

  CHP lideri Kılıçdaroğlu, TBMM'deki konuşmasına devam ediyor:

  "Haziran ayı diktatörleri yolcu edip demokrasiyi getireceğimiz aydır.

  "İbrahim Kaboğlu, dünya çapında bir anayasa hocası. Pasaportuna el koydular, uluslararası toplantılara katılmasını engellediler.

  "ihsan Eliaçık, 30’a yakın kitabı vardır, demokrasiden yanadır. Bir toplantıda peygamberimizin hendek savaşlarını anlatıyor, bir ihbarcı Diyarbakır’daki hendek savaşlarını anlattığını söyleyerek şikayet ediyor. 6 yıl 3 ay ceza verdiler İhsan Eliaçık’a. Sonra da demokrasi diyorlar. Recep Bey bunu benim külahıma anlatacaksın.

  "Meclis’teki 23 Nisan oturumunda yukarda oturan Bay Recep büyük alınganlık göstermiş, Özgür Özel’in sözlerine tepki göstermiş. Recep Bey senin layık olduğun yer yukarısı değil ki zaten, aşağı geleceksin sen.

  "Niye karşıma çıkmıyorsun? Çık da kim kimin ağzının payını veriyormuş ben 80 milyona göstereyim."

 13. CHP lideri Kılıçdaroğlu: Yüzde 60’la Cumhurbaşkanlığını alacağız

  Kılıçdaroğlu

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis'teki grup toplantısında konuşuyor.

  Dün Meclis'te yaşanan gerginliğe dair "Ben açılış konuşmasını yaparken iktidar tarafından büyük bir rahatsızlık duyuldu" diyen Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

  "Niye? Ben Meclis’i savunuyorum, onlar tek adamı savunuyorlar. Ben Meclis’e gazi diyorum, onlar aksak diyor.

  "Ben her kesimin burada temsil edilmesini istiyor, onlar darbe yasalarının arkasına saklanarak yüzde 10 barajıyla birilerini engellemek istiyorlar.

  "20 Temmuz darbesini eleştirdiğim için kızdılar. Ben bunu söylemesem doğru söylemiş olur muyum? Biz nasıl 15 Temmuz’a karşı çıktıysak 20 Temmuz’a da karşı çıkıyoruz.

  "24 Haziran bir parti seçimi değil, “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” seçimidir.

  "Geniş bir ittifakı sağlamak zorundayız. Tıpkı az önce okuduğum Gazi Mustafa Kemal genelgesindeki gibi.

  "Adalet kalmadı, adalet devletin temelidir. Adaleti yok edersiniz devleti yok edersiniz. Cumhuriyet’in kurucu ayarlarına dönmek için birlikte hareket etmeliyiz.

  "Bütün siyasi parti liderlerine sesleniyorum: Türkiye’nin aydınlığa çıkması için her türlü özveriye hazırız. Herkesin düşüncesini özgürce ifade edebildiği bir Türkiye istiyoruz.

  "Yüzde 60’la cumhurbaşkanlığını alacağız."

 14. Mersin'de 23 Nisan gösterisi 'çocukların kıyafetleri nedeniyle' yarıda kesildi

  Video content

  Video caption: Mersin'de 23 Nisan gösterisi yarıda kesildi

  Mersin'in Akdeniz ilçesinde bir ilkokuldaki 23 Nisan kutlamaları 3. sınıf öğrencilerinin dans gösterisi sırasında yarıda kesildi. Doğan Haber Ajansı, Okul Müdürü Zülfikar Tekin'in kürsüdeki görevlilerle konuşmasının ardından müzik yayının kesildiğini belirtti.

  Ajansın haberine göre gerekçe çocukların kıyafetleriydi.

  İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek ise gösterinin yarıda kesilmesi talebinin bazı vatandaşlar ve muhtarlardan geldiğini savunurken, "O yaşta çocuklara ve eğitim ortamına uygun elbiseler değildi" dedi.

  Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu ise iptali "3. sınıf öğrencilerinin elbisesini müstehcen görebilecek bir zihniyet o ilçede Milli Eğitim Müdürlüğü yapıyor" sözleriyle eleştirdi.

 15. Meral Akşener: İYİ Parti olarak tuzak ve hile kovma masası kurmayı düşünüyoruz

  Akşener ve Karamollaoğlu

  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugün Ankara’da yaptıkları görüşmenin ardından bir açıklama yaptı.

  Görüşmeyi değerlendiren Meral Akşener "Bugün İYİ partinin bizlerin önüne kurulan tuzakların aşılmasında Sayın Karamollaoğlu ve arkadaşlarının katkıları yakinen biliyoruz. Kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İYİ Parti olarak tuzak ve hile kovma masası kurmayı düşünüyoruz. Sayın Karamollaoğlu ile uzun bir Türkiye değerlendirmesi yaptık. Görüşmelerimiz sürecek" dedi.

  Temel Karamollaoğlu ise "Türkiye meseleleri ve dünyayı çok samimi bir şekilde görüştük” dedi ve ekledi:

  “Detaylarda belki bir takım farklı yaklaşımlar olabilir ama ümit ediyorum ki ben bu görüşmelerimiz devam edecek. Seçimlerde iyi bir netice alacağız.

  “Bu dönemde elbette ittifaklara ihtiyacımız var. Biz bunu bir kutuplaşma, kamplaşma olarak görmüyoruz. Bu akşam İstanbul’da Erbakan Ödülleri akşamı olacak. Oraya katılacağım. İnşallah kendileriyle tekrar görüşmemiz hafta sonuna doğru vuku bulur. Gelişmeleri son kertede neticelendirmeye çalışacağız.”

  Karamollaoğlu, gazetecilerin Abdullah Gül’ün adaylığı hakkındaki bir sorusu üzerine “Şu sıralarda takdir edersiniz ki bu tip detay konular hakkında fikir beyan etmek isabetli olmaz. Kesin netice elde edilince veya kararlar kesinleşince kamuoyuna duyurulur” dedi.

 16. Erdoğan’dan dört seçim vaadi: Daha fazla demokrasi, daha fazla refah, kalıcı huzur, daha bağımsız yargı

  erdoğan

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP’nin Meclis grup toplantısında dört seçim vaadini açıkladı:

  “Yeni dönem daha fazla demokrasi, daha güçlü hukuk dönemi olacak.

  “Yeni dönem daha fazla refah dönemi olacaktır.

  “Yeni dönem kalıcı huzur dönemi olacaktır.

  “Yeni dönem yürütmenin daha etkin, yasamanın daha itibarlı, yargının daha bağımsız olduğu bir dönem olacaktır.”

  Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

  “Kur oyunlarıyla ekonomimizi tehdit etmeye çalıştılar.

  “Buna karşı adımımız milli ve yerli para. Milli ve yerli parayla birlikte inşallah bu kur oyununu bozacağız.

  “Bir diğer adımı daha söylüyorum: Altını belirleyici hale getirmenin de adımlarını atacağız.”

 17. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Grevlere karşı en büyük tutanağımız OHAL, öyle bir şey olunca anında müdahale ediyoruz

  erdoğan

  Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP’nin Meclis grup toplantısındaki konuşmasına devam ediyor:

  “Dün edepsizce el kol hareketi yaparak sallıyorsun Cumhurbaşkanı genel kurulda değil balkonda diye.

  “Bu el kol hareketini AK Parti başkanına yapabilirsin ama Cumhurbaşkanına yapamazsın. Bir defa haddini bileceksin. Bunlarda böyle bir ahlak anlayışı yok.

  “15 adamını gönderdin sözde İYİ Parti’ye. Peki bu 15 adamın sözde İYİ Parti’yi kabul etti mi? Etmedi. Niye? Sözde İYİ Parti’nin 15 adamın o koltuklarda değil, CHP koltuklarında duruyor. Demek ki gönderdiğin yeri beğenmediler.

  “Çok garip bir senaryo var piyasada, hafta sonuna kadar nasıl oynanacak göreceğiz.

  “Bay Kemal zaman geçirme gel hemen aday oluver. Bir genel başkana yakışır aday olmak.

  “Eskiden OHAL dönemleri bizim uyguladığımız gibi değildi. Fabrikalar sürekli greve giderdi, çalışamaz hale gelirdi. Buradan tüm sanayi kesimine seslenmek isterim: Acaba şu anda bu 7. OHAL dahil, bir tane fabrikada bir grev söz konusu mu? Böyle bir şey olduğu anda en büyük tutanağımız OHAL, anında müdahalemizi yapıyoruz. OHAL ciddi bir çözüm oluyor. Bu süreçte Türkiye’de sanayi durmamıştır.

  “Huzurun olduğu bir ortam var.

  "Tek gayesi Erdoğan düşmanlığı olan bir ittifak kuruluyor.

  "Ana muhalefetin etrafında kümelenen bu tezgah bizim meselemiz değildir.

  "Başka bir söz söylememize gerek yoktur. En büyük hakem olan milletimiz bunları görüyor. Güneş Motel olayındakileri milletim nasıl cezalandırdıysa bunları da cezalandıracaktır.

  "Yakında Avrupa'da bir ülkede de spor salonunda etkinlik düzenleyeceğiz. Hangi ülke olduğunu açıklamak istemiyorum."

 18. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan CHP’ye: Siz hiçbir zaman F-16’ların karşısında dikilenlerden olmadınız

  erdoğan

  AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin meclis grubunda konuşuyor.

  23 Nisan’da Meclis’te yaşanan tartışmaları eleştiren Erdoğan, “Kendi hastalıklı siyasetlerini milli bayramımızı zehirlemek için kullananları kınıyorum” dedi ve ekledi:

  “15 Temmuz destanını önemsizleştirmek, darbecilerin açtığı yoldan kaçışı gizlemek isteyen zatın açıklamaları saygısızlık oranına ulaşmıştır.

  “15 Temmuz 23.17, ana muhalefetin başındaki zat Atatürk havalimanında. Tanklar yolu açıyor, Bay Kemal oradan Bakırköy’e kaçıyor ve belediye başkanının evinde misafir ediliyor. Orada kahvesini yudumlarken gelişmeleri takip ediyor.

  “İnsanda izan denilen bir şey olur, ahlak denilen bir şey olur. Sen CHP’lileri kandırabilirsin, ama havalimanına gelen on binleri kandıramazsın. O on binler bu olayın en yakın şahidi.

  “Siz her zaman kuyruğu kıstırıp kaçtınız zaten. Siz hiçbir zaman F-16’ların karşısında dikilenlerden olmadınız. Sizler Bağdat Caddesi’nde alkışlayanlardan oldunuz.

  “Gençler, iyi öğrenin bunları.

  “Genelkurmayı orada vekaleten Ümit paşaya verdik, Bay Kemal bunları biliyor musun?

  “Şu anki ikinci başkanımıza vererek süreci yönettik.”

 19. Binali Yıldırım: İspanya ve Türkiye stratejik ortak, Medeniyetler İttifakı’na eşbaşkanlık yaptık

  yıldırım

  Başbakan Binali Yıldırım, İspanya ziyareti öncesi Ankara Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi.

  İki ülkenin stratejik ortak olduğunu, 2005’te Medeniyetler İttifakı’na da eşbaşkanlık yaptıklarını söyleyen Yıldırım, 2017’de ikili ticaretin yüzde 19 arttığını belirtti ve ekledi:

  "İspanya, iki yıldan beri hava savunma füzelerini Türkiye'de konuşlandırmıştır. İspanya, Türkiye'nin gerçek dost ve müttefikidir.”

  İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un davetiyle Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Zirvesi’ne katılacak Yıldırım’a aralarında AB Bakanı Ömer Çelik ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de bulunduğu beş bakan ve iki bakan yardımcısı eşlik ediyor.

  Yıldırım ve heyeti İspanya Temsilciler Meclisi Başkanı Ana Pastor ile bir araya gelecek ve İspanya Kralı VI. Felipe tarafından kabul edilecek.

  Anadolu Ajansı’na göre Yıldırım ziyareti sırasında İspanya’daki iş dünyası temsilcileriyle de görüşecek.

 20. FOX TV’den İsmail Küçükkaya: Meral Akşener adaylıktan Abdullah Gül için çekilmeyeceğini söyledi

  akşener

  FOX TV'de Çalar Saat programını sunan İsmail Küçükkaya, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’le telefon konuşmasını anlattı.

  Küçükkaya, Akşener’in partisinin 20 milletvekili sayısına ulaşmasına rağmen imza toplamaya başladığını ve 100 bin imzayla Cumhurbaşkanlığına aday olacağını söyledi ve ekledi:

  “Akşener ‘Bana Gül için çekil derlerse çekilmem. Kendim de çatı aday olmam. Herkes kendi adayı ile çıksın. İttifak, Saadet ve DP ile milletvekilliği için olacak’ dedi.”