Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Zaman gazetesi davasında Ali Bulaç hakkında tahliye kararı verildi

  Zaman gazetesi

  Zaman gazetesinin eski yönetici ve yazarlarına yönelik davanın dördüncü duruşmasında gazetenin yazarlarından Ali Bulaç ve gazetesinin eski sorumlu müdürü Mehmet Özdemir'in tahliyesine karar verildi.

  Ali Bulaç 650 gündür tutukluydu.

  Şahin Alpay hakkındaki ev hapsi kararı da pazar günleri imza vermek suretiyle adli kontrole çevrildi.

  Davanın bir sonraki duruşması 7-8 Haziran'da görülecek.

 2. Kilis- Gaziantep karayolunda sel: 5 kişi yaralandı

  Kilis- Gaziantep karayolunda sel

  Kilis- Gaziantep karayolunda etkili olan yağış nedeniyle birçok araç sel sularına kapıldı.

  Doğan Haber Ajansı olayda yaralanan 5 kişinin hastaneye kaldırıldığını bildiriyor. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen AFAD, UMKE ve sağlık görevlileri mahsur kalan vatandaşları kurtarmak için çalışma başlattı.

  Kilis- Gaziantep karayolunda sel

  Sel nedeniylebazı belediye otobüsleri yan yattı, bazı araçlar da zarar gördü.

  Yağışın kent genelinde hayatı olumsuz etkilediği ve oluşan hasarla ilgili tespit çalışması yapıldığı bildirildi.

 3. Akşener: Çiftçimiz 1,5 liraya mazotu kullanacak

  Meral Akşener

  İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Amerika'da çiftçilerin 1,5 TL'ye mazot kullandığını belirterek, "Oradan mısır ithal ediyoruz biz. Amerikan çiftçisi çok kazanıyor, benim çiftçim az. Bizim dönemimizde çiftçimiz 1,5 liraya mazotu kullanacak" dedi.

  Quote Message: "Şimdi ben bunları söylemeye başladım, 6 ay evvel mazotu düşürdüler. Vergi yükünü kaldıracağım dedim, onu da düşürdüler. Daha enteresan bir şey söyleyeyim. Şimdi 70 milyar dolara Türkiye'deki fabrikaları özelleştirdiler. Cebinize bir kuruş girdi mi? Maaşlarınıza zam geldi mi? Gençlere iş imkanı yaratıldı mı? Ne dedi 'Siz tamam derseniz tamam.' E biz de 'Tamam' dedik. Tamam mı? Allah büyük, kendi ağzıyla söyledi. Sonra 3 milyona yakın insan tweet attı. Bugün de gençlere demiş ki 'Benden sıkıldınız artık.' Evet, gerçekten sıkıldık. Gerçekten bıktık. İşsiz gezmekten bıktık."
 4. UEFA, Galatasaray'a Avrupa engeli getirmedi

  Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz

  Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Galatasaray Televizyonu'nda açıklamalarda bulunarak, gelecek sezon Avrupa kupalarına katılma konusunda herhangi bir yasağın olmadığını söyledi.

  Cengiz, "Önümüzdeki sezon için Avrupa kupalarına katılmak için herhangi bir engelleme yok. Buradan Türk spor camiasına müjdeliyorum" şeklinde konuştu

  Cengiz'in açıklamaları şu şekilde:

  Quote Message: Sağlıklı bir haber aldım. Önümüzdeki sezon için Avrupa kupalarına katılmak için herhangi bir engelleme yok. Buradan Türk spor camiasına müjdeliyorum. UEFA da Türkiye'nin futbol ülkesi olduğunu; Galatasaray'ın dünya markası olduğunu gördü. UEFA'ya teşekkür ediyorum camiaya da kutlu olsun. Allah utandırmasın. Önümüzdeki günlerde Cenevre'ye gideceğiz ve Cenevre'de bir taahhüt sözleşmesi yapacağız. Bu sözleşmede UEFA'nın bizden bazı talepleri olacak. Zaten o taleplere yönetim olarak uyduk ve taahhüt verdik. Genel Kurul'un bilgisine de sunduk. Galatasaray'ın mali açıdan da kurtuluşa varması için UEFA ve TFF'nin de destekleriyle mücadeleye devam edeceğiz"
 5. Erdoğan’ın faiz açıklaması sonrası Dolar yükseldi

  Dolar

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) yaptığı konuşmada, faizlerin aşağı çekilmesi gerektiği yönündeki konuşması sonrası Dolar, TL karşısında değer kazandı.

  Güne 4.24 seviyelerinde başlayan dolar kademeli olarak yükselmeye başladı. Dolar, Erdoğan’ın açıklamasından sonraysa 4.3080’e kadar yükseldi. Dolar/TL paritesi şu dakikalarda 4.2894 seviyesinde.

  Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

  “Faiz enflasyonun bir defa sebebidir. Enflasyon neden değildir, neticedir. Faiz nedendir. Dolayısıyla bizim faizi aşağı çekmemiz lazım. Amerika'da, Japonya'da Avrupa'da, İsrail'de böyle mi böyle. Biz, faizi yüksek tutmakla övünüyoruz. Oyuna geliyoruz. Geldiğimiz de 63'tü, indirdik. Enflasyon 30'du, 4.6'ya kadar enflasyonu indirdik. Sonra ne oldu? Batı bizde Gezi olaylarını patlattı. Bunu arkadaşlarımıza bile anlatamadık.”

 6. Ankara'dan Diyarbakır'a 'Kardeşlik' yürüyüşünün son günü

  View more on twitter

  26 gün önce Ankara'dan Diyarbakır'a doğru "Kardeşlik" yürüyüşü başlatan Tuna Bekleviç, Cumartesi Günü Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Tahir Elçi'nin vurulduğu Dört Ayaklı Minare önünde yürüyüşünü tamamlayacak.

  Bekleviç, Kürtler ve Türkler arasındaki gerilimin son bulması ve barışa, eşit temelli kardeşliğe katkı sunmak amacıyla "Kardeşlik Yürüyüşü" başlattığını açıklamıştı.

  16 Nisan referandumunun yıl dönümünde başlayan 2058 km'lik yürüyüş boyunca Bekleviç, izlenimlerini sosyal medya hesaplarından paylaştı.

  Cumhurbaşkanlığı aday adayı olduğunu açıklayan Tuna Bekleviç, imza engelinden dolayı da kararından vazgeçmek zorunda kaldı.

 7. İnce'den Rize'de Rabia işaretli gönderme: "Böyle değil... Endüstri 4.0 bu."

  Video content

  Video caption: İnce'den Erdoğan'a Rabia işaretli gönderme

  CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Rize'de yaptığı konuşmada, Rabia işaretine gönderme yaparak, "Böyle değil endüstri 4.0 bu. Bunu kaçırırsan 250 yıl kaybedersin" diye konuştu.

  Quote Message: 24 Haziran'dan sonra meydanlarda kavga eden bir cumhurbaşkanı değil, kuantum diyen bir cumhurbaşkanı, uzay madenciliği diyen bir cumhurbaşkanı, endüstri 4.0 diyen bir cumhurbaşkanı olacağımç Böyle değil. Bu endüstri 4.0...Bunu kaçırırsan 250 yıl kaybedersin"
 8. CHP Bakanlar Kurulu'na KHK yetkisi veren kanunu AYM'ye taşıyor

  Kemal Kılıçdaroğlu

  CHP, Bakanlar Kurulu'na KHK çıkarma yetkisi veren kanunu Anayasa Mahkemesi'ne götürecek.

  CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, Bakanlar Kurulu'na verilen KHK çıkarma yetkisini pazartesi günü AYM'ye götüreceklerini açıkladı.

  Başbakan Binali Yıldırım, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, değişikliğin "anayasa içinde yapıldığını ve rahat olduklarını" açıkladı

  TBMM'de yasalaşan kanun ile ilgili olarak Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "anayasaya, hukuk devletine ve kurallara uygun olduğunu, herhangi aykırılık bulunmadığını" söylemişti.

  Bozdağ, Yetki Kanunu kapsamında en az 521 kanunda değişiklik yapılacağını, 2 bin 483 maddenin kaldırılacağını 2 bin 470 maddede ise değişiklik yapılacağını söylemişti.

 9. Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP pisliktir, çöplüktür

  Cumhurbaşkanı Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da düzenlenen Genel Merkez Gençlik Kolları Kongresi'nde yaptığı konuşmada CHP'yi 1993 yılında Ümraniye çöplüğünde yaşanan patlamayı hatırlatarak eleştirdi:

  Quote Message: Arkadaşlarımızla nasıl bir Türkiye'de yaşamak istediğimizi tartışıyorduk. İdeallerimiz, projelere dönüşüyordu. Milletimizin teveccühü ile görev üstlenince de sorumluluk geldi. Benim göreve geldiğimde Ümraniye'de çöplük faciası vardı. Kim vardı o zaman, CHP vardı. CHP pisliktir, çöplüktür, hava kirliliğidir. CHP susuzluktur. İstanbul'a geldiğimde su yoktu, benzin istasyonları gibi su istasyonları kuruluyordu. 180 kilometreden su getirdik, bizden sonra su problemi kalmadı. Sonuçta da 16 yılda 3.5 kat büyüttüğümüz bir Türkiye fotoğrafı çıktı. Tüm insanlık ve ülkemiz için hayaller kurun. Ancak bu şekilde büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasında görev alabilirsiniz."

  Nurettin Sözen'in belediye başkanlığı döneminde, 1993 yılında patlayan Ümraniye'deki çöplük, 39 kişinin ölümüne neden olmuştu.

  Erdoğan'ın sözleri sonrası #SensinPislik etiketi de Trend Topic listesine girdi

 10. Erdoğan'ın sözleri sonrası Twitter'da "S I K I L D I K" etiketi TT oldu

  TT listesi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ankara'da AKP Gençlik Kolları Kongresi'nde kendisini dinleyen gençlere "Sevgili gençler sıkıldınız biliyorum..." demesi sonrası "S I K I L D I K" etiketi Türkiye'deki Twitter kullancıları arasında Trend Topic oldu.

  Listenin bir numarasına yerleşen etiketle ilgili çok sayıda paylaşım yapılıyor.

  Bu etiketin hemen altında ise Erdoğan taraftarlarının "gençsenyaparsın" etiketi yer alıyor.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Şayet bir gün milletimiz 'tamam' derse ancak o zaman biz kenara çekiliriz" sözlerinden kısa bir süre sonra sosyal medyada #TAMAM etiketi dünya trendlerinin en üst sırasına çıkmıştı.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 11. Albayrak: 2018 yılında Akdeniz'de ilk derin deniz sondajını gerçekleştirileceğiz

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 2018 yılı içinde Akdeniz'de ilk derin deniz sondajı gerçekleştirileceğini açıkladı.

  Albayrak, "TANAP projesini 12 Haziran'da devreye alıyoruz." dedi.

 12. İnce: (Meral Akşener) beni yardımcısı yaparsa olurum.

  Muharrem İnce

  CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Meral Akşener'in ikinci tura kalması halinde tutumunun ne olacağı ile ilgili soruya "Beni yardımcısı yaparsa olurum." yanıtını verdi.

  Hakkari mitingi sonrası Trabzon'a gelen CHP'nin cumhurbaşkanı adayı ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, projeler başlığında şunları açıkladı:

  Quote Message: Ekonomimizi de ekonomik kriz kapıda bekliyor. Böyle bir ülke yönetilme olmaz. Bu ülkeyi çağdaş ülkelerde olduğu gibi hep birlikte yöneteceğiz. Ana projemiz, üretken ve adil bir ekonomik yapı. En büyük sorun, gelir adaletsizliği. Bunu çözeceğiz."

  İnce, hedefleri arasında "Türkiye'de 100 bin bilgisayar mühendisi yetiştirmek olduğunu" da aktardı.

 13. İspanyol Marca gazetesi: Arda Turan'ın satışı imkansız hale geldi

  Arda Turan

  İspanya'nın önde gelen spor gazetesi Marca, Arda Turan'ın aldığı 16 maçlık ceza ile ilgili haberine "Arda Turan'ın satışı imkansız hale geldi" başlığını attı.

  Haberde Ocak ayındaki ara transfer döneminde Barcelona'dan Başakşehir'e kiralanan Turan'ın satışla ilgili haklarının halen Katalan kulübünde olduğu ancak bu durumun ceza sonrası çok karışık hale geldiği "hatta imkansızlaştığı" belirtildi.

  Arda Turan'ın sportif performansının yanında aldığı 16 maçlık cezanın bunda etkili olduğunun vurgulandığı haberde, "Sorunlu bir imajı olan bir futbolcuyu bir yere yerleştirmek kolay olmayacaktır" ifadesi de yer aldı. Bunun da Barcelona için daha az gelir anlamına geldiği ifade edildi.

  Haberde geçen sezon 50 milyon euroluk bir teklifin bir Türk kulübü tarafından masaya konulduğu ve Barcelona'nın bu teklife "hayır" cevabı verdiği de yazıldı.

 14. Ekonomi Bakanı Zeybekci: Bu yıl içinde yeni teşvik paketleri gelecek

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Bu yıl içinde yeni teşvik paketleri gelecek Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Anadolu Ajansı'nın Editör Masası'nda soruları yanıtlarken, açıklanan af ve teşvik paketlerinin seçimlerle ilgili olmadığını da söyledi.

  Zeybekçi şunları söyledi:

  Ekonomi Bakanı Zeybekci
  Quote Message: Yazın sonuna doğru bir paket daha yılın sonuna doğru bir paket dah yapıp toplam 3 paketle taçlandıracağız. Yeni sistemin en önemli özelliği mevzubahis vatansa gerisi teferruattır diyenlerin bir araya geldiğidir. Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi, yatırımcı ile her şeyi konuşabildiği, her şeyi pazarlık edebildiği..."
 15. Malatya'lı 17 yaşındaki İkranur'un hikayesi The Guardian gazetesinde

  Malatya'lı kadın futbolcu İkranur'un hikayesi

  İngiliz The Guardian gazetesi, Malatya'da futbola başladıktan sonra "hayatı değişen" kız öğrencilerle ilgili bir haber yayınladı.

  İkranur Sarigul isimli bir kız öğrencinin hikayesi üzerinden anlatılan haberde, futbol sayesinde kızların eğitim hayatında aldığı ve erken yaşta evlilik yapmak zorunda kalmadıkları belirtiliyor.

  17 yaşındaki İkranur'un futbol sayesinde "bırakılan okul ve evlilik" zincirini kırdığı anlatılıyor:

  "11 yaşında kaçıyor ve futbol oynuyordu. Ailesi futbol oynadığını öğrendiğinde ona kızdı ve ayakkabılarına el koydu. İkranur o günleri, "Sevdiğim şeyi yapmak istiyordum. Futbola aşık olmuştum" diye anlatıyor

  "İkranur 2012 yılında Malatya Bayanlar Spor kulübüne katıldı. Türkiye Futbol Federasyonu futbol lisansı, üniversite sınavlarında önemli bir avantaj sağlıyor. Bu değişimle birlikte ailesinin de onun futboluna bakış açısı değişti. Malatya kadın futbol takımına seçilen İkranur, "Top geçer adam geçmez" derken gülüyor ve idolünün Real Madrid'in defans oyuncusu Sergio Ramos olduğunu söylüyor"

  Haberde İkranur'un oynadığı kulübün maddi imkansızlıklar yaşadığı da anlatılıyor.

 16. Zeybekci: ABD'nin İran'a yaptırım kararı Türkiye için fırsat

  Nihat Zeybekçi mikrofon elinde

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Anadolu Ajansı'na İran ile ticaret konusunda açıklamalar yaptı.

  Zeybekci, ABD'nin İran'a yaptırım kararına ilişkin "Türkiye için fırsat. BM kararlarına da uyarak ben İran ile ticaret yapmaya devam edeceğim." şeklinde konuştu.

  ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında İran nükleer anlaşmasından açıkladıklarını açıklamıştı.

  Bu kararın İran ile uluslararası camia arasındaki ticaret ilişkilerini nasıl etkileyeceği değerlendiriliyor.

  Karar sonrası açıklama yapan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Hazine'nin İran'la iş yapan şirketlere kontratlarını sonlandırmaları için 180 gün vereceğini söyledi.

  Trump'ın çekilme kararı sonrası İngiltere Başbakanı Theresa May, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ortak bir açıklama yaparak anlaşmaya bağlılıklarını bildirmişti.

 17. Elon Musk, Twitter üzerinden Türkiye mesajı verdi

  Elon Musk

  Uzay aracı ve roket üreticisi Space X'in kurucusu ve Tesla otomotiv şirketinin sahibi Elon Musk, Twitter hesabı üzerinden, Tesla araçlarının Türkiye'de bu yıl içinde piyasaya sürüleceğini açıkladı.

  İsa Yeter isimli bir kullanıcının "aracı ne zaman deneyebileceğiz" sorusuna yanıt veren Musk, Türkiye lansmanında bizzat olacağını söyledi.

  Bu konuşmanın ardından Tesla Türkiye'ye etiketi Twitter'daki Trend Topic listesine girdi.

  View more on twitter

  47 yaşındaki Güney Afrika doğumlu iş adamı Elon Musk, 2017 Kasım ayında Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüüşmüş ardından da Anıtkabir'i ziyaret etmişti.

 18. Gülen yapılanması operasyonu: 211’i muvazzaf 300 asker hakkında yakalama kararı

  Arşiv fotoğrafı
  Image caption: Arşiv fotoğrafı

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sızan Gülen yapılanması üyeleri oldukları gerekçesiyle 211’i muvazzaf 300 asker hakkında yakalama kararı çıkardı.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca yürütülen soruşturma kapsamında listedeki 300 askerin evlerine yönelik arama kararı çıkarıldı.

  Sabah 9 itibariyle 150 asker gözaltına alındı.