Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Dolar, Türk Lirası karşısında 4,46 seviyesini aşarak tarihinin en yüksek seviyesini gördü.
 2. İsrail'in dünkü protestolarda en az 58 Filistinli'yi öldürmesinin ardından Türkiye'de 3 günlük ulusal yas ilan edildi.
 3. HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın tahliyesi için avukatları başvuruda bulundu.
 4. Başbakan Yıldırım, Cuma günü Yenikapı'da Filistin ile dayanışma mitingi yapılacağını açıkladı.
 5. Kılıçdaroğlu: Erdoğan doğru söylemiş, Türkiye'ye 40 gün sonra değişim gelecek
 6. Benzinde 18 kuruş, motorinee 15 kuruş ve LPG'ye 12 kuruş zam yapıldı.

Canlı anlatım

Yazan Aylin Yazan

time_stated_uk

 1. Canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik

  Gün boyunca Türkiye ile ilgili yaşanan gelişmeleri aktardık.

  Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. İsrail, Türkiye'nin Kudüs Konsolosu'nun ülkeyi terk etmesini istedi

  İsrail Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Kudüs Konsolosu'nu bakanlığa çağırarak, "bir süre için Türkiye'ye geri dönmesini" istedi.

  Daha erken saatlerde Türkiye de İsrail'in Ankara Büyükelçisi'ni bakanlığa çağırarak bir süre için ülkesine geri dönmesinin uygun olacağını bildirmişti.

 3. Londra'da Erdoğan karşıtları ve taraftarları arasında arbede yaşandı

  Video content

  Video caption: Londra'da Erdoğan karşıtları ve taraftarları arasında arbede

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İngiltere Başbakanı Theresa May'i ziyareti öncesi, görüşmenin yapılacağı Başbakanlık konutu ve çalışma ofisi yakınında Erdoğan karşıtları ve taraftarları arasında gerilim yaşandı.

  Polis Erdoğan'ı protesto eden bir grup ile ellerinde Türk bayrakları olan Erdoğan destekçileri arasında barikat kurdu, bazı göstericiler gözaltına alındı.

 4. HDP Parti Meclisi üyesi Pınar Aydınlar tutuklandı

  Pınar Aydınlar

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi üyesi Pınar Aydınlar, Almanya'dan Türkiye'ye giriş yaparken tutuklandı.

  Atatürk Havalimanı'nda pasaportuna el konulan Aydınlar'ın kesinleşmiş 10 aylık hapis cezası bulunuyordu. Aydınlar tutuklanarak Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevine götürüldü.

  Aydınlar’ın avukatı Murat Arksak 7,5 ay hapis yatacağını söyledi.

  HDP PM üyesi Pınar Aydınlar 2015 yılında Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) İzmir Milletvekilliği için aday olduğu dönemde seçim çalışmalarında yaptığı konuşmalar nedeniyle terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce hapis cezasına çarptırılmıştı.

  Aydınlar dün resmi Twitter hesabından şu tweet'i paylaşmıştı:

  View more on twitter
 5. AKP, CHP ve MHP'den Filistin için ortak bildiri

  TBMM'de Kudüs gündemiyle yapılan özel oturum sonunda AKP, CHP ve MHP, ortak bir bildiriye imza atarak yaklaşık 60 Filistinliyi öldüren İsrail'i kınadı.

  ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararını, BM üyesi 128 ülkenin ve İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin tepkilerine rağmen uyguladığı hatırlatılan bildiride, bu adımın başta Kudüs olmak üzere tüm bölgede büyük infiale neden olduğu belirtildi.

  Quote Message: İsrail yönetimini tüm insanlık adına şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. ABD'nin ve İsrail'in, BM kararlarını yok saymasına, uluslararası toplumun iradesine ve evrensel değerlerine meydan okumasına karşı Filistinlilerinin barışçıl tepkileri en temel hakları olduğu gibi insanlık vicdanına da tercüman olmaktadır"

  Bildiride, başta Arap Birliği ve BM olmak üzere dün Gazze'de yaşananlara açık tavır almayan uluslararası kurumlar da eleştirildi.

  Bildiri
 6. İsrail büyükelçisinden "bir süre ülkesine geri dönmesi" istendi

  İsrail büyükelçilği önünde protesto

  Dün Gazze'de en az 58 Filistinli'nin İsrail askerlerince öldürülmesinin ardından, İsrail'in Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

  Reuters'a konuşan Dışişleri Bakanlığı kaynakları, İsrail'in Ankara büyükelçisi'ne "bir süre ülkesine dönmesinin uygun olacağının" bildirildiğini söyledi.

  Öte yandan ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıması kararı ve ardından yaşanan şiddet olayları, Ankara'daki İsrail Büyükelçiliği konutu yakınında protesto edildi.

  Ayrıntılar geliyor.

 7. Yalova-Pendik feribotu iskeleye yanaşırken kaza yaptı

  Pendik İskelesi

  Yalova-Pendik feribotu, Pendik'teki İDO İskelesi'ne yanaşırken teknik bir arıza nedeniyle kaza yaptı.

  Yalova'dan Pendik'e gelen 'Fatih Sultan Mehmet 1' feribotu saat 14.45 sıralarında yanaştığı sırada iskeleye çarptı. Kaza sırasında ayaktaki bazı yolcular düşerek yaralandı.

  Doğan Haber Ajansı 10 yolcunun hafif yaralandığını duyurdu.

  İskeleye ambulans ve sağlık ekipleri gönderildi.

 8. Bozdağ: Artık ABD'nin elinde de masum Filistinlilerin kanı vardır

  Bekir Bozdağ

  TBMM'deki Kudüs özel oturumunda konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, İsrail ve ABD'ye ağır eleştiri getirdi.

  Bozdağ:

  "ABD, dün İsrail'in gerçekleştirdiği katliamın birinci derece failidir. İsrail askerleri ve hükümeti kadar ABD yönetimi de buradaki katliamlardan birinci derecede sorumludur. Filistinlilierin kanında İsrail’in eli vadır, artık ABD'nin elinde de masum Filistinlilerin kanı vardır.

  "Bu vesileyle ABD yönetimini, terörist İsrail devletini yaptıkları katliamdan dolayı şiddetle kınıyor, lanetliyoruz.

  "ABD bu adımıyla uluslararası hukukun en temel ilkelerini ve tarihi gerçekleri yok saymıştır.

  "ABD gelinen noktada artık çözümün değil, sorunun parçasıdır.

  "Kudüs eninde sonunda özgürlüğüne kavuşacaktır. Dün Haçlılar nasıl Kudüs'ü gerçek sahiplerine bırakmak zorunda kaldırlarsa, bugün orada geçici keyif yapanlar Kudüs'ü terk etmek zorunda kalacaktır. Hiçbir oldu bitti, Kudüs'ün Filistin devletinin başkenti olması durumunu bugüne kadar değiştirememiştir ve değiştirmeyecektir.

  "Bütün dünya sussa da Türkiye susmayacaktır, Türkiye çekingenlik göstermeyecektir.

  "Kudüs Filistin devletinin başkentidir ve başkenti olmaya devam edecektir.

  "İsrail'in Filistin topraklarındaki işgali sona erene kadar Türkiye bu tutumunu kararlı bir şekilde sürdürmeye devam edecektir." diye konuştu.

 9. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kraliçe Elizabeth ile görüştü

  Cumhurbaşkanı Erdoğan İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth ile görüştü.

  Kraliçe Elizabeth, Erdoğan'ı "Günaydın. Yeniden karşılaştık." sözleri ile karşıladı.

  Buckhingam Sarayı'nda basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmenin ardından Erdoğan saraydan ayrıldı.

  Erdoğan, bugün İngiltere Başbakanı Theresa May ile de bir araya gelecek.

  Video content

  Video caption: Cumhurbaşkanı Erdoğan Kraliçe Elizabeth ile görüştü
 10. Dolar 4.46 ile tarihi rekorunu kırdı

  dolar kuru

  Dolar, Türk Lirası karşısında 4,46 seviyesini aşarak tarihinin en yüksek seviyesini gördü.

  Sterlin de 6 liranın üzerine çıkarak tarihi rekorunu kırdı.

  Bir başka rekor da Euro/TL kurunda 5,29 ile geldi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bloomberg televizyonuna verdiği mülakatta, yeniden seçilmesi durumunda, ekonomi ve para politikasında daha etkin bir rol oynayacağını ve faizlerin daha düşük olması gerektiğini söylemişti.

  Erdoğan’ın bu sözleri, Türk varlıklarına satış gelmesine yol açtı.

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's’in yayımladığı son raporunda Türkiye'deki makro trendlerin ülkenin kredi notu için olumsuz olduğunu söylemesi satış dalgasının güçlenmesine yol açtı.

 11. Kılıçdaroğlu: Erdoğan doğru söylemiş, Türkiye'ye 40 gün sonra değişim gelecek

  Kemal Kılıçdaroğlu

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM'de partisinin meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türkiye 40 gün sonra çok farklı bir döneme uyanacak" sözlerine cevap verdi.

  Kılıçdaroğlu "Değişim gelecek demişsin, doğru. Yeni ve düzgün bir cumhurbaşkanımız olacak. Halkın adamı olacak. Millet için çalışacak. Tefecilere taviz vermeyecek. Çetelere af getirmeyi hiç düşünmeyecek. Dolayısıyla güzel ve doğru bir şey söylemiş. İtiraf etmiş, bu itirafı dolayısıyla da kendisine yürekten teşekkür ediyorum" dedi.

  Erdoğan Londra ziyareti sırasında Bloomberg International'a verdiği mülakatta "Seçimi kazanırsanız ve Parlamento'da farklı bir durum olursa ne yaparsınız?" sorusuna "Önce seçim sonuçlarını bir görelim. Sizin dediğiniz anlamdaki bir neticeye göre hazırlıklarımız şüphesiz olacaktır. A, B, C planlarımız var. 40 gün sonra inanıyoruz ki Türkiye, çok daha farklı bir döneme uyanacaktır" diye cevap vermişti.

  İsrail ve ABD'ye tepki

  Kürsüye Filistin atkısıyla çıkan Kemal Kılıçdaroğlu, İsrail'in dün en az 58 Filistinli'yi öldürmesine de sert tepki gösterdi.

  "Dün yaşananalar tarihe kanlı pazartesi olarak geçecektir. Bir tarafta ellerinde en gelişmiş silahlar, öbür tarafta sadece barış ve kendi topraklarını isteyen Filistin halkı var.

  Kudüs’ü savunmak istiyor, acımasızca o insanların üzerine kurşun yağdıranları tarih asla ve asla unutmayacaktır. O gencecik çocukların ellerinde silah yok, tankları yok, tüfekleri yok. Sadece ve sadece slogan atıyorlar, yürüyüş yapıyorlar ve mücadele ediyorlar.

  Gönül isterdi ki dünya ayağa kalksın bu katliam karşısında. Kısık seslerle protestolar yapılıyor. Arap dünyası… Kendi içinde birlik olmayan Arap dünyası, birbirini yiyen Arap dünyası. Egemen güçlerin oyununa gelen Arap dünyası. bir araya gelip Filistin’e sahip çıkamıyorlar."

 12. TFF Başkanı Demirören: Futbolcuların Erdoğan ile görüşmesi son derece olağan

  Mesut Özil, İlkay Gündoğan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan

  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Alman milli takımının Türkiye kökenli iki oyuncusu Mesut Özil ve İlkay Gündoğan'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Londra'da ziyaret etmesinin çok normal olduğunu belirterek, ziyarete tepki gösteren Almanya Futbol Federasyonu'nu (DFB) eleştirdi.

  Demirören'in açıklaması şöyle:

  "DFB başkanının ifade ettiği düşünceler, hiçbir şekilde kabul edilemez.

  Eski bir futbolcu olan Cumhurbaşkanımızın, tutkulu bir futbolsever olduğu ve Türkiye'de bu sporun gelişmesi için büyük katkılar yaptığı herkesçe çok iyi bilinen bir gerçektir.

  Bu bağlamda, üçü de Türk asıllı Almanya doğumlu futbolcular olan, Alman Milli Takımı'nın oyuncuları Mesut Özil ve İlkay Gündoğan ile A Milli Takımımızın forveti Cenk Tosun ile görüşmesi son derece olağan bir durumdur.

  Hangi milletten olursa olsun, bir ülkenin devlet başkanı tarafından görüşmeye davet edilen futbolcuların, bu çağrıya icabet etmesi çok normaldir."

  Demirören TFF'nin futbola siyaset bulaştırmayacağını da belirtti.

  Almanya Futbol Federasyonu (DFB), Alman milli takımının Türkiye kökenli iki oyuncusu Mesut Özil ve İlkay Gündoğan'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Londra'da ziyaret ederek ona forma vermelerini "seçim kampanyası manipülasyonu" olarak nitelemişti.

 13. Benzin, motorin ve LPG'ye zam

  Benzin pompası

  Akaryakıta, dün gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere zam geldi.

  Zam benzinde 18 kuruş, motorinde 15 kuruş ve LPG'de 12 kuruş oldu. Zammın ardından en düşük kurşunsuz benzin fiyatı 6.20 TL’nin üzerine çıktı.

  LPG pompa fiyatları ise 3.38 TL oldu.

  Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) geçen hafta aldığı karar gereği zamla ilgili herhangi bir duyuru yapmadı.

  PÜİS yetkilileri 10 Mayıs'ta sozcu.com.tr'ye yaptıkları açıklamada "Artık internet sitemizde yapılan zamları ve indirimleri yayınlamayacağız. Çünkü biz insanları bilgilendirelim derken büyük tepki alıyoruz. Facebook sayfamıza onlarca insan küfür ediyor. Biz de yönetim kurulu olarak böyle bir karar aldık" demişti.

 14. TBMM'de Kudüs özel oturumu yapılacak

  Binali Yıldırım

  Başbakan Binali Yıldırım, Tütkiye Büyük Millet Meclisi'nin bugün Kudüs gündemiyle özel bir oturum yapacağını ve Cuma günü İstanbul Yenikapı'da Filistin ile dayanışma mitingi yapılacağını açıkladı.

  AKP'nin meclis grup toplantısında konuşan Yıldırım, dün 60'a yakın Filistinli'nin İsrail askerlerince öldürüldüğü olaylarla ilgili olarak da "İsrail'i lanetliyoruz, ABD'yi kınıyoruz" dedi.

  Yıldırım, Tel Aviv ve Washington büyükelçilerinin de istişareler için çağrıldığını belirtti.

  ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararından vazgeçmemesini eleştiren Yıldırım "ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasını barışa karşı sabotaj olarak görüyoruz. Bu karar yok hükmündedir. ABD dünyadaki 128 ülkenin iradesini yok sayarak bu yanlış kararında ısrar etti" dedi.

  Binali Yıldırım bölgedeki şiddet olaylarıyla ilgili atacakları adımları da açıkladı:

  "İslam İşbirliği Dönem Başkanı olarak olağanüstü zirve çağrısı yaptık. Cuma günü saat üçte Yenikapı meydanında yapılacak büyük buluşmaya bütün vatandaşlarımızı davet ediyorum."

 15. 2018'in ilk 4 ayında bütçe açığı 23,2 milyar lira

  Türk lirası

  Maliye Bakanı Naci Ağbal, Nisan 2018 dönemine ilişkin bütçe verilerini yazılı olarak açıkladı.

  Açıklamaya göre Nisan ayı bütçe açığı 2,8 milyar lira oldu. Geçen yıl Nisan ayında bütçe açığı 3 milyar liraydı.

  Ağbal'ın açıklamasında Ocak-Nisan döneminde bütçe açığının 23,2 milyar lira olarak gerçekleştiği, geçen sene aynı dönemde bütçe açığının 17,9 milyar lira olduğunu ifade edildi.

  Business HT, bu oranın, yılın ilk dört çeyreğinde son 12 yılın en yüksek bütçe açığı olduğunu duyurdu.

 16. Yılın ilk 3 ayında işsizlik yüzde 10,6

  Makine başında çalışan bir işçi

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan Şubat dönemi işgücü istatistiklerini açıkladı.

  2018 yılı Şubat döneminde, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 546 bin kişi azalarak 3 milyon 354 bin kişi oldu.

  İşsizlik oranı yine geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artış göstererek 10,6 seviyesinde gerçekleşti.

  İstihdam edilenlerin sayısı 2018 yılı Şubat döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 210 bin kişi artarak 28 milyon 166 bin kişi, istihdam oranı ise 1,3 puanlık artış ile %46,6 oldu.

  Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 53 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 1 milyon 262 bin kişi arttı.

 17. Selahattin Demirtaş için tahliye başvurusu yapıldı

  Selahattin Demirtaş'ın cezaevinde çekilmiş bir fotoğrafı

  Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) cumhurbaşkanı adayı tutuklu Selahattin Demirtaş için avukatları tahliye başvurusunda bulundu.

  Tahliye başvurusu Demirtaş'ın tutuklu olduğu dosyanın görüşüldüğü Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapıldı.

  HDP'nin eski eş genel başkanı Demirtaş, Kasım 2016'dan bu yana Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu.

  Demirtaş, HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP'li 9 milletvekiliyle birlikte "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "terör örgütü üyesi olmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "örgüt adına suç işlemek" iddialarıyla gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

 18. Türkiye'de bayraklar Filistin için yarıya indirildi

  Taksim meydanında süren camii inşaatı ve yarıya indirilmiş bayrak
  Image caption: Taksim Cumhuriyet Anıtı önündeki Türk bayrağı da yarıya indirildi.

  İsrail askerlerinin dün Gazze'de en az 58 Filistinliyi öldürmesinin ardından, Türkiye'de 3 günlük yas ilan edildi ve ülke genelinde bayraklar yarıya indirildi.

  Dün, ABD'nin İsrial Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşımasını protesto eden Filistinlilere İsrail askerleri ateş açmış ve dronelarla göz yaşartıcı gaz atmıştı.

  Filistin topraklarında bugün de İsrail'e karşı yeni protestolar ve olası şiddet olayları bekleniyor.

  Bugün, Filistinliler'in Nakba-Felaket adını verdiği günün 70'inci yıldönümü. Nakba gününde İsrail'in 1948'de kurulmasından sonra yüzbinlerce Filistinli'nin bölgeden sürülmesi anılıyor.

 19. Dolar, Türk lirası karşısında 4.39'u gördü

  Dolar TL

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın para piyasasına dair yaptığı açıklamaların ardından Türk lirası, Amerikan doları karşısında tarihinin en düşük seviyesini gördü.

  Güne 4.36 seviyelerinden başlayan dolar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bloomberg International'a verdiği röportajın yayınlanmasının ardından TSİ 07:21'de 4.39 seviyesine kadar çıkarak rekor seviyelere ulaştı, euro da 5.2481 liraya kadar tırmandı.

  Erdoğan mülakatta 24 Haziran'daki erken seçimde yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda, ekonomi ve para politikasında daha etkin bir rol oynayacağını söylemişti.

  Erdoğan, seçimin Türkiye'yi başkanlık sistemine geçirmesinin ardından, Merkez Bankası'nın daha düşük faiz oranı çağrılarına uymak zorunda kalacağını da belirtti.

  Erdoğan, "İnsanlar para politikaları yüzünden zor duruma düşünce, kimi sorumlu tutacaklar. Cumhurbaşkanını sorumlu tutacaklar. Cumhurbaşkanına hesap soracakları için para politikalarında daha etkin bir cumhurbaşkanı imajı vermeliyiz" dedi.

  Erdoğan'ın açıklamasının tamamı için tıklayın.

  Doların yükselişini ABD'de 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin yükselmesi de destekledi ve gelişen piyasa para birimlerinin çoğu dolar karşısında düştü.