Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce: Bize yeni bir doktor lazım
 2. Meral Akşener seçim kampanyasını Ankara'dan başlattı, sloganı "Yüzünü güneşe dön Türkiye"ydi.
 3. Vatan Partisi'nde Diyarbakır, Batman ve Kızıltepe yönetimleri istifa etti
 4. Demirtaş'ın seçim manifestosu: Yetkilerini paylaşan bir cumhurbaşkanı olacağım
 5. Cari açık beklentileri aştı, 4,81 milyar dolar oldu

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Yarın yeniden görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

 2. Aylık 30 bin lira ücretle 'profesyonel turist' aranıyor

  Dalyan

  Muğla'nın Ortaca Belediyesi, ilçenin tanıtımı için yarışma başlattı. 2 bin 500 yıllık kaya mezarlarıyla ünlü Dalyan, caretta carettalarıyla ünlü İztuzu Plajı'na ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan 3 bin yıllık Kaunos Antik Kenti'ne ev sahipliği yapan belediye, tanıtım için seçeceği kişiye 30 bin lira ödeyecek.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre seçilecek kişi profesyonel turist olarak 1-31 Ağustos 2018 arasında bir ay boyunca Dalyan ve Sarıgerme’yi gezip tatil deneyimlerini ve fotoğraflarını www.bestjobinturkey.com projesinin Instagram, Facebook, YouTube gibi sosyal medya hesaplarında yayımlayacak.

  Profesyonel turistin tüm masrafları da Ortaca Belediyesi tarafından karşılanacak.

  Adayların mutlaka bir ya da birden fazla yabancı dil bilmesi, iyi blog yazabilmesi, sosyal medyayı iyi kullanabilmesi ve fotoğraf, video çekebilmesi gerekiyor.

  Başvurular 15 Mayıs-14 Temmuz arasında www.bestjobinturkey.com adresine yapılacak.

 3. Muharrem İnce: Bize yeni bir doktor lazım

  Video content

  Video caption: Muharrem İnce: Bize yeni bir doktor lazım

  CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, seçim kampanyasını Konya'nın Ereğli ilçesindeki mitingle sürdürdü.

  İnce, Türkiye'nin dört bir yanını dolaştığını ve insanların umutsuz olduğunu söylerken, "Bize mutluluk lazım, huzur lazım, barış lazım. Bütün bunları 16 yıldır denenen kişi yapamaz. Bize yeni bir doktor lazım" diye konuştu.

 4. Vatan Partisi'nde Diyarbakır, Batman ve Kızıltepe yönetimleri istifa etti

  Video content

  Video caption: Vatan Partisi'nde istifa

  Doğu Perinçek'in "Cumhurbaşkanı olursam HDP'yi kapatacağım" sözü Vatan Partisi'nde toplu istifalara neden oldu.

  Vatan Partisi'nin Diyarbakır, Batman ve Kızıltepe teşkilat yönetimlerinde eş zamanlı olarak toplu istifa kararı açıklandı. Vatan Partisi Diyarbakır il Başkanı Selahattin Gönül ve yönetimden on kişi düzenledikleri basın açıklamasında Perinçek'in açıklamasından duydukları rahatsızlığı ifade ederek istifa ettiklerini söyledi.

  Selahattin Gönül, CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin, Demirtaş'ı ziyaretinden sonra Doğu Perinçek'in verdiği bir diğer demeci hatırlattı.

  "Böyle devam ederse yüzde bir oyu vardı, 0.1'e düşer."

  "Sayın İnce, cumhurbaşkanını da ziyaret etti, Saadet Partisi adayını da ziyaret etti. Teşekkür etmek lazım ama bu bizim genel başkanı çok rahatsız etti. 'Ben cumhurbaşkanı olursam HDP'yi kapatacam' dedi. Senin altı milyon oy almış bir partiyi kapatmak gibi bir lüksün yok. Bugün HDP mecliste de var, her yerde de var. Ama siz herşeyi teröre bağlarsanız bu ülkede ne barışı, ne de huzur sağlarsınız.Bu ülkenin barışa ihtiyacı var, savaşa değil. Biz geçmişte terörü de, savaşı da Doğu-Güneydoğu olarak iliklerimize kadar yaşadık. Ama batıdaki insan koltuğuna oturuyor, tek derdi ben insanları nasıl kandırabilirim. Bırakın bu insanları kandırmayın. Gerçek anlamda siyaset yapın, kirli siyasete girmeyin. Dürüst olun. Biz kirli siyaseti istemiyoruz, temiz siyaset de bulamadığımız için arkadaşlarımızla karar aldık, Diyarbakır'da toplu halde istifa kararımızı verdik. İnanıyorum ki bu süreden sonra genel başkan da söylemlerini değiştirecek. Değişmesi lazım, böyle devam ederse yüzde bir oyu vardı, 0.1'e düşer."

  Diyarbakır'da Vatan Partisi'ne üye 250 kişi var. Selahattin Gönül, Diyarbakır'da 90'ın üzerinde istifa olduğunu, bir başka partiye geçmeyeceklerini ama bu seçimde HDP'ye oy vereceklerini söyledi. Vatan Partisi Diyarbakır yöneticilerinden Haluk Mıhlıoğlu ve Arif Doğan ise Diyarbakır'dan üç yönetici toplam on istifanın olduğunu söylediler.

 5. Cumhurbaşkanı adaylarının oy pusulasındaki yerleri belli oldu

  24 Haziran erken seçimi

  24 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçiminde adayların oy pusulasındaki yerleri YSK'da yapılan oylama ile belirlendi.

  Buna göre sıralama şöyle olacak:

  1. Muharrem İnce (CHP)

  2. Meral Akşener (İYİ Parti)

  3. Recep Tayyip Erdoğan (AKP)

  4. Selahattin Demirtaş (HDP)

  5. Temel Karamollaoğlu (Saadet Partisi)

  6. Doğu Perinçek (Vatan Partisi)

 6. Temel Karamollaoğlu'nun Sivas mitinginden izlenimler

  Sivas'ta Saadet Partisi mitingi

  Saadet Partisi Genel Başkanı Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, Pazar günü ilk mitingini iki dönem Refah Partisi'nden Belediye Başkanlığı yaptığı Sivas'ta gerçekleştirdi.BBC Türkçe'den Fundanur Öztürk mitingi Sivas'ta takip etti. :

  Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz

 7. Meral Akşener seçim kampanyasını Ankara'dan başlattı

  Meral Akşener

  İyi Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, 24 Haziran'daki erken genel seçimleri ve cumhurbaşkanlığı seçimi için yol haritasını Ankara'da açıkladı. Partinin twitter hesabından Akşener'in kampanyasının afişleri ve sloganı da paylaşıldı. Eski TBMM Başkanı ve İçişleri Bakanı Akşener için "Milletin Adayı" ifadesi kullanırken slogan olarak "Yüzünü güneşe dön Türkiye" ifadesi yer aldı.

  Akşener, konuşmasının başında AKP'nin seçim manifestosuna atıfta bulunarak, "Bir siyasi partinin lideri, iktidarının 16. yılında milletine adalet ve özgürlük vaadeden bir manifesto yayınlamaya ihtiyaç duyuyorsa milleti saf yerine koymaktan öte kendi tükenmişliğini itraf ediyordur. Artık bu yorgun ve tükenmiş defterin kapanması gerekir" dedi.

  Akşener, konuşmasının bir bölümünde dinleyicilerden kimlik kartlarını çıkarıp havaya kaldırmalarını istedi ve "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tapusu budur. Ağa da budur, reis de budur, paşa da budur. 80 milyonun tamamı birinci sınıftır. 80 milyonun tamamı eşittir" dedi.

  Dış politika başlığında 'komşularla iyi ilişkiler kurulması' çağrısı yapan İyi Parti Lideri, "Güçlü Irak, güçlü Suriye daha güçlü Türkiye demektir. Devletlerle ilişkilerimi başka ülkelerin politikalarına terk etmemeliyiz" ifadelerini kullandı.

  "Amerika Birleşik Devletleri'ne en çok bağıranların çocukları ve torunları ABD pasaportu taşıyorsa kime güvenebiliriz? diye soran Akşener, "Son yıllarda Türkiye-ABD ilişkileri çift yüzlü yorgana döndü"

  Akşener'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

  "Herkes kendi vatanında mutludur. 2019 Ramazan’ında bizim misafir olacağımız Suriye’de iftar yapacağımız bir politika izliyoruz."

  "Üniversite camiasının kamburu olmaktan başka özelliği kalmayan YÖK’ü tarihin sayfalarına gömmek bize nasip olacak. FETÖ’nün sızmasına göz yumularak bertaraf edilen Kuleli Askeri Lisesi’ni yeniden açacağız."

  "Bizim yaptığımız köprülerden geçen de geçmeyen de para ödemek zorunda kalmayacak."

  "İster PKK ister FETÖ. Herhangi birini kendi çıkarları için kullananlar acz içindeki cahillerdir. Türkiye, içi boş hayaller üzerine kurulu, vitrine oynayan hamlelerle mağlup dış politika anlayışına mahkum edilemez. Bu anlayışı kurtaracak olan TSK’dır."

  "Medya ve iletişim alanları baskılanmamalıdır. Ne siyasetin ne de sermayenin aracı olmayacak bir medya toplumun yararınadır."

  "Parlamenter sisteme dönüş için bir geçiş dönemi planlamaktayız. Kaos ve krizlerden beslenmeyeceğiz."

  "Kadınımız, erkeğimiz, memurumuş işçimiz krizden krize koşmaktan bıktı. Sabahları kalktıktan sonra bugün yine ne oldu diye kaygılanmaktan yoruldu."

 8. Demirtaş'ın seçim manifestosu: Yetkilerini paylaşan bir cumhurbaşkanı olacağım

  Demirtaş

  Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, seçim manifestosunu açıkladı. Demirtaş manifestosunda, seçilirse yetkilerini paylaşan bbir cumhurbaşkanı olacağı vaadinde bulundu.

  HDP'nin web sitesinden paylaştığı manifestoda ön plana çıkan vaatler şöyle:

  • Olağanüstü Hâl (OHAL) kaldırılacak
  • Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile doğan mağduriyetler telafi edilecek
  • Kayyum uygulamasına son verilecek
  • Saray boşaltılacak, hangi amaçla kullanılacağı halka sorulacak
  • Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) yapısını yeniden düzenlenecek, Adalet bakanı HSK’dan çıkarılacak
  • Cumhurbaşkanlığında toplanan yasa yapma hakkını, denetleme ve bütçe hakkı gibi yetkileri, Demokrasiye Acil Geçiş Programıyla en kısa sürede parlamentoya iade edilecek

  Demirtaş'ın manifestosunda gençler ve kadınlar için de vaadler ön plna açıktı. Her gence aylık 500 TL'lik GençKart verileceği vaadinde bulunulan manifestoda "Kadınların eşit temsiliyetini güvence altına alacak eş başkanlık sistemini, siyasi partilerin bütün kademelerinde yasal hale getireceğiz" sözü verildi.

  Ekonomide ise 'Hakça Dağıtım Programı' öneriliyor ve şu vaatler sıralanıyor:

  • Yoksullara; su, elektrik ve doğalgazı ihtiyaç sınırına kadar ücretsiz hale getirilecek
  • Asgari ücreti ve en düşük emekli geliri 3000 TL yapılacak
  • Tüm işsizlere şartsız, süresiz en az 1000 TL maaş bağlanacak
  • Kamu emekçilerine 1000 TL zam yapılacak
  • 50.000 TL’ye kadar banka borçlarının faizlerini silerek yeniden yapılandırılacak

  "Şiddet ve çatışmayı onurlu bir barışla sonlandıracağız"

  Manifestoda Kürt sorununun 'çözümü' için de öneriler yer alıyor. "Kürt sorununu biz çözeriz" vurgusu yapılırken, "Kürtlerin sorunlarının barışçıl çözümünü, dağların da cezaevlerinin de boşalmasını ve anaların gözyaşlarının dinmesini sağlayacağız. Kürt sorununu şiddet alanının dışına çıkararak, şiddeti ve çatışmayı onurlu bir barışla sonlandıracağız." vaadinde bulunuluyor.

  Demirtaş 10 gün önce,tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi'nden avukatları aracılığıyla BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlamıştı.

 9. Deniz kaplumbağasının midesinden plastik oyuncak çıktı

  Deniz kaplumbağası

  Muğla'nın Dalaman ilçesinde, sahilde ölü bulunan deniz kaplumbağasının midesinden midesinden plastik oyuncak ve düdük çıktı.

  Vatandaşların uyarısıyla Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) ekibi ölü bulunan deniz kaplumbağasının otopsisini yaptırdı. 42 kilogram ağırlığında ve 60 cm boyundaki deniz kaplumbağasının midesinde düdük ve plastik oyuncak çıktı.

  DEKAMER, twitter hesabından kaplumbağanın midesinden çıkanların fotoğrafını paylaşarak "Bu oyuncak ve düdük sürpriz yumurtadan değil, bugün ölü bir deniz kaplumbağasının midesinden çıktı. Plastik atıklar yaban hayatını öldürüyor, lütfen atıklarımızı doğaya atmayalım" mesajını verdi.

  DEKAMER Müdürü ve Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska, "Caretta carettaların yaşam mücadelesinde karşılaştığı en büyük sorunlardan birisi denizlere atılan plastik atıklar. Plastik atıklar, yaban hayatını öldürüyor. Bu nedenle birçok canlı boğularak ya da farklı nedenlerle yaşamını yitiriyor. Bu canlıları korumak için tüm bireylere büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Bu plastik oyuncak ve düdük bugün ölü bir deniz kaplumbağasının midesinden çıktı. Plastik atıklar, denizleri kirletiyor ve canlı hayatını tehdit ediyor. Doğaya karşı daha duyarlı olmalıyız" dedi.

 10. Erzurum'da kaza: 5 ölü, 10 yaralı

  Erzurum'da kaza

  Erzurum'un Çat ilçesine bağlı Parmaksız köyü yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 1'i çocuk 5 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi de yaralandı.

  Kazada, panelvan tipi araç ile otomobil çarpıştı. Kazanın ardından bölgeye çok sayıda AFAD, itfaiye, sağlık ve jandarma ekipleri sevk edilirken, araçlarda sıkışan yaralıların kurtarılması için büyük çaba harcandı. Yaralılar Erzurum'daki hastanelerde tedavi altına alındı.

  Erzurum'da kaza
 11. Cari açık beklentilerin üzerinde çıktı

  Cari açık

  Türkiye'de cari açık Mart ayında beklentilerinin üzerinde geldi. Cari işlemler açığı, 2017 yılının yılının mart ayına göre 1 milyar 695 milyon dolar artarak 4 milyar 812 milyon oldu.

  2018 Mart ayı cari açık beklentisi 4.15 milyar dolardı.

  Cari açık, ocak-mart döneminde 16.4 milyar dolar olarak gerçekleşirken, on iki aylık cari işlemler açığı 55 milyar 380 milyon dolar olarak gerçekleşti.