Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

  1. Dolar kurunun 4.5 seviyesi ile rekor kırması üzerine Merkez Bankası'ndan "Gereken adımlar atılacaktır." açıklaması yapıldı.
  2. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere AKP Genel Merkezi'ne geldi.
  3. Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Yosef Levi Sfari'den ülkesine dönmesini istedi
  4. Oyuncu Barış Atay, gözaltına alındı

Canlı anlatım

time_stated_uk

Türkiye'de 16 Mayıs 2018 tarihinde yaşanan önemli gelişmeleri canlı anlatım sayfamızda aktardık

İzmir Atatürk Lisesi'ndeki 'İzmir Marşı krizi' ile ilgili okul müdürü hakkında soruşturma başlatıldı

İzmir Atatürk Lisesi'ndeki 'İzmir Marşı krizi'

İzmir Atatürk Lisesi'nin mezuniyet töreninde öğrencilerin, "İzmir Marşı"nı söylemesini engelleyen okul müdürü Selamettin Demirhan hakkında idari soruşturma başlatıldı.

Söz konusu olayla ilgili Doğan Haber Ajansı'nın abonelerine servis ettiği cep telefonu kaydında okul müdürünün, "Bu okulun bahçesinde yalnızca Atatürk Lisesi marşı çalınır." dediği duyuluyor.

Marş krizi ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'nca müfettiş görevlendirildiği, olayın araştırılacağı belirtildi.

Öte yandan Atatürk Lisesi Mezunları Derneği üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişi, bugün okulun giriş kapısında bir araya gelerek, İzmir Marşı'nı okudu.

Katılanların çoğu, ellerinde Atatürk resimli Türk bayrağı taşıdı. Bazı kadınların Atatürk resimli tişört giyip, kalpak taktığı da görüldü.

CHP İzmir İl teşkilatı ve İzmir milletvekillerinin de katıldığı protestoda konuşan Mezunlar Derneği Başkanı Murat Saraç, "Bu, kişisel hatalardan kaynaklanan değil; zihniyet sorunudur. Bu yöndeki tavrımızın net ve kesin olduğunu tüm kamuoyuna bildiririz." açıklamasını yaptı.

HDP Diyarbakır'da "Kadın Seçim Bürosu" açtı

Hatice Kamer

BBC Türkçe

Diyarbakır Kadın Seçim Bürosu
BBC

HDP Diyarbakır'da Kadınlar için seçim bürosu açtı Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesinde "Kadın Seçim Bürosu" açtı.

HDP Milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Dilan Dirayet Taşdemir'in açılışını yaptığı seçim bürosuna mahalleden kadınların ilgisi yüksekti.

Açılışı konuşması yapan Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, seçimin kadınlar için önemine değindi ve şunları söyledi.

Üç yıldır özellikle kadın çalışmaları yapan birçok merkezimiz kapatıldı, büyük bir faşizm ile karşı karşıyayız. Biz Taybet Ana'yı, şehirlerimizin yıkılmasını, irademizin kayyumlar eliyle gasp edilmesini unutmayacağız. Evde, iş hayatında, sokakta, zindanda kadınlara yapılan şiddeti, tacizi unutmayacağız. Bu şiddet politikaları AKP iktidarının ürünü. Ama hiçbir yerde bu zulüm politikalarına boyun eğmedik. Haziran ruhu ve coşkusuyla sandığa gidip oylarımızla faşizme cevap vermenin zamanıdır. Faşizm kadınların iradesi ve mücadelesi ile yenilecektir"

HDP, Bağlar ve Yenişehir ilçelerinde de birer kadın seçim bürosu açacak. ​

Son dakikaBarış Atay yeniden emniyete götürüldü

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek bu sabah gözaltına alınan ve sonrasında adliyeye sevk edilen oyuncu Barış Atay, yeniden emniyete götürüldü.

Doğan Haber Ajansı, Atay'ın cep telefonunun incelememiş olması nedeniyle yeniden emniyete götürüldüğünü bildirdi.

Barış Atay'ın gözaltı süresinin bir gün daha uzatıldığı bildiriliyor.

Atay hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlamasıyla soruşturma başlatıldığı belirtiliyordu.

Deniz Baykal fizik tedavi hastanesine nakledildi

Deniz Baykal
Getty Images

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim Araştırma Hastanesi'ne nakledildi.

Gata'da tedavi gören Baykal’ın nakil işlemi ile ilgili Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgi notu şu şekilde:

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görmekte olan Deniz Baykal, 16 Mayıs 2018 tarihinde Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim Araştırma Hastanesine nakledilmiştir. Bundan sonraki tedavisi ile ilgili olarak Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzman hekimler tarafından ilk muayenesi yapılan Baykal için detaylı fizik tedavi ve rehabilitasyon programı planlanmıştır. İzlenecek tıbbi süreç ve alınan güvenlik tedbirleri hakkında hasta yakınları bilgilendirilmiştir. Baykal’ın genel sağlık durumu iyidir."

Selahattin Demirtaş'ın mesajını eşi Başak Demirtaş paylaştı: Akşam mitingi var

View more on twitter

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, Silivri cezaevindeki görüşme sonrası Twitter hesabından bir mesaj paylaştı.

Başak Demirtaş, "Cumhurbaşkanı adayımız herkese selam söyledi. Akşam mitingi var, hepimizi temsilen bir kişi katılıyor :) mesajına ek olarak bir de video paylaştı.

Demirtaş cezaevinde HDP Hakkari Milletvekili AbdullahZeydan ile birlikte kalıyor.

Barış Atay adliyeye sevkedildi

Barış Atay
BBC

Gözaltına alınan oyuncu Barış Atay, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Atay hakkında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçunu işlediği iddiasıyla işlem yapıldığı öğrenildi.

Atay Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi.

Filistin'deki yaralıların Türkiye'ye getirilmesi için izin alınamadı

Yaralı bir Filistinli
EPA

Sağlık Bakanı Bekir Bozdağ, Gazze'de İsrail askerlerinin açtığı ateşte yaralanan Filistinlilerin Türkiye'ye getirilmesi için Mısır ve İsrail'den izin alamadıklarını açıkladı.

Gazze'ye uygulanan ambargolar nedeniyle Türkiye'nin Mısır ya da İsrail'e uçak indirerek yaralıları bu ülkelerden alması gerekiyor.

Bozdağ "İsrail'e ya da Mısır'daki havaalanlarına uçak indirmemiz lazım. Her iki ülke de şu ana kadar bu inişlere izin vermediler" dedi.

Bozdağ yaralıların alınması konusunu Dünya Sağlık Örgütü Başkanı ve Avrupa Bölge Başkanı’yla görüştüklerini söyledi.

Gazze’nin normal zamanda bile hastalarına bakabilecek imkanlardan yoksun kalabilen bir yer olduğunu söyleyen Akdağ, Filistin’de olanların, İsrail’in canice tutumunun kendilerini üzdüğünü belirtti.

Merak Akşener: Yorgun şoförün direksiyon başında oturma ısrarı sorumsuzluktur

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Merak Akşener partisinin genel merkezinde ekonomik gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu:

Akşener'den Erdoğan'a tepki

Dolar aldı başını gidiyor, ülkemizin durumu, uçuruma yuvarlanacak bir otobüse benziyor. Ve maalesef, hepimizin içinde olduğu o otobüsün direksiyonunda da, yorgun bir şoför var. Yorgun şoförün direksiyon başında oturma ısrarı sorumsuzluktur. O yorgun şoför, Londra'da, yine sorumsuz, sorumluluktan uzak bir konuşma yaptı. Direksiyon o yorgun şoförün elinden alınmazsa, ülkemizin o otobüsün içinden canlı çıkma ihtimali yoktur. Türk Lirası, yılbaşından bu yana, yüzde 12 değer kaybetmiş. Krizdeki Arjantin Peso'sundan sonra, en fazla değer kaybeden para birimine sahibiz. Gecen Eylül ayında, 3.40 olan dolar, bugün neredeyse 4.5 Lira. Eğer, bir şeyler yapılmazsa, çok yakında 5 lira olacak"

Son dakikaReuters: Merkez Bankası Başkanı'nın ziyareti İran ile ticarete ilişkin

Reuters haber ajansı, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldiği görüşmenin "İranlı yetkililerle yerel para cinsinden ticarete ilişkin gerçekleştiğini" bildirdi.

Toplantıya İran Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Mahmud Vaizi de katıldı.

Reuters haberini bir Türk yetkiliye dayandırdı.

AKP Genel Merkez binasında gerçekleşen görüşmenin, doların 4.5 seviyesine çıkması ile ilişkili olduğuna dair değerlendirmeler Türk medyasında yer aldı.

Mehmet Şimşek: Kurallara dayalı piyasa ekonomisi gelecek için tek makul seçenektir

View more on twitter

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Kurallara dayalı piyasa ekonomisi gelecek için tek makul seçenektir." dedi.Twitter hesabından Bloomberg Televizyonu Türkiye Bürosu Şefi Benjamin Harvey'nin paylaşımına yanıt veren Şimşek şunları kaydetti:

Sonunda politik pragmatizmin üstün geleceğini umuyor ve buna inanıyorum. Kurallara dayalı piyasa ekonomisi gelecek için tek makul seçenektir; bu bağlamda, sağlam ve ihtiyatlı bir politik çerçeveye bağlıyız. Para politikası ve mali politika seçimlerden sonra büyük ihtimalle çok daha gelişecektir."

Son dakikaMerkez Bankası Başkanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere AKP Genel Merkezi'ne geldi.

Merkez Bankası'ndan bu görüşme öncesi yapılan açıklamada, "Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır." mesajı verilmişti.

Dolar bugün rekor kırarak 4.5 seviyesine ulaşmıştı.

Merkez Bankası'nın "gerekli adımlar atılacaktır." açıklaması sonrası dolar kuru seviyesi yeniden 4.5 seviyesinin altına indi.

Salih Mirzabeyoğlu 68 yaşında hayatını kaybetti

Salih Mirzabeyoğlu
DHA

Salih Mirzabeyoğlu 68 yaşında hayatını kaybetti.

Beyin kanaması geçirdikten sonra 4 Mayıs'ta hastaneye kaldırılan Erdiş (68), Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne nakledilmişti.

Yaşam destek ünitesine bağlı olan Erdiş, hayatını kaybetti.

Gerçek adı Salih İzzet Erdiş olan Mirzabeyoğlu, 28 Şubat döneminde 'Anayasal düzeni silah zoru ile değiştirmeye teşebbüs etmek' suçlamasıyla İBDA-C davasında yargılanmış, müebbet hapis cezası nedeniyle 16 yıl cezaevinde kaldıktan sonra yeniden yargılanıp 2016'da beraat etmişti.

Son dakikaMerkez Bankası: Sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir

Merkez Bankası
DHA

Merkez Bankası döviz kurundaki artışın ardından bir açıklama yaparak "sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir." mesajını verdi.

Piyasa Gelişmelerine İlişkin Basın Duyurusu başlıklı açıklama şu şekilde:

Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Cenk Tosun'un yeni hocası 'Marco Silva olabilir'

Sam Allerdyce
Getty Images

Türk Milli Takımı'nın futbolcusu Cenk Tosun'un da formasını giydiği Everton kulübü, çalıştırıcısı Sam Allerdyce ile yollarını ayırdı.

BBC Spor servisinin haberine göre Allerdyce'ın yerine geçmeye en büyük aday Hull City ve Watford takımlarını çalıştıran Marco Silva.

40 yaşındaki Portekizli çalıştırıcının, Everton kulübünün sahibi Farhad Moshiri'nin ilk tercihi olduğu belirtiliyor.

Allerdyce, Liverpool şehrinin mavi beyazlı kulübünün taraftarlarınca, yönetimi nedeniyle sert şekilde eleştiriliyordu.

Everton kulübünden ayrılığa ilişkin yapılan açıklamada kararın "uzun dönem planları" gereğince alındığı ifade edildi.

Son dakikaDolar 4.5007 lira ile yeni tarihi rekoruna ulaştı

Ekonomistler dün yeniden yükseliş trendine geçen dolar kurunun bu artışında küresel etkilerin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın para politikasına ilişkin mesajlarının da etkili olduğunu değerlendiriyor.

Doların yanında euro da 5.28'den 5.32'ye yükselerek rekor yeniledi.

Sterlin ise 6.06 seviyesinden işlem görüyor.

Merkel, Erdoğan ve iki futbolcunun buluşmasını değerlendirdi: Yanlış anlamaya davet çıkaracak bir durum

Merkel ve Özil aynı karede
Getty Images

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman Milli Takımı oyuncuları İlkay Gündoğan ve Mesut Özil'in, Londra'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmesini eleştirdi ve "yanlış anlamaya davet çıkaracak" bir durum değerlendirmesini yaptı.

Deutche Welle Türkçe'nin açıklamalarını derlediğini Merkel, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, "rol model milli takım oyuncularının" Erdoğan ile buluşmasının "soru işaretleri yaratan ve yanlış anlamaya davet çıkaracak" bir durum olduğunu belirtti.

Almanya Milli Takım çalıştırıcılarından Oliver Bierhoff da konu ile ilgili Alman spor basınının sorularını yanıtlarken iki oyuncunun yaptıkları hareketin etkisinin farkında olmadığını kaydetti.

Bierhoff, Dünya Kupası öncesi oyuncuların uyarılığ uyarılmayacağına ilişkin soruya ise, "Bu talihsiz durum olmadan önce bile oyuncuların bu durumun ciddiyetinin farkında olması gerekiyordu. Ama evet önceden uyarma yoluna da gidebilirdik" yanıtını verdi.

Akdağ: Afrin'i Esad yönetimine geri vermeyeceğiz

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ
Die Welt

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Alman Die Welt gazetesinde yayımlanan röportajında "Afrin'i Esad yönetimine geri vermeyeceklerini" açıkladı.

Deutche Welle Türkçe'nin açıklamalarını derlediği Akdağ, mülakatta bu konuyla ilgili "tek amaçlarının YPG gibi terörist Kürt grupları karşısında Türkiye'nin güvenliğini korumak ve bölgeyi en kısa sürede Suriye halkına geri vermek" olduğunu söyledi.

Akdağ'ın Alman gazetesine yaptığı açıklamalar arasında Avrupa Birliği başlığı da öne çıktı.

Recep Akdağ, "AB'nin genişleme konusunda adaletsiz davrandığını" da savunarak, Cumhuriyetin 100'üncü yılının kutlanacağı "2023 yılına kadar AB'ye girmek Türkiye'nin net hedefidir" ifadesini kullandı.

#BarişAtay ve #BarişAtayYalnızDeğildir etiketleri TT oldu

Oyuncu Barış Atay'ın gözaltına alınması sonrası Twitter'da konu ile ilgili çok sayıda paylaşım yapılıyor.

#BarişAtay ve #BarişAtayYalnızDeğildir etiketleri Türkiye Trendleri listesinin zirvesine yerleşmiş durumda.

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

Oyuncu Barış Atay gözaltına alındı

BARIS ATAY
BBC

Oyuncu Barış Atay, İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı.

DHA'nın haberine göre, Atay'ın hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında gözaltı kararı verildi.

Atay'ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle gözaltına alındığı öne sürüldü. Atay ifadesi alınmak üzere Vatan Caddesi'ndeki Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Avukat Efkan Bolaç da Twitter hesabından oyuncu Barış Atay'ın gözaltına alındığını duyurdu.

Bolaç, "Nihayet Barış Atay'ı gözaltına aldırmayı başardılar. Birilerine yargılanacaksın demek veya affetmiyorum demek ne zamandır suç oldu?" diye yazdı.

View more on twitter

Bolaç Evrensel gazetesine yaptığı açıklamada, Atay'ın gözaltı nedeninin söylenmediğini ancak son günlerde yaşanan tartışmalar nedeniyle gözaltına alınmış olması ihtimalinin yüksek olduğunu ve evinde arama yapılmadığını belirtti.

Atay, Soma'da bir madenciyi tekmelerken fotoğrafı çekilen Başbakanlık Danışmanı Yusuf Yerkel'in özür mesajının ardından Twitter'dan "Hepiniz ağlayarak özür dileyeceksiniz. O gün geldiğinde; affedeni, acıyanı, yargılamaktan vazgeçeni de unutmayacağız! Yok öyle 'torunlarla emeklilik, hepimiz kardeşiz, kavga istemiyoruz' falan. Her şey yeni başlıyor. Bu ülkeye, insanına yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz" diye yazmıştı.

View more on twitter

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan da Atay'ın bu mesajının ardından dünkü yazısında İYİ Parti Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener ve CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'ye çağrı yapmış, ve"Sayın Muharrem İnce! Sayın Meral Akşener! Lütfen bu adama haddini bildiriniz!" diye yazmıştı.

Atay da Hakan'a verdiği yanıtta "Sen de yargılanacaksın Ahmet Hakan" demişti.

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in İstanbul Başkonsolosu'nun ülkesine dönmesini istedi

DISISLERI
DHA

Dışişleri Bakanlığı'nın İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Yosef Levi Sfari'den bir süreliğine ülkesine dönmesini istediği bildirildi.

AA'nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, Sfari'nin İsrail'in ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto eden Filistinlilere yönelik müdahalesi sonucunda 62 kişinin yaşamını kaybetmesinin ardından yaşanan gelişmeler nedeniyle dönmesinin istendiği ifade edildi.

Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu da dün İsrail Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmış ve bir süreliğine Türkiye'ye dönmesi istenmişti.

Türkiye'nin İsrail nezdindeki büyükelçiliği Tel Aviv'de bulunuyor. Ancak Türkiye'nin Kudüs'teki temsilciliği başkonsolosluk olsa da Filistin nezdindeki ilişkileri yürüten buradaki temsil büyükelçilik düzeyinde bulunuyor.

Türkiye'de 16 Mayıs 2018 gününün önemli gelişmelerini canlı anlatım sayfamızda aktarıyoruz.