Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Merkez Bankası TL uzlaşmalı döviz satım ihale takvimi güncelledi

  Merkez Bankası

  Merkez Bankası 2018 yılının ikinci çeyreğinde TL uzlaşmalı döviz satım ihaleleriyle ilgili yeni bir takvim yayımladı. Bankanın web sitesinden yapılan açıklamada "İhaleler yoluyla oluşacak vadeli döviz satım pozisyon tutarı mevcut 6,15 milyar ABD dolarından 8 milyar ABD dolarına ulaşabilecektir. 2018 yılı boyunca vadeli döviz satım pozisyon tutarının ulaşabileceği üst sınır 10 milyar ABD doları olarak belirlenmiştir" denildi.

  Merkez Bankası'nın bu adımı ne anlama geliyor? Bankanın blogunda şu şekilde tarif ediliyor: “Vadeli döviz alım-satım işlemleri, bir para biriminin diğer bir para birimi karşısında önceden belirlenmiş bir vade sonunda gelecekteki değerini bugün itibarıyla üzerinde anlaşılan fiyattan alma veya satma yükümlülüğü getiren bir türev üründür. Merkez Bankası bu işlemlerde döviz satım pozisyonunda olurken, ihaleyi kazanan bankalar ise döviz alım pozisyonu taşıyacaktır"

 2. Arda Turan'ın cezası 10 maça düşürüldü

  Arda Turan

  Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Medipol Başakşehir'in futbolcusu Arda Turan'ın cezasını 16 maçtan 10 maça düşürdü.

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) futbolcuya 39 bin TL de para cezası kesmişti, Tahkim Kurulu para cezasında indirime gitmedi.

  31 yaşındaki futbolcu Spor Toto Süper Lig'in 32. haftasında Medipol Başakşehir'in Sivasspor'la 1-1 berabere kaldığı maçta, hakem Yaşal Kemal Uğur ve yardımcı hakem Erdinç Sezertam'a yönelik fiziki müdahalesi nedeniyle kırmızı kartla oyundan atılmıştı.

 3. Ankara'daki barut fabrikasında patlama

  Ankara

  Doğan Haber Ajansı, Ankara’nın Elmadağ ilçesinde bulunan Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda patlama meydana geldiğini duyurdu. Patlamada 1 işçi hayatını kaybetti, 3’ü ağır 6 işçi yaralandı.

 4. 2020 Şampiyonlar Ligi finali İstanbul'da

  Atatürk Olimpiyat Stadyumu

  Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), 2020 Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda oynanmasına karar verdi.

  Quote Message: Avrupa futbol ailesinin ve UEFA'nın Türkiye'ye duyduğu güven ve inancın güçlü bir göstergesi. from Yıldırım Demirören Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı
  Yıldırım DemirörenTürkiye Futbol Federasyonu Başkanı

  Şampiyonlar ligi finali 2005 yılında da Atatürk Oimpiyat Stadyumu'nda oynanmıştı. O finalde İngiltere'nin Liverpool ekibiyle İtalya'nın Milan takımı karşı karşıya gelmiş ve penaltılarla Liverpool kupayı kazanmıştı. Maçı İspanya Futbol Federasyonu'ndan Manuel Mejuto Gonzales yönetmişti.

  15 yıl sonra Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapacak İstanbul, daha önce 20 Mayıs 2009'daki Shakhtar Donetsk-Werder Bremen UEFA Kupası'nın son finaline ev sahipliği yaparken, 21 Haziran-13 Temmuz 2013 tarihleri arasında da FIFA U20 Dünya Kupası Türkiye'de düzenlenmiş ve İstanbul'daki finalde Fransa ile Uruguay karşı karşıya gelmişti.

 5. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim beyannamesini açıkladı: Dijital Türkiye’nin vakti geldi

  erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Spor Salonu’nda AKP’nin seçim vaatlerini açıkladı:

  • “Yeni dönemin ayırt edici vasıflarından olan dijitalleşmeye önem veriyoruz. Dijital Türkiye’nin vaktinin geldiğine inanıyoruz.
  • “Serbest piyasayı esas alan ekonomik yapımızı güçlendireceğiz.
  • “Gelir dağılımını iyileştirip bölgeler arası dengesizlikleri azaltacağız.
  • “Milli gelirden araştırma geliştirmeye ayırdığımız kaynaklarımızın payını yüzde 2’nin üzerine çıkarak ileri teknoloji üretimin hakim olduğu bir yapıya çıkaracağız.
  • “Mega projelerimizi birer birer hayata geçirmeyi sürdüreceğiz.
  • “Ülkemizi eğitim, sağlık, bilgi ve iletişim, enerji, savunma, lojistik ve ticarette dünyada söz sahibi olan bir ülke haline dönüştüreceğiz.
  • “Şehirlerimizi daha yaşanabilir bir niteliğe kavuşturacağız.
  • “AB başta olmak üzere bölgesel siyasi yapılarla ekonomik ve siyasi ilişkilerimizi daha da güçlendireceğiz.
  • “Seçimden sonra Cumhurbaşkanı’na bağlı olan kamu yönetimi baştan aşağı yenilenecek.
  • “İnsanların hayat tarzına duyduğumuz saygıyı sürdüreceğiz.
  • “Cemevlerine hukuki statü tanıyacağız.
  • “Yasaklarla ve yasakçı zihniyetle mücadelemizi artırarak devam edeceğiz.
  • “Yolsuzlukla mücadelemizi kararlıkla sürdüreceğiz.
  • “Ülkemiz nüfusunun gen haritasını çıkaracak ve kişisel tıp uygulamalarını geliştireceğiz.
  • “Hedefimiz günlük 4,3 doların altında bir harcama ile yaşamak zorunda kalan kimse bırakmamaktır."
 6. Reuters: Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya Londra'ya gidecek

  Reuters'ın haberine göre Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya haftaya yatırımcılarla görüşmek üzere Londra'ya gdiecek.

  Reuters'ın bir kaynağa dayandırdığı haberde gezinin 28-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleşeceği belirtildi.

  Erdoğan'ın Londra gezisinde Bloomberg'e verdiği röportajında ekonomi yönetimiyle ilgili söyledikleri Merkez Bankası'nın bağımsızlığı ile ilgili tartışma yaratmıştı.

  Çetinkaya (en solda) ve Şimşek (en sağda)
  Image caption: Çetinkaya (en solda) ve Şimşek (en sağda)
 7. Binali Yıldırım: Ekonomik istikrarı sağlayarak bu başarıyı elde ettik

  Yıldırım

  Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da AKP’nin seçim beyannamesi tanıtım etkinliğinde konuştu.

  Yıldırım, “AK Parti’nin kaderi Türkiye’nin kaderidir” dedi ve ekledi:

  “AK Parti adaleti, kalkınmayı, özgürlüğü, kardeşliği vazgeçilmez değerler kabul eden bir siyasetin adıdır.

  “16 yılı dolu dolu geçirdik, hem güven, hem istikrarı sağladık, hem ekonomik istikrarı sağlayarak bu başarıyı elde ettik.”

  Ankara Spor Salonu’ndaki etkinlikte konuşan Yıldırım, AKP’nin “kadın adaylara listelerinde en fazla yer veren parti” olduğunu da söyledi ve “AK Parti’ye de bu yakışır” dedi.

  600 kişilik aday listesinde 126 kadın aday gösteren AKP, bu alanda 137 kadın adayı bulunan CHP, 150'şer adayı bulunan İYİ Parti ve Vatan Partisi ile 220 kadın adayı bulunan HDP’nin ardından beşinci sırada bulunuyor.

 8. Demirtaş: 30 gün daha dişinizi sıkın

  Selahattin Demirtaş

  HDP'nin Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, dolar/TL kurundaki artışı Twitter'dan yaptığı açıklamayla yorumladı.

  Demirtaş kur artışı nedeniyle hükümeti eleştirirken, "Velev ki hükümetin iddia ettiği gibi dövizdeki artış dış mihrakların işi olsun. Peki ekonomiyi neden dış mihrakların oyun alanına dönüştürdünüz?" diye sordu.

  Demirtaş "Bu kaostan çıkış mümkündür. Seçimler bunun için bir fırsattır" diyerek şöyle devam etti:

  Quote Message: "Bu gidişatı ancak biz durdurabiliriz. Rantı, hırsızlığı, rüşveti ve israfı kesinlikle durduracağız. Bu ülkenin kaynaklarını yoksullara aktaracağız.Bakmayın öyle mesnetsiz suçlamalarla tutuklu olduğuma. Benim uluslararası toplumdaki itibarım, demokrasi ve insan haklarına olan samimi yaklaşımımdan kaynaklı saygınlığım, mevcut iktidardan kat be kat fazladır.Benim cumhurbaşkanı seçildiğim gün, Türkiye artık bütün dünyada saygın bir ülkedir. Bunun ekonomiye olumlu yansımasına hemen tanıklık edeceğiz. Bundan emin olabilirsiniz" from Selahattin Demirtaş HDP'nin cumhurbaşkanı adayı
  Selahattin DemirtaşHDP'nin cumhurbaşkanı adayı
 9. Bahçeli: Batarsak hep beraber batarız

  Devlet Bahçeli

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün akşam iftar yemeğinde bir araya geldiği gazetecilerin sorularını yanıtladı. Doğan Haber Ajansı'nın aktardığına göre Bahçeli, suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı'yı cezaevinde ziyaretinden dolar/TL kurundaki yükselişe kadar birçok konuda sorulara yanıt verdi. Bahçeli'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

  • (Kurdaki artış) Senaryo aynı. Aynı senaryo, hedefler farklı. Birisinde Ecevit'ti, şimdi Recep Tayyip Erdoğan. Eğer Deniz Baykal Allah sağlık versin görevde olsaydı hedef o olurdu.Dikkat etmek lazım. Bir şekliyle mevcut iktidarı, onun genel başkanı ve cumhurbaşkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a husumeti geliştirme noktasında bir çaba var. Batarsak hep beraber batarız.
  • Durup dururken Bülent Ecevit gibi çok değerli bir siyasi şahsiyeti Türkiye’de ne hale getirdiler, 2001 yılında. Bunu anlamak lazım.
  • Merkez Bankası bağımsız bir kurum olarak çalışır, öncelikli tedbirlerini alır. Buna da siyasiler kendi çıkarları için aşırı derece müdahalede ederlerse yazık ederler.
  • (Çakıcı’ya yaptığı ziyaret): Biz Alaaddin Bey ile beraber kader kurbanlarını da gündeme getiriyoruz. Alaattin Bey’in bir yönüyle vatan millet için verdiği mücadeleler var. Bilen bilir. Devleti yönetenler de bilir başkaları da bilir.
  • MHP'nin araştırmaları ve halkla yüz yüze yapılan temaslarla edindiğimiz bilgiler ışığında ifade ediyorum: Recep Tayyip Erdoğan birinci turda seçilir.
  • (Muharrem İnce’nin bisiklete binmesi): Yanlış anlamayın ama Cem Yılmaz ile yarışılmaz. Sanatının erbabı Cem Yılmaz’dır. Böyle para gönder, velespite (bisiklet) bin... Velespit pedal gücü ile çalışır. Öbürü aya gidiyor. Ne yapacağız? Muharrem İnce Bey toplumsal desteği sağlamak açısından değişik kavramlarla, birtakım yanlış yorumlanacak şeylerden uzak kalmalı.
 10. TÜSİAD: Merkez Bankası gerekli adımları bağımsız şekilde atabilmeli

  TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan

  Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi toplantısı Sabancı Center'da düzenlendi.

  Toplantının açılış konuşmasını Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, Dolar/TL kurunun dün 4.92'yi görmesinin ardından Merkez Bankası'nın yaptığı müdahalenin 'herkesi bir nebze rahatlattığını' söyledi.

  Özilhan, "Merkez Bankası tüm gerekli adımları bağımsız şekilde atabilmeli" diye konuştu.

  Özilhan'ın ardından bir konuşma yapan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ise “Tasarruf oranlarımız, iç talebe dayalı yüksek büyümemizi finanse etmekte yetersiz kalıyor. Dış borca bu nedenle bağımlıyız. Dış borç, kamu ya da özel sektör ayırt etmeden hepimiz için bir kur riski yaratıyor. Ülkemizin döviz ihtiyacının bir şekilde, tercihen uzun vadeli doğrudan yatırımlarla, bunların yetmediği durumda kısa vadeli, daha likit araçlarla karşılanması gerekiyor" dedi.

 11. Dolar/TL kuru 4,75 civarında seyrediyor

  Döviz bürosu, İstanbul

  Dolar/TL kuru Çarşamba günü Merkez Bankası'nın geç likidite penceresi faizini yüzde 13,5'ten yüzde 16,5'a yükseltmesinin ardından 4,57 seviyesine düşmüştü. Kur bu sabah 4,65'ün üzerinde güne başladı. Daha sonra 4.71 seviyesine ulaştı.

  Saat 14:00'ten sonra dolar/tl 4,75'in civarında işlem görüyor.

  Merkez Bankası'nın dün akşamki müdahalesi öncesi Dolar/TL kuru 4,92'ye ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

  TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı bu yıl içinde yüzde 20'yi geçerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kurdaki artışı "Ülkemizde kurda yaşanan kısmi dalgalanma kesinlikle Türkiye'nin ekonomik gerçekleriyle uyumlu değildir." sözleriyle yorumlamıştı.

  Quote Message: Kurdaki dalgalanma sadece ülkemizle ilgili değildir, küresel düzeyde yaşanan bir sorundur. Ortada üstesinden gelemeyeceğimiz bir sıkıntı da yoktur. Kısa vadede kurdaki dalgalanmanın önünü kesebilecek imkanlara da sahibiz" sözleriyle yorumlamıştı. from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı
 12. Siyasetçiler TL'deki değer kaybı ve faiz artışını nasıl yorumladı?

  Dolar

  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: AK Parti hiçbir zaman kabahati kendilerinde bulmuyor

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi: Merkez Bankası Başkanı istifa etmeli

  HDP Milletvekili Garo Paylan: Yine 'arkamdan iş çevirdiler' mi diyeceksiniz ›

  Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek: Dolar yasaklansın

 13. MHP'li Aycan: Cumhurbaşkanı para politikalarına müdahale etmese daha iyi olur

  Sefer Aycan

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Sefer Aycan, partilerinin ekonomi politikalarının hükümetle farklı olduğunu söyledi. Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesindeki iftar programında konuşan Aycan partilerinin hâlâ bir muhalefet partisi olduğunu söylerken "Dolar, dünya piyasalarında değer kazanıyor. ABD'nin para politikası değişti. Doları çekiyor ve faiz oranlarını yükseltti. Genel anlamda tabi bu doların dünyada değer kazanmasına sebep oldu ama bizim de yanlışlarımız var. Söylüyorum, Sayın Cumhurbaşkanını eleştirmek için söylemiyorum ama para politikalarına müdahale ediyor. Bence etmese daha iyi olur. Merkez Bankası'nın para politikalarına karışmamak lazım" dedi.