Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Öykü Altuntaş

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Yarın yeniden görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

 2. S&P: Türkiye döviz üzerindeki baskıyı önlemezse, mali durum hızla kötüleşir

  'Türkiye'nin durağan olan kredi notunu yeniden düşünebiliriz'

  sp

  Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), döviz üzerindeki baskı kalkmazsa Türkiye'de mali durumun hızla kötüleşeceği, durağan olan kredi notunun ise tekrar değerlendirebileceğini açıkladı.

  Reuters'a konuşan S&P analisti Frank Gill, liranın dolar karşısındaki değer kaybına ilişkin şunları söyledi:

  Quote Message: İş büyük oranda Merkez Bankası'nın ne yapacağını bağlı. Hükümetin önemli mali olanakları olduğu doğru ama eğer ekonomide sert bir düşüş olursa bu elbette talebin ciddi oranda zayıflamasıyla sonuçlanır. Bu da mali durumu hızlı etkiler."

  S&P Mayıs ayında Türkiye'nin kredi notunu 'bozulan mali disiplin ve yüksek enflasyon' gerekçesiyle BB seviyesinden BB-'ye düşürmüştü.

  Dolar /TL gün içinde 4,66 düzeyi de aşmış, sonra 4,64 seviyesine gerilemişti.

  View more on twitter
 3. 2 Yunan askerinin tutukluluk hali devam edecek

  yunan askerleri için protesto
  Image caption: Yunanistan'da iki askerin serbest bırakılması talebiyle düzenlenen gösterilerden biri.

  Edirne'de sınırı geçerken yakalanan iki Yunan askerinin tutukluluğunun devamına karar verildi.

  Yunan askerler, 1 Mart'ta Türk topraklarına geçip yakalanmış, iki gün sonra çıkarıldıkları mahkeme tutuklu yargılanmaları kararı almıştı.

  Teğmen Aggelos MitretodisileAstsubay Çavuş Dimitros Kouklatzis sınırı yanlışlıkla geçtiklerini söylemiş, Yunan yetkililer Türkiye'ye iki askeri serbest bırakmaları çağrısında bulunmuştu.

  Yunanistan: Türkiye AB yolunda samimiyse Yunan askerlerini serbest bırakmalı

 4. Bakanlık'tan tatlıcıların boykotu sonrası antep fıstığı fiyat artışına müdahale

  'Ölümü gösterip bizi sıtmaya razı ettiler'

  fındık

  Bazı illerde baklavacılar ve üretici şirketler antep fıstığı fiyatlarının 220 liraya çıkmasını, boykot yaparak protesto ediyor.

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, fiyatları 160 liraya düşürdüklerini söyleyerek tepkileri yumuşatmaya çalıştı. Esnafa da baklava fiyatlarını düşürmesi çağrısında bulundu.

  DHA'nın haberine göre, İzmir'de tatlıcılar, 17- 20 Mayıs günlerinde fıstıklı baklava üretmeyerek fiyatlara günlerdir tepki gösteriyor.

  İzmir Ticaret Odası (İZTO), fiyatların düşüşünü protestolara bağlarken, yeterli bulmuyor.

  Quote Message: Üretimi azaltıp fıstığa olan talebi düşürmek istiyoruz. Boykotla beraber fıstık fiyatlarında yaklaşık 50 liralık gerileme oldu. Şu an 160 lira civarında ama bu da yeterli değil. 120 liralara gelmesini istiyoruz. Ölümü gösterip bizi sıtmaya razı ettiler. Piyasa bu fiyatı yine kabul etmiyor. Adana ve Kırklareli gibi iller de önümüzdeki günlerde boykot yapacak" from Veysel Murat İZTO Meclis üyesi
  Veysel MuratİZTO Meclis üyesi
 5. Akşener: Yusuf Halaçoğlu hocamdır, ağabeyimdir

  Akşener, İYİ Parti kurucusu ve milletvekili olan Yusuf Halaçoğlu'nun sürpriz bir şekilde liste dışı kalmasına da değindi:

  Quote Message: Sayın Halaçoğlu benim öğretmenimdir, hocamdır, ağabeyimdir. Kayseri 1. sırayı istemedi, İzmir ya da Ankara’yı istedi. Genel başkan yardımcılarımızın altına onu koysak olmazdı. Dolayısıyla 'Beni affedin' dedi. Ben de saygı duydum."

  İYİ Parti milletvekili adayları: Listede MHP ve merkez sağ isimler var

 6. Akşener: Doların uçmasının bir sebebi Erdoğan'ın itibar kaybı

  Akşener

  İYİ Parti Genel Başkanı ve partinin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Antalya mitinginde konuşuyor:

  Quote Message: Doların uçmasının bir diğer sebebi de Erdoğan sayesinde Türkiye'nin itibar kaybetmesidir. İtibar kaybeden liderler, ülkelerine de itibar kaybettirirler. "
  Quote Message: Dolar neden uçup gidiyor? Yapılan ekonomik tercihler yüzünden. Ekonomiyi düzeltmenin yolu güvendir güven. Ekonomiyi siz eğer siyasetçinin emrine verirseniz Dolar olur 4.68. "
  Quote Message: Turizm Türkiye'nin en dindar sektörü oldu. Niye? Dua ediyorlar, 'Allah'ım sayın Erdoğan bir ülkeye fırça atmasın, turistler kesilmesin' diye. Yanlış şu: 'Ey Hollanda, Ey Almanya, Ey Rusya' dediniz, Antalya turizmini açlığa mahkum ettiniz."
  Quote Message: Devasa adalet sarayları yaptılar, içinde adalet yok. Ankara Şehir Hastanesinin sizin cebinizden çıkaracağı vergi yıllık 800 milyon lira. Yol yaptın, geçit, köprü yaptın, geçenden 5 lira, geçmeyenden 10 lira. Haramiler gibisin. Biz bunları yapacağız ama milletin olacak, yandaş müteahitin değil. "
 7. HDP Demirtaş hakkındaki tahliyenin reddi kararına itiraz etti

  Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına itiraz ederek bir üst mahkemeye başvuran HDP'liler basın açıklaması yaptı.

  HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, "Gerçekten Fetullahçı yapıyı çökertmek istiyorsanız onların hazırladıkları iddianamelerle Demirtaş'ı, halkın temsilcilerini neden hala içeride tutuyorsunuz?" sözleriyle karara tapki gösterdi.

  View more on twitter

  HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş: Tutuklu 12 FETÖ savcısının fezleke ve sahte delilleriyle halen tutukluyum

  HDP'nin bugünkü aday tanıtım toplantısında Demirtaş'ın şu mesajı okundu:

  Quote Message: Sizler en zor zamanda “Kral çıplak” demeyi başarmış olan halk temsilcilerisiniz. Faşizme karşı direnişin, dik duruşun sembollerisiniz. Her birinizin, bu değerli misyonu layıkıyla temsil edeceğinden kuşkum yoktur."
 8. İnce: Gülen'i ABD vermek istemiyor, Erdoğan almak istemiyor

  BOLU

  CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Bolu mitinginde konuştu:

  Quote Message: (Fetullah Gülen'in iadesi) ABD vermek istemiyor, Erdoğan almak istemiyor. Alırsa başına bela olacağını, eski ortaklık günlerini anlatacağını biliyor. Bank Asya'yı nasıl açtıklarını, kimleri nasıl vali yaptıklarını, 60 generali emekli edip kimi hava kuvvetleri komutanı yaptıklarını, tüm suçlarını anlatacak. Bu kardeş kavgası."
  Quote Message: (Cumhurbaşkanı Erdoğan) Manifesto açıkladı. 16 senedir iktidardasın, faizi, doları düşürememişsin, terörü bitirememişsin. Sen yapsan yapsan, iflas belgeni açıklarsın."
  Quote Message: Benim diploma sorunum yok. Onu ayın 28'inde Balıkesir'de açıklayacağım. Saray'ı var kral değil, uçağı var pilot değil, parası var helal değil."
  Quote Message: Gençler! 24'ünde sınava girecektiniz, şimdi kabine gireceksiniz. Dalga geçiyor sizinle. Sınav kimin için? Erdoğan için. Değişecekse, sınav tarihi değişmeyecek, seçim tarihi değişecek, seçim."
  Quote Message: Merkez Bankası Başkanı'nı CHP Genel Merkezi'ne çağırmayacağım. Ekonomi ile ilgili köşe başlarına bürokrat atarken işini iyi biliyor mu, ona bakacağız. TİSK'e, TOBB'a başkan kim olacakmış. Bana ne? Kim olursa onunla çalışırım."

  Muharrem İnce seçim manifestosunu açıkladı: Kuvvetler ayrılığına dayalı parlamenter rejim

 9. 'DenizBank ismi ve yönetimi aynı kalacak'

  DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, şirketin Birleşik Arap Emirlikleri'nin en büyük bankası Emirates NBD'ye satılması sonrası AA'ya konuştu.

  Ateş alıcı tarafın talebiyle yönetimin ve ismin aynı kalacağını söyledi.

 10. Gelişen ülke paraları yükselişte, lira tek değer kaybeden kur

  paralar

  Rekor tazeleyen Dolar/TL 4,65 düzeyinde seyrederken, gelişen diğer kurlar dolar karşısında yükseliş eğilimi gösteriyor.

  Lira bugün değer kaybeden tek gelişen kur oldu.

  Çin-ABD ticaret geriliminin geride kalması piyasaların gevşemesine gerekçe gösterildi.

  ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, dün Çin ile ticaret savaşının askıya alındığını açıklamıştı.

 11. Dolar/TL 4,64'ün üzerine çıktı, sterlin 6,25 lirayı aştı

  gbp

  Dolar/TL gün içinde üst üste rekor tazeleyerek 4,6445 seviyesine ulaşırken, sterlin de 6,25 lirayı aştı.

 12. İnce: Kamuda kriter sağcı-solcu, türbanlı-türbansız meselesi değil, liyakat olacak

  muharrem ince

  CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin Düzce mitinginde verdiği mesajlar:

  Quote Message: Kamuda asla sağcı-solcu, türbanlı-türbansız bunlara asla bakmayacağız. Kamuda yükselmenin temel kriteri liyakat olacak."
  Quote Message: Benim dönemimde TEOG'u kaldırın, Başakşehir maçına gidin gibi açıklamalar olmayacak.Halkın seçtiği belediye başkanına 'istifa et' baskısı olmayacak. Damadım bakan olmayacak. Oğlumun vakfı olmayacak. "
  Quote Message: Cumhurbaşkanı olayım, 1 günde dolar düşmezse ben ne olayım. Düşüşünü görecekler. Muharrem İnce'nin vaadi; demokrasi hukuk devleti, hedefimiz Avrupa Birliği'ne girmek."
 13. Sosyal medyada Dolar/TL'nin tırmanışı nasıl yorumlanıyor?

  View more on twitter
  View more on twitter
  Quote Message: Lira 4.62 dolara düşerek yeni rekorunu kırdı. Bugün lira, dolara karşı değer kaybeden tek büyük para birimi oldu."
  View more on twitter
  Quote Message: Nihayetinde Erdoğan'ın Londra'da faiz oranlarıyla ilgili yorumları kendisine yardımcı olmadı. Bunlardan vazgeçerek Merkez Bankası'nın bağımsızlığını vurgulamalı. TCMB da faizlerle ilgili adımlar atmalı."
 14. Dolar/TL 4,62 ile rekor tazeledi

  dolar

  Öğle öncesi işlemlerde düşüşe geçen dolar, 4,6227 liraya yükselerek rekor tazeledi.

  Euro 5,4620 lira ile, sterlin de 5,2282 lira ile rekor kırdı.

  Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası ve para politikası söylemlerinin, seçimler sonrası için belirsizliği artırdığı uyarısında bulunmuştu.

 15. Mavi Balina'dan sonra Mariam uyarısı

  mariam

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın talebiyle, Ortadoğu’daki gençler arasında yaygınlaşan “Mariam” oyununun erişimi engellendi.

  Habertürk'ün haberine göre, "oyunun kişisel bilgileri elde ettiği ve çocuklar üzerinde psikolojik tehlike doğurduğu" kaygıları gerekçe gösterildi.

  Türkiye'de "intihar oyunu" Mavi Balina, 140'tan fazla gencin intiharıyla bağdaştırılmış, yetkililer aileleri uyarmıştı.

  UNICEF'ten anne babalara tavsiyeler: Çocuklarınızı intihar oyunu Mavi Balina'dan nasıl korursunuz?

 16. Demirtaş'ın tahliye talebine ret kararının gerekçesi

  demirtaş
  Image caption: Selahattin Demirtaş'ın cezaevinde çekilen fotoğraflarını HDP paylaşmıştı.

  Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın tahliyesine ret kararı için "tedbirde ölçülülük bulunması ve adli kontrol hükümlerinin de yetersiz kalacağı" gerekçe gösterildi.

  DHA'nın haberine göre, bir hakim tahliye yönünde oy kullanarak, Demirtaş'ın adaylığını hatırlattı:

  Quote Message: Seçilmiş milletvekillerinin yasama faaliyetlerini yerine getirmelerini engelleyecek ölçüsüz müdahaleler halk iradesiyle oluşan siyasal temsil yetkisini ortadan kaldıracak, seçmen iradesinin parlamentoya yansımasını önleyecektir."

  "Olay tutanakları, deliller, tanık beyanına dayanan kuvvetli suç şüphesinin varlığı ve tutuklama nedeni olarak öngörülen katalog suçlara" dikkat çekilen gerekçeli kararda, Demirtaş'ın adli makamların huzuruna kendiliğinden gitmeyi reddetmesi ve savunmasını tamamlamamış olması sebep gösterildi:

  HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş: Tutuklu 12 FETÖ savcısının fezleke ve sahte delilleriyle halen tutukluyum

 17. CHP aday tanıtım toplantısı ertelendi

  CHP, 24 Mayıs Perşembe yapacağı aday tanıtım toplantısını, aynı gün AKP'nin tanıtım toplantısı olacağı gerekçesiyle 26 Mayıs Cumartesi gününe aldı.

  Parti, seçim bildirgesini de aynı gün açıklayacak.

 18. AKP aday listesinde yer almayan Mehmet Şimşek'ten açıklama

  AKP'nin milletvekili aday listesinde yer almayan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Twitter'dan bir açıklama yaptı.

  View more on twitter
 19. Fitch: Erdoğan'ın sözleri seçimler sonrası para politikalarına dair belirsizliği artırıyor

  fitch

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "para politikasında daha fazla söz sahibi olacağı" yönündeki açıklamalarını yorumladı.

  Fitch'in açıklamasında "Erdoğan'ın sözleri 24 Haziran erken seçimleri sonrası olası politikalarına ilişkin belirtsizliği artırıyor" ifadeleri yer aldı.

  Merkez Bankası'nın bağımsızlığının azalmasının Türkiye'nin kredi profili üzerindeki baskıyı artıracağı belirtilen açıklama, şöyle devam etti:

  Quote Message: Bu durum denge denetleme ile kurumların bağımsızlığı üzerinde geçtiğimiz yıllarda görülen aşınmayı güçlendirecektir. Bu, Türkiye'nin kredi notunun 2017 yılının başında BB+'ya düşürülmesiyle sonuçlanmıştı.

  Bloomberg'e verdiği röportajda Erdoğan, Merkez Bankası'nın "yürütmenin başındaki cumhurbaşkanının verdiği sinyalleri bir kenara koyamayacağını" söylemişti.

  Ayrıntılar sayfamızda:

  Bloomberg: Erdoğan Türkiye'nin kredi notunu tehlikeye atıyor

 20. Akşener: Mitingimizi 10 saniye gösteren kanalda işten atılmalar oldu

  akşener

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin seçim mitingini "10 saniye gösteren bir kanalda" işten atılma olduğunu öne sürdü ancak kanalın ismini vermedi.

  Number1 televizyonuna konuşan Akşener şunları söyledi:

  Quote Message: Medyayı büyük sermayenin eline vermemek gerekiyor. 1994-1999 arasında büyük bir karartma yaşamıştık, şimdi de yaşıyoruz. Sermaye sahipleri korkuyorlar. İsmini vermeyeceğim bir kanalda mitingimiz 10 saniye gösterildi, gösteren kişiler işten atıldı. Ayıptır." from Meral Akşener İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı
  Meral AkşenerİYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı