Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Yeniden görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

 2. HDP'li Temelli: Cemevleri zaten ibadethane, sen onun hakkını gasp eden bir iktidarsın

  HDP'nin eş genel başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan, İstanbul'da ilçe seçim bürolarının açılışına katıldı.

  İkitelli Cemevi'nde yaptığı konuşmada Temelli AKP'nin cemevlerine yasal statü tanıma vaadini eleştirdi.

  View more on twitter
  View more on twitter

  Pervin Buldan ise yaptığı konuşmada "HDP baraj altında kalırsa tüm milletvekilleri AKP'ye geçecek" dedi ve oy seferberliği çağrısı yaptı.

  HDP mitingleri
 3. Fotoğraflarla: Meral Akşener'in Samsun mitingi

  iyi parti

  DHA, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Samsun'daki mitinginden şu fotoğrafları geçti:

  iyi parti mitingi
  iyi parti
  Akşener
  iyi parti
 4. Kılıçdaroğlu'nun duyurduğu Anadolu Kalkınma Kuşakları Projesi ne?

  Kılıçdaroğlu

  5 Kalkınma Kuşağı, "Anadolu'yu yeniden kalkındırma" hedefiyle belirlenen bölgelerden oluşuyor. Proje, CHP bildirgesinde öne çıkan ekonomik vaatlerden biri.

  Örneğin Doğu Kuşağı'nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da işsizlik ve göç sorununu çözme hedefiyle istihdam odaklı olacağı belirtiliyor.

  Güneş, Karadeniz, Marmara ve Mavi Batı kuşakları için de bölgenin sorunlarına göre hedefler belirlenmiş.

  Buralarda 400 kadar fabrika kurulacağı belirtiliyor.

  View more on twitter
  View more on twitter
 5. Demirtaş: Asgari ücret 3 bin TL olacak, iş cinayetleri bitecek, masum yurttaşlar cezaevine girmeyecek

  Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, seçim vaatlerini açıklamaya başladı.

  Demirtaş'ın başlıca tweetleri şöyle:

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 6. Dışişleri Bakanlığı: Almanya'nın HDP mitingine izin vermesi ikiyüzlülük

  Dışişleri Bakanlığı

  Bakanlık, HDP'nin Köln'de düzeleyeceği açık hava mitingine Almanya makamlarının izin vermesini kınayan yazılı bir açıklama yayınladı.

  Almanya'nın üçüncü ülke siyasetçilerinin seçim kampanyalarını yasaklarken HDP'ye izin vermesini "iki yüzlü bir yaklaşım" olarak niteleyen Bakanlık'ın açıklaması, şöyle devam etti:

  Quote Message: Terör örgütü PKK’nın sembolleri ve Almanya’daki uzantılarının katılımıyla gerçekleşen sözkonusu mitinge izin verilmesi, çifte standartın en son örneğini oluşturmaktadır. Şiddetle kınadığımız bu ikiyüzlü yaklaşım ne demokrasiyle ne terörle mücadeleyle ne de Türk-Alman ilişkilerinde normalleşme beklentileriyle bağdaşmaktadır."
 7. Erdoğan: Ey finans sektörü, bu manipülasyonların bedelini ağır ödersiniz

  Erdoğan
  Quote Message: Ey finans sektörü, eğer siz yatırımcımıza, girişimcimize bu tür oyunlar oynarsanız, bu tür manipülasyonlar yaparsanız bilesiniz ki bedelini ağır ödersiniz. Biz oynanan oyunu görüyoruz ve elimizdeki araçlarla bunun üzerine gidiyoruz. Yerli ve milli olmak demek önce kendi paramıza sahip çıkmak demektir. Milletimizden benim ricam dedikodulara itibar etmeyerek kendi paralarına sahip çıkmalarıdır." from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı
  View more on twitter
 8. Erdoğan: Dövizinizi TL'ye çevirin, bu oyunu bozalım

  erdoğan

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolar/TL kurundaki yükselişten 'faiz lobisini' sorumlu tuttu, vatandaşlara ellerindeki dövizleri TL'ye çevirme çağrısında bulundu.

  Quote Message: Bu ara birileri ülkemize çöreklendi, Gezi'de olduğu gibi. Faiz lobisi üzerimize yükleniyor. Boşuna yüklenmeyin, avucunuzu yalayacaksınız."
  Quote Message: Yastığının altında doları, avrosu olan kardeşlerim, sizler paralarınızı gidin TL'ye yatırın. Bu oyunu hep beraber bozacağız."
  Quote Message: Ekonomimiz geçen yıl 7,4 büyüdü. Ne kuru ya? Biz Soros'un falan kulu kölesi değiliz. Biz Allah'ın kuluyuz."

  Dolar/TL kurundaki yükseliş ekonomiyi nasıl etkiler?

  Erdoğan'dan İnce'ye: Önce bizim otomotiv ihracatımızı bir araştırsın

  Erdoğan konuşmasında CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'ye ve seçimlerin diğer adaylarına da yüklendi, onları "palavra atmakla" suçladı.

  Quote Message: Ana muhalefetin adayı çıkmış yerli otomobilden Kanal istanbul'a kadar ne kadar projemiz varsa 'Hepsini iptal edeceğiz' diyor. Sadece, onu da utanma pahasına, Atatürk Havalimanı'nın millet bahçesi haline gelmesine ses çıkaramıyor. Hiçbir şey vaat etmedikleri gibi yapılan ya da yapılacak olan işleri engellemekle seçim kazanacaklarını sanıyorlar."
  Quote Message: Bu kişinin (Muharrem İnce) cumhurbaşkanı seçilemeyeceğini en iyi onu aday gösteren biliyor. Aksi yönde bir ihtimal olsa zaten kendi aday olurdu."
  Quote Message: Benim için de '20 yıl geriden takip ediyor' diyor. Almanya'da da bir otomobil fabrikasını gezmiş. Sadece bizim otomotiv ihracatından elde ettiğimiz geliri bir araştırsın baksın. O bisiklete binmeye devam etsin. Kaç yıl geriden geliyor belli. O bisiklette de bazen sağa bazen sola gidiyor. Hayatları böyle bunların. "
  Quote Message: Bu ülkede kim yatırım yapacak milletim onu biliyor. Yatırım yapmadan istihdam olur mu? Onlar isteseler de istemeseler de biz, eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette adımları attık mı? Ulaşımda, enerjide adımları attık mı? Dış politikada güçlü iradeyi ortaya koyduk mu?"
 9. Cumhurbaşkanı Erdoğan: HDP'ye miting izni verenler bize müsaade etmiyor

  Erdoğan, Erzurum mitinginde konuşuyor

  erdogan

  Erzurum'daki mitinginde Erdoğan, Almanya'nın Köln şehrinde yapılması beklenen HDP mitingine izin verilirken partisi AKP'nin kampanya yapmasına izin verilmediğini söyleyerek Avrupa'ya tepki gösterdi.

  Quote Message: (Almanya'ya tepki) Avrupa'da PKK terör örgütünün, PYD'nin, YPG'nin ön kuvveti durumunda olan, HDP'ye miting yapma müsadesi veren yönetimler AK Parti'ye müsaade etmiyor. İsteseniz de, istemeseniz de, Bosna Hersek size yetti."
  Quote Message: Rusya ile doğalgaza yüzde 10.25 fiyat indirimi konusunda mutabakata vardık. 2 yılda aldığımız doğalgaz için ülkemize indirim farkı olarak 1 milyar dolar ödeme yapılacak."
  View more on twitter
 10. Akşener: Suriye'nin içine elini soktun, şimdi ağzından Afrin'i, Membiç'i duyan yok

  Quote Message: Önlerine gelene 'FETÖ'cü' diyorlar. Bir baktık damat FETÖ'cünün hası çıktı. Gittiğim her yerde açlığa mahkum edilmiş insanlar görüyorum. Çaycıyı, çorbacıyı suçla, ne kadar metal yorgunluğuna uğradığını düşündüğün belediye başkanı varsa aday yap, FETÖ'cülerin başı gibi görünenlerin çocuklarını milletvekili adayı yap... Hadi be oradan! Aynaya bak aynaya! "
  Quote Message: Ağzından artık Afrin'i, Membiç'i, Fırat Kalkanı'nı duyan yok. Yazıktır be yazık. Suriye'nin içine elini soktun, 4 milyon Suriyeli ülkemizde. Ama ben buradan söz veriyorum. Suriye ile meselemizi çözeceğiz ve Suriyelileri memleketlerine göndereceğiz. 2019'da ramazan ayında Suriye'de mülteci kardeşlerimizle birlikte iftar yapacağız. " from Meral Akşener İYİ Parti Cumhurbaşkanı adayı
  Meral AkşenerİYİ Parti Cumhurbaşkanı adayı
 11. İYİ Parti lideri Akşener: Vatan çocukları parasız, bakan çocukları trilyonlarla oynuyor

  Akşener

  İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener Samsun mitinginde büyük bir kalabalığa konuşuyor:

  Quote Message: 16 yıldır ekonomide istihdam, sanayi yerine inşaatı tercih etti, ülkeyi betona gömdü. Bugün dolar 4,71. 'Üst akıl' diyor. Kardeşim üst akıl kim? Söyle gereğini yapalım. Tarifle, gereğini yap, biz de senin yanında duralım. 'Yol, köprü, havalimanı yaptık' diyorlar, doğru. Yahu kardeşim bir tanesi devletin, milletin değil. Tamamının sahibi yandaş müteahhit."
  Quote Message: Kadınların, gençlerin bir iradesi var. Kadınlar 'Bıktık senden' diyor. Gençlere soruyorum, ceplerinde en fazla 10 lira ama bakan çocuklarının ceplerinde trilyonlar var. Vatan çocukları parasız, bakan çocukları trilyonlarla oynuyor"
  Quote Message: 14 millet malı şeker fabrikası peşkeş çekildi. Fabrikaları alanlara sesleniyorum: Sakın ola işçileri atmaya, fabrikaları kapatmaya kalkmayınız! Bu satışları iptal edeceğim."
  Quote Message: Rüşvet kötülüklerin anasıdır. Veren için de, alan için de öyle ağır kanunlar çıkaracağım ki el uzatanın eli yanacak."

  Erken seçim 2018 - İYİ Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener Guardian'a konuştu: Korkma sırası iktidardaki erkeklerde

 12. Bahçeli: Millet aklıyla Cumhur İttifakı'na can veriyoruz

  bahçeli

  MHP Genel Başkanı partisinin seçim beyannamesini açıklıyor.

  Quote Message: Millet aklıyla Cumhur İttifakı'na can veriyoruz. Safımız Türk milleti, yönümüz Türkiye ve Türk İslam dünyasıdır. Milletimiz Türk, devletimiz Türk!"
  Quote Message: Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi Türk milletinin eseridir. 16 Nisan'da (anayasa değişikliği referandumu) Evet diyen milletimiz, 24 Haziran'da da küresel şer odaklarına tutarlılık ve süreklilik dersi verecektir. Küresel baskı ve dayatmalarla sonuca gitmeyi umuyorlar. Ya olacağız ya da yok olacağız. Artık başka çaremiz kalmamıştır."
  Quote Message: Döviz kurunun yükselmesinden memnuniyet duyup bunu siyasi ranta çevirme hazırlığı içerisinde olan kim varsa alayı vatan hainidir. Türk milleti inen çıkan dolarla var olmadı, onsuz da bir şey kaybetmez”
  Quote Message: (İYİ Parti'ye geçen MHP'lilere) Pişmanlık yaşayan, hatasını anlayan her kardeşimle, ülküdaşımla kucaklaşmaya hazırım."
 13. Ankara Valiliği'nden Saadet Partililere saldırı sonrası açıklama

  Ankara Valiliği geceyi yoğun bakımda geçiren Saadet Partisi Milletvekili adayı Mehmet Fethi Öztürk için gözaltı kararı alındığını duyurdu.

  Valilik olayı Saadet Partililerin çıkardığını, Öztürk’ün kendisine ait tabanca ile havaya ateş açtığını öne sürdü.

  Öztürk hastanedeki tedavisinin tamamlanmasından sonra Adliyeye sevk edilecek.

 14. Saadet Partililere saldırı: 15 kişi darp edildi, biri yoğun bakımda 7 yaralı var

  Fundanur Öztürk

  BBC Türkçe, Ankara

  Ankara Konya yolu civarında gece saatlerinde bayraklama çalışması yapan Saadet Partililere saldırı düzenlendi.

  Saadet Partisi kaynaklarının aktardığına göre, başlarında MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya’nın olduğu MHP’liler tarafından gerçekleşen saldırıda 15 kişi darp edildi, 7 yaralı hastaneye kaldırıldı.

  Yaralanan arasında Ankara Milletvekili Adayı Mehmet Fethi Öztürk de yer alıyor.Sabaha dek yoğun bakımda bulunan Öztürk’ün tedavisi Gazi Hastanesi acil servisinde sürüyor.

  Tüm yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu da son edinilen bilgiler arasında.

  Saadet Partisi Ankara İl Seçim Karargah Başkanı Selim Aydın tarafından yapılan ilk açıklamaya göre; saldırıyı yaklaşık 30 MHP’li gerçekleştirdi ve polisler yaralılara müdahale etmek için gelen ambulansın 20 dakika olay yerinden ayrılmasına izin vermedi:

  Quote Message: MHP’li Mevlüt Karakaya ve ekibindeki arkadaşlar, bizim arkadaşların MHP pankartlarını yırttığı iddiasıyla arkadaşlarımızı darp etti. Olay şöyle gerçekleşiyor; Bizim arkadaşlarımız pankartları taşırken bir anda Devlet Bahçeli’nin makam arabası yanlarından geçiyor. "
  Quote Message: 5 dakika sonra bir ekip geliyor ve bizim arkadaşları dövüyorlar. Dövdükten sonra, ‘Ne oldu’ diye soruyorlar. Bizimkiler de ‘İndirmedik pankartlarınızı’ diyor. MHP’liler ‘Bu yerdeki pankartlar ne o zaman’ diye sorunca bizimkiler de Saadet Partisinin pankartları olduğunu söylüyor. Bunun üzerine MHP’liler de, ‘Yanlışlık oldu’ diyor.”

  Aydın’ın ifadeleri arasında, Saadet Partililerin ağızlarına silah dayandığı iddiası da yer alıyor:

  “Biz olay uzamasın diye arkadaşları götürmeye çalışırken bir anda 25-30 kişi gelip sorgusuz sualsiz bize vurdu. İnanın sayısını saymakla güçlük çektim. Öyle bir noktaya geldi ki silah çekip ağızlarımıza dayadılar.”

  “Öldüresiye darp edilen bizim arkadaşlar, gözaltına alınıp karakola götürülen de bizim arkadaşlar. Olay yerine gelen sağlıkçılar bile yaralılarımız için diyor ki, ‘Bu adamın durumu ağır, hastaneye götürülmesi’. Buna rağmen polisler, ‘Amir emri var gönderemeyiz’ diyor. İl Başkanımız Fatih Bey gelip ‘Siz ne yapıyorsunuz?’ dedikten 20 dakika sonra ambulansın gitmesine izin veriliyor.”

  MHP: Arkadaşlarımız meşru müdafaa hakkını kullandı

  MHP’den yapılan ilk açıklamaya göre ise olay Saadet Partililerin kendilerine saldırması sonrasında gerçekleşti.

  MHP Ankara İl Başkanı Turgay Baştuğ, Twitter hesabından yaptığı açıklamasında Saadet Partililerin MHP’lilere ateş ettiğini iddia etti:

  View more on twitter

  Henüz iki partinin de genel merkezlerinden konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

  Saadet Partisi Milletvekili adayı Mehmet Fethi Öztürk
  Image caption: Saadet Partisi Milletvekili adayı Mehmet Fethi Öztürk
 15. CHP aday listesi tanıtılıyor

  Kılıçdaroğlu seçim beyannamesini açıkladı.

  Beyannamede ekonomi, tarım ve eğitimle ilgili vaatler ön plandaydı. Ardından CHP'li adayların tanıtımına geçildi.

  Aday listesiyle ilgili ayrıntılar erken seçim dosyamızda:

 16. Kılıçdaroğlu: Kürt sorununu 4 yıl içinde çözeceğiz

  "Telefonla konuşurken korkuyorsan, bu ülkede diktatörlük vardır"

  chp toıplantısı
  Quote Message: (Kürt sorunu) 35-40 yıldır çözülemeyen bu sorunun tek sorumlusu siyasiler. Güvenlik güçlerini kimse suçlayamaz. Çözümün adresi TBMM'dir. Bu sorunu 4 yıl içinde çözeceğiz."
  Quote Message: Telefonla konuşurken korkuyorsan, bu ülkede diktatörlük vardır. OHAL kaldırılacak. Siyasi ahlak kanunu çıkacak. Yolsuzluk yapanın Meclis'te yeri yoktur."
  Quote Message: Cumhurbaşkanı dahil her bakan denetlenecek. Cumhurbaşkanı tarafsız olacak. Medya özgür, gazetecilerin tamamı da sendikalı olacak. Medya sahibi sadece gazetecilik/televizyonculuk yapacak. Barış akademisyenleri en kısa sürede üniversitelerine dönecek. TBMM'de gençlik ihtisas komisyonu kurularak gençler özgürleşecek."
  Quote Message: Bütün komşularımızla 1 yılda barışacağız. Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı'nı kuracağız. Filistinli vatandaşlara vizeyi kaldıracağız. Bizim onurumuzu zedeleyen Mavi Marmara anlaşmasını iptal edeceğiz."
  Quote Message: Asgari ücret net 2200 lira ve vergisiz olacak. En düşük emekli aylığı 1500 lira olacak. 4 milyon 210 bin kişiye istihdam yaratacağız."
 17. Kılıçdaroğlu: Üniversiteler baskıdan kurtulacak, öğrenciler yönetimde söz sahibi olacak

  Quote Message: Üniversitelerin bilimsel, mali özerkliği olacak, baskıdan kurtulacak. Öğrenciler üniversite yönetiminde söz ve karar sahibi olacak. Darbe kurumu olan YÖK'ü kaldıracağız. İnsan kaynakları bakanlığı kuracağız."
  Quote Message: 1 yıl içinde 180 bin öğretmeni atayacağız. Sözleşmeli öğretmen ayıbını kaldıracağız, öğretmen kadroludur. Hiçbir öğretmen yoksulluk sınırının altında maaş almayacak. Öğretmenler için ayrı kanun çıkaracağız. 24 Kasım öğretmenler gününde birer maaş ikramiye vereceğiz."
 18. Kılıçdaroğlu: Tarım teknolojileri liseleri kuracağız

  'Çiftçiyi yeniden milletin efendisi yapacağız'

  Quote Message: Tarımda kendine yeten bir Türkiye vardı, şimdi saman ithal ediyoruz. Türkiye'nin kurucu ayarlarına geri döneceğiz. Karadeniz'de fındık borsasını kuracağız, fiyatı Türkiye belirleyecek. 5 yıl içinde tüm kırsala 40 bin ziraat mühendisi, teknisyeni atayacağız. Tarım teknolojileri liseleri kuracağız."
  Quote Message: Sözümüz söz. Tarımda Türkiye'yi dünya lideri yapacağız. Borçları, faizleri silecek, sıfır faizli kredi vereceğiz."
  Quote Message: Tarım bakanının çiftçiden, mazottan haberi yok. Tarımla ilgisi yok. "
  View more on twitter
  Quote Message: Şeker fabrikalarını geri alacağız. Esnaf bakanlığı kuracağız. Anadolu'yu yeniden ayağa kaldırmak, Muharrem İnce'nin de Kılıçdaroğlu'nun da namus borcudur. 2 dev proje ile Anadolu'yu şaha kaldıracağız. "
 19. Kılıçdaroğlu: Türkiye tek adam rejimi değil demokrasi istiyor

  kılıçdaroğlu

  Kılıçdaroğlu seçim bildirgesini açıklıyor:

  Quote Message: Türkiye istibdat değil; hürriyet istiyor. Tek adam rejimi değil demokrasi istiyor. Mafya devleti değil, haktan yana devlet istiyor."
  Quote Message: En sorunlu alanlardan biri ekonomidir. TL'nin nasıl eridiğini hep birlikte gözlemliyoruz. Türkiye'yi nasıl lider yapacağız, eriyen TL ile mi? Çiftçi hayatından memnun değil, emekli, işçi, işsiz memnun değil. "
  Quote Message: Bu düzenden memnun olan tek sınıf var o da rantiye sınıfı. Türkiye ekonomisi büyük bir dönüşüme ihtiyaç duyuyor. Bu da planlamayla olur. Onların seçim bildirgesi ranta dönük, bizimki insana ve üretime dönük olacak."
  Quote Message: Türkiye'nin geleceğini planlamak için İnsani Gelişme Stratejileri ve Bilgi Politikaları kurumunu kuracağız. Bu kurumda Türkiye'nin sen saygın bilim insanları üniversitelerde bilgi üretecek, bir yandan da geleceği planlayacak. En parlak beyinlerimiz geleceği başka ülkelerde arıyor; yaşadığımız en büyük ayıplardan biri. "
  Quote Message: Vergi borcu olmayan KOBİ'lere, 1 yıl süreyle sıfır faizle kredi vereceğiz."
 20. Post update

  Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamıza hoşgeldiniz.

  24 Haziran erken seçimleri yaklaşırken yoğun bir Cumartesi bizi bekliyor.

  CHP ve MHP'nin aday tanıtım toplantıları bugün.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu birazdan partisinin seçim beyannamesini açıklayacak. CHP bildirgesinin sloganı, ‘Millet için geliyoruz’.

  MHP'nin toplantısı da partinin lideri Devlet Bahçeli'nin katılımıyla gerçekleşecek.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, Erzurum'da bir mitinge katılacak.