Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. Çavuşoğlu: Merkel Erdoğan'ı Berlin'e davet etti; DW'ye konuşan kaynaklar: Davet söz konusu değil
 2. Erdoğan'dan Pensilvanya iddiaları sonrası İnce hakkında suç duyurusu
 3. İnce: Kimi nasıl eleştireceğimi TRT'nin hadsiz yöneticilerinden mi öğreneceğim?
 4. Demirtaş’ın haftalık 10 dakika telefon görüşü hakkını TV’de kullanabilmesi için başvuru
 5. Diyarbakır’da 85 yaşındaki Pakize Hazar’ı ezen zırhlı aracın görüntüleri yayınlandı
 6. Tutuklu müzisyen Ezhel cezaevinden mektup yazdı: Kahrolsun sansür, yaşasın tam bağımsız rap!

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'de yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Yarın görüşmek dileğiyle.

 2. Muharrem İnce'den Erdoğan'a: Aç tazminat davası, ne yapayım?

  ince

  Artvin'in Borçka ilçesinde düzenlenen mitingde İnce, hakkında tazminat davası açan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "aç ne yapayım, açarsan aç, zaten Türkiye'de çay toplayan hâkimler var" sözleriyle yüklendi.

  Quote Message: Ona ’Parti kuruyorum, bana yardımcı ol' dediğini biliyorum. Kim söyledi sana Muharrem İnce? O yıllarda en yakınındaki kişi söyledi. 'Bitsin artık bu hasret’ dedi mi? ’Ne istediler de vermedik’ dedi mi? Türkiye’ye birlikte ihanet ederlerken gayet güzeldi. Ne zaman FETÖ bunlara ihanet etti, kardeş kavgası başladı. Senden korkacak halim yok. Doğruları söylemeye devam edeceğiz.
 3. #UberEngellenemez neden TT oldu?

  Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla yapılan yönetmelik değişikliğine göre, korsan taşımacılık yapan araç sahipleri taşımacılık belgelerini 2 yıl boyunca kullanamayacak. Bu, internet uygulamalarıyla hizmet veren araçları da kapsacak.

  Bu değişikliğin UBER'i de etkileyeceğini söyleyen bazı kullanıcılar Twitter'dan tepki gösterdi. Temel endişelerden biri, can güvenliği.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter

  Uber-Taksi gerilimi: Can güvenliği tehlikesi yaşıyoruz

 4. HDP'li Buldan: AYM Demirtaş için tahliye kararı vermezse, Saray'a bağlılığını ilan eder

  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Aydın’ın Nazilli ilçesinde konuştu.

  Buldan, Demirtaş'ın tahliyesi için yaptıkları başvuruyu kabul etmediği takdirde AYM'nin "Saray'a bağlı çalıştığını ilan edeceğini" söyledi.

  View more on twitter
 5. DİSK'in ilk kadın genel başkanı Arzu Çerkezoğlu kimdir?

  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) genel sekreteri Arzu Çerkezoğlu, kurumun ilk kadın genel başkanı oldu. Genel sekreterlik görevine Cafer Konca getirildi.

  Kani Beko CHP milletvekili adayı olmasının ardından DİSK Genel Başkanlığı'ndan istifa etmişti. Yeni görev dağılımında Çerkezoğlu başkanlık görevine layık görüldü.

  Arzu Çerkezoğlu kimdir?

  • 1969 Artvin Doğumlu,
  • İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi mezunu Pratisyen hekimlik yaptı, Patoloji ihtisasını tamamladı,
  • İstanbul Öğrenci Dernekleri Federasyonu (İÖDF) Kurucu Genel Sekreterliği görevini yaptı,
  • Sağlık Sen, daha sonra da Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası'nda (SES) 3 dönem şube başkanlığı görevlerini yürüttü,
  • 2001 yılından DİSK'in Devrimci Sağlık-İş çatısına dahil oldu, 2013 yılından DİSK'in ilk kadın genel sekreteri seçildi.

  Avrupa Sendikalar Konferedarasyonu Çerkezoğlu'nu Twitter'dan tebrik ederken, Arzu Çerkezoğlu etiketi Twitter'da da TT listesine girdi.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter

  Çerkezoğlu BBC Türkçe'nin #SenDeAnlat özel dosyası için Özge Özdemir'e konuşmuş, kadınların işsizlik korkusu yüzünden maruz kaldığı istismar ve ayrımcılığı anlatamadığını söylemişti:

  false

  İşsizlikten tacize: Kadına iş yerinde uygulanan sistematik ayrımcılık

  Video content

  Video caption: DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, kadınlara uygulanan sistematik ayrımcılığı anlattı.
 6. DW'ye konuşan Alman yetkililer: Merkel'in Erdoğan'a daveti söz konusu değil

  DW Türkçe’ye konuşan Alman hükümet kaynakları Merkel'in Erdoğan'ı Berlin'e davet ettiği bilgisini doğrulamadı.

  DW'nin haberine göre “Türk cumhurbaşkanını ancak Almanya Cumhurbaşkanı'nın davet edebileceğini" söyleyen kaynaklar Çavuşoğlu’nun bugünkü görüşmelerinde "gelecekte gerçekleşmesi olası ziyaretlere" değindiklerini kaydetti.

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Merkel'in Erdoğan'ı davet ettiğini açıklamıştı.

 7. Erdoğan: Biz muhalefet gibi değiliz, iğneyi önce kendimize batırdık

  erdogan

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Tekirdağ-Çorlu mitinginde konuşuyor:

  Quote Message: Biz muhalefet gibi sandıkta istediği sonucu alamayınca milleti suçlayan hatta hakaret eden bir siyasi parti değiliz, asla da olmadık. Biz önce iğneyi kendimize batırdık."
  Quote Message: Bunların devletçi kafası var, özel sektörün güçlenmesini istemezler. Biz daha müreffeh, daha güçlü bir gelecek vizyonu ortaya koyarken, muhalefetin adayların ne vadediyor? Koskoca bir hiç. Hepsinin de ortak vaadi Tayyip Erdoğan'ı indirmek. Biz zamanlar bu CHP'liler ne dediler benim milletime? 'Göbeğini kaşıyan adam', 'bidon kafalı' dediler. Ya siz böyle dediğiniz sürece zaten bu millet sizi oralara götürmez."
  Quote Message: Cumhurbaşkanı Adayı diyor ki, 'Eğitimi bedava yapacağız.' Harç ödemesi var mı? Burs alıyor musunuz? Lisansta, lisansüstünde, doktorada burslar veriyor muyuz? Zaten ücretsiz. Yavrularımızın sıralarının üstüne okullar açılırken kitapları koyan biz değil miyiz? Böyle de yalan olur mu?"
 8. Çavuşoğlu: Merkel Erdoğan'ı Berlin'e davet etti

  Erdogan ve Merkel

  Solingen anmaları için Düsseldorf'da olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in seçimler sonrası için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Berlin'e davet ettiğini açıkladı.

 9. HDP'li Buldan: Alevilerin hakları kabul edilmiyorsa gerekirse biz Sünniler haklarımızdan feragat ederiz

  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Didim Cemevi’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, hükümeti Alevi toplumunun inancını tehdit etmekle suçladı, Erdoğan'ın cemevlerine yasal statü tanıma vaadinde geç kaldığını söyleyen Buldan şöyle devam etti:

  Quote Message: Bu ülkede yaşayan Alevi’nin hakları kabul edilmiyorsa biz Sünniler gerekirse kendi haklarımızdan feragat ederiz. Yeter ki Alevi halkı kendi inancını yaşayabilsin. Nasıl Roboski katliamını unutmadıysak, Dersim’i , Çorum’u , Sivas’ı , Maraş’ı da unutturmayacağız, unutmayacağız."
 10. İnce: Kimi nasıl eleştireceğimi TRT'nin hadsiz yöneticilerinden mi öğreneceğim?

  Muharrem İnce

  TRT'yi Erdoğan dışındaki adayların mitinglerine yeterince yer vermemekle suçlayan İnce, kanalın yaptığı yazılı açıklamaya Twitter'dan tepki gösterdi.

  View more on twitter

  TRT açıklamasında "tehdit boyutuna varan suçlamalar" aldıklarını söylemişti. Açıklamada, “Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı adaylığı gibi iki farklı kimliği bilinçli olarak birbirine karıştırılarak süre çarpıtması yapılmaktadır” denmişti.

 11. Yıldırım: Terör Türkiye'nin gündeminden çıkmıştır

  Başbakan Yıldırım AKP'nin Siirt mitinginde konuştu.

  "Terör Türkiye'nin gündeminden çıkmıştır. Dağa çıkışlar bitti" diyen Yıldırım şöyle devam etti:

  Quote Message: Kürtlerin de Türklerin de PKK, FETÖ gibi bir sorunu var. Mesele vallahi de billahi de Kürt meselesi değil, mesele Türkiye'nin güçlenerek büyümesini geciktirme, Türk insanının zenginliğinin, her alanda gelişmesinin hazmedilememesi." from Binali Yıldırım Başbakan
  Binali YıldırımBaşbakan
 12. Erdoğan'dan İnce'ye Gülen iddiaları gerekçesiyle tazminat davası

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin Fetullah Gülen iddialarına ilişkin suç duyurusunda bulundu, İnce'ye tazminat davası açtı.

  Erdoğan'ın İnce'nin "Pensilvanya'ya giderek Gülen'den icazet aldığı" yönündeki iddiaları reddederek “Ben niçin Pensilvanya’dan izin alacağım ki! İspat etmezse namerttir" demişti.

 13. Muharrem İnce: Gülen’den icazet aldığını ispatlamazsam namerdim

  ince

  CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP’yi kurmadan önce Fethullah Gülen’den icazet aldığı yönündeki iddiasını tekrarladı ve “Bana diyor ki ‘ıspatlamazsan namertsin’, ben de diyorum ki; ‘ıspatlamazsam namerdim’. Bana bunu diyen kişi birlikte gittiğin kişi. Ben onu korumak amaçlı söylemiyorum. Ama 24 Haziran’dan sonra anlatacağım zaten” dedi.

  Trabzon mitinginde konuşan İnce, “’Bunlar beni Menderes gibi idam eder’ diyor. Böyle duygu sömürüsü mü olur? İdam kalktı, CHP olarak biz de engel oluyoruz, korkma sen korkma” dedi ve ekledi:

  “Rahmetli Menderes oğlu ticaret yapmak istediğinde ‘Ben başbakanken yapamazsın’ diyen adam, senin onunla ne alakan var?

  “Ben köprü yapmak basit iş dedim. Senin haddine mi köprü yapmak dedi. Kavga etmeyelim. Demirel'in yaptığı köprüden neden 10 TL'den geçiyoruz da senin yaptığından neden 100 TL'ye geçiyoruz? Bunun cevabını ver.”

 14. Emre Belözoğlu: Arda sakatlanmasa şampiyonduk, bu kadar yüksek cezayı doğru bulmuyorum, Arda bir değerdir

  Emre Belözoğlu

  Başakşehir Futbol Kulübü futbolcusu Emre Belözoğlu, "Arda'nın sakatlıkları olmasaydı şampiyon olurduk” dedi.

  AA’ya konuşan Belözoğlu, “6 ayda kariyerinde yaşamadığı sakatlıkları yaşadı. Eğer Arda, 6 ayda iki sakatlık yaşamasaydı bence biz şampiyon olurduk. Arda bize en az 8-9 puanlık fark yaptırırdı” dedi.

  Arda Turan, Sivasspor maçında yan hakemi ittiği ve hakeme yumruğunu gösterdiği için 16 maç ceza almış, ceza tahkimde 10 maça indirilmişti.

  Belözoğlu, ceza hakkında "Bu kadar yüksek bir cezanın verilmesini hakkaniyetli ve doğru bulmuyorum. Arda bir değerdir. Arda'nın hataları da vardır ama ülkemizde iyi futbolcu yetişmiyor. Büyük futbolcu hiç yetişmiyor. Çok fazla jenerasyonla oynadım, Arda'nın kıymetini bilmeliyiz” dedi.

 15. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Putin’le konuştu

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda konuştu.

  Anadolu Ajansı, iki ülke arasında enerji ve ekonomik ilişkilerin yanı sıra Suriye’nin de görüşüldüğünü duyurdu.

  Görüşmede Erdoğan’ın YPG’nin Suriye’deki siyasi süreçte yer almaması gerektiğini söylediği belirtildi.

 16. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugüne kadar ne söz verdiysek yaptık

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İstanbul’un her bir hanesinde yanan fetih ışığını söndürmek isteyenlere izin vermeyeceğiz” dedi ve ekledi:

  "İstanbul en nazlısından kadındır. En dinamiğinden yağız bir delikanlıdır."

  İstanbul’daki AKP aday tanıtım etkinliğinde konuşan Erdoğan, İstanbul’un fethinin yıldönümünü kutladı ve “Birbirimizi akrabalık ilişkilerimizden ötürü değil, sadece Yaradan’dan ötürü seveceğiz” dedi.

  Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

  “Enflasyonu tek haneye düşürdüğümüzde Türkiye’mizin hem kalkınmasına hem özgürleşmesine hizmet etmiş olduk. Yerli ve milli siyaset tam olarak budur.

  “Milli olmak faize giden parayı millete aktarmak demektir. Türkiye’yi beş cente muhtaç şekilde IMF kapısında bekletmemektir.

  “16 yıllık iktidarımızda devlet millet kaynaşması gelişti.

  “Biz kapalı kapılar ardında pazarlıklar yapmak yerine milletimizle muhasebe yaptık.

  “Bizim ağzımızdan bir söz çıkarsa onu yapmak boynumuzun borcudur. Bugüne kadar milletimize ne söz verdiysek yaptık.”

  Erdoğan, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin "yalan üzerine yalan söylediğini" belirtti ve "Aslında muhatap alınacak kalitede, kariyerde birisi değil" dedi.

  Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "CHP zihniyeti kirlilik demektir. Çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemimden sonra şimdi büyük ustalık dönemine geçelim diyorum."

 17. TRT’den eleştirilere yanıt: Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı adaylığı gibi iki farklı kimliği karıştırılarak süre çarpıtması yapılmaktadır

  TRT logosu

  Muhalefetin Recep Tayyip Erdoğan dışındaki cumhurbaşkanı adaylarına yeterince yer vermediğine dair eleştirilerine bir yazılı açıklamayla yanıt veren TRT, “Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı adaylığı gibi iki farklı kimliği bilinçli olarak birbirine karıştırılarak süre çarpıtması yapılmaktadır” dedi.

  Kanala yönelik suçlamaların tehdit boyutuna vardığını aktaran TRT, “TRT çalışanlarına saldırıların başlaması üzerine bu açıklamanın gereği doğmuştur. Bu çerçevede, çalışanlarımızın can güvenliğinden endişe ettiğimizi belirtmek durumundayız” ifadelerini kullandı.

  Açıklama şöyle devam etti:

  "Sayın İnce, 21 Mayıs Bartın mitinginde, 13 - 20 Mayıs tarihleri arasında TRT 1 kanalında kendisine 16 dakika, Cumhurbaşkanı adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ise 117 dakika süre ayrıldığını iddia etmiştir.

  "TRT 1 ana akım eğlence kanalımız olup seçimle ilgili herhangi bir faaliyet içinde bulunmamaktadır.

  "Bahsedilen kanal muhtemelen TRT Haber kanalımızdır.

  "Sayın Muharrem İnce’nin iddiasının aksine, 13 – 20 Mayıs tarihleri arasında kendisinin 13 ayrı seçim faaliyetine canlı yayın olarak TRT ekranlarında toplam 125 dakika yer verilmiştir.

  "Sayın İnce’nin Kurumumuza dönük eleştirilerinin de yer aldığı bu canlı yayınlar ayrıca haberleştirilerek haber bültenlerimizde 59 ayrı haber olarak 82 dakika süre ile yayınlanmıştır. Yine Sayın İnce’nin mitinglerine ait detaylar TRT muhabirleri aracılığıyla gerçekleştirilen canlı yayınlarla da seyirciye aktarılmıştır."

 18. Demirtaş: Erdoğan - Bahçeli kavgası yakın

  demirtaş

  HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Cumhur İttifakı’nda birleşen AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli için “Köprüyü geçmelerine az kaldı. Erdoğan-Bahçeli kavgası yakın” dedi.

  Artı TV’nin sorularını yanıtlayan Demirtaş, Bahçeli’nin af talebi hakkında “Allah Bahçeli’yi affetsin. Bayağı günah biriktirdi çünkü. Şu anda adil bir yargılama yapılmadığı için suçlanan, ceza alan yüz binlerce insan için mutlaka iyileştirici, onarıcı ve adaleti sağlayan düzenlemelere ihtiyaç var. Bunun sınırını da MHP gibi mafya sever bir parti belirleyemez elbette” ifadelerini kullandı.

  Demirtaş ekonomi konusunda ise “Ekonomik krizin müsebbibi olarak kim olduğu belli olmayan bir dış mihraklar failini göstermek ucuz ve basit bir yanıltma operasyonudur. Krizin, AKP dışında hiçbir savunması yoktur. Bunu artık AKP'ye oy vermiş olanlar da kabul ediyorlar” dedi.

 19. Perinçek: İlk işim Esad’ı Ankara’ya davet etmek ve uçağın merdivenlerinde karşılamak olacak

  perinçek

  Vatan Partisi lideri ve cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek, günümüzde Batı’nın ABD merkezli Batı ve Asya dostu Almanya merkezli Batı olarak ikiye bölündüğünü söyledi.

  İran’ın Mehr News ajansına konuşan Perinçek, Vatan Partisi’nin sitesinde de yayınlanan söyleşide “Türkiye’nin güvenliğini ve ekonomik gelişimini Avrasya’da görüyoruz. Türkiye için ABD borç batağında olmayı ve bölünmeyi ifade ediyor” dedi.

  Seçimi kazandığında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı Ankara’ya davet edip uçak merdivenlerinde karşılayacağını belirten Perinçek iktidara geldiğinde Türkiye-İran ilişkilerini doruğa çıkartacağını söyledi:

  “Türkiye ile İran arasında her konuda tam bir gelecek birliği, ortak çıkarlar ve kültürel beraberlikler var. Biz kan kardeşiyiz, can kardeşiyiz İran’la.

  “Vatan Partisi’nin hükümet olduğu Türkiye hiçbir şekilde Amerika’nın yaptırımlarına katılmayacak. İran’la olan her türlü ilişkimizi kuvvetlendirerek devam ettireceğiz.”

 20. Karamollaoğlu İzmir’de: Ülkeyi değiştireceğine inandığınız zihniyetlere oy verin

  karamollaoğlu

  Saadet Partisi lideri ve cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, “Ülkeyi değiştireceğine inandığınız zihniyetlere oy verin” dedi.

  İzmir’de konuşan Karamollaoğlu, iktidarın teşkilatlarında değil zihniyetinde metal yorgunluğu olduğunu söyledi ve metal yorgunluğuna uğrayan malzemeyi kullanmanın mümkün olmadığını belirtti.

  Karamollaoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

  ‘Türkiye’yi kıskaca almaya çalışıyorlar’ diyor. Dışardaki insanlar senin hasmın olmasalar bile senin rakibin. Ekonomide seni ezecek ki sen üretmeyeceksin, o üretecek, sana satacak. Sen bunu unutursan, ‘Bana karşı komplo kuruyorlar’ dersin. Günaydın!

  "Türkiye güçlü olursa bu stratejik mevki onun gücüne güç katar. Ama zayıf olursa da herkesin hücumuna uğrar. Biz kendi politikamızı uygulayamıyoruz, rüzgarın önündeki bir yaprak gibi bir oraya bir buraya savruluyoruz."