Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

Yazan Berza Şimşek

time_stated_uk

 1. Post update

  Türkiye'deki gelişmeleri aktardığımız canlı sayfamızın sonuna geldik. Yeniden görüşmek dileğiyle...

 2. Karamollaoğlu: Dip dalga ile sandıkları patlatacağız

  Saadet Partisi lideri ve cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, Adana'da düzenlediği seçim mitinginde konuştu.

  View more on twitter
 3. Doğu Perinçek'ten işten çıkarılan Flormar işçilerine destek

  Vatan Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek, Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Flormar fabrikasının işten çıkardığı işçileri ziyaret etti.

  Sendikalı oldukları ya da sendikalı arkadaşlarına destek verdikleri için işten çıkarıldıklarını söyleyen işçilerin yanlarında olduğunu belirten Perinçek şöyle konuştu:

  "Sendika hakkı Anayasal haktır. Ben 60 yıldır, gençliğimden beri bu mücadelelerin içerisindeyim. Sendika hakkı için emekçilerimiz, Türk milleti büyük mücadeleler verdi. Bu millet can verdi, kan verdi. Siz şimdi o sendika hakkı mevzilerindesiniz. Kesinlikle bu mücadeleyi kazanacağız.”

  View more on twitter
  View more on twitter

  İlgili haberimiz:

  Kozmetik markası Flormar'da 120 kişinin eylemi sürüyor

 4. Akşener: YSK'da problem çıkarsa çözmek benim için namus meselesidir

  İYİ Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Yalova’da düzenlediği seçim mitinginde “Yüksek Seçim Kurulu’nda bir problem çıkarsa çözmek benim için namus meselesidir” dedi.

  Kadınlar ve gençler başta olmak üzere herkese sandıkları koruma çağrısı yapan Akşener şöyle konuştu: “Arkadaşlarımızın sandık başında görevini yapıp yapmadığını siz takip edeceksiniz. Diyelim ki YSK’da bir problem çıktı. Onu da çözmek benim için namus meselesidir.”

  Meral Akşener
 5. Kılıçdaroğlu'nun avukatı: Para ödenmeyecek, duruşma da karar da hukuksuz

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesi ve yakınlarının vergi cenneti olarak bilinen Man Adası’ndaki bir şirkete para gönderdikleri iddiasıyla ilgili Anadolu 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen manevi tazminat duruşması olaylı geçti. Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik'in hakimi protesto etmek için cübbesini çıkardığı ve duruşma salonunu terk ettiği öğrenildi.

  Avukat Celal Çelik BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada “Man Adası uzerinden Genel Başkan’a Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınları tarafından 3 ayrı dava açıldı. Davalar 3 ayrı mahkemeye düştü. 3 mahkemenin hakimi de değiştirildi, bir yıllık, iki yıllık, üç yıllık hakimler atandı. Bu hakimler yaklaşımları bilinen kişilerdi” dedi.

  Hakimin delillerin toplanmasını reddetmesi üzerine reddi hakim talebinde bulunduklarını söyleyen Çelik şöyle konuştu:

  “Reddi hakim kararından sonra, hakimin red ile ilgili görüşünü yazıp, işlem yapmaksızın üst hakime göndermesi gerekiyordu. Ama bu hakim talebimizi hukuka uymayan bir şekilde reddetti ve ivedilikle karar vereceğini söyledi.

  Bunun üzerine hakimin objektif davranmayacağını, önceden hazırlanmış kararı vereceğini, hakimi tanımadığımı, kararın meşru olmayacağını belirterek hem tepki olarak hem de yargılamayı meşrulaştırmamak adına cübbemi çıkardım ve mahkeme salonunu terk ettim.”

  Hakimle ilgili suç duyurusunda bulunacağını söyleyen Çelik, “Bu para hiçbir şekilde ödenmeyecek, çünkü hukuksuz bir karar var” dedi.

  Çelik tazminatın Türkiye tarihinde görülmemiş bir şekilde yüksek olduğunu da kaydetti.

 6. Kılıçdaroğlu: O kararı veren hakim, hakim değil

  Kılıçdaroğlu

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınlarının Man Adası iddialarına ilişkin 197 bin lira tazminata mahkum olmasıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Kılıçdaroğlu, "18 milyon dolara ne aldın? Bunların yanıtı yok. O kararı veren hakim de hakim değil zaten" dedi.

  Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

  "18 milyon dolar gerçek mi? Gerçek. Man Adası’na para transferi oldu mu? Oldu. Man Adası’ndaki şirketin kuruluş bedeli 1 sterlin mi? 1 sterlin. Kendisi de itiraf etti bunu. E ne bu tazminat? Hangi gerekçeyle? Beni korkutmak için."

  Davayı Türkiye'de olmasa bile AİHM'de kazanacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bütün belgeleri doğru. Savcının yazısı var. Soruyor Halk Bankası’na ‘Bunlar size mi ait?’ ‘Evet bize ait.’ MASAK’a soruyor: ‘Bunlar doğru mu? Evet doğru.’ Bunlar ne için? Beni korkutmak için. Talimat alan yargıç, parayla beni korkutacağını sanıyor. Biz parayla, pulla korkmayız. Biz namuslu adamlarız" dedi.

 7. Kılıçdaroğlu, Man Adası iddiaları için tazminat ödemeye mahkûm oldu

  Kemal Kılıçdaroğlu

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının vergi cenneti olarak bilinen Man Adası'na para transferi yaptıklarına ilişkin iddiaları nedeniyle toplam 197 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

  Erdoğan ve yakınları, iddiaları nedeniyle Kılıçdaroğlu'na 1 milyon 500 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı.

  Anadolu 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada, davalının davacılar hakkında iddialarının "tamamen gerçek dışı olduğu ve yurt dışına herhangi bir para gönderilmediğinin sabit olduğunun" anlaşıldığı belirtilerek, "açılan haksız fiile dayalı davanın" kısmen kabulüne karar verdi.

  Mahkeme bu kapsamda, 110 bin lira manevi tazminatın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, 15 bin lira manevi tazminatın Ahmet Burak Erdoğan'a, 17 bin lira manevi tazminatın Ziya İlgen'e, 25 bin lira manevi tazminatın Mustafa Erdoğan'a, 20 bin lira manevi tazminatın Osman Ketenci'ye ve 10 bin lira manevi tazminatın da Mustafa Gündoğan'a 28 Kasım 2017 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalı Kılıçdaroğlu'ndan alınarak taraflara ödenmesine karar verdi.

  Kılıçdaroğlu: Erdoğan'ın yakınları vergi cenneti Man Adası'na milyonlarca dolar gönderdi

  Kılıçdaroğlu'nun bahsettiği Man Adası hakkında merak edilenler

 8. Çavuşoğlu: Yunanistan ile geri kabul anlaşmasını durdurduk

  Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan ile geri kabul anlaşmasını durdurulduğunu söyledi.

  Bir gazetecinin "Yunanistan’da yargılandıktan sonra serbest bırakılan FETÖ üyeleri sonrası bu ülkeye bir yaptırım olacak mı?’ sorusuna Çavuşoğlu şu yanıtı verdi:

  Quote Message: Yunanistan’ın yaptığı kabul edilemez. Darbelerden en çok çeken ülke Yunanistan’dır. Hükümet bu konuyu gerçekten çözmek istiyor. Yunanistan’a Batı’dan çok büyük baskı var, özellikle Yunan yargısına. Onlara dışarıdan çok baskı var.
  Quote Message: AB ile bir göçmen anlaşmamız var, bu uygulanıyor. Yunanistan’la ilgili bir de ikili düzeyde geri kabul anlaşmamız var, şu anda geri kabul anlaşmamızı durdurduk. Süreç tam bitmedi ama Yunanistan’a yönelik çalışmalarımız devam edecek."
 9. Şimşek: Enflasyon ve cari açık yılın ikinci yarısında düşecek

  Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Twitter hesabından paylaştığı mesajlarda enflasyon ve cari açığın yılın ikinci yarısında düşüş trendinde gireceğini söyledi.

  Şimşek ayrıca, "Ar-ge, inovasyon ve girişimcilik ekosistemini bütüncül bir yaklaşımla güçlendiriyoruz. Yaptığımız reform ve verdiğimiz destekler sayesinde Türkiye patent başvuru sayısında dünyada 22. sıraya yükseldi (2002’de 38. sırada idik). Hedefimiz dünyada ilk 10 arasına girmek" mesajı verdi.

  View more on twitter
 10. Post update

  Merkez Bankası, politika faizini yüzde 17.75'e yükseltti. İşte 2002'den bu yana Merkez Bankası politika faizinin seyri...

  Faiz
 11. İnce’den Erdoğan’a çağrı: Eğer yüreğin varsa televizyonda karşıma çık, ekonomi tartışalım

  CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Kütahya’da düzenlediği seçim mitinginde, Cumhurbaşkanı ve AKP’nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi.

  İnce “Eğer yüreğin varsa televizyonda karşıma çık, ekonomi tartışalım” çağrısında bulundu.

  İnce, Türkiye’de enflasyonun yüzde 12,64 olduğunu, dünya ortalamasında ise yüzde 3,85 olduğunu kaydetti.

  Çiftçiye mazotu 3 TL’den verme sözü de verdi.

  İnce “Benim cumhurbaşkanlığımda vatandaş kemer sıkmayacak, devlet kemer sıkacak” dedi.

  Muharrem İnce
 12. Türkiye faiz artırımı kararıyla dünyada en yüksek faizi veren 4. ülke konumuna yükseldi

  Merkez Bankası Para Politikası Kurulu son bir ayda ikinci kez faiz artırımı kararı aldı. Faiz oranı yüzde 16.50’den yüzde 17.75’e çıkarıldı.

  Türkiye böylece dünyada en yüksek faizi veren 4. ülke konumuna yükseldi.

  Dünyada en yüksek faiz veren ilk üç ülke şöyle:

  Arjantin: Yüzde 40

  Venezuela: Yüzde 21.7

  İran: Yüzde 18

  ekonomi
 13. Merkez Bankası faiz artırdı

  Merkez Bankası, politika faizini 125 baz puan artırarak yüzde 17.75'e yükseltti.

  Karar sonrası dolar kuru 4.57'den 4.45'e kadar geriledi.

  Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu değerlendirmeler yapıldı:“Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16.5’ten yüzde 17.75’e yükseltilmesine karar vermiştir.Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğilimine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korurken iç talep daha ılımlı seyretmektedir."

  Enflasyondaki artışın nedeni maliyet

  Enflasyondaki artışa da değinilen açıklama şu ifadeler yer aldı:

  "Enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü gelişmeler etkili olmaktadır.Bununla birlikte, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. Talep koşullarındaki ılımlı görünüme rağmen enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir."

  Açıklama şöyle sürdü:

  "Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir."

  Merkez Bankası
 14. Erdoğan'dan İnce'ye 'saray' yanıtı: Genel başkanın kuzu kuzu geldi, sen o fırsatı da bulamayacaksın

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin’de düzenlediği seçim mitinginde, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin seçilirse AK Saray’ı gençler için bilim merkezi yapma sözüne ilişkin konuştu.

  Erdoğan, “Çıkmış, sarayı yıkacakmış. O senin genel başkanın da (Kemal Kılıçdaroğlu) aynı şeyleri soyledi, sonra kuzu kuzu saraya geldi. Sen saraya gelme fırsatını da bulamayacaksın” dedi.

  Erdoğan
 15. Bozdağ'dan tahliye açıklaması: Yunanistan'ın tutumunu not ettik

  Bekir Bozdağ

  15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan 8 askerin serbest bırakılmasıyla ilgili Yozgat'ta gazetecilerin bir sorusunu yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ,Komşuluk hukukuna ve aramızdaki uluslararası hukuka aykırı bu yaklaşımlardan fevkalade rahatsızız. Türkiye, Yunanistan'ın yaptığı bu işleri, aldığı bu tutumu not etmektedir” dedi.

  Bozdağ’a, Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un, Bekir Bozdağ’ın askerlerin kaçırılacağı şeklinde yorumlanan sözleri hakkında Avrupa Birliği ve NATO’ya bilgi vereceğine ilişkin ifadesi de soruldu.

  Bozdağ bu konuda “Konunun NATO ile bir alakası yoktur" ifadesini kullandı.

  Bozdağ daha önce “‘Ne yaparlarsa yapsınlar, o darbeci, FETÖ’cü askerleri bulmak, onları paketleyip Türkiye’ye getirmek bizim vazifemizdir. Nereye giderlerse gitsinler enselerinde olacağız. Eninde sonunda yakalayacağız” demişti. Bu açıklamaları Yunanistan'da tepki yaratmıştı.

 16. Adalet Bakanı Gül: FETÖ davaları 2018 sonuna kadar tamamlanacak

  AA'ya verdiği röportajda Fethullah Gülen yapılanmasına ilişkin davaların yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyleyen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "171 dava sonuçlandı. 2 bin 140 mahkumiyet, bin 478 beraat kararı verilmiştir" açıklamasında bulundu.

  622 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

  116 davanın devam ettiğini söyleyen Gül açıklamasını şöyle sürdürdü:

  "Darbe davalarında 622 sanık ağırlaştırılmış müebbet almıştır; bu sanıklardan 31'i hakkında dörder kez, 4 sanık hakkında da üçer kez ağırlaştırılmış müebbet vardır. 887 sanık da müebbet hapis cezası ile cezalandırılmıştır. 631 sanığa da 1 yıl 2 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezaları verilmiştir."

  Darbe dava
 17. Maliye Bakanı Ağbal: Memur maaşları 13 Haziran’da yatacak

  AA’nın haberine göre Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bayburt’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bütün kamuda çalışan kardeşlerimizin maaşları 13 Haziran'da hesaplarına yatacak. Yaklaşık 3 milyon 700 bin kamu çalışanı bayrama girmeden önce maaşlarını almış olacak" dedi.

  Maaş
 18. Milletvekili adayı Ahmet Şık: HDP seçmeni ikinci turda İnce'ye oy verir

  Ahmet Şık

  HDP’den milletvekili adayı Ahmet Şık, FOX TV’de katıldığı bir programda, "Köprüden ‘İnce’ son çıkış. Ve bu toplumsal mutabakatın şu an kamusal karşılığı var. Bana en çok ‘HDP seçmeni ikinci tura kaldığında Muharrem İnce'ye oy verecek mi’ diye soruyorlar. Evet, verecekler" dedi.

  Ahmet Şık'ın bu açıklaması Twitter'da bu sabah en çok konuşulan konulardan biri oldu.

 19. Gümrük kapılarında ve Almanya, Avusturya ile Fransa'da oy verme işlemi başladı

  Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri için yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı kişilerin gümrük kapıları ile Almanya, Avusturya ve Fransa'da oy verme işlemleri başladı.

  Yurt dışında yaşayan, seçmen kütüğüne kayıtlı kişiler, pasaport ve kimliklerini ibraz etmelerinin ardından Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında oylarını kullandı. Tatil günleri dahil 24 saat süre ile oy kullanılabilecek gümrük kapılarında oy verme işlemi 24 Haziran saat 17.00'de sona erecek. Gümrük kapılarında sadece yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler oy kullanabiliyor.

  BBC Türkçe'nin hazırladığı yurt dışında ve gümrük kapılarında oy kullanma rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

  Oy