Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. AKP Sözcüsü Ünal: İnce'nin bugünkü tavrını takdir etmek lazım
 2. İnce: Beni kimse tehdit etmedi, seçim sonuçlarını kabul ediyorum
 3. BBC'ye konuşan İbrahim Kalın: Türkiye'de sandıklarda hile yapılamaz
 4. YSK Başkanı Sadi Güven: Sağlıklı bir seçim oldu
 5. Seçimler sonrası Türk Lirası dolar karşısında kısa süreli olarak değer kazandı

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Meral Akşener seçim sonrası ilk kez konuşacak

  Seçimlerin ardından sessizliğini koruyan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in yarın seçim sonuçlarına ilişkin basın açıklaması yapacağı duyuruldu.

  View more on twitter

  Öte yandan CHP Merkez Yönetme Kurulu'nun yarın saat 11.00'de seçim değerlendirmesi için toplanacağı duyuruldu.

  Bu haberlerde gün boyu Türkiye'deki gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamızın sonuna geldik.

  Yarın yeniden görüşmek üzere.

 2. CHP'li Erol'dan parti yönetimine istifa çağrısı: Koltuk adamlarına değil dava adamlarına ihtiyaç var

  Gürsel Erol

  CHP'li Gürsel Erol, partisinin mağlubiyetinden "yönetim anlayışının" sorumlu olduğunu söyleyerek genel merkez yönetimini istifaya davet etti.

  Twitter'dan yaptığı açıklamada Erol, CHP'nin "koltuk adamlarına değil dava adamlarına" ihtiyacı olduğu yorumunu yaptı.

  Erol, CHP'nin 41 yıl sonra Elazığ'dan çıkardığı ilk milletvekili.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 3. Yurt dışı oylarla Kahramanmaraş'ta İYİ Parti vekilliği CHP'ye geçti

  Kahramanmaraş'ta oy kullanan bir seçmen

  Yurt dışında kullanılan oyların partilere dağıtılmasıyla Kahramanmaraş'ta dün İYİ Parti'nin kazandığı milletvekilliği bugün CHP'nin oldu.

  738 bin 677 seçmenin kayıtlı olduğu 8 milletvekilliği bulunan Kahramanmaraş'ta dün açıklanan kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti'nin 7 olan milletvekili sayısı 6'ya düştü, İYİ Parti ve MHP birer milletvekilliği kazandı.

  Ancak yurt dışı oylarının partilere dağıtılmasının ardından bugün sonuç değişti.

  Kesinleşmeyen sonuçlara göre Kahramanmaraş'ta AK Parti yüzde 58.46 ile 6, MHP yüzde 16.33 ile 1, CHP yüzde 9.76 ile 1 milletvekili çıkarırken, İYİ Parti yüzde 9.63 ile CHP'nin altında kalarak milletvekili çıkaramadı ve CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç milletvekili oldu.

 4. BBC'ye konuşan İbrahim Kalın: Türkiye'de sandıklarda hile yapılamaz

  İbrahim Kalın

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın BBC'nin Newshour programına konuştu:

  Quote Message: Türkiye'de seçim sistemi çok güçlü, açık ve şeffaftır. Sandıklarda tüm partilerin temsilcileri görev alır ve farklı siyasi partiler orada bulunduğu için sandıkta hile yapılması gerçekte mümkün değil. "
  Quote Message: Oylamadan sonra, sayımlar başladığında da temsilciler orada, fiziksel olarak oradalar aslında ve her şey onun gözü önünde kayıtlara geçer. Bu bizim tüm seçimlerdeki uygulamamızdı. Seçimlere katılımın çok yüksek olduğunu da söylememe izin verin. Bu, halkın siyasi sisteme ve demokrasiye olan güvenini gösteriyor."
 5. CHP'li Mahmut Tanal'dan seçim sonuçlarına tepki

  CHP'li Avukat Mahmut Tanal Twitter'dan Türkiye seçimlerinde bazı bölgelerin tepki gösterdikleri uygulamalara ve politikalara rağmen AKP'ye oy verdiğini söyleyerek, seçim sonuçlarını eleştirdi.

  Tanal, seçmenin Giresun ve Ordu'da fındık fiyatlarından, Antalya'da turizmden, Urfa, Antep ve Kilis gib sınır bölgesinde ise Suriye'den gelen göçmenlerden yakındığını ama yine de AKP'ye yüksek oy verdiğini vurguladı, "Burada bir sorun var" dedi.

  Quote Message: Bırakın sevinsinler. Yapılan yol ve köprüleri kemirerek, buzdolabı yalayarak beslenir, dünya liderleriyle övünürler.Asıl sürünenler halinden memnun. Onlar haklı, bizler haksızız."
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 6. Borsa ve Türk Lirası kısa süreli yükselişin ardından geriledi

  Türk lirası

  Seçimlerde Erdoğan'ın ve AKP'nin zaferi sonrası kısa süreli olarak değer kazanan Türk Lirası ve borsa, yeniden geriledi.

  Borsa İstanbul Endeksi (BİST100) haftaya yüzde 3.55 artışla 99 bin 256 puanda başladıktan sonra, günlük yüzde 1.24 düşüşle 94 bin 665 puana döndü.

  Erken işlemlerde en düşük 4.5343 lirayı gören dolar 4.7235 liraya kadar yükseldikten sonra 4.69 civaarında işlem görüyor.

  Euro da, en düşük 5.2849 lira ve en yüksek 5.5020 lirayı gördükten sonra 5.48 - 5.49 lira aralığında işlem görüyor.Gün içinde en düşük 6.0159 lirayı gören sterlin, 6.2601 liraya kadar yükseldi.

 7. YSK Başkanı Güven: Seçimin kesin sonuçları 5 Temmuz'da açıklanacak

  Sadi Güven

  Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, 24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin kesin sonuçlarının 5 Temmuz günü açıklanacağını duyurdu.

  Gazetecilere konuşan Güven "Çok büyük sorunların olmadığı güzel bir seçim sonuçlandırdık. Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin sandık sonuç tutanaklarının yüzde 99, 91'i sisteme işlendi" dedi.

  Güven dün akşam sonuçları açıkladıkları saatte, aynı sonuçları siyasi partilerle de paylaşmış olduklarını belirtti.

  Güven "Şu an itibariyle 41 tane gümrük kapısında sandık sonuç tutanağı sisteme girilmedi. Yurt içi tutanakların yüzde 100'ü sisteme girmiş vaziyette. Buna göre Cumhurbaşkanlığı seçiminde geçerli oylar 50 milyon 65 bin Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı oy ise 26 milyon 328 bin 042" dedi.

  Güven, sisteme büyük oranda işlenen tutanakları da seçim sonuçları kesinleştikten sonra vatandaşların incelemesine açacaklarını ifade etti.

 8. AGİT: Seçim kampanyaları eşit koşullarda yapılmadı, OHAL medyayı engellemek için kullanıldı

  sokaklar

  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), 24 Haziran seçimlerine yönelik ön raporunda parti ve adayların seçim kampanyalarının “eşitlik koşullar içinde yapılmadığını”, OHAL’in ise "zaten kısıtlanmış olan medya özgürlüğünü daha da engellediğini" açıkladı.

  AGİT basın toplantısında yaptığı açıklamada seçime yüksek katılım oranının ise Türkiyeli seçmenin demokrasiye olan bağlılığını gösterdiğine dikkat çekti.

 9. Hükümet Sözcüsü Bozdağ: OHAL'in kaldırılması hükümetimiz ve Cumhurbaşkanı'mızın iradesidir

  Bekir Bozdağ

  Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, A Haber'e OHAL ve bedelli askerlik ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim öncesi yaptığı aıklamalarda kaldırma sözü verdiği OHAL ile ilgili olarak Bozdağ "OHAL'in taahüdünü yeni seçimden önce verdik. Bunun iki yolu var. Birincisi bunun bir süresi dolduğunda ki 19 Temmuz'da doluyor, uzatmazsanız kendiliğinden kalkar. Diğer yol da; ihtiyaç doğarsa, OHAL'in süresi bitmeden uzatmaktır. Bu da tabii usülüne göre yapılır" dedi.

  Quote Message: Ama irade çok açık. O da OHAL'in kaldırılmasıdır. Bunun gereği yapılacaktır. Ama OHAL'in kaldırılması hükümetimizin ve Cumhurbaşkanı'mızın iradesidir. En yakın zamanda bununla ilgili açıklamalar yapılacaktır elbet. Ona göre hareket edilecektir." from Bekir Bozdağ Hükümet Sözcüsü
  Bekir BozdağHükümet Sözcüsü

  Bedelli askerlik konusunun da sorulduğu Bozdağ, parlamentoya muhtemelen 1 Ekim'e kadar ara verileceğini, bedelli askerliğin de Ekim ayından sonra gündeme geleceğini belirtti.

 10. Avusturyalı siyasetçi: "Avusturya'da Erdoğan'a oy verenler Türkiye'ye gitseler daha iyi olur"

  Avusturya'nın koalisyon ortağı Özgürlük Partisi'nden Johann Gudenus, Avusturya'da yaşayıp da Erdoğan'a oy verenlerin, 'Türkiye'ye gitmelerinin daha iyi olduğunu' söyledi.

  AA'nın verilerine göre Avusturya'daki oylarda Erdoğan'ın ve AKP'nin oyları açık ara farkla birinci çıktı.

  Gudenus, bu sonuçların Avusturya'da yaşayan Türklerin ülkeye entegrasyonu konusunda büyük bir başarısızlık anlamına geldiğini söyledi.

  Avusturya
 11. AKP Sözcüsü Mahir Ünal: İnce'nin bugünkü tavrını takdir etmek lazım

  AKP Sözcüsü Mahir Ünal, CNNTÜRK canlı yayınında şu açıklamayı yaptı:

  Quote Message: Bugünkü Muharrem İnce’nin tavrını takdir etmek lazım. Orada Muharrem İnce’nin kullandığı cümle önemli 'Başkalarının yenilgileri üzerine bir galibiyet inşa edemezsiniz. Kendi zaferiniz için çalışmanız gerekir'. Siyaset böyle bir şeydir. İnce’nin sözünün değerli olduğunu söyleyeyim."
  Quote Message: Ben Muharrem İnce’nin bu yöndeki ifadelerini umut verici buluyorum. Muharrem Bey ile beraber iki yıl grup başkanvekilliği yaptık. Demokrasiye saygılı olması gerektiğinin Muharrem Bey tarafından vurgulanması, sonucu kabullenmesi bunlar demokrasi adına, siyasal kültür adına önemli yaklaşımlar."
  Mahir Ünal
 12. Milletvekili genel seçim sonuçlarına göre İYİ Parti yüzde 10'un altında kaldı

  Anadolu Ajansı'nın verilerine göre sandıkların neredeyse tamamı sayıldı.

  Milletvekili genel seçim sonuçlarına göre İYİ Parti yüzde 10'un altında kaldı.

  Ancak Millet İttifakı içinde olması dolayısıyla 43 milletvekili çıkardı.

  MV seçimleri
 13. AA'ya göre sandıkların çoğu sayıldı: Erdoğan 26 milyondan fazla oy aldı

  Anadolu Ajansı'nın verilerine göre sandıkların neredeyse tamamı sayıldı.

  En son verilere göre Erdoğan 26 milyondan fazla oy alırken Muharrem İnce'nin oyları 15 milyonun üzerine çıktı.

  CB seçimler
 14. Avrupa Komisyonu: Türkiye’nin AB ile ortaklığa sadık kalacağını umuyoruz

  avrupa komisyonu binası

  Avrupa Komisyonu’ndan bir sözcü Brüksel’de yaptığı açıklamada Türkiye’deki seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı:

  Quote Message: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğindeki Türkiye’nin, göç, güvenlik ve bölgenin istikrarı gibi ortak çıkarların bulunduğu konularda AB ile ortaklığa sadık kalmaya devam edeceğini umuyoruz."
 15. İlk Meclis oturumunu Baykal'dan sonra ikinci en yaşlı üye olan Bahçeli yönetebilir

  Bahçeli

  CHP'nin eski genel başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Meclis'e giren en yaşlı üye sıfatıyla Temmuz'da yapılacak ilk TBMM oturumunu yönetme hakkına sahip ancak 79 yaşındaki Baykal'ın sağlık sorunları nedeniyle, 70 yaşındaki MHP lideri Devlet Bahçeli'nin oturumu yönetebileceği dile getiriliyor.

  Deniz Baykal
  Image caption: CHP'nin eski genel başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Meclis’e seçilen en yaşlı milletvekili sıfatıyla açılış oturumunu yönetmeye hak kazanmıştı.
 16. Erdoğan'ı kutlayan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den 'Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve bireysel özgürlükler' vurgusu

  Stoltenberg

  Lüksemburg'da AB'li bakanlarla bir araya gelen NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Erdoğan’ı seçim zaferi için kutlarken, Meclis'te çoğunluğu sağlayan AKP-MHP ittifakına da "NATO'nun demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi değerler üzerine kurulduğu" mesajını verdi.

  Quote Message: "Erdoğan'ı yeniden cumhurbaşkanı seçildiği için kutlayacağım ancak Türk halkını da seçimlere yüksek katılımı için kutluyorum. "
  Quote Message: NATO bazı temel değerler üzerine kurulu: Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve bireysel özgürlükler. Bu değerlere büyük önem atfediyorum ve diğer NATO başkentlerinde olduğu gibi Ankara’da Türk liderlerle görüştüğümde de bunu vurgulayacağım.” from Jens Stoltenberg NATO Genel Sekreteri
  Jens StoltenbergNATO Genel Sekreteri
 17. Demirtaş: Diğer adaylar 100 miting yaptı, ben 100 tweet atabildim

  Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş , Twitter hesabından tutuklu olarak yarışmasını "seçimlerdeki en büyük adaletsizlik" olarak niteledi ve " Diğer adaylar 100 miting yaptı, ben 100 tweet atabildim" paylaşımını yaptı

  Demirtaş partisi HDP'yi "OHAL koşulları, baskılar ve orantısız imkanlara rağmen barajı aştığı" için de kutladı.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 18. İsmail Küçükkaya: Ben gazeteciyim, kabahati şimdi niye başkasında arıyorsun?

  Gazeteci İsmail Küçükkaya, Muharrem İnce'nin yenilgiyi kendisine gönderdiği bir mesajla kabul etmesine yönelik Twitter'dan bir açıklama yaptı.

  Küçükkaya, mesajı kamuoyuna açıklamasıyla ilgili kendisine yöneltilen eleştirilere açıklık getirdi.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 19. Son dakikaİnce: Seçim sonuçlarını kabul ediyorum

  Muharrem İnce

  CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce açıklama yapıyor.

  Quote Message: Asparagas haberlerle başlayayım. Beni kimse tehdit etmedi. Tehdit edecek adam da henüz yeryüzüne gelmedi. Yok ben saraya gitmişim. Bunların hepsi asparagas şeylerdir."
  Quote Message: Sayın Erdoğan, lütfen artık bugünden sonra AK Parti Genel Başkanı gibi davranmayınız. 81 milyonun cumhurbaşkanı olunuz."
  Quote Message: Bu seçimin ilan edilme biçiminden, sonuçların açıklanmasına kadar her şeyiyle adaletsiz bir seçim olmuştur. Oylara müdahale edilidiğini, çeşitli usulsüzlükler yaşandığını gördük. Suruç’ta ve Erzurum’da yaşananlarla bu seçim, kanun bulaştığı seçim olarak tarihe geçmiştir."
  Quote Message: Bu seçimde hayır bloğunun, 16 Nisan’ın gerisinde bir oy alması açıklanmaya muhtaçtır. Görevlilerimizin bize ulaştırdıkları tutanaklarda, YSK’nın açıkladığı oranlar ve rakamlar arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Olan farklılıklar toplam sonucu değiştirecek nitelikte değildir. Dolayısıyla seçim sonuçlarını kabul ediyorum."

  "Neden bu açıklamayı gece yapmadınız?" sorusuna yanıt:

  Quote Message: İsmail Küçükkaya'ya arkadaşça bir mesaj attım, haber olacağını tahmin etmedim. Tweetlerle öğrenilmesi şık olmamıştır, o konuda benim bir hatam oldu. Islak tutanakları takip ediyordum, sonuçları bekliyordum, özel bir açıklama yapacaktım. Benim gibi deneyimli siyasetçinin bunu yapmaması gerekirdi. Özür dilerim. Demek ki gazetecilerle dost olurken daha dikkatli olmak gerekiyormuş."
  Quote Message: Çıkacaktım, YSK'nın önüne gittim. Oy çalmışlar mıdır? Evet. 10 milyon çalmışlar mıdır? Hayır. Eğer yarışa giderken karşınızdakini kutlayamıyorsanız yarışa girmeyeceksiniz. Bir kez daha yarışacaksınız."

  İnce'nin açıklamasından öne çıkan bazı diğer başlıklar şöyle:

  Quote Message: Yüzde 30'un içinde ülkücüler, HDP'liler, AK Partililer, İYİ Partililer var."
  Quote Message: Türkiye demokratik değerlerle bağını koparmıştır. Bir süre daha kurumlara ve kurallara dayalı bir toplum olmayacağımız ne yazık ki anlaşılmıştır. Tam anlamıyla bir tek adamlık rejimine geçilmiştir. "
  Quote Message: Yenilmişseniz yenilmişsinizdir. 'Bunu kabul edemem, sokaklara çıkalım' gibi bir şey değil ki. Bu demokrasi değil ki."
  Quote Message: Erdoğan'la görüşmedim. Dün akşam Erdoğan'la uğraşacak halim yoktu, tutanaklarla uğraşıyordum. "
  Quote Message: CHP'nin bandı yüzde 25'i aşamıyor. İlk turda hedefim yüzde 35'ti, ikinci turda bu seçimi alırım diyordum." from Muharrem İnce
  Muharrem İnce
 20. TÜSİAD: Şimdi toplumsal uzlaşma için reform zamanı

  TÜSİAD seçim sonuçları için Erdoğan'ı ve yeni Meclis'i tebrik ettiği açıklamasında, "şimdi toplumsal uzlaşma içinde reform zamanı" çağrısında bulundu.

  Yeni yasama ve yürütme erkinin "acil olarak odaklanması gereken" reformlar şöyle sıralandı:

  • Hukuk devletinin ve özgürlüklerin en ileri demokrasiler düzeyinde tesisi;
  • Yüksek enflasyon ve cari açık sorunlarının çözümüne yönelik akılcı ekonomi programı ve mali disiplin;
  • Bağımsızlığı ve kararları ile ulusal ve uluslararası düzeyde güven veren bir Merkez Bankası ve tüm kurumlarda liyakat temelli atama sistemi;
  • Vergi reformu ile verginin tabana yayılması ve kayıt dışılık ile etkin mücadele;
  • 4. Sanayi Devrimi'nin temeli olan dijital dönüşüme ve doğayla uyumlu nitelikli büyümeye uygun bir kalkınma anlayışı;
  • Türkiye'nin en önemli küresel güçlerinden birinin insan kaynakları olduğunun bilinciyle ve toplumsal uzlaşma içinde hazırlanacak köklü bir eğitim reformu;
  • Eğitim, çalışma yaşamı, karar alma ve toplumsal yaşamın her alanında kadın-erkek eşitliğinin sağlanması;
  • Uluslararası rekabet gücümüz ve dünyanın bütün bölgelerine yönelik etkimiz açısından elzem olan Avrupa Birliği'ne uyum sürecinin hızlanması.