Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

 1. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan İçişleri Bakanı Soylu'nun açıklamaları üzerine "CHP il örgütleri tam kadro şehit cenazelerine katılacak" dedi
 2. CHP Parti Meclisi olağanüstü toplantısında Elazığ milletvekili Gürsel Erol'un disipline sevkedilmesine karar verdi
 3. Soylu'dan valilere talimat: CHP İl Başkanlarını şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin
 4. Moody's: Türkiye'nin kredi riski artan dolar nedeniyle yükseldi
 5. Ekonomik güven endeksi Haziran ayında yüzde 3.3 puan düştü

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Bülent Tezcan: CHP il örgütleri 'tam kadro şehit cenazelerinde olacak'

  Bülent Tezcan

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) MYK olağanüstü toplantısından sonra açıklama yapan parti sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "CHP'lileri şehit cenazelerine almayın" sözlerine karşılık verdi.

  Tezcan, "Merkez Yönetim Kurulumuz, bütün Türkiye'de il örgütlerimizin tam kadro olarak şehitlerin huzurunda olacağını kamuoyuna bildirme kararı aldı" dedi.

  Tezcan'ın açıklaması şöyle:

  Quote Message: "Çok ciddi bir olayla karşı karşıyayız. PM toplantımızın ardından Süleyman Soylu'nun açıklamalarıyla ilgili Merkez Yönetim Kurulumuz olağanüstü toplandı. Bu sıradan, geçiştirilecek bir söz olmanın ötesindedir. Ciddi bir meseledir. from Bülent Tezcan CHP sözcüsü
  Bülent TezcanCHP sözcüsü
  Quote Message: Merkez Yönetim Kurulumuz bütün Türkiye'de İl örgütlerimizin tam kadro olarak, şehitlerin huzurunda olacağını kamuoyuna bildirme kararı aldı. İnşallah şehit cenazeleri son bulur. from Bülent Tezcan
  Bülent Tezcan
  Quote Message: Şehitlerimiz geldiği sürece il örgütlerimizin tamamı tam kadro halinde şehit cenazelerinde yer alacaktır. Merkez Yönetim Kurulumuzun hazırladığı bildiriyi sizlerle paylaşıyorum." from Bülent Tezcan
  Bülent Tezcan
 2. 24 Haziran seçimlerine katılım ve geçersiz oy sayısında artış

  seçim sandığı

  24 Haziran’daki seçimlerde geçersiz oyların oranı yüzde 2,05 oldu.

  Anadolu Ajansı’nın haberine gore 24 Haziran seçimleri için yurt içi ve yurt dışında toplam 51 milyon 189 bin 698 kişi oy kullandı. Toplam oyların 1 milyon 53 bin 362’si geçersiz sayıldı. Geçersiz oyların oranı yaklaşık yüzde 2,05. Seçime katılım oranı yaklaşık yüzde 86 idi.

  1 Kasım 2015’teki genel seçimlerde ise kayıtlı seçmenin 48 milyon 537 bin 695’i oy kullanmış, seçime katılım oranı yüzde 85,23 olarak belirlenmişti.

 3. CHP, Elazığ milletvekili Gürsel Erol’u disipline sevk etti

  Gürsel Erol

  Bugün olağanüstü toplanan CHP Parti Meclisi Elazığ milletvekili Gürsel Erol’u ihraç istemiyle disipline sevk etti.

  Parti Meclisi’nde karar oy çokluğuyla alındı. Erol seçimlerin hemen ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na istifa ve CHP Genel Merkezi önünde eylem çağrısı yapmıştı.

  Erol, CHP’nin 41 yıl sonra Elazığ’dan çıkarmayı başardığı ilk milletvekili.

  View more on twitter
 4. CHP’den Soylu’ya tepki: En az PKK kadar bölücü bir açıklama

  Bülent Tezcan

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamaları hakkında “Terbiyesiz, vicdansız açıklama. En az PKK kadar bölücü bir açıklamadır. Şehit cenazelerinden kaos yaratma peşindeler. Bu plan şehit cenazelerini ve camileri kavga haline getirme planıdır” dedi.

  Soylu bugün "CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin' diye valilere müsteşarım üzerinden talimat gönderdim” demişti.

  İçişleri Bakanı’nın istifa etmesi gerektiğini söyleyen Tezcan’ın açıklamaları şöyle:

  Quote Message: Güvenlikle sorumlu olan bir bakan iç güvenlik tehdidi haline gelmiştir. Arzumuz şehit cenazelerinin son bulmasıdır. Ama şehit cenazeleri gelirse bizim il başkanlarımıza cenaze törenlerinde camilerde yer alacaktır. Bunu önlemeye kimsenin haddi ve hakkı yoktur. Ortaya çıkacak tutumların sorumlusu Süleyman Soylu'dur.
  Quote Message: İçişleri Bakanı siyasal olarak istifa etmek zorundadır. Hakkında her türlü hukuki girişimde bulunacağız. Belli ki içişleri koltuğunda oturan Soylu Erdoğan'a göz kırpıyor. 'Senin en sorumsuz silahşörün ben olurum' diyor. 'Beni bir kere daha bakan yap' diye göz kırpıyor. from Bülent Tezcan CHP Genel Başkan Yardımcısı
  Bülent TezcanCHP Genel Başkan Yardımcısı
 5. SP lideri Karamollaoğlu: Dip dalga bekliyorduk ama olmadı

  Temel Karamollaoğlu

  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu 24 Haziran seçim sonuçlarıyla ilgili "Dip dalga bekliyorduk ancak olmadı. Saadet Partisi olarak beklediğimiz neticeyi göremedik ama milletin iradesine de saygılıyız" dedi.

  Partisinin genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Karamollaoğlu, parti başkanlığı görevine devam edip etmeyeceği sorusunu "Devam etmemi istedikleri takdirde bu vazifeden imtina ediyorum diyemem ama en ufak bir tereddüt varsa ve değişim gerekiyorsa hiç tereddüt etmeden çekilirim” diye yanıtladı.

 6. AKOM'dan İstanbul'un beş ilçesi için sağanak yağış uyarısı

  İstanbul'da yağmur

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) İstanbul'un Kartal, Maltepe, Kadıköy, Fatih, Beşiktaş ilçelerinde yoğun sağanak yağışın etkili olacağını duyurdu.

  AKOM'un açıklamasında "Saat 21.00’e kadar aralıklarla kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur şeklinde devam etmesi bekleniyor" denildi.

 7. Cumhurbaşkanlığı Sözcü Kalın: Erdoğan yeni kabineyi 8 Temmuz'dan sonra açıklayabilir

  İbrahim Kalın

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Erdoğan yeni kabineyi 8 Temmuz'dan sonra açıklayabilir" dedi.

  Bloomberg televizyonuna konuşan Kalın, S-400 füze anlaşmasından geri dönüş olmayacağını söylerken, İran'la ilişkilerimizi riske edecek angajmana girmeyiz” diye konuştu.

 8. Taze meyve ihracatı ikiye katlandı

  Üzüm bağları

  Ege İhracatçı Birlikleri Türkiye'nin ocak- mayıs döneminde yaş meyve ihracatının yüzde 105 artarak 271 milyon dolara ulaştığını açıkladı.

  İhracat, miktar bazında 388 bin 506 ton oldu. Geçen yıl Ocak-Mayıs döneminde bu sayı 261 bin tondu.

  Bu yıl Rusya, Irak, Romanya ve Almanya basta olmak üzere toplam 143 ülkeye meyve ve sebze ihracatı yapıldı.

  İhracattaki artışta Rusya’ya yapılan satışlar etkili oldu.

 9. Muharrem İnce'den teşekkür mesajı: Yolculuğumuz devam edecek

  View more on twitter

  24 Haziran seçimlerinde CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Twitter üzerinden paylaştığı mesajında kendine destek verenlere teşekkür etti.

 10. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan: Gündemimizde kurultay yok

  Bülent Tezcan

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan 24 Haziran seçimlerinin ardından gündemlerinde kurultay olmadığını söyledi.

  Habertürk televizyonuna konuşan Tezcan kurultay çağrıları hakkında "Şu anda kurultay gündemimizde yok. Partililerin bir kısmı her seçim sonrası ister. Biz buraya kadar güçleri birleştirerek geldik. Bizim bundan sonra da dinamik kadroları bir arada tutmak gerekir. Bunun yeri kurultay değildir. İnce böyle bir istek içinde hiç olmadı" dedi.

  Tezcan seçimlerin ikinci tura kaldığı yönündeki açıklamaları hakkında ise "Biz Sayın Muharrem İnce ile temas halindeydik. Biz o gece 3 açıklama yaptık. Çok speküle ediliyor. Biz açıklamaları bizim için güvenli olan veriler üzerinden yaptık. Müşahit ve görevlilerimizin tutanaklarını baz aldık" dedi.

 11. İçişleri Bakanı Soylu: Valilere CHP ile ilgili talimat gönderdim

  Süleyman Soylu

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin' diye valilere müsteşarım üzerinden talimat gönderdim” dedi.

  Esenler AKP İlçe Başkanlığı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Soylu “Onların gideceği bir adres var. O adresi de göstereceğiz. PKK mensuplarının cenazeleri var. Biz onları çok kısıtlı kaldırtıyoruz. Onlara bir kişilik kontenjan ayıracağız. Sandıkta beraberlerse cenazede de olacaklar" diye devam etti.

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Soylu HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ı arayıp partisini sorumlu tuttuğu iddiasıyla ilgili şunları söyledi:

  View more on twitter
  Quote Message: Orada Doğu ve Güneydoğu'da HDP, PKK üzerinden milletten intikam almaktadır. Bu kadar açık ve net. Evet aradım. Söylediklerinde eksik yoktur fazla vardır.Arkadaşlarım o bölgede sokağa çıkma yasağı ilan ettiler. Gerekli soruşturmalar sürüyor. Çok ciddi gözaltılar var. Bu arkadaşımızın katilini bulacağız from Süleyman Soylu İçişleri Bakanı
  Süleyman Soyluİçişleri Bakanı
 12. MHP’den açıklama: Hedef göstermedik, durum tespiti yaptık

  Devlet Bahçeli

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın MHP’nin gazeteci ve yazarları eleştirdiği ilanıyla ilgili açıklama yaptı.

  Yalçın yazılı açıklamasında "MHP, nazire yüklü teşekkür ilanında kimseyi hedef göstermemiş, aksine bir durum tespiti yapmıştır. Teşekkür listesindeki isimlerin kendilerini önemsemeleri ve bundan tehdit algısı çıkarmaları, gülünç ve bir o kadar da maksatlıdır. Bunların, 'MHP hakkındaki haksız ithamlarını unutmayacağız.' ifadesinden tehdit çıkarmak da zorlama ve ahlaksızcadır” dedi.

  Yalçın “49 yıldır Marksist ve neo-liberal gazeteciler güruhunun saldırıları altında siyaset yaptıklarını” ifade etti.

  MHP bu hafta gazeteci, yazar, akademisyenlerin de aralarında bulunduğu kişilere “İftira, İtham, İsnat” başlıklı teşekkür mesajı yayımlamıştı.

 13. Küçük İskender'e kanser teşhisi kondu

  Küçük İskender

  Türk edebiyatının önemli isimlerinden şair Küçük İskender’e kanser teşhisi kondu.

  Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre Küçük İskender'in hastalığı ileri safhada.

  1964'te İstanbul'da doğan Küçük İskender'in şiir, inceleme, eleştiri, roman ve deneme türünde pek çok eseri bulunuyor.

  Şair 2000 yılında Orhon Murat Arıburnu, 2006 yılında Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü’nü, 2014’te Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nüve 2017’de Necatigil Şiir Ödülü’nü almıştı.

 14. YSK Başkanı Güven: İtirazların durumunu bilmiyoruz, en kısa zamanda sonucu açıklarız

  Sadi Güven

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 24 Haziran'da yapılan seçim sonuçlarına yönelik itiraz sürecinin devam ettiğini, en kısa zamanda kesin seçim sonuçlarını açıklayacaklarını söyledi.

  Güven, gazetecilere yaptığı açıklamada “İlçelerde ve illerdeki itirazların durumunu bilmiyoruz, inşallah en kısa zamanda kesin seçim sonuçlarını açıklarız." dedi.

 15. CHP Parti Meclisi olağanüstü toplanıyor

  CHP önünde protesto

  CHP Parti Meclisi, 24 Haziran seçimlerinin ardından bugün genel merkezde olağanüstü toplanıyor. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun başkanlık edeceği toplantıda KIlıçdaroğlu’na yapılan istifa ve eylem çağrıları görüşülecek.

  Toplantıda Kılıçdaroğlu’na istifa çağrısı yapan Erdal Aksünger, Necati Yılmaz ve Eren Erdem hakkında disiplin suçu işleyip işlemedikleri ele alınacak.

 16. 28 ilde 57 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı

  kelepce

  Türkiye’de Fethullah Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 28 ilde 57 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

  Anadolu Ajansı’nın haberine göre Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Mahrem askeri yapılanması” olarak adlandırılan soruşturmada 28 ilde, 21'i jandarma, 30'u hava, 6'sı kara kuvvetleri personeli, 1 yarbay, 3 binbaşı, 1 yüzbaşı, 8 üsteğmen, 1 teğmen, 32 astsubay ve 11 uzman çavuş hakkında gözaltı kararı verildi.

 17. Ekonomik güven endeksi Haziran ayında yüzde 3.3 geriledi

  Türkiye'de bir süpermarket

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayında ekonomik güven endeksinin yüzde 93.5 değerinden yüzde 90.4'e gerilediğini açıkladı.

  Ekonomik güven endeksindeki düşüş, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

  Haziran ayında reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 102.5 değerine,hizmet sektörü güven endeksi 91.2 değerine,perakende ticaret sektörü güven endeksi 94.4 değerine ve inşaat sektörü güven endeksi 75.3 değerine geriledi.

  Aynı dönemde tüketici güven endeksi ise 70.3 değerine yükseldi.

 18. Moody's: Güçlenen dolar gelişmekte olan ülkelerin kredi riskini arttırıyor

  İstanbul döviz bürosu

  Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Moody's Investor Service, güçlenen doların Türkiye'nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin rezervlerinde düşüşe yol açacağını ve kredi riskini arttıracağını açıkladı.

  Moody's Küresel Ülke Riskleri Grubu Direktörü Alastair Wilson, "Doların etkilerine en çok açık olanlar, büyük miktarda cari açığı, yüksek düzeyde dış finansman geri ödemesi ve dikkate değer düzeyde döviz bazlı kamu borcu olan ülkeler" dedi.

  Moody's raporunda Arjantin, Gana, Moğolistan, Pakistan, Sri Lanka, Türkiye ve Zambiya gibi ülkelerin döviz rezervlerinde düşüşe yol açabileceği belirtildi.

  Raporda Brezilya, Çin, Hindistan, Meksika ve Rusya'nın dış finansman ihtiyacına daha az bağımlı olmaları nedeniyle en az kırılgan ülkeler oldukları ifade edildi.