Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Özet

  1. Ağrı'da bayram ziyareti için gittiği dedesinin köyünde kaybolan 4 yaşındaki Leyla ölü bulundu.
  2. AKP Grup Başkanvekili Elitaş: OHAL 18 Temmuz'da kalkacak, erken yerel seçim üç partinin uzlaşmasıyla mümkün.
  3. 'Akşener'e Başkan Yardımcılığı teklif edildi' iddialarına çifte yalanlama
  4. Sivas Katliamı'nın 25. yıldönümünde Madımak Oteli'nde hayatını kaybedenler anılıyor.
  5. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki Gülen yapılanması operasyonunda 68 kişi için gözaltı kararı

Canlı anlatım

time_stated_uk

Ağrı'da kaybolan 4 yaşındaki Leyla ölü bulundu

Leyla'yı arama çalışmaları
DHA

Ağrı'da bayram ziyareti için gittiği dedesinin köyünde kaybolan 4 yaşındaki Leyla Aydemir köye iki kilometre uzaklıkta ölü bulundu. Leyla'nın cesedi, kent merkezine giden yolun yakınındaki akarsu kenarında ağaçların arasında bulundu.

Olay yerinde yetkililerin incelemelerinin ardından ceset Ağrı Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Kent merkezinde oturan Nihat ve Şükran Aydemir çiftinin kızı Leyla Ramazan Bayramı'nın birinci günü gittikleri Bezirhane köyünde kaybolmuştu. Leyla'yı bulmak için AFAD, jandarma ve sivil toplum kuruluşları 18 gündür bölgeyi arıyordu.

Son dakikaKılıçdaroğlu ve İnce bu akşam görüşecek

Muharrem İnce ve Kemal Kılıçdaroğlu
Reuters

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ile bu akşam saat 19.00'da bir araya gelecek.

Elitaş: OHAL 18 Temmuz gecesi kalkacak, erken yerel seçim üç parti anlaşırsa olur

Mustafa Elitaş
DHA

AKP Grup Başkanvekili ve yeniden Kayseri milletvekili seçilen Mustafa Elitaş, OHAL uygulamasının 18 Temmuz gecesi kaldırılacağını söyledi. TBMM'deki dengeler açısından yeni kabinede seçilen milletvekillerinden üçünün yer alabileceğini belirten Elitaş, TBMM'nin açılmasının ardından ilk görüşülecek kanun tasarılarının, çocuk tacizcilerine ve hayvana şiddet uygulayanlara cezalarla ilgili olacağını vurguladı.

Yerel seçimlerin erkene alınacağı iddialarıyla ilgili de konuşan Elitaş, '3 siyasi partinin anlaşması gerekiyor. AK Parti, CHP ve MHP'nin bu konuda uzlaşması gerekiyor. Bizim gündemimizde yerel seçimlerin öne alınmasıyla ilgili bir durum söz konusu değil. Milliyetçi Hareket Partisi de böyle bir şeyin olmadığını ifade etti ama diğer siyasi partiler böyle bir beyanda bulunursa yetkili kurullar değerlendirme yapar' dedi.

'Berberoğlu'nun durumu yargının işi'

Elitaş Kayseri'de DHA yaptığı açıklamalarda MHP ile birlikte hareket ederek TBMM başkanını 3'üncü turda seçeceklerini belirtti.

Elitaş, CHP'den yeniden milletvekili seçilen, İstanbul'da tutuklu Enis Berberoğlu'nun durumu konusunda da "Enis Berberoğlu konusu hukuki bir durum. Yargının yapacağı bir iş. Biliyorsunuz 2011 yılındaki seçimde de tutuklu milletvekilleri vardı. O dönemde Cumhuriyet Halk Partisi, o dönem adı BDP olan parti, Meclis'i boykot etmişlerdi. Şu an bildiğim tek tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu. Onunla ilgili yargı tutuksuz yargılanmasına karar verirse, Sayın Berberoğlu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yemin edebilir. Aksi halde yemin etmesi mümkün değil." dedi.

Borsa İstanbul'u işgal davasında iki sanığa müebbet hapis

Borsa İstanbul
Getty Images

15 Temmuz darbe girişim sırasında Borsa İstanbul'un işgal edilmesiyle ilgili davada iki sanığa ömür boyu hapis cezası verildi. 15 sanıklı davadaki iki sanık üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 319 yıl 10'ar ay hapse çarptırıldı. İşgal girişimi sırasında biri polis, iki kişi hayatını kaybetmiş, 46 kişi de yaralanmıştı.

Akşener'e Başkan Yardımcılığı teklifi iddiaları- AKP Sözcüsü Ünal: Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil

Mahir Ünal
Getty Images

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e Cumhurbaşkanı yardımcılığı teklif edildiği iddialarını, İYİ Parti Sözcüsü Aytur Çıray'ın ardından AKP Sözcüsü Mahir Ünal da yalanladı. Anadolu Ajansı'nın haberine göre Ünal "Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil" dedi.

Mardin'de yavru köpeği tüfekle vuran zanlı yakalandı

Mardin'de 2 aylık bir yavru köpeği bacaklarından vurarak yaralayan zanlı operasyonla yakalandı.

Yavru köpek ise durumu ağır olduğu için uçakla İstanbul’a gönderildi.

Kuzey adı verilen köpeğin iyileşse bile bacaklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Habertürk Muhabiri Mehmet Kayahan'ın haberine göre Hürriyet'in haberine göre zanlı Mazıdağı ilçesinde jandarmanın düzenlediği operasyonla yakalandı.

Üç gün önce bacaklarından vurulduğu tahmin edilen ve çok sayıda saçma yarası isabet eden yavru köpeğin yaraları, olay yerinde uzun süre kaldığı için enfeksiyon kaptı.

Hayvanseverler tarafından bulunan köpek, Mardin Büyükşehir Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’ne götürüldü. İlk müdahalesi burada yapılan yavru köpek durumu ağır olduğu için uçakla İstanbul’a gönderildi.

Vurulan yavru köpek Kuzey
Habertürk

Sivas katliamı sosyal medyada #unuMADIMAKlımda etiketiyle anılıyor

Twitter TT listesi
Twitter

Sivas Katliamı'nın 25. yıldönümü Twitter'da #unutMADIMAKlımda etiketiyle paylaşılan mesajlarla anılıyor. Etiket Türkiye'de en çok konuşulan başlıklardan biri oldu.

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

İyi Parti Sözcüsü Çıray, Akşener'in başkan yardımcılığını kabul ettiği haberlerini yalanladı

Habertürk gazetesi son baskısını Perşembe günü yapacak

Habertürk gazetesi
Habertürk

Ciner Medya Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ, Habertürk gazetesinin artık basılı olarak yayımlanmayacağını çalışanlara gönderilen bir mesajla doğruladı

Mesajında dijitalleşmenin önemine vurgu yapan Ciner Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kenan Tekdağ, bu durumun medya endüstrisinde gazetelerin yazılı baskısının 21. yüzyılda sürdürülebilir bir geleceği olup olmadığını gündeme getirdiğini söyledi.

Ciner şöyle devam etti;

"Ciner Medya Grubu olarak, dünyada ve ülkemizdeki kitle iletişiminin doğasındameydana gelen bu olağanüstü teknolojik ve ticari değişimleri gözönüne alarak ve bugelişmelere paralel olarak haber medyamızda stratejik dönüşüm kararı vermişbulunmaktayız. Buna göre, yazılı basın faaliyetlerimizi 5 Temmuz 2018 tarihiitibariyle sonlandırmaya, buna mukabil gazetecilik faaliyetlerimizitelevizyonlarımız Show Haber, Habertürk TV, Bloomberg HT ile entegre bir vaziyetteHabertürk com başta olmak üzere internet mecralarımız odaklı olarak daha da güçlübir şekilde devam ettirmeye karar verdik. Bu kararımızın sonucunda yazılı basınendüstrisinden çekilmenin yaratacağı ilave imkanlarla elektronik ve dijitalhabercilikte daha da güçlü bir şekilde yayıncılık yapmaya devam edeceğiz."

Adalet Bakanı Gül: Cinsel istismar tasarısı Meclis'in ilk gündem maddelerinden olacak

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül
DHA

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara'nın öldürülmesine ilişkin, "Olayın cinsel istismar boyutuyla ilgili iddiaların doğru olup olmadığı, adli tıp soruşturmasının ardından netlik kazanacak" dedi.

Bir baba, bir adalet bakanı ve milletvekili olarak bu menfur olayla ilgili öfkemizi dile getirecek cümle kurmakta zorlanıyoruz" diyen Gül, olayla ilgisi bulunanların en ağır şekilde cezalandırılacağını belirtti.

Cinsel istismar suçları tasarısı yasalaşacak

Gül, cinsel istismar suçlarına ilişkin yasa tasarının hatırlatılması üzerine Gül, bu konuda AK Parti olarak cezaları artırdıklarını bildirdi. Gül, bu konuda yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla komisyon kurulduğunu anımsattı ve Bu husus, Meclisimizin ilk gündem maddelerinden birisi olacak. Biliyorsunuz tasarıyı meclise sevk etmiştik ama meclisin tatile girmesiyle yasalaşmamıştı. İlk dönemde bu konu kanunlaşacaktır." dedi.

Sivas Katliamı'nın 25. yıldönümü anılıyor

Sivas katliamı
Hürriyet

2 Temmuz 1993'te Sivas'taki Madımak Oteli'nde Pir Sultan Abdal Şenlikleri'ne katılmak için kente giden aydın ve sanatçılardan 33'ü otelin yakılması sonucu hayatını kaybetmişti. Tarihe Sivas Katliamı olarak geçen olayın 25. yıldönümü çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Twitter'da da #unutMADIMAKlımda etiketiyle mesajlar paylaşılıyor.

Sivas'ta 25 yıl önce yaşananları ve sonrasındaki açıklamaları ve yargı sürecini Sivas 1993: Madımak Oteli'nde ne oldu?başlıklı haberimizde okuyabilirsiniz.

View more on youtube

O dönemde pek çok kişi, Sivas'ta yaşananların sorumluluğunu Aziz Nesin'e yüklemişti. Nesin, Madımak katliamından kısa süre önce, Müslüman dünyasında öfkeye neden olan, Salman Rüşdi'nin 'Şeytan Ayetleri' kitabını Aydınlık gazetesinde yayımlamaya başlamıştı.BBC Türkçe radyosu da, Şeytan Ayetleri'nin yayımlanmaya başlamasından bir kaç gün sonra, 30 Mayıs 1993'te Aziz Nesin'le bir röportaj yapmıştı.Nesin, BBC Türkçe'den Murat Nişancıoğlu'nun sorularını yanıtlamış ve 'Türkiye koşar adım köktenciliğe, bağnazlığa gidiyor' saptamasında bulunmuştu.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda Gülen operasyonu

Operasyonda gözaltına alınan zanlılar
DHA (Arşiv)

Ankara'da Fethullah Gülen yapılanmasına yönelik yürüştürülen soruşturma kapsamında 68 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynaklarına dayandırılan bilgilere göre, yapılanmanın gizli sorumlularının, sabit telefonlardan periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştiği Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 68 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

Savcılığın talimatıyla harekete geçen Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, "ankesörlü telefon" soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen zanlıların yakalanması için Ankara'nın da aralarında bulunduğu 19 ilde operasyon düzenledi.

Operasyonda 19 şüpheli gözaltına alındı. Diğer şüphelilerin yakalanması için operasyon sürüyor.

Zanlılardan 22 albay ve 27 yarbay hakkında daha önce idari işlem yapıldığı, 19'unun ise halen aktif görevde bulunduğu belirlendi.